Gemeente voelt zich misdeeld door rijk „Hobby-ploegers" beter dan wedstrijd-deelnemers I mFMi Opkomst bij ploegkampioenschap goed, maar: verkoopt aregebouw eraden aan raad: bied gokautomaten" „Laat voorjaar": nest jonge merels Boekwaarde voormalige kleuterschool Aantal werklozen wederom gedaald Weer kerkeveiling in De Cocksdorp Duinbrandje door spelen met vuur Paragnoste houdt twee bijeenkomsten Yogacentrum Heldere Hoek op Texel jG 26 SEPTEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 het Fanfaregebouw (19301. Per brug over de sloot bereikbaar en nog midden In het buwlng is In geen velden of wegen te bespeuren tig jaar zal het fanfaregebouw Witte Kruislaan binnenkort jk een andere eigenaar krijgen, tiekvereniging heeft besloten renigingsgebouw te verkopen. bekend is KTF al een aantal ja- zoek naar een vervangende voor de repetities en andere jingsactiviteiten. De vereniging latste jaren zo in omvang toe- en dat het bijvoorbeeld onmo- om met het 52 muzikanten e orkest verantwoord aan de Cruislaan te repeteren. Vandaar ze groep al weer een aantal ja- derdak geniet in de Rijksscho- leenschap. Ook voor de tten is het fanfaregebouw te leze groep oefent al geruime sportzaal De Ferrever. Ook ^pslag en reparatie van instru- is nauwelijks ruimte, terwijl omvangrijke muziekbiblio- om plaatsruimte schreeuwt, nteel repeteert de drumband het gebouw, alsmede enige ensembles, zoals de boeren- en groepen muzikanten die er ictierepetities houden. Flet ge werd in 1929 gebouwd en he- gekostigd uit de opbrengsten ïi grote fancy-fair, die door het Texels Fanfarecorps was iniseerd. Op een uitbreiding in tkeraden van de Hervormde enten in Oosterend, Oude en De Cocksdorp/Eierland jn in een brief aan de gemeen- d hun afschuw betuigd over de en van gokverslaving op Texel, i gemeenteraad wordt een be- 9edaan om de gokautomaten el mogelijk van het eiland te la- erwijderen. 'Rende die dit veroorzaakt kwam eens zeer duidelijk naar voren hoofdartikel van de Texelse int van 8 september j.l.", aldus chrijver ds. C. de Jong namens 'noemde kerkeraden. Hij ver- •Wij beschouwen gokken als h onaanvaardbaar om verschil lenen. „Onschuldig" gokken voor ons niet. Bovendien leidt okken tot een ware verslaving, Afschijnselen die niet onderdoen alcohol- of drugsverslaving, I11! de weg terug uiterst moeilijk 1'i|k is, zowel persoonlijk als so- ak maatschappelijk, voor zowel laafde als directe familie en den. Zowel het exploiteren van 'tomaten als het gebruik van 'jke apparaten is voor ons 'ekt a-moreel." Irt het begin van dit jaar schre ven we, wegens de zachte winter, over een .vroeg voor jaar". Nu, terwijl de herfst offi cieel al is begonnen, lijkt het alsof we met een „laat voor jaar" te maken hebben. Zo be reikte ons het bericht dat in de tuin van de familie W. Barhorst aan de De Ruyterstraat in Ou- deschild een merelpaar op nieuw aan gezinsuitbreiding had gedaan. Nadat eerder dit jaar vijf jonge merels waren grootgebracht, lagen een maand geleden wederom vijf eitjes in hetzelfde nest. Vorige week was het zover: drie jon gen fladderden weg. De overi ge twee eitjes waren niet uitgekomen. De heer Barhorst: „Het nest ligt beschut in de struiken van onze zeer luwe tuin. De zon staat er de hele dag, dus dat zijn ideale broed- omstandigheden. Omdat de temperaturen hoog blijven, zijn er ook genoeg wurmpjes en ander voedsel. De natuur lijkt echt van slag. Ik hoorde van een andere Texelaar dat een merel bij hem in de tuin ook tweemaal had gebroed. Ook zag ik jonge koolmeesjes vlie gen en plukte ik deze week nog een half pondje aardbei en...." 1970 na, zijn er in de afgelopen zestig jaar geen veranderingen aan het gebouw aangebracht. Inmiddels wordt al weer uitgebreid gesproken over een ander vereni gingsgebouw voor KTF. In goede sa menwerking met de gemeente hoopt de vereniging één en ander rond te hebben in 1991, het jaar waarin Texels oudste vereniging haar hon derdste verjaardag hoopt te vieren. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden bij het Texelse arbeidsbureau is vorige maand verder afgenomen. Hierdoor blijft de werkloosheid iets onder het niveau van vorig jaar. In totaal stonden per eind augustus 252 werkzoekenden geregistreerd, te gen 279 eind juli. Een jaar geleden waren het er 257 Opvallend is dat vorige maand verhoudingsgewijs veel vrouwen aan de slag raakten. Het werkloosheidspercentage bij de vrou wen blijft echter hoger dan dat bij de mannen: resp. 9.6 en 7,3 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. De vraag naar vrouwelijk personeel kwam vooral vanuit de sectoren kan toor/onderwijs en sociaal geneeskundig personeel. Verder ver toonde augustus een flinke afname van het aantal langdurig werklozen (totaal 31 personen). Het aantal schoolverlaters is per saldo met 1 af genomen, maar is bijna de helft lager dan op hetzelfde tijdstip in 1988. In augustus werden 64 nieuwe vacatu res ingediend en er werden er 34 vervuld. Voor liefst 174 baantjes wer den nog mensen gezocht, vooral in de leliesector (122 open vacatures). Sommige leliekwekers zijn inmiddels met rooien begonnen, de rest begint binnenkort. De gemeente heeft er spijt van dat zij zomaar de voormalige kleuter school Maris Stella ter beschikking heeft gesteld van de Vrije School. De reden is dat het Ministerie van Onderwijs de boekwaarde van deze school heeft bepaald op f171.000 - terwijl het gebouw bij de gemeente te boek staat voor f206.400,-. De tegenvaller van f35.400,- zal nu ten laste van de algemene reserve wor den worden gebracht. Het gemeentebestuur zal echter nog wel pogen om het gebouw van rijks wege opgewaardeerd te krijgen, door bij het ministerie een protest in te dienen. Pijnlijk Het pijnlijke van deze zaak is dat de gemeente het gebouw helemaal niet ter beschikking van de Vrije School had hoeven stellen. De voormalige katholieke kleuterschool was namelijk in handen gekomen van de gemeente na de vorming van de katholieke ba sisschool waarbij kleuteronderwijs en lager onderwijs in één gebouw wer den samengebracht. Het Maris Stella- gebouw verloor zijn schoolbestem- ming en de gemeente ging op zoek naar een nieuwe eigenaar. Er dienden zich verschillende kandidaten aan, maar het kwam niet tot een transac tie. Intussen liep de kwaliteit van het leeg en onbeheerd staande gebouw snel terug, wat mede de reden was om het ter beschikking te stellen van de Vrije School hoewel die formeel nog niet was opgericht. Dat dienst betoon wordt nu afgestraft want het rijk hoeft nu niet zelf veel geld uit te trekken voor nieuwbouw en bezorgt de gemeente ook nog een schade post door uit te gaan van een lagere boekwaarde. „Zot" De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid liet Donderdag blijken met misnoegen kennis te hebben genomen van deze boodschap. Algemeen was men van mening dat de gemeente krachtig moet protesteren om alsnog een ho gere boekwaarde te bewerkstelligen. Dirk Terpstra: ,,Dit is te zot. We zijn verplicht om voor een school te zor gen. Dat doen we onder zeer redelij ke kondities en nu moeten we er meer dan f35000,- op toeleggen". Peter Bakker was nog bozer: „Neem dat gebouw terug en zeg: bekijk het maar". Barendregt deelde de veront waardiging, maar voelde weinig voor harde aktie. Een feit is dat de Vrije School er al in zit. Bovendien vreesde hij dat het rijk zal besluiten de Vrije School onder te brengen in een van de bestaande scholen en het is zeer de vraag of dat gewenst is. De zich in het publiek bevindende wethouder van onderwijs Piet Zegers: ,,We heb ben ze erin gelaten en daarmee heb ben we onze postitie verzwakt. Dat is nu eenmaal de gegeven situatie". Ate Rienstra belichtte een andere kant van de zaak: „Het gebouw was niet goed te verkopen. Misschien zouden we er nu slechter voorstaan als de Vrije School zich niet had aan gediend". Om het gebouw geschikt te maken voor de Vrije School heeft de ge meente voorlopige opknapwerkzaam- heden laten uitvoeren ten koste van f23.390,-. Ook dat komt ten laste van de gemeentebegroting, maar dat was geen punt van discussie. Het gebouw moet nog in over eenstemming worden gebracht met de eisen die aan basisscholen wor den gesteld. Dat zal f156.000,- kosten. Dat geld wordt door de ge meente voorgeschoten, die het van het rijk in veertig jaarlijkse termijnen terugkrijgt. Afgezien van dit alles lag er ook nog een verzoek van de Stichting Vrije School Texel om geld beschikbaar te stellen voor zogenaamd achterstallig onderhoud. Men had de gemeente om een voorschot van f110.000,- ge vraagd. B en W hebben dat van de hand gewezen, niet alleen omdat de Stichting het gebouw formeel nog niet in eigendom heeft maar ook om dat de werkzaamheden op dit mo ment niet nodig worden gevonden. De commissie ging daarmee akkoord. Drie jaar na de laatste keer zal in De Cocksdorp weer een kerkeveiling worden gehouden. Dat gebeurt op zaterdagavond 4 november in het Ei- erlandsche Huis. De opbrengst is bestemd voor de Roomskatholieke en Nederlands Hervormde kerken van De Cocksdorp. De veiling staat onder su pervisie van notaris Boswijk. Veiling meesters zijn Piet Zijm, Paul Kikkert en Gerard Zijm. Inlichtingen: F. Koorn, tel. 16317 en J. Graaf, tel. 16243. -J. Het duinbrandje van donderdag was snel geblust. Mede dankzij de hulp van omstan ders kon de Texelse brandweer don derdagmiddag snel een einde maken aan een duinbrandje op de hoek Bad- weg/Ruyslaan. De schade bleef be perkt tot enkele verschroeide plekken .en boompjes. Het brandje woedde in een terreingedeelte met lage dennen. Toen de brandweer arriveerde waren mensen al bezig om het vuur uit te slaan. Dat gebeurde mede met be hulp van vuurzwepen die met een snel aanwezige jeep van Staatsbos beheer waren aangevoerd. Twee jon getjes uit De Koog die met „stinkbommetjes" speelden, hebben de brand in het kurkdroge gewas doen ontstaan. De politie heeft hun ouders ingelicht. De schade zal in overleg met Staatsbosbeheer worden geregeld. Paragnoste Thilly Ran uit Vlaardin- gen verzorgt aanstaande vrijdag en zaterdag twee avonden in De Witte Burcht. De eerste avond wordt aan dacht besteed aan psychometrie: Thilly Ran zal dan uitspraken doen aan de hand van door het publiek meegebrachte voorwerpen. De twee de avond vertelt zij over haar werk en zal vragen beantwoorden. Voor degenen die daaraan behoefte heb ben, is na afloop (zondagochtend) individueel consult mogelijk. De pa ragnoste komt naar Texel op initiatief van de families P. Witte en M. Zandstra uit Den Burg, waar tevens de kaartverkoop plaatsvindt. Vijf jaar geleden was er al eens in d'Ouwe ULO een avond met een lan delijk bekende paragnost. Joop van Limbeek. Ook die avond was georga niseerd door het echtpaar Piet en Li- da Witte en trok toen een onverwacht grote belangstelling. Thil ly Ran treedt door heel Nederland op en overal waar zij komt schijnt ze volle zalen te trekken. Lida Witte ver telt dat een paragnost niet moet worden beschouwd als een figuur die met een glazen bol op kermissen is te zien of het middelpunt is van ge heimzinnige seances. „Het is een se rieus beroep op het gebied van de alternatieve geneeskunde. Men kan er ook met lichamelijke klachten te recht. De filosofie is dat als er iets mis is met de geestelijke harmonie, dit zijn weerslag heeft op het li chaam. Een paragnost zoekt dus naar de geestelijke oorzaak van medi sche klachten. Hij of zij maakt daarbij gebruik van een sterk ontwikkeld zesde zintuig." We de aanstaande bijeenkomsten wil bezoeken hoeft niet bang te zijn dat er iets gebeurt tegen zijn of haar wil. Persoonlijke zaken zullen niet in het openbaar naar voren worden ge bracht. De kaarten kosten 710,- per persoon per avond. Ze zijn verkrijg baar bij Ólga Zandstra (tel. 14158) en Lida Wtte (tel. 14834). Beide avon den beginnen om 20.00 uur en duren tot circa 23.00 uur. In navolging van Yogacentrum Helde re Hoek te Den Helder wordt ook in Den Burg gestart met een yogacen trum c.q. centrum voor bewustwor ding. Vanaf 1986 is yogalerares Nicoline Kruysifix werkzaam op Texel. Naast haar werk op Texel is ze eigenares van het Helderse yoga centrum. Genoodzaakt op Texel een andere' ruimte te zoeken, werd het idee ge boren net als in het yogacentrum te Den Helder meerdere activiteiten te ontplooien en samen te bundelen in een centrum voor bewustwording. Deze activiteiten bestaan voorname lijk uit cursussen, lezingen op alterna tief gebied, praktijkruimte voor natuurgeneeskunde e.d. Het nieuwe centrum zal worden gevestigd aan de Warmoestraat onder het pand van fir ma Moerbeek (dames- en herenmo dezaak) ingang via parkeerterrein. Medewerkers van het Yogacentrum Den Helder verlenen ook hier steun aan het programma. Op zaterdag 30 september van 11.00 tot 15.00 uur is er open-huis; Yogalessen, Docente: Nicoline Kruysi fix, dinsdag en woensdag. Intuïtieve kunstzinnige vorming. Do cente: Marion Posthuma Reiki, Docent: Tom Driessen Polariteitsmassage, Docent: Rina de With Voetzonereflexologie, Docente: Maria van der Spek-Trap Autogene training en zelfhypnose, Docente: Maria van der Spek-Trap Sacred Dance, heilige dans (hiervan kunt u een demonstratie zien tijdens de open dag tussen 13.30 - 14.00 uur door) Afra Korse Tai-Chi chuan, Docent: Aad Klinken berg. Van de Tpi Chi kunt u ook een demonstratie &k\ tussen 14.00 - 13.30 uur. Voor inlichtingen kunt u bellen naar het Yogacentrum te Den Helder, tel. 02230 - 28378. Na enkele magere jaren bood het Texels kampioenschap ploegen zater dag weer eens een florissante aan blik. In vergelijking met vorig jaar was het aantal deelnemers bijna ver dubbeld en mede dankzij de ploeg- demonstratie van de Oude Trekker en Motorenclub Texel zag het strijd perk er vrolijk en vol uit. Dat was verheugend te noemen, maar de an dere kant van de medaille was dat de wedstrijdploegers teleurstellend presteerden. „Er is duidelijk te wei nig geoefend", luidde het harde oor deel van de deskundige jury. Een tikje beschamend was dat de wedstrijdploegers zelfs minder punten behaalden dan de buiten mededin ging ploegende oude trekker berijders. De jury-beoordeling was in beide gevallen even streng. De prestaties werden in negatieve zin beïnvloed door de terreinomstandig- Johannes Reuvers behaalde het Texels kampioenschap in de categorie rondgaande ploegen. heden. De grond was droog en bo vendien al losgemaakt. De zijde waar erwten hadden gestaan was redelijk ploegbaar, maar het deel waar kort geleden nog gerst stond, was erg droog. Alle deelnemers hadden hier van evenveel last. Los van de grond- conditie was het door de familie Van Heerwaarden van hoeve „Axel" be schikbaar gestelde land tóch een goede lokatia In de afgelopen jaren had de organiserende Vereniging van Oud-leerlingen van de Texelse land bouwschool vaak moeite met het verkrijgen van een stuk land. Soms moest het kampioenschap hierdoor worden uitgesteld. Ditmaal had men de zaakjes tijdig voor elkaar. Waren er bij het laatste ploegkampi oenschap slechts zes deelnemers, ditmaal bonden elf kandidaten de strijd aan. De persoonlijke benadering door de organisatie wierp dus z'n vruchten af. De jury bestond uit Henk Flens, Klaas Eelman, Piet Jon- gejan en Ard Saai. Laatstgenoemde was vorig jaar nog deelnemer, maar mocht wegens het bereiken van de 35-jarige leeftijd niet meer meedoen. Per deelnemer werd gejureerd op tien onderdelen door twee juryleden; de maximale score was 200 punten. De jury constateerde dat recht rijden in veel gevallen erg problematisch was, terwijl dat toch de eerste vereiste is. Marcel Witte was net als vorig jaar weer de beste bij de 2-schaarwentelploegen en Johannes Reuvers behield zijn eerste plaats bij de rondgaande ploegen. André Witte won met nipt verschil in de categorie 3- en 4-schaarwentel. Deze drie kam pioenen, aangevuld met de nummer twee bij de 2-schaarwentelploegen, Anton Bakker, mogen aanstaande za terdag deelnemen aan het provinciaal kampioenschap dat in de Haarlem mermeer wordt gehouden. Dankzij hun prestaties op het Noordhollands kampioenschap vorig jaar, zijn Marcel Witte en Johannes Reuvers vertegen woordigd bij het Nederlands kam pioenschap in november. Uitslagen 2-schaarwentel: 1 Marcel Witte 127% pt; 2.Anton Bakker 121 pt; 3.Marcel van der Sar 116 pt; 4.Jan Willem Vlaming 112 pt; 5.Henk Witte; 6.Rob Keyser 102 pt; 7.Kees van Liere 101% pt. 3- en 4-schaarwentel: 1.André Witte 124% pt; 2.Marc van Heerwaarden 124 pt. Rondgaand: 1 Johannes Reuvers 135% pt; 2.Jan Lap 125% pt Oude trekkers. 1-schaarwentel: 1.Marcel Bakker 132 pt, 2.Kees Koopman 111 pt. Oude trekkers, rondgaand: 1Wim Grisnigt 154% pt; 2.Jan Uitgeest 149 pt; 3.Maarten Koorn 140 pt; 4.Jaap Verhoeven 139% pt; ö.Gerard Huisman 139 pt; 6.Ronald Uitgeest 116 pt; 7.Nico Schipper 110% pt.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5