r Finale brandingsurfen voor het strand bij De Koog GEKNIPT IP Groene routes Polen-actie ttenstop van ks onnodig randert Texel in n vuilnisbelt Actuele Texelse kwesties Golfbaan «nsdag weer eerste oop-koffie-ochtend Badminton hervat trainingsavonden Soli Deo Gloria Wapens en munitie Hoornderfeest Uit het politierapport HG 1 SEPTEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 brieven van lezers dat zoekgeraakte fretten (of I0OSt) in de Muy 100 jonge ij,s hadden gedood en eieren in vermeld. Als de duinjagers echte, dus witte fretten gebruikt, hadden anti- mensen nu geen (overdreven?) !en gelanceerd, daar witte fret- t(i in de vrije natuur (of ze een dood myxomathose ko dden) niet kunnen handhaven, ngkleurige kunnen dat wel, om- bunzingbloed in zich hebben.... echter niet begrijpen dat de pachters niet al bij de eerste nering loopvallen in elkaar heb- etimmerd, geplaatst, beaasd en Wren hebben aangelegd. Roof- z6 gemakkelijk te vangen. Zo üibij mijn eerste poging hier on- m Helder de allereerste vos al. dke vogelwachter is 100 pro- :apabel voor zijn werk, dat is id..,. ook dat voor een paar jaar een nd soort fret werd gesignaleerd, iet ringen rond de ogen. Nog had een Texelse duinjager dier gebruikt.... Zo zag men on- hij het Zwanenwatermeer van Istand een vreemd diertje, dat ler dook. Men plaatste een •de loopval en wat zat er de vol- i morgen in? Een donkerkleurige mensen dan men denkt houden BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE 114 jaar maakt ons gezin ge- van de vakantiefaciliteiten op Snd. Dit jaar werd het rumoer drukte van de stad van 29 juli augustus ingeruild voor de n schoonheid van de natuur. Of aan de vakantiespreiding heeft »n, of aan het feit dat we lal vroeger in het seizoen hier (en, een ding is duidelijk, de ding heeft ook op Texel toe- gen. Moet ik lopend in de stad mderen voortdurend waarschu wt in de hondepoep te trap en wandeling in De landen leverde eveneens de van een verspreid mensentoi- ik het uitlaten van honden, i ze goed uit kunnen rennen in «en, lijkt gemeengoed te wor- in wandeling vanaf de Ruys- De Koog richting strand, start ever de Epelaan, leverde voor Bntie-eiland helemaal een be lande aanblik op. Langs het pad ipotgeslagen watermeloen en ital dan niet kapot geslagen a Tevens het bewijs, dat ze het el ook niet zonder doen, maar ij de condooms ten behoeve feAIDS-campagne aan de strui- hangen, zal de bedoeling niet allemaal nog op openbaar A Vanaf het fietspad over de leek het onder en tussen de tn wel een vuilstort. Ook achter tenten lag het duin vol met •kakken en ander los afval, hier of kan hier door de be et niet opgetreden worden? Ik me af of voor Texel de limiet in htal overnachtingen al niet overschreden? Kan de natuur memende recreatieve druk nog anl Uit economisch standpunt tal uw eiland dit grote aantal '«gangers wel nodig hebben, u niet de instrumenten om wat tegen de hierboven •geven verloedering te doen, kan ■■''in nu, in de toekomst wel kattegespin blijken te zijn. R.J. de Boer Arnhem «gli Pn u er een paar nertsen of een fret op na, worden ze beu en laten ze ergens op een geschikte plek los, met de vreemdste gevolgen. Ruim 60 jaar ging ik met fretten en duinkonijnen etcetera om, dus ik mag menen wat ervaring te hebben opge daan. Bert(us) Kikkert Den Helder Het redactionele commentaar van de Texelse Courant dd. 22 aug. op het werkbezoek van PvdA kamerlid Frans Moor is, zwak uitgedrukt, nogal een zijdig. Kort samengevat de eindcon clusie van het comentaar: - ,,Het werkbezoek zal de PvdA geen extra stemmen opleveren." - „Een verplicht nummer, niet voor herhaling vatbaar." - „Beter is het kopstukken uit te no digen naar aanleiding van actuele Texelse kwesties waarvan politiek Den Haag hoognodig kennis moet nemen." Geachte redactie: „Hoe zo beter." „Voor wie beter?" „Wie moet hoognodig kennis nemen van wat?" Frans Moor was op het eiland om Texelaars hoognodig kennis te laten nemen van het Colijn-achtige beleid van Lubbers en de zijnen. Om Texe laars te vertellen dat een verzor gingsstaat, zoals de PvdA die voorstaat, nu en ook in de toekomst betaalbaar is. Niet actueel voor Texel? Vraag dat eens aan Texelaars die moeten rondkomen van het mini mum, Texelaars die afhankelijk zijn van gezondheidszorg, de werkeloze Texelaars, de Texelaars in de verzor gingssituaties. Voor die mensen is de zorg om rond te komen elke dag op nieuw actueel. Vraag verder eens de Texelaars werkzaam in het onderwijs hoe het daarmee is gesteld. Frans Moor was op het eiland om te vertel len dat, met de PvdA in de regering, deze Texelaars en het onderwijs het minder moeilijk zullen krijgen. Bezoek met zulk nieuws is voor herhaling vatbaar. Dan hoeft de redactie ook niet meer te twijfelen aan die extra stemmen. Ari van Hardeveld De Cocksdorp !"ene Kruis Texel begint Mag weer met de inloop- Mitenden (twee keer per De kinderen (0-4 jaar) kun- «nin de speelruimte van het "tatieburo spelen onder leiding w ouder of een wijkverpleeg- M bij hun moeder blijven, blenden beginnen om 9.30 uur Migen om circa 11.30 uur. van de ochtenden is het ""•an een gelegenheid aan de praktijk vaak moeders) cn9e kinderen (0-4 jaar) om el- 'Sdmatig te ontmoeten, erva- ®en emoties rond ouderschap jpeding uit te wisselen en in- te krijgen. Anders dan vorig ^tullen ook onderwerpen wor- "Mproken voor aanstaande moe- 'Jinoeders/ouders van zeer —J^deren, zoals borstvoeding of r*-dln9, hoe voelt de overstap ''kende vrouw naar moeder en al'ergie/huiduitslag. Hierdoor Woopt een grote(re) groep i,e bereiken. De informatie die ouder- kindrelatie, spelen en speel goed, seksualiteit bij kinderen, veilig heid om huis, enzovoort. Verder kunnen spr(e)k(st)ers uitgenodigd worden, over jeugdtandverzorging, over de kraamtijd; vroeger en nu, agressie bij kinderen, schoolartsen- dienst, lichamelijke opvoeding bij jon ge kinderen en alle andere onderwerpen naar aanleiding van de wensen van de ouders. Voor de kin deren biedt de koffieochtend de mo gelijkheid om te kunnen spelen met leeftijdgenootjes. Woensdag 6 sep tember is het onderwerp „actief luisteren naar kinderen" (volgens de methode van Gordon). Soms lijden ouders en kinderen onnodig onder ru zies en spanningen thuis. De metho de van Gordon probeert het gedrag van het kind te veranderen zonder macht te gebruiken en problemen op te lossen door een actieve manier van luisteren. Óók bedoeld als opfris- ser voor ouders die de Gordon-cursus volgden (maar niet noodzakelijk). De kosten zijn 72,— per keer. Aanmel den is niet nodig. Voor inlichtingen kan men bellen met de leden van de werkgroep: Nea Eelman 18863, Loes Timmer 12773, Henny Hin 15166, Jeannette van Heerwaarden 14279; Nelie Zijm 15392, Tieneke Bunningh 19265. Mijn reactie op het idee van een golf baan in De Cocksdorp is: we hebben nu genoeg circus met het Krimdorp. Texel dreigt te veranderen in een groot pretpark, als we niet oppassen. De natuurliefhebbers komen nu echt te kort. Er zijn meer mensen die om rust geven dan die paar pretzoekers. We moeten alarm slaan tegen de ver nielers van Eierland! S. Boon De Cocksdorp Badmintonclub Texel hervat maandag om 19.00 uur de trainingsavonden in sporthal Ons Genoegen. Nieuwe le den zijn welkom en kunnen zich op geven bij Margriet Rey, telefoon 12345 of maandags aan de zaal. Ook voor het zangkoor Soli Deo Glo ria is de zomervakantie voorbij, zodat de schouders onder het nieuwe sei zoen kunnen worden gezet. Dinsdag avond om 20.00 uur beginnen de repetities in het muziekcentrum te Oosterend. Nieuwe leden zijn daarbij van harte welkom. Texelse atleet Arco de Graaf rijdt zich de laatste jaren met verschillen de topprestaties aardig in de kijker. Deze week staat hij levensgroot op de voorpagina van het EO- programmablad „Visie". MEDEDELINGEN VAN B EN W Op 1 september (heden) treedt de Wet wapens en munitie in werking. Dit betekent dat er een aanzienlijke wijziging komt in de voorschriften voor het in bezit hebben van vuurwa pens en/of munitie. Voor u is daarbij van belang dat bepaalde soorten wa pens die nu nog zijn toegestaan, worden verboden. Indien iemand der halve een dan verboden wapen in zijn/haar bezit heeft moet dit worden ingeleverd. Voor het inleveren van dat verboden wapen wordt echter een fi nanciële tegemoetkoming verstrekt. De hoogte daarvan is afhankelijk van het soort wapen dat wordt ingeleverd en kan oplopen tot maximaal f 25,—, in zeer bijzondere gevallen tot 775,—. Welke wapens moeten nu worden in geleverd? De belangrijkste volgen hier. Vlindermes; Vilmessen; Stroomstoot wapens; Opvouwbare messen; Werp- messen; Werpsterren; Vuurwapens die onder de werking van de oude Vuurwapenwet bevoegd voorhanden werden gehouden. Inlevering kan ge schieden op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur bij het bureau van de rijkspolitie aan de Keesomlaan te Den Burg. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht op het gemeentehuis, mevr. Anita Witte of bij eerder genoemd politiebureau. Naast deze inleveractie heeft de minister van justitie besloten tot een zogenaamd generaal pardon. Dit houdt in dat een ieder die een vuurwapen of munitie in bezit heeft dat ook nu niet is toegestaan, in de gelegenheid wordt gesteld dit even eens in te leveren. Ook hier weer een paar voorbeelden, naast de al ge noemde vuurwapens en munitie: Speelgoedwapens die op echte vuur wapens lijken; Spuitbusjes met traan gas ca; Stiletto's en valmessen; Boksbeugels en ploertendoders; Wurgstokjes, Zware katapulten (geen kinderspeelgoed). Voor het inleveren hiervan wordt geen financiële tege moetkoming verstrekt. Er wordt geen proces-verbaal opgemaakt wegens verboden wapenbezit en het inleveren kan anoniem geschieden. Inlevering kan plaatsvinden op elk politiebureau in Nederland. Voor eventuele vragen hierover kunt u terecht op de eerder genoemde informatiepunten. Voor beide acties geldt dat deze van toe passing zijn in de periode 1 septem ber tot 1 oktober 1989. Op zaterdag 16 september wordt het jaarlijkse Hoornderfeest gehouden. Het staat dit keer in het teken van agrarisch Den Hoorn, toen en nu. Het feest is bedoeld voor de bevol king van het dorp. Groepen van acht tot tien personen kunnen zich opge ven bij W. Wiertz, telefoon 19262. Zij moeten diverse spellen en een to neelstuk spelen. Eén van hen moet meedoen aan het Rode Draad-spel: aardappelen schillen. Er is al 1500 ki lo beschikbaar gesteld door de aan koopcentrale. Ter afsluiting van het feest wordt de strijd om de man en de vrouw ge houden. Van de Mercedes personenauto van een Oosterender werd woensdag avond de ster gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Kaapstraat in De Koog. Op een parkeerplaats aan de Nikadel werd schade toegebracht aan een VW Golf van een 33-jarige Westduit- se toerist. De linkerbuitenspiegel en de ruitenwissers waren door onbe kenden vernield. Eveneens in De Koog werd een ken tekenplaat van een geparkeerde auto afgerukt en meegenomen. Gedupeer de is een 23-jarige man uit Werne (Westduitsland). Een inwoner uit Heerhugowaard deed aangifte van vermoedelijke diefstal van een jack, dat was verdwenen na een bezoek aan een bar in De Koog in de nacht van woensdag op don derdag. Evenals vorig jaar houdt de Wind- surfclub Texel dit jaar een finale wedstrijd brandingsurfen (onder auspiciën van de KNVW gelijktijdig met het Tropical Sea Festival in De Koog. Nederlands beste amateurs brandingsurfen zullen voor Paviljoen Drie hun uiterste best doen om een zo hoog mogelijke klassering in de wacht te slepen. Ook twee Texelse surfers hebben zich via selectie wedstrijden in de finale weten te plaatsen. Het zijn Menno Loning en Niels Kossen. Deelname aan deze wedstrijd staat met open voor iedere surfer, er kan alleen op uitnodiging aan worden deelgenomen. De surfers konden zich plaatse door aan de selectiewedstrij den van het Branding Circuit mee te doen. Het Branding Circuit heeft de Nederlandse kust in drie regio's ver deelt, Texel zit met Castricum en Hargen in regio 3. In iedere regio werden vijf selectie wedstrijden gevaren. Hiervan werd een klassement opgemaakt en de besten plaatsten zich voor de finale. De Texelse surfers Menno Loning en Niels Kossen wisten ook een finale plaats te halen. Dames en veteranen plaatsten zich door deelname aan de selectie wedstrijden automatisch voor de fi nale. Aan de finale doen 55 surfers tot 35 jaar (drie dames en vijf vetera nen) mee. In iedere regio wordt een finalewedstrijd gevaren, daar wordt weer een klassement van opge maakt. De winnaar van dit klasse ment mag zich Nederlands kampioen brandingsurfen bij de amateurs noe men. De start van de wedstrijden is zater dag omstreeks 10.30 uur. De skip persmeeting (mededelingen aan de surfers) is een kwartier voor aanvang van de wedstrijd. De duur van deze wedstrijddag is afhankelijk van de weersomstandigheden. Zondag is de start een half uur eerder. De wedstrij den zullen dan tot ongeveer 15.00 uur duren. De prijsuitreiking zal om streeks 17.00 uur op het terras van Paviljoen Drie platsvinden. Het wedstrijdprogramma is afhankelijk van de wind. Beneden 3.5 Beaufort wordt niet gestart. Is er weinig wind, maar meer dan 3.5 Beaufort, dan zal er een course race worden gevaren. Bij een course race wordt een drieJ hoeksbaan met daarin een slalom ge varen, de rakken zijn 1 km lang. Deze wedstrijd wordt op lange plan ken (z.g.n. raceboards) gevaren. Gaat het harder waaien en is er ook bran ding, dan kan men op kortere plan ken izjg.n. slalomplanken) een slalom varen. Bij een slalom ligt één boei in de branding en één een stuk verder ach ter de branding. Door de harde wind en de wendbaarheid van de korte planken kan dit parcours razend snel worden afgelegd. Voor het publiek is dit een spectaculaair en goed te vol gen onderdeel van het brandingsur fen. Is er 6 Beaufort of meer, dan kan er aan een wave performance (het springen in de branding) worden gedacht. Voor dit onderdeel hebben de surfers meestal een nóg kortere plank (een z.g.n. zinker). Gaat het bij de éérste twee onderdelen om snel heid, bij de wave gaat het om de be hendigheid van de surfer. Een jury beoordeelt de sprongen die surfers maken op de golven. De Windsurfclub kan beschikken over een eigen deskundige juryploeg, wat op andere lokaties veelal een pro bleem is. De jury bestaat dit toernooi uit: Joke van der Wal, Jan Vonk, Ron Eelman, Ron van Boven en Gerrit Spanhaak. Deze mensen hebben ge noeg routine om een deskundig oor deel te vellen, de meeste zaten bij de Holland Surf Pool (profs) ook al in de jury. De organisatie heeft de bus van de „Ronde om Texel" weer ter be schikking, van waaruit men een goed overzicht op de wedstrijd heeft. Dat De Koog dit weekend in het teken van het Tropical Sea Festival staat, wordt op het terras van Paviljoen Drie duidelijk gemaakt door een band die zijn swingende klanken weer over het strand zal laten rollen. Speaker bij de wedstrijden is surfkenner Joris La- mens van het Island Wave Center. Per 1 september zijn de groene wan delroutes van Staatsbosbeheer weer open. Van 1 september tot 31 okto ber mogen bramen worden geplukt in De Muy en De Bollekamer. VERVOLG VAN PAGINA 1 lende ondernemers af geweest die met gulle hand gaven. „Adri Mantje, Albert Heijn, de Gamma....ze werkten allemaal mee. We kregen zelfs tegels, wasbakken en closetpotten, die ze daar dringend nodig hebben". De artikelen die op Texel worden in gezameld, worden in een bunker in Den Helder opgeslagen. Opvallend is dat op het eiland minstens zoveel wordt gegeven als in heel Den Helder. Kerken In mei van dit jaar ging voor de tweede maal een „Texels konvooi" naar Polen. Robert Aris van Boven stelde een bus beschikbaar. Arita: „Die jongens van dat bedrijf waren erg enthousiast en schreven de ker ken op het eiland aan. Zo hebben ze veel levensmiddelen ingezameld. Wij hadden daar nog niet eens aan gedacht". De reis duurt twee dagen. Aan de grenzen van Oost Duitsland en Polen hebben de Texelaars eigenlijk nog nooit problemen gehad. „Het is voor al bij de Oost Duitse grens erg be dreigend. Je ziet die muur met al die bewakers en toen we er eens 's nachts kwamen stonden er felle lam pen op die grenspost. Ze hebben wel eens tubes tandpasta uitgeknepen om te kijken of er geen verboden middelen inzaten", huivert Arita. Ger rit vult aan: „Het zijn treiteraars. Ze kunnen je echt negeren. Dan laten ze je uren staan wachten op niks af". Grimmig De sfeer in Polen is grimmig. Volgens Gerrit en Arita zijn de mensen rade loos en zien ze geen uitweg meer. Er verbetert niets. Voedsel stijgt per dag in prijs, terwijl de lonen gelijk blijven. De schappen in de winkels zijn leeg. „Enkele leden van het door ons gea dopteerde gezin zijn vijf weken bij ons op Texel geweest. In die periode was het brood bij hen thuis van 170 Slotti naar 700 Slotti gegaan", ver telt Arita. In het Poolse dorpje Zbaszyn heeft de Stichting twee schoollokalen tot haar beschikking die als depót zullen worden ingericht door Gerrits' zoon Willem. Hij krijgt daarbij hulp van leerlingen van een technische school uit die buurt. „In dat dorp is een offi cieel comité gevormd, dat gaat toe zien op de verdeling van de goederen. Er zit een tolk, een arts, het hoofd van de sociale dienst en de loco-burgemeester in. Die weten waar de nood het hoogst is", aldus De Polen zijn dolblij met de pakketten van de Nederlanders, (foto Gerrit Stolkl Arita. Ingepikt Uit angst dat de goederen door de overheid werden ingepikt heeft men voorheen altijd zélf de pakketten rondgedeeld. Arita: „Het is nu zo groot geworden, dat we wel wat uit handen moeten geven. Maar deze constructie waarborgt een eerlijke verdeling". Het gevaar dat onderweg bij de grens een deel van de lading in beslag wordt genomen bestaat, als niet zorgvuldig op een lijst is opge schreven wat er in een vrachtwagen zit. „Het is ons nog nooit gebeurd, maar we weten van een ander kon vooi dat er naaimachines bij de grens werden ontdekt, die niet waren opge geven. Nou, dan heb je de poppen aan het dansen", verklaart Arita. Corruptie bij de grensovergangen is een bekend verschijnsel. Gerrit: „We zetten wel eens een pakketje voor ze neer in de hoop dat we er vlugger doorkomen. Dat werkt wel. En ook in het land zelf, als de mensen voor hun chef wat goederen meebrengen, dan mogen ze thuisblijven om de Ne derlanders te ontvangen, zonder dat het hen een vrije dag kost". Dankbaar De Polen zijn bijzonder blij met alle gulle gaven en doen hun uiterste best om iets terug te doen. Arita:' „Als je tegen hen zegt: oh, wat heb je een leuk schilderijtje, dan heb je het al in je koffer! Ze geven je het hemd van hun gat uit dankbaarheid. Het is wel eens moeilijk om dan te weigeren". Het is voor de arme gezinnen in het Oostblok-land moeilijk voor te stellen dat in Nederland de winkels vol lig gen en eigenlijk alles verkrijgbaar is. Gerrit: „Toen enkele leden van die fa milie bij ons logeerden zijn we met ze naar een supermarkt gegaan. Ze raakten daar gewoon een beetje ver dwaasd. Het was voor het niet te ge loven dat we met élles dat we wilden hebben thuiskwamen als we boodschappen deden". Weeshuis Ongeveer 20 kilometer bij het dorpje Zbaszyn vandaan staat een weeshuis dat is geadopteerd door de Stichting. De dertig kinderen die er zitten krij gen nieuwe kleren, vitaminepillen, blikken fruit voor de Kerst en spel letjes. Gerrit en Arita zijn op zoek naar Texelaars die bereid zijn een wees kind te ondersteunen. „We zoeken mensen die ze af en toe eens schrij ven, een kadootje voor hun verjaar dag sturen en wat geld op een spaarbankboekje storten voor de toe komst", aldus Gerrit. Voor het transport in november kan de Stichting weer goederen en le vensmiddelen gebruiken. „Het maakt niet uit wat: meubels, kleding, kof fie, zeeppoeder, hagelslag....élles is welkom, ook donateurs", aldus Ger rit. Zeer dringend nodig zijn injectie naalden en verbandmiddelen. Voor de inrichting van het depót kan men oude winkelschappen en -stellingen gebruiken. Wie iets wil geven voor Polen kan het brengen naar Gerrit en Arita, Heemskerkstraat 1 te Oude- schild, telefoon 12727. Agrariërs die iets hebben voor de Poolse mensen (ook zakken zaad zijn welkom) kunnen dit meegeven aan de chauffeurs van Wetenkamp.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5