i F SUZANNA Afvoer huisvuil begint definitief 1 januari '91 Blokfluitkwartet waardige opening klassiek seizoen Kotter heel even „Texels" Onder invloed Vernielingen Stop de golfbaan Reünie LTS Stookseizoen Country western op Radio Texel Jong-dierendag Kotex goed geslaagd Scheidende directeu KNZHRM even op li Verleende bouwvergunning Cursus Esperanto Puzzelwandeltoch PAGINA 8 TEXELSE COURANT Het staat thans definitief vast dat ingaand 1991 wordt begon nen met de afvoer van het Texelse huisvuil naar het vasteland. Van de totale jaarlijkse hoeveelheid van 10.000 ton bestaat on geveer de helft uit huishoudelijke afval, die zal worden verbrand in een oven op een nader te bepalen plaats in Noordholland; de rest gaat naar een stortplaats in de Wieringermeer. Tot dusver was de capaciteit van de vuilverbranding in de provincie niet groot genoeg om ook het Texelse huisvuil te kunnen verwerken, maar er komt straks ruimte omdat in het gebied van het Samenwerkings Or gaan Westfriesland wordt overge gaan tot het gescheiden inzamelen van huisvuil. Daarbij wordt groente-, fruit en tuinafval tot compost ge maakt zodat die niet meer naar de verbrandingsoven hoeft. Dit alles krijgt al vrij gauw zijn beslag. Zelfs ziet het er naar uit dat al geruime tijd vóór 1 januari 1991 begonnen zou kunnen worden met het met auto's afvoeren van het Texelse huisvuil naar het vasteland, maar om financiële en technische re denen wil het gemeentebestuur niet eerder beginnen. Het afvoeren en verbranden/storten van de vuilnis van Texel kost rond f100.000,- per maand en die kosten zullen helemaal uit reinigingsrechten betaald moeten worden. De verhoging van reini gingsrechten per 1 januari a.s. met ruim 17,6% (dus niet 19,6% zoals het college onlangs als gevolg van een rekenfout aankondigde), is dan ook niet de laatste. Het tarief gaat zeker nog een keer over de kop, zo werd donderdagavond meegedeeld in de vergadering van de raadcom- missie voor financieel, economisch en technisch beleid. Allerlei plannen De per 1 januari a.s. in te voeren ver hoging van het reinigingsgeld met 17,6% kreeg de zegen van de meer derheid der vertegenwoordigde frac ties Tine Krijnen van Texels Belang zette echter vraagtekens, vooral om dat er wat betreft de regionale vuil verwerking in Noordholland allerlei plannen zijn gelanceerd, waar mets van terecht is gekomen. Daardoor stond voor haar niet bij voorbaat vast dat de tariefsverhoging per 1 januari nodig is. Peter Bakker (PSP) consteerde kort weg dat Texel weinig keus heeft en ging akkoord. De opbrengst aan reini gingsgeld moet echter geheel worden besteed aan de vuilverwerking, wat inhoudt dat het bestemd moet wor- Gistermiddag liep de kotter Goeree 5 de haven van Oude- schild binnen met als schipper Fup Krijnen uit Oudeschild. Het 34 meter lange schip, gebouwd in 1973 en voorzien van een 1200 pk Deutz motor, is door Krijnen gekocht en heeft de re gistratie TX 60 gekregen. Eigendom en registratie zijn echter van zeer korte duur, want Krijnen is niet van plan met deze kotter te gaan vissen. Hij heeft het schip gekocht om het door te verkopen en het er aan verbonden quotum te be houden, aldus de economische mogelijkheden scheppend om straks met een grote nieuwe TX 19 de visserij voldoende lu cratief te kunnen uitoefenen. De GO 5/TX 60 heeft vandaag de haven alweer verlaten en is Ivoorzien van waterzakken voorin om de kiel in het ondie pe IJsselmeer van de grond te houden) opweg naar Urk om te worden aangepast voor de de finitieve eigenaar. Dat is het Van der Valk-concern dat een tiental kotters heeft gekocht om in Chili te gaan vissen op grote garnalen. den voor de bouw van het over- laadstation. Hij vond het niet zo gek dat de eerste verhoging van het reini gingsgeld al spoedig ingaat; zo kan stapsgewijs-geleidelijk naar het nieu we veel hogere tarief worden toege werkt. Met het oorspronkelijke voornemen om per 1 januari nog geen tariefsverhoging door te voeren zou hij zelfs niet akkoord zijn gegaan. Dirk Terpstra (wiens fractie vorig jaar akkoord ging met het voor 100% dekken van de huisvuilkosten door het reiningsgeld onder voorwaarde dat een „actief" kwijtscheldingsbe- leid voor de laagstbetaalden zou wor den gevoerd! had nog vragen. Hij wilde weten waarom de kosten van huisvuilverwerking juist nu zo sterk stijgen, terwijl het meer dan een jaar duurt voordat tot werke lijke afvoer wordt overgegaan. Wethouder Klaas Barendregt ant woordde op dat laatste dat spoedig wordt begonnen met de inzameling van klein chemisch afval op Texel, dat de bouw van het overslagstation al halverwege volgend jaar moet be ginnen en dat de kosten van huisvuil verwerking volgens het huidige systeem thans nog niet voor 100% door het reinigingsgeld worden ge dekt. Dit alles noopt tot extra ramin gen in de begroting, die door de voorgestelde verhoging worden ge dekt. Het financiële plaatje is precies rond als per 1 januari '91 met de vuilafvoer wordt begonnen. Baren dregt erkende dat de meningsvor ming over de huisvuilverwerking op regionaal en provinciaal niveau in het verleden weinig duidelijkheid ver schafte, maar thans liggen de zaken vast en zijn termijnen gesteld. Ook uit opmerkingen van directeur ge meentewerken Piet Plug was op te maken dat de situatie thans veel „harder" is dan in het recente verle den. Wat betreft het overslagstation in Oudeschild meldde hij dat in het kader van de procedure geen bezwa ren zijn ingediend, zodat het projekt ook in planologisch opzicht geen (verdere! tegenwind krijgt. Het plan voor het station wordt besteksklaar gemaakt; binnen enkele maanden zal gebouwd kunnen worden. Intussen wordt ook het afdekken van de oude stortplaats voorbereid; rekening zal worden gehouden met de voorstellen die daartoe zijn gedaan door de PSP. Skillepaadje In de rondvraag betuigde Dirk Terpstra lof jegens Staatsbosbeheer wegens het opknappen van het Skil lepaadje. Hij betreurde echter dat de periode waarin het werk werd uitge voerd, ongelukkig is gekozen: de laat ste twee weken van de schoolvakanties. Het pad kon toen niet worden gebruikt terwijl er veel „vraag" naar was. Terpstra had ook opmerkingen over de verkeerssituatie op de Bernhard- laan. Hij woont daar en kon dus uit eigen waarneming melden dat er minder hard wordt gereden dan vóór de reconstructie, al is de situatie nog verre van ideaal. Verder vestigde hij de aandacht op een „kaasschaaf" ter hoogte van de uitgang van de Wilsterstraat bij „Starkenburg". De versmalling bij een vluchtheuvel, waardoor fietsers opzij worden ge drongen is vooral gevaarlijk voor kin deren. Terpstra legde uit dat door een betrekkelijk eenvoudige verandering het gevaar kan worden opgeheven. De politie hield zaterdagmiddag in Den Burg een Texelaar aan die onder invloed van alcohol op zijn brommer wilde stappen. De man werd ter ont nuchtering naar diens woning ge bracht. Hetzelfde commissielid wilde ook op heldering over het parkeerterrein te genover de Gamma aan de Heemskerckstraat in Oudeschild. Dat is voor een deel openbaar gemeente lijk terrein, maar toch staat er een bord dat de indruk wekt dat het hele terrein uitsluitend is bestemd voor Gamma-klanten. Tine Krijnen was kennelijk heel boos op het Waterschap, dat volgens haar nog steeds de bermen naast het ver hoogde wegdek van de Leemkuil niet voldoende heeft aangevuld. De scher pe rand is gevaarlijk. Mevrouw Krij nen vond dat de gemeente nu maar eens hard moest optreden door de weg voor het verkeer te sluiten. Zo ver wilde Barendregt niet gaan. Hij zei dat het waterschap de berm wel heeft aangevuld, maar blijkbaar on voldoende. Het blijft echter een ver antwoordelijkheid voor het waterschap. De scheidende man Van der Zweep voorgrondtweede van rechts) en diens opvolger Wiebenga Igeheel rechts) poseren met het KNZHRM- personeel op de Helderse reddingboot in de haven van Oudeschild. (Foto: Dirk Kuiter) Ondanks het stralende weer was een dertigtal mensen zondagmiddag aanwezig bij het eerste concert in de winterserie Klif Klassiek" in thea ter/restaurant Klif 12 in Den Hoorn. De eer om het klassieke seizoen te openen was toebedacht aan blok fluitkwartet Brisk, dat dit deed met een waardig, wellicht iets te gedra gen, programma. Het concert had als titel:„Da sonar a quattro, een keuze uit vijf eeuwen Italiaanse muziek". Voor dit program ma maakten de musici een keuze uit de Italiaanse muziek van Middel eeuwen tot laat-Barok. Wellicht wa ren sommige stukken aan de zware kant voor de zondagochtend, maar het programma was voldoende afwis selend, zodat ook diegenen die niet gewend zijn aan oude muziek, met plezier konden luisteren. Gedragen muziek uit de Renaissance werd af gewisseld met vlottere stukken en dansen uit de Middeleeuwen. Het kwartet streefde ernaar zoveel moge lijk soorten muziek aan bod te laten komen, variërend van kerkmuziek tot volkse dansen. De vier fluitisten van Brisk, Saskia Ouwehand, Alide Verheij, Jantien Westerveld en Bert Honig zijn al sa men sinds 1985. Zij hebben elkaar le ren kennen op het Sweelinck-conservatorium in Amster dam, waar zij alle vier studeerden, onder andere bij de bekende Frans Op het eiland zijn de afgelopen da gen verscheidene vernielingen ge pleegd. Woensdag werd nabij De Cocksdorp het metselwerk van een schuurtje in opbouw omgeduwd. De eigenaar, een 53-jarige Cocksdorper, claimt een schade van ƒ1000,-. De zelfde dag werd op het Pater Witte- plein aan de auto van een 26-jarige inwoner van Den Burg lakschade toe gebracht, zonder dat sprake was ge weest van een aanrijding. Een andere 26-jarige bewoner van het Pater Wit- teplem deed aangifte van een deuk die in het rechter achterspatbord van zijn auto was getrapt. t#nrw00ffl«!-,*h«d »»n <Ui Het mag duidelijk zijn dat de recrea tie enerzijds een zege is, maar dat anderzijds de negatieve gevolgen er van voor natuur en landschap niet meer te overzien zijn. Het kan daarbij geen kwaad eens te overwegen om hier en daar in de menselijke beïn vloeding een stapje terug te doen. Het Krimterrein is nu echt vol en met de komst van een golfbaan wordt er weer een aanslag op de natuur ge pleegd. Recreatie-ondernemers heb ben ook belang bij het in stand houden van natuur en landschap. Nu wordt De Cocksdorp als we niet op passen. Er is iemand die alles in het werk stelt om ons beetje kostbare natuurgebied te gronde te richten door op slinkse wijze het laatste restant duin en polderreservaat in handen te spelen van exploitanten van golfbanen en speelweiden voor snobs. Dit moeten wij tegenhouden. Een duurzaam evenwicht tussen re creatie, natuur en landschap vereist een zorgvuldig beleid. In de naam van onze kinderen: zorg liever voor meer fietspaden in het buitengebied. Het wordt steeds drukker. Stop de golfbaan! Vandaag gaat er een hand tekeningenactie van start tegen de golfbaan. Bruggen. De naam Brisk is afgeleid van een niet veel gebruikte muziek term, die zoveel betekent als „vlot, puntig, abrupt". Het kwartet treedt regelmatig op in eigen land, maar ook werden reizen naar het buitenland gemaakt. Het kwartet maakt tijdens zijn optredens gebruik van verschillende sets blok fluiten om de muziek uit de verschil lende periodes zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Hiervoor heeft het de beschikking over een uitgebreide verzameling kopieën van renaissance-en barokfluiten, waaron der een speciaal voor Brisk vervaar digde achtdelige set van de Engelse Adrian Brown. Het toneel waarop de vier musici waren gezeten, lag dan ook vol met fluiten, van heel groot tot heel klein. Contrabas-fluit Voor het concert van afgelopen zon dag was een twintigtal blokfluiten nodig, met als meest spectaculaire een contrabas. Dit zelden gebruikte instrument heeft een wat futuristisch uiterlijk, en toont als was het door een hobbyist van triplex gemaakt. Het tegendeel is echter waar. Het gaat hier om een kostbaar instrument dat met veel vakmanschap van een hoogwaardige houtsoort werd ver vaardigd. De diepe klank van deze contrabas voegde wonderwel met de door Bert Honig bespeelde basblok fluit in een duet van Orlando di Las so. Maar ook hoger gestemde fluiten kwamen aan bod, sterk verschillend in klank en uiterlijk. Het was opvallend te horen dat de intonatie van de instrumenten krach tiger en scherper werd naarmate de eeuwen vorderden. Geen haperingen Aan het vakmanschap van de musici kon niet worden getwijfeld. Zonder een spoor van enige hapering brach ten zij hun repertoire, zichzelf slechts sporadisch onderbrekend voor een korte uitleg omtrent instrumentarium of muziek. Doordat een overdreven lange uitleg over leven en werken van de diverse componisten of hun tijdvakken achterwege bleef, kon het publiek zich voortdurend op de wel luidende klanken concentreren. Het was spijtig dat niet meer mensen getuige waren van dit concert, mis schien dat dan het vooroordeel dat een blokfluit een beetje een kinderlijk instrument is, voorgoed de kop was ingedrukt. Maar wellicht is het even wennen aan het ongebruikelijke tijdstip waarop de concerten worden gegeven. Ook zal het stralende weer hebben meegewerkt aan de geringe opkomst, alsmede het feit dat zon dag de eerste dag was na het terug zetten van de klok. Bovendien is een blokfluitkwartet (mede door het al eerder genoemde vooroordeel) niet een echte publiekstrekker. Het zou een punt ter overweging moeten zijn het seizoen een volgende keer te be ginnen met iets meer spectaculairs. Het volgende concert in de serie „Klif Klassiek" wordt gehouden op zondag 29 oktober. Dan is de beurt aan de Georgische pianist Temur Maturelli. MEDEDELINGEN VAN B EN W Mevr. S. Boom-Griener De Cocksdorp Voor de reünie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Lagere Technische School, op 28 oktober, is een groot aantal oud-leerlingen uitge nodigd. Het gaat om degenen die op de LTS (vanaf 1964 dus! hebben ge zeten, op de landbouwschool na de fusie met de LTS (19701, of op de huishoudschool vanaf 1972, het jaar waarin werd gestart met gezamenlij ke brugklassen van LTS en huishoud school. Ook oud-personeelsleden uit die periode zijn uitgenodigd. Inmid dels zijn bijna alle adressen van de desbetreffende oud-leerlingen achter haald. Wie meent ten onrechte geen uitnodiging te hebben gekregen, kan zich telefonisch aanmelden bij het LBO (tel. 12121). Radio Texel heeft sinds kort een country western-programma. Het wekelijkse uurtje wordt gepresenteerd door Trea van leeuwen. Tijdstip van uitzending: zaterdagmiddag van 13.00 tot 14.00 uur. Het is weer tijd om extra aandacht aan de verwarmingsinstallatie te schenken. Als u het hele jaar door een houtkachel gebruikt, doet u er goed aan de schoorsteen meerdere malen per jaar te laten vegen. Laat in ieder geval vóór het stookseizoen, nu dus, uw schoorsteen vegen. Klachten over stoken ontstaan bij het gebruik van verkeerde brandstoffen, als melk pakken, plastic, gecreosoteerd of ge teerd hout, geverfd sloophout en zelfs oude schoenen. Ook het stoken van vetkolen is in verband met grote stankbezwaren verboden. Het stoken van verkeerde stoffen is niet alleen hinderlijk en veelal schadelijk voor de omgeving, maar ook voor uzelf bin nenshuis zijn er risico's in verband met de verspreiding van kankerver wekkende stoffen. Let ook op win drichting (of windstilte) en pas uw stookgedrag daarop aan. Of stook als dat mogelijk is, een keer niet. Dan kunnen uw buren ook vrij blijven ademen. Wilt u meer weten? Bij mi lieubeheer op het gemeentehuis ligt een speciale folder klaar, waarin ook bouwkundige tips zijn opgenomen. KSV Kotex kan terugkijken op een geslaagde jong-dierendag. Keur meester C. Gelein bekeek de konij nen, G. W. Tesselaar de hoenders en B. J. Geijssen de duiven. De heer H. J. C. Roeper werd met zijn Franse hangoor (kleur ijzergrauw) nummer één en verdiende tevens de eerste prijs: predikaat IF. Als tweede kwam de heer S. Tjepkema met zijn Vlaam se reus (kleur witl. Derde werd de heer D. Wuis met zijn tan (kleur zwart!. En vierde werd de heer J. G. Noom met zijn Vlaamse reus (kleur wit). De tweede, derde en vierde hadden het predikaat F. Bij de jeugd leden kwam Tamara Kuijper met haar kleurdwergkonijn met het predikaat ZG als beste naar voren. De heer C. J. W. Bruin werd met zijn roodwit schildgetijderde duif (predikaat 1e F) eerste bij de duiven. Als tweede kwam de heer J. F. J. Veltkamp met zijn zwart schildgetijgerde duif predi kaat F. Derde en vierde werd de heer C. J. W. Bruin met zijn zwart wit- schild, predikaat ZG. Alle vier duiven vallen onder de Nederlandse Hoog vliegers. Bij de grote hoenders was de heer P. van der Gracht de beste. Zijn hoen ras Australorp won de eer ste prijs, predikaat 1e F. Tweede werd de heer A. Timmer met zijn Noord hollandse hoen, predikaat ZG. Derde werd de heer R. van Schaik met zijn Friense hoen Citroen Pel, predikaat ZG. De heer P. van der Gracht werd met zijn Australorp, predikaat ZG, vierde. Bij de krielhoenders bezette A. G. Dekker de eerste, tweede en der de plaats met zijn Wijnandotter kriel, kleur wit. Als vierde eindigde de heer P. van der Gracht met zijn Wesum- mer kriel met predikaat ZG, ook de Wijandotters kriel, kleur wit, hadden predikaat ZG. Er werden in totaal 163 dieren gekeurd. Het personeel van het hoofdka van de Koninklijke Noord-en Zii landse Redding-Maatschappij (KNZHRM) te Amsterdam heeft dag op Texel afscheid genomen directeur Ch. van der Zweep. O recteur, die eind deze maand n pensioen gaat, kreeg van het p neel een dagje Texel aangebodi Het gezelschap arriveerde meti Helderse reddingsboot Suzanns het eiland. Na een informeel et; op de haven, werd een bezoek i bracht aan het Maritiem en Jut tersmuseum. Namens de sticht Juttersmuseum kreeg Van der? een door Klaas Uitgeest vervas wrakkenkaart aangeboden, een baar dat door de scheidende di teur zeer op prijs werd gesteld, der Zweep wordt opgevolgd dot huidige adjunct-directeur S. Wiebenga. Burgemeester en wethouders to aan de volgende personen en ii ties bouwvergunning verleend: W. T. van Workum, Middellands 5 te Oudeschild voor het vernie van een recreatief opstal; B. Bal Naalrand 42 te Den Hoorn voor plaatsen van een serre; J. H. Wiegman, Heerhugowaard voor! vergroten van een zomerhuis Cï niëweg 13 te De Koog; J. van H waarden, Vuurtorenweg 61 te D Cocksdorp voor het vernieuwen een zomerhuis; E. de Bruijn, R)S 120 te De Cocksdorp voor het pi sen van een garage; J. J. Vlamöi Klif 17 te Den Hoorn voor het pï sen van twee dakkapellen; Zeem Vastgoed B.V., Oosthuizen, voor plaatsen van 18 koopwoningen 0 kerdam/Sluyscoog te Den Burg;' van der Werf, Californiëweg 144 De Koog voor het plaatsen van/ merhuizen Californiëweg 54b, 88, 90, 90a, 92, 92a te De Koo Engelsma, Spijkerboor, voor het deeltelijk veranderen van een wc huis en het plaatsen van een tuf Redoute 10, Oudeschild; Intectë ding B.V, Amsterdam voor het g telijk vergroten van een zomerhu Californiëweg 79, De Koog. Derden-belanghebbenden kunnen gen deze beschikkingen ingevolge Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere ini matie hierover is te verkrijgen bij gemeentesecretarie, afdeling R.01 kamer 205. Woensdag 4 oktober gaat in del bertischool in De Koog een cursu Esperanto voor beginners van sö Ongeveer een maal in de drie w wordt les gegeven door de heer! uit Den Helder. De overige avond worden door de cursisten gebrul om samen te studeren, te lezen i huiswerk te maken. Esperanto is middel voor mensen van verschil de culturen om contact met elk® krijgen. De cursusavond begint o 20.00 uur, opgeven is mogelijk^ Habraken, telefoon 17896.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 8