Voorwaardelijke straf voor paviljoen-inbraak Broodmaaltijd in kerk besloot „Vredesweek" vwkm Texelaars voor de Dreigt rattenplaag op Koger campings? Brandhout De Mars Parachutist gewond na foutieve landing Poging tot inbraak Deuk in auto Auto's total loss na zware aanrijding Lichte schade Bromfiets gestolei Koos Tjepkema Ned. kampioen schapenkeuren few PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 SEPTEMBE» Een massale broodmaaltijd vormde zondagavond het besluit van de na tionale Vredesweekwaaraan vori ge week ook op Texel aandacht werd besteed. Tijdens de slotdag waren in vier kerken in Den Burg manifestaties rond het thema „vrede". Hoewel de belangstelling over het geheel geno men niet groot was, toonde de orga niserende stuurgroep Conciliair proces" zich tevreden. De kwaliteit van de resultaten die de verschillende activiteiten (muziek, dans, tekenen, knippenvliegers maken, toneel) had den opgeleverd, was dik in orde, zo bleek tijdens de afsluitende maaltijd in de Ned. Hervormde kerk. Het kin dertheater in de Doopsgezinde kerk en de muziek-optredens in de Roomskatholieke kerk waren pu bliekstrekkers. Minder interesse was er voor de workshop vrije expressie in de Gereformeerde kerk, waar on geveer tien mensen zich bij de Stich ting Santekraam een inspannend middagje beleefden Aan de forumdi scussie in de Doopsgezinde kerk na men 75 20 personen deel. Gespreksstof werd geleverd door een marine-officier die het nut van het defensie-apparaat verdedigde. Een verrassende opmerking vanuit het pu bliek was het voorstel om de marine Als we niet snel maatregelen nemen, worden we binnenkort geconfron teerd met een nieuwe rattenplaag. Dat zei raadslid Henk Beumkes in de rondvraag van de extra vergadering van de Texelse gemeenteraad, die gisteravond in het raadhuis werd ge houden. Beumkes was door een in woner van De Koog benaderd over dit onderwerp. Volgens deze infor mant zouden op campings in de dui nen, het bos en ook in de directe nabijheid van De Koog, de afvalcon tainers niet tijdig worden geleegd. Beumkes: „De stank die hierdoor wordt verspreid zou ondraaglijk en tot in het dorp De Koog te ruiken zijn. Volgens mijn zegslieden wordt er door de beheerders nauwelijks iets tegen gedaan." Zelf is Beumkes op onderzoek uit gegaan en constateer de dat de afvalcontainers te groot zijn, zodat het te lang duurt voordat ze vol zijn. Bovendien werken volgens het raadslid de schuiven slecht, zodat mensen het afval naast de container deponeren. Wethouder Schilling ging in op Beumkes opmerkingen. Schil ling had niets van dergelijke onhygië nische toestanden vernomen en beloofde de kwestie onder aandacht van de dienst gemeentewerken te brengen. Houten vloerdelen van reeds gede monteerde strandhuisjes bij paal 17 werden vorige week als brandhout gebruikt. Onbekenden gebruikten de planken in de nacht van woensdag op donderdag voor een kampvuur, waarvan de restanten op hetzelfde strand werden aangetroffen. Het hout was eigendom van een 33-jarige inwoonster van Den Burg. De schade bedraagt volgens haar 71100,-. in te schakelen bij andere dan alleen militaire dreigingen, bijvoorbeeld door het milieubederf te helpen aanpak ken. Aan de diverse slotmanifestaties werd deelgenomen door diverse men sen/groeperingen van buiten de ker ken, zoals de theatergroep Integendeel, muziekgroepen, Am nesty International, de Werkgroep Anti-Discriminatiem, tekenaars, de Knipkring Texel en anderen. Dat was ook de opzet, omdat het lopende jaar in het Conciliair Proces bekend staat als ,,het jaar van de verbreding", het geen wil zeggen dat ook niet- gelovigen bij de thema's dienen te worden betrokken. Waarschijnlijk zul len de creatieve resultaten Iknipwerk tekeningen, vliegersI de komende tijd in de betrokken kerken op Texel rou leren. De 25-jarige Texelaar die vrijdagoch tend voor de politierechter in Den Helder moest verschijnen wegens in braak, is er genadig vanaf gekomen. Hij kreeg slechts een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken bij een proeftijd van twee jaar. Toch ging het volgens politierechter Mr L.A. Punt om een „volwassen" in braak. De beklaagde had daaraan echter een fatsoenlijk vervolg gege ven. Hij had met de eigenaar contact gezocht, de gestolen spullen terugge ven en de schade vergoed. Ook het feit dat hij nog niet eerder voor iets dergelijks was veroordeeld was een gunstige omstandigheid, die de offi cier Mr E.W.M. Stokman ertoe bracht niet meer te eisen dan de genoemde voorwaardelijke straf. Het was gebeurd in De Cocksdorp op 23 juli vorig jaar. De na een avondje stappen onder invloed van alcohol verkerende man was op het idee ge komen om te gaan inbreken in het Torenpaviljoen en had daar jegens zijn vrienden geen geheim van ge maakt. Hij verdween en kwam drie kwartier later terug met een tas siga retten en shag. De officier liet blijken het geval niet te beschouwen als een doortrapte misdaad, maar als een staaltje van bravoure dat zich zonder drankge bruik nooit zou hebben voorgedaan. „Dus wéér de alcohol", verzuchtte Mr Stokman, verwijzend naar enkele andere gevallen van diefstal onder in vloed van alcohol die dezelfde och tend door de politierechter waren behandeld. „Het is goed dat hij de schade heeft hersteld en de wegge nomen spullen heeft teruggeven. Hij heeft een blanco strafregister en ik wil dat zo houden. Daarom vraag ik een voorwaardelijke straf van vier weken. Maar denk erom, als zoiets binnen twee jaar weer gebeurt, wordt het onherroepelijk gevange nisstraf en dan vraag ik geen weken maar maanden". De rechter vonniste conform. Tijdens de dialoog tussen rechter en verdachte merkte laatstgenoemde op dat de eigenaar bij wie hij de wegge haalde spullen had terugbezorgd, had gezegd dat hij er verder geen werk van zou maken zodat het hem ver baasde dat hij nu toch voor de rech ter stond. Mr Punt legde uit dat de gedupeerde dat niet uitmaakt, maar de politie. Op zee Een jonge Texelaar die terecht moest staan wegens geweldpleging, was niet komen opdagen. Mr Punt had hem al bijna bij verstek veroordeeld, toen hij zag dat hij een brief van de vriendin van de verdachte had gehad, waarin werd uitgelegd dat de jonge man verhinderd was wegens be roepswerkzaamheden op zee. De zaak werd daarop aangehouden tot 15 december. De verdachte zou op 15 november 1987 betrokken zijn ge weest bij een relletje voor de woning van een politieman in Oudeschild. Een groepje onder invloed verkerende „Texelse dapperen", zoals de officier hen noemde, had gepoogd de voor de deur geparkeerde Landrover om te gooien. Door de alcohol waren zij wel extra flink maar niet extra sterk ge worden, zodat zij hun pogingen boos opgaven. Een hunner gooide daarop een steen door de ruit van de wo ning van de politieman. Die maakte proces verbaal op, wat leidde tot een schikking van f200,- voor elk van hen. Dat de jongen vrijdag voor de politierechter moest verschijnen was omdat hij als enige deze schikking niet had betaald en het dus kennelijk niet eens was met het ten laste ge legde. Dat zal dus blijken op 15 de cember. Fiets Een Rotterdammer werd bij verstek veroordeeld tot f250,- of 5 dagen hechtenis omdat hij op 15 mei vorig jaar om 2.00 uur 's nachts een fiets had gestolen. Hij had de fiets (eigen dom van het verhuurbedrijf Bruining) onbeheerd en niet afgesloten aange troffen op de Kamperfoelieweg en was ermee vandoor gegaan. Om on duidelijke redenen had hij daarna het voorwiel verwijderd. Hij werd snel opgespoord. De aangeboden schik king van f150,- betaalde hij niet Daarvan heeft hij nu mogelijk spijt, want de officier eiste vrijdag honderd gulden méér en de politierechter was het daarmee eens. VERVOLG VAN PAGINA 1 Het ziet er dus naar uit dat het nieu we woongebied wat minder ruim van opzet zal zijn dan de eerste fase van „De Mars". Tijdens de voorbehande ling van het plan in een commissie vergadering vorige week, maakten enkele raadsleden de opmerking de opzet van de eerste fase wellicht té ruim is geweest zodat men nu plot seling krap moet gaan bouwen. Van ambtelijke zijde werd gesteld dat bij een ruimere opzet de grondprijzen te hoog zouden worden om premie- bouw en bouw in de sociale sector mogelijk te maken. Sportveld Als het plan ten uitvoer wordt ge bracht, zal het sportveld aan de Wilsterstraat gedeeltelijk voor wo ningbouw plaatsmaken. Er is zelfs al een concreet plan: de Stichting Be jaardenzorg Texel wil er woningen bouwen met een plat dak. Overigens is het de bedoeling dat in de rest van het gebied met puntdak wordt ge bouwd. Om woningbouw op het sportveld te mogen plegen, is eerst een artikel 19-procedure nodig. Tij dens de commissievergadering vorige week waren al enkele nieuwsgierige omwonenden (Wilsterstraat) aanwe zig. Die toonden zich niet blij met de reducering van het sportveld en vroe gen zich af of dit de gemeente nog van dit voornemen af te brengen is. ,,U bent nu al bezig met de aanleg van riolering en dergelijke, direct ach ter het sportveld. Straks staan we voor een voldongen feit, dan wordt er gezegd: we kunnen niet anders meer." Van ambtelijke zijde werd dit ont kend: de riolering moet so-wie-so op die plaats worden gelegd voor de aansluiting van de huizen die aan de andere zijde van de aldaar aan te leg gen straat worden gebouwd. Een eenzijdige aansluiting zou de riolering wel duur maken, zo moest worden toegegeven. Het resterende deel van het sportveld zal als speelvoorziening in stand blij ven. De vijf volkstuintjes aan de zuid zijde van het veld zullen volgens de gemeentelijke plannen moeten ver dwijnen. De tuinders zouden moeten worden ondergebracht op het volkstuinen-complex elders in „De Mars". Versnippering van volkstuint jes acht men bij de afdeling ruimtelij ke ordening ongewenst. Ter afronding zal de Hallerweg een ander aangezicht krijgen. De weg zal enigszins worden omgelegd, zodat „De Mars" als het ware van een en tree wordt voorzien en het voor auto mobilisten duidelijk is dat men een woonwijk inrijdt. Door deze wijziging is het bovendien mogelijk enkele wo ningen méér in het gebied onder te brengen, hetgeen uiteraard van gun stige invloed is op de exploitatie. De invulling van de tweede fase staat open voor discussie. Maandag start een inspraakronde. Op welke wijze men hieraan kan deelnemen, wordt duidelijk gemaakt in een be kendmaking van de gemeente in de volgende Texelse Courant. Een 33-jarige hulp-instructeur van het Paracentrum Texel moest don derdagmiddag gewond naar het zie kenhuis worden vervoerd, nadat hij teveel risico had genomen bij het landen. Aanvankelijk lieten zijn ver wondingen zich zeer ernstig aanzien, maar na medisch onderzoek bleek dat hij er met een zware hersen schudding en een gebroken neus re latief goed vanaf was gekomen. Volgens woordvoerders van het Para centrum was het ongeval „eigen domme schuld" van de parachutist. Die probeerde op een spectaculaire wijze te landen. In plaats van tegen de wind kwam hij met hoge snelheid met de wind in de rug naar beneden. Vlak boven de grond maakte de man in de lucht een hoekdraai om te rem men. Hij verloor hierdoor echter de controle over de parachute en omdat hij al zo laag boven de grond hing, ontbrak de gelegenheid voor een cor rectie. Ongelukkigerwijs landde de man met zijn hoofd tegen de grond. Ambulance en arts waren vlot ter plekke en Teso werd ingelicht. Ge vreesd werd voor een schedelbasis- fractuur en levensgevaar. Na een eerste inspectie in het Gemini- ziekenhuis in Den Helder, werd het slachtoffer voor nader onderzoek naar Alkmaar en Hoorn gebracht. Daar kon men geen hersenletsel vast stellen, waarna de op Texel woonach tige springer terug naar Den Helder werd vervoerd. Hij maakt het inmid dels naar omstandigheden redelijk. Het slachtoffer, die met circa 350 sprongen geen onervaren springer kan worden genoemd, was niet de enige die -ondanks waarschuwingen- wel eens zulke trucs uithaalde. Naar aanleiding van het ongeval heeft de leiding van het Paracentrum dergelijk „stuntwerk" voortaan verboden ver klaard. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden geprobeerd bin nen te dringen in de patatkiosk op het haventerrein van Oudeschild. Daarbij werd aan de lichtkoepels schade toegebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een inwoner van Helmond kwam zondag tot de onaangename ontdek king dat er een deuk in zijn auto ge reden was. Het voertuig stond geparkeerd op het parkeerterrein te genover Albert Heijn. Van de dader ontbreekt elk spoor. Dinsdag 26 september In de Muziekschool Texel (Ouwe ULO) begint om 19.30 uur een voorspeeluur. De Historische vereniging heeft om 19.30 uur in dorpshuis d'Ou- we ULO een bibliotheekavond en een bijeenkomst van de inter- viewgroep. Alleen toegankelijk voor leden. Op de voordeelavond van Cine ma Texel (entree f8,- inplaats van f 10,-) draait „The Naked Gun"; 20.00 uur. De Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers heeft in „Op- duin" een ledenvergadering; 20.00 uur. Woensdag 27 september Vanaf 14.00 uur is op het v Texel-terrein de „voetbaltruul' Zie artikel elders in deze kranj De Plattelandsvrouwen van 4 afdeling De Cccksdorp-Eierlj, hebben een bijeenkomst in Eierlandsche huis, aanvang j uur. In „De Lindeboom" wordt de gemene ledenvergadering van Rabo bank Texel gehouden; 20.00 uur. Donderdag 28 september De Stichting Ondersteuning zijnswerk heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een openbare bestuursvergadering; 20.00 u Om 23.45 uur herhaalt de Ay televisie de Texel-aflevering n „Ontdek je plekje". Een 20-jarige jongen uit Harderwijk stond terecht omdat hij op 24 juli vo rig jaar een grote ruit van de Rekra- mart aan de Badweg in De Koog kapot had gemaakt. Hij deed het voorkomen alsof het per ongeluk was gebeurd; hij was er tegenaan geval len. Twee getuigen hadden aan de politie echter een ander verhaal ver teld: De jongen, die deel uitmaakte van een groepje, had wel degelijk be wust uitgehaald en de ruit ingeslagen en was daarop doodgemoedereerd verder gewandeld. Hij werd gepakt door Gerard Schuiling (door een van de getuigen omschreven ais „een man met bruin haar en coupe soleil"). De jongen deed voor de rechter geen verdere pogingen om de gebeurtenis als een ongeluk voor te stellen. Hij vertelde dat de schade wel via de verzekering was vergoed, maar hij had daarvan geen bewijs bij zich. La ter bleek dat de schade was gedekt door de verzekering van de gedupeer de, de heer Jan Hennink. „Uit de hand gelopen baldadigheid", zei de officier, die een boete eiste van f1000,- waarvan f750,- voorwaar delijk bij een proeftijd van twee jaar. Hij hield daarbij rekening met het feit dat de jongen sinds kort in militaire dienst zit en dus een bescheiden in komen heeft. Twee auto's raakten total loss bij een ernstige aanrijding, die zaterdag middag tegen twee uur plaatsvond op de kruising Kogerstraat- Beatrixlaan-Bernhardlaan. Een fietser raakte hierbij licht gewond, evenals een automobiliste. De overige inzit tenden bleven ongedeerd. De aanrijding werd veroorzaakt door een 27-jarige inwoonster van Den Burg, die verzuimde voorrang te ver lenen toen zij, komende uit de rich ting Akenbuurt, het kruispunt wilde oversteken. Zij kwam in botsing met de Fiat Uno van een 73-jarige inwo ner van Apeldoorn, die in oostelijke richting over het kruispunt reed. De Apeldoorner had drie passagiers in zijn auto. De auto van de Texelse schepte vervolgens een bij de krui sing stilstaande fietser en kwam tot stilstand tegen een verkeersbord. De fietser, een 36-jarige man uit Den Burg, die door de klap eveneens te gen het verkeersbord was geslingerd, werd gewond aan been en heup en had waarschijnlijk een hersenschud ding. Hij hoefde niet naar het zieken huis te worden gebracht. Zijn 27-jarige plaatsgenote die het onge val had veroorzaakt, had een lichte hersenschudding. Twee auto's werden zaterdagm lichtbeschadigd toen zij op del minalaan met elkaar in botsing men. De bestuurders, een 74f inwoner van Soesterberg en ee 20-jarige Cocksdorper, wilden l tegelijkertijd op dezelfde plek auto parkeren maar hadden elt niet in de gaten. Het is onduidi wie de meeste schuld heeft, k val werd bij de politie gemeld;: verzekering zal de toedracht na onderzoeken. Zaterdagnacht is een aan de Vc lenzang gestalde bromfiets gesi De brommer is eigendom vans 17-jarig meisje uit De Koog. He treft een witte Jawa. Koos Tjepkema (27) uit I Waal werd vrijdag in Utrecht Nederlands kampioen in het beoordelen van schapen, toonde zich de beste van 41 geselecteerde deelnemers, waaronder ook de Texelaar lo Veeger. Die bleef met zijn 16e plaats juist buiten de fir Ie. Hetzelfde overkwam Man Witte uit De Nes die deelnar aan het kampioenschap koei beoordelen. De schapenbeoc delingswedstrijd bestond uit twee gedeelten, 's Ochtends moesten de kandidaten vijf V/2-jarige dieren op zevenen derdelen beoordelen, een eb doordeel geven en hun men geven over het algemeen vot komen van de schapen. Koü Tjepkema was hierbij al als e ste uit de bus gekomen. Inz voordeel was dat dit resultaa meetelde voor de einduitslag 's Middags moesten de oven bleven „keurmeesters in i vijf oudere schapen plaatsen De kandidaten moesten hiero een mondelinge toelichting 9 ven. Na afloop bleek Tjepke* niet door zijn concurrenten ti zijn achterhaald. Met 196 va de maximaal te behalen 25C punten had Tjepkema een ve sprong van zeven punten opt nummer twee. Tjepkema kre- voor zijn prestatie een wissel beker en een wandbord over handigd. De wedstrijd, die werd georganiseerd door hel Nederlands Texels Scha penstamboek en was bestem voor jongeren tot 30 jaar, vfi voor de eerste maal gehouda wmKxapjm - A ;!iI',. ,.-lV m.ft,. i

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2