Cjroen '/wartsjexels in het ommissie schuift bezwaren ouwplan Zeeman terzijde Moeten volkstuinders grond inleveren voor Mars-„hondentoilet"? Projectontwikkelaars zijn natuurverpesters" Nooit meer milieu-schadelijke stoffen in de afvalbak of door de gootsteen! Smit mag zijn windmolen plaatsen van commissie Max de zak" „Marsdiep" in dok Komend voorjaar weer jeugdmusical Zaterdag staat de Espressokoffie klaar! Bakker's Ijzerhandel b.v. EDELSMID TROMP PETER DRAAG STIJL IVIET STIJL VHIJUACi 22 SEPTEMBER 1989 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 njvertenties. abonnementen, etc. ,e!d De Rooy BV„ Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18 00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 pe Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1-12741. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs 40,40 per half jaar; Los f\— ommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid was gisteravond iem in haar advies medewerking te verlenen aan de bouw- ien van Zeeman Vastgoed BV voor het plaatsen van 6 bun- is aan de Californiëweg te De Koog. H. Roeper (PvdA) en kker (PSP) maakten tijdens de hoorzitting rond dit onder- het voorbehoud echter alleen met de bouw in te stemmen dakkap niet afgeplat wordt. De commissie was voorts ld over het bouwplan van de heer Ruardy die tot onge- m van de buren een kap wil plaatsen op zijn woning aan irnhardlaan. daken van de zomerhuizen Californiëweg te kunnen reali- iient een artikel 19-procedure d te worden. De bouwplannen or de afgeplatte kap in strijd !t geldende bestemmingsplan, ioeper was van mening dat de feite niet om het verlies van ai stukje natuurschoon draai- 3i veel verstrekkender gevol- d. „Via een kunstgreep kan nu ihoud aan de bungalows gege- iiden. Door de voorgestelde structie kunnen er nu drie mers gerealiseerd worden, in- m één. Ik ga wel accoord plannen, maar anders dan iteld", aldus Roeper. Bakker izelfde mening toegedaan, jneel zou ik met de bezwaar- mee kunnen gaan, maar we ook te maken met een mingsplan dat rechtskracht Natuurverpesters de bouwplannen is de afgelo- veel bezwaar gemaakt. Op zitting waren meerdere per aanwezig om een toelichting Bezwaarmaakster Mevr. M. uit Haren, eigenaresse van igalow op een belendend per- ode Californiëweg zei projec- ielaars als natuurverpesters houwen. „Dat u als gemeen- m hier uw medewerking aan vind ik verbijsterend. Het op Texel gaat maar door. De Krim, het is verschrikke- hotel De Pelikaan, een onsier- ocht. De bouw moet ïllijk gestopt worden, want vol. Als gemeentebestuur II welzijn van Texel u voor aan, met de welvaart van de mtwikkelaars." jument dat de bungalows bo- op te kleine kavels gebouwd achtte R. Huitema-Vos leen zorg voor de omwonen- het bezwaar dat met de én van de oudste kreupelbos- Texel verdwijnt, maakte geen -Het is misschien jammer, zijn nog genoeg andere ttjes." -sselt (Texels Belang) vond w dat de discussie af en !9 3 oktober: tort worden alle Texelaars gelegenheid gesteld om "te kleding en schoeisel af voor een goed plaatselijk P dinsdag 3 oktober wordt de e actie ,,Geef Max de zak" fen. ''«uur 's middags zullen kle- ^hoenen over heel Texel Jhuis worden afgehaald door 3n de Rotaryclub en andere Traditiegetrouw wordt nu al opgeroepen zolder, J en kasten te inspecteren apart te leggen die weg- tonnen worden. De kleding worden verpakt in plastic jakken, die met een sjaal of ecJ|ngstuk moeten worden Joden om duidelijk te maken dln9 inzit en geen vuilnis. Wordt gevoerd in nauwe sa- Jn9 met de Max Tail- Jn9 De helft van de Texelse ls bestemd voor het va toor zwaargehandicapten, Uus- De andere helft ■ruikt om minder draag- exelse rheumapatiënten *ar het Oostenrijkse kuu- °9astein te laten maken. toe wat wrevelig verliep. „Dat was niet nodig geweest. Eén en ander had voorkomen kunnen worden door een betere bekendheid met het bestemmingsplan." Bouwplan P. Ruardy Ten aanzien van het bouwplan van P. Maandag vertrekt de Teso-veerboot „Marsdiep" naar de Amsterdamse Oranjewerf voor het ondergaan van de twee-jaarlijkse dokbeurt. Het schip zal ongeveer een week wegblijven. De laatste jaren gingen de Teso- schepen naar de werf „Welgelegen" in Harlingen, maar omdat de Oranje- werf 4% goedkoper was, heeft Teso nu weer voor het Amsterdamse be drijf gekozen. Ruardy voor het plaatsen van een kap op een platgeschakelde bunga low aan de Bernhardlaan, gaf de commissie een verdeeld advies. Het plaatsen van een kap heeft on dermeer tot gevolg dat de buren aan passingen aan hun woning moeten laten verrichten. De belendende per celen krijgen uit diverse richtingen te maken met valwinden, waarbij ventilatie-problemen kunnen op treden. Bouwkundig ambtenaar Nijdam was van mening dat eventuele problemen met mechanische ventilatie afdoende op te lossen waren. Ook zou de fun dering volgens hem de vergrote druk gemakkelijk kunnen hebben. Nadat P. Bakker (PSP) en H. Roeper (PvdAj zich hiervan vergewist hadden, ver klaarden zij geen bezwaren tegen een kap te hebben. Beiden vroegen zich wel af wie er voor de kosten van mechanische ventilatie op gaat draai en. R. Ruardy verklaarde zich bereid hierin de buren tegemoet te komen. Onrust E. Eelman-v.d. Kooi (VVD) deelde mee dat hoewel ze eerder wél ac coord gegaan was met het bekappen van een dergelijke bungalow, deze zaak toch anders te zien. „Je moet ieder geval op zich beschouwen De bekapping geeft ditmaal zoveel on- Op 2 oktober a.s. kunt u deze schadelijke stoffen, zoals batte rijen, peut, verfresten, oplosmiddelen, enz. inleveren bij de ECOCAR. Meer informatie op de MilieuBEWAARkaart die binnenkort tegelijk met de Texelse Courant bij u in de bus valt. Gemeentebestuur Texel Afd. Milieubeheer De meerderheid van de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid vindt het goed dat Sjaak Smit bij zijn woning in Zuid- haffel zijn zelfgebouwde windmolen plaatst. Tegen het plan was een be zwaarschrift gericht van de werk groep Landschapszorg Texel. Slechts Peter Bakker (PSP) verklaarde het bezwaar gegrond en Erna Eelman- van der Kooi (WD) keurt om een andere reden Smits plan af. Of Smit werkelijk zijn molen in gebruik mag stellen, hangt af van het standpunt dat Gedeputeerde Staten zullen in nemen. Smit wil met de door de molen gele verde energie zijn huis verwarmen. Zuidhaffel is niet op het aardgasnet aangesloten, zodat dit daarvoor een alternatief is. Smit denkt een bespa ring op de stookkosten van ongeveer 45 procent te bereiken. De molen mag maximaal 17V4 meter hoog zijn, maar is een meter of vijf lager. Land schapszorg vindt dit te hoog. De tur bine komt in het oude land van Texel nabij de Hogeberg te staan en zal door zijn lengte direct in het oog springen. De werkgroep vindt dat een onaanvaardbare landschapsverstoring. „Weliswaar staat de molen niet in het Hogeberg-gebied, maar de grens wordt visueel overschreden", ver klaarde Sietske Dijksen woensdag avond ten overstaan van de commissie. Verder herhaalde zij het bekende Landschapszorg-argument dat men met tegen windenergie is, maar dat de opwekking daarvan ge concentreerd moet gebeuren. Molens her en der verspreid over het eiland zijn uit den boze. „Zo'n particuliere molen verpest het landschap en lost het energieprobleem niet op." Raadslid Tine Krijnen-Bays, die als toehoorder bij de vergadering aanwe zig was, deed onverwacht ook een duit in het zakje. Zij vreest dat de molen met veilig genoeg is. Smit ant woordde dat hij zijn molen aan een conventionele controle heeft onder worpen. Landelijke veiligheidsnormen zijn nog in ontwerp, zodat toetsing daaraan thans niet mogelijk is. Riet Huitema-Vos (CDAI ziet geen problemen in de hoogte van de mo len, omdat zij destijds ook akkoord ging met de dubbel zo hoge windmo lens op de dijk bij Oudeschild. „Dit experiment verdient het om te wor den uitgeprobeerd. Graag wil ik tezij- nertijd ook de resultaten ervan vernemen", aldus Huitema. Jan van Asseit (Texels Belangl zag geen heil in de argumenten van Landschapszorg, evenals Hans Roe per (PvdAI. Erna Eelman-van der Kooi hield er een dubbelzinnig standpunt op na. Zij verklaarde het bezwaar schrift ongegrond, maar keurt om an dere redenen Smits windmolen met goed. „Eerst moet hierover een alge meen beleid worden ontwikkeld, voordat we windmolens bij particulie ren in het buitengebied toestaan. Als we akkoord gaan met het bezwaar schrift zou dat betekenen dat we plaatsing van windmolens over het hele eiland niet kunnen tegenhouden. Dit gaat te ver." Peter Bakker verkondigde precies het tegenovergestelde. „Stel dat het ex periment slaagt, dan heeft iedereen die niet op het aardgasnet is aan gesloten een reden om een windmo len te plaatsen. Dat gaat te ver. Energievoorziening is een collectieve aangelegenheid." De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid nam woensdagmiddag poolshoogte in De Mars. waar een nieuwe forse uitbreiding voor de deur staat. Van links naar rechts: ambtenaar Albert Hut. wethouder Daan Schilling, de commissieleden Peter Bakker. Ema Eelman an Riet Hui tema en volkstuinders-secretaris Bert Buijsman. rust in de buurt, dat ik nu toch uit breiding op de begane grond verkies." Ook voor R. Huitema-Vos gaf de tegenstand en de aanpassin gen die de buren moeten verrichten, de doorslag. „Het is voor u jammer, maar als u meer ruimte wilt, moet er maar een stukje van uw tuin af." J. van Asseit (Texels Belangl gaf, on danks de toelichting van Nijdam, te kennen toch nog twijfels te hebben over de fundering. „Koorn was inder tijd de aannemer. Hij is de enige die precies weet hoe het met de funde ring zit. Hij heeft schriftelijk verklaard dat er problemen op kunnen treden, omdat het fundament op het plaat sen van een extra verdieping niet be rekend is," aldus Van Asseit die zich ook tegen bekapping keerde. Gesterkt door het succes van de kindermusical ,,De machtige eik van Wapperdam" is besloten opnieuw een Texelse musical op de planken te brengen. Het wordt een avondvul lend stuk dat 24, 25 en 26 mei 1990 zal worden uitgevoerd door ongeveer 24 jongens en meisjes van 15-19 jaar. Zondag 8 oktober a.s. zullen de audities worden gehouden. Het initiatief is genomen door Pip Barnard en Ruud Nooij, die deze keer geheel los van de musicalvereniging „Geen c te hoog" opereren. De gesproken tekst wordt bedacht en geschreven door Barnard, Nooij maakt de liedjes, de regie berust weer bij Aris van Zeijlen en de chore ografie zal worden verzorgd door Cla- rina Combé. Naar muzikanten wordt nog gezocht. Gestreefd wordt naar een andere be zetting dan bij de vorige musical, liefst met meer blazers. Klas Het verhaal van de musical staat in grote lijnen vast en gaat over de be levenissen van een schoolklas. De musical heeft dan ook als voorlopige werktitel „De les" gekregen. Gezocht wordt nu naar jongens en meisjes die het leuk vinden om te zingen, te dansen en te acteren. Daarnaast zijn drie volwassenenen (twee mannen en een vrouw) van omstreeks 35 jaar nodig, die de rol van de leerkrachten moeten vervul len. Wie er over denkt om mee te doen moet zich realiseren dat dit niet vrijblijvend is; er zal met veel inzet en enthousiasme elke zaterdag gerepe teerd moeten worden. Wie interesse heeft kan zich aanmelden bij Toos Maas in de Drijverstraat, telefoon 12788. De gegadigden krijgen dan la ter een oproep voor de auditie, die zondag 8 oktober zal worden gehou den in het bijzijn van de regisseur, de tekstschrijvers en de choreografe. De inhoud van de musical zal mede af hankelijk zijn van het talent dat zich bij deze auditie aandient. Er zal overi gens niet alleen op zang-, dans- en acteerprestaties worden gelet maar Het plan van de gemeente om een wandelpad aan te leggen over het volkstuinen-complex in De Mars valt in slechte aarde. Volgens het bestuur van de Volkstuindersvereniging Den Burg gaan hierdoor zóveel vierkante me ters tuingrond verloren, dat een complete „ruilverkaveling" nodig wordt. Daarbij worden onoverkomelijke praktische problemen voorzien. Toen woens dagmiddag de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid ter plaatse een kijkje nam, stelden de votkstuinders voor het pad om de tuinen heen te leiden. Voor de uitbreiding van woonwijk De Mars is een plan ontwikkeld dat niet alleen voorziet in huizen en straten, maar ook in stukken groen en water partijen. Opvallend veel water zelfs, maar dat is nodig voor de afvoer van overtollig water van de Bernhardlaan en omgeving. De waterpartijen staan in verbinding met de Jan Ayesloot. Het volkstuinen-complex grenst aan één van deze waterpartijen. Niet zo lang geleden bedachten de gemeen telijke plannenmakers dat langs de waterkant een wandelpad moet lo pen. In de praktijk zal dat betekenen dat over een lengte van een paar honderd meter acht meter tuingrond moet verdwijnen. In deze acht meter zijn naast het wandelpad inbegrepen: tallud, groenbeplanting en tuinaf- scheiding, In de huidige situatie is geen afscheiding nodig omdat de tui nen direct aan de waterpartij grenzen en er dus een natuurlijke barrière is. Het complex is min of meer afgeslo ten met een hek. De 58 tuin- eigenaren vrezen dat in de nieuwe si tuatie de privacy wordt aangetast en dat het wandelpad als hondentoilet wordt gebruikt. Het meest ziet men echter op tegen de herverdeling van tuingrond die door de aanleg van het pad noodzakelijk wordt. „Wie bijvoor beeld gifvrij tuiniert, heeft weinig zin om op een stukje grond terecht te komen waarop jarenlang met gif is gewerkt. Ook is het niet altijd moge lijk het ene na het andere gewas te zaaien. Bessenboompjes, die juist tot wasdom zijn gekomen, moeten van hun goede stekkie aan de waterkant worden verplaatst en ga zo maar door", vertellen Jan Kager en Bert Buijsman, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Volkstuindersvereni ging. Woensdagmiddag deden zij wethouder Schilling en diens gevolg een alternatief aan de hand. Het pad niet langs de waterkant situeren, maar aan de andere kant om de tuintjes heen laten lopen. Het traject komt dan op hetzelfde punt uit, maar nog meer op „uitstraling". Het gaat deze keer dus om een an dere leeftijdsgroep dan bij de eerste musical, zodat slechts enkele kinde ren van de vorige produktie opnieuw kunnen meedoen. Het ziet er niet naar uit dat het storm zal lopen, maar de initiatiefnemers hebben toch goede hoop dat het gewenste aantal spelers bij elkaar zal worden ge bracht. is een stukje langer. Schilling ver klaarde dat niet zo'n punt te vinden. Kager en Buijsman: „Als je het pad verlegt, loopt het over een terrein dat nog geen bestemming heeft. Het ge bied waar de tuintjes liggen, heeft al jaren de bestemming volkstuinen. Als men er zo nodig een pad wil aanleg gen, had men eerder met dat idee op de proppen moeten komen. Nu is alle beschikbare grond al verdeeld." De kwestie komt de komende maan den ongetwijfeld aan de orde, omdat het uitbreidingsplan voor De Mars aan een inspraakronde wordt onder worpen. Kom eens kennismaken met espresso koffie. Zaterdag vanaf 10.00 uur de monstreren wij espresso-apparaten in onze winkel. telefoon 12346 WEVERSTRAAT 57

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1