ompasschool herdacht jaar zelfstandigheid Koeienhotel" levert neeste melk van Texel Zangvereniging Advendo viert 35-jarig bestaan iiccesvolle actie voor Tanzania co en Saskia Roeper samen aan de top Golfbaan (4) Klaas Bonne komt met tweede bundel Te hard gereden Melkproduktie weer 1 in Noordholland i )AG 17 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 die 41 leerlingen van de jsschool hebben gevoerd voor (hooi in Mbija (Tanzania) heeft 505 opgebracht. Een bedrag rtthouder Zegers donderdag- in vertwijfeld naar de buidel lasten: „Hoe méér jullie opha- #a méér de gemeente moet bij- i, Ik weet niet hoe dat nu want de pot is op het ogen- M'' alle neuzen zich naar burge- ier Schipper gekeerd hadden - auwd als de „baas" van de ante- maakten diens geruststel- gebaren duidelijk dat de „pa- van de wethouder niet terecht Met de 35 procent subsidie die meente uit de Ikelingshulp-pot geeft aan a initiatieven om iets voor de Wereld te doen, zit het dus »d. «rdagmorgen herdacht de Kom- chool haar vijfjarig bestaan als undige openbare school voor tel onderwijs. Tijdens de bijeen- werden ook de pas voltooide se- en conciërgekamer officieel Emik gesteld. Het officiële ge werd bijgewoond door de leer- leerkrachten, ouders, ;enwoordigers van het gemeen- tuur en tal van verdere geno- t iuw Bakker (lid oudervereniging •dezeggenschapsraad) bood na sespraak Ad van de Snep- (schooldirecteur) een klok Een eerste cadeau om in je kamer aan de muur te han- tuder Zegers liet de gebruikelij- ipraak achterwege. De voor- I schoolmeester -weer even op uwd terrein- wendde zich peeks tot de kinderen en infor- 9 of zij wel eens aan uitbeel den, „Er zitten hier allerlei in de zaal die aan de verbou- teegewerkt hebben. Zullen we noepen eens proberen uit te n?" Nadat verschillende kinde- ar voren waren gekomen om timmermannen en aanver wante beroepen uit te beelden, werd het inzicht van burgemeester Schip per in deze nog even apart getest. Tot tevredenheid van de leerlingen doorstond de burgervader dit onver wachte onderdeel goed. Maquette De nieuwe ruimten werden symbo lisch in gebruik gesteld. Ben Oostra, Hans van Heerwaarden en Ad vd. Snepscheut hadden een fraaie kar tonnen maquette van de school in de voormalige staat gemaakt. Wethou der Zegers plaatste de uitbreiding („is dit het hokje van jullie meester?") er in een tempo waarop de aannemer jaloers kan zijn, aan vast. Na het „afronden" van de nieuw bouw ging v.d. Snepscheut nog even kort in op de geschiedenis van de school. „Aanvankelijk reisden vijftien kinderen met een busje op en neer naar Den Helder. Er is in al die jaren toch wel heel wat veranderd." Na een ware strijd kreeg de school vijf jaar geleden de zelfstandige status en draait tot ieders tevredenheid. Omdat alle kinderen zaten te wach ten op het moment waarop mevrouw Witte-Vollebrecht - de „buurvrouw" van de Kompasschool - het met veel inspanningen verzamelde bedrag voor een in behoeftige omstandigheden verkerende school in Mbeija (zuidoost-Tanzania) te horen zou krij gen, maakte Van der Snepscheut een einde aan de spanning. Warm en koud Mevrouw Witte, die zich al jaren voor de school in Tanzania inspant, kon haar ogen niet geloven toen ze het bedrag las. „Kinderen, ik word hier beurtelings warm en koud van. Ik had hier nooit op gerekend." Me vrouw Witte beloofde de kinderen op de hoogte te houden van de verdere ontwikkelingen. „Maar denk er wel om, het duurt misschien nog maan den voordat ze daar in Tanzania het geld in handen krijgen. Jullie moeten nog even geduld hebben." V.d. Snep scheut beëindigde het officiële ge deelte door burgemeester Schipper en wethouder Zegers een beker met „Kompasopdruk" te overhandigen. „Is er misschien ook nog één voor mevrouw Witte", vroeg een leerling zich af, wijzend naar een resterende beker. Die bleek er te zijn, waarna de leerling de mok persoonlijk mocht overhandigen. Na de woorden van v.d. Snepscheut dat er in de lokalen ook voor de leer lingen bekers stonden, plus iets lek kers, vertrokken de kinderen snel naar de lokalen. De verdere dag stond in het teken van spelletjes en een speurtocht. Vrijdagmiddag wer den de festiviteiten afgesloten met een koud buffet. De ..officiële" viering van de 5-jarige Kompasschooi-nleuwe stijl was een vrolijke aangelegenheid. Onder toeziend oog van schooldirecteur V.d. Snepscheut vermaakt wethouder Zegers zich uitstekend met enkele kinderen zegt controleur Dirk Kalverboer van de Rundveeverbeterings Organisatie Noordholland, afdeling Texel desge vraagd. „Het is natuurprodukt waar van de maag niet van streek raakt, zoals bij krachtvoer nog wel eens het geval is. Roeper heeft dit uitgekiend. Zonder dat hij nou zulk geweldig vee heeft, komt hij toch tot een zeer ho ge melkopbrengst. Bovendien ge bruikt hij verschillende soorten ruwvoeders, waardoor een gevarieer de maaltijd ontstaat." Niet belazerd Nico Roeper: „Er zijn ongetwijfeld mensen die zullen zeggen dat ik veel krachtvoer heb gebruikt -en dus veel betaald- om eerste te kunnen wor- Mjk", verzuchtten de Roepers, «vernamen van de eerste Sop de Texelse ranglijst. Al drie Kiltereen had hun stal de één Mgste gemiddelde melkproduk- "1986 en 1988 achter Reijer »en in 1987 achter Sjors Jim- ilnde periode 1 juli 1988-30 989 lukte het wél: met een ge- Üde van 30,1 liter melk per koe laten ze alle andere Texelse éehouders ruimschoots achter "•re score is ook goed voor Hsitie bij de beste tien van Holland (9e plaats). 't'ende cijfers voor het grote i(r "naar insiders letten niet zo- 'Pde hoogste produktie alswel hoeveelheid grammen vet en ft per dag (gve/d). Aan een !,an 2330 gve/d danken de !,s de eerste plaats. Daarmee te ruimschoots voor op de ;;(s 2 en 3, D.C. Kikkert (Den enP. Prins (Eierland). De melk ■Meverd door twintig koeien, ft gemiddelde leeftijd van vijf Jpddeld gaven de koeien in ,49en 8596 kilogram melk. In '88 werd op Joanneshoeve <9 melk geproduceerd (28,5 5 bedroeg de gev/d 2237. ■bereikte positie beschouwt Ni- ■Kr als een bekroning op een 'Jam hard werken. Toen hij in de boerderij aan de Oorsprong- ft zijn vader overnam, zag de er niet florissant uit. Nega- ■dviezen van financiële en ^"deskundigen ten spijt, gin- 1(0134) en Saskia (29) Roeper aan de slag. „We kregen de kans en dachten: nu of nooit. Het was een gok, maar we waren bereid er hard tegenaan te gaan. Op onze eigen ma nier. Dat heeft zijn vruchten afgewor pen. In 1983 bijvoorbeeld waren we een van de zeer weinigen op Texel die driemaal per dag molken. Midden in de nacht zaten we met z'n tweet jes in de stal, het was beulen. Dat le verde dat jaar wel 50.000 liter meik extra op en toen minister Braks later 1983 als referentiejaar voor de super heffing nam, zaten wij op rozen. Ten dele was dat een kwestie van geluk, want hij had ook 1981 of '82 kunnen nemen. Maar we wisten dat we voor een hoge produktie moesten zorgen. Ben Daalder, de visserijvoorman, had ons daarvan nog overtuigd. „Melken moet je, melken!", zei die." Geheim Zo bouwde het echtpaar Roeper het bedrijf uit van 20 hectare in 1980 tot 40 hectare (inclusief gehuurd land) in 1989. Gaven bij aanvang de dertig koeien 5500 liter gemiddeld, nu zijn ze samen goed voor 8500 gemid deld. Gevraagd naar het „geheim" van deze stijging, noemt Nico Roeper als eerste de voeding en verzorging die de dieren krijgen. Daarnaast was het een kwestie van selectie, zelf het fokmateriaal uitzoeken, op tijd mel ken en de dieren met een lage melk- produktie langzamerhand vervangen door koeien met een meer aanleg. Voeding en verzorging is een verhaal apart. Tien jaar geleden bestond de gemiddelde maaltijd uit kuilgras en voederbieten, soms aangevuld met krachtvoer. Nog steeds is kuilgras de „lMie de jeugd heeft, heeft de toekomst", zeggen Nico en Saskia Roeper. De dochters Suzanne 17) en Mandy (3) en een kalfje symboliseren die stelling. liga's zeggen wel eens: jullie hebben een hotel voor koeien. mee bedoelen ze dat ons melkvee altijd verzekerd is van toer. Persoonlijk vind ik dat het allerbelangrijkste. Ik hamer ik op dat het ruwvoer op de juiste wijze van het land wordt uld. Als het tijd is om het van het land te halen, moet alles mor wijken, zelfs al komt de koningin op visite." Aan het id is de Eierlandse veehouder Nico Roeper, wiens bedrijf de )ste gemiddelde melkproduktie van Texel, jaargang 5/89, heeft weten te bereiken. Roeper schuift de eer on billijk door naar zijn echtgenote Saskia, die de (zo belangrij- wiorging van de koeien voor haar rekening neemt. hoofdmoot, maar met ander ruwvoer proberen de Roepers de totale voe dingswaarde zo optimaal mogelijk te maken. „Ruwvoer is gezond en goedkoop", De gemengde zangvereniging „Ad vendo" onder leiding van Hans Kie- vits viert op donderdag 26 oktober in hotel Opduin het vijfendertig-jarig bestaan met zang en muziek. Mede werking verlenen de zanggroep oude volksliedjes van de Historische vere niging en de dixieland band Mon key's Revival. Het programma van het koor loopt van klassiek tot en met operette- repertoire. In het najaar van 1954 na men de dames Daalder-Mantje en Zwan het initiatief om een zangkoor op te richten. In oktober van dat jaar ging men van start onder leiding van J. Visser, opgevolgd door Jac. Hoog, Hans Kievits, Mevr. M. Ronday en wederom Hans Kievits. De sfeer en 6r*-.cf. .en Ier-I f-.tt'. .13, Beste heer W. C. Munnikhuizenl Ze ker ligt de golfbaan straks niet naast uw deurl De Cocksdorp „was" een gezellig dorp voor de rustzoeker en natuurliefhebber. Helaas zijn er men sen die voor geld alles verkopen, zelfs hun leefmilieu. Tot hoe ver moe ten wij nog gaan met de toeristenin- dusrie die niet meer te stuiten is. leder jaar een nieuwe rage en wij moeten maar meedoen. Komen er volgend jaar ultra-lichte vliegtuigen of gaan we zweefvliegen? Overal toe ristische attracties en voorzieningen. Het loopt allemaal een beetje uit de hand en er profiteert weer eens een kleine groep. Onze wegen zitten 's zomers al zo verstopt. Moeten wij trots zijn op een overvol eiland? Heel veel vaste gasten worden al ontevre den; er is zo veel veranderd in korte tijd. Er zitten ook milieu-effecten aan een golfterrein. Als wedstrijdbanen (nationaal) komen alleen banen van 50 hectare met 18 holes in aanmer king. Op de lange termijn zijn er be langrijke ecologische effecten te verwachten; zowel door de inrichting als door het beheer en gebruik ervan. Het effect hangt samen met de mate waarin veranderingen in de bestaan de situatie worden aangebracht. Gro te delen van golfterreinen worden intensief beheerd door vaak te maai en en bemesten. Ook wordt in de het plezier in het zingen zijn altijd ge bleven. Dit blijkt wel uit het feit dat er nog steeds vijf dames van het eer ste uur lid zijn. Het jubileum wordt gevierd in de „Slufterzaal" van hotel Opduin aanvang 20.00 uur. Een ieder is welkom en de toegang is gratis. Er komt een vervolg op de inmiddels uitverkochte gedichtenbundel „Tus sen dijk en duinenrij" van Klaas Bon ne uit De Koog. De tweede bundel wordt momenteel gedrukt bij Langeveld de Rooij en zal ruimschoots voor Sint Nicolaas in de etalages liggen. Omvang en uit voering zullen ongeveer hetzelfde zijn als het eerste boekje dat veel sneller was uitverkocht dan de familie Bonne had durven hopen. Besloten is niet tot herdruk over te gaan maar een nieuwe bundel uit te geven, bestaan de uit een selectie van 54 gedichten. Een 40-jarige taxichauffeur kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag een bekeuring omdat hij met 120 kilome ter per uur over de Oosterenderweg reed. waterhuishouding ingegrepen door draaingen of beregenen Op een golf baan vinden vaak kunstmatige ingre pen plaats door ophogen of afgraven van terreinen etc. Het gevolg is dat het landschap ingrijpend verandert en het is de vraag of wij dit willen! Zelfs in agrarische gebieden zijn de milieu effecten niet onverdeeld positief en zijn de ecologische gevolgen toch nog ingrijpend. De ecologische effec ten van het golfbaanbeheer zijn gelijk aan die van de agrarische functie. In een rustig gebied, met een oorspron kelijk stuk natuur met een geringe re creatiedruk, nemen de natuurwaar den door de komst van een golfbaan af. In ieder geval hebben wij een aan zienlijk stuk natuur minder en met de rust is het gedaan. Bent u tegen de komst van een golf baan stuur dan een kaartje naar S. Boon, Vuurtorenweg 119 (met hand tekening!) S. Boon, De Cocksdorp De hoeveelheid gve (grammen vet en eiwitten) in de melk van Texelse koeien is gemid deld het hoogst van heel Noordholland. In de jaargang 1988/'89 was het daggemid delde 1819 gve, waarmee Texel ruimschoots voor Scha- gen en Westfriesland (resp. 1789 en 1769) eindigde. De vorig jaar heroverde toppositie in de provincie werd dus ge consolideerd. Twintig Texelse boerenbedrijven behaalden een gve-gehalte van boven de 2000. Over individue le uitschieters beschikt Texel niet, maar uitgesproken lage produkties komen hier ook niet voor. De goede gemiddelde melkopbrengst is daarmee ver klaard. Landelijk liggen de Fle- vopolders nog altijd aan kop. Opvallend in de Texelse melk produktie is het enorm hoge ei witgehalte, dat 10 procent boven het Nederlands gemid delde ligt. Dat is nog een na werking van de beroemde stier Tonia's Adema 17, waarmee lange tijd op Texel is gefokt. Het Texelse melkvee beant woordt in dat opzicht ook aan het streven in de fokkerij naar een hoog eiwitgehalte (en een laag vetgehalte). Aan de basis van het Texelse succes staan o.m.: goed verkaveld land, voor uitstrevende veehouders, een actieve landbouwvoorlichting en een goed klimaat (een niet te natte bodem). Die bodem is wel droogtegevoelig, maar ook heel geschikt om opnieuw gras op te zaaien, hetgeen tot een betere kwaliteit gras (en dus ook melk) leidt. den. Maar ik wil er ook aan verdie nen. Ik heb laten uitrekenen dat in elke liter melk voor 14,2 cent aange kocht voer zit, dus dat is een objec tief bewijs. Ik weet ook dat er mensen zijn die de boel belazeren om de hoogste produktie te halen. Toe vallig kregen we vorig najaar een her controle en die viel uitstekend uit, dus ook dat toont aan dat ik geen trucjes nodig heb gehad." Wat hijzelf heel leuk vindt is dat in de Texelse top 10 steeds meer boe ren uit Eierland voorkomen. Een aan tal jaar geleden was dat nog een hoge uitzondering. De zandgronden van de polder zouden er de oorzaak van zijn dat het met koeien nooit wat zou worden in Eierland. De feiten lo genstraffen die stelling nu. Inkuilen Nico Roeper verbouwt veel voer voor de koeien op het eigen land. Extra kwaliteit wordt verkregen door het land te scheuren en opnieuw gras in te zaaien. Ook koopt hij ruwvoer aan, zoals voor deze winter perspulp (ges nipperde bietenresten) en bierbostel (restprodukt van gerst dat in bier brouwerijen is gebruikt). De natte pulp (dus niet droge zoals gebruike lijk) wordt ingekuild in de schuur, in de directe nabijheid van de koeien- boxen. Ook in de zomer heeft Roeper de kuil altijd open. In een relatief dro ge zomer, zoals die van dit jaar, kan hij dan bijvoeren. Terwijl manlief druk bezig is op het land, houdt Saskia Roeper de stal in de gaten. Verzorging van de koeien neemt een zeer voorname plaats in bij de Roepers. Nico Roeper is zo vrij om de hoge produktie in belangrijke mate daaraan toe te schrijven. „Sas kia kan door de dieren heen kijken", zegt hij. Betuttelen „Net als mijn vader", zegt Saskia. „Die hoefde de mensen maar in de ogen te kijken en hij wist hoe het zat. Dat heb ik ook. Als er iets met een koe is, weet ik het meteen. Doordat je dingen in een vroegtijdig stadium signaleert, voorkom je vaak erger en ook dat is goed voor de pro duktie Op mijn manier praat ik met de dieren, ik hou ervan om ze te be tuttelen." Nico Roeper: „Ze zeggen wel eens: wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Dat is ook van toepassing op koeien. Als je de kalveren veel aan dacht geeft, als het ware „opvoedt", heb je daar later profijt van. Je moet wel het geduld hebben ze bepaalde dingen te leren. Vroeger met die klei ne koppeltjes ging dat wel. Nu heb je grote stallen en gunnen de mensen zich vaak geen tijd. Daarom schuif ik de eer door naar Saskia. Zelf ben ik vaak geen uur op een dag thuis. Als het dus alleen aan mij had gelegen, had er weinig van terecht gekomen." Top tien Gemeten naar de hoeveelheid gve in de melk. ziet de top 10 over 1988/'89 er als volgt uit: 1.S.N. Roeper (De Cocksdorp). 2.P.J Verberne (De Waal); 3.D.C. Kikkert (Den Hoorn); 4.R Prins (De Cocksdorp); 5.F.J Bakker (Den Hoorn), 6GW. Jimmink (De Waal); 7,Mts. H. Tjepkema Zn. (De Waal), 8. Fa. Wijtten (De Cocksdorp), 9.R.D Bakker (Den Burg); 10.Fa Broekman (De Cocksdorp).

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5