Iets moois tot stand gebracht met troep... Tasiel is nog niet af van „drugsimago" Laatste spijker in nieuwbouw WW Niet vriendelijk Stukken in studie Jongerencentrum draait uitstekend Fractieberaad PSP op andere avond Stankoverlast Bromfietser gewoni Surfplank weg Oud-Texelse domine bij DG zusterkring Aanmelding voor reünie van LBO PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER Wethouder Zegers slaat met een ferme klap de laatste spijker voor de nieuwbouw van het Maritiem en Juttersmuseum op zijn kop. de verblijfsaccommodatie. We willen de kwaliteit verbeteren van wat we met zijn allen te bieden hebben", al dus Kuiper, WVC-depöt In het museum worden verschillende thema's belicht, waaronder onderwater-archeologie. Doordat het buitenterrein van het museum in ge bruik is genomen verliest de onderwater-archeologische onder zoeksgroep van WVC hun uitvalsba sis. Kuiper drong er bij de gemeente op aan een ander onderkomen voor Thijs Maarleveld en zijn collega's te zoeken. ,,Als de WVC-groep van Texel verdwijnt, verdwijnen wij waar schijnlijk uit het hart van WVC en dat is met het oog op de vestiging van een regionaal onderwater- archeologisch depót op het eiland niet gunstig", benadrukte de mu seumdirecteur. WVC heeft de eerste stap op weg naar zo'n depót al gezet door geld ter beschikking te stellen voor een inventariserend onderzoek, mits ook provincie en gemeente over de brug komen. Armlastig De kosten voor het nieuwe entreege bouw, de bestrating van het buiten terrein en de nieuwe entree voor de graanpakhuizen zijn drie ton. Veel geld voor een armlastig museum. Kuiper had woorden van waardering voor de bevolking, die na een oproep in deze krant spontaan materialen af stond. Naast de subsidie van de ge meente kreeg men geld uit het fonds Steun van Rabobanken Nederland. Langeveld en de Rooij leverde een bij drage aan de inrichting. De ontwer pers en bouwers van de nieuwe faciliteiten werden door hem ook uit gebreid in het zonnetje gezet. Aan het project is meegewerkt door: Lex Annema van Buro Visser, aannemer Daalder, RAB, Verenigde Schilders, IBS, CVI. „Met ouwe troep heeft u iets moois tot stand gebracht". Zo typeerde wethouder Zegers niet alleen de nieuwbouw van het Maritiem- en Juttersmu seum in Oudeschild, die don derdag door hem werd geopend, maar ook de inhoud. De eerste paal slaan ging aan zijn neus voorbij, omdat het entreegebouw niet op palen staat, maar Zegers mocht de laatste spijker in de muur slaan. Dit symbolische gebaar ging gepaard met veel kabaal. En met deze klap werd meteen het in gebruik nemen van het buitenterrein gevierd. Wethouder Zegers was blij dat hij de opening van de nieuwste aanwinst van het museum (het entreegebouw) mocht verrichten. Hij wees erop dat veel Texelaars het museum nog nooit van binnen hebben gezien. „Ze vin den het maar ouwe troep en ze heb ben gelijk", aldus de wethouder, die beaamde dat dit onvriendelijk klonk. Hij verzachtte zijn uitspraak meteen door te verklaren dat er een verhaal Nadat wij een aantal jaren in het bui tenland gewoond hadden en terug waren in Nederland vroegen mijn va der en moeder, respectievelijk 86 en 82 jaar, of mijn man en ik hen naar Texel wilden brengen. Dit was eind juli 1989. Mijn ouders hebben in hun lange leven veel op Texel vertoefd, mijn moeder is er geboren en getogen. Wij brachten hen met onze auto die op dat moment nog het buitenlandse nummerbord had van ons verblijf al daar. Aangekomen bij het loket van de bootkaartjes zei ik: één auto met vier volwassenen, waarvan twee met bejaardenkorting. Mijn moeder zocht ondertussen nerveus naar de bejaar denpas maar kon hem niet vinden. Ik vertelde de juffrouw achter het loket de leeftijden van mijn ouders en zei dat ik aan mocht nemen dat ze dat zelf ook wel kon zien. Niets mee te maken, was haar antwoord, alleen als ik daar een bewijs van zie. Ver bluft betaalden we maar de normale prijs. Bij het oprijden van de boot werd ons de zijgang gewezen om met de auto in te gaan staan, maar die is te nauw en te onhandig voor mijn ouders om uit de auto te stappen. Wij vroegen dus aan de bewuste per soon of we met de auto in het mid den van de boot mochten staan. Het antwoord was: als je niet kunt rijden met zo'n grote auto moet je niet zo veel verbeelding hebben en een klei ne auto kopen. Dat was ons welkom op Texel na al die jarenl Het bleek de laatste reis van mijn va der te zijn, 14 september is hij begra ven in Den Burg. Het zou wel prettig geweest zijn als de mensen van de TESO wat vriendelijker waren opge treden, ik zou er niet zo'n nare herin nering aan overgehouden hebben. Frangoise Roemers-Burrie Liinden aan de spullen vast zit, waardoor de collectie wel degelijk waardevol en interessant is. Zegers vond het jammer de nieuw bouw „kassagebouw" wordt ge noemd. „Dat klinkt zo materialistisch. Ik vind dat cultuur voorop moet staan". Subsidie De gemeente heeft f 55.000,- subsi- die gegeven voor het nieuwe ge bouw. Stichting Texels Museum krijgt sinds kort een raamsubsidie, waaruit het in stand houden van de musea moet worden bekostigd, maar dit be tekent niet dat men helemaal geen extra subsidies meer kan krijgen. „Jan Kuiper denkt dat ik iets heb van: daar héb je 'm weer, als hij over extra bijdragen komt praten, maar ik ben altijd bereid daarover in discussie te gaan", verklaarde Zegers. Kuiper kwam meteen aan wensen van de wethouder tegemoet. „We spreken zelf niet over kassagebouw, maar entreegebouw en als we weer eens geld nodig hebben ziet u mij wel verschijnen". Voordat de geno digden zich tegoed konden doen aan de hapjes en drankjes, ging Kuiper even terug in de geschiedenis. Jongste Het Maritiem en Juttersmuseum is het jongste museum van Texel. Vol gend jaar wordt het tienjarig bestaan gevierd. Het kwam tot stand door een samenwerking tussen Stichting Texels Museum, Duikclub Texel, Stichting Jutters Museum, DETV en de dorpsgemeenschap van Oude schild. Er werd gebruik gemaakt van de op instorting staande graanpakhui zen en de wierschuur, nu Rijksmonu menten. In 1982 werd het complex uitgebreid met een werkplaats, de zogenaamde „Daalderschuur". De tweede wier- schuur werd in 1985 in gebruik ge nomen als onderdak voor de oude blazer TX 11. Dat jaar kende meer hoogtepunten zoals het gereedkomen van de reddingbootschuur en het aan land brengen van een bronzen kanon door het duikteam van de Phileas Fogg, wat nogal wat commotie ver oorzaakte. Eerste fase In 1987 werd een beleidsplan voor de Texelse musea gelanceerd en de opening van het entreegebouwtje is de uitvoering van de eerste fase van het plan. Het bezoekersaantal van het Maritiem en Juttersmuseum stijgt nog steeds. Dit jaar wordt gerekend op meer dan 50.000 mensen. Dat kan alleen als de voorzieningen op peil worden ge houden, zodat een bezoek de moeite waard blijft. „Het gaat er ons niet om meer toeristen naar Texel te halen en zeker niet om een vergroting van Toneelvereniging „De Vriendenkring" uit Den Hoorn heeft „Aan het eind van de regenboog" van Hans van Wijngaarden in studie genomen. Het is een vrolijk spel in drie bedrijven. De opvoering is niet, zoals gebruike lijk op zaterdag, maar op vrijdag 24 november in dorpshuis De Waldhoorn. Toneelgroep SVC uit De Cocksdorp is begonnen met de repetities voor „Tropuwen is altijd een risico". Dit komische stuk wordt opgevoerd op zaterdaa 18 november 5H1 jW ii li. Een zijaanzicht van het nieuwe entreegebouw, (foto Dirk Kuiter) Het open jongerencentrum Tasiel draait uitstekend, zo blijkt uit het verslag over het eerste halfjaar van 1989, dat door de sektie jeugd- en jongerenwerk van de Stichting On dersteuning Welzijnswerk is uitge bracht aan de gemeenteraad. Een probleem is echter dat de enige be roepskracht (Andries Huberts) eigen lijk te weinig tijd heeft om zich ook met de andere jeugdaktiviteiten van de sektie bezig te houden, zoals de vakantieaktiviteiten in de zomer. Ge hoopt wordt dat door het aanwen den van zg. herbezettingsgelden meer menskracht kan worden inge schakeld. Die vakantieaktiviteiten en de voorbe reiding en verslaglegging daarvan slokt maar liefst 25% van de tijd van de jeugdwerker op. De tweede man die aanvankelijk bij het jeugdwerk was betrokken, Jan Kramer, heeft te genwoordig ander werk. Dat beteken de dat ook een eind kwam aan diens bedrijfsleiderschap (nodig voor een drank- en horecavergunning) van Ta siel. Andries Huberts kan hem als zo danig niet opvolgen want die heeft wel horecapapieren maar geen mid denstandsdiploma. Er zal dus een an der moeten worden gevonden of Huberts zal het middenstandsdiploma moeten halen. Meer meisjes De dagaktiviteiten in Tasiel trokken behoorlijk wat jeugd. Tussen de mid dag kwamen voornamelijk LBO-ers; op de tussenuren en na schooltijd waren de RSG-ers in de meerderheid. Het gehele jaar door (met uitzonde ring van de vakanties) werden gemid deld tussen de middag veertig tot vijftig bezoekers geteld. Opvallend is dat steeds meer meisjes de weg naar Tasiel weten te vinden. Werkende jongeren en jonge werklozen lieten zich overdag nog steeds niet zien; die bezochten wel de optredens op de zaterdagavonden. Overdag worden in Tasiel allerlei spelletjes gedaan. In de verslannerinrip was tafelvnethal pn hartenjagen erg populair; vorig jaar lag het accent meer op pijltjes wer pen en tafeltennis. De bezoekers van de zondagmiddag vormen een tame lijk vaste groep van 10 tot 20 personen. Een vast publiek van 20 tot 40 per sonen laat zich ook zien op de zater dagavonden. Maar de belangstelling is veel groter (tot ca 100 personen) als een popgroep optreedt. De eerste zes maanden van dit jaar hebben zich zes Texelse popgroepen in Tasiel laten horen. De tieneravonden, waarmee op 17 fe bruari werd begonnen, zijn tot dusver geen succes. Ondanks de publiciteit waren er nooit meer dan 9 personen en soms was er zelfs helemaal nie mand. Misschien is de vrijdagavond geen gelukkige tijd omdat veel jonge ren dan al naar sportclubs gaan. Mo gelijk speelt ook het nog altijd aanwezige „drugsimago" een nega tieve rol, waardoor ouders hun kinde ren niet graag naar Tasiel laten gaan. Drugs Er bestaat nauwelijks twijfel over dat de verdenking dat in Tasiel drugs worden gebruikt onterecht is. Eerder is het tegendeel het geval. Drugs worden niet getolereerd. Wie ermee binnenkomt wordt buiten de deur ge zet. Wel is het een feit dat het drugsge bruik onder de Texelse jeugd in het algemeen toeneemt, maar dat heeft met Tasiel niets te maken. In de commissievergadering van don derdag betreurde Gerard van der Kooi dat het drugsprobleem de kop opsteekt. Hij vroeg zich af of de ge meente hiertegen iets moet onderne men. Van der Kooi vond verder dat jeugdleider Huberts voortaan niet elk jaar een verslag hoeft uit te brengen. Een keer per jaar is genoeg. Er blijft dan tijd over die beter kan worden benut. Van der Kooi wilde ook dat een eind komt aan het „structurele overwerk" van Huberts. Andere com missieleden onderschreven dat laat ste en wilden dat Dinsdag 17 oktober In het raadhuis heeft het Subsi die Adviesorgaan een openbare vergadering; 19.30 uur. In De Lindeboom begint om 20.00 uur een bijzondere verga dering van de Ondernemersvere niging Den Burg en de Stichting Folklore Texel. De Werkgroep Dialect van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, waarbij ook niet-leden welkom zijn. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een extra dia-avond over Texel gegeven, aanvang 20.00 uur. Woensdag 18 oktober Om 9.30 uur begint in het Groe ne Kruis-gebouw een koffieinloo- pochtend waarop het thema „Moeder zijn en wat nog meer?" centraal staat. Als uw kind ziek is, wie blijft er dan thuis? En wie gaat 's nachts het bed uit als het huilt? Lekker onderuit met de krant, kan dat? En wie geeft mij een schouderklopje? Het zijn de ze en vele vragen die aan de or de worden gesteld. Door gesprek kunnen moeders ervaringen uit wisselen, over het moederschap en het vrouw zijn en hoe de daarmee verband houdende be langen soms botsen. De bijeen komst duurt tot 11.30 uur. Ouders (dus ook vaders) met kin deren tot 4 jaar zijn welkom. Voor kinderen zijn er speelmoge- lijkheden. De kosten zijn f2,-. De Folklorestichting biedt het laatste evenement van dit sei zoen: Op de Groeneplaats wordt de „Dag van de standwerkers" gehouden; aanvang 11.00 uur. Om 11.00 uur begint op het Texel-veld de eerste voetbaldag van SVT met Gerrie Mühren. Donderdag 19 oktober Vanaf 8.30 uur wordt de Tweede Voetbaldag van SVT gehouden op het Texelveld met Gerrie Mühren. Van 10.00 tot 22.00 uur wordt in de Hervormde kerk van De Waal de bazaar van de Hervorm de Vrouwenvereniging gehouden Van 14.00 tot 17.00 uur staat dj Hervormde kerk van oudeschild open voor bezichtiging. De toren kan worden beklommen voor ft, In de kerk worden handwerken verkocht. In theater-restaurant „Klif 12" treedt vanaf 20.30 uur Hans Dorrestijn op met „Liederen van wanhoop en ongeloof II" en „ft kunst van het lijden". Vorig jaar april was het dezelfde Hans Dor restijn die, na de feestelijke ope ning, het spits afbeet van het Klif-programma met „Liederen van wanhoop en ongeloof" Er zijn inmiddels diverse platen, boeken en toneelstukken ver schenen van Dorrestijn, de man die op zeer persoonlijke wijze met zijn angsten en grieven de geteisterde clown vertolkt voor wie er oren naar heeft. Hij is eigenlijk met niemand te vergeli ken. Zijn eigenzinnige teksten, zijn aanslag op de piano en zijn stem verdelen het land in voor- en tegenstanders. Aanvankelijk schreef Dorrestijn teksten voor o.a. Adele Bloemendaal, Joost Prinsen en Jenny Arean. Boven dien leverde hij stof voor talloze tv-programma's. Maar Dorrestijn staat niet stil in zijn ontwikke ling: „Ik ben een echte humorist geworden; het lachen is mij vergaan". Hoogwater Oudeschild Di. 17 10.04 en 22.3! Wo. 18 10.45 en 22.4 Do. 19 11.30 en 23.2I Aan het strand is het een uur eerder hoogwater Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komtl! oktober op om 7.04 uur en gaat onde om 17.46 uur. 21 oktober laatste kwar tier, 16 oktober springtij. herbezettingsgelden hiervoor worden aangewend. Dat onder de jongeren (buiten Tasiel) flink drugs worden gebruikt bevestig de Peter Bakker van de PSP. Sof drugs zijn op diverse adressen te krijgen en wie 's avonds en 's nachts door Den Burg loopt kan zien en rui ken dat ettelijke jongeren in portieken e.d. hun stickie roken. Erna Eelman- van der Kooi vroeg of hier een taak ligt voor de werkgroep verslavingen. Wethouder Zegers liet direct weten dat deze werkgroep zich voorlopig al leen bezig moet houden met de alco- holproblematiek, anders komt er niets van terecht, net als bij de vorige werkgroep. Tine Krijnen vond de naam Tasiel (sa mentrekking van 't Asiel - red.) niet gelukkig. De naam heeft een „bijsmaak" en wekt associaties met drugsgebruik. Jeugdwerker Huberts zag geen heil in naamsverandering. „Dat helpt niet. Het enige wat we kunnen doen is laten zien wat er bij ons gebeurt". Erna Eelma-van der Kooi leverde onmiddellijk haar aan deel in de imagoverbetering van het jongerencentrum: „Ik heb nog nooit iets gemerkt of gehoord van drugsge bruik in Tasiel". Hetzelfde commissie lid prees Andries Huberts voor zijn inzet. „Het is niet eenvoudig wat hij doet. Daarvoor moet je uit bijzonder hout gesneden zijn". De PSP-fractie van de gemeenteraad houdt voortaan het fractieberaad op de donderdagavond voor de tweede dinsdag in de maand waarop de maandelijkse raadsvergadering wordt gehouden. Tijd en plaats blijven on gewijzigd: om 19.30 uur in het raadhuis. Het eerstvolgende fractieberaad is dus op 9 november. De fractiebijeenkomsten van de PSP kunnen worden bijgewoond door be langstellenden, in het bijzonder als die vragen of problemen willen voor leggen. Overigens kan men de PSP daarvoor ook op andere tijden bena deren: door een telefoontje naar raadslid Peter Bakker (14912) of voor zitter Theo van den Berg (13513). Bij de politie zijn klachten binnen ge komen van stankoverlast in de omge ving van de oude noodslachtplaats aan de Hallerweg. Deze is nog af en toe in bedrijf. Afdeling Milieu van de oemeente is od de hooate aesteld. Op de kruising Pontweg/Akenbuuiï vrijdag een bromfietser gewond g raakt. Hij werd geschept door eer 22-jarige automobilist uit Den Bur; die, komende van de Pontweg, Ak buurt insloeg. De bromfietser, diei weg was naar De Koog, is vermos lijk door rood licht gereden. Hij w met spoed naar het Geminiziekenl vervoerd, maar zijn verwondingen vielen mee: gekneusde ribben ene hersenschudding. Uit de accommodatie van Windsit club Texel is tussen 7 en 10 oktob een surfplank met mast en giek te waarde van f1395,- gestolen. I deelde is een 42-jarige man uit De Koog. Oud-Texelaar M. Keijser, die als der nee werkzaam is in Haren (Gronw gen), is aanstaande dinsdag (24e) gastspreker voor de Doopsgezinde zusterkring. Het onderwerp is „Ve en spiritualiteit". In afwijking van i gebruikelijk is, zal de bijeenkomst middags worden gehouden, aanvï 14.00 uur in de Doopsgezinde kei van Den Burg. De middag is vooi ieder vrij toegankelijk, dus niet alle voor de dames van de zusterkrinj Degenen die van plan waren aan de reünie van het Lager Beroeps Onderwijs op 28 okto ber deel te nemen, maar nog geen kans hebben gezien (of zijn vergeten) zich via bank-o' giro-overschrijving aan te mel den, krijgen nu alsnog de gel® genheid. Dit kan door op de administratie van de school f18,50 te betalen (contant of met een gegarandeerde betaal cheque of girobetaalkaart). Zij krijgen dan meteen de toe gangskaart voor de reünie me® De deelnemers die zich al door middel van betaling hebben op gegeven, krijgen in de loop v®" de week van 23 oktober hun toegangskaart per post thuis bezorgd. Vele oud-leerlingen hebben zich reeds opgegeven

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2