Groen c2wartsJ~exels in het hart- lommissie verdeeld over Icoholverbod sporthal I 1 Finse diesels voldoen aan verwachtingen Feestje bij einde garantietermijn Dan en vrouw verreden door igen tractor „Conclusies nota rechtvaardigen maatregel niet" Diverse wapens bij politie ingeleverd Zonder rijbewijs achter het stuur Valiumdieven betrapt Lakschade aan auto PRIMA HYPOTHEKEN Rabobank ÖTexeE Kies ook voor het gemak van een magnetron! /Wou£UieX' Bakker's Ijzerhandel b.v. RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10.416 LMiMoDAü 18 5>tKlfcMBfcK 1888 r E X E LS E1#1 COURANT werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Aertenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jn 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 LParkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >42741 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 40,40 per half jaar; Los f 1,— is twijfelachtig of het door b en w gewenste alcoholverbod de gemeentelijke sporthal „Ons Genoegen" er werkelijk zal en. De raadscommissie voor welzijnsbeleid, die in de verga- ig van donderdagavond reageerde op de gemeentelijke nota jrten alcohol" waarin het verbod werd aangekondigd, is I. Derhalve mag worden aangenomen dat dit ook geldt gemeenteraad. litaar heeft het college van b de bevoegdheid om te beslis ser de drankvergunning van de hal, maar een eventueel alco- ibod zal een aanzienlijk exploi- dies veroorzaken. Dat zal door :meente moeten worden ge- enseerd en dat is wèl een zaak ever de raad moet beslissen, fe commissieleden vonden de regel ongerechtvaardigd omdat «derzoek dat de gemeente ingesteld, heeft uitgewezen an alcoholgebruik door jongeren rnmet 16 jaar) in sportkantines sprake is. De brief van de lei- van de Rijksscholengemeen- p, die aanleiding is geweest dit onderzoek, had een andere Ir gewekt. Voorbeeld S bevindingen van de onderzoe- net kloppen met de RSG-brief donderdagavond erkend door Krijnen van Texels Belang, maar ras voor haar geen reden om torgenomen alcoholverbod voor Mthal te ontraden, in tegendeel, cheiden van sport en alcohol rij zeer gewenst en het is goed en Texelse landbouwer en zijn rouw waren vorige week het bchtoffer van een merkwaar- 9 ongeval, dat zeer slecht kunnen aflopen. Het echt- werd overreden door een ^bemande tractor, die niet Md uit de versnelling was «et. Beiden kwamen er met raizingen vanaf. anleiding tot het incident was zander ongeval. De vrouw sdmet een andere tractor s&j het bedrijf van het echt- ïar in Eierland, toen plotseling »jn hond aan kwam rennen en lfder de wielen terecht kwam. to 11-jarige dier was vrijwel ?slag dood. Geschokt zette 6 boerin de tractor stil en &g zich over het stervende "sdier. Haar man, die een Mje verderop een land aan «l ploegen was, zag dat er te aan de hand was. Hij werd ede gewaarschuwd door zijn fcrig dochtertje dat bij moe- *opde tractor had gezeten. Hoer reed direct met zijn &tor naar de plaats des on- zette de versnellingspook l23st'9 in de „vrij"-stand, ?0n9 van de tractor en voeg- 8zich bij zijn vrouw. Doordat ;2lle aandacht richtten op de W, hadden ze met in de ga- ^dat de tractor waarmee de was toegesneld, in hun ftoing kwam. Kennelijk was ePook in een andere versnel- ^gesprongen. Voordat het 'ipaar besefte wat er aan de 'i0d was, reed het gevaarte de grote wielen over de '•9 van de man. Die kon nog ?i)n vrouw dusdanig be- T^men dat de tractor «chts" haar benen overreed, ^•verwondingen vielen mee: •^an had behalve een pijnlij- JriJgtwee gekneusde ribben, J^uw had beide benen ;'neusd. „Het was een onge- Aen een ongeluk en een vertelde de vrouw H geluk ^opgelucht. Tevens had zij -fkt hoe vlug de geruch- jstroom op gang komt. Toen J'Jag de bakker langskwam, l. e onderweg al gehoord e vrouw verongelukt of liïDnste verlamd zou zijn dat de gemeente een voorbeeld stelt door alcohol in haar eigen akkommo- datie te verbieden. Het commissielid pleitte verder voor strenger optreden tegen het verschaffen van alcohol houdende dranken aan jongeren tot en met 16 jaar in de gewone café's. Verleggen Nel Eelman-van 't Veer (CDA) voelde weinig voor een alcoholverbod in de sporthal. Ze wees erop dat de feiten anders zijn dan in de brief van de Rijksscholengemeenschap was ge suggereerd en vond het gezelligheid- selement van de sportieve recreatie met mogelijkheid tot gezellig nazitten, belangrijk. Ze vreesde dat een alco holverbod in de sporthal zal veroorza ken dat dit nazitten zich verplaatst naar gewone café's waar de sociale controle veel minder is. Ze vond het bovendien inconsequent om alleen „Ons Genoegen" te willen „droogleg gen" en niet de andere sportkanti nes. Bovendien geldt voor zowel de sporthal als de diverse sportrkantines dat jongeren tot en met 16 jaar daar geen alcohol krijgen, zodat een ver bod in de sporhal alleen de oudere bezoekers zou treffen. Nel Eelman vroeg zich af of de verantwoordelijk heid voor die oudere bezoekers wel bij de overheid moet liggen, maar een definitief oordeel over het voorgeno men verbod wilde ze nog niet geven. Klopt niet Hans Roeper (PvdA) bleek sympa thiek te staan tegenover een alcohol- Tot op heden zijn er in verband met het straffeloos inleveren van (vuur)wapens 1 flobert-geweer, 1 alarm-pistool, 4 vlindermessen, 5 stiletto's, diverse andere messen en enkele werpsterren ingeleverd bij de rijkspolitie. In de maand september bestaat de mogelijkheid om wapens bij de politie in te leveren in verband met een wetswijziging per 1 september 1989. Hierbij is een algeheel pardon in gesteld, waardoor het mogelijk is wa pens die verboden zijn, straffeloos in te leveren. Ter informatie: toegestaan zijn be paalde luchtdrukwapens met een mondingsenergie tot 7,5 joules. Bij de politie of bij een sportshop kan men duidelijkheid omtrent de legali teit van de wapens verkrijgen. Alle pomp-buksen zijn echter verboden. Bovendien wordt de aandacht ge vestigd op de stroomstoot-wapens (veel in gebruik bij veehouders), die in bepaalde hoedanigheden zijn toe gestaan. Veehouders, die aan kunnen tonen een dergelijk wapen (in de vorm van een wapenstok), voor hun bedrijf nodig te hebben, kunnen hier voor ontheffing krijgen. Overige vor men van stroomstootwapens zijn verboden. Strengere controle Sinds de invoering van de nieuwe wapenwetgeving beschikt de Neder landse politie over ruimere be- voegd- heden en zal er strengere controle op machtiginghouders plaatsvinden. Na 1 oktober wordt bij het aantreffen van wapens weer proces-verbaal op gemaakt, waarbij thans de mogelijk heid bestaat veroordeeld te worden tot boetes van ƒ1000, of zelfs gevangenis straf. Ook de Texelse rijkspolitie gaat na 1 oktober op in bezit zijnde wa pens strenge controle uitoefenen. verbod voor de sporthal, hoewel het onderzoek dat de gemeente heeft in gesteld daarvoor geen argumenten aanvoert. Roeper vond het een pro bleem dat het onderzoek zich heeft beperkt tot het alcoholgebruik in sportkantines door jongeren tot en met 16 jaar. Als het onderzoek zich zou hebben uitgestrekt tot en met de achttienjarigen, zou het beeld mis schien heel aders zijn en meer in overeenstemming zijn met de gelui den die de Rijksscholengemeenschap (met leerlingen tot en met achttien jaar) heeft laten horen. Roeper ging er althans niet vanuit dat de RSG zo maar iets heeft beweerd en zich ook op feiten baseert. Het zou ook goed geweest zijn als bij het onderzoek de jongeren zelf waren benaderd inzake hun alcoholgebruik. Uit eigen beroepservaring wist Roeper dat jon geren best over zulke dingen open hartig willen praten. De PvdA-man betreurde het ook dat het Jellinek- centrum in zijn rapportage niet uit voeriger is geweest wat betreft de in vloed van alcohol op jongeren. Resumerend stelde Roeper dat een alcoholverbod voor de sporthal een goede en moedige stap is, maar dat deze beter gemotiveerd zou moeten worden. Het standpunt van Erna Eelman-van der Kooi (VVD) leek veel op dat van Nel Eelman. Als er al een taak is voor de gemeente in deze, zou die tot de jeugd tot 16 jaar beperkt moe ten blijven en gebleken is dat daar nu juist niets mee aan de hand is, zo re deneerde ze. Voor een verbod in Ons Genoegen voelde ze al helemaal niets, want dat is voor de (oudere) sporters een gezellig trefpunt met een vrij behoorlijke sociale controle Niet bang Volgens wethouder Zegers is zeer be wust gekozen voor het alleen voor de sporthal afkondigen van een drank verbod, om de eenvoudige reden dat deze akkommodatie van de gemeente is. Het is bezwaarlijk om zoiets op te leggen aan de verenigingen die een kantine in exploitatie hebben. Dat al cohol en sportieve recreatie niet te scheiden zijn, geloofde hij niet. „Ook zonder alcohol kan het best gezellig zijn". Voor het verplaatsen van de ge zelligheid van de drooggelegde sport hal naar gewone café's was hij met zo bang. Zo'n verschijnsel kan trou- Lees verder pagina 2 De politie heeft proces-verbaal opge- maakt tegen een 17-jarige bestuurder van een personenauto. De Texelaar reed niet alleen -zonder toestemming en uiteraard zonder rijbewijs- in de auto van zijn vader, bovendien bleek hij teveel aan Bacchus geofferd te hebben. De bestuurder, die door zijn rijgedrag de aandacht van de politie trok, bleek na onderzoek 395 ug/l in zijn bloed te hebben. De politie heeft de daders van de onlangs gestolen valium-tabletten aangehouden. De dieven, allebei Texelaar, werden zaterdagmorgen vroeg op heterdaad betrapt bij een nieuwe poging tot inbraak bij een apotheek-houdende huisarts in Den Burg. De één, een 20-jarige man werd aangetroffen in de praktij kruimte van de arts, zijn 28-jarige metgezel werd even later slapend aangetroffen in de tuin van hetzelfde perceel. Tijdens het verhoor bekenden beide Texelaars op 14 september bij dezelf de arts 1700 valium-tabletten te heb ben weggenomen. Eén van beide bekende ook nog dezelfde dag een inbraak gepleegd te hebben in een bedrijfspand te Den Burg. Bovendien gaf hij een inbraak op 1 september toe. Nadat de politie aan de hand van het verhoor een onderzoek in een woning instelde, werd een groot deel van de gestolen tabletten terugge vonden. Wartsila-directeur Harry Vedder pakt de ets uit die hem door Wim ten Have rechtsis overhandigd. De Wartsila dieselgeneratoren die het Texelse PEN-bedrijf twee jaar geleden in gebruik nam om tot een meer efficiënte produk- tie van electriciteit te komen, functioneren naar wens. De drie installaties produceren inderdaad de gewenste hoeveelheid elec triciteit bij een naar verhouding laag stookolie- en smeerolie- gebruik. De garantietermijn is nu achter de rug. Dat was aanleiding was om vrij dagavond voor personeelsleden en oud-personeelsleden van de Texelse PEN-centrale een feestje aan te rich ten in het restaurant „Loodsmans duin", aangeboden door Wartsila Nederland. Noodzaak Streven naar lagere brandstofkosten bij de electriciteitsvoorzienmg van Texel is meer dan alleen een kwestie van kostenbesparing. Het ging om het behoud van de centrale zelf met de daaraan verbonden werkgelegen heid. Het aanzienlijk terugbrengen van de kosten was voorwaarde om de „eigen" centrale op Texel in stand te kunnen houden. Anders zou zijn besloten het bedrijf te ontmantelen en Texel aan te sluiten op het lande lijke electriciteitsnet door middel van zeekabels. Groot verschil De Texelse centrale, gebouwd in een tijd dat zware stookolie „niets" kost te, was aanvankelijk uitgerust met twee oliegestookte stoomgeneratoren van elk 7,5 megatwatt. Het rende ment daarvan was slechts 15%. Dat wil zeggen dat slechts 15% van de energie die in olie zit werd omgezet in electrische energie. Bij een „con ventionele" dieselgenerator is dat rendement 37-38% en bij de geper- fektioneerde diesels die de laatste ja ren zijn ontwikkeld is het nog gunstiger. Bedrijfsleider Wim ten Ha ve van de Texelse PEN-vestiging ver telde vrijdagavond in een inleidend praatje hoe destijds een keus werd gemaakt uit de aanbiedingen van di verse dieselfabrikanten, nadat in 1985 het besluit was gevallen om de centrale op Texel te handhaven. Zes firma's werden gevraagd, waarbij enorme prijsverschillen aan het licht kwamen: van vier miljoen tot maar liefst ruim elf miljoen. Het was niet moeilijk om de ongunstigste aanbie dingen te schrappen, waardoor alleen In de nacht van vrijdag op zaterdag is aan een in de Lieuwstraat gepar keerde auto voor liefst ƒ3000, schade toegebracht. De wagen, eigendom van een inwoner uit Den Hoorn, liep flinke krassen in de lak op. het Nederlandse bedrijf Stork Werkspoor Diesel en het Finse bedrijf Wartsila in de race bleven. De Finse motoren beloofden een zoveel gunsti ger bedrijfsresultaat dat het verschil met de Nederlandse concurrent al na betrekkelijk korte tijd tot 10 a 15 mil joen gulden zou oplopen. Ook „de politiek", die de leverantie graag aan een Nederlands bedrijf had gegund, zwichtte voor dit argument en begin september 1987 werd de opdracht geven. Eind mei zouden de motoren startklaar moeten zijn. De chef me chanische werkplaats Bob Veltman had zijn twijfels en wedde met be drijfsleider Ten Have om een krat pils dat dit niet zou lukken. Het geplande tijdstip werd nét niet gehaald, zodat Ten Have vrijdagavond onder grote hilariteit een krat pils aan Veltman moest overhandigen. Ten Have vertelde dat de Wartsila in stallatie goed voldoet. Er zijn alleen nog problemen met de uitlaatgaske tels, maar Wartsila doet er alles aan om dat in orde te brengen. Niemand twijfelt eraan dat het goed zal komen want de afgelopen jaren is het ver trouwen dat men in de Finnen had geen enkele keer beschaamd. Uniek Ook de Finnen beschouwen het pro- jekt op Texel als iets bijzonders waar aan eer valt te behalen. Niet eerder leverde Wartsila in Nederland diesel motoren voor electriciteitsopwekking. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat er niet zoveel gebieden zijn waar electriciteitsopwekking met dieselmotoren gewenst is. Diesels kunnen alleen efficient worden toege past in afgesloten leveringsgebieden met betrekkelijk geringe en weinig gelijkmatige afname. In de grote lan delijke centrales zijn stoomturbines nog altijd het meest economisch. Di recteur Harry Vedder van Wartsila Nederland vertelde ons nog hoop te koesteren dat zijn bedrijf op Texel een gasmotor zal leveren, bestemd voor energieopwekking met warmte/kracht koppeling. Voorlopig is dit plan voor een 500 kw-unit in Den Burg echter in de ijskast gezet omdat het niet rendabel is gebleken. Als studieobjekt zou het echter alsnog financiële steun waard zijn, vooral omdat het een buitengewoon milieuvriendelijke wijze van electriciteitsopwekking is. In Zweden en Finland wordt warmte krachtkoppeling met gasmotoren al vrij veel toegepast. Er functioneren daar eenheden tot 20 megawatt. Wartsila pakte vrijdag niet kinderach tig uit. De Texelse PEN-mensen die met bussen werden gehaald en ge bracht, genoten van een door de Loodsmansduin-koks uitstekend be reid koud buffet. Verder was er een barbecue, de nodige drankjes en mu ziek van de Texelse groep „Silfa". Er was ook een tegenprestatie van het PEN. Aan het begin van de avond overhandigde bedrijfsleider Ten Have een door Jan Bruin gemaakte kleur ets aan Vedder, waarop is te zien hoe een der motoren met een kraan vanaf het schip op een auto op de kade van Oudeschild wordt gezet. Afdrukken van dezelfde ets zijn in middels ook bezorgd bij de Wartsila- directie in Finland en bij de heer H. Prevoo, de vroegere bedrijfsdirecteur van de afdeling opwekking van het PEN, die de avond in verband met ziekte van zijn vrouw niet kon bijwonen. Scherpe tarieven elders in deze krant. Moulinex type FM 1315 449,- Moulinex type FM 1515 579, Moulinex FM 1535 649,- Moulinex type FM 1615 659, Moulinex type 1635 749,- Moulinex type FM 2735 A899, Brother type ER 6332 679,— Brother type FM 1200 999,- Brother type MF 2200 1499,- Brother type FM 3200 1899, telefoon 12346

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1