Cjrom "ZwarLsJexeh in het harL, nmuniteit zeehonden eïnvloed door PCB's elatie met virusziekte? „Drempels tussen scholen moeten geslecht worden" Aydin (16) dood teruggevonden Steekpartij HUIS KOPEN? Rabobank E3 Texel NEDERLAND HAALT HOGEDRUKREINIGING IN HUIS elders jacht ist bij Texel Diefstallen KIMOV-voorzitter J. Kamminga: GESLOTEN vrij. za. 15 16 sept. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 jrtftenties, abonnementen, etc. 4d& De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg. „02220-12741. Telefax 02220 - 14111 rarKstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon •12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Peli- 175, De Koog, telefoon 02220 - 17266. Postgiro 65.2. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Verschijnt dinsdags en vrijdags.^ Abonnementsprijs ƒ20,20 per kwartaal; los f\ De 16-jarige Aydin Songör, die don derdagmiddag spoorloos verdween, is dood. Gisterochtend werd zijn li chaam gevonden in het bos nabij de Grensweg. Hij had zich door ophan ging van het leven beroofd. De in Turkije geboren jongen die sinds 1977 in het Duitse Oberhausen woonde, maakte deel uit van een groep leerlingen van een scholenge meenschap die een vakantieweek doorbracht op „Dennenoord". Om streeks drie uur donderdagmiddag verliet hij met een gehuurde fiets het vakantiecentrum en kwam niet meer terug. Toen hij de volgende dag nog spoorloos was begon een uitgebreide zoekaktie. Het signalement van Aydin werd via dagbladen, de kabeltelevisie van Den Burg en de lokale radio be kend gemaakt. De ouders, andere fa milieleden en vrienden van Aydin reisden naar Texel om te helpen met zoeken en verspreidden pamfletjes met een foto van de vermiste. Hoe wel er rekening mee gehouden werd dat de jongen het eiland had verlaten (zijn vader ging later ook op het vasteland navraag doen) schakelde de politie zondag zelfs een helicopter in de hoop een spoor te ontdekken van de scholier of de fiets die hij bij zich had. Op wrede wijze kwam gisterochtend een eind aan de onzekerheid. Een po litieman uit Nijmegen die op Texel met vakantie was, deed de gruwelijke vondst bij toeval tijdens een wande ling. De inmiddels naar Obberhausen teruggekeerde moeder van de jongen kon snel op de hoogte worden gesteld; enige uren later werd de nog in Noordholland zoekende vader bereikt. In een nachtbar in Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag een jongen uit Anna Paulowna in zijn buik gestoken door een op Texel werkende Italiaan. Deze laatste had eerder op de avond al ruzie, maar dat werd ge sust door de portier. De Italiaan liep even later tegen iemand aan en gaf deze persoon een klap Hij kreeg ech ter een mep terug en pakte daarop een mes, waarmee hij dreigend zwaaide. Daarbij raakte hij toevallig de jongen uit Anna Paulowna, die zich onder doktersbehandeling moest stellen. De verwonding viel mee Kijk éérst elders in deze krant. HOGEDRUKREINIGING IS MEER DAN EEN DICHTGEKNEPEN TUINSLANG Auto. boot, caravan, terras, tuinmeubelen, ge reedschap, huis, fiets, brommer, alles wordt sneller en beter schoon met de nieuwe K.E.W Hobby. Dé hogedrukreiniger voor privó- gebruik. Compact, krachtig en onderhoudsvrij Standaard uitgerust met het geavanceerde en unieke K.EW schuimsysteem. Topkwaliteit dus. Lastige tijdrovende schoonmaakklussen met borstel en tuinslang behoren met de K.E.W Hobby definitief tot het verleden DE NIEUWE SENSATIONELE K.E.W. HOBBY De erkende K.EW dealer Bakker's Uzerhandel b.v. telefoon 12346 Peter Reijnders: ,,Als we allemaal willen kón de vervuiling worden gestopt' s (polychloorbiphenylen) hebben een nadelige invloed op de jelheden vitamine A en schildklierhormoon bij zeehonden, stoffen zijn belangrijk voor het afweersysteem van de die egen ziektes. Peter Reijnders van het Rijks Instituut voor urbeheer (RIN) maakte deze onderzoeksresultaten onlangs nd. In mei volgend jaar start een groot proefproject om te roeken of PCB's iets te maken hebben met het beruchte jndenvirus. Autopsie op slachtoffers van deze ramp heeft u/ezen dat het gehalte aan PCB's erg hoog was. interview met de Canadian listing Corporation (CBC) ,k Peter Reijnders deze nieuwe telingen in het onderzoek (effecten van verontreiniging. C had de studio van Radio ■idag even na het middag- raakte het jacht „Prinses griet" van de Marine itclub uit Den Helder vast „Bosplaat", ca vier kilo- r ten Oosten van de elec- ieitscentrale bij Oudeschild. ehjk als gevolg van de har- rind, hadden de opvaren- Wie opweg waren naar ind) het baken niet gezien mee de ondiepte is aange- i. Ben noodsein werd ge- i in de vorm van een pijl, die door een ander werd gezien. Vanaf dit j werd via de radio alarm igen en dat hoorde schip- hap Groen van de red- boot van De Cocksdorp. ihipperploeg uit De Koog dzich met de rubberboot de Prinses Margriet, maar kwam het jacht op eigen lit los. De whipperploeg leidde het scheepje naar even van Oudeschild, waar duiker constateerde dat i schade van betekenis ontstaan. De foto van Bert ig toont de Prinses Mar- met de begeleidende fee redders bij het binnen- i van de haven. Texel gehuurd en de bandopnamen van het telefonische vraaggesprek dat in het Engels werd gehouden, zijn naar Canada gestuurd. Peter Reijnders bezocht onlangs een bijeenkomst in Duitsland, waar werd bekendgemaakt dat na de virusepide mie nog 4500 zeehonden in leven zijn in de Waddenzee tussen Den Helder en Esjberg. Als de ziekte niet zou zijn uitgebroken waren dat er naar schatting 12.000 geweest. De verspreiding van de ziekte door de Waddenzee ging razendsnel. De zeehonden die nu nog leven in de Waddenzee hebben tot verrassing van de onderzoekers niet allemaal an tistoffen tegen het virus. Hieruit kan worden geconcludeerd dat niet alle dieren met de ziekte (die door de zeehonden onderling wordt doorgege ven! in aanraking zijn geweest. Uit het Eierlandse Huis is woensdag een witte GTS intergraalhelm gesto len. Deze was eigendom van een 16-jarige Cocksdorper. Vorige week woensdag is van de Bin- nenburg een mini-container met het nummer 201636 verdwenen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een kentekenplaat (DH-74-HJI met APK-sticker van een VW Golf gesto len van een terrein aan de Lange- veldtstraat in De Cocksdorp. Afgelopen weekend is de witte vlag die bij het Arbeidsbureau hing gestolen. Uit een nachtbar in Den Burg is vori ge week een zwart leren jack van een Oosterender gestolen. De jas had een waarde van 7425,-. „Beroepsonderwijs en algemeen vor mend onderwijs moeten vloeiend in elkaar overgaan. De drempel tussen beide soorten onderwijs moet wor den geslecht". Aldus J. Kamminga, voorzitter van het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond, tijdens een spreekbeurt die hij vrijdagavond hield in ,,De Lindeboom". De niet mis te verstane oproep aan de Texelse betrokkenen om over te gaan tot het samenvoegen van de beide scholengemeenschappen, werd door Kamminga gemotiveerd door er op te wijzen dat deze schaalvergro ting goed is voor het instand houden van zoveel mogelijk opleidingsmoge lijkheden binnen die ene school. Minstens zo belangrijk is het verdwij nen van een psychologische drempel. Thans wordt nog vaak neergekeken op het LBO als vorm van voortgezet onderwijs. Na fusie zal dat onder scheid vervagen en zal de aantrekke lijkheid van een beroepsopleiding toenemen. Het zal geen ramp meer zijn om van de Mavo naar het be roepsonderwijs te gaan. Kamminga draaide er niet om heen dat de on- dernbemers daarbij puur zakelijk be lang hebben: het midden- en kleinbedrijf heeft afgestudeerden van het beroepsonderwijs hard nodig. Er zijn in deze sector thans 65000 structurele vacatures en als gevolg van de zich herstellende economie komt er steeds meer vraag. Maar LTS-ers zijn haast niet te krijgen, met onder andere het gevolg dat bedrij ven bij elkaar mensen trachten weg te kopen en dat geeft weer onge wenste loonopdrijving. Reclame Kamminga kon meedelen dat de rijks overheid dat nu blijkbaar ook inziet. Er komt zelfs reclame voor het be roepsonderwijs, in de stijl van de be kende spotjes „meisjes, kies exact". De spreker erkende dat fusie van scholengemeenschappen pijnlijke pro blemen kan oproepen wat betreft de personeelsvoorziening, maar zulke kwesties zijn ondergeschikt aan het doel waarom het gaat: breed, toe gankelijk en zo goed mogelijk on derwijs. Kamminga sprak met alleen over on derwijs, maar ging ook uitgebreid in op andere actuele problematiek. Deze periode van kabinetsformatie moet worden aangegrepen om de positie van de zelfstandige ondernemer te versterken, zodat zijn sector nog be ter kan functioneren als „kurk waar de economie op drijft" en waar de afgelopen drie jaar niet minder dan 100.000 nieuwe banen zijn gescha pen. De KNOV-voorzitter pleitte voor een veel krachtiger opstelling en be tere organisatie van de ondernemers zelf. „Wij moeten niet reageren maar ageren". Vragen Onder andere raadslid Tine Krijnen maakte gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen en opmerkingen te maken. Ze zei „om humanitaire re denen" altijd al te hebben gepleit voor fusie van LBO en RSG. De hui dige scheiding noemde ze kunstmatig en zelfs discriminerend en ze was dan ook blij met het betoog van Kamminga. Echter, niet iedereen kan dezelfde opleiding volgen. De inhoud van het onderwijs zou meer aandacht moeten krijgen. De huidige wijze van lesgeven is vaak te traditioneel. Wel ke boeken worden gebruikt en welke nieuwe leermiddelen? De resultaten van bepaalde opleidingen en metho des zouden getest moeten worden. Kamminga noemde in zijn reactie nog een ander voordeel van geïntegreerd beroepsonderwijs en algemeen on derwijs: de leerlingen kunnen kennis maken met beroepen en daardoor vroegtijdig kiezen in weike richting zij verder willen. Het kiezen van een opleiding of beroep wordt nog teveel door mode bepaald. Er was een pe riode waarin massa's jongelui socio logie gingen studeren. Tegenwoordig is de trend bedrijfskunde of econo mie. Velen zullen daar later geen kant mee opkunnen. De keus zou veel meer bepaald moeten worden door de vraag welke vormen van vakman schap over een jaar of zes het meest nodig zijn. Dat riep reactie op van RSG school decaan A. Studulski die betwijfelde of het wel zo goed is om leerlingen in een vroeg stadium al te laten kie zen. „Dat is een groeiproces dat ja ren duurt". De spreker zei dat het best sneller kan als de leerlingen maar de gelegenheid krijgen kennis te maken met allerlei beroepen en dat is mogelijk in zo'n geïntegreerde school. Plaatselijk Wat op deze avond onvoldoende dui delijk werd, is dat de spreker zich ba seerde op de gemiddeld landelijke situatie wat betreft de positie van het beroepsonderwijs. Op Texel liggen de kaarten veel gunstiger. Hier gaan naar verhouding veel kinderen naar het beroepsonderwijs en het is zeker niet zo dat alleen zij later kunnen re kenen op een baan. Uit de cijfers van het arbeidsbureau Texel blijkt dat de jonge werkzoekenden die hier zijn in geschreven, zowel afkomstig zijn van de RSG als van het LBO. De aantal len staan zelfs vrij aardig in verhou ding tot de totale aantallen leerlingen die door beide scholen worden afge leverd. In de discussie over het zeehondenvi rus is herhaaldelijk gesproken over de oorzaak. Het vermoeden bestaat dat waterverontreiniging er iets mee te maken kan hebben. Reijnders heeft sterke aanwijzingen dat het PCB- gehalte een rol speelt. „Er zijn artike len verschenen waarin de schuld wordt gezocht bij chloorhoudende verbindingen die in Delfzijl zijn ge loosd, maar dat is lang niet zeker. Wèl zeker is dat PCB's het vitamine A gehalte van zeehonden aantasten, waardoor ze eerder bevattelijk zijn voor allerlei ziekten. Een doodgewone bacterie, waar ze normaal geen pro blemen mee zouden hebben, kunnen ze nu niet meer hebben. De meeste PCB's komen via de Rijn in zee te recht" vertelt Peter Reijnders. Weinig keus PCB's zitten in allerlei gebruiksvoor werpen en electrische apparaten. Via afvalwater komen de schadelijke stof fen in het milieu terecht. Reijnders: „We doen het eigenlijk met z'n allen, maar we hebben niet veel keus. Het zit nog steeds in veel producten die we kopen. Het wordt de laatste tijd iets beter". Dieren die in een kustzone leven, zo als zeehonden en bruinvissen, krijgen meer PCB's binnen dan bijvoorbeeld walvissen in de oceaan. Op het NIOZ is door Theo Hillebrand een methode ontwikkeld om PCB's uit het afval water te halen. Maar veel van deze stoffen komen via vuilverbrandingen in de lucht terecht. Het enige dat hiertegen kan worden ondernomen is het bouwen van geavanceerde ver brandingsovens. De gewone zeehond is gevoeliger voor het virus dan andere soorten. Bij grijze zeehonden en zadelrobben in Canada is de ziekte ook aangetrof fen, maar de sterfte-aantallen waren daar niet zo rampzalig hoog. Volgens Reijnders kan erfelijke aanleg hier iets mee te maken hebben. Veel jongen Ondanks dat er maar weinig zeehon den de ramp hebben overleefd, zijn er meer jongen geboren dan werd ver wacht. „Het is niet zo dat er ineens een betere vruchtbaarheid onder de wijfjes is in vergelijking met andere jaren. We hadden minder jongen ver wacht omdat de sterfte door het vi rus op z'n hoogst was in de paartijd. We dachten dat de wijfjes die de ziekte zouden overleven problemen zouden hebben bij het voldragen van de zwangerschap. Dat is niet gebeurd en dat is een goed teken, al zijn het nog steeds véél te weinig jongen, maar dat is een kwestie van veront reiniging", aldus Reijnders. Voedselpakket Volgens de wetenschapper geldt de aantasting van het afweersysteem Lees verder pagina 2

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1