Cjrocn ^warts jexeh in het harL, N\! laat effekt van jromotie onderzoeken MÉ! 4 SQSaQ Reusachtige helikopter zaterdag op Texel )ok dit jaar spectaculaire roei arrangementen ii cord opbrengst flecte nkerbestrijding Bromfietser botst tegen stenenauto Zware aanrijding Uithangborden weg Vuilniswagen botst met personenauto Nationale collecte voor geestelijk gehandicapten Beatrixfonds Biln.Ti >!MIM Oktober Stofzuigermaand Bakkers Ijzerhandel b.v. tel. 12346 £RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.421 VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 ujvertenties, abonnementen, etc. rjld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jjn 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 tie parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [0-12741. nwerktijd deze week tot en met dinsdag a s. itBerndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 40,40 per half jaar; Los f\— Slichting VVV Texelpromotie wil het rendement van zijn re- lecampagnes vergroten. Om dat te kunnen doen is het no- 10 nauwkeurig mogelijk te weten wat de effekten zijn van tekende advertenties, die de VW plaatst om de mensen te egen informatiemateriaal over Texel aan te vragen. Het orga- itiebureau Kappelhof uit Breda stelt daartoe een onderzoek «aarvoor f50.000,- is uitgetrokken. Meer dan de helft (55%) dit bedrag krijgt de VVV terug in de vorm van een EG- a'die. jnderzoek omvat een mediaon- ïk en een consumentenonder- waarbij in eerste instantie personen zijn benaderd die in «cente verleden VVV-drukwerk aangevraagd door de adver- icoupon op te sturen. Die heb- nlussen een vragenlijst .jen; verwacht wordt dat meer !e helft van hen deze lijst inge- retourneren. Uit de antwoor- sillen gegevens worden waarvan bij het plannen eigende campagnes gebruik gemaakt. Die gegevens moe ader andere duidelijk maken kranten of andere organen de ie respons opleveren, op welke men wil boeken, hoe de ge- imenstelling is van de betrok- üit welke sociale klasse hij op welke .manier van boeken tnsen de voorkeur geven, etc. hteau Kappelhof is al eerder ft VVV aan het werk geweest, betrof het een vrij snel uitge- onderzoek met enquetes om site bepalen wat de resultaten west van de versterkte pro- zoals die mogelijk werd toen W-stichting werd opgericht en atners jaarlijks elk gedurende a anderhalve ton voor promotie ügen. De (positieve) bevindingen lippelhof liggen momenteel ter fbij de partners. Voorspoedig directeur Jaap Dekker openbaar- >:«nsdag enige cijfers waaruit iht de belangstelling van de M vakantieganger voor Texel 9ste drie jaar sterk is toegeno- ïo werden dit jaar (stand 30 ""ter) naar aanleiding van «langs op Texel gehouden col- kn bate van het Koningin Wit blonds heeft een record ^opgeleverd. Totaal werd niet don f 21.792,- bijeengebracht "collectanten. Dat is gemid- T' per woning. "der een overzicht van de op- js'en per dorp; tussen haakjes t-rengst van vorig jaar. ^urg J8.536.80 1/7.362, Scksdorp f859,50 (f647,65); f1.282,90 (f1.167,25); Den ""■137,45 (f1.230,85); 't 'f; '560,20 (f561,-); De Koog !?■- (f2.182,45); Oosterend ■'0 (3.100,45); Oudeschild J60 (fl.576,651; De Waal If589,50) Welletjes... je comité van de Neder- "kankerbestrijding heeft beslo- mee te werken aan de grote ^<e actie ter gelegenheid van larig bestaan van het Koningin *iafonds op 19 oktober a.s. f- actie (die bij het publiek on- aandacht wordt gebracht met our durende tv-uitzending) 'M comitéleden en hun mede- 5 winkeliers moeten benaderen oonsoring. Het Texelse comité "zo kort na de landelijke col- gewenst. schriftelijke en telefonische verzoeken 43.390 brochures verstuurd. Vorig jaar op dezelfde datum was dat getal 36.780 en in 1987 36.070. In drie jaar een toename dus met 22%. Van het „Waddeneiland Texel" gingen 22.000 exemplaren de deur uit. Ver der werden 6300 Vakantiereisgidsen verstuurd, 29000 Vakantiereisgidsen met bungalowbrochure en 4800 an dere drukwerken (vooral de camping folder, maar ook boot- en busdienstregelingen e.d.). Nederland was de grootste afnemer: daar ging 71% van het materiaal heen; Duitsland betrok 19%, België 9% en overige landen 1%. Bij de ge noemde cijfers zijn niet de vakantie reisgidsen e.d. inbegrepen, die gestuurd werden naar andere VW's, reisbureau's en NBT-kantoren. Bezettingslijst Er wordt niet volstaan met toezen ding van een gids met opsomming Jaap Dekker: Dóórgaan met adverteren!" van akkommodatiemogelijkheden, maar er wordt een tot op het laatste moment bijgewerkte bezettingslijst bijgevoegd. „Er zijn maar weinig VW's die dat doen", vertelt VVV- direkteur Jaap Dekker. „Maar wij vin den het belangrijk dat een adspirant gast direkt kan zien wat nog vrij is, zodat hij zich overbodig bellen en schrijven kan besparen". Toch wor den logiesverstrekkers wel eens be naderd door mensen die dat bezet tingslijstje kennelijk niet hebben ge zien en vragen om akkomodatie die De grootste helikopter ter wereld, de Russische Mi 26, is zaterdag enkele uren te zien op en boven het vlieg veld Texel. Het driemotorige gevaarte met een leeggewicht van ruim 28 ton, zal hier een groot aantal para chutisten afwerpen. Het is de eerste keer dat een helikop ter van dit type in Nederland is. Het is met Russische bemanning en tech nici voor een maand gestationeerd op Schiphol, op initiatief van het bedrijf Heavy Transport Helicopters uit Am sterdam, die er klanten voor tracht te vinden. In verband met dat laatste laat het bedrijf er af en toe de monstratievluchten mee maken. Dat kost wel f25000,- per uur, zodat er alleen wordt gevlogen als er serieuze gegadigden zijn die daar prijs op stel len. Dat laatste weerhield de Texelse luchthavenmeester Ed de Bruijn er niet van om het toestel toch uit te nodigen. Hij bood vrijstelling van lan dingsgeld aan, maar dat was niet ge noeg. De zaak kwam rond toen na overleg met het paracentrum Texel bleek dat veel parachutisten graag een sprong uit het gigantische toestel wilden maken en daar geld voor over hadden. Niet minder dan 150 springers reageerden op de uit nodiging en zo konden de kosten voor een deel worden gedekt. De eerste groep parachutisten (de Mi 26 kan maximaal 80 a 90 passagiers meenemen) zal al op Schiphol aan boord gaan. Daar stijgt het toestel om 10.00 uur op. Tussen half elf en elf uur zal het boven het vliegveld Texel verschijnen, de springers afwer pen en landen om een nieuwe lich ting para's te laten springen. Het is de bedoeling dat de helikopter dan nog een tijdje aan de grond blijft staan, op ruime afstand van de ge parkeerde vliegtuigen om te voorko men dat die door de enorme acht-bladige rotor worden weggebla zen. Omstreeks drie uur 's middags zal de Mi 26 weer naar Amsterdam vertrekken. Wel moet het voorbehoud worden gemaakt dat het bezoek aan Texel als gevolg van ongunstig weer niet zou kunnen doorgaan. Hoewel het toestel daar zelf best tegen kan, wordt de vlucht bij regen of laaghangende be wolking afgelast omdat er dan niet veilig kan worden gesprongen. De Mi 26 temidden van bewonderd publiek bij een eerder bezoek aan Europa. De totale lengte is 40 meter. De rotor heeft een doorsnee van 33 meter en de hoogte is acht meter. De drie motoren hebben een vermogen van 30.000 pk. De kruissnelheid is 255 km per uur. Het totale gewicht (inclusief maximum lading) Is 56 ton, evenveel als een groot straalverkeersvliegtuig zo als de Boeing 737 al maanden geleden is werd gereser veerd. Volgens Dekker is in zo'n ge val het toegevoegde bezettingslijstje zoekgeraakt of door de betrokkene nog niet ontdekt. Ook kan iemand een gids in handen hebben die hij van een reisbureau of andere VVV heeft gekregen. Want daar zitten de bezettingsoverzichten niet in omdat die snel hun aktualiteit zouden ver liezen. Spectaculair De eigen reserveringscentrale van de VW maakt een spectaculaire ont wikkeling door. Daar werden in 1986 (tot en met september) nog 1222 bungalows, vakantiehuisjes, apparte menten e.d. gereserveerd, in 1987 was dat 2187, vorig jaar 2942 en dit jaar 5081. Daarbij moet wel worden bedacht dat het aantal objekten dat door de VVV kan worden geereser- veerd, in die periode ongeveer is ver dubbeld, vooral als gevolg van de nieuwbouw bij De Krim, Dennenoord, Gortersmient, De Pelikaan e.d. Maar ook als dat in aanmerking wordt ge nomen is de groei opmerkelijk. Overi gens lopen de nieuwste huizen met veel kwaliteitssterren het best. Daar is de meeste vraag naar. Directeur Dekker noemt daarom de verplichte klassificatie, waardoor wordt gesti muleerd dat ook de oudere objekten in kwaliteit worden opgevoerd, zeer belangrijk. „Die classificatie is een zege". Vanmorgen rond acht uur werd een jeugdige bromfietser uit Den Hoorn gewond toen hij op het kruispunt Pontweg-Hoomderweg tegen een met brokken steen geladen vrach tauto botste. De jongeman reed vanaf het nieuwe fietspad van de Hoornderweg de kruising op en had blijkbaar de van rechts komende vrachtauto niet ge zien. Hij reed tegen de zijkant van de wagen op, waarbij hij verwondingen opliep, onder andere aan het linkeron derbeen. Hij werd met de ambulance naar een arts gebracht. De jongeman mag van geluk spreken want hij had net zo goed tussen de wielen van de zware auto terecht kunnen komen. De bromfiets werd totaal vermeld. Bij een aanrijding op de voorrangs kruising Bernhardlaan/Waalderstraat zijn woensdagmiddag twee personen auto's waarschijnlijk total loss ge raakt. Er waren geen gewonden. De botsing werd veroorzaakt door een 84-jarige automobiliste uit Den Hoorn, die op de Waalderstraat rich ting De Waal reed. Op het kruispunt verzuimde zij voorrang te verlenen aan een op de Bernhardlaan rijdende 25-jarige man uit Hoogeveen. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over drie. Om die reden zullen de TVL-leden er op moeten rekenen dat de keuring waaraan hun akkommodatie enkele jaren geleden werd onderworpen, een vervolg krijgt. Op een gegeven mo ment zal een controleur (die zijn komst slechts kort tevoren zal aan kondigen) komen kijken of het aantal sterren dat destijds werd toegekend nog steeds juist is. Verhuurders die hun akkommodatie laten opknappen of veranderen hebben er uiteraard be lang bij dat die keuring zo gauw mo gelijk wordt uitgevoerd en zij kunnen zich dan ook aanmelden. Dekker geeft zonder aarzelen toe dat de florissante groei van VVV- reserveringen niet maatgevend is voor de ontwikkeling op heel Texel. „Maar het is wel een trend". Hoewel de VVV de keus nadrukkelijk overlaat aan de aanvragers, is er toch steeds meer animo voor het inscha kelen van de reserveringsdienst in- plaats van het zelf kontakt opnemen met een of meerdere verhuurders. Dat hangt samen met het sterk toe nemende aantal korte vakanties, die vaak op het laatste moment worden geboekt. Vooral dan voelt men wei nig voor zelf zoeken en geeft men het boeken graag uit handen. Sport De sportarrangementen (vakantie in combinatie met parachutespringen, brandingsurfen, kustzeden of kanova ren) lopen steeds beter. In 1986 wer den in deze categorie nog maar 36 vakanties geboekt, dit jaar waren het er 137, waarbij de para arrangementen het hoogst scoren. De indruk is dat zo'n sportief arran gement een paar jaar moet bestaan Van de gevel van een rijwielhandel in Den Hoorn werd in de nacht van dinsdag op woensdag een aantal re clameborden gesloopt. Volgens de eigenaar, die hiervan aangifte deed bij de politie, hebben enkele borden een antieke waarde De politie stelt een onderzoek in. Op de Heemskerckstraat kwam een van de wagens van de reinigings dienst in botsing met een personen auto, bestuurd door een 24-jarige Oudeschilder. Niemand werd gewond, maar de personenauto had aanzienlij ke schade aan de linkervoorzijde. De vuilniswagen, die werd bestuurd door een 54-jarige man uit Den Burg, had een deuk in een voorspatbord. De aanrijding gebeurde toen de Oude schilder de vuilniswagen, die lang zaam aan de linkerzijde van de weg reed om daar de minicontainers te le gen, passeerde Op hetzelfde mo ment week de vuilniswagen echter uit naar rechts en raakte de persone nauto in de flank. alvorens de vraag opgang komt. Het totaal aantal boekingen van de VVV reserveringscentrale steeg van 2806 in 1986 naar 7.611 dit jaar. Dekker: „Als we echt zouden willen, zouden we die reserveringen enorm kunnen opvoeren. Dat zou gebeuren als de informatrices de aanvragers al leen met die mogelijkheid zouden confronteren of daar sterk de nadruk op leggen. Maar dat willen we niet. We bieden beide mogelijkheden aan en de klant maakt uit wat er ge beurt. We zijn zeker niet agressief met die reserveringen". Dekker is ervan overtuigd dat de ver heugende groei van de afgelopen ja ren snel tot staan zou komen of in terugloop zou omslaan als de promo tieinspanning zou verslappen. „We moeten blijven adverteren en het is dus te hopen dat daar ook straks voldoende geld voor beschikbaar zal zijn. Wij zijn intussen begonnen aan de werving voor volgend jaar. Het ko mend weekend staan we met een stand op een vrijetijdsbeurs in Hil versum". Ook op Texel wordt in de week van 9 tot en met 14 oktober de jaarlijkse collecte voor de geestelijk gehandi capten in ons land gehouden. De or ganisatie berust bij de Vereniging van Ouders van Gehandicapten op Texel (VOGT). Er is in de afgelopen jaren al veel be reikt in de zwakzinnigenzorg. Om on der meer deze zorg op peil te houden is de nationale collecte hard nodig. De zorg dreigt door bezuinigingen te worden ingekrompen, maar zou juist moeten worden uitgebreid. Tien pro cent van de opbrengst van de Texel se collecte kan op het eiland zelf worden besteed. Aan collectanten is altijd gebrek, dus mensen die zich hiervoor willen inzetten zijn zeer wel kom. Informatie en opgave: Margriet van der Vliet, tel. 14510, of Map Westerlaken, tel. 14284. De collecte voor het Beatrixfonds, die werd gehouden in de week van 18 tot 24 september, bracht op Texel meer dan zesduizend gulden op. Om precies te zijn werd f6657,55 in de collectebussen gedeponeerd. In onze Spectra-winkei demonstreren wij twee populaire TEFAL apparaten; de EXTRA OVEN. klein van afmeting maar met grote prestaties en de handige QUICK-FOODMASTER, uw rechterhand in de keuken. Kom maar kijken op onze kookafdelmg op zaïerflag 7 oMoöe» as var. 1000-1600 Profiteer van oktoberpremie bij aan koop van een stofzuiger. Keus uit AEG, Bosch, Electrolux, Hol land Electro, Miele, Moulinex, Nilfisk.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1