Verzorgd concert Italiaans koor meer publiek waard Van Vaals naar Texel fietsen in één dag Snelheidscontrole „Rommel verbranden moet met verstand" Singers of the Lord repeteren weer Snel optreden van Texelse brandweer Aanrijdingen Nieuw parkeerii voor De Waal Schoolverlaters: inschrijven bij GA Diefstallen Gewonde bij aanrijding Kettingrokers Blauwe plekken PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 AUGUST(| tui ttXEI. is dat de betreffende gezelschappen van hoge culturele kwaliteit zijn. „Soldanella" voldoet aan deze crite ria, maar is buiten de eigen lands grenzen nauwelijks bekend. De Nederlandse toernee kwam toe vallig tot stand. Een muziekliefhebber uit Apeldoorn, de heer G.J. Wentzel, zag het koor vorig jaar tijdens een vakantie in het Schwarzwald in actie en kwam danig onder indruk. Enthou siast stelde hij pogingen in het werk de groep naar Nederland te halen. Met bemiddeling van ICP lukte dat, al ging het niet zonder moeite: de koor leden moesten allemaal vrij nemen van hun werk en wilden de vrouwen mee. Zaterdagavond op Texel was de „aan hang" er niet bij, wèl present waren de heer Herman Sprakel namens ICP en de heer Wentzel. Laatstgenoemde verzorgde de aankondigingen en deed dat met kennis van zaken en humor. „Dit 35-jarige koor bestaat uit ama teurs in de ware zin des woords. De koorleden zijn liefhebbers die hun pu bliek in het hart proberen te raken en daarmee een stukje vriendschap ach terlaten", aldus Wentzel in zijn ope ningswoord. Een treffende omschrijving, zo stond al na het eer ste nummer vast. Geen bundels Schijnbaar ontspannen, met de han den op de rug, maar in werkelijkheid zeer geconcentreerd, werden de aan wijzingen van dirigent Barzan omge zet in uitgebalanceerde zang. Doordat de koorleden geen liederenbundels gebruikten, konden zij hun volle aan dacht op de dirigent richten. Opval lend was de variatie in de uitvoering. Vrolijke canonzang werd afgewisseld met ingetogen, sferische nummers. Een voorbeeld van het laatste was het prachtige „Oh Montagne", waarin werd getracht met klanken de schoonheid van de bergen te schilde ren. In „Cant de not 'n Montagna" was de sfeer van de nachtelijke ber gen zelfs compleet met nagebootste geluiden van krekels en vogels. Hoe je met menselijke stemmen een voor- bijmarcherend leger kunt nadoen, werd getoond in „Aprite Ie porte". Later volgde een imitatie van een blaaskapel in het nummer „Monte Grappa' Gitaar en viool Na de pauze stalen koorlid Leopoldo Mesini en zijn neef Dario Mesini de show. Eerst was het de beurt aan Le opoldo met een prachtige klassieke vertolking (Gran solo, opus 14, van Fernando Sor) op gitaar. Gezamenlijk brachten ze vervolgens een stuk van Paganinni. De pas 18-jarige violist Dario Mesini had daarin op virtuose wijze het grootste aandeel. Toen hun intermezzo ten einde was, speelden zich in de kerk Zuideuropese tafere len af. Beide musici kregen een staande ovatie en werden door de enthousiaste koorleden uitvoerig ge feliciteerd. Het koor zélf ging op de voor de pauze ingeslagen weg door. Op één nummer na (het licht- religieuse „Signore delle cime") we derom een verzameling van Noordita- liaanse volksmuziek. Uitsmijter was het overbekende „Blue Moon", op zijn Italiaans uiteraard. Na afloop vonden de koorleden on derdak bij diverse particuliere Texe laars. Het had de organisatie (Stichting Ondersteuning Welzijns werk) nogal wat moeite gekost vol doende logeeradressen te vinden. Dat was op het laatst nog bijna gelukt. De ontbrekende slaapplaatsen wer den gevonden in een jeugdherberg. Woensdag zijn op Texel snelheidscon troles gehouden. Op de Emmalaan werden 132 auto's gecontroleerd en kregen 41 automobilisten een proces verbaal Op de Krimweg controleerde de poli tie 159 voertuigen en werden 16 au tomobilisten geverbaliseerd. Dinsdag 22 augustus In de R.K. kerk in De Cocksdorp geven Dyo Wassink (orgel), Ge- org Meerwin (hobo) en Arno de Vries (bas) een zomeravondcon cert, aanvang 20.15 uur Toegang gratis. Bij de uitgang wordt ge collecteerd ter bestrijding van de kosten. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Woensdag 23 augustus In Cinema Texel draait om 20.00 uur voor de laatste keer „Licence to kill". Donderdag 24 augustus In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn brengt de cabaret groep „Niet uit het raam" het programma „De Kift", aanvang 21.30 uur. „Niet uit het raam" bestaat uit vier mannen met als gezamenlijke achtergrond de Aca demie voor Lichamelijke Opvoe ding. Daar trad het viertal zo nu en dan op en deed verwoede po gingen om het schuifdeurenni veau te ontstijgen Hun eerste officiële programma heette „Wie nie nie wie zegt, zegt nie wie wie". In 1987 haalden ze een fi naleplaats bij het Camaretten- festival in Delft en worden sindsdien geacht klaar te zijn voor het grote werk: in buurthui zen en kleine zalen. Inmiddels is hun tweede programma „De Kift" tot stand gekomen. Het gaat over de wanhopige strijd om niet alleen te staan. Drie mannen sluiten onderling steeds wisselende coalities. Door peste rijen en valkuilen proberen ze el kaar uit evenwicht te krijgen en het leven zo zuur mogelijk te ma ken. Degene die valt kan een trap na krijgen Twee tegen is ge meen, als je alleen bent, anders is het heerlijk. Het is treiteren tot je te ver gaat, dan wordt je zelf gepakt Kortom: een vrolijk avondje leedvermaak. Entree f 15,-. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Rainman". Hoogwater Oudeschild Di.22 0.27 en 12.55 Wo.23 0.30 en 13.40 Do 24 1.00 en 14,20 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6 1 5 uur na hoogwater. De zon komt 20 augustus op om 6.32 uur en gaat onder om 20.53 uur. 23 augustus volle maan, 26 augustus doodtij. Her Italiaanse koor ..Soldanella" in actie tijdens het geïnspireerde optreden van zaterdagavond zijn barbecuetje op het strand aan steekt en er een karbonade oplegt". Om de bult Riet Huitema (CDA) vroeg of iets kon worden gedaan aan de bulten ruigte die soms dégen nasmeulen. Ze vond het jammer dat een kampvuur door alle voorwaarden die worden gesteld op het hele eiland nauwelijks moge lijk is. „Vooral bij kampeerboerderijen is er behoefte aan". Peter Bakker (PSP) adviseerde om dan maar met z'n allen om de brandende bult ruigte te gaan zitten.... „Wie een kampvuur wil moet gewoon contact opnemen met de brandweer en dan zijn er vast wel mogelijkhe den", aldus Schilling. Het mannenkoor .Soldanella" uit Adria in Italië gaf zaterdagavond een uitstekend concert. Het was jammer dat niet meer dan horderd Texelaars en toeristen naar de Nederlands Her vormde kerk in Den Bu-g waren ge komen; de zuiver en origineel ten gehore gebrachte olksliedjes ver dienden beslist méér belangstelling. Bovendien misten de afwezigen een verrassend goed instrumentaal inter mezzo met gitaar en viool, verzorgd door een koorlid en zijn meegereisde neef. „Soldanella" telt 23 mannelijke le den, die onder leiding van de bezeten dirigent Piero Barzan een repertoire hebben ingestudeerd van volksliedjes en religieus/klassieke werken. Op Texel brachten zij vrijwel uitsluitend het luchtige deel ten gehore, inspe lend de op alhier heersende vakan tiestemming. Het koor maakte een professionele indruk, maar bestaat geheel uit amateurs. De toernee die het koor deze week door Nederland maakt, is dan ook eigenlijk een va kantiereisje. De Italianen zijn naar Ne derland gehaald door dezelfde organisatie die zorgdroeg voor de op tredens van de Georgische dansgroep Rustavi", vorig jaar in ons land en ook op Texel. Deze organisatie. Inter nationale Cultuur Produkties (ICP), stelt zich ten doel de authentieke volksmuziek van andere landen in Nederland te promoten. Voorwaarde Henk Beumkes (PvdA) vindt dat in de onlangs gewijzigde voorschriften voor het stoken van vuurtjes iets moet worden toegevoegd over het verbranden van ruigte. „Ik heb enke le telefoontjes gehad over rook die daardoor dégen bleef hangen. Het is ook zo windstil geweest. Ik ben de laatste om te verbieden dat een boer zijn rommel verbrandt, maar het moet wét met verstand gebeuren", aldus Beumkes tijdens een commis sievergadering deze week. Wethouder Schilling vond ruigte ver branden iets heel anders dan het sto ken van een kampvuurtje. Volgens Beumkes ging het verbieden van een barbecue op het strand wel erg ver, want daar is toch weinig kans op brandgevaar. „Als het niet mag dan gaf u onlangs op de Razende Bol geen goed voorbeeld". Schilling legde uit dat op het strand vuur om een andere reden dan brandgevaar verboden is. Niet ont plofte munitie brengt risico's met zich mee en ook kan de scheepvaart erdoor worden misleid. „De voor schriften tegen het stoken van vuur op Texel zijn streng om excessen aan te kunnen pakken. Ik weet niet of meteen wordt opgetreden als iemand Vanaf donderdag repeteren de Sin gers of the Lord weer in de Gerefor meerde Kerk van Den Burg (ingang via „De Poort") om 20.00 uur. Het koor kan nog enige versterking gebruiken, met name mannen zijn welkom. Snel ingrijpen van de Texelse brand weer voorkwam zaterdagmiddag dat een vuurtje aan de Schilderweg zich kon uitbreiden naar de ernaast gele gen bloementuin van Kortenhoeve. Vlak naast de tuin was een hoop ruigte in brand gestoken. Door de wind verplaatste het vuur zich in de richting van de tuin. De brandweer had de vlammen snel onder controle. Er was geen noemenswaardige scha de. Op de rotonde aan de Badweg vond dinsdag een aanrijding plaats toen een 33-jarige automobilist uit Doetin- chem geen voorrang verleende aan de van rechts komende 20-jarige Haarlemmer. Beide wagens liepen plaatschade op. Op de Boodtlaan liep de camper van een 34-jarige Duitse toerist vrijdag schade op. De man sloeg af naar een camping, maar minderde vaart voor een fietspad. Een achter hem rijden de 24-jarige motorrijder uit Rumpt zag dit te laat. Het bleef bij plaat- schade. Een 38-jarige Duitser reed gistermor gen uit de Klimpstraat de Kik- kertstraat in De Cocksdorp in Hij nam de bocht iets te ruim en reed frontaal tegen een paaltje. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. De auto van een Duitse toerist werd woensdagmiddag op parkeerplaats Vogelenzang aangereden, waardoor de bumper eraf brak Een getuige no teerde het kenteken van de dader. Het bleek iemand uit Steenwijk te zijn. Voor de leden van de fietstoerclub Taxi 12000 blijft het een uitdaging om in één dag van Vaals naar Texel te fietsen. De marathontocht, die voor de toerfietsers al jaren het hoogtepunt van het seizoen vormt, prijkt zaterdag op de agenda. Nadat zij 's morgens vroeg in het duister het zuidelijkste puntje van ons land hebben verlaten, hopen de dertien deelnemers omstreeks kwart over acht 's avonds de finish bij de spon sor in de Warmoesstraat te bereiken. Uiteraard bij voorkeur onder applaus van een grote schare supporters. Het aantal deelnemende leden is een record in de historie van Vaals-Texel. Misschien worden het er zelfs veer tien, als ook Loek van Vliet zich tijdig (vrijdagavond) bij het gezelschap weet te voegen „In de afgelopen ja ren was deze tocht over meer dan driehonderd kilometer slechts wegge legd voor een select groepje toerfiet sers. Die kern is ditmaal groter. Dat komt mede doordat er binnen de club dit jaar een wisseling van de wacht heeft plaatsgehad. Er zijn wat oudere leden gestopt en we hebben er enkele nieuwe bijgekregen, waar onder leden van de wielervereniging De club telt nu ongeveer dertig le den, waarvan er dus dertien in staat zijn Vaals-Texel te rijden. Dat vinden we lang geen gek resultaat", vertel len Jan Zijm en Jan Kuyper, die het toerfietsen al jaren trouw zijn en ook deze aflevering van de monstertocht met overslaan. „Als je een seizoen lang goed bij de club meetraint, kun je Vaals-Texel fiet sen", zeggen de twee overtuigd. Voorbeeld daarvan is een van de nieuwe leden, Ronald Kuyper, die zich afgelopen winter aanmeldde. Hij nam deel aan alle tochten die dit sei zoen op het toerclub-programma stonden. Naarmate het seizoen vor derde, werden de fietsspieren steeds meer gekneed, met wedstrijden als de Elfmerentocht (150 kilometer) en het Rondje IJsselmeer (240 kilome ter). Een ander voorbeeld van fana tiek doorzetten is deelnemer Sies Ellen. Omdat hij wegens zijn werk niet in staat is alle (avond)trainingen bij te wonen, maakte hij vaak op eigen gelegenheid trainingsritten. Hij prepareerde zich voor Vaals-Texel on der meer door in z'n eentje tochten van 290 kilometer te fietsen. Onder de deelnemers bevindt zich twee debutanten. Erna Kuip is de eni ge vrouw in het gezelschap. De groep vertrekt vrijdagochtend richting Vaals, waar zal worden overnacht in trekkershutten op een camping. De fietsen worden naar Zuidlimburg ge bracht met een busje en aanhanger van sponsor Martien van de Wetering van Taxi 12000. Met deze service zorgt hij dat ook voor deze tocht de kosten binnen de perken blijven De Texelse Albert Heijn-supermarkt ver zorgt gratis de voeding voor onder weg en zoals bekend eten wielrijders heel veel tijdens lange tochten. Ran Tweewielers stelt het reservemateri aal ter beschikking. De overige kosten nemen de deelnemers voor eigen rekening. Zijm en Kuyper hier over: „Voorheen benaderden we tal van bedrijven om zoveel mogelijk kosten gedekt te krijgen. Nu hoeft dat van ons niet zo. Per slot van re kening willen we dit zelf...." Vrijdagmiddag wordt een klein tocht je in de (schitterende) omgeving van Vaals gemaakt. Niet te vermoeiend, want zaterdag moeten de deelnemers extreem vroeg uit de veren voor een lange fietsdag. De start is om half vier. Voorafgegaan door de begelei dingswagen van de sponsor doorkrui sen de Texelaars als groep het land. Om de twee uur wordt halt gehou den om de benen te strekken. Tussen de middag, ergens in de buurt van Hilversum, zal een maaltijd worden genuttigd. De chauffeur van de bus wordt dan vooruit gestuurd om de bestelling te plaatsen. Als het weer een beetje wil meewerken (liefst geen regen, want dat betekent lekke banden) en de groep van grote pech gespaard blijft, is de boot van half acht naar Texel gemakkelijk haalbaar. De deelnemende leden zijn (op vraag teken Loek van Vliet na): Alfred, Ba rend en Dirk Bakker, Ton Domhof, Sies Ellen, Jan en Ronald Kuyper, Er na Kuip, André en Willem Keijzer, Jan Nico van der Ploeg, Kees Wonder en Jan Zijm. Op enkele leden na de toerclub Taxi 12000 bijeen. De fietsers zijn dit jaar door hun sponsor voorzien van nieuwe trainingsjacks en koerstruien, nadat de clubnaam noodgedwongen veranderde als gevolg van de invoering van nieuwe telefoonnummers op Texel. B en w hebben een nieuw id, wikkeld voor de oplossing vj. parkeerprobleem in De Waal den 35 tot 40 parkeerplaats) ten komen op een strook de westkant van de vlak bij h trum gelegen woonhuizen ass Polderweg. Hier is ruimte voldoende end. afstand naar dorpshuis e.d. is klein. De meeste leden van d. scommissie voor ruimtelijk en vestingsbeleid gaven in hun vergadering van woensdagan kennen dat ze het wel eengj vonden. Alleen Jan van Asset wijfelde of de bewoners vanj zen waarachter het terrein zoa moeten komen er erg blij mee zijn. Enkele mensen uit De waaronder de heer P. Arensir. koesterden dezelfde vrees. Os keerplaats komt aan de zonzij de huizen en maakt het thans lemmerde uitzicht richting De er niet fraaier op. Peter Bakkei de het idee om het parkeertea verdiept uit te voeren, zodat d wonenden over de geparkeerd auto's kunnen heenkijken Het Gewestelijk Arbeids Bures (GAB) in Den Burg adviseert j en meisjes die voor de zomer school zijn gegaan, zich snell arbeidsbureau te laten inschrij Dat geldt ook voor degenen d menteel nog een seizoenbaam ben. Het arbeidsbureau kand, bemiddelen bij het vinden van baantje na het seizoen. VoorS bloembollensector (lelies) is d naar arbeiders groot. Door na zoen nog enkele maanden in r len te gaan werken, kunnen schoolverlaters en seizoenkra; aanmerking komen voor een) uitkering. In de bloembollense hoeft men slechts zestien wel werken om voldoende WW-re op te bouwen. Normaal is dat weken. Wie hierover meer ink wil hebben, moet even conta: men met het arbeidsbureau.) schien is het zelfs wel moge! werkzoekenden direct aan de ken. Aan het eind van vorige bedroeg het aantal openstaan catures bij het arbeidsbureau liefst 120. Dit aantal is in de pen weken nog gestegen. De baantjes worden aangemeld d Texelse leliekwekers. De eerst zaamheden in deze explosief; de bedrijfstak vangen al half september aan. In vergelijking met een maand is het aantal bij het arbeidsbi geschreven werkzoekenden gelijk gebleven. Er zijn nu 279 laars werkloos. Dat is bijna pi hetzelfde aantal als een jaar g Uit de auto van een Duitsers Koog werd zaterdag een pasp; kenteken, rijbewijs, 520 Zwits franken, 430 Duitse marken ei ƒ100,- gestolen. De wagen sto de Ruyslaan Uit de tent van een 21-jarigeü uit Den Helder die op een can bij De Koog stond werd in dei dag van zaterdag een portemc met rijbewijs, NS-kaart, Rabop 200,- ontvreemd. Donderdagochtend werd de m gesloten Vespa-bromfiets van 41-jarige Oosterender op de te van 't Horntje gestolen. Opt* tuig zaten twee opvallende sti van de Ronde om Texel Op de Postweg raakte vrijdag 26-jarige motorrijder uit Voors gewond aan een schouder, h® onderbeen, toen hij een 20-jar tomobilist uit Beekbergen wild len, terwijl deze net linksaf de Slufterweg insloeg. De motorrijder werd per amw naar het Geminiziekenhuis ven De auto liep flinke schade op' motor raakte nagenoeg total to In de nacht van zaterdag op2C zijn 120 sloffen sigaretten me' waarde van zo'n ƒ5000,- uit opslagcontainer bij een strand? joen gestolen. De daders hebb! geen sporen nagelaten. Ander? len in de container liet meno"' gemoeid. Een 9-jarige jongen uit Ju'ian' liep zaterdag in zwembad M* blauwe plekken op omdat M vastgezogen aan een rooste" kleuterbadje. Het werd doorsft aan de arbeidsinspectie. He' bad voldoet aan alle off te®1' heidseisen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2