Cjrocn cZwartsJexeh in het harL, loemen voor eerste ecocar"-gebruiker *f - Vrouwen overhandigden cheque van f5500,- voor het Tesselhuus m liflfi mmmm 4fe| Zeehonden naar zwembad are mishandeling Teso vervoerde 11,48% auto's meer in september Beelden ontvreemd >M Oktober Stofzuigermaand ers Ijzerhandel b.v tel. 12346 HUIS KOPEN? Rabobank CS Texel Reddingboot voer uit voor jachtje Vloeistofbrand in kiem gesmoord jrÏCHT 15 SEPTEMBER 1887 NH. lU.^U DINSDAG 3 OKTOBER 1989 advertenties, abonnementen, etc. pgld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, %on 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 crje Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 10-12741 r, werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 40,40 per half jaar; Los f\ «er Gerrit Gieles uit 't Horntje isterochtend als eerste Texelaar chemisch afval kwam aanbie- bijde „ecocar", werd getrac- op een bosje bloemen. Deze van de dienst gemeentewer- eierd door de 80-jarige oud- iman zeer op prijs gesteld, lallen Texelaars zouden later op ag diens goede voorbeeld vol- zorgen voor een opbrengst ruim 1300 kilogram. eer Gieles, die zijn afval op mi- riendelijke wijze kwam aanbieden de fiets), vertelde desgevraagd de ecocar een goede zaak „Waar belandt dat spul anders? Ie vuilnisbelt hoort het niet thuis, vordt het tenminste op een goe- lanier verbrand of verwerkt", al- Eieles, die tevens vertelt dat hij batterijen al afgeeft aan zijn die bij het Nioz werkt. Voor de ar had hij oude medicijnen en verfrestjes („ook wat van de bu rn petto. De bloemen werden overhandigd door Jan Frederici, Iciviele techniek bij de gemeen- 21-jarige man uit Ureterp (Fries- dit weekeinde ernstig mis- jfd door een Texelaar. Zonder aanwijsbare reden werd de in de nacht van vrijdag op za- 3 op de Binnenburg in elkaar gen. De Fries liep hierbij een fractuur op en werd met een boot naar het Gemini- mhuis vervoerd. tegen de (dienstplichtige) Texe- roces-verbaal was opgemaakt, overgedragen aan de Konink- larechaussee. Gezien de ernst ezaak werd de Texelaar maan- isteren) al voorgeleid aan de air-generaal. Op 18 oktober zal h moeten verantwoorden voor igsraad. te Texel. Met de boot van half negen vanuit Den Helder kwamen gisterochtend twee ecocars (of „ecotainers") het eiland opgereden, 's Morgens vroeg waren ze uit Utrecht vertrokken, waar het centrale depot is gevestigd. Bijna dagelijks zijn de ecocars wel er gens in den lande op pad om in op dracht van gemeenten of bedrijven klein chemisch afval in te zamelen. „Er komt steeds meer vraag naar. Het is bij ons nu al net een gekken huis", zegt een der ecocar-berijders. Hij vertelt dat in de meeste plaatsen vooral verfresten worden ingeleverd. „Verf is de topper, zowel in volume als in kilo's. Batterijen krijgen we ook nogal eens. Dat is mede afhankelijk van de acties die de betreffende ge meenten al ondernemen op het ge bied van milieubeheer. Verder is de opbrengst afhankelijk van de publici teit en van de regelmaat waarmee de ecocar langskomt. Als de mensen er van verzekerd zijn dat wij op vaste tijden langskomen, is dat een stimu lans om het afval te bewaren." De produkten werden in drie hoofdgroe pen gesorteerd: brandbaar, bijtend en giftig. Goed resultaat 's Morgens vroeg waren de verwach tingen van de betrokken Texelse ge meenteambtenaren hoog gespannen. „In andere gemeenten loopt de eer ste inzamelactie over het algemeen goed. De mensen hebben een be paalde voorraad, die ze nu eenvoudig kunnen lozen", aldus Jan Frederici. In de eerste plaats, 't Horntje, kwamen acht personen hun afval bezorgen. In verhouding tot het aantal huishou dens werd dat „geen slecht begin" genoemd. Deze tendens zette zich in het ver volg van de dag voort. Met ecocar I, die vooral het buitengebied bestreek, werd 520 kilogram klein chemisch afval ingezameld, bijeengebracht door 75 personen. Bij de andere Uit handen van gemeenteambtenaar Jan Frederici krijgt de heer Gerrit Gieles een bosje bloemen nadat hij zojuist als eerste iets heeft ingeleverd bij de ecocar. ecocar meldden zich zo'n 130 Texe laars, die samen goed waren voor ruim 780 kilo. De kleinste belang stelling was er in de kleinste ge meenschap waar werd halt gehouden: Midden-Eierland, waar slechts één persoon kwam opdra ven. Zoals verwacht vormden oude verfresten de hoofdmoot van het aangeleverde afval. Het resultaat viel de betrokkenen erg mee. De ecocar kan als een aanvulling op de bestaande inlevermogelijkheden worden beschouwd. In diverse win kels en bedrijven kunnen resten van chemicaliën en lege batterijen wor den ingeleverd. In de werkplaats van gemeentewerken in Den Burg staat exact dezelfde container als die van de ecocar. Het enige verschil is dat die op zijn plaats blijft staan. Dit jaar is er bij gemeentewerken opvallend veel méér chemisch afval ingeleverd dan voorheen. Medewerker Dick Bousma: „Vorig jaar moest de contai ner vijf of zes keer worden geleegd. Nu is dat zo ongeveer elke maand nodig." Toeristisch Texel kan tevreden zijn over september. De toeloop van vakantie- en weekendgangers heeft de verwachting flink overtroffen. Teso vervoerde 71.831 eenheden, te gen 65.678 in september vorig jaar. Een toename dus van 9,3%. De groei is vooral veroorzaakt door personenauto's, waarvan het vervoer steeg met 11,48% en door caravans waarvan het vervoer zelfs met bijna 30% toenam. Vrachtauto's kwamen er in septem ber aanmerkelijk minder (terugloop 9,28%) maar het aantal opleggers steeg met 6.63%. Vrachtauto- en opleggervervoer fluctueren altijd heel sterk bij Teso. Er bestaat nauwe sa menhang met pieksgewijze verschijn selen, zoals bouwactiviteit en afvoer van landbouwprodukten. Tussen 11 en 15 september zijn uit een Texelse galerie twee bronzen beelden gestolen. De totale waarde bedraagt f 1500, De beelden zijn tijdens openingsuren ontvreemd. r van oktoberpremie bij aan van een stofzuiger. uil AEG, Bosch, Electrolux, Hol Electro, Miele, Moulinex, Nilfisk „Tot dusver hebben jullie het geld dat je elk jaar bijeenbracht voor het Tes selhuus in beslotenheid overhandigd. Wij vonden dat het nu maar eens an ders moest zodat we jullie in het zonnetje kunnen zetten Dat zei voorzitter Hans de Leeuw van de Stichting Texelvakantie gehandicapten zaterdagmid dag tot een groep Texelse vrouwen die in het Tesselhuus een cheque van f5500,- kwamen overhandigen. Het was de opbrengst van vrijwilligersactivi- teit, die nu al voor het vijfde jaar wordt ontplooid ten bate van het bekende vakantiehuis voor zwaar gehandicapten in De Koog. De vrouwen zijn de echtgenotes van leden van de Rotaryclub Texel, de serviceclub die in 1983 samen met de Lionsclub Texel de Stichting Texel vakantie oprichtte. De vrouwen staan in het seizoen met een stalletje op de Folkloremarkt in Den Burg en verko pen daar tweedehands boeken, plan ten, zelfgebakken cake, potten jam e.d. Met dezelfde handel neemt de ■ill! Poseren voor het Tesselhuus. Aanvoerster Sure Rey overhandigt de cheque van 15500. aan voorzitter Hans de Leeuw van de Stlch "sntie Gehandicapten groep ook trouw deel aan de Konin- ginnemarkt. De opbrengst wordt ge bruikt voor het bekostigen van de gratis vakantie die kinderen met spierdystrofie in het Tesselhuus door brengen en ook voor „leuke dingen" waarmee de outillage van het Tessel huus wordt verrijkt. Geschiedenis Voorzitter De Leeuw maakte van de gelegenheid gebruik om terug te blik ken in de geschiedenis van de stich ting en maakte daarbij gewag van nieuwe activiteiten. Het bieden van vakanties aan zwaar gehandicapte kinderen begon al in 1981. Aanvanke lijk werd gebruik gemaakt van de aangepaste akkommodatie van hotel „De Zwaluw" en de Bartimeushoeve in Oosterend totdat een eigen huis werd aangekocht aan de Ruyslaan in De Koog, dat later werd uitgebreid zodat er tegelijkertijd acht gehandi capten met hun tien tot elf begelei ders kunnen verblijven. Het streven is erop gericht de kinderen zoveel mo gelijk zelfstandig te laten recreëren, waarbij ze op bijna dezelfde wijze va kantie vieren als andere jongelui. Ze doen boodschappen, rijden naar het strand, varen met de kotter mee en gaan ook „stappen". Bijna alle kinde ren die het Tesselhuus bezoeken zijn echter aan de rolstoel gekluisterd en kunnen het niet stellen zonder bege leiding. Vrijwillige hulp is er gelukkig steeds voldoende, veel (jonge) men sen zijn bereid een week van hun va kantie op te offeren voor dit werk. Ruimte en respect De reacties van zowel de kinderen als de vrijwilligers zijn steeds heel positief. De kinderen waarderen het in het bijzonder dat zij zich met hun rolstoel overal op het eiland kunnen ophouden zonder aangegaapt te wor den en zonder goedbedoelde maar niet gewaardeerde uitingen van me deleven of medelijden. „De Texelaars vangen de kinderen prima op door hen ruimte en respect te geven. Hul de voor de Texelse bevolking", aldus De Leeuw. Naast de vakanties in het Tesselhuus die door de Stichting worden be kostigd, bestaat de laatste tijd ook de mogelijkheid dat een kind met be geleider een vakantie in het huis doorbrengt op kosten van een vereni ging of particulier. Vooral Rotaryclubs haken daar op in. Het regelen van deze adoptieweken gebeurt door Arend Hengst, een van de motoren van het vakantiehuis. In verband met school ed. bestaat in de vakantiepe riode de meeste vraag naar het Tes selhuus. Om de bedden ook in de stille tijd bezet te krijgen worden nu ook oudere gehandicapten toegela ten. Zij verblijven met hun (valide) partner ais begeleider(ster) in het huis. De eerste ervaringen zijn posi tief, zodat het doel om het huis het hele jaar bezet te hebben in het ver schiet ligt. Witte bedjes De aankoop, inrichting en verbouwing van het Tesselhuus is voor een be langrijk deel gefinancierd met een le ning van twee ton en bijdragen die door verschillende fondsen en parti culiere organisaties beschikbaar wer den gesteld. Uitkeringen van fondsen blijven welkom want hiermee kan de lening versneld worden afgelost, waardoor de exploitatie van het huis wordt verlicht. Een belangrijke geld gever was het dagblad Het Parool die een deel van de opbrengst van de jaarlijkse „Witte Bedjes"-actie ter be schikking stelde van het Tesselhuus. Hans de Leeuw vertelde zaterdag dat Het Parool onlangs voor de tweede keer over de brug is gekomen en een bedrag van f10.000,- heeft gegeven. Het „zilveren dak" van het Tessel huus kan dus weer wat lichter wor den gemaakt De groep vrouwen gaat intussen door met het verkopen van artikelen ten bate van het Tesselhuus. Op dit moment is men doende met het bij een garen van artikelen die de ko mende zomer weer kunnen worden verkocht. De dames zijn vooral geïn teresseerd in tweedehands boeken. Wie die wil afstaan kan ze altijd be zorgen bij Suze Rey, Warmoesstraat 18 in Den Burg, telefoon 12955. Kijk éérst elders in deze krant. Twintig zeehonden uit de bassins van „EcoMare" verhuizen op 23 ok tober naar het zwembad Molenkoog in Den Burg, Ze verblijven daar in verband het het vervangen van de waterzuiveringsinstallatie van EcoMare. Tijdens de werkzaamheden wordt het water in de bassins niet gezuiverd, waardoor sterke vervuiling zou ont staan als alle zeehonden er zouden blijven. De negen zeehonden die in EcoMare achterblijven zijn oudere dieren (waaronder de 31-jarige Rob bie) die men graag in de gaten wil houden. Bovendien bespaart men zo de bezoekers van EcoMare een te leurstelling. Veel mensen komen im mers in de eerste plaats om de zeehonden naar het centrum. Het water in de bassins zal voor deze kleine bevolking voldoende schoon gehouden kunnen worden door het af en toe via de pijpverbinding zee gedeeltelijk te verversen. Verwacht wordt dat de werkzaamhe den in de eerste helft van december zo ver zijn gevorderd dat alle zeehon den weer naar EcoMare terug kunnen. De vernieuwing van de uit 1975 da terende zuiveringsinstallatie kost f930.000,-. In de financiering van de ze investering zit nog een gat van f180.000,-. De gemeenteraad zal wor den gevraagd een subsidie van f100.000,- te verstrekken. De rest moet komen uit andere bronnen, zo als het fonds dat wordt gevormd door de Vrienden van de Zeehonde nopvang. De Texelse reddingboot „Siegfried Eg- mundis" kwam donderdagochtend om acht uur in actie om hulp te bie den aan een motorjacht dat op het wad ter hoogte van De Cocksdorp in moeilijkheden verkeerde. Het scheep je, de „Zeezwaluw" uit Zaandam, had roerschade en was door de noor doosten wind in de richting van de dijk gedreven en dreigde daar vast te lopen. Dat was ook gezien door Leo Brokken uit De Cocksdorp, die samen met zijn broer in een visbootje te hulp schoot. Het jachtje, met twee man aan boord, kon door de broers worden losgetrokken juist voordat het water ging zakken. Assistentie van de reddingboot was hierdoor niet nodig. De brandweer rukte vanmorgen uit wegens brand in de opslagplaats van gevaarlijke stoffen van het NIOZ in 't Horntje. Analist Stephan Jansen was bezig met het overpompen van hexaan vanuit een vat via een plastic leiding. De gevaarlijke vloeistof ont vlamde, waarschijnlijk door statische electriciteit. Jansen rende weg om de brandweer te waarschuwen en wist vervolgens zelf koelbloedig de vlam men te doven, zodat erger werd voorkomen. Jan Arie Eelman, Canada; Belinda van Diesen, V.S.; Harm Broersma, Vlieland; Mark Riteco, Appingedam; Kunny Pettinga, Groningen; F"eter „Doep" Dros, Ooster end; Jan Yetse Stapersma, Oudeschild; Hugo Snoek, Den Burg; Klaas Veenbaas, Oudeschild; Janien de Bruijn, Den Hoorn; Sieme Dros, Oudeschild; Gerrit Vlaming, Oosterend. Zij en vele, vele anderen zijn van de partij op de reünie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de L.T.S. op 28 oktober. MELD JE OOK ZO SPOEDIG MOGELIJK AAN!! L.B.O. Texel

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1