Onderlinge wedstrijden om Jaap de Graaf-bokaal 1 ikenn Nieuw gezicht terschappen houden >rdag open huis imgst feestmarkt m goed terecht telandsvrouwen oen weer bijeen us zaalvoetbalcoach 'enkeuring De Koog: belangrijk nummer in Duitsland Extra raadsvergadering Bingo in Buureton Lange afstandlopen in de Dennen Majoor Bosschardt komt naar Texel Ate Dorenbos komt naar De Lindeboom Muziekschool Vergadering SOMT Sportvissersnieuws Kunstenares present „Werken met klei" Schade bij aanrijding Cursussen in Akenburg ..HRTIKZEOGEHHOU: (Wan) gedrag badmeesters? Texel volgende week in „Ontdek je plekje" )AG 22 SErTcMBbH 19B9 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jag a.s. houden de waterschap- Noordholland open huis. In ad daarmee kan het publiek 10.00 en 16.00 uur een kijkje n op het terrein van de onlangs aaide rioolzuiveringsinstallatie siekoog" aan de Pontweg. Per- li is aanwezig om de mensen lijs te maken en om vragen te ^oorden. welfde uren zijn bezoekers wei- het polderhuis aan de jrkt in Den Burg. Hier kan men adruk krijgen van de (geautoma- del administratie van het water- Texel, het tekenwerk en het Kar. Doorlopend wordt de video- De Volharding" vertoont, die druk geeft van de diverse aamheden van de waterschap- jok hier is personeel aanwezig vertellen over de taken en eken waarmee het waterschap ezig houdt. deuren van het gemaal sekeet" bij de molen van het en staan open. Onder meer de nist is hier aanwezig om te ver over de werking van dit nieuwe li en over de waterbeheersing si in het algemeen. ibrengst van de feestmarkt die jjsseschool vorig jaar juni hield ite van het weeshuis Yayasan Asih in Cerebon op West Java dterecht gekomen.. iderraad van de Thijsseschool bericht dat het bedrag van is gebruikt om voor de 46 en van het weeshuis schoenen iren te kopen en om het ge- een opknapbeurt te geven, iet weeshuis is een serie foto's Thijsseschool gestuurd, oor de leerlingen een indruk krijgen van het projekt waar- ij zich tijdens de feestmarkt zo ingespannen. ttelandsvrouwen afdeling De jorp - Eierland hebben woens- september om 19.45 uur de bijeenkomst. De Texelse ■ster mevr. H. Westerberg •en lezing over haar therapie nstig zieke mensen. er in 1980 als eerste in Ne il mee begonnen. Het thema is: gedachten aan een ziekte kun nen". Verder wordt ook aan besteed aan lezingen en sen in het komende seizoen, tmden zijn in het Eierlandse Ueuwe leden zijn van harte n. Niet-leden kunnen de avon- soeken voor f5,—. Informatie bij Rie Witte, tel. 11252. enkele plaatsen vrij voor ss zaalvoetbalcoach, die bin- op Texel wordt gehouden. De leeft bepaald dat ingaande 1991-1992 teams in de ïsse alleen nog mogen wor- Seleid door personen die de met goed gevolg hebben afge- :en bevoegde coach is dan in ineen identiteitsbewijs. De sterner of een onafhankelijke kur kan de coach verzoeken js te tonen. Coachen zonder is in de nabije toekomst rt meer toegestaan. Bij overtre den boetes worden uitge- De cursus wordt voor het waarschijnlijk eenmalig op itbouden. Begindatum is zater- titober, telkens op zaterda- "lin de sporthal. De cursus is "ovember afgelopen. Docent is ïT de Boer uit Volendam en is Jan Raven uit Oude- cursuskosten bedragen S'persoon en worden ver- Ne vereniging waarvan de is- Opgave kan tot 25 sep- ^'1 Jan Raven, tel. 12334. Geitenvereniging houdt *3 de jaarlijkse keuringsdag. |;'8urt ditmaal in het Groothan- &^w van de firma A. Bakker :Oudeschild. De keuringen P'aats in verschillende rubrie- 'Jf officiële keurmeesters. Voor die het best uit de bus ko mrijzen beschikbaar. Daar- een loterij gehouden. De 15 gratis, de aanvang is half ^tends. ;tal uit jaszak (/r,9e jongen uit Den Burg ?dag bij de politie aangifte al Uit zijn jas die hij aan de de RSG had gehangen, Ne middagpauze een Pola- ril en enkele pakjes siga- .nds-Fernsprechauskunï Gesprachszeit bereits wahrend der Herstellui Ortsnetz- kennzahl Ortsnetz Ortsnetz- kennzahl Arnhalm (Arnhem) 0G31 85 Beek iLimburQ) 0031 4402 Bergen (NH) 0031 2208 Bergen (op Zoom) 0031 1640 Breda 0031 Brunaaum 0031 46 Buetum 0031 2158 üe Koog (Texel)0031 2228 Delft 0031 15 Den Haag0031 70 IHeag e-Gravenhege) Deventer 0O31 5700 Dordrecht 0031 78 Egmond 0031 2208 Eindhoven0031 40 Enachede 0031 53 kroningen0031 50 Haarlem0031 23 Heerlen °031 45 Hengelo (Gelderland) 0031 5753 Hengelo lOverljaael) - 0031 74 Hllvereum003' 35 Hoek van Holland - 0031 1747 l|mulden0031 2550 Katwlik a. d. Rijn 0031 1718 Kerkrade 0031 45 Lelden°031 71 Looadrecht0031 2158 Maastricht0031 43 Nee (Ameland) 0031 5191 Nlmwegen (Nijmegen) 0031 80 NoordwIJk Zuid Holland 0031 1719 Roermond 0031 4750 erdam0031 10 oort 0031 23 0031 70 0031 77 0031 5620 Splttal Thleraa Valdan am Villach Wlan Wiener Wörgl Zeil em S 0044 273 0044 272 0044 223 0044 222 0044 203 0044 31 0044 392 0044 41 0044 532 0044 533 0044 51 D044 1 0044 504 0044 61 0044 604 0044 602 0044 665 0044 752 0044 705 P044 742 703 #44 702 Schwe! Falun Göte Halm Helai Karli Krist Malr Norr Stock Sunds Trellab Uppsala Schwei De Koog staat vermeld op een lijst met de nummers van belangrijke Europese steden, die standaard aan wezig is in de telefooncellen in de Westduitse deelstaat Rheiniand- Westfalen. Dat ontdekte de Koger ondernemer Hielke Bruining toen hij kort geleden in de bondsrepubliek tin de buurt van Düsseldorf) was en naar huis wilde telefoneren. Op zoek naar het iandnummer van Nederland (0031), viel zijn oog op zijn geliefde De Koog, trots prijkend tussen we reldsteden als Parijs, Londen en Ro me. Om helemaal eerlijk te zijn: de Texelse badplaats was niet de enige kleine Nederlandse plaats op de lijst. Ook Wijk aan Zee, Bergen (NH) en Nes IAmelandkomen erop voor. ,,Maar opvallend is het natuurlijk wel dat wij met onze 700 inwoners tus sen die miljoenensteden staan", aldus Bruming. Hij zou overigens zichzelf niet zijn als hij zijn vondst niet als bewijsmateriaal mee naar huis had genomen. „Tja, een foto zegt zo wei nig. Ik heb daarom even stout ge daan en die twee schroefjes losgedraaid." Bruining breekt een lans De Texelse gemeenteraad komt maandagavond voor een extra verga dering bijeen. Reden hiervan is de plotselinge mogelijkheid op de toewij zing van een contingent van acht woningwet-woningen. Het plan is om deze woningen in De Mars te gaan bouwen. Om het contingent daad werkelijk te krijgen, is het noodzake lijk dat de gemeenteraad vóór 1 oktober akkoord gaat met het bouw plan. Texel kan de extra woningen bemachtigen omdat elders in de pro vincie niet van alle geboden bouw mogelijkheden gebruik is gemaakt. De met benutte woningcontingenten worden daarom nu herverdeeld. De gemeente Texel was er als de kippen bij, omdat hier altijd wel „harde" plannen in de la liggen. Op deze wij ze heeft Texel in de achterliggende jaren vaak méér huizen kunnen bou wen dan aanvankelijk was toegewe zen. Vrijdag 29 september wordt in De Buureton een grote bingomiddag ge houden, aanvang 14.00 uur. Kaarten hiervoor zijn aanstaande maandag af te halen in De Buureton, vanaf 14.30 uur. Tevens is er komende week een klaverjasdrive. Men is welkom op donderdagmiddag, aanvang 13.30 uur. Gespeeld wordt met een losse maat. om ook de Texelse telefooncellen van een dergelijke service te voorzien. „Heel praktisch is dat. Wat dat be treft hoef ik alleen maar te kijken naar al die mensen die 's zomers bij mijn bedrijf binnen komen lopen met deze vraag." Bruming heeft de Stich ting VVV Texel Promotie er inmiddels op attent gemaakt dat in de Duitse telefooncellen nog het oude netnum mer wordt vermeld, met een 8 op het eind in plaats van een O. Liefhebbers van wat langere duurlo- pen kunnen vanaf zondagmorgen weer gezamenlijk aan de slag. De At- letiekvereninging Texel start daar weer mee om 10.30 uur vanaf het Turfveld in de Dennen. De afstanden variëren van ongeveer 5 tot ongeveer 15 kilometer. Er wordt rekening ge houden met het niveau van de deel nemers. Maandagmiddag 15.30 uur vergadert de C.RB. in De Poort achter de Gere formeerde kerk. Het is de eerste ver gadering van het seizoen '89/'90. Spreekster is de alom bekende Ma joor Bosschardt van het Leger des Heils. Nieuwe leden en/of belangstel lenden zijn van harte welkom, de toe gang is vrij. Ten bate van het Leger wordt een collecte gehouden. Op donderdag 5 oktober zal de heer Ate Dorenbos een avond verzorgen in de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom. Dorenbos is landelijk be kend door zijn radiorubriek Onder de groene linden". Hierin wordt aan dacht geschonken aan het oude volkslied in al zijn facetten. Ook de Nederlandse TV heeft meermalen een uitzending aan zijn werk gewijd. Ate Dorenbos doorkruist, gewapend met opnameapparatuur, al jaren ons land om overal de met uitsterving be dreigde oude volksliederen op te ne men. Niet alleen het behoud van deze liedjes is belangrijk, ook onder zoekt Dorenbos de samenhang van dit genre en de weg die het soms door Nederland volgde. Zoals bekend heeft Texel een zanggroep die zich hiermee, op plaatselijk niveau, bezig houdt. Wat dat betreft kan het be zoek van Dorenbos een wisselwer king hebben, tot nu toe hebben on derzoekers op dit gebied Texel enigs zins links laten liggen. Ook voorgangers van Ate Dorenbos, zoals Jaap Kunst, Veurman, Bax e.a., heb ben geen aandacht aan ons eiland besteed. Dit is eigenlijk ten onrechte zoals het uitgebreide- en gevarieerde repertoire van de zangroep „oude liedjes op Texel" bewijst. De avond van 5 oktober zal daarom, naast een landelijke kleur, ook een Texels tintje krijgen. Hoewel nog niet tot in de fi nesses bekend, zal de inbreng van Dorenbos in hoofdzaak bestaan uit een boeiend betoog over zijn werk, Het seizoen van de Texelse muziek- en dansschool is weer begonnen. Aanstaande dinsdag is dat te merken als leerlingen weer een zgn. „voor speeluur" verzorgen. In de voorspeel ruimte van d'Ouwe ULO, aanvang 19.30 uur, wordt opgetreden door speelklas-, piano-, gitaar- en saxo foonleerlingen en leerlingen op kope ren blaasinstrumenten. Belangstellenden zijn van harte wel kom en de toegang is gratis. Voor de cursus Algemene Muzikale Vorming voor volwassenen zijn vol doende aanmeldingen binnengeko men om met de lessen te kunnen starten. De deelnemers komen aan staande maandag, aanvang 20.00 uur, voor het eerst bijeen in d'Ouwe ULO. Belangstellenden die zich nog niet hebben aangemeld, zijn dan eveneens welkom. Desgewenst kun nen tevoren bij de docente, Tonneke Tellegen-Eissens (tel. 15529), nog na dere inlichtingen worden verkregen. De Stichting Overdekte Manege Texel houdt op 29 september haar tweede algemene vergadering. Na vorig jaar de statuten te hebben gedemocrati seerd heeft het bestuur van Manege Akenburg één keer per jaar een ver gadering met aangeslotenen. Aan geslotenen zijn zij die een abonnement hebben voor gebruik van de manege. Verder kan ieder die de manege een warm hart toedraagt zich laten inschrijven in het register van aangeslotenen en kan dan op die manier invloed uitoefenen op het be leid van de manege. Aangeslotenen van 18 jaar en ouder hebben het recht in deze vergadering hun stem uit te brengen. Naast de gebruikelijke agendapunten komen de verschillen de commissie's van Manege Aken- burg met hun plannen voor het komend seizoen. De manege heeft intussen een negental commissie's die het bestuur met raad en daad terzijde staan. Het merendeel van de ze commissie's is bedoeld om activi teiten in Manege Akenburg te stimuleren om daarmee het financieel draagvlak te verbreden, zodat de ta rieven voor de gebruikers niet behoe ven te worden verhoogd. De vergadering begint om 20.00 uur in de foyer van de manege. De Commissie Mennen van Manege Akenburg heeft voor het komende seizoen een programma opgesteld, waarbij alle Texels koetsiers de kans krijgen om onderling met elkaar te kampen om de titel ,,De beste Men ner van Texel". De achterliggende gedachte is, dat alle geslaagden voor het koetsiersbewijs hun prakti sche kennis wat betreft het mennen kunnen uitbreiden. De onderlinge menwedstrijden zijn echter opengesteld voor iedereen die over een aanspanning kan beschik ken. Tevens is het de bedoeling dat voor diegene die wel een koetsiersbe wijs hebben, maar niet over een paard of een wagen kunnen beschik ken, voor een aanspanning zal wor den gezorgd. De bedoeling is om éénmaal per maand een onderlinge wedstrijd te organiseren met de twee onderdelen dressuur en vaardig- heidsproef. Er wordt gezorgd voor een ter zake kundige jury die een en ander zal beoordelen. De onderlinge wedstrijden zijn gepland op zondag middag. De voorlopige data zijn: 5 november; 3 december; 21 januari; 18 februari; 25 maart. De afsluiting van de onderlinge menwedstrijden valt op zondag 29 april tijdens het Indoor-weekend - Outdoorwedstrijden van de zadelrubrieken. Het is de be doeling dat alleen in enkelspan kan worden gereden. Deze rubriek staat open voor zowel pony's als paarden. Degene die in vier wedstrijden het hoogste aantal punten weet te beha len is tevens winnaar van de „Jaap de Graaf-bokaal". Deze bokaal is een door de familie Blom-de Graaf be schikbaar gestelde wisselbeker voor de beste menner en wordt tijdens de afsluiting van het seizoen op 29 april 1990 in Manege Akenburg uitgereikt. verluchtigd met het afdraaien van band- en indien mogelijk, beeldopna men. De zangroep luistert het pro gramma op met liederen van Texelse oorsprong en omdat deze variëren van ernst tot bruiloftsklucht hoeft de bezoeker geen verveling te vrezen. De avond wordt georganiseerd door de Historische Vereniging Texel en is voor iedereen toegankelijk, de entree prijs is zo laag mogelijk gehouden, nl. ƒ2,50. De aanvang is 20.00 uur. Zondag kwamen, in een heerlijk zon netje, twintig vissers bijeen nabij de IJsdijk. De vangsten waren goed te noemen. De drie jeugdleden wisten vijf vissen op het droge te brengen tegen de senioren 38 stuks. De kleinste vis is gevangen door Stefan Raateland met een lengte van 6 cm. Uitslag: Jeugd: 1. Dolf de Kroon 37 cm. 2 vissen; 2 Stefan Raateland 29 cm, 2 vissen; 3 Stephan Kikkert 20 cm, 1 vis Senioren: 1. Roel Zwart 109 cm, 5 vissen; 2. Theo buren 66 cm, 4 vissen. Voor het N.H. kampioenschap op 8 oktober op Wieringen, opgeven vóór 3 oktober, tel. 14278. In de recente beschrijving in deze krant van de expositie van Niki Fröh- ling in De Scholerie, was het nog on duidelijk of de kunstenares zélf naar Texel zou komen om toelichting te geven. Inmiddels staat vast dat zij zowel dit als komend weekend (don derdag t/m zondag) bij de expositie persoonlijk aanwezig zal zijn. De cursus „Werken met klei" van Nesrin During begint weer op don derdag 28 september. Men leert in de curses verschillende technieken van handvormen, glazuur bereiden en ovens bouwen. De cursus omvat 10 lessen en vindt plaats op donderdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in het atelier van Pelgim in Den Burg. Kosten inclusief materiaal bedragen f100,—Voor in lichtingen en opgave Nesrin During, tel. 18879. Op de Pontweg ter hoogte van Zuid- haffel deed zich dinsdagavond rond 18.00 uur een aanrijding voor waar bij een personenauto zwaar en een vrachtwagen licht werd beschadigd. De 39-jarige Oosterender bestuurder van een personenauto reed in Noor delijke richting op de Pontweg en wilde bij Zuidhaffel linksaf slaan. Hij sorteerde voor en gaf richting aan. Een achteropkomende vrachtauto reageerde daarop goed en reed de personenauto rechts voorbij. Een vol gende vrachtauto (ook bestuurd door iemand uit Oosterend) botste er ech ter tegenop, waardoor de persone nauto van achteren flink werd beschadigd. Niemand werd gewond. Evenals het afgelopen jaar is de Stichting Overdekte Manege Texel voornemens in de komende winter weer een aantal cursussen te organi seren. De Commissie-Cursussen van Manege Akenburg heeft voor het seizoen '89/'90 de hiervolgende cur sussen in voorbereiding. 1. Cursus Mennen opleiding koet siersbewijs: Deze cursus kan in okto ber worden gestart en bestaat uit 16 lessen van 2 V2 uur. De cursus zal worden gegeven op zaterdagmiddag. Bij meer dan voldoende deelname kan de cursus in twee groepen wor den opgesplitst. Docent is dhr. Hans Wiebier uit Alkmaar. 2. Cursus Toiletteren: Deze cursus wordt georganiseerd vanuit het KWPN. Ook deze cursus kan worden gestart in oktober en zal bestaan uit tien lessen van 3 uur. Voor deze cur sus kunnen zich minimaal 14 en maximaal 16 deelnemers opgeven. De minimumleeftijd voor deze cursus is 16 jaar. De cursus wordt afgeslo ten met een officieel diploma. 3. Cursus Toiletteren: Ook is er de mogelijkheid onderricht te krijgen in het toiletteren en voorbrengen van paarden op een minder officiële ma nier. Henk Spigt (De Grie) is bereid om in een zestal lessen van twee uur cursisten daaromtrent iets bij te bren gen. Bij ruim voldoende deelname is het de bedoeling in twee groepen te werken: Eén groep tuigpaarden en één groep rijpaarden. Er zit namelijk verschil in het toiletteren en voor brengen van tuigpaarden en rij paarden. Voor inlichtingen of opgave kan men zich melden in Manege Akenburg, te lefoon 02220 - 14490 of bij P. Daal der 02220 - 18611. Opgave voor cursussen vóór 7 oktober. br*v*r> kin zvt' f-ivWy zén C« iwU'Ut In de Texelse Courant van vrijdag ver scheen een niet zo positief ingezon den stuk omtrent de Texelse „badmeesters". Hierop zou ik graag willen reageren. Er zouden gedurende de afgelopen zomermaanden meer malen mensen, met name ruiters, zijn lastiggevallen. Ik wil echter benadruk ken dat er op Texel twee soorten van, wat in het dagelijks spraakge bruik „badmeesters" word genoemd, werkzaam zijn. Zo hebben we ener zijds de leden van de Texelse Red dingsbrigade, die hun vrijwillige arbeid verrichten tussen de strandsla- gen 19 en 31, en anderzijds de leden van het Utrechts Studenten Corps, die zijn gestationeerd tussen paal 9 en 17. De eersten stellen het op prijs geen „badmeester" genoemd te wor den. Het zijn strandbewakers, aan gesloten bij de „Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelingen", wiens doelstelling zich richt op mensen in nood, en dan niet alleen binnen de hekken van een zwembad (waarvoor de aanduiding „badmeester" is bedoeld). Het is dus niet hun bedoeling mensen op eni gerlei manier schade te berokkenen. Deze T.R.B.-leden zijn herkenbaar aan de oranje kleur, die terugkomt niet al leen in hun kleding, maar ook in hun (eigen) boten en hun vervoermiddel, een V.W.-bus. Hierop zijn duidelijk de vignetten van de T.R.B en K.N.B.R.D. zichtbaar. Voor de leden gelden strik te gedragsregels die misschien inci denteel, maar zeker niet met regelmaat, worden overtreden. Na mens hen wil ik mij dan ook distan tiëren van het gedrag zoals dat afgelopen vrijdag in deze krant werd beschreven. Wj willen hierop niet worden aangekeken. Mocht het bo venstaande vragen bij u oproepen dan kunt u ten allen tijden contact opnemen met ondergetekende. C. Sluis, voorzitter T.R.B. C. Krusemanstraat 44 hs 1075 NP Amsterdam Tel. 020 - 715722 De eerstvolgende aflevering van de Avro televisieserie „Ontdek je plek je" is gewijd aan Texel. Een opname- team maakte enkele weken geleden een tien minuten durende reportage, die maandag a.s. om 18.35 uur op Nederland 2 is te zien. De uitzending wordt herhaald op donderdag 28 september om 23.45 uur, ook via Nederland 2. Regisseur Joop Scheltens vertelde ons dat opnamen zijn gemaakt over het hele eiland. Zoals gebruikelijk in dit programma hebben vooral kerken en andere oude gebouwen aandacht gekregen maar ook het landschap komt uitgebreid in beeld. De „Ontdek je plekje"-uitzendingen worden volgens de luister- en kijkon- derzoekers in deze tijd van het jaar door ongeveer 700.000 mensen be keken. Het gemiddelde waarderings cijfer is 7,1. Deze week werd het redaktie- team van de Texelse Courant versterkt met Margreet Bernd- sen (35) uit Den Burg. De uit breiding was gewenst om een andere taakverdeling en kwali teitsverbetering mogelijk te ma ken en om meer redaktioneie tijd te kunnen steken in andere uitgaven van Langevetd de Rooij, zoals „Texeitoerist". Mar greet Berndsen heeft reeds de nodige ervaring op het gebied van Texelse nieuwsgaring. Ze was sinds februari 1986 als part time kracht verbonden aan de Helderse Courant en daar naast journalistiek actief bij de lokale omroep. Onze nieuwe kracht woont op Wilhelmina- iaan 58 in Den Burg, telefoon 14896.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7