entrale adhuis stofzuiger in inbouwen? Wintertarwe behaalt super-opbrengsten Ome Piet van Felbert exposeert in raadhuis (jeeldheid in college aagde surfdag ijkmanshuizen 'gels gestolen Zeepkistcoureurs klaar voor finale Ik ben fan van Rembrandt" Eilandcompetie volleybal binnenkort van start Uit het politierapport Wielerwedstrijd Crossloop De Koog Nieuwe regels voor maken van kampvuur Aanrijding Navigatie-apparatuur Kampioenswedstrijd kustzeilvereniging |AG 15 AUGUSTUS 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 raadhuis zal waarschijnlijk een jj stofzuiginstallatie worden Juvrd. Bijna alle leden van de omrnissie voor algemeen en jtorisch beleid gingen hier- iieravond accoord. de nog uit te voeren werk- „den bij de verbouw van het i heerst verdeeldheid in het Wethouder Barendregt is als gen het vernieuwen van plafonds en gangwanden. ,an de raadscommissie voor economisch en technisch Karen uitgenodigd om mee te over de financiering van de e fase van de verbouw. ,t nog krediet beschikbaar wor- isteld voor een aantal werk ten zoals het aanbrengen van erlichting in representatieve brandpreventieve maatrege- men, vernieuwen van plafonds, en gangwanden, het vervan- vernieuwen van de keukenin- i het optimaliseren van de övimten van de sociale dienst trse kleine werkzaamheden. Overhoop «der Schilling die de vakantie ode burgemeester Schipper vertelde dat het college van tl ervoor was al deze werk- eden ineens te laten verrich- alles toch overhoop ligt. Jregt wil echter de vergroting werkruimte zo sober mogelijk ren. „De kosten voor vervan- die gangwanden, plafonds dra zijn hoog. Alles ziet er nog jt. Waarom dan nu al vervan- jrwijl het nog wel vijf jaar mee- ind Poster (Texels Belangl is al- jende uitbreiding van het raad- •weest en denkt er nu nog niet positief over. „De clou ■t betoog van Barendregt ont- ie. Hij gaat wél accoord met loen, maar bij de laatste ton- n hij het zitten", ihouder verklaarde dat hij tot sle instantie op de centen itten. „Ook de laatste ton invaar. Ik wil niet in de verlei- men om bovenop een paar nóg meer geld uit te geven, iten een limiet stellen en den", aldus Barendregt. Leuk project vertelde dat er een financië- ive is die eventueel zou kun- oiden gebruikt voor een leuk een centraal afzuigsysteem iolzuigers. „Ik ben er vandaag itr aangesproken, dus er is nog hs een collegestandpunt ge- De huishoudelijke dienst erop aan, omdat het veel werk sul met apparatuur scheelt", wethouder Barendregt ver klaarde dat het waarschijnlijk een rendabele investering betreft, bleef Poster sceptisch. Henk Beumkes (PvdA) dacht aan klimaatbeheersing, als er nog geld over was voor iets extra. Hij was het oneens met Baren dregt. „We moeten nu verbouwen en het meteen goed doen. Poster valt zijn eigen wethouder af. Hoe kunt u beleid verdedigen als u geen steun van uw fractie krijgt", vroeg hij Schilling. Deze probeerde de PvdA-er gerust te stellen. „Soms word ik gesteund door u en soms door Poster. Over het algemeen neemt u de college voorstellen als raad over en daar gaat het om". Klimaatbeheersing is te kostbaar en waarschijnlijk minder ur gent nodig als de bovenste bouwlaag klaar is, daar deze zeer goed wordt geisoleerd. Allergieën Peter Bakker (PSP) had er geen moei te mee als de verbouwing in één keer goed werd gedaan. Hij wilde weten wat zo'n centraal stofzuig- systeem kost. Het leek hem een goed project, ook met het oog op mensen met allergieën. „Met gewone stofzuigers wordt stof verplaatst. Hiermee verdwijnt het echt", aldus Bakker. De kosten van zo'n installatie kwamen volgens Schilling ongeveer op A40.000,-. Tine Krijnen (Texels Belang) steunde ook de „verkeerde" wethouder. Zij was het eens met Barendregt dat niet alles meteen moet worden ge daan. Ze wilde eerst meer informatie over het stofzuigersysteem alvorens een beslissing te nemen. Omdat er noodverlichting moet wor den aangebracht moeten de plafonds echter tóch al open. „Als we ze dan weer oplappen moeten ze over vijf jaar wéér open. Waar zijn we dan mee bezig", motiveerde Schilling het standpunt van de overige collegele den. Hij kreeg steun van Riet Huite- ma (CDA). Opduin Directeur gemeentewerken Piet Plug legde de commissieleden enkele technische details uit over de afzui ginstallatie. „In het nieuwe gedeelte van hotel Opduin werkt men ermee, tot grote tevredenheid" Het systeem is nagenoeg geluidloos. Hij wees de commissie erop dat in twee weken een beslissing moet worden genomen, omdat daarna de buizen voor het systeem niet meer in de plafonds kunnen worden ge plaatst. Er werd voorgesteld om in ieder geval die buizen te plaatsen. La ter kan altijd nog worden beslist over de apparatuur. „Ik gun het die buizen niet dat ze daar misschien jaren lig gen te niksen", aldus Schilling. Met uitzondering van Gerbrand Poster (die tegen was) en Tine Krij nen (die het in beraad hield) kon iedereen zich in de voorstellen van het college vinden. Bij de oogst van wintertarwe komen topopbrengsten voor van 10.000 kg per hectare Dergelijke resultaten zijn de laatste jaren op Texel voor win tertarwe niet behaald. 9 werd door windsurfclub een klassementswedstrijd ge- om het clubkampioenschap, jitend werd een veteranen- Irijd gevaren. optimale omstandigheden gin- zeilers om 13.30 uur van oor een olympische baan. Er en flinke baan uitgezet, zodat ;fen deelnemers hun hart kon- toalen. De eerste en tweede '«ontaardden in een spannen- jd tussen de toppers van de A- Na de tweede manche wak- de wind aan tot kracht 6, zo- verschillen in de derde iets groter werden. In de B- feverden vader en zoon Jan en van der Vis een hevige strijd Of zoon Daniël werd gewon- wde in de B-poule werd Holger 16 drie manches werd voor de fl«n een slalombaan uitgezet. ging onder grote publieke istelling een grote groep surfers art. Gestart werd vanaf het e«n spectaculair gezicht. loning; 2. André van der Berg; 3. R'jsselberghe. pwace; foman; 2 Rolf Swempels; 3. Kees !0'van een 67-jarige Oosteren- lussen donderdag en vrijdag tn 09.00 uur bezocht door on- Het dekzeil werd aan bei- vernield, kajuitdeurtjes en jn9sloten werden opengew- !li" zeven fiberhengels met üestolen. De totale schade Jïfo'n f1750,-. ■"boord te komen hebben de bet schip, dat op het wad ter van Oost lag, eerst naar de bukken. Zoals altijd zijn de verschillen in op brengsten per ha. vrij groot. Toch is de verwachting dat wintertarwe in 1989 gemiddeld genomen tot goede kilogrammen opbrengsten komt. Het gewas heeft steeds een goede stand gehad met goede aren en de korrel vulling was eveneens perfect. Gezien het warme en droge weer tijdens de groei en produktie van het graan is aan te nemen dat wintertarwe beter tegen dergelijke omstandigheden bestand is dan de andere granen. Hoewel hierbij direct de opmerking dient te worden geplaatst dat winter tarwe over het algemeen op de kwa litatief betere gronden staat. Bij de oogst van zomergerst komen geen extreme opbrengsten voor. Hier zijn de opbrengsten vergelijkbaar met voorgaande jaren. Opbrengsten van bijna 6000 kg per ha. en van nauwe- liks 4000 kg per ha. zijn realiteit. Wel blijkt de brouwkwaliteit van een deel van de partijen gerst gunstig te zijn. Bij de mouterij worden eisen gesteld aan de dikte van de gerstkorrels en het eiwitgehalte. Deze korrels dienen een dikte te hebben van 2.5 mm en het eiwitgehalte mag niet hoger lig gen dan 12 procent. Gerst van een dergelijke kwaliteit geeft een hogere kilogrammenprijs en maakt de teelt aantrekkelijker. Erwten De eerste erwten zijn eveneens ge oogst. De meeste partijen hadden nog een te hoog vochtgehalte. Na- drogen bij de opslag is noodzakelijk, wat extra kosten met zich mee brengt. Het nog niet geheel rijp zijn van de erwten kan als oorzaak wor den genoemd. In de partijen kwamen nog teveel onrijpe korrels voor. Op brengsten per ha. veldgewas geoogst produkt varieerden van nog geen 4000 kg tot ruim 5500 kg. Rogge kwam met een te magere korrel nau welijks boven de 4000 kg per ha. De eerste landelijke cijfers van de suiker- bietenproefrooiingen zijn bekend. Ge middeld liggen de opbrengsten 1500 kg suiker per ha. hoger dan in verge lijkbare perioden in 1988. Over het langjarig gemiddelde van 1979 tot en met 1988 is het zelfs 2000 kg suiker méér! Wanneer de groei ongestoord door mag gaan, komen er ongetwij feld topopbrengsten bij de suiker bieten. Aardappelen Het rooien van pootaardappelen is op enkele bedrijven begonnen. Het werk verloopt vlot. Evenals ieder jaar is het van groot belang dat de moeder- en eventueel rotte knollen uit de partijen worden geraapt voordat de partijen in opslag gaan. Vooral in partijen waarin roodrot leen grondphytophthora) wordt gevonden kan de bewaring problemen gaan geven. Deze aange taste knollen kunnen andere, gezonde knollen aantasten. Vooral met schurft aangetaste knollen zijn gevoelig van wege hun grotere invalspoorten voor schimmels en bacteriën. Partijen met zieke knollen in de grond kunnen, wanneer er geen rhizoctonia- aantasting dreigt, beter in de grond blijven zitten totdat de aardappelen uitgeziekt zijn. Het rooien en bewaren van aardappelen tijdens hoge bodem en bewaartemperaturen, verhoogt na melijk de gevaren van rot in de be- waarpplaats. Opgeslagen aardappelen drogen het snelst als er lucht door de aardappelen wordt geblazen met een temperatuur die lager is dan de temperatuur van de aardappelen in de box. Warme lucht op een koud produkt geeft condens en dus geen droging. Om een goed resultaat te behalen is het van belang dat zowel de buitentemperatuur als de tempera tuur van de aardappelen in de box bekend zijn. Het alleen maar laten draaien van de ventilatoren bij nacht en overdag heeft niet de zekerheid dat de aardappelen goed worden ge droogd en bewaard. Naast te hoge electriciteitskosten kunnen er teveel kilogrammen aardappelen door indro ging verloren gaan of in het ergste geval kunnen de aardappelen in de aardappelbewaarplaats evengoed ver rotten. Zeepkistenrace op de Hoge berg. Na de wedstrijden van donderdag in De Cocksdorp en zondag op de Ho- geberg, zijn de deelnemers aan de zeepkisten- en autopedrace klaar voor de finale. De strijd om het Texels kampioenschap wordt morge navond beslist op de Nikadel in De Koog. De finale begint daar om 19.30 uur; inschrijven is mogelijk vanaf 18.30 uur. De jeugdige cou reurs rekenen op veel aanmoedigin gen. In de categorie „zeepkisten grote wielen" ging de strijd donderdag tus sen de winnaar van de eerste race in Den Hoorn, Niels Huisman, en zijn jongere broer Ewoud. Niels was beide keren een seconde sneller. Ben Ren tenaar werd telkens derde. Zondag mengden ook Marco Witte en Ko Veltkamp zich in de strijd. In de eer ste omloop liet Ko zich nog verrassen door Niels Huisman, maar in zijn tweede poging liet hij de snelste tijd klokken. Ko Veltkamp deed ook mee bij de kleine wielen en scoorde in al- letwee omlopen de snelste tijd. San- der Witte, die donderdag nog had gewonnen, werd tweede, vóór alweer een van de gebroeders Huisman, na melijk Robbert. Dirk-Jurjen Buisman toonde zich zon dag overtuigend de snelste autope dracer onder de negen jaar. Hij versloeg onder meer Jelle Zwanen burg, die donderdag een spannend duel leverde met Stefan de Jong. Bennie Keesom deed het op de Ho- geberg ook goed, evenals Ankje Zwa nenburg die in de tweede poging echter pech had. Gerie Koorn was donderdag goed op dreef, maar ver- Tot 25 augustus zijn in de raadhuis kelder schilderijen en tekeningen van Piet van Felbert te bezichtigen, „Ome Piet" is op het eiland, waar hij al 53 jaar komt, een bekende ver schijning. Zijn detailistische collectie bevat veel herkenbare landschappen. „Ik ben een grote fan van Rem brandt. Het schilderij De Heilige Fami lie heb ik nagemaakt, bijna op ware grootte. Ik heb vaak gedacht: hoe krijg ik die kleuren en die lichtval te pakken...", zegt Piet van Felbert, Hij wijkt geen moment van de zijde van zijn geëxposeerde werken. In een hoekje van de raadhuiskelder vervaar digt hij fraaie miniatuurtekeningen, die te koop zijn. Ook de tentoongestelde werken zijn te koop. Van Felbert werkt nauwge zet. Zijn landschappen en boerderijen zijn uiterst realistisch en ook de stil levens en portretten zijn met precisie gemaakt. „Mijn werken leveren geen paar miljoen op. Misschien over hon derd jaar, maar ja, daar heb ik nu niks aan", aldus de schilder. Schapen In het voorste deel van de expositie ruimte hangen de olieverfschilderijen. Meteen valt ook Van Felbert's voor liefde op voor het schilderen van schapen. De portretten vertonen veel uitdrukking. Alle werkstukken zijn ge vat in fraaie lijsten. In het achterste deel van de ruimte hangen de potloodtekeningen. Hier zitten opvallend veel Texelse voorstel lingen tussen. Het kerkje van De Koog. gezien door de ogen van Piet van Felbert. scheen zondag niet aan de start. De categorie autopedracers boven de ne gen jaar telde veel deelnemers, vooral in De Cocksdorp. Ton Robben scoor de daar tweemaal de snelste tijd. Ook zeer snel waren Arie van der Vis, Ingrid Pietje en Gerdy Frederiks. Op de Hogeberg was er sprake van een keiharde strijd tussen Sander Witte, Niels Ellen en Robbert Huis man. Niels scoorde in de eerste rit de beste tijd, maar Sander was constan ter en noteerde de beste totaaltijd. In de tweede rit was ook Corina Hordijk zeer snel. Dinsdagavond 29 augustus gaat de eilandcompetitie volleybal van start. Er is dan vanaf 19.00 uur een in- speelavond. waarop iedereen van harte welkom is. Er zijn dit jaar nogal wat veranderin gen in de eilandcompetitie. Zo kan er nog maar in twee vrouwenklassen en twee mannenklassen ingeschreven worden. Extra is erbij gekomen een gemengde klasse, waarvoor verplicht is dat het team in het veld bestaat uit drie vrouwen en drie mannen. Ook is de invallersregeling verscherpt. In de eerste klasse mogen alleen nog mensen uit de tweede klasse inval len. In de tweede klasse mogen ook alleen mensen uit de tweede klasse invallen. Vrouwen uit de eerste klasse mogen alleen bij de mannen eerste klasse invallen. Er mag niet in twee teams tegelijk gespeeld worden. Een uitzondering: in een team in de ge mengde klasse en daarnaast in een vrouwen- of mannenteam. Hiermee wordt echter geen rekening gehou den bij het maken van het program ma. Het is de bedoeling te proberen de wedstrijden langer te laten duren (bijv. drie keer vijftien minuten). Om dit te kunnen bepalen is het echter nodig om te weten hoeveel teams er meedoen. Zo snel mogelijk opgeven bij Onnoline van Helden, telefoon 15132, of uiterlijk dinsdagavond 29 augustus bij de wedstrijdleiding. Het inschrijfgeld bedraagt f250,— per team. Een 37-jarige automobilist uit Opende reed zondagmiddag op de Waal- derstraat toen een hond uit de Mars- weg voor zijn auto langs schoot. Hij kon het dier niet meer ontwijken. De hond bleef echter ongedeerd, terwijl de auto lichte schade opliep. De hond was van een 71-jarige man uit Den Burg. Uit een tent op een camping bij De Koog is donderdagavond een walk man van een toerist uit Zoetermeer gestolen. Bij Ecomare is woensdag door de po litie een verzwakte en totaal versufte Jan van Gent afgeleverd, die was ge vonden op het strand bij paal 11. Men heeft het dier voedsel toege diend en het blijft in opvang tot het weer geheel op krachten is gekomen. Het betreft een volwassen exemplaar van minstens zeven jaar oud, want vanaf die leeftijd krijgen ze de beken de gele koppen. Vrijdag was op de wielerbaan weer een puntenrit. In vele tussensprints streden de weinige opgekomen ren ners fanatiek om de punten. In de A- jeugd was Jasper Braam de beste en in de B-jeugd Thijs de Boer voor Roel Bakker. Wil Braam toonde zich de sterkste sprinter bij de senioren, ge volgd door Paul van Arnhem, Jan Buis, Kees Koopman en Martijn Bak ker. Deze week vrijdag is er in ver band met de ronde van Oudeschild (die zaterdag wordt verreden) alleen een wedstrijd voor de jeugd. Zondag ging in De Koog voor de tiende maal de crossloop van start. Het was prima loopweer en door de 140 deelnemers werd goed gelopen. Bij de heren zorgde Helmut Schwer uit Osnabrück voor een verrassing door voor Minne Goënga te eindigen. In tegenstelling tot voorgaande jaren worden dit jaar twaalf crosslopen ge houden, waarvan er elf meetellen voor het algemeen klassement. Voor de laatste crossloop kan worden ge kozen uit de afstanden V/2, 4, 8 en 12 kilometer. Deelnemers die zeven keer of meer hebben meegelopen, en niet in de prijzen zijn gevallen komen in aanmerking voor een herinne ringsstandaard. Zondag gaat om half acht aan de Boodtlaan de elfde Koger crossloop van start. Uitslagen: Heren 4 km.: André Brouwer 16.11, Rien Brou wer 16.35; Frank van Hebei 16.46.Dames 4 km.: Marijke Stark 19.00; Tilly Eelman 20.43; Monika Muller 21 00. Heren 8 km.: H Schwer 27.37; Minne Goënga 28.02; Jan Zijm 28.35. Heren veteranen: H Bos 31.29; P Verwilligen 31 31; P Bakelaar 31.56 Jeugd V/x km jon gens: Jeroen van Soest 5.31; Gerbrand Zoete lief 5.53; Robbert Bakker 5.59. Jeugd V/x km meisjes: Merlin Huisman 5 59; Ilse Beer- ling 6.23; Jannie Blonk 6.25. Jeugd 4 km. jongens: Bastiaan van Hebei 17.38; Roald van der Slikke 17.51; Richard Stevens 18.15 Jeugd 4 km. meisjes: Eva Schermer 20.26, Natasja Koopman 21.28; Sabme Beijert 23.50. De voorschriften voor het mogen sto ken van kampvuurtjes in met name bos- en duingebied en op het strand zijn veranderd. Dat is het gevolg van de nieuwe Brand Beveiligings Veror dening (BBV), die recent werd vast gesteld. Gemeente en brandweer hadden naar aanleiding van deze wij ziging overleg met Staatsbosbeheer, de eigenaar van het bos en duin op Texel. Het stoken van kampvuurtjes in voornoemde gebieden is verboden en in principe geldt dat ook voor an dere plaatsen op het eiland. Met na me ten aanzien van het strand zijn gegronde redenen voor een verbod. Ten eerste kan de scheepvaart erdoor worden misleid en ten tweede zou zich in het zand niet-ontplofte muni tie kunnen bevinden. Onder het sto ken van vuur moet ook worden verstaan: het houden van een barbe cue en het afsteken van vuurwerk. Wie desondanks in de open lucht een vuur wil aanleggen, moet voldoen aan enkele veiligheidsvoorschriften. Men moet B en W en Staatsbosbe heer schriftelijk in kennis stellen, ter wijl eveneens de brandweer moet worden ingelicht. Op de kruising Hollandseweg/Hoofd- weg vond donderdag een aanrijding plaats omdat een 75-jarige vrouw geen voorrang gaf aan een 19-jarige Duitse automobilist. De schade viel mee. Op de Hallerweg werd vrijdag de auto van een 46-jarige man uit Den Burg geraakt door de losgeschoten aanhanger van een tractor, die werd bestuurd door een 19-jarige Texelaar. De koppeling van de aanhanger was niet geborgd. De auto raakte zwaar beschadigd. Twee auto's van twee Texelaars kwa men vrijdagavond met elkaar in bot sing op een zijweg van de Ruigendijk. De automobilisten kwamen elkaar te gen in een bocht en weken te laat uit. Beide wagens liepen plaatschade op. Op de kruising Gerritslanderdijk- je/Tempeliersweg reed een automobi liste uit Oosterend zaterdag tegen een taxi, bestuurd door een plaatsge noot. Uit de in de haven van Oudeschild liggende boot van een 40-jarige Texe laar is een radio en navigatie- apparatuur gestolen. Dit gebeurde tussen woensdag 17.00 en donder dag 14.00 uur. De waarde is onge veer A2200,- Bij paal 17 wordt zondag de derde en beslissende wedstrijd voor het clubkampioenschap van kustzeilvere niging Westerslag gezeild. Dit is te vens de laatste clubwedstrijd voor catamaranzeilers. De deelnemers aan deze wedstrijd zullen een lange baan moeten zeilen. Hoe lang die baan is, is afhankelijk van de windsterkte en de weersom standigheden. Bij de briefing zal de lengte bekend worden gemaakt. De wedstrijd begint om 11.00 uur, de briefing is om 10.30 uur. Tegelijkertijd wordt de derde surf- wedstrijd om het clubkampioenschap van windsurfclub Texel gezield. Bij de briefing zal bekend worden gemaakt welke discipline er wordt gesurfd.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7