Cjroen kwartsJ~exels in het Je schaamt je daar voor onze welvaart" NOV-voorzitter houdt weekbeurt in Den Burg Spandoek Tropical weg op last van gemeente ICHTWC AKTiE Polen Texelse hulp aan Polen mhi HOTEL DE LINDEBOOM gerustheid over beroepsonderwijs Stallen '9ers of the Lord Cocksdorp WW Vandaag lichting 16e eeuws wrak provimie Bliksembezoek van Bert de Vries (CDA) Open School start met nieuwe groep Bureau De Koog dicht Verkiezingen live op Radio Texel Gewond door val Gezellige dansavond Tanz-Abend met live-orkest éRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.411 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1989 «jvertenties, abonnementen, etc. "rfld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn 02220-12741 Telefax 02220 - 14111 t,e parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741 werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Tessa de Graaff, Pater >iein 3. 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46 9917.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60.398. k Qi OrtSTKtKElf rnemers uit het midden- en bedrijf maken zich zorgen over lekomstige ontwikkelingen van iger beroepsonderwijs. De on- stheid heerst ook op Texel, wat het Texels Verbond van Onder- irs reden is geweest om voorzit- Kamminga van het Koninklijk rlands Ondernemers Verbond .nodigen voor een spreekbeurt rijdag 8 september in de iiwburgzaal van „De Linde- i", aanvang 20.00 uur. un inga lOrdt een openbare en dus voor toegankelijke bijeenkomst, geor- terd in nauwe samenwerking tt Lager Beroepsonderwijs Een speciale uitnodiging gaat meer naar het gemeente- ur, politieke, partijen en onder kenden. Kamminga zal ingaan it landelijk beleid dat als bedrei- nordt beschouwd voor de kwa- nn het beroepsonderwijs, maar jn mening geven over de speci- éxelse situatie. Het plaatselijk bestuur heeft hem daarvoor in- 3s de nodige gegevens ver- Onmisbaar iNOV heeft zich zeer actief ge in de discussie over de ont- ing van het beroepsonderwijs de aangesloten bedrijven er Iwn personeelsvoorziening van drelijk zijn. Twee jaar geleden eerde het KNOV een „Aktiepro- ma ter versterking van het lager ipsonderwijs". Dat was het ver- ip het protestgeluid dat het 'en de Vereniging Directeuren ipsonderwijs lieten horen naar ding van de regeringsplannen «voering van „basisvorming" bij 1, die door de omdernemers «„sterfhuisconstructie" wordt wiwd. Het KNOV wil dat het gemeen gevormde maar te- practisch geschoolde leerlingen afleveren en dat de aantrekke- d van het LBO wordt vergroot tor de „instroom" van leerlin- roter wordt. Het midden- en 'drijf heeft grote behoefte aan Geriaters met een beroepsoplei- deen voorbereidende beroeps- Ongeschoolde krachten *n nauwelijks gebruiken, in te- ®n9 tot het grootbedrijf waar "tegorie nog wel in zekere ma- kht kan. Daarbij komt dat de Ondernemingen van het KNOV "algemeen zelf niet over ^mogelijkheden beschikken auto's van Duitse toeristen da nacht van zaterdag op zon- 'n cassetterecorder, luidspre- IMedschap en een hrdkijkspiegel ontvreemd. Van "agens, die bij het VVV- :»van De Koog stonden, werd toierraam vernield. tolse koor „Singers of the trienen hun medewerking aan "Jsl die zondagavond in de Ne- s Hervormde kerk van De O'P wordt gehouden. Deze agmt om 19.30 uur en voor- ls dominee C. de Jong. Hier- de ochtenddienst komen te lep en dus afhankelijk zijn van het regu liere onderwijsaanbod. Veel vraag Uit KNOV-NIPO cijfers van 1986 blijkt dat dat van de 138.000 personen die voor een technische functie zijn aan genomen een beroepsopleiding werd verlangd, waarvan 37% LBO en 14% MBO. Mavo-leerlingen waren nauwe lijks in trek (4%) en naar Havo-ers en VWO ers zocht men zelfs helemaal niet. Bij de 68.000 commerciële functies scoort de beroepsopleiding ook het hoogst, hoewel daar Mavo- ers en Havo-ers in beperkte mate (sa men 23%) ook terecht kunnen. Het KNOV is het met alleen oneens met de richting die het rijk het LBO wil laten inslaan, maar heeft ook nogal wat aanmerkingen op de be staande situatie. In het genoemde rapport worden knelpunten opge somd, zoals het minder goed aanslui ten van LBO op het bedrijfsleven omdat de schoolverlaters onvoldoen de elementaire basisvaardigheden be heersen. Verder ontbreekt het aan kontakt tussen beroepsonderwijs en bedrijfsleven en daalt het aantal LBO- leerlingen, niet alleen door het dalend geboortecijfer maar ook door de ne gatieve reputatie die het LBO heeft als school waar je heen gaat als je te slecht bent voor wat „hogers". Het KNOV vindt dat dasastreus, onder andere voor de instroom van leerlin gen in het leerlingwezen. Nu al is er tekort: in een aantal bedrijfstakken is de vraag naar jongeren veel groter dan het aanbod. Als die trend door zet zit het midden- en kleinbedrijf straks met een enorm tekort aan va klieden. Het aktieprogramma van het KNOV is bedoeld om genoemde ont wikkelingen om te buigen. De KNOV-voorzitter zal volgende week ingaan op deze problematiek en zo mogelijk wat zeggen over de situatie op Texel. Daar is de onge rustheid over de toekomst van het LBO de laatste tijd aangewakkerd door een geruchtenstroom, veroor zaakt door het stilzwijgen dat wordt betracht rond de (on)mogelijkheden tot fusie van RSG en LBO. De organi satoren van de avond hopen dat vooral veel belanghebbende ouders aanwezig zullen zijn. De stichting verkocht in een stand tijdens de visserijdagen te Oudeschitd artikelen die men van de Polen had gekregen op, waarvoor levensmiddelen zullen worden gekocht. f leverde zo'n f400 - ,,Ze hebben gebrek aan alles. Elf uur in de rij voor een stukje vlees. Als je daar bent schaam je je voor onze welvaart". Gerrit Stolk en Arita van Oostende uit Oudeschitd gaan in november naar het Poolse dorp Zbaszyn met een transport hulpgoederen van de Stichting actie Polen-Den Helder en omstreken. Er heerst bittere armoede in dit land, en de nood stijgt er met de dag. Firma Wetenkamp uit Oudeschitd heeft een vrachtwagen be schikbaar gesteld om goede gaven van Texelaars en Nieuwedie- pers te vervoeren. „De mensen zijn altijd reuze hartelijk als je komt Je wordt echt opgeno men in het gezin. Wij hebben een ge zin als het ware geadopteerd en nemen speciaal voor hen spullen mee. Doosjes met spijkers bijvoor beeld. Hebben ze ook niet". Arita en Gerrit zijn voor de eerste „Texelse" zending naar Polen verschil- Lees verder pagina 5 Een aantal jaren geleden werd een groot transport met hulpgoederen naar Polen op touw gezet. Massaal kwam de Nederlandse bevolking de Oostblok-burgers te hulp en ook van Texel kwamen verschillende pakket ten met kleding en levensmiddelen. Na deze grote gezamenlijke actie werden jaarlijks kleinere transporten gehouden. Een jaar geleden werd de Stichting Actie Polen-Den Helder en omstreken „Ze hangen er al twee maanden en vier dagen voor het festival krijgen we een brief dat ze weg moeten.. Rein Stam van de Stichting Tropical Sea Festival vindt het jammer dat de gemeente niet eerder een seintje heeft gegeven dat de spandoeken met de aankondiging van het jaarlijk se feest er niet mogen hangen. „Dat had kosten bespaard". De gemeente is onlangs streng opge treden tegen de spandoeken die in De Koog hangen en waarvoor geen vergunning is aangevraagd. „Vijf jaar lang is het aan de gang. We willen het niet meer. Die dingen hangen er al veel te vroeg in het seizoen en ze zijn groter dan de toegestane maten. We zijn er ook niet blij mee dat er vaak sigaretten- of alcoholreclame op staat", aldus Wout Stam van de ge meente. Zijn Koger naamgenoot be treurt het dat men hier niet even over heeft opgebeld. „Wij melden al onze activiteiten ruim van tevoren en kre gen zelfs een aardige brief van de burgemeester dat hij dat zo waar deerde. Anderhalve maand lang zegt niemand iets van die spandoeken en nu krijgen we ineens een brief met een ultimatum". Volgens Wout Stam is die brief nu pas verstuurd omdat de gemeente het in het seizoen erg druk heeft ge had. „Het werd pas laat geconsta teerd, dan gaat het de ambtelijke molen in en krijgt het vertraging". Schoonmaken Rein Stam vindt een goede relatie met de gemeente belangrijk en wil deze niet in het geding brengen. Hij heeft echter wel in maart een be zwaar naar de gemeente gestuurd te gen de rekening die de organisatie van het Tropical Sea Festival kreeg voor het schoonmaken van de straat. „We doen dat altijd zelf dezelfde nacht nog. Ik kreeg in december '88 een rekening van het festival van vo rig jaarl Op mijn bezwaar hiertegen heb ik nooit reactie gehad, alleen kreeg ik onlangs een herinnering dat ik moest betalen. Ik heb persoonlijk een kopie van mijn bezwaarschrift naar de gemeente gebracht, want dat had men niet meer". Volgens Jan Frederici van de ge meente is het onzin dat er voor niets een rekening is gestuurd. „Als zij het goed schoonmaken, dan gaan wij niet óók nog eens vegen. Dat zou belachelijk zijn. We sturen alleen een rekening voor werk dat we dóen, dus kennelijk is het nodig geweest dat er door ons werd geveegd". Rein Stam is het hier niet mee eens. „Ik sta heus niet te liegen, maar het is hun ja tegen ons nee". Experiment Tijdens het festival dat op vrijdag en zaterdag wordt gehouden, wordt een experiment met taxi's van firma Grootje gedaan. Door de hogere taxi tarieven komen tegenwoordig veel mensen in de verleiding tóch de auto mee te nemen en met drank op ach ter het stuur te stappen. De organi satie van het Tropical Sea Festival heeft geregeld dat zowel vrijdag als zaterdag door taxibussen ieder half uur van 21.00 tot 24.00 uur wordt gereden tussen Den Burg en De Koog. ledereen kan mee voor 73,50. „De heenweg is vaak een probleem, de terugweg niet. Op het eind van de avond staan genoeg mensen te wachten, zodat taxi's (en dus de kosten) worden gedeeld", aldus Rein Stam. De taxibussen vertrekken van af het busstation aan de Elemert. opgericht om de verzending van hulpgoederen van Den Helder en Texel een meer gestructureerd karak ter te geven. Onvoorstelbaar In november 1988 ging Gerrit Stolk voor het eerst mee naar Polen, met een zending spullen van Texel. „Als je één keer bent geweest, wil je steeds weer terug. Het is onvoorstel baar wat ze daar allemaal nodig heb ben". Stolk had zich er wel op ingesteld dat daar armoede heerste, maar dat het zó erg was overtrof zijn stoutste verwachtingen. „Je kunt het een beetje vergelijken met hoe het veertig jaar terug hier was. Als iets kapot is blijft het stuk, of men moet het provisorisch op kunnen lappen. Vervanging is niet mogelijk. Ze heb ben geen materialen". De taalproble men werden met handen, voeten en een woordenboek opgelost. Ondervoeding is er eigenlijk niet in het land. Men lijdt geen honger, maar het eten is niet gezond. Er is geen variatie. Arita: „Zuurkool en aardap pelen hebben ze, maar dat krijg je dan ook alle dagen. En in de stad is het slechter, want daar kunnen ze zelf niets verbouwen. De kinderen die je ziet zijn allemaal smal en bleek". Hartelijk Arita is al vijf keer in Polen geweest. Als de weersomstandigheden het hebben toegelaten, is vanochtend in de westelijke Waddenzee het voor schip gelicht van een 16e eeuws koopvaardijschip. Het scheepswrak wordt onderzocht door een interna tionaal team van archeologen, onder leiding van de velddienst archeologie onder water van het ministerie van WVC. Met de lichting is een einde gekomen aan de opgravingscampag ne van 3Vi maand door duikende ar cheologen. Het onderzoek zélf is al vanaf 1986 aan de gang. Het voor schip werd boven water gehaald met het betonningsvaartuig m.s. „Bree veertien", terwijl onder meer het schip „Phileas Fogg" van de Texelse amateur-duiker Hans Eelman as sistentie verleende. Het gedemonteer de gedeelte zal nader worden bestudeerd in Alphen aan de Rijn, waar de werkplaats „Archeologie on der water" is gevestigd. Naar ver wachting zal het onderzoek minstens nog twee jaar in beslag nemen. Bert de Vries. Bert de Vries, leider van de Tweede Kamer-fractie van het CDA, brengt Texel onverwacht vrijdag een be zoek. In een korte rondgang over het eiland zal De Vries zoveel mogelijk mensen proberen te overtuigen dat zij aanstaande woensdag op het CDA moeten stemmen. Het CDA-kopstuk arriveert met de boot van half acht vanuit Den Helder op Texel. Eerst zal hij een kort bezoek afleggen aan een boerderij, waarna hij koers zet naar Den Burg om er op straat folders uit te delen. Waar schijnlijk gebeurt dat tussen pakweg half negen en kwart over negen. Rond half tien laat De Vries zijn ge zicht zien in Oudeschild bij de jacht haven en om tien uur is hij weer terug in Den Burg. Dan zal hij op de Rijksscholengemeenschap tijdens de ochtendpauze praten met leerlingen en docenten. Met de boot van elf uur verlaat de CDA'er Texel weer. Het programma voor het bliksembezoek is in allerijl door het Texelse CDA- bestuur in elkaar gedraaid, toen woensdag plotseling het verzoek kwam van het landelijke CDA- propagandacomité. De Vries spreekt daags tevoren tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Den Helder en het propagandacomité kwam op het idee dit bezoek te combineren met een uitstapje naar Texel. De CDA- voorman was al eens eerder op Texel in verband met verkiezingen. Dat was in maart 1987, toen men voor Pro vinciale Staten naar de stembus moest. In september begint een nieuwe cur sus van de Open School. Deze Open School is een opleiding voor vrou wen van alle leeftijden die na de la gere school niet meer dan twee of drie jaar vervolgonderwijs hebben gehad, bijvoorbeeld een niet afge maakte huishoudschool-opleiding. Het woordje Open geeft aan dat het programma niet vast ligt, maar wordt vastgesteld in overleg tussen docen ten en deelneemsters. De vakken lig gen wèl vast: Nederlands, rekenen en het thema-onderwijs (thema's zijn door de cursisten gekozen onderwer pen die gezamenlijk uitgediept wor den. in voorgaande Open School-groepen zijn bijvoorbeeld the ma's uitgewerkt als alternatieve ge neeskunde, verkiezingen, verslaving, milieu, vrouwen en de overgang). De inhoud van de vakken is vooral prak tisch: rekenen en taal waar je in je dagelijks leven mee te maken hebt. De lessen zijn twee keer in de week: Op dinsdagavond en donderdagmor gen. De cursus duurt één jaar, met de mogelijkheid van een tweede ver- volgjaar. Het maximaal aantal deel neemsters is 15. Mochten zich méér vrouwen opgeven, dan geldt de volg orde van binnenkomst. De kosten zijn gering: 760,— voor een heel jaar. Do centen zijn Mijkje Uittenbogaard (the- maonderwijs) en Goos Westerlaken (Nederlands en rekenen). Bij hen kunt u zich ook opgeven of verdere infor matie krijgen. Telefoon 14203. Met ingang van 1 september (heden) is het politiebureau aan de Brink in De Koog, dat alleen tijdens het zo merseizoen is bezet, weer gesloten. De groep Texel van de rijkspolitie is nu dus alleen bereikbaar in het bu reau aan de Keesomlaan in Den Burg, tel. 12222. De uitslagen van de Tweede Kamer verkiezingen op Texel zullen woens dagavond in De Lindeboom worden bekendgemaakt. Dat gebeurt tijdens een speciale uitzending van Radio Texel, die rechtstreeks in de Texelse huiskamers te ontvangen zal zijn. Publiek is van harte welkom. De verkiezingsresultaten zullen wor den besproken in een „politiek café", dat wordt gepresenteerd door Joop Groen en de redaktie van Radio Texel. Het publiek heeft hierbij de mogelijkheid tot vragen stellen aan de uitgenodigde Texelse „politici" (wethouders en raadsleden). De uit zending (te ontvangen via de FM 106.1) begint om 20.00 uur met mu ziek, gevolgd vanaf ongeveer 20.30 uur met gesprekken. De uitslagen zullen langzaam maar zeker binnen druppelen en om ongeveer 21.00 uur worden bekendgemaakt. Uiteraard zal Radio Texel in een nabeschouwing de reacties op de uitslagen peilen, afge wisseld door muziek en landelijke uit slagen. De avond zal om ongeveer 22.30 uur zijn afgelopen. Een 17-jarig Duits meisje kwam maandagmorgen op de Nieuwlander- weg met haar fiets ten val, doordat ze een passerende 18-jarige bromfiet ser uit Veenendaal raakte. Over de juiste toedracht bestaat onzekerheid, omdat beiden tegenstrijdige verklarin gen aflegden. Door de valpartij liep het meisje lichte verwondingen op aan haar hand. Aanvang 21.00 uur Iedere zaterdagavond t/m 2 september Jedem Samstagabend bis zum 2. September Groeneplaats 14 1791 CC Den Burg

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1