Cjroen 'warLrJexels in het Cholesterol-gehalte ager dan landelijk „Wezenputten graag in ere herstellen U/R esultaten test bij apotheek bekend BAKKER Rondvraag gemeenteraad: CHOLESTEROL WAARDEN VOOR MANNEN VERDEELD NAAR LEEFTIJD outing Texel ruimt n bij museum op cholesterol-waanden in nol/1 - - 4-19 leeftijd f.t TEXEL CU Wi NED (-19 JR NIET IN raa-OME 8EPMLD CHOLESTEROL VERDEELD NAAR LEEFTIJD 6- CHOLESTEROL-MMRDEN IN HHOl/L IEEFTIJ0 IVRH TEXEL C3 VRH NED Fotowedstrijd mammoet-heli Geen voorrang Nog geen besluit van college over gokverslaving Caravans op erven spoedig verwijderen Oktober Stofzuigermaand Bakkers Ijzerhandel b.v. tel. 12346 Bang voor het computervirus? Het is nog niet te laat! 1. Zet onmiddellijk uw systeem datum terug. 2. Neem hierna contact op met LenR, waar specialist Ben Zegeren garant staat voor een 100% oplossing. LenR, nooit te ver! telefoon 12741 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.423 VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 jdvertenties, abonnementen, etc. •eld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ■^02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. i Graaft, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17-636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B, nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f40,40 per half jaar; Los f 1,— cholesterol-gehalte van Texelaars is gemiddeld lager dan in t van Nederland. De test die afgelopen voorjaar in de apo- van G. Lely in Den Burg werd gehouden, levert deze con- op. Hoewel de test niet als „wetenschappelijk" kan :den aangemerkt, is de uitkomst toch aannemelijk omdat er 750 mensen aan hebben deelgenomen en de apparatuur ïlmatig werd geijkt. uitkomst ook betekent dat het al hart- en vaatziekten op Texel ligt dan het landelijk gemiddel- an niet met zekerheid worden gesteld. Zowel de Texelse huisart- als de afdeling cardiologie van Gemini-ziekenhuis in Den Helder jen hiervan geen statistieken bij. Ie hoog cholesterol-gehalte is raken en hoge bloeddruk de be- rgkste oorzaak van hart- en vaat- ai. onderzoek bij de Texelse apo- werd gedurende de gehele april gehouden. Apotheker Le- od alle Texelaars toen de gratis iijkheid hun cholesterol-gehalte sn vaststellen. Dat gebeurde ten speciaal apparaat van het nkaanse farmaceutische bedrijf il-Meyers, dat op initiatief van tn padvinders van Scouting hebben afgelopen zaterdag gewerkt om het buitenterrein 1st Maritiem-en Juttersmuseum te krijgen. Aanstaande don- lig vindt ondermeer de officiële ring van de (gedeeltelijke) inrich- van het buitenmuseum plaats, dit er buiten nog erg veel puin ader bouwafval lag, werd de ding te hulp geroepen. terleden week maakten de pad- te zich op deze wijze ver- itelijk. Afgelopen zaterdag cheen er rond tien uur weer een se lichting om het karwei af te i. Het puin werd in rad tempo Mainers in gewerkt. De man- ifpen werden door museum- kwerkers tussen de middag op tl gehouden met soep en brood- jen drie uur kon gezamenlijk ijgekeken worden op een opruiming, irste fase van het beleidsplan het Maritiem- en Juttersmu- ■de bouw van een nieuw en- •ibouw, de bestrating en het Sr genoemde buitenplan- is afge- De entree bevindt zich op een plaats en de reddingboot- «ir en de tweede wierschuur zijn publiek opengesteld. Op 12 ok- vindt om 14.15 uur de feestelij- kening plaats. Lely beschikbaar werd gesteld. „Het was beslist geen poging van de fabri kant om een nieuw medicijn onder de aandacht te brengen, zoals werd gesuggereerd. Op een gegeven mo ment kreeg ik de kans om dat appa raat naar Texel te halen. Het was zuiver een aardigheidje, een kwestie van service." Dankzij de respons van het Texelse publiek werd het zelfs méér dan een aardigheidje, stelt Lely. „Van de 750 deelnemers zijn er 40 doorverwezen naar de huisarts. Voor ongeveer twin tig personen was de uitkomst echt een verrassing. Zij zijn door de test op het spoor gekomen van hun te hoge cholesterol-gehalte. Dat is trou wens ook het gevaar van cholesterol: je merkt zelf niet hoe hoog het ge halte is." Lely heeft aan mensen met een rela tief hoog cholesterol-gehalte geen medicijnen geadviseerd, maar stuurde hen steevast naar de huisarts. Dat was ook zo met de huisartsen af gesproken. Hoe het met de doorver wezen personen is verder gegaan, weet Lely niet. In elk geval heeft hij na afloop van de test niet méér me dicijnen ten behoeve van hart en va ten verkocht. Herhaling? Lely's taak is nu ten einde. Alleen zal hij nog de uitkomsten met de artsen bespreken. Of men daarmee iets kan doen, valt te betwijfelen. Gezien de grote respons vindt de apotheker het wel de moeite waard een dergelijke test nog eens te herhalen, ook al was de druk op hem en zijn perso neel erg groot. „Mijn verwachtingen zijn ver overtroffen. In eerste instan tie had ik er een uurtje per dag voor uitgetrokken. Maar in werkelijkheid waren we er van half tien tot half twee of later mee bezig. Ik heb zelfs tijdelijk een hulpje gehad." De uitkomsten van de test zijn in elk geval interessant te noemen. In zijn algemeenheid is het beeld op Texel heel gunstig. Opvallend is dat het ge middelde cholesterol-gehalte van de mannen lager is dan van de vrouwen, vooral in de oudere leeftijdsgroepen. Dit is niet in overeenstemming met het landelijke beeld, dat ongeveer ge lijke verhoudingen laat zien. Lely heeft tevergeefs getracht de reden van dit verschil te achterhalen. Verder laten de uitkomsten zien dat de mannen in geen der leeftijdsgroe pen in de buurt komen van de grens van 5 mmol cholesterol per liter. De oudere vrouwen komen met hun ge middelde wel daarbij in de buurt. Landelijk is het gemiddelde bij de vrouwen zelfs hoger dan 5 mmol/l. Wie rond de 5 scoort hoeft zich ove rigens nog niet echt zorgen te ma ken. „Medicijnen zijn dan zeker niet nodig. Bij een uitslag van vijf advi seer ik om becel op het brood in plaats van roomboter", aldus Lely. Pas boven de 8 mmol/l zijn medicij nen nodig. Lely stuurde voor de ze- Diagram van het gemiddelde cholesterol-gehalte van de Texelse mannen, In vergelijking met het gemiddelde in Nederland. Diagram van het gemiddelde cholesterol-gehalte van de Texelse vrouwen, afgezet tegen het Ne derlandse gemiddelde. Omdat ongetwijfeld heel wat men sen de komst van de Russische reu- zehelicopter met een foto-camera hebben vastgelegd, wordt aan dit unieke bezoek een wedstrijd gekop peld. Prijs: een rondvlucht voor drie personen, aangeboden door Tessel Air. Lang niet iedereen is in staat ge weest het vliegtuig van nabij te foto graferen. Om die reden zijn er twee categorieën: foto's die achter het hek van het vliegveld gemaakt zijn en van „binnen de afzetting". Dia's zijn niet toegestaan. De jury bestaat on der meer uit Bob Rienks en Ed de Bruyn. De foto's moeten binnen drie weken naar het volgende adres zijn verstuurd: B. Rienks, Ankerstraat 31, 1794 BH te Oosterend. Inzenders krijgen de foto's niet teruggestuurd. kerheid iedereen die boven de 7 mmol/l zat door naar de huisarts. Het laagste cholesterol-gehalte dat op Texel werd geconstateerd was 2,7 en het hoogst lag ruim boven de 10 mmol cholesterol per liter. Uiteraard is het interessant te weten waarom het gemiddelde op Texel la ger ligt dan elders. Lely zelf heeft geen idee wat de reden kan zijn. De normale oorzaken van een te hoog cholesterol-gehalte zijn stress, een slechte voeding (te vet, veel eieren) of een kwestie van erfelijkheid. Een 48-jarige automobilist uit De Koog die dinsdagavond op het Schil derend in de richting van Oudeschild reed, verzuimde op het kruispunt met de Emmalaan voorrang te geven aan een taxi. De taxi reed hem daardoor in de flank aan, met plaatschade als gevolg. i Scouting Texel ruimen puin bij het Maritiem- en Juttersmuseum. Texel kan een leuk graantje aan pu bliciteit meepikken van de feestelijke tewaterlating van de „Batavia", het VOC-schip dat momenteel op au thentieke wijze wordt nagebouwd bij Lelystad. Het schip zal namelijk net als eeuwen geleden op de Texelse rede voor anker gaan. „Het zou he lemaal prachtig zijn als de Batavia dan ook weer water inneemt uit de Wezenputten", aldus opperde Erna Eelman-van der Kooi (VVD) dinsdag avond in de rondvraag van de raads vergadering. Zij was op het idee gekomen tijdens het uitstapje met de gemeenteraad, dat recentelijk plaatsvond en waarbij ook de bouw van de „Batavia" werd bekeken. Uit informatie daar bleek dat de tewaterlating een grote hap pening wordt. Het voorstel van Erna Eelman viel in goede aarde. Wethou der Schilling zag er wel brood in. Eventueel kan een en ander worden gecombineerd met de viering „Texel, 575 jaar stad" in maart volgend jaar. Suikerbieten Henk Beumkes (PvdA) had een vraag die elk najaar aan de orde komt: over het vervoer van suikerbieten. „Als je over dezer dagen over de weg fiets kun je elk moment worden getorpe deerd door rondvliegende suikerbie ten. De vrachtwagens worden veel te vol geladen. Kan het volgens de Al gemene Politie Verordening worden verplicht om een net over de bieten te spannen?" Volgens burgemeester Schipper is dit niet het geval, omdat het transport al wettelijk is geregeld en de vervoer ders geacht worden zich aan deze wettelijke regels te houden. Beumkes deed voorts navraag naar het verdwijnen van een zebrapad na de herinrichting van de Bernhardlaan, ter hoogte van huisnummer 100. Hij verzocht om daar weer een over steekplaats te maken. Wethouder Schilling beloofde de kwestie door te spelen naar de verkeerscommissie. Golfbaan Naar de stand van zaken met betrek king tot de golfbaan werd geïnfor meerd door Texels Belang-raadslid Gerbrand Poster. Schilling antwoord de dat onderhandelingen met Staats bosbeheer inmiddels hebben uitgewezen „dat er een gerede kans is dat een golfbaan kèn". Volgens Schilling zijn nu de initiatiefnemers weer aan zet. Poster vroeg ook naar de bushalte bij De Waal. „Als die moet worden ver plaatst, dan graag richting Sommelt- jesweg." Schilling zei dat mensen van de NZH aan het eind van de week ter plekke komen kijken. Verder meende de wethouder dat de nieuwe zomerdienstregeling voor De Waal ze ker gunstiger zal worden. Poster wees verder op het feit dat aan de „gevaarlijke" fietspadoversteek op de Lees verder pagina 5 SPECTRA nodigt u hartelijk uit voor een kookdemonstratie in de mognetronoven met EMSA MICRO-DUR schalen Kom maar kijken op onze kookaldeling op. zaterdag 14 oktober van 11.00-16 00 uur i 111 „De één zegt dat het erg is, de an der dat het wel meevalt", verzuchtte Tine Krijnen (Texels Belang) dinsdag in de raadsvergadering, waar de brieven van Horeca Nederland en de kerkeraden van Texel over de nota Sport en Alcohol en de gokautoma- tenverslaving werden behandeld. Gerard van der Kooi (PvdA) en zijn collega-fractieleden verklaarden voor het weghalen van de automaten te zijn. Tine Krijnen was niet blij met de tegenstrijdige berichten over de wer kelijke toestand, maar wilde beide meningen bekijken. Ze had er alle vertrouwen in dat het college deze zaak goed behandelt. Gerbrand Poster (Texels Belang) constateerde dat als de gemeente de nota sport en alcohol volgt, niet al leen de kantine van de sporthal moet worden „drooggelegd", maar ook alle andere accommodaties op het eiland. „Dat betekent wel dat overal jaarlijks tonnen bij moeten, maar dat is de consequentie", aldus Poster. Omdat de brieven nog niet zijn besproken in het college, wilde wet houder Zegers nog geen standpunt geven. Burgemeester Schipper stelde voor de advisering door de Werk groep Verslaving af te wachten en deze zaak daarna te behandelen in de commissie voor algemeen en or ganisatorisch beleid. MEDEDELINGEN VAN B EN W Burgemeester en wethouders van de gemeente Texel wijzen de houders van een vrijstelling voor het plaatsen van een kampeermiddel erop dat tot uiterlijk 31 oktober a.s. een kampeer middel op het erf aanwezig mag zijn. Na die datum hoort het erf wat dit betreft „schoon" te zijn. Om verwij dering van gemeentewege te voorko men wordt aangeraden zelf voor verplaatsing zorg te dragen. Op nale ving van het vorenstaande zal wor den gecontroleerd; indien nodig vindt verwijdering plaats door de gemeente op kosten van de nalatige. Profiteer van oktoberpremie bij aan koop van een stofzuiger. Keus uit AEG, Bosch, Electrolux, Hol land Electro, Miele, Moulinex, Nilfisk, Philips.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1