t--—Groen Zwarts Texels in het hart^ „Het gaat niet goed met de Kikkertstraat" )ollege: compromis voor litbreiding wagenmuseum Fretten richtten slachting aan onder jonge lepelaars i5 gesloten ^"s pend! ITELDE LINDEBOOM tg»; Brief naar minister Braks szellige dansavond Tanz-Abend met live-orkest Zonder pardon in de takels Linksafvak komt bij Gerritslanderdijk Voor de kerk Hennepveldje moest worden afgebrand PETERA fTROMP iieraden met een meesterteken Handtas gestolen ie is pony kwijt? EDELSMID ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.407 Aanvang 21.00 uur ste zaterdagavond t/m 2 september n Semstagabend bis zum 2. September Groeneplaats 14 1791 CC Den Burg E X E LS ES'COLI RANT Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. ,n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater t <7* t C t I I J. I A Abonnementsprijs '20.20 per kwartaal; los ft.- w*D« RooyB.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, V VfVf Ar SJ r V W r f w - Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 l^n 02220-12-741. Telefax °222° - 14111 J Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398. speciaal beschermingsplan voor ont wikkeld moet worden. Uit natuurlijk opgpunt bezien was het dan ook vol komen begrijpelijk en normaal dat een groot aantal lepelaars waarbij het broeden in het Zwanenwater mislukt was, uitweek naar de kolonies op Texel. Dat zijn kolonies in de natuur reservaten van Staatsbosbeheer en de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten die al jaren een vei lige, goed beschermde broedplaats boden en die in de toekomst waar schijnlijk alleen nog maar belangrijker worden' Dweilen De ontsnapte en zich snel vermeer derende fretten (enkele worpen per jaar van vijf tot tien jongenl zullen een steeds groter probleem vormen op Texel, zo voorziet Landschapszorg. Gebleken is dat de fretten jonge kie viten, wulpen, grutto's en andere bo dembroeders doden en mogelijk ook velduilen en holenbroeders zoals ber geenden, holenduiven en tapuiten. Ook in meeuwenkolonies worden vaak ware slachtingen aangericht en verder zijn er aanwijzingen dat de fret (een gedomesticeerde vorm van een Afrikaanse bunzing) de inheemse hermelijn verdringt. Mensen van Staatsbosbeheer zijn enige manwe- ken per seizoen bezig met het van gen van verwilderde fretten, maar iedere winter laten jagers weer fret ten ontsnappen. „Dweilen met de kraan open", meent Landschapszorg, die verder wijst op de bezuinigingen bij Staatsbosbeheer zodat er steeds minder personeel beschikbaar is voor de reservaten en er te weinig tijd is om achter de fretten aan te gaan. Er Lees verder pagina 2 Regelmatig worden op Texel auto's van validen weggesleept die te lang op invaliden parkeerplaatsen staan. Woens dagmorgen was het weer raak aan de Badweg. Parkeerwach ter Han Stapersma: „Vaak blijft één persoon in de wagen wachten, zogenaamd om weg te kunnen rijden als er een in valide wil staan. Daar trappen wij echter niet in. Men mag er helemaal niet staan". De Texelse politie houdt deze parkeerplaatsen streng in de gaten. Zodra er een auto staat die er niet hoort wordt er een bon onder de ruitewisser ge daan. Al de wagen er na gerui me tijd nóg staat wordt deze onverbiddelijk weggesleept. De eigenaar draait voor de sleep- kosten op, (foto Bert Koning) De eerstvolgende Pontwegkruising die van een zg. linksafvak zal wor den voorzien, wordt het kruispunt Gerritslanderdijk, zo hebben b en w bepaald. In de afgelopen raadsvergadering was de raad met de aanleg van een link safvak akkoord gegaan, maar liet nog even in het midden welk kruispunt het eerst in aanmerking kwam. De keus van het college is mede ingege ven door het aantal ongevallen dat op deze plek is gebeurd. Riet Huitema (CDA) klaagde woens dagavond in de rondvraag van de commissievergadering van ruimtelijk en huisvestingsbeleid over „het im mense terras" dat in de Kik kertstraat bij de midgetgolfbaan aldaar is aangelegd. Het zo geroem de uitzicht op de Rogsloot wordt nu belemmerd door parasols. Wethouder Daan Schilling moest meedelen dat de gemeente ook be zwaren had, maar het toch moest toelaten omdat het terras niet strijdig bleek te zijn met het bestem mingsplan. Overigens vond hij dat de Kikkertstraat er ook door andere oor zaken niet fraaier op wordt. „Het gaat niet goed. Het is geen leuke straat". Gelukkig komt binnenkort het herinrichtingsplan voor deze straat aan de orde, waardoor er mogelijkhe den komen om de boel wat op te knappen. Lelijk gebouw Riet Huitema had klachten gehoord over het in aanbouw zijnde kantoor gebouw van Beijert Accountancy aan de Abbewaal. Ze vroeg of de Welstandscommissie akkoord was gegaan met dit bouwplan. Zelf vond ze het wel geslaagd en in elk geval mooier dan het groene gebouw van Harry Keizer dat er vlak bij staat. Schilling vertelde dat de Welstand scommissie het gebouw van Keizer gunstig had beoordeeld maar nega tief had geadviseerd over dat van Beijert. Het college had dit advies echter naast zich neergelegd („We vonden het gewaagd maar mooi") en de bouwvergunning afgegeven. Peter Bakker drong er op aan dat maatregelen worden genomen om naleving van het voor de Elemert gel dende parkeerverbod af te dwingen. De auto's staan voor de Gereformeer de kerk en geven problemen als daar een huwelijks- of begrafenisdienst is. Verder maakte Bakker zich zorgen over plannen om in De Mars een voetpadencircuit aan te leggen, waar bij het volkstuinencomplex zou wor den doorkruist. Dit zou leiden tot ongewenste inloop en het stelen van groenten en fruit, tenzij een hoog hekwerk zou worden geplaatst. Hij adviseerde het padenplan te bekijken samen met de tuinders. Schilling be loofde dat. W hebben een compromis bedacht om tegemoet te komen de wensen tot uitbreiding van het agrarisch en wagenmu- im in De Waal. Daarbij is rekening gehouden met de bezwa- die door de Dorpscommissie van De Waal die zich onder er verzette tegen het onttrekken aan de woningvoorraad van aangrenzende pand Hogereind 8. oten is laatstgenoemd huis als img te handhaven. De achterlig- ie stolpschuur en gronden krijgen bestemming waardoor ge smogelijkheden voor het mu il ontstaan. Daarnaast wordt de lelijkheid geboden om op het jerste deel van het perceel een we schuur te bouwen, waardoor litbreiding waarvoor onlangs toe- immg werd verleend, aanzienlijk Jt ingekrompen. Verder zal het eum in de zeer directe omgeving e parkeermogelijkheden krijgen, Je bedoeling elders in De Waal parkeerproblemen te veroorza- Parkeren wordt nu in geringe mogelijk aan de achterzijde van leuwbouw. dit compromis proberen we zo mogelijk kolen en geiten te spa- verklaarde wethouder Daan iling in de woensdagavond ge len vergadering van de raad- nmissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De raadscommis sie en ook mensen uit het publiek vreesden dat er toch nog weerstand zal rijzen tegen deze oplossing. Riet Huitema voorzag dat het parkeerter- reintje achter de nieuwbouw proble men zal geven. Niet alleen museumbezoekers maar ook anderen zullen er hun auto neerzetten. De heer Piet Arensman veronderstelde dat de aan de Langwaal wonende fa milie Smit niet blij zal zijn met die automobilistendrukte. De commissie leden Huitema, Bakker en Roeper verklaarden zich tegen het parkeren achter het gebouw en pleitten voor een ruimer parkeerterrein op een an dere plaats. Jan van Asselt ging wel akkoord, maar betreurde de „ondui delijke houding" die het college ten aanzien van dit probleem tot dusver had ingenomen door eerst met ande re ideëen te komen. In overleg met de politie heeft een Texelse jongeman een veldje hennep planten laten afbranden. Hij verbouw de de hennep om daarvan hasj te telen, zowel voor eigen gebruik als voor „vrienden". Het gewas nam on geveer 70 vierkante meter in beslag. Het zou in september worden ge oogst. De verbouw van hennep is toegestaan als dit gebeurt in geringe mate voor eigen gebruik, of als de hennepplanten een ander doel die nen, bijvoorbeeld als windsingel of voor de produktie van touwvezels. WEVERSTRAAT 57 Door fretten doodgebeten jonge lepeleers. (Foto De slachtpartij dateert al van twee maanden geleden maar werd door Staatsbosbeheer Texel niet bekend gemaakt of gemeld aan andere in stanties. De Werkgroep Landschaps zorg Texel kreeg er echter lucht van en heeft zich per brief gewend tot minister G.J.M. Braks van Landbouw en Visserij met het verzoek de bestrijding van de fretten met kracht aan te pakken en het gebruik van fretten bij de konijnenjacht te ver bieden. Vluchtelingen Dit jaar hebben zo'n 60 lepelaarspa ren genesteld in de Mui een groter Peter vd Wolfl aantal dan gewoonlijk omdat zich op Texel veel lepelaars hebben gevestigd die afkomstig zijn van het Zwanen- water bij Callantsoog. Die zijn daar gevlucht voor de vossen, die vele tientallen eieren en jongen opeten. De vogels kregen in de Muy dus te maken met nieuwe belagers. Zo'n twintig nesten werden door de fret ten verstoord, met als gevolg dat on geveer de helft van het totale aantal eieren en jongen ten gronde ging, er van uitgaande dat de 60 paren elk drie tot vier eieren hebben gepro duceerd. Jachtmiddel „Het ontstaan van een wilde popula tie exotische roofdieren moet ons in ziens met kracht worden bestreden". Bijzondere plaats Veel minder zwaar tilt de Werkgroep Landschapszorg aan het feit dat de zelfde lepelaars in het Zwanenwater worden omgebracht door vossen. De redenering is dat vossen van nature in dit gebied voorkomen (al zijn ze een tijd als gevolg van uitroeiing weggeweest) en dat de andere dieren zich in deze situatie moeten en kun nen schikken. Dat in het Zwanenwa ter nu naar verhouding veel lepelaars worden doodgebeten door vossen is niet gewenst, maar is het gevolg van het feit dat de lepelaars de vossen ontwend zijn geraakt en hebben af geleerd rekening te houden met deze belagers. De verwachting is dat dit op den duur vanzelf goed komt en dat de vossen daarvoor niet bestre den hoeven te worden. Op Texel ko men vossen van nature niet voor en in de visie van Landschapszorg zijn ze daar net zo min welkom als fretten. „Door de geografische isolatie nemen de Waddeneilanden een bijzondere plaats in", aldus de Werkgroep in een toelichting bij de brief aan Braks. Het gebruik van fretten bij de konij nenjacht is geoorloofd; het is een wettig jachtmiddel dat vrij algemeen door particuliere jachtverenigingen wordt toegepast. De gang van zaken is alsvolgt: een fret wordt in een ko nijnenhol losgelaten, nadat alle ande re holen op een na zijn dichtgemaakt. De konijnen vluchten in paniek door dit overgebleven hol naar buiten en kunnen dan makkelijk worden ge schoten of in een net opgevangen. De (tamme) fret komt er achteraan en kan meestal gemakkelijk weer worden gepakt. Soms echter blijft een fret weg, meestal omdat hij erin is geslaagd onder de grond zelf een „Wat betreft amfibieën, reptielen en zoogdieren is de soortensamenstel ling afwijkend van andere delen van Nederland. Zo ontbreken op Texel bij voorbeeld - op volkomen natuurlijke wijze - alle bodemroofdieren met uit zondering van de hermelijn. De eilan den zijn dus bij uitstek de plaatsen waar op de bodem broedende kolo nievogels kans krijgen zich voort te planten. En zij doen dit dan ook. De waddeneilanden herbergen talloze soorten die elders bedreigd zijn en op de zg. Rode Lijst staan. Ook de lepe laar hoort hierbij. Dit is zelfs een der mate zeldzame soort dat er een Uit een fietstas is zondagavond in de Dorpsstraat van De Koog een hand tas gestolen van een 42-jarige toe- riste uit Vinkeveen. In de tas zaten behalve cheques en rijbewijs ook een bankpas, een leesbril en een bedrag van f300,-. tolitie trof dinsdagmiddag op de enplaats rustig stappend tussen ubliek een loslopende voskleuri- jny met een witte bles aan. Het dat een IJslands type heeft, is ii weilandje aan de Keesomlaan tin afwachting van de eigenaar, sch nog niet heeft gemeld. In het staatsnatuurreservaat De Muy is onder de daar geboren lepelaars een slachting aangericht door fretten. Circa honderd jongen werden doodgebeten of eieren werden vernield. De fret ten, die van nature niet op Texel voorkomen, zijn afkomstig van jagers die ze gebruiken bij de konijnenjacht. Ontsnapte examem- plaren planten zich voort en houden zich thans in vrij groten ge tale in de duinen op, waar ze een bedreiging vormen voor vogels. konijn aan te vallen. Het dier zuigt het bloed uit de halsslagader en valt voor uren in slaap. Niet altijd nemen de jagers de moeite om de vermiste fret op te graven, zodat het niet ver wonderlijk is dat zich nu een zich snel voortplantende populatie fretten in de duinen ophoudt. De Werkgroep Landschapszorg beschouwt dat als faunavervalsing en wil dat de minis ter de genoemde maatregelen met onmiddellijke ingang neemt om het verschijnsel de kop in te drukken. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1