Ik kan nu eindelijk met atsoen dat vergif kwijt" „Sport beperkt juist gebruik van alcohol" 500 personen maakten Avro-wandeltocht Clubs in jaarvergadering Texelse Sportraad: ste puntverlies r Klif-team J. Homan derde bij NK ringsteken Onverdiend verlies ZDH tegen koploper Kustonderzoek door leerlingen RSG 3 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 caf van nabij bekekeneen mobiele container met verschillende compartimenten, zodat de verschillende afvalstoffen gescheiden worden meld. is er nog niet, hoor. Je zult nog even geduld moeten heb- roept een mevrouw tegen een naderende kennis, die be en bezakt op de fiets aan komt rijden. In afwachting van de mst van de ecocar heeft zich rond één uur al een handvol nsen op de hoek Bernardlaan/Tjakkerstraat verzameld. Een me- m meldt dat ze blij is nu eindelijk op een fatsoenlijke manier een fles vergif af te kunnen. „Ik zat er echt mee in m'n ik wist niet waar ik er mee heen moest." "9' Keft het gif van een bekende ge ien. „Het zit in een glazen fles, ter etiket, je weet absoluut niet het voor rotzooi is. Maar gezond Kt zeker niet zijn. Ik heb het ge en om te voorkomen dat omge- <ée bomen opnieuw gaan pen. Het was me een doorn in mg. Het heeft goed verstopt a in een kast gestaan." ecocar komt aanrijden staan minstens zes mensen klaar met handeltje. Terwijl de twee man- van de ecocar het eerste aanbod ven, groeit het aantal wachten- snel. „Ziezo, daar ben ik vanaf," ten mevrouw opgelucht als ze linke voorraad bijna- lege ver- san ingeleverd heeft. „Het is een meling die we in tien jaar ge kweekt hebben. Kijk, je kunt het na tuurlijk wel naar de gemeente brengen, maar daar komt het gewoon niet van. Laten we maar eerlijk zijn. Dus spaar je het op. Want in de vuil niszak stoppen doe je het toch ook niet." Het volgende dat de kar in verdwijnt is een onkruid-bestrijdingsmiddel. Ook dat blijkt al twaalf jaar in de kast te staan. Intussen blijven de mensen af en aan lopen. „Ik geloof dat er nog verfspuitbussen van mijn vader bijzitten," vertelt een man, ter wijl hij zijn tas leegschudt. „Maar doe hier maar voorzichtig mee, want ik weet niet precies wat het voor goedje is. Ik heb het langs de weg gevonden. Volgens mij is het een schapenontsmettingsmiddel." De man van de ecocar ruikt er eens aan, maar schudt het hoofd. Het ruikt blijkbaar niet bekend. „Je komt niet van het eiland, he? Dan kun je ook niet weten hoe die schapenontsmet- ter ruikt. Maar dat leer je vanzelf wel als je hier regelmatig met die wagen komt," zegt de Texelaar. Er meldt zich iemand met een tas vol cosmetica. „Ziezo, ik zal het hier eens even lekker laten ruiken." En in derdaad, even later wordt de olie- en verflucht die rond de kar hangt, ver dreven door een zware "Soir de Paris-" geur. Als het bijna half twee is, melden zich voor het eerst geen mensen meer bij de kar. De Eco-mannen ver tellen maar 20 minuten pauze gehad te hebben tussen de middag. „Het is erg druk. Neem nu dit half uur. Er ko men zo even 24 mensen bij je kar. Wij hadden dit -zeker voor de eerste keer- nooit verwacht. Het is een leuk resultaat, maar als je het per gezin gaat omrekenen, zijn er toch altijd nog vele honderden mensen die je niet gehad hebt. We hopen die de volgende keren ook te zien." Bm van Klif heeft gelijk «ld tegen Casino 2. Ook Jelle- moest de eerste nederlaag slik- Casino heeft na de winst op De ils enige nog geen punt Bkend voor zo'n jonge ploeg is *de prestaties tegen betere te nders, zoals De Krim, dan worden afgewisseld worden »ndere prestaties. Casino 2 is sottenbreker in de hoofdklasse, Mepte Klif toch een punt af, het 2-2 gelijkspel. Een goede Se van Casino 2. Het eerste ën Casino won vrij gemakke- De Koog, al kwam deze over 's eigenlijk pas in de tweede Md tot stand. Casino zal dit "de sterkste ploeg zijn en op 'hlik is het ook nog niet dui- *ie de concurrentie aangaat. ")9 misschien, maar dan past filosofie geen nederlaag. Een "9 tegen een eindelijk gedul- 'knd Mantje, dat onmiddellijk Seld beloond zag met een 3-1 "e Krim moest tegen Gamma toofd buigen na drie tegentref- slechts twee eigen scores, "•derlagen in drie wedstrijden Krim, dan kan men spreken '"aarzelende seizoenstart. 3 wist een 4-2 winst op Rab Een uitslag van twee "die waarschijnlijk aan het het seizoen ergens in de "Mot zullen eindigen. Texel BV slde een moeilijke maar ver winst op ZDH met 2-2. speelt Gamma thuis te- '°V Shop, vrijdag om 19.25 18.00 u. Selectie C-junioren 18.50 u. Selectie B-junioren 19.40 u. Texel 5- Gamma 5 20.30 u. Texel-Texel BV 3 21.20 u. Mantje 2-De Koog 2 22.10 u. Casino 3-Nioz Zaaldienst: Klif Vrijdag 6 oktober: 17.00 u. Texel BV-Gamma (j) 17.45 u. Texel 3-Gamma 4 18.35 u. Texel BV 4-Attent 19.25 u. Gamma-Toyshop 20.15 u. Klif 5-De Krim 3 21.05 u. Klif 3-De Krim 2 21.55 u. Jelleboog 2-Casino 4 22.45 u. Albert Heijn-Klif 2 Zaaldienst: De Krim Maandag 9 oktober: 17.15 t/m 19.00 u. Selecties Uitslagen: Hoofdklasse: Casino 2-Klif 2-2, Gamma 3-Ran 4-2, De Krim-Gamma 2 2-3, Mantje-Jelleboog 3-1, Casino-De Koog 5-1, ZDH-Texel BV 2 2-3. Eerste klasse: Nioz-Texel 5-3. Tweede klasse: Mantje 3-Texel 3 7-2. Attent-Gamma 4 2-2, Texel 2-De Koog 3 0-4, Texel BV 4-De Muy 4-3, Jelleboog 3-Klif 4 1-3 Derde klasse: Gempo-Gamma 5 7-5. Vierde klasse: Texel 6-Casino 7 10-3, Klif 6-Jelleboog 4 3-0, ZDH 3-Rab 2 0-14 Dames: Gamma-Casino 1-2, De Koog-De Krim 0-1 Junioren: Texel-Casino 2 3-3, Gamma-ZDH 11-0, Casino-Texel BV 1-10, Texel 2-Oosterend 2 7-1, Texel 7-Casino 5 9,3, Texel 5-De Koog 2 3-3, Casino 5-Texel 6 1-0 Op 30 september namen 22 aan spanningen in de Uithof deel aan het Nederlands Kampioenschap ringste ken. Vijf aanspanningen van Texel moesten district West vertegen woordigen. Het is erg jammer dat er maar weinig publiek was, want alle combinaties zagen er prachtig uit. De wedstrijd was erg spannend. In de laatste bar rage werden de ringen kleiner en moest er op tijd gereden worden. Fa milie De Vries van district Noord werd met zestien ringen kampioen. Team Okkema vijftien ringen, district Noord tweede; derde dhr. Homan dis- (s6Sl33C)C] trict West veertien ringen, 9.5 sec.; vierde fam. Eelman, district West veertien ringen, 9.7 sec., vijfde dhr. Bouma district Noord veertien ringen 10.6 sec., zesde fam. Bakker district West veertien ringen, 11.4 sec. Een omstreden penalty in de tweede helft betekende de ommekeer in de voetbalwedstrijd Winkel-ZDH. De thuisclub kwam hierdoor op een 1-0 voorsprong, die tot op dat moment nauwelijks verdiend was te noemen. Uiteindelijk verloor de ploeg uit Den Hoorn met 2-0. Zonder wisselspelers en een vlagge- nist reisde ZDH zondag af naar Win kel, de trotse aanvoerder van de ranglijst in de derde klasse afdeling Noordholland. In de eerste helft was van die hoge positie weinig te mer ken. Winkel liet zich door ZDH terug drukken op eigen helft en kon slecht in het spel komen. ZDH-doelman Frans Stolk kreeg voor rust daarom niet meer dan drie moeilijke inzetten te verwerken. Maar ook de Zwalu wen zélf konden nauwelijks goede kansen creëren. De ruststand was dan ook 0-0. In de tweede helft kreeg Winkel een unieke mogelijkheid om de score te openen. De overigens goed leidende scheidsrechter beging een voor ZDH vervelende fout door de bal op de penaltystip te leggen, na een vermeende overtreding van Marcel Witte in het strafschopgebied. Volgens de ZDH-spelers was er hoog uit sprake van obstructie, zodat de scheidsrechter niet meer dan een in directe vrije trap had kunnen geven. De penalty werd benut, waarna ZDH besloot om risico's te nemen. Achter in werd één tegen één verdedigd. Bij na had deze tactiek succes toen Arjen de Ruiter de Winkel-defensie de hielen liet zien. Alleen voor de keeper schoof hij de bal echter net naast het doel. In plaats van gelijk, werd het even later 2-0 voor Winkel. De bal viel juist tussen de laatste man en de keeper, waarna de Winkel-spits de aanval fraai afrondde met een lob. Grote kansen deden zich in het ver volg aan beide zijden niet meer voor, zodat deze score tot het eindsignaal bleef gehandhaafd. De Texelse Sportraad zal zich met klem verzetten tegen de op vatting dat .sportkantines de kortste weg zijn naar alcohol". Ze ker voor wat betreft het alcoholgebruik onder de jeugd is dit onzin, zo werd gisteravond unaniem geconcludeerd tijdens de jaarvergadering van de 35-jarige stichting. De sportwereld vindt dat zij ten onrechte de zwarte piet krijgt toegeschoven. Volgens de aanwezigen is het tegendeel juist het geval: sport heeft in ze kere zin juist een remmende werking op alcoholgebruik. Deze stelling zal worden verwerkt in het advies dat de Sportraad aan het college van B en W zal uitbrengen. De Sportraad zal in haar advies in stemmen met het voornemen om tot een uur na het beëindigen van jeug- dactiviteiten géén alcohol te schen ken in sportkantines. Anderzijds is zij tegenstander van een eventueel al coholverbod voor sporthal Ons Ge noegen. „In de sporthal moet het schenken van bier en wijn gewoon kunnen blijven plaatsvinden, mits de huidige sociale controle in acht wordt genomen", aldus Sportraad voorzitter Albert Hoven. Een opvallende conclusie tijdens de vergadering, die werd gehouden in de kantine van Texelse Boys, was dat de sportverenigingen vinden dat sport het alcoholgebruik juist beperkt. Ger Praamstra, administrateur van de Texelse Sportraad, vertolkte de me ning van velen: „In elk geval is het zo dat mensen die sport bedrijven vóór de wedstrijd geen alcohol zullen drinken. Gezien de aanvangstijdstip pen van de wedstrijden in de sport hal is dan in sommige café's al het „happy hour" aangebroken. Daar naast zien we, en dat blijkt ook dui delijk uit het onderzoek naar sport en alcohol op Texel, dat in kantines juist een goed toezicht wordt gehouden ten aanzien van de jeugd. De reële conclusie is dus dat van sport een beperkende werking uitgaat. Des te wranger is het dat sport en alcohol met elkaar in verband worden ge bracht. Ten onrechte wordt de sport nu in een kwaad daglicht gesteld." Het bezwaar dat jeugd in sportkanti nes wordt geconfronteerd met alco holgebruik, werd door de aanwezigen genuanceerd. Willem Roeper merkte op dat het drinken van een biertje een tegenwoordig geaccepteerd ver schijnsel is in de samenleving. „Als kinderen zien dat na afloop van een sportwedstrijd bier wordt gedronken, kun je dat vergelijken met een vader die na een dag hard werken thuis een koel flesje bier neemt." Praktijkvoorbeeld Anderen waren eveneens van mening dat er nogal dramatisch werd ge daan. Rob Vonk: „Een voorbeeld uit de praktijk. Ik ben leider van een B- junioren team, jongens tot en met 15 jaar. Als ik ze tracteer, is er niemand die om een pilsje vraagt. Ze tanen er niet naar. Van sommige jongens weet ik echter wel dat ze op zaterdag avond in Den Burg te stappen gaan, waarbij dan wel eens wat wordt ge dronken. Dus dat voetbal hen aan het bier brengt, kan ik beslist niet zeggen." Freek Veeger was het met deze ge- dachtengang eens: „Als jeugd aan al cohol verslaafd is, heeft dat mijns inzien niets te maken met sportkanti nes. Ik denk dat ze eerder bier halen bij een supermarkt en het vervolgens ergens samen opzuipen." Cees Tim mer viel hem bij: „De kortste weg naar alcohol is naar Albert Heijn,...." Bewuster Gerrit Spanhaak trok de conclusie dat kantines géén alcoholbevorderend beleid voeren, een mening die door iedereen kon worden onderschreven. Voorzitter Hoven: „Natuurlijk is het ook niet zo dat de sportclubs de mensen van drank moeten afhouden. Maar dankzij de sociale controle die binnen verenigingen heerst en de controle op leeftijd van jeugd, hebben we de boel wel in de hand Als een goed voorbeeld noemde Ho- De slecht bezochte VVV promotietruck waarin de Avro-gastvrouw haar opwachting maakte In „Treslong" te Hillegom werd eind september het diploma 2e restaurant kok uitgereikt. Tot de geslaagden be hoorden de Texelaars Cees Bakker, Pieter Krugers en Henk Prins. Ongeveer 500 mensen hebben zon dag meegedaan aan de „Ontdek je plekje"-wandeltocht op Texel. De ex centrische ligging van Texel en het minder goede weer in aanmerking genomen is dat een behoorlijke op komst. Als een dergelijke wandel tocht in een grote stad wordt gehouden, doen 800 tot 1200 men sen mee. Bij de VVV promotietruck op de veerhaven, een van de punten waar de deelnemers zich konden melden en waar fietsen konden worden ge huurd, had men een aanmerkelijk minder gunstige indruk. In het begin van de middag hadden zich hier nog maar enkele tienstallen personen ver voegd. Later bleek dat dit voor een deel was veroorzaakt door een mis verstand. Omdat de truck een electri- citeitsaansluiting nodig had, was deze bij de rijwielverhuur aan de an dere kant van de haven gezet en niet bij de plek waar de voetgangers de boot verlaten. De auto werd daarom niet door iedereen opgemerkt, on danks dat de VVV een verwijsbord had aangebracht. Ook zijn vrij veel mensen in de gewone dienstbus gestapt inplaats van in de speciale bus van Robert Aris van Boven om het beginpunt van de wandeling (Den Burg) te bereiken. Verder schijnen nogal wat mensen te hebben meege daan die in verband met vakantie al op Texel waren en er moeten er ook zijn geweest die op de meest gebrui kelijke wijze naar Texel kwamen: met de eigen auto. De wandeling zelf was langduriger dan de meeste deelnemers zich had den voorgesteld. Inplaats van de aan gekondigde vijf kwartier hadden de meeste wandelaars ongeveer twee uur nodig om de route af te leggen. Die route was samengesteld in over leg met de VVV en voerde langs be zienswaardigheden. Wie goed had opgelet had geen moeite met het in vullen van de vragenlijst na afloop. Enkele vragen: Welk jaartal staat op de gevelsteen van het schoutshuis? Waaraan ontleent de bioscoop De Vergulde Kikkert zijn naam? In welk jaar ontstond de WV Texel? Hoe noemt men de putten voor hoeve Brakestein? Onder de inzenders van juiste antwoorden wordt een fiets verloot. Tevreden Bij de VVV is men best tevreden over het hele Ontdek je Plekje- projekt. Met name de twee televi sieuitzendingen van de bekende en door de kijkers hooggewaardeerde ru briek (waarderingscijfer 7,4) moeten hebben gewerkt als effektieve recla mespots, die een heel ander karakter hadden dan de gebruikelijke tv- uitzendingen over lexei. tr was spra ke van mooi camerawerk met aan dacht voor details die zelfs menige geboren Texelaar nooit heeft opge merkt. De serie „Ontdek je plekje" wordt vooral gewaardeerd door een publiek dat meer dan normaal is geïnteresseerd in historie, bouwkunst e.d. en hoort dus tot de doelgroepen waarop volgens het toeristisch aktie- plan Texel de promotie in het bijzon der gericht moet zijn. ven de kantine van de Windsurfclub Texel, waar uit principe geen alcohol wordt geschonken. Extra risico's op het water worden op deze wijze uit gesloten. Ook memoreerde Hoven dat de mensen de laatste jaren al steeds bewuster worden van het om gaan met alcohol. Wie een glaasje fris neemt, wordt niet vreemd aange keken, en dat is wel eens anders ge weest. Brief Heetveld Irritatie was er over de brief van rec tor Heetveld van de Rijksscholenge meenschap Texel aan de gemeenteraad. De daarin geuite be schuldiging aan het adres van de sportkantines was de directe aanlei ding tot het instellen van het onder zoek en de eropvolgende discussie Peter van der Gracht: „Het komt zeer vreemd op mij over als de schuld voor RSG-leerlingen met alcoholpro blemen, zomaar bij de sportverenigin gen wordt gelegd. Dat is al te gemakkelijk." Sommigen suggereer den dat de RSG-rector eerst maar eens de hand in eigen boezem moet steken. Tijdens schoolfeesten schijnt er flink wat bier te worden genuttigd door de leerlingen. De kritiek van Heetveld en ook enke le gemeenteraadsleden dat het on derzoek onzorgvuldig is geweest, wordt door de Sportraad niet onder schreven. Het feit dat de jeugd tus sen de 16 en 18 jaar niet onder de loep is genomen heeft te maken met de wettelijk bepaalde grens van 16 jaar. Met betrekking tot de oudere jeugd zijn de sportclubs van mening dat de sociale controle in sportkanti nes dusdanig is, dat alcoholgebruik niet tot excessen leidt. Recreatief Het voorstel van B en W om een al coholverbod in te stellen in de sport hal, werd unaniem gekraakt. Albert Hoven legde er de nadruk op dat sport niet alleen in verband moet worden gebracht met prestatie, maar ook met gezelligheid. „Op Texel is er een grote groep volwassenen die hun wekelijkse sportwedstrijdje louter re creatief opvat. Na afloop van de wedstrijd is er tijd voor ontspanning en daar kan een biertje of wijntje bij horen. Die vrijheid moet blijven be staan." Gerrit Spanhaak vroeg zich af welke andere reden er is voor het college om tot een dergelijke maatre gel te komen. „Gegeven de uit komsten van het onderzoek, raakt deze conclusie kant noch wal." Een ander stelde dat men dan ook het ro ken in de sporthal zou moeten ver bieden. Het algemeen oordeel was dat sport en alcohol wél samen kun nen gaan, mits dit op verantwoorde wijze gebeurt. Donderdagmorgen onderzoeken 95 leerlingen van de Rijksscholenge meenschap Texel de kust van paal 9 tot paal 28. Het kustonderzoek maakt deel uit van het internationale project "Coastwatch" en wordt in tien Europese landen uitgevoerd. Per land worden waarnemingen verricht aan de hand van gestandariseerde vragenlijsten. Het onderzoek op Texel wordt geleid door Ecomare- directeur Jan Kuiper en Fred Hollen- berg, leraar aan de RSG. De leerlingen (alle tweede klassen van Mavo en Havo) inventariseren de kust in groepjes van drie. Er wordt niet alleen gekeken naar wat er op het strand ligt, maar ook naar de in vloeden van het weer en naar de ge bieden achter het strand: bijvoorbeeld een camping, natuurgebied of bad plaats. Op turflijsten worden allerlei zaken genoteerd. Om enkele voor beelden uit de zeer uitgebreide lijst te noemen: dode vis, blik, glas, oud schoeisel of aanwezigheid van schuim. Het is de bedoeling dat ieder groepje 500 meter strand on derzoekt. De gegevens worden door de leerlin gen zelf vrijdagmorgen in de compu ter verwerkt. Hiermee wordt één van de doelstellingen van het project be reikt, namelijk het vertrouwd maken met de verwerking van gegevens in de computer Met het andere doel, het geven van inzicht in de staat van het kustmilieu, hopen de initiatiefne mers de betrokkenheid van de leerlin gen te vergroten. Omdat het onderzoek in alle deelnemende lan den ongeveer tegelijkertijd plaats vindt, wordt heel snel een internationaal overzicht van het kust milieu verkregen. De resultaten van het onderzoek worden begin maart volgend jaar aan de Derde Noordzee Ministersconferentie aangeboden.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5