Volksdansen is aan 10de onderhevig.../' Overdracht met bewogen pleidooi voor herstel van vervallen fort 1 Maak een proefrit in de mrazend komplete Renault 5 Cosmopolitan! Fotoserie „De Schans" roept historisch besef wakker xelse groep bestaat 25 jaar •w Excursies op piekdag" Schaakclub start met simultaan van Dros V V Parachutiste gewond Eerste bijeenkomst Plattelandsvrouwen Lichtmast plat Garage Dros B.V Jt| |AG 8 SEPTEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 [iiksdansgroep Texel viert zaterdag haar 25-jarig jubileum. van het eerste uur is Freek „vader" Veldwisch, die in zijn lo&le als jeugdherbergbeheerder zowel Texelaars als toeristen msiast maakte voor deze vrijetijdsbesteding, voetsporen trad Gerhard Smeenk uit De Cocksdorp, die h beurt werd opgevolgd door Gatske Ykema. tolksdansleraren van verschillende pluimage vertellen over hobby. er al in de oude jeugdherberg egonnen. Een mooi gebouw >l met een trapgevel. Ze wor- nóg witheet om in het raad- Sze eraan denken dat het zonder te vragen werd afge- vertelt „vader" Veldwisch. ansen was toen al een hobby m. Hij was vooral goed thuis ingelse dansen, die in die tijd ig populair waren. „Ik zeg het volksdansers eerst een poos- dies in die Engelse technieken gehad, zie je dat aan hun leginperiode van de volksdans- zorgde Ruud van der Wulp als jngetje met een accordeon egeleidmg. Dinsdag werden in jdherberg door Veldwisch en- ïisen met Texelaars en gasten nomen. Veldwisch: „Lekker ijke dansen, zodat ze allemaal e hadden van: hé, dat kunnen J Dan zei ik altijd dat ze goed :st moesten doen omdat er iemand met ze in Den ip de folklore zou dansen. Daar nwe dan de volgende dag op dium. Het publiek werd daarbij ren. We hebben echt meege- dat drie, vierhonderd jongelui »sten. Dat was onvoor- kenden er veel meer. Om zo hier en daar wat op te pikken ben ik Kerst en Paascursussen gaan volgen". Die bijscholingscursussen werden vaak door buitenlandse volksdanslei- ders gegeven, zodat meteen de juiste stijl van dansen werd aangeleerd. Onthouden Omdat Smeenk vond dat hij nóg meer dansen moest leren heeft hij, terwijl hij het diploma al op zak had, weer een jaar van de opleiding ge volgd. „Ik deed alleen mee aan het dansen: Joegoslavisch en Ne derlands". Volksdansen is lichamelijk zwaar. Smeenk: „Je kunt het met sport ver gelijken. Het is vaak zweten ge blazen". Het onthouden van zoveel verschil lende dansen lijkt moeilijker dan het is. Er worden beschrijvingen van de bewegingen van de armen en de voe ten en de figuren gemaakt. „Er be staan verschillende systemen om volksdansen op papier te zetten", legt Smeenk uit. Het volksdansen kent veel vaste grondpatronen en bewegingen die re gelmatig terugkomen. „In de Balkan- dansen vormt de groep een lange rij en wordt er veel met armen en be nen gedaan. In de Engelse dansen loop je meer en worden figuren in kleine groepjes gemaakt". Vader Veldwisch had al veel dansen geleerd op een jeugdcursus in Voor burg voor hij naar Texel kwam. „Ik werd zó enthousiast, ik kon gewoon niet meer stoppen. Nóg niet trou wens. Ik heb een groep oudere da mes, maar na de Kerst is het echt af. Op den duur moet je wel stoppen". Mode Volksdansen is aan mode onderhevig. „Vroeger was het allemaal Engels en Scandinavisch wat de klok sloeg. Frans heeft zich altijd ertussen ge handhaafd. Pas later kwamen de Joegoslavische- en Balkandansen op. Tegenwoordig is er soms weer een opleving, Iers bijvoorbeeld", vertelt Smeenk. In 1981 kreeg hij het te druk met zijn werk als schoolmeester in De Cocks dorp. Gatske Ykema, van oorsprong Friezin, werd bereid gevonden zijn lei derschap over te nemen. „Ik ben opgeleid voor lerares handen arbeid en kinderverzorging en daar zat volksdansen bijin. Dat trok me meteen erg. Tien jaar geleden ver huisde ik naar Texel en toen ik ont dekte dat hier een volksdansgroep was heb ik me niet lang bedacht", vertelt Gatske. Ze was een enthousi ast lid en het bestuur van de groep benaderde haar of zij de officiële lei dersopleiding aan het Landelijk Cen trum voor Volksdansen in Amsterdam wilde volgen. Samen met Corry Maas en Wim de Bruin ging Gatske er op af. „Het was een zware opleiding, want het niveau was hoog", vertelt ze. Na een jaar nam ze de groep over, ter- De Texelse volksdansers in actie In De Ferrever tijdens een cursus Ierse dansen wijl Gerhard Smeenk als haar stage begeleider functioneerde. Ze slaagde met vlag en wimpel. Gatske: „De kunst van het lesgeven is het kunnen overbrengen. Ik heb de dansen wel op papier, maar ze moe ten eerst in mijn benen zitten voor ik ze aan anderen kan leren. We gebrui ken dansen van allerlei nationalitei ten. Het leukste vind ik de dansen waar pit in zit. Snel voetenwerk en muziek met warmte". De groepleidster vindt het belangrijk regelmatig met nieuwe dansen te ko men. Om bij te blijven volgt ze gere geld weekenden voor dansleiders. De Texelse volksdansgroep oefent el ke week en verzorgt af en toe optre dens tijdens speciale gelegenheden. Twee keer per jaar wordt een dans- weekend op Vlieland gehouden, sa men met de groepen van Terschelling en Vlieland. Deze groepen en die van Den Helder zijn zaterdag ook uitgenodigd voor het jubileumfeest. Het begint om 14.00 uur in kampeerboerderij Jon- kersbergen aan de Hemmerweg bij Den Hoorn. Er wordt een toneelstuk opgevoerd door veertien leden. Het is een sprookjesachtig verhaal waarin wordt geacteerd, gezongen en ge danst. Schroom voor de jeugdherbergbezoe- verrassing darhun eigen Veldwisch het volksdansen lolklore leidde en dat deed hen schroom om mee te doen men. tsdansen in de jeugdherberg jblijvend. Toch was er een roep Texelaars die kwam, Igeen weer. Dinie en Adrie jen namen de leiding van de- i groep op zich rond 1964. inavonden werden verplaatst i Ferrever, toen nog de gym- de HBS. Gerhard Smeek lief lid van de groep en nam ng al snel over van het echt- nsbergen. „We hadden twee «Kiekbanden, waar een hele- jelse dansen op stonden die lende. Er stond ook wat Israe- Amerikaans op en een beet- vertelt Smeenk. Opleiding ple met enkele andere dansers sjdleiderscursus in Den Helder, j'n twintig nieuwe dansen doorgenomen. Eind 1966 be denk aan een officiële volks- ■eiding. Eerst een reidend jaar in Alkmaar, daarna ill jaar in Amersfoort. „Daar A internationale dansen zoals Joegoslavisch, Bulgaars. Die door aan de groep op Texel, meteen stage liep", aldus d dat hij, in vergelijking met cursisten in de opleiding, wei- sring had. „Ik kende misschien lansen die ik bij de Texelse tod geleerd en nog eens veer de opleiding, maar die ande den al veel langer en die Om 16.00 uur is het tijd voor „Goud van Gerhard", een serie volksdansen uit de tijd dat Gerhard Smeenk leider was. Van 18.00 tot 20.00 uur speelt de „Texelse Dubliners-band" Manannan en daarna is er een volksdansbal met muziek van het orkest „Stroop" uit de Zaanstreek. Leden, oud-leden, vrienden, kennis sen en toekomstige leden zijn wel kom. Wie nog geen uitnodiging heeft gehad kan bellen naar Floris Mulder, telefoon 15490. Op maandagavond opent schaakclub En Passant in de Lindeboom om 20.00 uur het nieuwe seizoen met de traditionele simultaanseance, waarin de schakers het opnemen te gen Texels kampioen Jaap Dros. Naast alle clubleden zijn ook huis schakers en toeristen welkom. De deelname aan de simultaan is gratis. Van 19.00 uur tot 20.00 uur start op dezelfde avond in de Lindeboom weer een cursus schaken voor de jeugd onder leiding van Wim Hoek man. Belangstellende jeugdschakers kunnen zich opgeven aan de zaal. Het fort De Schans bij Oudeschild is een historisch zeer belang wekkend objekt, interessant voor een breed publiek. Daarom moet zo snel mogelijk worden begonnen met herstel. Dat is de boodschap die dinsdagmiddag op overtuigende wijze werd ver tolkt door de 28-jarige Pip Barnard uit Oosterend bij de over dracht van de foto- en tekstproduktie „De Schans, een vergeten monument" aan de Stichting Texels Museum. Barnard maakte de uitvoerige tekst die hoort bij de twaalf foto's die door Pieter de Vries van De Schans wer den gemaakt en die een sfeervol maar niet erg opwekkend beeld ge ven van de situatie waarin het fort zich thans bevindt. Tekst en foto's werden tesamen met een partij oude voorwerpen die op het schansterrein werden gevonden, getoond op de Toer In expositie „Verdedigingswer ken" in het raadhuis in Den Burg en werden daar bekroond. De makers stelden de gemeente in de gelegen heid om de serie te kopen, maar tot hun teleurstelling werd daar niet op ingegaan. De betreffende adviescom missie vond dat hier geen sprake was van echte kunst en meende daarom dat het ongewenst was de serie aan het gemeentelijk kunstbezit toe te voegen. Kort daarop meldde de stichting Texels Museum zich als gegadigde. Directeur Jan Kuiper wilde de serie graag hebben voor het Mari tiem en Juttersmuseum in Oude schild. De zaken kwamen snel rond. De Vries en Barnard verkochten hun schepping voor f2500,- aan de stich ting en de stichting kreeg van de ge meente een extra subsidie van f2500,- om deze aankoop te bekosti gen. Dat geld kwam overigens niet uit het fonds dat is bestemd voor kunstaankopen maar uit het „mu seumpotje"... Ludiek De Vries en Barnard hadden vervol gens de twaalf foto's en het tekst- Fr.'-W?' -i9 ■Bil Jk rv Mi TCvVrv ikranwl^ïf." VBn De Schans luisteren de genodigden geboeid naar de historische uiteenzetting van Pip Bernard. Zaterdag a.s. zullen noleidingen worden gegeven voor andere geïnteresseerden. boek onopgemerkt kunnen afleveren in het museum, maar ze maakten van de overdracht een ludieke ge beurtenis, die dinsdagmiddag plaats greep op het terrein van De Schans in aanwezigheid van twintigtal geno digden. De over te dragen foto's wa ren her en der op de wallen en langs de grachten van het fort opqesteld, op de plaatsen waar ze waren ge maakt. De genodigden wandelden van de ene foto naar de andere en Barnard fungeerde daarbij als rondlei der, die op zeer interessante wijze wist te vertellen over de geschiedenis van het fort, de bouwwijze, de func ties van de verschillende onderdelen en het nog steeds voortgaande ver val. De rondleiding (aan de hand van acht pagina's speciaal voor deze ge legenheid gemaakte tekstl eindigde in het centrale gedeelte bij de kruit kamer, waar de genodigden een glas wijn, „Juttertje" of jus d'orange kon den drinken. Onbekend De mensen die deze bijzonder aardi ge en instructieve overdracnht mee maakten waren vertenwoordigers van het gemeentebestuur, stichting Texels Museum, Dorpscommissie van Oude schild, Historische vereniging, Jut tersmuseum en de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. Het merendeel van hen was nooit eerder in het fort geweest en was verbaasd over wat daar al wandelend te bele ven viel. De bedenkers van de ludieke overdracht schoten dus in de roos want dat was precies hun bedoeling. Herstelwerk Er ligt een plan voor herstel van De Schans in drie fasen. De eerste fase (kosten f150.000,-1 voorziet in het uitbaggeren van de grachten, het opknappen van de door konijnenho len ondermijnde wallen en het aan leggen van een dam. De tweede fase betreft de reconstructie van de origi nele ophaalbrug, ten koste van f78.000,- en de derde fase voorziet in het opnieuw opmetselen van de kruitkamer, wat ongeveer een ton gaat kosten. De Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten (sinds 1958 eige naar van De Schans) is bereid de eerste twee fasen voor te financieren zodat ze onmiddellijk kunnen worden uitgevoerd, echter onder voorwaarde dat van rijkswege (Monumentenzorg) de kosten voor tenminste 80% bin nen vier jaar worden terugbetaald. Zaterdag a.s. is het Landelijke Monumentendag. Ter gelegen heid daarvan houdt het Mari tiem en Juttersmuseum in Oudeschild „piekdag". wat be tekent dat het publiek dit mu seum lopen van 9.00 tot 17.00 uurl kan bezoeken voor een toegangsprijs van slechts een piek oftewel een gulden. De Oudheidskamer in Den Burg is zelfs gratis toegankelijk lopen van 10.00 tot 12.30 en van 13.15 tot 15.00 uur). In het fort De Schans zullen op de piekdagtwee gratis rondleidingen worden gegeven door Pip Barnard: om 11.00 en 15.00 uur. De dinsdag overgedragen foto serie „De Schans, een verge ten monument" is ingaand zaterdag te bezichtigen in het nieuwe entreegebouw Ivóór de kassa, dus gratis) van het Martitiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Tot dusver is Monumentenzorg niet bereid die garantie te geven. Hoewel De Schans een rijksmonument is, besteedt men de schaarse gelden lie ver aan restauratie van gebouwen. Aan de medewerking van de ge meente Texel ontbreekt het niet, maar de financiële mogelijkheden zijn daar beperkt. De 20-jarige Nicole Kuil uit Wupper- tal is woensdag gewond, toen zij bij het parachutespringen veel te hard neerkwam op het vliegveld Texel. Het ongeluk gebeurde even voor het middaguur toen het meisje de zeven de sprong maakte van de cursus voor het A-brevet. De parachute van het „square"-type, ging goed open maar de lijnen draaiden in elkaar. Het meisje heeft deze „twist" niet laten verdwijnen maar heeft de stuurlijn in getrokken, waardoor de parachute kantelde en een draaibeweging ging maken waardoor de valsnelheid te hoog werd. In zo'n geval moet de re serveparachute in werking worden gesteld, maar dat is niet gebeurd. De automatische opener van de reserve parachute heeft niet gewerkt omdat de daarvoor benodigde valsnelheid nog niet was bereikt. Het meisje sloeg op een ongelukkige manier te gen de grond en liep daarbij diverse kwetsuren op. Late dokter Na een telefoontje naar de regionale alarmcentrale was een ambulance snel ter plaatse, maar het duurde een half uur voordat er ook een dokter bij was terwijl de toestand van het meisje zich ernstig liet aanzien. Hier over ontstond nogal wat verontwaar diging onder de omstanders. De regionale alarmcentrale zou hebben geweigerd een dokter te sturen, hoewel daarom nadrukkelijk was gevraagd. Desge vraagd vernamen wij later van de alarmcentrale dat de meeste Texelse artsen er prijs op stellen dat in geval van een ongeluk eerst de ambulance wordt opgeroepen. Het ambulance personeel beoordeelt dan ter plekke of een dokter nodig is. In ernstig lij kende gevallen zoals dat van woens dag kan van deze regel worden afgeweken. De regelingen zijn overal in de regio anders. In Den Helder, aldus een woordvoerder van de alarmcentrale, rukt de ambulance altijd uit zonder dat de dokter direkt wordt geroepen, ook in zeer ernstige vallen. Het am bulancepersoneel wordt voldoende in staat geacht om te beoordelen of een dokter nodig is en kan zelf eer ste hulp bieden. Elders in de regio geldt de regel dat de dokter altijd te gelijk met de ambulance wordt gea larmeerd als zich op de openbare weg een ongeluk voordoet; bij onge lukken in gebouwen komt in eerste instantie alleen de ambulance. De afdeling Texel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen begint het nieuwe seizoen op dinsdag in de kantine van het LBO, aanvang 20.00 uur. Op deze eerste avond komen twee dames van de Commissie Vrouw van de Provinciale Bond een inleiding houden met als titel: „Iedere tijd is leeftijd". Er zal worden gespro ken over wonen en actief blijven of worden. Ook niet leden zijn welkom. Het nieuwe programmaboekje laat zien wat er het komende seizoen aan lezingen en cursussen wordt gebo den. Voor verdere informatie over de Plattelandsvrouwen kan men zich wenden tot: A. Heerschap- Berkenbosch (telefoon 18603) of A. Westbroek-de Boer (telefoon 13525). Een 77-jarige automobiliste reed maandag met haar BMW een licht mast plat op de Elemert. Het gebeur de doordat ze tijdens het rijden probeerde iets uit haar tas te halen, waardoor ze niet meer oplette. De voorkant van de auto was zwaar be schadigd. Oorspnongweg 3,1795 LA Eierland-TéxeL Telefoon (02220) 112 33/114 23.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7