Challenger" maandag f vriendschapsbezoek AANBOD 15 van de echte luidspreker- specialist Bang&Olufsen i edesweek sluit af et manifestatie Kruispunt bij De Waal wordt veiliger Onderlinge wedstrijd paard- en ponyclubs Auto geruild voor muurschildering Laatste surfwedstrijd van het seizoen Texel wil meer Rotterdammers Zwempark Molenkoog sluit het seizoen 3 jaar garantie j)AG McitmutH 13B9 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ag 24 september wordt in token van Den Burg de Vredes wet een grootse manifestatie floten. Deze dag van de Vrede, loopt van 15.00 tot 19.30 uur, is rganiseerd door de Interkerkelijke nmissie voor het Conciliair Pro- Texel. Op een vrolijke en itiève manier wordt uitdrukking ,vtn aan de zorg voor vrede. De is georganiseerd voor allen die iorg delen, en die dit met an- i, willen beleven. In alle kerken jffie, thee en frisdrank verkrijg- ledereen, van zuigeling tot iar(j is van harte welkom. ,psgezinde Kerk: 0 16.00 uur: Kindertheater, voor- Jntegendeel" speelt De Vre- jiiif. Karin Somers leest voor voor (lintjes. |5: Vliegers maken: onder leiding i Koopman kunnen de kinde- ifegers maken voor de vrede, ft forum discussie: Met enkele nleden, waaronder dhr. Petersen, oe officier rond het thema: Wat jt bij tot Vrede? formeerde Kerk: 3.17.00 uur: Dans en Bewe- Santekraam is een stichting die iek is naar bijbelse expressievor- Mevr. Riëtte Beurmanjer van stichting zal aangeven hoe in en beweging je lijfelijk kunt uit ten Het maximaal aantal deelne- iis 25, halverwege is er geen ding mogelijk. ihakel: 3 uur: Opstellen van een geloofs- Naar aanleiding van uitdagende an vanuit verschillende levens dingen, wordt gelegenheid ge- te reageren en te komen tot Ipuntsbepaling. De reacties wor- imengevat. Aanwezig zijn Hen- in Aken en Theo Habraken. wmde Kerk: 17.30 uur: Kunstschilders, kunstenaars en stands. Een schilders, waaronder Mieke da en Antoon Goes, zullen deze sg ,,live" schilderen van vrede Wiete en Marie Witte zullen de imst demonstreren, Tineke Kooi- m Liesbeth Roeper zullen het en en origami voordoen. Er zul- m aantal stands staan van on- ndere Amnesty International en kkgroep Anti-Discriminatie. 19.00 uur: Gezamelijke maal- wordt verzocht zelf uw brood nemen, voor drinken wordt 3d. tijdens de maaltijd zal er resentatie zijn van de activitei- m de afgelopen middag. 19.30 uur: Avondgebed, linger: Ds. Johan Kok. Mede- •g: Het Interkerkelijk Koor onder Ivan Dyo Wassink. s-Katholieke Kerk: itgroepen: ;uur The Sassy Call: The Cross; Rotterdams Nieuwsblad woensdag 13 september 1969 In de loop van de komende week wordt begonnen met de reconstruc tie van het beruchte kruispunt Sommeltjesweg-Oosterenderweg- Laagwaalderweg bij De Waal. De werkzaamheden duren tot 27 okto ber. In die periode zal de Laagwaal- derweg ter hoogte van De Waal voor het verkeer zijn afgesloten; de Sommeltjesweg-Oosterenderweg blijft (met uitzondering van het fietspad) gewoon in gebruik. Het gevaar van de huidige kruising heeft te maken met misverstanden die kunnen ontstaan omdat het Ho- Lead me tot the waters; Universal soldier; Up town/Down town; Little heaven. 15.30 uur Exelsior 16.00 uur Gospeltrain: Ik wens je vrede van God, Ga nu heen in vrede; Lascia cho' pianga, Grote mensen; Opent uw hart, Muren, Muren; God is die goed is. Ik zal niet geloven in mijn slechtheid; Wat zou de wereld anders zijn. 16.30 uur Rose Harmony Quartet: Aus tiefer Not schrei ich zu dier, Herr Gott. Luther, Bach; Befiehl du deine Wegen, Gerhart, Hassler, Bach; Swing low, sweet chariot, trad. arr. Yme Visser; Ave verum corpus, Mo zart; Nun ruhen alle Walder, Gerhart, Isaac, Bach; In stillen Nacht, volkslied, Brahms; All through the night, volkslied, v. Beekum, Would God, I were the tender appelblossom, volkslied, Roos; Wenn I grow too old to dream, Rodgers/Hammerstein. %al Rasearch Ship") Challenger. (Foto: Swier Oosterhuis) toienden van het Engelse on- kschip „Challenger" brengen een vriendschapsbezoek "Nederlands Instituut voor Mek der Zee in 't Horntje. ''meter lange en 350 ton me- *™P kan niet terecht in de wider of de NlOZ-haven en "'°ni af in Den Helder. Van- Jjden de opvarenden met het „Navicula" opgehaald en j omtje gebracht, waar ze een 'n Net instituut zullen rond- "hüet hun Texelse collega's Naten en de lunch zullen ge- ■ental NlOZ-mensen heeft het ('n|aar aan boord van de 9" In samenwerking met de Mderzoek verricht in de zuid- M'dzee, waarbij in het bijzon- IMragingen van het onder de meest uiteenlo- handigheden gedurende Maanden werd bestudeerd op "sen. De NIOZ- medewerkers Martien Baars, Job Ba- retta, Jan Hegeman, Bouwe Kuipers, Hans Malschaert, Harry Witte en Swier Oosterhuis hebben allemaal tenminste één veertiendaagse tocht met de Challenger meegemaakt en hebben daarbij een schat aan weten schappelijke gegevens verzameld te gen naar verhouding lage kosten. Het uitwerken van die gegevens zal onge veer anderhalf jaar duren. Daarbij zul len ongetwijfeld nieuwe vragen rijzen, die door vervolgonderzoek opgelost moeten worden. De Texelse onder zoekers waren allemaal afkomstig van de door Han Lindeboom geleide werkgroep „Beleidsgericht Weten schappelijk Onderzoek NIOZ". De „Challenger" is eigendom van Re search Vessel Services, een organisa tie die vaartuigen en bijbehorende wetenschappelijke outillage ter be schikking stelt van instituten die zee- onderzoek willen doen. RVS exploiteert naast de Challenger nog twee schepen: de Darwin" en de „Discovery". geremd en de Langwaalderweg bei den en vlak naast elkaar op de Sommeltjesweg-Oosterenderweg uit komen. Het is daardoor vaak niet dui delijk welke van de twee wegen een richting aangevende automobilist zal inslaan. Bovendien hebben Laagwaal- derweg en Sommeltjesweg- Oosterenderweg hetzelfde karakter, qua wegdek, breedte en verloop, zo dat niet duidelijk is dat de Langwaal derweg „ondergeschikt" is aan de Sommeltjesweg-Oosterenderweg. Daardoor wordt in de hand gewerkt dat de vaak met hoge snelheid rij dende gebruikers van de Langwaal derweg ten onrechte voorrang nemen. Bovendien ligt het fietspad van de Sommeltjesweg- Oosterenderweg ter hoogte van de kruising niet erg gelukkig, namelijk op vrij grote afstand van de autoweg, waardoor het fietspad een apart landweggetje lijkt en bijdraagt aan de verwarrende totaalindruk. Afremmen Bij de reconstructie zal de Langwaal derweg ter hoogte van het kruispunt twee flauwe bochten krijgen en bo vendien worden voorzien van ver hoogde verkeersgeleiders („druppels"). De automobilist zal daardoor geen kaarsrechte weg meer voor zich zien en daardoor geneigd zijn af te remmen. Beplanting langs de weg zal dit effekt nog versterken. Verder zal Het Hogereind niet meer uitmonden op de Sommeltjesweg maar op de Langwaalderweg en het fietspad zal dichter bij de rijweg wor den gelegd. Het werk zal worden uitgevoerd door Koninklijke Wegenbouw Stevin uit Heerhugowaard, die als laagste uit de bus kwam bij de aanbesteding waar voor ook De Vries Van de Wiel en P. Daalder waren uitgenodigd. De to tale kosten bedragen rond f300.000,-. Slechts de helft van dit bedrag komt voor rekening van de gemeente om dat de rest door de provincie wordt betaald. In verband met het werk zal niet al leen de Langwaalderweg, maar ook het Hogereind worden afgesloten. Bert Dennenberg van de gemeentelij ke afdeling wegenbouw vertelde ons dat dit laatste echter zo kort mogelijk zal duren om het ongerief voor de Waalders beperkt te houden. Hij hoopt wel dat werkterrein en direkte omgeving zo veel mogelijk vrij zullen blijven van obstakels. Men wordt dus verzocht de auto's wat verderop te parkeren. De landelijke rijvereniging De Wad- denruiters en ponyclub De Kleppert- jes houden zaterdag een onderlinge wedstrijd in De Dennen. In de disci plines dressuur, springen en wegpar- cours zullen ongeveer tachtig clubleden een felle strijd leveren. De aanvang is 9.30 uur. Dressuur en springen vinden plaats op een weiland aan de Ploeglander- weg, waar ook de start en finish van het wegparcours is. Het eerste on derdeel is dressuur, om 11.15 uur ge volgd door het B-springen in de categorieën A, B en C. Om 11.40 uur zijn de categorieën C en D 70 centi meter aan de beurt, om 12.30 uur D en P 80 centimeter en om 14.00 uur E en P 90 centimeteer. Het L- springen staat om 15.00 uur op het programma. Het wegparcours is open van 9.40 tot 12.15 uur. De dag wordt afgesloten met een parade, die om 15.30 uur begint. De prijsuitreiking is tijdens een gezamenlijke feestavond in jeugdhotel De Zilvermeeuw nabij Paal 17. Deze avond begint om 20.00 uur en is toegankelijk voor alle clubleden, van jong tot oud. Tevens worden zaterdagavond de clubkampi oenen 1989 bekendgemaakt. Wie wil, kan tegen geringe kosten over nachten en de volgende dag na het ontbijt het weekend afsluiten met een bezoek aan het zwemparadijs. door Koos de Gast Kunstschilder Niek Welboren rijdt tegenwoordig rond in een auto van bijzonder type. Het is een Daf Kalman met rechtsge- plaatst stuur, die 17 jaar eigen dom is geweest van dokter R. Coutinho uit Den Burg. On langs bood Coutinho de nog in goede staat verkerende IkunststofI auto in de krant te koop aan en Niek Welboren meldde zich als gegadigde. De dokter en de niet zeer kapitaal krachtige schilder kwamen snel tot zaken, echter met gesloten beurzen. Overeengekomen werd dat Welboren de auto mocht meenemen en een te genprestatie zou leveren in de vorm van een schilderij. Het werd geen gewoon schil derstukje, maar een muurschil dering van twee meter hoog en ruim dertien meter breed, voor stellende een Schots bergland schap met sprookjesachtig kasteel. Als ondergrond dien den de betonnen gevels van twee garageboxen en een stuk schutting in de achtertuin van de aan het Schilderend staande woning van de familie Coutin ho. De schildering werd uitge voerd in weerbestendige acrylverf, zodat goede hoop bestaat dat het kunstwerk een minstens even lang leven be schoren zal zijn als de auto. Dinsdagavond legde Welboren de laatste hand aan het schil derij en zette er zijn handteke ning op, waarna het onder het genot van een hapje en een drankje werd ingewijd. De foto toont het rechterdeel van de muurschildering; het echtpaar Coutinho ziet toe hoe Welboren de laatste streken verf aan brengt. De schilder heeft er geen berouw van dat hij op de ze manier toch nog hard voor zijn auto heeft moeten werken maar vindt één ding spijtig: „Nu ben ik toch nog in een soort contraprestatie terecht gekomen". Windsurfclub Texel en Kust Zeil Ver eniging Westerslag houden zondag een windsurfwedstrijd van De Cocksdorp naar Dijkmanshuizen. De wedstrijd telt mee voor het Texels en clubkampioenschap van de Wind- surfclub. Voor de Texelse surfers is dit de laatste kans om de positie in het klassement te verbeteren. Voor de toppositie is het minder spannend dan vorig jaar. toen waren er nog vier kanshebbers. Nu kan de wisselbeker de dit jaar sterk zeilen den Menno Loning praktisch niet meer ontgaan. Na de start moeten de surfers rich ting V.C.-boei. Bij deze boei ligt de clubboot, van waaruit gecontroleerd wordt of er geen surfers de Vlakte van Kerken over gaan. Na de V.C.- boei gaan de surfers richting Dijk manshuizen, waarna zij weer in het zicht van de volgers langs de dijk ko men. De aankomst van de winnaar wordt circa één uur na de start verwacht. De inschrijving is zondag in Paviljoen Vliezicht bij paal 33, aanvang 13.00 uur. De start van de wedstrijd is om 14.00 uur. Ook niet-leden kunnen aan deze tocht mee doen. In de kan tine op de dijk bij Dijkmanshuizen vindt nadat iedere surfer is gefinisht de prijsuitreiking van het Texels kam pioenschap plaats (ongeveer 16.30 uur). De bekendmaking van de prijs winnaars van het clubkampioenschap is pas later, tijdens de ledenvergade ring op 24 november I Wat heeft Texel nu te zoeken in I Rotterdam? Inderdaad de rela tie ligt niet direct voor de hand Maar als je er even over nadenkt I blijkt, dat Texel gewoon een goed p.r -beleid voert. Burge meester Schipper weet hoe hij zijn eiland moet verkopen. En dan zijn er altijd wel leuke din gen te bedenken om over en weer een bezoek te rechtvaardi- gen. I In dit geval draait alles om de I slufter, die dankzij de aanleg van de Maasvlakte tussen de kop van I Voorne en de Zuiderpier is ont staan. Dat is een natuurgebied in wording, dat door de wisselwer king van zout- en zoetwater en de invloed van wind en wegstui vend zand bijzondere kwalitei ten heeft. Maar toen de gemeente daar vlakbij op de Maasvlakte een enorm depot had aangelegd voor de berging van vervuild haven- I slib werd daar gemakshalve ook de naam slufter aangegeven. En dat was tegen het zere been van natuurbeschermers. Zo schreef iemand in het blad 'Op pad', dat I het gevaar ontstaat dat deze Rot terdamse slufter wordt verward met met de enige, echte slufter bij Texel. Dat was eigenlijk het ergste wie haalt het in zijn hoofd om aan een slibdepot de associa tie met een natuurgebied te ver binden. I Weten ze in Rotterdam veel wat I een echte slufter is, moet burge- I meester Schipper van Texel I hebben gedacht. En hij schreef I een vriendelijk briefje aan zijn I collega'Peper met de uitnodiging I om op Texel naar een echte sluf- I ter te komen kijken. I Dus togen de burgemeester en I enkele wethouders naar het 1 noorden om zich uitgebreid te la- I ten voorlichten. En uiteraard I sloot de Rotterdamse delegatie I haar bezoek af met de uitnodi- Iging nu ook de concurrerende I slufter op de Maasvlakte te ko- I men bekijken. I Vandaar dus dat de burgemees- I ter, twee wethouders, een raads- lid en de gemeente-secretaris I gisteren om half tien in de vijf- Ipersoons Piper stapten en - met Ide wind mee - na drie kwartier Zondagmiddag om 14.15 uur sluit de zwemclub het zwemseizoen 1989 af. Echter niet voordat er in de daar voor liggende uren de nodige programma-onderdelen zijn af gewerkt. Van 11.00 - 12.00 uur zijn er polo wedstrijden. Alle waterpoloërs dienen om 11.00 uur aanwezig te zijn. Van 12.00 - 13.00 uur is er vrij zwemmen en van 13.00 - 14.00 uur diploma/sticker zwemmen voor zwemvaardigheid II en III. Van 14,00 - 15.00 uur is er grote fanmilie estafette, waarbij drie perso- op Zestienhoven landden. Waar mee meteen het bewijs was gele verd, dat Texel echt niet zo ver van Rotterdam af ligt. De Texelaren hadden trouwens nog een paar duidelijke bood schappen bij zich. Het was hen opgevallen, dat er onder de 500.000 vakantiegangers, die jaarlijks het eiland bezoeken, meer Amsterdammers dan Rot terdammers zitten. En daar moet toch wat aan te doen zijn, vinden ze. (Een leuk midweeks-arran gement voor Rotterdamse vut ters in het vroege voor- en late naseizoen, bijvoorbeeld). En zouden Texel en Rotterdam wellicht samen wat kunnen doen tegen de vervuiling van de Noordzee7 Dat lijkt pretentieu zer dan het is. Per slot van reke ning komt er heel wat gif, dat via de Rijn langs Rotterdam stroomt, via de Noordzee in de Wadden zee terecht. Texel en Rotterdam hebben dus een gemeenschappe lijk belang om de vervuiling van de Rijn terug te dringen en daar voor zouden ze tijdens de Euro pese ministersconferenties best samen kunnen opkomen. Voor mensen die alleen de grote stad gewend zijn is het trouwens toch leerzaam te horen hoe aller lei zaken functioneren op een eiland, dat bijvoorbeeld qua aan tal overnachtingen na Amster dam op de tweede plaats in ons land komt. Zo hebben de ge meente Texel en vier bedrijven en organisaties op het eiland de koppen bij elkaar gestoken voor de ontwikkeling van een geza menlijk wervings- en promotie beleid. Daar heeft elk 150.000 voor op tafel gelegd, zodat er drie-kwart miljoen is te beste den. Als je dat naar onze verhou dingen vertaalt zou Rotterdam voor zijn werving en promotie 36 miljoen kunnen uitgeven. Aardig is ook hoe het Texelse college van burgemeester en wethouders zich door de ge meenteraad laat controleren: bij toerbeurt woont één lid van de raad de college-vergaderingen bij. We zien hier Robbert van der Vos (Links Rotterdam) al bij B en W aan tafel zitten Hoe uiteindelijk de vergelijking van beider slufters is uitgevallen vertelt het verhaal niet Mis schien is toch de conclusie dat er helemaal geen reden is waarom de natuurliefhebbers zo veront waardigd zijn over de brutaliteit om van een Rotterdamse 'sluf ter' te spreken. Want voor de Maasvlakte zijn toch een enorm strand en natuurgebied ont staan En op die. kunstmatig ge stimuleerde ontwikkeling zou Texel wel eens heel jaloers kun nen zijn. »1 Uit het Rotterdams Nieuwsblad naar aanleiding van het bezoek van b en w van Texel aan de Maasstad. nen uit een gezin plus een gast- zwemmer. Van 15.00 -16.00 uur een daverende badkuipenrace, goed voor veel plezier en sensatie. Voor de laatste twee programma onderdelen opgave bij het zwembad. De zwemclub hoopt op veel be zoekers. Leer Bang&Olufsen kennen als de echte luidspreker- specialist. Niemand anders levert u zo'n groot en zuiver geluid met kleine volwaardige luidsprekers plus een subwoofer voor extra kwaliteit in het laag Kom bij ons luisteren En profiteer meteen van ons 12 cm aanbod tot 1 november krijgt u bij dit systeem GRATIS de befaamde Form 2 hoofdtelefoon t.w.v. f135,-' Beovox CX 50 en Cona subwoofer, kleuren: wit, zwart en grijs. Systeemprijs: f 1485,- 20 cm Jan Brouwer DEN BURG Spinbaan 15 Tel. 02220-15130

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5