labobank Texel vaart vel in turbulente tijd Russisch topkoor 21 oktober op Texel Inschrijving Texelaars bij Teso bijna voltooid lens uit dorpen: bijkantoren langer open liotheek viert derboekenweek 0-groep van start Goede resultaten schapenfokkers Spectaculaire vuurdoop vluchtlijn vuurtoren Geslaagd Bibliotheek week gesloten wegens verbouwing jqAG 3 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 het Texel in economisch opzicht voor de wind gaat, is te ken aan de jaarcijfers over 1988 van de Rabobank Texel, kwaar viel de bruto winst lager uit dan in het jaar ervoor, j daarvoor zijn eenmalige redenen aan te wijzen. Directeur feenstra deelde tijdens de algemene ledenvergadering die vo- week in De Lindeboom werd gehouden, mee dat de winst momenteel alweer op het niveau van 1987 bevindt. Kritiek er van een aantal leden uit De Koog en De Cocksdorp. Zij en dat de openstellingstijden van de Rabo-bijkantoren in die ren moeten worden verruimd. Veenstra antwoordde dat dit lijfseconomisch niet verantwoord is. bijkantoor in De Cocksdorp is tij- het topseizoen driemaal per twee uur geopend. Volgens de rezige Cocksdorpers is dat te jg, nu het toerisme in het noor- >s eilands enorm is toegeno- ,Als de heer Veenstra zegt veel waarde te hechten aan ceverlening en gastheerschap, hij dat in de praktijk waarma- ln de afgelopen zomer ontstond veel irritatie vanwege de lange itrijenDat was anti-reclame. De schiet tekort ten aanzien van ijkantoor De Cocksdorp". aldus dvoerder Meijert Boon. Koog is er een overeenkomsti- tuatie. Het kantoor is daar van nei tot half september vijf och- n per week open. Door de sei- iverbreding is het nu, eind mber/begin oktober, nog steeds inde badplaats. Vandaar het pk van de Kogers om de Helling van het bijkantoor te ver- ntot en met de herfstvakantie, itra's antwoord was in beide ge- negatief. Hij zei dat in beide n al het nodige was gedaan om met te komen aan de behoefte toeristenseizoen. In De Koog :t bijkantoor dit jaar ook tijdens rfstvakantie vijf ochtenden zijn id en in De Cocksdorp werden rdruk van de dorpscommis- de openingstijden al verruimd. als op termijn de bezettings in het naseizoen hoog genoeg inen we aan verruiming den- let is nu te vroeg om zo'n sing te nemen; financieel is het iteel geen haalbare kaart", zei :a. Geld wisselen inkdirecteur wees erop dat de voorkomende handeling in de toren, namelijk het geld wisse- bbo Texel handenvol geld kost. al om die reden is het onaan- ifijk om de bijkantoren langer te doen. Veenstra: „Aan toe- fie handelingen verdient de niets. Het primair dienstbetoon <cht op de eigen cliënten." n organisatorisch opzicht zou 5 bank problemen geven. Er n extra arbeidskrachten nodig dat kost teveel. Meijert Boon St in twijfel: „De omzet van het foor stijgt in dat geval ook, je niet alleen maar kosten." wrstel van de H. de Lugt, voor van het bestuur van de Rabo- fexel, zal in klein comité over derwerp worden verder gepraat, ibo zal de Cocksdorper dorp- missie hiervoor uitnodigen. s«ns is het nog maar de vraag bijkantoren op den duur behou den blijven. Er worden name- Bds hogere eisen aan de kgenheid van de Kinderboe- (4 tot en met 14 oktober) iert de Openbare Bibliotheek hkele activiteiten rond het Kijk verder dan je neus lang 'een tentoonstelling van be dboeken, te bezichtigen tij- gebruikelijke openingsuren, "ser een kleur- en puzzel- rtd voor kinderen van 5 tot 8 'ten puzzel voor kinderen van jaar. Deelnameformulieren 'Woensdagmiddag in de bi- «k worden opgehaald. Woens- ^9 11 oktober om 15.30 uur 'winnaars worden bekend :il en worden de prijzen uit- veiligheid van bankgebouwen gesteld en dat zou wel eens teveel kunnen kosten. Geldautomaat Het jaar 1988 stond voor de succes volle Texelse Rabo-vestiging in het te ken van veranderingen. Het hoofdkantoor in Den Burg werd ver nieuwd en de geldautomaat (gea) deed zijn intrede. De gea is een ver betering, maar blijkt te vaak te hape ren. „Erg vervelend als je in het weekend geld nodig hebt en het ap paraat is buiten werking", aldus een vragensteller. Veenstra antwoordde dat dit voor Rabo Texel een vervelend probleem is. „In het seizoen zijn we werkelijk geplaagd door storingen, met name in de weekenden. Ik ben daar heel boos over geweest en heb zelfs eens een geheel nieuwe installa tie geëist. Het had zo mooi kunnen zijn." Positief is dat de gea van Rabo Texel de vierde in Nederland is die geschikt is voor internationaal gebruik. Sinds enkele weken kunnen buitenlandse toeristen hier via de geldautomaat Nederlands geld opnemen. Van de gea werd in 1988 (vanaf half april) 33.000 keer gebruik gemaakt. Dit jaar was dat aantal in de periode januari-augustus 45.000. Het gebruik neemt dus toe. Ter vergelijking: het aantal handelingen aan de balie in de bank bedraagt ongeveer het dubbele. Actief jaar Een andere vragensteller noemde het nummertjes-systeem „klant onvriendelijk". Dat de meningen hier over verschillen, bleek uit de opmer kingen van een ander, die dit juist een vooruitgang vindt: „Je wordt nu sneller geholpen." De interne verbouwing en de verder gaande automatisering waren niet de enige veranderingen waarmee Rabo Texel werd geconfronteerd. Voorzitter De Lugt sprak van „een actief jaar, met veel nieuwe ontwikkelingen waarop door directie en medewerkers telkens weer moet worden in gespeeld." Dit werd door Veenstra onderschreven: „De tijden gaan steeds sneller. Het gaat nu twee tot drie keer zo snel als toen ik hier in 1975 directeur werd." Eén van de nieuwtjes in 1988 was de rendementsrekening. Een succes: veel mensen stapten op deze reke ning over ten koste van goedkopere spaarvormen. Andere nieuwe produk- ten zijn de SpaarOptimaalhypotheek en een onroerend goed- beleggingsfonds. Verder werd een effecten-studieclub opgericht. Met medewerking van de bank tracht een aantal cliënten zich zo te bekwamen in belegging in effecten. Voorts was er de overname van het assurantie kantoor Van Asselt/Dros. De integra tie daarvan is thans nagenoeg voltooid. Kredietverlening Rabobank Texel zat in 1988 (en ook nu nog) onder de adviesrente van Rabo Nederland, voordelig voor de cliënten dus. De rekening courant rente lag opmerkelijk genoeg hoger dan de leningrente. Veenstra zei op een spoedige daling van de r.c.-rente te hopen. Uit de balans over 1988 blijkt dat de kredietverlening met f6 miljoen is toegenomen. „Het blijkt dat op Texel veel meer wordt geïnvesteerd, dan dat er aan toegevoegde waarde te rugkomt. Dat vindt je op de balans terug: tegenover een aanwas van ƒ2,3 miljoen aan toevertrouwde gel den staat een toename van 6 mil joen aan uitzettingen. Dat betekent dat wij op de onderhandse kapitaal markt moesten bijlenen", aldus Veenstra. Het bruto resultaat lag zes ton bene den dat van 1987: ƒ1,7 miljoen om 2,3 miljoen. Naast het relatief lage renteniveau, waren ook het feest rond de verbouwing, het opstarten van de geldautomaat en de overname van assurrantieportefeuilles oorzaken hiervan. De netto winst viel hoger uit dan in 1987. Er resteerde ƒ150.000,-, tegen ƒ107.000,- in het voorafgaande jaar. Dit saldo zal volgens de statuten worden toegevoegd aan de Algemene Reserve. Gouden spelden Aan het begin van de vergadering herdacht voorzitter De Lugt de over leden Piet Witte, oud-lid van de Raad van Toezicht. De Lugt meldde tevens dat in het afgelopen jaar drie gouden spelden zijn uitgereikt aan mensen die zich in het verleden over een groot aantal jaren zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor Rabo Texel. Oud-directeur Th. Graaf, oud-hoofd administratie W. Slaman en oud adjunct-directeur J. Bakker werden aldus onderscheiden. Tijdens de ver gadering werd de heer B. Trap geko zen tot lid van het bestuur. Hij volgde de heer H.P Houwing op die vanwe ge zijn leeftijd aftredend en niet her kiesbaar was. Omdat Trap deel uitmaakte van de Raad van Toezicht, moest voor hem een vervanger wor den gekozen. Er werden zelfs twee nieuwe leden gekozen, met het oog op de toekomstige vervanging van een ander lid van de Raad van Bestuur, de heer F.M. Roeper. Nieuw in het bestuur zijn de heer H.P. Vonk en mevrouw M. Eelman-Kuiper. Laatstgenoemde is de eerste vrouw met een bestuursfunctie in de ruim 80-jarige historie van de coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank Texel. Onlangs behaalden Texelse schapen fokkers goede resultaten tijdens de 80ste Veetentoonstelling in Purme- rend. In de rubriek oudere rammen hadden de gebroeders Kooiman uit Den Burg de reserve kampioen met een 2-jarig door C. Kikkert uit De Westen gefokt dier. Ook bij de 1-jarige rammen werd het reserve kampioenschap door een Texelse in zending in de wacht gesleept. J. Eelman uit Oosterend ging met die eer strijken, met alweer een fokpro- dukt van C. Kikkert. De gebroeders Kooiman waren ook succesvol met een viertal 1-jarige ooien van één va der, waarmee het reservekampioen schap werd behaald. Verder werden aan de Texelse inzendingen meerdere eerste prijzen toegekend, terwijl van de tien beste ramlammeren er vier afkomstig waren van Texel. Ook de eliteveiling die het Texels scha penstamboek in Noordholland hield in Purmerend, was een succes voor de eilandelijke fokkers. Liefst de helft van de geselecteerde schapen was gefokt op Texel. De prijzen liepen uit een van ƒ850,- voor een ooilam van het Maatschap Tjepkema en Zoon tot ƒ7200,- voor een in 1989 geboren ram van C. Kikkert. Dit was veruit de hoogste prijs die op de veiling werd betaald. Het dier werd eigendom van een gecombineerde groep Nederland se fokkers. C.A. Commandeur zag een ramlam voor ƒ4500,- naar België gaan. P. Verberne en L.C. Eelman vin gen rond de ƒ3000,- voor ooilamme ren en maakten daarmee vergeleken met de anderen een mooie prijs. Het Russische koor „Noorus" zal za terdag 21 oktober a.s. luister bijzet ten aan de viering van het 20-jarig bestaan van het Texels Christelijk Mannenkoor in de Hervormde kerk van Den Burg. Dat is een buiten kansje voor de liefhebbers van van koorzang van sublieme kwaliteit want het Russische koor hoort tot de wereldtop. „Noorus" bestaat uit zeventig meren deels jonge zangers en zangeressen, die een korte tournee door Nederland maken op uitnodiging van de Stich ting Uitwisseling van Internationale Koren (STUVINK). Het bestuur van het Texelse koor heeft de gelegenheid om het koor naar Texel te halen met beide handen aangegrepen, ervan overtuigd dat zo'n gelegenheid zich misschien nooit opnieuw zal voor doen. „Noorus" behaalde de afgelo pen jaren tal van prijzen. In 1988 werd het de Grand Prix Summa Cum Laude toegekend op het Europese Muziekfestival in het Belgische Neer- pelt en tijdens een internationaal mu ziekfestival vorig jaar in Boedapest sleepte het de eerste prijs in de wacht. Het koor, bestaande uit leden tussen 18 en 35 jaar, treedt in eerste instan tie op in Boskoop, waar het wordt ondergebracht bij particulieren. Op Texel hoeft geen logies geregeld te worden want het gezelschap gaat na afloop met een extra boot terug naar het vasteland. Van die boot kan ook gebruik worden gemaakt door men sen van de overkant die de uitvoering op Texel willen meemaken. De boot is één van de maximaal acht zg. „culturele" boten die Teso jaarlijks laat varen. Regel is dat zo'n extra boot altijd op vrijdagavond vaart, om organisatorische redenen. Het Russi sche koor had echter alleen de zater dagavond nog vrij voor een uitvoering en Teso was bereid een uitzondering te maken, zodat het voor Texel unie ke evenement kan doorgaan. Aan de jubileumavond van het Man nenkoor zal ook worden meegewerkt door een koperensemble van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, Secretaris Klaas Haijma van het Texels Christelijk Mannenkoor rekent erop dat voor de uitvoering zeer gro te belangstelling zal bestaan. Kaarten f 10,-) zullen tevoren op diverse na der bekend te maken adressen ver krijgbaar zijn. Het programma van de avond, dat op dit moment nog niet in detail vast staat, zal in deze krant worden gepubliceerd. Kustwacht Eierland kreeg dit jaar ein delijk een zogeheten „redlijn" ter be schikking, waarmee de vuurtorenwachters in geval van nood de toren kunnen verlaten. De aan winst moest echter ook in de praktijk worden beproefd en dat gebeurde gisteravond. De maandelijkse brand weeroefening werd ervoor gebruikt en dat leverde sensationele taferelen op. Zowel slachtoffers" als brandweerlieden werden namelijk langs de buitenzijde uit de toren in veiligheid gebracht. Een kunstmatig rookgordijn dat bovenin de toren was opgetrokken, gaf de actie een leven secht aanzien. Uit ventilatieroosters in de torenmuur kwam de rook na melijk naar buiten. Het toonde zelfs zó echt, dat het kustwachtcentrum in IJmuiden in verwarring werd ge bracht. Het centrum alarmeerde de dienstdoende kustwachter F. Dree- sens in Den Burg met de mededeling dat het licht van de toren om ondui delijke redenen nogal flauw was De brandweer liet zich niet in verwar ring brengen en klaarde de zware klus (beklim maar eens met een gasmasker en zuurstofflessen zoveel traptreden, terwijl je bovendien geen hand voor ogen ziet) vlot na een aar zelend begin. De nieuwe redlijn doorstond de letterlijke vuurdoop goed: iedereen kwam snel en heel huids beneden. Voor de vrijwillige Texelse brandweerlieden was hiermee de kous overigens nog niet af. De vier leden van de brandweer van De Cocksdorp die de oefening hadden bedacht en georganiseerd, hadden namelijk nóg twee noodgevallen in scène gezet. Op weg naar de brand", bij de inrit naar de vuurto ren, stond langs de kant van de weg namelijk een autowrak met slachtof fer, die in botsing was gekomen met een tank gevuld met onbekende che micaliën. En op het moment dat men de situatie in de vuurtoren juist onder controle had, werd wederom alarm geslagen: problemen in het Eierlandse Huis, waar twee zwemmers het slachtoffer waren geworden van een chloorvergiftiging. Uiteraard wisten onze helden van de brandweer ook deze ramp adequaat te bestrijden. Overigens met de nodige foutjes, maar die horen bij een oefening. De foto werd gemaakt door Bert Koning, niet tijdens de oefening van gister avond, maar bij de generale repetitie verleden week zondag. Wie nu bij het loket op het veerha venterrein in Den Helder een boot- kaart tegen Texels tarief wil kopen, moet persé bij Teso als „Texels" zijn geregistreerd. Tot gisteren was het nog mogelijk om een goedkoop kaartje te krijgen, zonder dat men in het bestand was opgenomen. De overgangsperiode voor bedrijven was al eerder (per 1 april j.l.) afgelopen, zodat thans iedereen die voor een goedkoop tarief in aanmerking wil komen, zich eerst in het Teso hoofd kantoor op 't Horntje moet laten re gistreren. Al bij het opstarten van de computer registratie, in december 1988, was aangekondigd dat de overgangsperio de per 1 oktober zou zijn beëindigd. Bovendien zijn alle op Texel gevestig de bedrijven die bij de Kamer van Koophandel zijn geregistreerd en alle particulieren hierover door Teso geïn formeerd. Bij Teso gaat men er vanuit dat alle bedrijven zich inmiddels met één of meerdere voertuigen hebben laten registreren. Onder de particulie ren bevinden zich naar schatting nog zo'n 500 personen die wél in aan merking komen voor het Texels tarief, maar tot dusver hebben verzuimd zich in de Teso-computer te laten op nemen. Daarnaast zijn er nog veel Texelaars die zonder meer aan de Herman Bakker uit Den Hoorn heeft het diploma behaald dat hem het recht geeft zich als registeraccoun tant te laten inschrijven bij het Nl- VRA. Bakker, die hoofd administratie bij Teso bootdienst is, heeft hiervoor drie jaar cursussen in Amsterdam en Utrecht gevolgd. Het is niet zijn be doeling een zelfstandige praktijk als registeraccountant op Texel te begin nen, al stelt hij -naast zijn werk bij Teso- zijn diensten wel beschikbaar. 5000 zou bedragen, is hiermee bijna waargemaakt. Over de praktische voordelen is men bij de bootdienst tevreden. „Voor het publiek is er nu een soepele afwikkeling aan het loket in Den Helder. Omgekeerd is dat ook voor ons personeel een fijne zaak. De kwaliteitsverbetering die we met deze registratie hebben beoogd, is geslaagd te noemen", aldus Herman Bakker, hoofd administratie bij Teso. eisen voldoen, maar die zó zelden van de boot gebruik maken, dat zij het nut van een goedkope knipkaart niet inzien Ook tweede autobezitters laten zich vaak met maar één voer tuig registreren. De kosten van in schrijving zijn overigens beperkt. Voor het verplichte uittreksel van de ge meente moet ƒ3,50 aan legeskosten worden betaald. Uiteraard moet men er wel voor naar 't Horntje rijden. Ook wijzigingen in de gegevens moe ten daar worden doorgegeven. In totaal zijn momenteel ongeveer 4500 voertuigen ingeschreven. Teso's verwachting dat de respons ongeveer De openbare bibiotheek wordt in wendig verbouwd en anders inge richt. Er komt een aparte leesruimte in de benedenverdieping, waar tot dusver de studio van „De Lichtboei" was. De leesruimte wordt bereikbaar via een nieuwe brede trap. In het gedeelte van het gebouw waar nu nog de leestafel staat, komen stellingen met boeken. De verbou wing kost omstreeks f30.000,-De bi bliotheek financiert deze investering met een subsidie van de gemeente en met eigen fondsen. Het werk be gint 16 oktober en zal een week du ren. In die periode zal de bibiotheek gesloten zijn.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7