Jubilerend LBO niet somber over toekomst Voetbalclubs trappen af voor nieuw seizoen h. SVO alleen nog op zondag, Texel 1 wil hogerop REÜNIE OP 28 OKTOBER Texel promotie? Geslaagd Tim zm PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 SEPTEMBER Het voortbestaan van het lager beroepsonderwijs op Texel wordt op korte termijn niet bedreigd. Zeker de eerste vier jaar krijgt de school van rijkswege de middelen om met practisch alle be staande vakrichtingen door te gaan. afgezien dan van de land- bouwrichting die momenteel met drie leerlingen draait en niet is te handhaven. Dat zegt, desgevraagd, directeur K.J. van der Weide (49) die met zijn medewerkers druk doende is met de voorbereiding van de viering van het 25-jarig bestaan van het beroepson derwijs op Texel. Dat jubileum kan dus in ontspannen sfeer worden her dacht. Enkele maanden geleden wa ren de perspectieven veel somberder, maar bij haar laatste be zoek aan Texel heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas de nodige uren voor vier jaar toegezegd. Fusie De LBO-direktie gaat er wel vanuit dat de school niet lang meer zal be staan als zelfstandig onderwijsinsti tuut. Van rijkswege wordt krachtig aangedrongen op fusie met de Rijks scholengemeenschap. De discussie daarover is volop gaande, maar de betrokken scholen willen geen mede delingen doen over de aard van de blijkbaar delicate problemen die deze fusie op dit moment in de weg staan. Gevaar voor verdwijning van de opleidingsmogelijkheden die het LBO thans te bieden heeft is er in elk geval niet (meer). Dat laatste wil LBO-directeur graag wèl onder de aandacht van het publiek hebben, want het zou vervelend zijn als onze kerheid over het voortbestaan zou veroorzaken dat zich minder leerlin gen aanmelden. Stabiel Los daarvan ondervindt het LBO na tuurlijk net als andere scholen de ge volgen van het teruglopende geboortecijfer. Momenteel zitten bij het Texelse beroepsonderwijs 320 leerlingen, veel minder dus dan de 460 die er waren in het topjaar 1985. Volgens de prognoses zal het aantal nog verder zakken tot 275 a Directeur K J. van der Weide gezonde rivaliteit. 300 en daarop voorlopig blijven zit ten. De geboortecijfers verminderen nl. niet verder en zijn inmiddels zelfs iets gestegen. Om die reden zal het aantal leerlingen dat jaarlijks door de Texelse bassischolen wordt „gele verd" aan het voortgezet onderwijs, stijgen van 140 in het komende jaar tot 160 a 170 in het jaar 2000. Rivaliteit RSG en LBO willen uiteraard beiden graag zoveel mogelijk leerlingen trek ken. Van een keiharde of kwalijke strijd is echter geen sprake. „Het is gezonde rivaliteit. We werken geluk kig goed samen", aldus Van der Wei de. Over de verdeling van de basisschoolverlaters over beide scho len is hij zelfs heel tevreden, als hij de situatie vergelijkt met het vaste land. In 1983 haalde het Texelse LBO 44% van het beschikbare aantal leer lingen binnen zijn poorten, in 1984 was dat 45%, in 1985 48%, in 1986 zelfs 52% en in 1987 45%. Landelijk ligt dit percentage tussen de 25 en 30 Oorzaak van het verschil is waar schijnlijk het naar verhouding zeer grote aantal ondernemers op Texel die het beroepsonderwijs een goed hart toedragen omdat het voor hen een bron van opgeleid personeel is. Mede daardoor is hier het imago van het beroepsonderwijs vrij gunstig. Veel minder dan elders wordt het LBO op Texel als iets inferieurs be schouwd, waar de kinderen heen gaan als er met hen niets anders is aan te vangen. De behoorlijke toe loop („instroom") is volgens Van der Weide ook te danken aan de RSG waar men niet tot elke prijs zoveel mogelijk leerlingen wil trekken, maar geneigd is tot verwijzen naar het LBO als dat voor het kind in kwestie beter is. Dat verwijzen naar het LBO zou volgens de LBO-directeur overi gens best nog wat vaker mogen ge beuren. „Veel kinderen die naar de Mavo gaan, zouden bij ons beter af zijn, voor zover ze niet van plan zijn later door te leren". Reünie 25 jaar bestaat feitelijk alleen de LTS. Het LHNO (huishoudschool) en de landbouwschool die tegenwoordig deel uitmaken van het beroepsonder wijs, bestaan respectievelijk 40 en 75 jaar, maar deze „richtingen" zijn natuurlijk evenzeer bij de viering be trokken. Belangrijkste onderdeel van het zilve ren feest is een grootscheepse reünie op zaterdag 28 oktober. Om half een 's middags wordt in de naburige „Ferrever"-zaal een ont vangst (met koud buffet) gehouden voor de leerkrachten die in de loop der jaren aan het beroepsonderwijs verbonden zijn geweest. Om 14.00 uur ontvangt het bestuur van de Stichting Beroepsonderwijs Texel oud-bestuursleden in de LTS-kantine en om 16.00 uur begint de reünie voor oud-leerlingen, die elkaar in di verse ruimten van het schoolgebouw kunnen ontmoeten. Er zijn ongeveer 2000 oud-leerlingen en er wordt op gerekend dat daarvan ongeveer de helft komt. Alle oud-leerlingen krijgen half september een uitnodiging om in te schrijven en te betalen. Van prac tisch allemaal is inmiddels het huidi ge adres achterhaald. Vooruitlopend op de uitnodiging heeft één oud leerling al laten weten dat zij van de partij zal zijn: de in de Verenigde Sta ten verblijvende Belinda van Diesen. De meeste oud-leerlingen zitten min der ver wegt. Het overgrote deel is zelfs op Texel werkzaam en woon achtig, een opvallend verschil met de oud-leerlingen van de RSG die bijna allemaal naar het vasteland zijn ver trokken. Voor de thans op de LBO zittende leerlingen zal op een nader te bepa len latere datum een feestavond wor den gehouden. Na via bemiddeling van de VVV ka mers in De Koog te hebben geboekt (logies/ontbijt) arriveerde één van on ze vaste relaties zaterdagavond per vliegtuig uit Dortmund. De besproken kamer bleek na aankomst echter niet beschikbaar voor één nacht. De vrouw des huizes meldde, dat haar echtgenoot dit tijdens het telefoon gesprek met Duitsland waarschijnlijk niet goed begrepen had. De man, vrouw en dochtertje hebben vervol gens uren per taxi het eiland af gestroopt. Hotelkamers waren niet te vinden en privékamers waren wel be schikbaar, maar werden niet voor één nacht verhuurd. Hiervoor is in bepaal de gevallen (hoogseizoen zaterdag middag) nog begrip op te brengen, maar in dit geval (zaterdagavond 21.00 uur) absoluut niet. Gasten, die voor één nacht boeken, komen na goede ervaringen, later voor (minstens) één week terug, zo is ge bleken. Nu Texel een prima seizoen achter de rug heeft, een seizoen met uitstekend weer en zeker mede daar door goed lopende recreatiebedrijven, lijkt het minder belangrijk te zijn hoe de gasten behandeld moeten worden (de goeden niet te na gesproken). De beste promotie is ons inziens nog steeds een vriendelijk gezicht en een goede service. Dit leidt tot mond tot mond reclame die meer effect heeft dan de grootste advertentiecampag ne. Deze opstelling is vele malen be langrijker dan mooi weer en luxe!!! Ed de Bruyn Directeur vliegveld Texel Voor het diploma vakbekwaamheid Autobedrijf slaagde Karin v/d Beek- Boon te Voorschoten. Donderdag 31 augustus De bestuur van de Stichting On dersteuning Welzijnswerk heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een openbare vergadering; 20.00 uur. In theater-restaurant Klif 12 be gint om 21.30 uur een uitvoering van de cabaretgroep Magnolia. Vrijdag 1 september In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Rainman". Charlie (Tom Cruise) is een meesterlijk mani pulator, altijd bezig om in één klap rijk te worden. Zijn broer Raymond (Dustin Hoffman) is waanzinig geleerd doch naïef, koppig en autistisch. Charlie schrikt als Raymond enig erfge naam van het familiefortuin is. Dat laat hij niet op zich zitten. Raymond en Charlie hebben el kaar 25 jaar niet gezien, maar nu zoekt Charlie zijn broer op; daar na zullen ze nooit meer dezelfde zijn. Dustin Hoffman die zich een vol jaar voorbereidde op de rol van de autistische Raymond, is nergens „zielig". Hij zorgt zelfs met zijn consequente spel voor de nodige leuke momenten. Vale ria Golino als vriendin van Cruise is een beeldschone ontdekking. In het raadhuis begint vandaag een expositie van schilderijen van Nico Coot en Hannie Brücher. Open van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. In De Koog begint om 21.00 uur het Tropical Sea Festival. Zaterdag 2 september Om 10.30 uur beginnen bij het strand van De Koog (Badweg) Brandingsurfwedstrijden om het Nederlands kampioenschap vo& amateurs. Radio Texel vervolgt in de rubr^ „Natuurwijzer" het programma over de kustafslag, van 12.30 tg 13.30 uur. Om 11.00 uur start op het landj achter de School met de Bijbel het volleybaltoernooi van Smash '68. De teams moeten een kwj tier voor de aanvang aanwezig zijn. In Cinema Texel draait om 20C< uur „Rainman". In De Koog wordt het Tropical Sea Festival 's middags om 15.30 uur vervolgd met straato? tredens. Zondag 3 september Om 10.00 uur worden bij De Koog de brandingsurfwedstrijfe om het nederlands amateurkam pioenschap vervolgd. In Cinema Texel draait „Raiman 20.00 uur. Marathon Vrienden van het Paard, aanvang 10.00 uur bij mj nege Akenburg. Om 20.30 uur wordt daar de prijsuitreiking ge houden. Maandag 4 september Om 9.15 uur beginnen op de Groeneplaats in Den Burg de keuringen van de Texelse scha penfokdag 1989. In Cinema Texel draait om 20.03 uur „Rainman". Dinsdag 5 september In Cinema Texel draait „Rain man"; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Do. 31 Vr. 1 sept. Za. 2 sept. Zo. 3 sept. Ma. 4 sept. Di. 5 sept. 9.34 en 22 I 10.14 en 22.3 10.50 en 23.0 11.04 en 230 11.24 en 233 11.54 en 23 5 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater De zon komtj september op om 6.55 uur en gaatofr der om 20 23 uur. 8 september eerste kwartier, 2 september springtij In heel Nederland begint komend weekend de competitie voor het amateurvoetbal. Ook op Texel gaan de elftallen van pupil tot senior de wei in Een rondje langs de eilandelij- ke velden leert dat het nieuwe sei zoen met de nodige veranderingen gepaard gaat. Zo zullen zowel De Koog 1 als Texel 1 na hun kampioen schap uitkomen in een hogere klasse met op Texel onbekende tegenstan ders, waardoor verrassende wedstrij den in het verschiet liggen. SV Oosterend heeft de knoop doorge hakt: wegens een tekort aan spelers is de zaterdagafdeling opgedoekt en gaat SVO de competitie in met twee zondagteams. Texelse Boys hoopt dat van de nieuwe accommodatie een nieuwe stimulans uitgaat en bij ZDH zijn de ogen gericht op het jeugdbeleid. „Vijftig jaar geleden degradeerden we na één seizoen alweer uit de derde klasse. Dat mag ditmaal niet gebeu ren", stelt Aad Blom, voorzitter van SV Texel. Hij is voorzichtiger gestemd dan trainer Aad Vaars, die publiekelijk verklaarde dat Texel 1 kan doorstoten naar de top van het amateurvoetbal. „Eerst moeten we ons zien te hand haven in de derde klasse", zegt Blom. „We hadden vorig seizoen het geluk om eindelijk uit de vierde klasse te komen. Sommige thuiswedstrijden waren niet om aan te zien, maar we haalden wèl de punten en werden tenslotte kampioen. Nu gaan we pro beren leuk mee te doen, met in elk geval wedstrijden die ook leuk voor het publiek zijn. Als het in het begin een beetje meezit, heb ik goede hoop dat het publiek blijft komen. Voor de spelers is het natuurlijk ook een kick om bij elke thuiswedstrijd een volle bak te hebben." Hoewel handhaven dus het doel is, steekt het SVT-bestuur niet onder stoelen of banken dat de ambities verder reiken. „Zeker als Texel 1 goed blijft presteren, zal dat op andere Texelse voetballers aantrekkings kracht uitoefenen. Op die manier ho pen we in de komende jaren terug te kunnen vallen op een brede basis, wat noodzakelijk is als je hoog wilt voetballen." De groei van de vereniging geeft ook problemen. Blom vindt dat er beslist méér kader moet zijn om voor een goede begeleiding te zorgen en om het bestuur werk uit handen te ne men. Naast een grote jeugdafdeling beschikt SV Texel het komende sei zoen over vijf seniorenteams en een recreatie-elftal (zondagochtend). De eerste drie teams vormen samen de selectie. De concurrentie is zodoende groot. Opvallend is dat Joop Koning zijn voorzitterschap van SV Ooster end heeft verruild voor het coachen van Texel 2. Nieuwe in de selectie zijn Richard Maas (overgekomen van Texelse Boys), Dirk Barends (De Koog), Jan Eelman en Erwin Klein- veld (SVO). Nicol Schermer lijkt weer hersteld van een langdurige blessure en zoals bekend is de weer terugge keerde Martin Koorn vertrokken naar PEC Zwolle. Texel 1 start met een thuiswedstrijd tegen Spirit, waarna de zondag erop MFC uit Medemblik op bezoek komt- Beide tegenstanders zijn bekend van enkele jaren geleden uit de vierde klasse. SV Oosterend Bij SVO staat een reorganisatie voor de deur. De vereniging maakt moeilij ke jaren door, hetgeen vorig seizoen resulteerde in de kansloze degradatie van het eerste zaterdagteam en zeer slecht presteren van zondag-1. Aan de KNVB werd al verzocht om zaterdag-1 van de eerste klasse naar de derde klasse te laten afdalen. Het team had zóveel aan kracht moeten inboeten, dat degradatie uit de twee de klasse haast bij voorbaat vaststond. De bond hoefde het ant woord niet te geven, omdat intern bij SVO de kogel door de kerk ging: de krachten bundelen in één sterke zon dagafdeling. Nadat alle namen op een rijtje waren gezet, bleek dat er onvoldoende spelers overbleven om nog een zaterdagteam te kunnen for meren. Misschien dat het er in de loop van het seizoen alsnog van komt. De overstap van zaterdagvoet- ballers naar de zondag was minder massaal dan het SVO-bestuur had gehoopt. Zodoende zullen aan de aanstaande competitie niet meer dan twee seniorenteams deelnemen. Uit zaterdag-1 stapten over: Bennie Wit te, André Brouwer en Marco Drijver. Piet Koning doet ook weer mee en ook Johan van 't Hoeft (Texelse Boys) en Maurice Kaspers zijn aan winsten voor het eerste. Trainer is net als vorig jaar Bep Vonk. Bestuurlijk zijn er ook veranderingen. Nu Joop Koning zijn zoons naar SV Texel is gevolgd, heeft SVO een nieu we voorzitter nodig. Op de ledenver gadering van 8 september zal diens opvolger bekend zijn. Dirk Burger en Eef Eelman stappen eveneens op, ter wijl Rob Vonk bereid is in het bestuur plaats te nemen. „We moe ten proberen de sfeer er weer in te krijgen, weer een hechte vereniging vormen. Pas dan zijn we in staat ons te verweren tegen het agressieve be leid dat SV Texel voert en dat ons veel leden heeft gekost", stelt het SVO-bestuur. De eerste succesjes heeft de club inmiddels binnen: tenu- esponsonng van het eerste (slagerij Dros en Texeler Dekbedden). Texelse Boys Na een drukke zomer vol bouwactivi teiten moet bij Texelse Boys de blik weer op het sportieve aspect worden gericht. Trainer Piet Bakker uit Den Helder, die voor het tweede seizoen bij de Boys aan de slag is, zag met lede ogen een handvol eerste elf talspelers opstappen: Richard Maas (SVT), Bert Witte (gestopt), Johan van 't Hoeft (SVO) en Barry Betsema (De Koog). Na een paar jaar afwezig heid keerde Kees van Heerwaarde te rug en uit de A-junioren kwam onder anderen het grote talent Martijn Beer- ling over. De trainer: „In de voorberei ding wisselde Texelse Boys goed spel af met mindere momenten. Zo speel den we afgelopen zondag een ver dienstelijke eerste helft tegen Callantsoog, maar moesten we na de pauze toezien hoe de gasten met 3-0 wonnen. Spelend als in de eerste helft, toen er goed verband was tus sen de linies en we aardige kansen kregen, zijn er zeker mogelijkheden in de competitie." Bakker zou eventueel kunnen terugvallen op een talentvol tweede, al willen de spelers van dat team liefst met elkaar blijven voetbal len. Verder beschikt Texelse Boys over een derde elftal (vorig jaar kam pioen en nu een klasse hoger) en een zondagochtendteam. Verder richt de club, die binnenkort met een aantal bestuurswisselingen te maken krijgt, de aandacht op de jeugdafdeling. Daar waait momenteel een frisse wind en gehoopt wordt dat dit in de nabije toekomst z'n vruchten zal af werpen. Ook voor de dames lijkt er nog een toekomst weggelegd, nu zich nogal wat meisjes bij de training hebben aangemeld. Zij zullen waar schijnlijk voorlopig bij de jongens junioren voetballen, tot er voldoende meisjes zijn voor een apart elftal. ZDH De Zwaluwen uit Den Hoorn staan dit jaar onder leiding van trainer Wil lem Olthof uit Den Helder, die ook de jeugd onder zijn hoede heeft. Ook dit jaar moeten van ZDH 1 geen wonde ren worden verwacht, al hoopt men dat de prestaties beter zullen zijn dan vorig seizoen toen ZDH niet verder reikte dan de tweede plaats van on deren. Rein Bakker, Erik Bakker en Hans Zijm zijn gestopt en Ruud Wil- ner is nog een vraagteken. Ivo van Heerwaarden heeft zich nieuw aan- gemeld en verder richt de trains? op enkele A-junioren, van wie Ai] de Ruyter een belofte voor de tc komst is. „Hierdoor staat de inó- van de junioren nog niet vast", Henk de Ruyter, secretaris vant club en ook komend seizoen we actief in ZDH 1 hoewel hij de ve is gepasseerd. De Ruyter vertelti ZDH zich duidelijk op de jeugd Of het er een direct resultaat van of niet, de aanwas bij de jongste was de afgelopen weken groot/ is in staat allerlei activiteiten tee wikkelen dankzij de oprichting va een „Club van 50". Deze zorgt v financiële steun, zodat naast spel dagen en dergelijke, ook wat dua re dingen kunnen worden gedaan, zoals het uitstapje naar de open bij Feijenoord in de zomervakanw „We gaan door op de ingeslagen weg", vertelt De Ruyter. Kornet zondag komt ZDH 1 niet in actie gebeurt pas volgend weekend n een thuiswedstrijd tegen DWOW „We gokken op de middenmoot pelijk wil het in het nu wat mee' meezitten dan afgelopen seizoen SV De Koo Bij SV Oosterend voetballen de senioren in het nieuwe seizoen alleen op zondag. Op de foto. die het afgelopen weekend voor de wedstrijd SVO- ZDH [2-2] werd gemaakt, tonen spelers, begeleiders en bestuursleden de nieuw gesponsorde shirts en trainingspakken van Oosterend 1.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2