Circus Harlekino mist klasse maar is wel leuk Communicatiestoring KNZHRM en kustwacht Ci Investeringen voor De Bolder Internationale wedstrijd para's Vergeefse actie whipperploeg Geen gastadressen voor Italiaans koor Uit het politierappo PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 AUGUSTUS hooggeëerd publiek Met een kleine, oude tent reist cir cus Harlekino" sinds Pasen het land af. Overal waar ze komen pro beren de artiesten in dubbel opzicht een goede indruk achter te laten: aan een beleefd verblijf hecht direc teur Peter Verberk uit Bladel minstens zoveel waarde als aan een leuke show. Uiteraard in de hoop er het volgende jaar te mogen terugke ren. Leuk en aardig zijn de voorstel lingen die het circus momenteel in De Koog geeft zeker en voor kinde ren zeer begrijpelijk. Omdat iedereen er veel plezier in heeft, duren de meeste shows langer dan gepland. Harlekino" verdient daarom vol gend jaar een herkansing; het zal dan wèl met wat meer kwaliteit voor het voetlicht moeten treden. Het had overigens weinig gescheeld of het circus had geen bezoek aan Texel gebracht. „Op de voorwaarden die gemeente en brandweer aanvan kelijk stelden, hadden we niet geko men. Vooral de brandweereisen maakten ons bezoek heel duur", al dus Verberk. Hij wist in een onder houd met de gemeente en de brandweercommandant tot een com promis te komen, daarmee de kosten belangrijk verlagend. Achteraf is Ver berk vol lof over de medewerking die hij op Texel heeft gekregen. Alleen over Teso is hij slecht te spreken. De bootdienst heeft „Harlekino" volgens hem een oor aangenaaid. Bij het lo ket in Den Helder zouden teveel me ters in rekening zijn gebracht en bovendien werd in eerste instantie geen groepskorting gegeven. Daar naast zegt Verberk dat Teso heeft be loofd dat het transport in één keer kon worden overgezet, mits men zich op tijd bij de eerste boot zou melden. Dit laatste wordt door bedrijfsleider Gerlsma van Teso tegengesproken. Gerlsma stelt dat hij Verberk uitdruk kelijk heeft gezegd dat Teso geen ga rantie kon geven. Vervolgens heeft de circusdirecteur het op een andere manier geprobeerd: via het boot- en loketpersoneel. Jammer is dat de muzikale clown Flappie slechts enkele dagen op het eiland kon blijven. Op zijn terrein is Flappie een der meest gewilde ar tiesten van Nederland en „Harlekino" zag hem na zaterdagavond dan ook met lede ogen vertrekken. Van die laatste show maakte Flappie nog wel een waar feest; de voorstelling liep hierdoor drie kwartier uit. Vervanger van Flappie is niemand minder dan circusdirecteur Verberk. Een nood greep, zo erkent Verberk. Het circus was eind maart met Flappie begon nen, maar bij voorbaat stond vast dat de topclown slechts tot 1 mei kon De raadscommissie voor welzijnsbe leid ging donderdag accoord met en kele investeringen voor de sociale werkplaats De Bolder. Het gaat om een sealmachnie met krimptunnel, een lockmachine, drie computers met printer en extra geld voor aan passing van de houtmotafzuiging. Met een sealmachine kunnen eigen artikelen worden verpakt in plastic folie. Dit laat De Bolder nu nog doen aan de overkant. Als eenmaal zo'n machine op Texel is, zal men ook ar tikelen van anderen inpakken. Een nieuwe lockmachine is nodig omdat de huidige de zware meu belstoffen niet aankan. Deze is echter pas een jaar oud, maar kan tegen de boekwaarde bij de fabrikant worden ingeruild. Drie personal computers met printers zijn voor de directie, hoofdwerkleider en administratie. In 1988 heeft De Bolder geld voor een houtmotafzuiging gekregen. Dit bleek niet genoeg, want de kosten van de installatie vielen hoger uit en de kosten van de electrische aanslui ting waren meer dan verwacht. Geluidsnormen De aangekochte en geplaatste instal latie voldoet niet aan de strenge ge luidsnormen die gelden voor het Wezenland. Er zijn twee oplossingen mogelijk. De bestaande installatie kan zo wor den aangepast dat het geluid wordt gedempt, maar dat geeft geen garan tie dat het geluidsniveau 45 decibel of lager is, zoals wordt vereist. Dit kost f18.000,-. Een andere mogelijkheid is het inrui len van de installatie voor een nieuw, geluidsarm apparaat van f 27.000,-. Het college van B en W voelt hier meer voor. Gerard van der Kooi (PvdA) vond het jammer dat een sealmachine om goederen in plastic te verpakken nodig is. „We proberen plastic juist uit het milieu terug te dringen". L. Noordzij, directeur van De Bolder verklaarde dat wel afbreek baar materiaal wordt gebruikt. „Het is dus milieuvriendelijk, voor zover je daarvan kunt spreken bij plastic". blijven. De clown die voor na die da tum was aangetrokken bleek een miskleun. Hij pakte op een gegeven moment, vlak voor een voorstelling, zelf de biezen. Carnavalspak „The show must go on" en daarom trok Verberk ten einde raad zijn car navalspak uit de kast. „Ik had nog nooit in de piste gestaan, maar ge lukkig heb ik altijd goed opgelet in de tijd dat ik nog als onderhoudsmon teur bij diverse circussen werkte. Een half uur voor de show sprak ik met de spreekstalmeester nog een aantal punten door. Slechter dan die vorige clown kon in elk geval niet, dacht ik maar. Het lukte. Om mij werd ten minste gelachen. Zo stond ik plotse ling avond aan avond als clown in mijn eigen circus Vooralsnog moet Verberk, alias clown Pedro, het hebben van een aangebo ren gevoel voor humor. Professioneel clown is hij nog zeker niet. De acts die hij op Texel brengt, wisselen van niveau. De act met de emmer water op het eind is flauw. Sterk daarente- Van donderdag 24 tot en met zon dag 27 augustus wordt bij het Para centrum een internationale springwedstrijd gehouden. Hiervoor komen tien teams uit heel Europa naar Texel. Deze wedstrijd wordt al voor de tien de keer gehouden, maar nog niet eerder was Texel het strijdperk. Tot dusver was het vliegveld Teuge de plaats van handeling, maar daar kampt men momenteel met proble men over geluidoverlast en dergelijke. De deelnemende teams bestaan uit zestien personen (vandaar „16-mans wedstrijd") die in de lucht, geduren de een vrije val, verplichte figuren moeten uitvoeren. Bij iedere sprong gaan twee personen mee die de figu ren op video vastleggen. Aan de hand van de gemaakte beelden wordt een puntenwaardering gege ven. De para's zullen vanuit een Twin Otter springen, die speciaal voor deze wedstrijd uit Engeland komt. gen is de scène met een appel, die de kinderen in het publiek tot vervoe ring en groot medeleven brengt. Het zelfde gebeurde, op de avond dat wij een kijkje namen, bij een eindeloze discussie tussen spreekstalmeester Douwe en clown Pedro, die grappend en grollend tussen het publiek had plaatsgenomen. „Ruzie" over een en treekaartje vormde de inzet. Voortdu rend loerde het gevaar dat de woordenwisseling te langdradig zou worden, maar dankzij de reacties van de kinderen en het inspelen daarop door Douwe en Pedro bleef het tot de pauze leuk. Het was te zien dat de beide heren plezier in hun spel hadden en het onderste uit de kan probeerden te halen. Hennie Huisman Punt van kritiek hierbij is de rol van de spreekstalmeester. Hij staat regel matig nadrukkelijk in het middelpunt en ontpopt zich dan als een Hennie Huisman-achtige presentator, die soms belangrijker lijkt dan de ar tiesten. In een volgende voorstelling zou zijn rol wat ingetogener moeten zijn. Zeker voor een circus dat „kind vriendelijkheid" hoog in het vaandel heeft staan, zou Douwe zijn taalge bruik moeten aanpassen. De act met het ballonnetje geklemd tussen zijn benen valt ook onder deze kritiek. Overigens was hij nimmer tè grof in de mond Voor een kwalitatief goed optreden zorgt de dochter van Douwe, die on der de artiestennaam „Miss Helena" optreedt. De „rolla rolla" op een ho ge tafel met plankjes en glaswerk was een knap staaltje balanceren. La ter keerde zij terug met een minder goed, maar wel aandoenlijk dieren- nummer. Wie een wild zwijn de loper wil zien uitrollen, een vos op een kussen zien springen of een geit over een balk zien balanceren, komt in De Koog aan z'n trekken. Verdwijntruc Lollig zijn de optredens van het clownsduo Bobo Pepe. Deze ra- Lantaarns uit Een 19-jarige toerist uit het Friese Twijzel werd in de nacht van woens dag op donderdag in de Dorpsstraat te De Koog betrapt op het uittrappen van lantaarnpalen. Verkleed els de clown Pedro bedankt circusdirecteur Peter Verberk zijn sechte amateurs doen slechts enkele gastoptreden per jaar en zijn van plan volgend jaar met een eigen tent te gaan toeren. De act met de kapotte fiets is matig maar met een leuke clou, bij de verdwijntruc na de pauze wordt het publiek heel leuk betrok ken. Mister Peter Sunshine is de jongleur van het circus. De opening, een bor- denact, doet wel héél eenvoudig aan en hoort feitelijk niet thuis in een cir cus'. Na de pauze komt hij sterk doch niet vlekkeloos terug met ringen en vooral knotsen. Het dressuurnummer met pony's bracht weinig opwinding teweeg, het schietnummer had suc ces dankzij het kundig opvoeren van de spanning. Al met al een vriendelij ke show die garant staat voor een paar uurtjes lachen met de kinderen, maar ook voor volwassenen die be reid zijn enkele minder geslaagde acts door de vingers te zien. In elk geval verdient „Harlekino" meer pu bliek dan tot dusver in de tent heeft plaatsgenomen Circus „Harlekino" is nog te zien tot en met morgenavond, op het evene mententerrein aan de Nikadel in De Koog. Aanvang der voorstellingen 15.00 en 20.00 uur, entreeprijzen variëren van f5,- tot f9,-. De whipperploeg van De Koog rukte vrijdag uit om het jacht „Blow" dat met een gebroken roer voor de ha ven van Oudeschild dobberde, bin nen te slepen. Toen men het zeiljacht bereikte, bleek een rubber boot van de Helderse rederij Water weg de whipperploeg vóór te zijn. Kustwacht Eierland, die een coördi nerende rol heeft bij reddingsopera ties, was niet op de hoogte van het uitrukken van de whipperploeg en was daarover ontstemd. „Het lijkt wel of de reddingmaat schappij voor zichzelf is begonnen", verzucht hoofd van de Texelse kust wacht Piet Stam. Als een alarmsig naal wordt opgevangen treedt kustwachtcentrum IJmuiden regelend op. Daar wordt bepaald wie moet uit rukken om hulp te verlenen. De dichtstbijzijde post, in dit geval de Texelse of Helderse vuurtoren, wordt door IJmuiden opgeroepen om de coördinatie over te nemen. Vrijdag werd over kanaal 16, het in ternationale oproepkanaal, een zg. „Pan-bericht" gegeven door de schip per van de Blow. Deze melding houdt in dat er sleephulp nodig is, welis waar met enige spoed, maar van nood is geen sprake. Piet Stam: „De man vroeg duidelijk om sleephulp, dus Waterweg rukte uit en meldde dit aan IJmuiden. Om dat hulp dus was geregeld, alarmeer de de kustwacht verder niemand. Iemand heeft, vermoedelijk via een scanner, de oproep van de schipper gehoord en dit fout geïnterpreteerd. De whipperploeg werd gewaar schuwd en die rukte met toeters en bellen uit". Uitpraten W. Grisnigt, plaatsvervangend secre taris van de KNZHRM, geeft toe dat de actie van de whipperploeg niet is gemeld aan de kustwacht. „We moe ten het met elkaar uitpraten. Ik heb er niet zo'n trek in om het via de krant uit te vechten". Piet Stam wil er wél wat over zeg gen. „De reddingmaatschappij heeft gezegd dat men niet weet wanneer we nou wel en wanneer we niet in de toren zitten. Daar zit wat in, want dat is ook onduidelijk, maar kust wacht IJmuiden is er altijd. Als men 16270 belt en wij zijn er niet, wordt automatisch naar IJmuiden doorver bonden. We kunnen KNZHRM na tuurlijk niet dwingen om ons te bellen, want het is een particuliere organisatie, maar door acties te coör dineren kan de hulpverlening worden verbeterd". Niet meer nodig? Tussen de kustwacht en de redding maatschappij bestaat wel overleg, maar alleen op hoog niveau. De Texelse kustwacht wil graag een ge sprek met de plaatselijke afdelingen van de reddingmaatschappij om de communicatie te verbeteren. „Wij klampen ons vast aan samen werking, ook met het oog op de af slankingen onder het vuurtorenpersoneel. Als de redding maatschappij ons met meer nodig heeft is het helemaal gebeurd met ons", aldus Stam. Zaterdag zag Stam vanaf de toren op de rand van de Vliehors mensen lo pen. „Rondom hen was allemaal wa ter en ze deden nogal besluiteloos: een stukje lopen en weer even gaan zitten. Ik heb geen risico genomen en in overleg met Jaap Groen is de reddingboot uitgerukt". Bij nader inzien bleek het loos alarm te zijn, de wandelaars konden zonder problemen het strand bereiken. „Be ter tien keer voor niets uitgerukt, dan één keer niet als er wél wat is. De whipperploeg van Vlieland belde ons om te vragen of ze ook moesten hel pen. Ik heb ze gezegd dat ze maar even moesten wachten. Kijk, dan ben je aan het coördineren en zo voor kwamen we dat ze voor niets uit rukten". if£) i'v Sr 3&5K8' Tot dusver heeft zich nog niemand gemeld die onderdak wil verlenen aan leden van het Italiaanse man nenkoor „Soldanella" dat zaterdag avond a.s. om 21.00 uur optreedt in de Hervormde kerk in Den Burg. Dat is een teleurstelling voor het bestuur van de sektie Kunst, Kuituur en Hobby van de Stichting Onder steuning welzijnswerk. „Blijkbaar hebben wij vakantie- en seizoensin vloeden onderschat", aldus admi nistrateur Bart Heijnen, die aanvankelijk meende dat het met een oproep in de krant wel zou lukken om voldoende gastgezinnen te vinden zodat het optreden van het koor met de laagst mogelijke kosten gepaard zou gaan. Op het persbericht kwam geen enkele reactie en daarom werd vorige week per brief een beroep ge daan op de families die eerder bereid bleken om leden van het Georgisch dansensemble Rustavi en de Roe meense groep Argesul onderdak te verlenen Maar ook dat heeft tot dus ver geen positieve reacties opgele verd. Veel mensen zijn met vakantie maar er zijn er ook die het welletjes vinden omdat het de derde keer in korte tijd is dat op hen een berw wordt gedaan. Als zich niet alsnog gastfamilies, melden (men kan reageren via té foon 15582 of 14300) zullende! Italianen in een jeugdherberg of h ondergebracht moeten worden. D uitvoering van zaterdagavond j elk geval door. Een 20-jarige automobilist uit Pie rend werd in de nacht van vrijdag zaterdag op de Boodtlaan aangeki den omdat hij teveel drank op hai Na een blaastest bleek hij 380 uj te hebben. (220 ug./l. is nog toe gestaan) Na de autocross werd zondag op Genteweg een hevig slingerende 18-jarige Texelse bromfietser aang houden. Hij had 600 ug./l. In de Trompstraat te Oudeschild s de nacht van donderdag op vrijda een autoruit ter waarde van f350 vernield. Gedupeerde is een 40-ja man uit Oudeschild. In de nacht van vrijdag op zateré zijn aan de Vuurtorenweg in De Cocksdorp bij de ingang van he*, fietspad naar De Krim twee scM hekken vernield. Het jacht ..Blow" op sleeptouw genomen door Helderse rederij Waterweg De KNZHRM-boot vaart onverrichter zake mee. Dinsdag 15 augustus Organist Bert Koelewijn geeft in de R.K. kerk in Den Burg een concert, aanvang 20.15 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Woensdag 16 augustus In het kader van het Folklorepro- gramma wordt in Den Burg de „Dag van het kind" gehouden. Om 11.30 en 14.30 de „Hé, lees je mee-show" van Circus Custers. Verder kunnen de kinde ren spelen met springkussen, ra cemotortjes, het Miss Peggy-treintje en andere at tracties. Bij de Nikadel te De Koog wordt de laatste zeepkisten/auto ped/skateboardrace gehouden, aanvang 19.30 uur. Inschrijven vanaf 18.30 uur. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het bestemmingsplan van De Waal en de voorlichting over de inleve ring van klein chemisch afval. In Cinema Texel draait „Licence to kill", aanvang 20.00 uur. Donderdag 17 augustus De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. In theater-restaurant Klif 12 brengt len van Duijnhoven haar programma „En we noemen haar...". In november vorig jaar won len van Duijnhoven het Ca- maretten Festival in Rotterdam, een van de toonaangevende ca baretfestivals in Nederland. En dat terwijl haar programma niet eens echt cabaret is. Het is een opeenvolging van korte momen ten die, volgens de jury, nergens clichématig is. len van Duijnho ven heeft na haar opleiding aan de kleinkunstacademie van Am sterdam al diverse aktiviteiten ontplooid. Ze acteerde in kinder theater en bedrijfsfilms, zong in verschillende koren en doceerde zang. Maar na de enthousiaste reacties van onder andere de pers op haar theaterprogramma bleek zij een aanwinst voor t podia te zijn. Razendsnel springt zij van het ene type in het ande re, af en toe onderbroken door liedjes over haar moeder, over mannen of over zichzelf. Aan vang 21.00 uur, entree f 15,-, abonnees f 10,-. De Hoornder Donderdag staat in het teken van het straattheater, met medewerking van totaal vel schillende groepen die in de openlucht optreden. Het Natio naal Trottoir Gezelschap geeft een trottoir-voorstelling. Theater Popjekt komt met „Trollen", een straatspel met levensgrote pop pen. Maar er komen ook gooche laars, jongleurs, poppenkast en muziek. Bij slecht weer wordt al les verplaatst naar een grote tent en het dorpshuis. De Hoornder straattheaterdag begint om 17.00 uur en eindigt om ongeveer 21.00 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 1 5 aug. 7.45 en 20.W Wo. 16 aug. 8.45 en 21-0* Do. 17 aug. 9.36 en 22.1» Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld^ 6.15 uur na hoogwater. De zon ^orn' augustus op om 6.20 uur en gaat om om 21 08 uur. 1 7 augustus volle tosa 19 augustus springtij.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2