70-jarige leden van stembureau moeten het veld ruimen Productieve fokker IflIMCY IJl IIIEM iivv seizoen if leerhuis stallen bezichtigen sren musiceren RSG-surfteam eindigde als goede middenmoter Koorrepetitie's Aanrijding Applaus voor B W Weigeraar Nieuw advertentieblad: „Texels Autonieuws" Cursussen over vrije opvoedkunst s UG 8 SEPTEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Joustra Ifoto boven) en Dros (toto onder) bezig met hun laatste loodjes. ipiember start het leerhuis „et een nieuwe lezingency- Fvenals in de voorgaande jaren „leidlstlers uit uiteenlopende ^en de aandacht vestigen op „en die het jodendom naliet in cultuur en maatschappij. Dit jl in nauwe samenwerking met (C (landelijk overlegorgaan jjen en christenen.) i(ne aan de avonden (de lezingen zijn op maandag- slaat vrij aan ieder die geïnte- jdis. Alle lezingen staan op (en men hoeft niet voor een ?zoen in te tekenen. Van deel- wordt in principe een bijdrage per lezing gevraagd, maar iTijwillig en mag zeker geen sl vormen. De vaste locatie is (je bij de Doopsgezinde kerk igerstraat in Den Burg. Het pige) programma is als volgt: gmber: Dhr. L. Evers; 2 okto- i.l. Evers; 11 december: Ds. [assuto; 22 januari: Joods sch Museum; 6 februari: Drs. jjden; 12 maart: Dr. P. van 26 maart: Drs. R. Nattaniël; 19 Ir. H. Vreekamp; 21 mei: Dr. K. Smelik. Uwerpen zullen per lezing na- jden aangekondigd in de tor inlichtingen: Hendriek 9, telefoon 02220-13193. bestelwagen die op de Groe- s stond is donderdag een por- «e gestolen met ƒ200,-. :elde is een 28-jarige man uit o. ■auto die was geparkeerd op Bin aan de Burdetstraat is in M van vrijdag op zaterdag een ïi /500,- gestolen. Om bin komen sloegen de daders een iv De schade daarvan is onge- iQO,-. De auto is eigendom van jarige man uit Luxemburg, in raam in te slaan hebben fiden in dezelfde nacht een issetterecorder van ƒ1500,- uit övan een 26-jarige Texelaar istelen. De wagen stond aan aan. huisje op een camping in orn zijn afgelopen week twee matten en een thermometer t Deze waren eigendom van jarige Amsterdammer, uto van een 22-jarige Zoeter- zijn tussen vrijdag en zon- «surfpakken en een gestolen. De auto stond Badweg en had schade aan öctslot en het dashboard, op wijst dat de daders heb- probeerd de wagen te starten. Mands Hervormde kerk in '9 is een van de gebouwen dag, in het kader van de lonumentendag, kan worden >|d. In de kerk zal een kleine e worden gehouden van teke- waarop te zien zal zijn hoe restauratie van het gebouw nijd hoopt te realiseren. Ook 'iszaterdag voor publiek toe- t tegen betaling van een gui tdeze worden beklommen. De SSt hiervan is bedoeld voor üid en restauratie, iterkelijke vrouwencontact en Den Burg zal vanaf 10.00 kerk koffie en thee schen- opbrengst hiervan is Ivoor een waterproject van k Ganzen in een indianendorp rnala. Voor dit project werd *le de zomerse folklore- 01 al f3600 bijeen gehaald 'koopt dit bedrag zaterdag kunnen verhogen. Witigen van de kerk is zater- Selijk van 9.00 tot 17.00 uur. l'oepsverband musicerende Krs zijn woensdag enthousi ast tweede seizoen begon- woensdagmiddag wordt drie ontspannen en gezei ld in ,,De Buureton" aan "straat. ^loire is eenvoudig van aard, Iwel ieder die over een in geschikt en enige speeler- •ob, mee kan doen. De Ne bezetting is bijzonder "uiten, viool, gitaar, accorde ert en piano) maar nog "siding vatbaar. Elk instru- wlkom, maar er wordt voor- op strijk- en tUumenten. Wie meer wil e' bellen met 13503 of ttie 'slag van de schapenfokdag 'de reserve jeugdkampioen "fen was gefokt door C. Sdoeld was D. Kikkert. Tenminste twee leden van Texelse stembureau's hebben woens dag in weemoedige stemming hun taak verricht: Cor Dros van het bureau Eierland en Kees Joustra van het bureau Ouwe UIO in Den Burg. Ze zaten voor het laatst op hun post want de gemeen telijke regel is dat leden van het stembureau hun fuctie neerleg gen als ze zeventig jaar worden. Lid zijn van het stembureau zou je een erebaantje kunnen noemen, al klinkt dat te neerbuigend voor voor de mensen die telkens een lange dag in touw te zijn, er daarbij voor zorgen dat de bepalingen van de kieswet stipt worden toegepast en dat er na afloop snel en accuraat wordt geteld. De meningen van genoemde twee heren over hun afscheid blijkt sterk uiteen te lopen. Cor Dros vindt het jammer dat hij moet stoppen. Joustra heeft er geen enkel probleem mee. Cor Dros werd in 1972 lid van het in het vliegveldrestaurant ondergebrach te stembureau van Eierland en in 1971 werd hij voorzitter. Geflankeerd door zijn medeleden Rob Kuulkers en mevrouw H.F. Jansen-Leurs zegt hij: „Ja, in het raadhuis zeggen ze dat ik ermee op moet houden. Ze vinden zeker dat je na je zventigste niet meer tellen kunt". De in Eierland ge boren en getogen Dros vond het lid maatschap van het stembureau vooral leuk om de persoonlijke kon takten die hij erdoor onderhield. „Ik kende die mensen natuurlijk bijna al lemaal. Een groot deel van mijn klan tenkring zat erbij. Je maakt een praatje en een geintje. Prachtig. Op het stembureau in Den Burg zitten lijkt me niets; daar zijn het immers allemaal vreemden. Ik zou in Den Burg niet durven zeggen wat ik hier soms zeg...". Maar ook voor een se rieus gesprek met zijn Eierlandse kiesgerechtigden was Dros altijd in. „Belangrijke kwesties werden soms aan de orde gesteld. Er kwamen wel eens boeren die problemen hadden. Ik ben menigmaal opgetre den als onbezoldigd belastingad viseur". Potje jam Voor het maken van een praatje is tijd genoeg in stembureau Eierland want het ligt in een van de dunst be volkte gebieden van Texel. Dit jaar werden er minder dan 289 stemge rechtigden verwerkt. Dros vindt het ook gunstig dat het stembureau te vens café-restaurant is. „Je krijgt hier op tijd je natje en je droogje". Typerend voor de sfeer in stembureau Eierland: de eerste die woensdagoch tend kwam stemmen was mevrouw Prins van Nieuw Duinoord. Voor elk van de leden van het bureau had ze een potje zelfgemaakte jam meege bracht, zomaar voor de aardigheid. Iets zakelijker is de sfeer in stembu reau d'Ouwe ULO waar Kees Joustra woensdag voor het laatst de scepter zwaaide als voorzitter. Lid van het stembureau was hij sinds 1967; in 1971 werd hij voorzitter, de laatste tijd met Tine Krijnen-Baijs en Nel Eelman-van 't Veer als secondanten. Het is niet toevallig dat het meren deels raadsleden en oud-raadsleden zijn die de stembureau's bemannen. Daar gaat bij de benoeming bewust de voorkeur naar uit. Tenslotte zijn zij ooit tot volksvertegenwoordiger be noemd, zodat ze automatisch waar dig en representatief genoeg zijn voor de stembureaufunctie. In elk geval is op die manier uitgesloten dat deze functionarissen allemaal uit dezelfde politieke hoek komen, zodat persoon lijke invloed die op het laatste mo ment op weifelende kiezers zou kunnen worden uitgeoefend in elk geval wordt gecompenseerd. Joustra, die net als Dros ooit wet houder was, betreurt zijn afscheid helemaal niet. „Ik vond het goed en zinvol werk, maar het is erg vermoei end. Je begint al om half acht 's morgens en je bent niet voor negen uur 's avonds thuis. We moeten hier rekenen op 1054 kiezers. Het tellen van de stemmen vond ik het meest vervelende deel van het werk. Nee, ik wil er best mee stoppen". De Nederlandse Kampioenschappen Surfen voor scholieren, die het afge lopen weekend in Zeewolde werden gehouden, zijn alleszins goed verlo pen voor de scholieren van de Rijks scholengemeenschap Texel. Uit heel Nederland waren de 32 finalisten gekomen om elkaar de hoogste eer te betwisten. In Zeewolde zou gedurende twee da gen worden gevaren. Op de eerste dag bleek al gauw dat de grote scho len in het voordeel waren. Zo had een school uit Den Haag een com pleet team met A-surfers. Dat leverde niet alleen fraai surfen op maar te vens een enorme voorsprong in pun ten op de andere scholen. Texel ging in de eerste manche goed mee in de strijd. Na drie manches lagen de ei landbewoners op de 16e plaats en uiteraard was dat een prestatie om zéér tevreden over te zijn. De jonge ploeg, gemiddeld 15 jaar, had zich geklasseerd als een goede midden moter. Zaterdag: geen wind, wel veel regen. De skippersmeeting werd vier keer uitgesteld. Toen er eindelijk een beetje wind kwam, werd besloten toch nog te starten. Maar nauwelijks op het water viel de wind totaal weg en werd de wedstrijd afgeblazen. Daarom werden alleen de resultaten van de eerste wedstrijddag gerekend. De RSG-Texel werd 16e in de ein duitslag. Een zeer goede prestatie als men bedenkt dat de kopman van het team, Menno Loning, niet kon mee doen door wedstrijden op Texel. De school heeft door het goede varen van Jeroen Schroeder, Hennieta Mul der en Reindert Kuiper een prima prestatie geleverd. In deze hulde deelt natuurlijk ook de coach en be geleider Simon Dros. Deze maand zijn op Texel de volgen de exposities te zien. Raadhuis. Van 1 september tot en met 14 september werk van Nico Coot en Hanny Coot-Brücher uit Den Burg. Open op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 14 00 tot 17.00 uur. De Scholerie. Postweg 72, Zuid Eier land. Vanaf 7 september keramische wandobjecten van Niki Fröhling uit Amsterdam, onder de titel „Strand vondsten". Open van donderdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Jan Bruin, Gasthuisstraat 68, Den Burg. Doorlopende expositie van et sen, aquarellen en monoprints. Maan dag tot en met vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. De Blauwe Rafel, Warmoesstraat 8, Den Burg. Doorlopende expositie van handgeweven vloerkleden, textielap- plicaties, sieraden, aquarellen en et sen. Verder beschilderde houten panelen van Clementine Brandes en textielcollages „Veranderde land schappen" van Ludie Bakker en ge verfde zijde van Barbara vd Waal. Harry Tielemans, Ruigendijk 20, De Koog. Doorlopende expositie van olie verfschilderijen, gouaches en kerami sche fantasiedieren. Janet Tromp, Kaapstraat 15 (hoek Ruyslaan) in De Koog. Doorlopende expositie van gebrandschilderd glas in eigen atelier. Dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur. Klif 23, Den Hoorn. Expositie van In eke Meier (Texelse landschappen - aquarellen). Hotel „Opduin", Ruyslaan 22 in De Koog. Expositie van Gerrit neven (aquarel - landschappen). Restaurant „Het kleine verschil". Gravenstraat 16 in Den Burg. „Veran derde landschappen" (textielcollages) van Ludie Bakker. Galerie Tessel, Kogerstraat 11, Den Burg. Tot 23 september: Anneclaer Bours (objekten in porselein/raku), Brigitte Könneker (vaasvormen, por selein), Marti de Greef (bronzen), Ada Stel (keramiek) en Jetti de Wild (zij deschilderijen). Na 23 september: Dick Blacquerre (keramiek, traditio neel), Gerard Cieraad (sieraden). Ma rijke Cieraad (brons, sieraden), Nettie vd Heuvel (plastiek in porselein) en Rini Leefsma-Nagtegaal (gouaches). Kunstenaars-exposanten worden ver zocht aanvullingen en wijzigingen voor deze rubriek uiterlijk de laatste vrijdag van de maand door te geven aan Trudie Luth, telefoon 12261, of Tinie Visser, telefoon 13227. Woensdag begint de gemengde zang vereniging De Cocksdorp weer met haar repetitie's. Oude en nieuwe le den zijn vanaf 20.00 uur welkom in het gebouw naast de Hervormde kerk. Voor afberichten: C. Boon- Verdel, telefoon 16358. Een 62-jarige Amsterdammer wilde maandag met zijn Volkswagen van de Kogerstraat De Zes opdraaien en nam daarbij de bocht te ruim, waar door hij de auto van een 51-jarige man uit Den Burg raakte. Beide wa gens liepen plaatschade op. 6 -r*r .1". <J.-| P.if- -r-r' r'.e~ rWUH* Alle ouders die hun kinderen aan moedigen aan sport te doen, hebben, afgezien van de lichamelijke ontwik keling en dus gezondheid, tevens in hun achterhoofd de hoop ze hierdoor langer af te houden van alcohol, wat dan ook meestal het geval is. Het was daarom een grote misser dat de overheid ooit heeft meegewerkt aan het verlenen van vergunningen voor het schenken van alcoholische dran ken in sportkantines. Dat die overheid nu toegeeft fout te zijn geweest en tracht deze fout te herstellen is zeer lofwaardig. Vele gezinnen op Texel en duizend maal meer gezinnen van de „overkant" zullen u er zeer dankbaar voor zijn, want wat op Texel kan, moet daar ook kunnen. Ik verwacht dat u er in slaagt de alcohol in alle sportkantines te verbieden, dus ook voor de volwassenen. Het is waar, dat een vaste kern van de sporters dan zijn alcohol gaat nuttigen in het „kroegje om de hoek"; de rest, die eigenlijk met tegenzin meedeed, krijgt dan echter de kans er met minder moeite tussenuit te knijpen, waardoor het alcoholgebruik nog meer daalt. Het is toch triest, dat een sportvere niging beweert niet langer te kunnen bestaan wanneer er geen drank meer mag worden geschonken. Zo'n ver eniging mag volgens mij het woord sport niet meer in zijn vaandel dra gen en moet maar verdwijnen. De echte sporters zoeken dan wel een andere, echte sportvereniging. Het hele probleem moet moeiteloos kun nen worden opgelost omdat het on denkbaar is dat de gemeenteraadsleden hierover van me ning kunnen verschillen. Het gaat om het welzijn van onze jongeren en dat kan nooit worden bereikt door direct of indirect drankgebruik. Laat Texel het voortouw nemen, zonder oncon troleerbare halve maatregelen! Ik ben er van overtuigd dat u veel weifelen de gemeenten en misschien wel alle, door uw voorbeeld over de streep zult trekken! B W en gemeente raad, alvast mijn hulde voor uw daadkracht en veel succes toege wenst door een „overkanter" die Texel een warm hart toedraagt. B. J. Suërs Arnhem. Voor schapenfokker Jacob Eel- man was de maandag gehou den Texelse schapenfokdag extra glorieus. Hij is namelijk de eigenaar van de meest pro ductieve ooi die op de keuring werd aangevoerd en kreeg daarom uit handen van voorzit ter Frans Koorn van de aan de plaatselijke landbouworganisa ties verbonden schapencom missie" de wisselbeker. De betreffende ooi wierp in zes keer 13 lammeren. Het bedrijf van Eelman heeft de hoogste gemiddelde lamme- renproduktie. De beker werd dit jaar voor de zevende keer uit gereikt en het was de derde keer dat Eelman hem kreeg. Het Texelse schapenras zoals het zich tot dusver heeft ont wikkeld is niet bijzonder pro- duktief. Gemiddeld werpt een schaap nog geen twee lamme ren per jaar, het enige belang rijke minpunt van dit ras. Vooral om die reden wordt de roep om kruisingen die meer nakomelingen geven sterker wat als bedreiging van het we reldberoemde type wordt ge zien. Het opvoeren van de produktiviteit van het bestaan de ongekruiste ras is dan ook van grote betekenis voor be houd en versterking van de economische betekenis die het Texelse schaap nu inneemt. Een 43-jarige man uit De Koog werd in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor een alcoholtest. Hij weigerde medewerking en verzet te zich toen hij werd meegenomen naar het bureau. Ook daar werkte hij niet mee. Zijn rijbewijs werd inge vorderd. Texel krijgt er (weer) een gratis ad vertentieblad bij: het eens per maand verschijnende „Texels Auto nieuws. Het is bedoeld om garages, autohandelaren maar ook particulie ren de gelegenheid te geven om op Texel tweedehands auto's aan te bie den. De advertenties waarin deze auto's worden omschreven worden steeds voorzien van een foto van de betrokken wagen. Het krantje (formaat A4) wordt uitge geven door Dral Reklame uit Den Burg en het eerste nummer verschijnt de eerste dinsdag van oktober. Het wordt in een oplage van 5000 exem plaren op Texel verspreid als bijlage van het gratis advertentieblad „Onze Krant" en komt dus in de dorpen (niet in het buitengebied) huis aan huis. Initiatiefnemer Peter Dral: „Het idee is niet nieuw. In het buitenland ver schijnen dergelijke autokranten ook. Bij een kennis zag ik laatst zo'n blad liggen dat afkomstig was uit Canada. Ik dacht: dat moet op Texel ook kun nen". Dral betwijfelt of op Texel zelf voldoende bedrijven en particulieren aanwezig zijn om het blad met auto aanbiedingen te vullen. Daarom zul len ook autobedrijven in Den Helder worden benaderd. Om te voorkomen dat het blad al snel na ontvangst door de mensen wordt weggegooid, wordt gebruik ge maakt van een mooie papiersoort en zal de voorpagina worden uitgevoerd in drie kleuren. Ter verdere verhoging en verlenging van de attentiewaarde zullen acties worden gevoerd, zoals het verloten van een autoradio in de derde week van verschijning en wor den bonnen afgedrukt voor bijv. een gratis tank benzine bij aankoop van een auto uit de gids of korting bij "aankoop van nieuwe banden. De vereniging voor vrije opvoedkunst organiseert dit najaar weer een aan tal avonden rondom de opvoeding van het kind. Marga Hogenboom, anthroposofisch arts, geeft een cur sus over de verzorging van zieke kin deren thuis. Naast algemene informatie over dit thema zullen er praktische oefeningen worden ge daan voor de behandeling van kinde ren met bijvoorbeeld oorontsteking, bronchitis, buikpijn, koorts of ge dragsmoeilijkheden. Ongetwijfeld zul len er ook veel vragen zijn. De avonden worden gehouden in de Vrije School, Gasthuisstraat 55, Den Burg op 20 en 27 september, 4 en 25 ok tober en 1 november. Opgave en in formatie bij Nico Engelaer en Marga Hogenboom, telefoon 17682/17852. De kosten zijn ƒ7,50 per avond. Ver der zal weer een schildercursus „nat in nat" onder leiding van Rob van Dongeren worden gegeven, ook in de Vrije School op 20 en 27 oktober en 3, 10, 17 en 21 november. Opgave en informatie bij Rob van Dongeren, telefoon 13014, de kosten zijn f 7,50 per avond.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9