jemeente wil bevolking heropvoeden de strijd tegen de vervuiling Milieu-ondernemer van het jaar" Hoornderfeest zaterdag in teken van agrarische leven nbitieus Texel BV irlaat hoofdklasse 'iaardensoos I Openbare avond over „Wet 1990" Welke Pool is z'n bril kwijt? Sterk SV De Koog naar overwinning Sportvissersnieuws Kinderdagverblijf Kras op auto Collectanten gezocht Maritiem Museum ontving 40.000e #AG 15 SEPTEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 moeten de mensen heropvoeden. De mentaliteit moet ver ben. We willen niet dweilen met de kraan open, die kraan jt dicht". Dit verklaarde wethouder Schilling over de aanpak vervuiling dinsdagavond tijdens de raadsvergadering. Hij gg steun van alle fracties. Dirk Terpstra (PvdA) wilde zelfs verder gaan. ,,We moeten ondernemers erbij betrekken. De tanten van wat zij verkopen vinden we terug op straat. Er enkelen die 's morgens vroeg de straat al staan te vegen. ,nen we niet een medaille uitloven voor de milieu-ondernemer het jaar?" discussie over de aanpak van de juproblematiek kwam op gang (het agendapunt over het extra jn en legen van de papierbakken jj hoogseizoen-weekenden in De Uen Den Burg. Hiervoor werd raad f31.500,- beschikbaar pstra vond, evenals Ate Rienstra lil dat alle raadsleden hun ge- jiien moeten laten gaan over de eek van de milieuverontreiniging. Bakker (PSP) vertelde dat op Duits Waddeneiland vergaande itregelen zijn genomen tegen jMipverpakkingen. „Gaan we op il ook zo ver? Vroeger kreeg je it altijd in zakjes, nu in van die ic dingen die veel ruimte in de ssbakken innemen. Kan de ge nie niet eens contact opnemen de ondernemers om te praten het verpakkingsmateriaal?" pale controle leek burgemeester ipper een goed middel in de strijd bi het gooien van rommel op et. Wethouder Barendregt vulde dat de mentaliteit al in goede zin het veranderen is. „Die toestand die dioxyne-uitstoot heeft veel sen aan het denken gezet. De sente moet nu het goede voor- it blijven geven. Wij zullen zorgen a voldoende afvalbakken zijn die ijd worden geleegd. Het extra ve in het weekend hoort er ook De Bolder rasteringen voor sociale werk- De Bolder werden door de goedgekeurd Hans Roeper st Gamma 1 zal ook het eerste nvan Texel BV voor het eerste ten overkantse competitie spe- Coach Frits Androg verwacht dit huidige Texel BV met de mid foot kan meedraaien, en af en voor een stunt kan gaan 'jen. Nieuw in dit team zijn de iGamma overgekomen Joost mier, Vincent Kaspers van De Stefan Bakker van Casino en i nieuwe gezichten Randolph Mtmeyer van het Helderse ACD Mian Wiersma van het Zaanse alna. „Leven in een raar land...." „We leven in een raar land", vond raadslid Gerbrand Poster (Texels Belang). Hij doelde op de brief van het ministerie van WVC over het al of niet aan wijzen van de oude motoren van het gemaal Waal en Burg tot rijksmonument. „Ik word er niet wijzer van. Kan 't nou wel of niet? En le vert het nog wat op éls het kan?" Wethouder Schilling dacht dat het wèl kon, anders had het ministerie nooit deze brief gestuurd, waarin de gemeente wordt verzocht een oordeel te geven. Hij was het niet eens met Poster: „ik vind dat we in een móói land leven. En als de motoren tot rijksmonument worden verklaard, dan is dat een kroon op het werk van de mensen die zich voor de ma chines hebben ingezet!" aanloop naar de competitie heeft tl BV twee oefenwedstrijden (eeld, en vijf keer in de sporthal 'Oudeschild getraind. Uit deze oe- 'feriode moet blijken of coach SAndrog zijn team klaar heeft. De hte wedstrijd was tegen De Krim, Texel BV gehaast voetbalde, om 'tel mogelijk doelpunten te maken, 'tae gedeeltelijk, maar Texel BV Tuigde met. Al met al won Texel "st 2-1, maar De Krim kon met Stheven hoofd het veld verlaten. '»eede wedstrijd was tegen ft'Kabelkrant uit Den Helder. In "tal De Brug in Den Helder ver- 'Ttxel BV met 2-1. Coach Frits 'sjtei desgevraagd: „Verdedi- 'Sstak het goed in elkaar, maar ballend komen we impulsen te- "Hier moet nog een oplossing "tomen. Het spel aan de over zat twee tot drie maal sneller competitie op Texel. Sommige komen dan ook iets tekort, 9 daar moet aan geschaafd wor- r' Spelers als Vincent Kaspers, 'u! Brouwer, Leendert Eelman en Randolph Scholtmeyer hebben 'Hen het hogere niveau aan te l 3l: Deze spelers zullen ook 7°P'9 de basis gaan vormen. Wat ■sepers betreft ben ik er nog niet ^sal uit, maar met name Johan Jïna beeft een uitstekende indruk achtergelaten." Vrijdag speelt '"om 19.30 uur haar eerste 'Witiewedstrijd tegen Van Geelen ^a9en. Uit deze wedstrijd zal ™l°' het team al klaar is voor "competitie. laaidensoos van Oosterend 'nsdag om 15.00 uur weer van J1 de dorpskamer van De Bijen- Nieuwe leden zijn welkom. (PvdA) waarschuwde dat niet alle krimpfolies die men kan gebruiken voor de sealmachine met krimptunnel PVC-vrij zijn. Wethouder Zegers be loofde dat er nauwlettend op zal worden toegezien dat er geen PVC in het verpakkingsmateriaal zit. Tine Krijnen (Texels Belang) wilde hierop doorgaand weten wat er niet allemaal voor schadelijk materiaal zit in de te vervangen telefooncentrale. (Peter Bakker. ,,U gooit u toestel toch niet na één keer bellen weg?") Ecocar In oktober van dit jaar gaat in Noord holland (en ook op Texel) een ophaal- kar voor klein chemisch afval, de „Ecocar", rijden. Naast het bestaan de inzamelpunt bij de gemeentewerk plaats kunnen huishoudens dit afval dus voortaan „naast de deur" afge ven. Om dit aan de Texelaars duide lijk te maken zal een voorlichtingsactie worden gestart. Als onderdeel daarvan is een leskist voor de scholen ontwikkeld, waar mee leerlingen wordt geleerd wat chemisch afval is in hun directe om geving en hoe ze ermee moeten omgaan. Het college van B en W stelde de raad voor de bevolking in te lichten door een „milieubewaarkaart" samen met de Texelse Courant te versprei den, een vooraankondiging hiervan in de Texelse Courant te doen en daar ook de dienstregeling van de Ecocar herhaaldelijk in te laten verschijnen. Om het goede voorbeeld te geven wil het college op elke verdieping van het raadhuis twee sets milieubakken plaatsen, waarin schadelijke stoffen gescheiden kunnen worden gedepo- Binnenkort treedt de „Wet 1990" in werking. Vrouwen die in 1990 acht tien jaar worden, dus meerderjarig, krijgen economische zelfstandigheid, ze moeten zichzelf financieel kunnen redden en daarvoor niet meer afhan kelijk zijn van een ander. Gehuwde en samenwonende vrouwen hebben, tenzij ze kinderen hebben tot 12 jaar, de plicht om te solliciteren. Doen ze dit niet en is hun partner werkloos of arbeidsongeschikt, dan volgt een kor ting op hun uitkering. Leidt deze weg werkelijk tot economische zelfstan digheid voor vrouwen? Of moet er dan ook aan andere voorwaarden worden voldaan? Komen vrouwen, die een tijd lang niet aan het ar beidsproces hebben deelgenomen nog aan de slag? Over dit onderwerp houdt Tineke van der Kraan, alge meen secretaresse van de Vrouwen bond FNV een lezing op dinsdag 19 september in „De Buureton". Niet- leden zijn van harte welkom. De Vrouwenbond hoopt dat vooral veel jonge vrouwen belangstelling zullen tonen voor dit onderwerp. Ook man nen zijn welkom op deze avond, want het gaat ook hen aan. Na af loop is volop gelegenheid tot vragen stellen en discussie. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. neerd. Totale kosten van de voorlich ting: f7340,-. Kanttekening Tine Krijnen vertelde dat de fractie van Texels Belang helemaal achter dit voorstel staat. „Ik wil één kantteke ning plaatsen. Kunnen de gemeente lijke advertenties voortaan niet gezamenlijk op één pagina in de krant worden gebundeld?" Hans Roeper wilde dat de milieubewaar kaart ook wordt bezorgd bij campings en zomerhuisjes. Burgemeester Schipper veroorzaakte enige hilariteit bij de toeschouwers door te verklaren dat de gemeentelij ke advertenties zó interessant zijn, dat ze waarschijnlijk daarom door de krant verspreid worden geplaatst. Dan wordt de rest ook gelezen.... Hij beloofde met de krant te praten over plaatsing op één pagina. Wethouder Schilling verzekerde de raadsleden dat de bewaarkaart door mensen die 'm niet hebben ontvan gen kan worden afgehaald in het raadhuis of de bibliotheek. Op cam pings en bungalowterreinen kunnen de exploitanten worden ingeschakeld voor de verspreiding of kan de kaart centraal worden opgehangen. De wethouder waarschuwde dat de raadsleden zich dan ook moeten be raden over het ophalen van het klein chemisch afval bij de zomeraccomo- daties. Het uitdelen van een aantal milieubewaarkaarten op de middelba re scholen vond Schilling een goede suggestie van Tine Krijnen. Jaarrekeningen De jaarrekeningen van 1983 tot en met 1987 werden de raad ter goed keuring aangeboden. De grote achter stand, veroorzaakt door veel ziekteverzuim op de afdeling finan ciën en problemen met de automati- se ring, is inmiddels weggewerkt. Dirk Terpstra vond dat het college slecht had gehandeld met de jaarre keningen. „Ze moeten net zo'n hoge prioriteit als de begroting krijgen. De forse verschillen tussen de begroting scijfers en de uiteindelijke jaarreke ning vindt ik griezelig". Wethouder Barendregt is blij dat er nu eindelijk duidelijkheid is over de fi nanciële positie van de gemeente. Hij beloofde dat bij de volgende begro tingsbehandeling eerst de jaarreke ning van 1988 zal worden behandeld. 575 jaar stad Voor de viering van Texel 575 jaar stad van 10 tot 25 maart 1990 is f50.000,- nodig. Henk Beumkes (PvdA) vindt dat vrij veel geld. „Er wordt bij de viering veel nadruk ge legd op de deportatie van Texelaars naar Assen, maar dat is niet zo'n wa penfeit. Er moet meer aandacht wor den gegeven aan de mannen die niet gingen en moesten onderduiken". Tine Krijnen had geen problemen met de hoogte van het bedrag. Ze was tevreden over het gevarieerde pro gramma dat is opgesteld, maar had graag gezien dat nog wat activiteiten op de rede van Texel worden opgezet. „Is maart wel een gunstig tijdstip voor de viering? Agrariërs hebben R.H. Blum ink nam zaterdag van Muiden naar Haarlem twee lif ters mee: een man en vrouw uit Polen, die goed Engels spra ken. Ze vertelden dat ze uit Berlijn kwamen en naar Texel toe wilden om een kennis op te zoeken. Later op de dag ontdekte Blu- mink dat in zijn auto een bril met een zwart montuur was blijven liggen. Als de Polen nog op Texel zijn en ze hun bril terug willen, kunnen zij (tijdens kantooruren) bellen naar 020-6011230, vra gen naar R.H. Blum ink. Agrarisch Den Hoorn, vroeger en nu. Dat is het thema waar zaterdag het traditionele Hoornderfeest om draait. De drie personen tellende feestcom missie heeft zich afgelopen dagen gebogen over het programma en een spel met tien onderdelen bedacht, waarin de dorpsbewoners zich kun nen uitleven. Het Hoornderfeest is een eeuwen oude traditie, waarbij vroeger de ge zinnen in 't knappe pak op zondag op de boerenwagen werden gezet voor het ringsteken. Lange tijd strek te het feest zich uit over twee dagen. Omdat de animo afnam werd het één dag. Een jaar of acht geleden besloot men het feest eens in de twee jaar te houden. Zaterdag wordt het feest geopend met muziek van de toren. Om 09.30 uur maakt fanfare DEK een rondgang door het dorp, ter begeleiding van de allegorische optocht van de kinderen, die in de stijl van het thema verkleed zijn. Tot vandaag (donderdag) konden zich groepen van ongeveer tien personen opgeven bij W. Wiertz voor het spel, dat zaterdag om 10.00 uur begint. De groepen moeten zijn samen gesteld uit personen van verschillen de leeftijden, waarvan minstens twee van de basisschool of uit de brugklas. Toneelstukje Om 10.00 uur beginnen ook spelle tjes voor de kinderen. Hiertoe moeten zij zich verzamelen op het pleintje voor Goënga's supermarkt. Onderdeel van het spel voor de groe pen is het presenteren, dat middels een toneelstukje of een voorstelling op het pleintje moet worden gedaan. Rode draad-spel is het schillen van 1500 kilo aardappelen, die beschik baar zijn gesteld door de Aankoop centrale en na afloop aan koeien zullen worden gevoerd. De jury, be staande uit zes dorpsbewoners, kijkt niet alleen naar de hoeveelheid ge schilde aardappelen, maar ook naar de manier waarop dit is gedaan, dus grof schillen levert minder punten op. Alle opdrachten hebben te maken met het thema. Geheim Om 18.00 uur krijgen de groepen ge legenheid om zich voor te bereiden op de nu nog zeer geheime avondop dracht. Ongeveer 19.30 uur kunnen zij hieraan beginnen. De uitslagen van 's middags en 's avonds worden opgeteld voor de totaal-uitslag. De prijsuitreiking is om 21.30 uur, na de strijd om de man en de vrouw, die muzikaal wordt bege leid door DEK. Tussen de middag is er voor iedereen soep. Als het weer het laat afweten, wordt het feest een week uitgesteld. Het systeem van eens in de twee jaar feest bevalt goed. Willem Goèn- ga: „Het leeft nu echt weer. Een kwart van het dorp doet mee en de rest worden er door de hulp die ze moeten bieden voor het volbrengen van de opdrachten tóch bij betrok ken. Het werd vroeger altijd op de tweede zaterdag in september ge houden, maar omdat dat zo dicht volgt op de Hoornder donderdagen, waaraan de meesten ook al mee doen, houden we het voortaan op de derde zaterdag". Er mogen alleen teams uit Den Hoorn en van 't Homtje meedoen. Texelaars uit andere dorpen en toeristen zijn welkom, maar alleen als toe schouwers. dan hun handen vol", aldus Nel Eel man (CDA). Hoewel ze wel accoord ging met het bedrag vond ze de vie ring niet echt sober „Het zal nog moeite kosten binnen dit budget te blijven", vertelde wet houder Zegers. De organisatie van het feest heeft voor bepaalde activi teiten gekozen en andere, uit finan ciële overwegingen, achterwege gelaten. Zegers beloofde de sug gestie van Beumkes om de onder- duikhistorie van Texel bij de tentoonstellingen te betrekken aan de werkgroep door te geven. De ge meente neemt de opening en de slui ting van het feest voor haar rekening. Het tijdstip is in overleg vastgesteld. Zegers: „Als ik mijn zin had gekregen was het gevierd met één manifesta tie van klasse op één dag. Maar ja, de werkgroepleden wilden feest en ik ben voor hen gezwicht...." Net als vorige week tegen Woudia begon De Koog met een stel gebles seerde spelers aan de uitwedstrijd tegen Flevo. Nu was bovendien Charles Ipenburg, de Koger doelver- dediger, afwezig wegens een blessu re. Tijdens de wedstrijd bleek dat De Koog ook zonder enkele basisspelers goed verzorgd voetbal kan spelen. De Koog kreeg namelijk de hele wedstrijd door de beste kansen en kon dan ook terecht aanspraak ma ken op de ruime winst na afloop. Eigenlijk direkt in de wedstrijd bleek dat De Koog veel sterker was dan Flevo. Dat resulteerde al na een tien tal minuten in enkele goede kansen. Het was John List die via een directe vrije trap de score voor De Koog opende. Even later was het wederom Richard Daalder die net als vorige week uit een vrije trap van Wilke Wassenaar koppend 2-0 aantekende. Ook Flevo kreeg enkel kansen maar de vervanger van Ipenburg, Rob Zuid- wijk stond enkele malen goed op zijn post. Via vloeiend uitgevoerde aanval len bleef De Koog gevaarlijk, maar kon vóór rust de voorsprong niet ver der uitbouwen. Dat gebeurde in de tweede helft toen rechtsachter Ber nard Ipenburg werd weggestuurd door Wil Wassenaar en na het uitspe len van de keeper intikte. Er bleven gaten vallen in de verdediging van Flevo maar de Koger aanvallers kon den daar nog maar éénmaal gebruik van maken. Dat was Richard Daalder die de bal van Wassenaar ontving en keurig over de ver uitgekomen Flevo keeper lobde. De score had nog ver der uitgebouwd kunnen worden wan neer de verdere kansen benut waren. Maar het bleef uiteindelijk een ver diende 0-4 overwinning voor De Koog. Aan de dijk bij de Ottersaat kwamen zondagmorgen elf vissers bijeen om hun geluk te beproeven. Met elkaar zijn er 30 vissen gevangen, van in to taal 760 centimeter, waarvan 6 palin gen. Een niet alledaagse vangst was van J. Hopman: twee tongentjes van 26 cm elk. Op 17 september is de volgende wedstrijd aan de IJsdijk. Uitslag: 1. Stephan Kikkert, 40 cm; 2. Ton Dorst, 102 cm; 3. Jo Hop man, 96 cm. In het artikel in de vorige krant over de openstelling van kinderdagverblijf Texel in Oudeschild, is een foutje geslopen. Het kinderdagverblijf, dat is gevestigd op het adres De Hout manstraat 62 in Oudeschild, is van maandag tot en met vrijdag geopend, dagelijks van 8.00 tot 17.00 uur. In formatie kan worden verkregen bij Ria Visch, telefoon 13733 of 13968. Een op de haven bij Teso geparkeerde auto heeft tussen vrijdag en zondag een kras van ongeveer een halve me ter op het rechter portier opgelopen. De schade bedraagt f200,-. Eventue le getuigen worden verzocht de poli tie te bellen, telefoon 12222. Ook de welpen Aan het artikel over het nieuwe scou- tingseizoen moet worden toegevoegd dat de welpen (van ongeveer 7 jaar tot 10 jaar) in het gebouw van de Jeroengroep terecht kunnen op maandag van 18.30 tot 20.00 uur. Het Prinses Beatrixfonds (spierziek tes) zoekt collectanten voor De Koog in de week van 18 tot en met 24 september. Wie zich hiervoor be schikbaar wil stellen kan bellen naar 12464. Het Maritiem en Juttersmu- seum te Oudeschild verwel komde dinsdagmiddag de veertigduizende bezoeker van dit jaar. Het was de 15-jarige Mirjam Dalloesingh uit Amster dam, die uit handen van jutter Cor Ellen een „diploma" kreeg en van de nieuwe conservator Willem van der Vis een boekje met Texelse verhaaltjes. Mirjam maakte deel uit van een groep leerlingen van een school voor Kort/Middelbaar beroepsonder wijs, die op Texel een ken- nismakingsweek doorbracht en logeerde in kampeerboerderij „Hoorn en Burg". Leerkracht M. van Arendsbergen nam voor de school de onlangs heruitge geven kaart van Texel in ont vangst waarop een groot aantal scheepsstrandingen is aangegeven. Vorig jaar werd de veertigdui zendste bezoeker geregistreerd op 20 september, dus acht da gen later. De belangstelling voor het museum lijkt dus niet te hebben geleden onder het vrijwel onafgebroken strand weer van de afgelopen zomer. Daarbij moet echter in aanmer king worden genomen dat het museum dit jaar al op 1 januari open ging inplaats van 1 april. In het eerste kwartaal werden 3669 bezoekers geboekt, maar dat neemt niet weg dat het be zoek deze zomer zeer goed is geweest. Ook zonnig en warm weer blijkt „museumweer" te zijn, vooral als dat mooie weer heel lang aanhoudt. Piekdag De zaterdag j.l. ter gelegenheid van monumentendag gehouden „piekdag" was een succes. Toeristen maar ook opvallend veel zuinige Texelaars grepen deze kans om het museum voor slechts een gulden te mo gen bekijken, met beide han den aan. Er werden totaal 621 bezoekers geteld, terwijl er op een gewone zaterdag in deze tijd van het jaar niet meer dan 200 komen. Ook de excursies die zaterdag onder leiding van Pip Barnard werden gehouden in het fort De Schans, trokken veel be langstelling. 's Morgens leidde Barnard 30 mensen rond en 's middags 106. 's Middags was het eigenlijk te druk. De rond leider kon de grote groep nau welijks „beschreeuwen" en had na afloop dan ook bijna geen stem meer over. 'Y Conservator Willem van der Vis begroet de 40 000e.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5