elf maken speelgoed roeg bij aan begrip ixel 1 weer op ït rechte spoor cholieren (poseren in ladhuis Dammer Vittali door diep dal Vergadering ZDH Psychometrie-avond in De Witte Burcht iende overwinning (4-2) op HSV SV Oosterend laat de kansen onbenut Weer ruime zege voor Texelse Boys Geen hoge scores klaverjasclub Kleurwedstrijd ZDH boekt eerstre overwinning (3-2) Indoordressuur 16 Granaten Winkeldiefstal 17 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ninatie is vaak het gevolg van onvoldoende kennis van de economische omstandigheden en tradities van „vreemde" Wie iets tegen discriminatie wil doen, moet zich daarom eperken tot optreden tegen veroordeel, uitingen van rassen- in andere symptomen, maar het kwaad in de wortel bestrij- ibjektieve informatie geven over levensomstandigheden van Wie daarbij jonge kinderen benadert heeft de meeste succes want kinderen discrimineren van nature niet; het hen aangepraat. Het moet dus mogelijk zijn om hen duide- maken dat „anders" niet gek of stom is, maar heel ge en misschien zelfs wel interessant. ren )P gedachte in het achterhoofd serde de Werkgroep Anti- unatie Texel („WAD") een pro- jarbij de kinderen van alle ba- werden uitgenodigd iets (nuttigs te maken van afval. het vervolg op een expositie raadhuis van speelgoed dat ei- idig was gemaakt door kinde straatarme Afrikaanse landen, rbij noodgedwongen uitslui- val tot hun beschikking had scholieren werden in de iheid gesteld die expositie te tn en naar een videoband over ie onderwerp te kijken waar interesse kregen voor de le- rstandigheden en het lot van Jtijdsgenoten in de derde we de aldus opgewekte betrok- Ite verdiepen werden de gevraagd om op dezelfde schoolverband aan de slag te let enthousiasme waarmee eurde overtrof de verwachtin- e scholen deden mee, zodat (en artikelen in elkaar werden ie'deze week voor iedereen te tn in het raadhuis. Leuk Ie moeite waard om te gaan mant het is bijzonder leuk wat Sommige produkten lijken verrassend veel op het speelgoed dat onlangs van de Afrikaanse kinderen werd getoond. De werkstukken zijn op de expositie per soort gegroepeerd. Er is een hoek waar uitsluitend muziekinstrumenten zijn te zien, in een andere afdeling staan alleen bootjes, er is een hoek met poppen, etc. Welke school het meest produktief is geweest is door deze opstelling niet te achterhalen en het is ook niet belangrijk. Om zich betrokken te voelen bij de kinderen van andere culturen is het ten toonstellen van het zelfgemaakte speelgoed natuurlijk niet nodig ge weest. „Dat is waar", zegt onderwij zer Theo Habraken die toezicht op de expositie houdt. „Maar we wilden de kinderen wat eer van hun werk gunnen". De expositie is te zien tot en met vrijdag a.s. van 9.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Overzicht van het varend" speelgoed: bootjes gemaakt van afval. Voorbeelden van rijdend materieel. Van boven naar onder een raceauto gemaakt van een shampoofles, een autobus van kartonnen ver pakking en een personenauto van groente blikjes. de kinderen hebben gemaakt uit hout, kartonnen verpakking, plastic flessen, piepschuim, kartonnen ko kertjes van toiletrollen, ijzerdraad, blik, etc. etc. Te zien zijn poppen, au tootjes, schilderijen, huisjes, poppenkamers en alle mogelijke an dere soorten speelgoed, kunstuitin gen en gebruiksvoorwerpen. Donderdag 26 oktober is er in kanti ne „De Spil" een algemene ledenver gadering van SV-ZDH over de nieuwe statuten. Aanvang 21.00 uur. De nieuwe statuten kunnen vooraf ter in zage worden afgehaald bij Joop Groeskamp, Klif 21, vanaf 19 oktober. In De Witte Burcht aan de Mo lenstraat wordt vrijdag een avond ge houden over het onderwerp „psychometrie". Dat is het „lezen" van voorwerpen zoals ringen, kent- tinkjes en foto's. Aan de hand daar van tracht de psychometrist iets te zeggen over gezondheid, karakterei genschappen en dergelijke. De avond, die om 20.00 uur begint, wordt geor ganiseerd door de stichting „Delphi". Medewerking wordt verleend door Fons de Blok en Frank Kwaaitaal. Bij laatstgenoemde zijn inlichtingen ver krijgbaar, tel. 02230-31000. De en tree bedraagt f7,50 (donateurs f5,-). behaalde afgelopen zondag rdiende 4-2 zege op HSV Trainer Vaars kon zondag schikken over Paul van Exel schorsing) en Simon brand Hvan een liesblessure). Van irtte op de linker middenveld- in Brand begon op de bank. de afgelopen twee thuis- iden lllpendam en HRC) keek (nieuw na twee minuten te- achterstand aan. De HSV- ng binnen het strafschopge- n Texel een duel aan met louwer, liet zich behendig val- fc scheidsrechter besliste 'flp. Dit buitenkansje werd SY gretig gebruikt om een 0-1 wig te nemen. In vorige bden zag Texel geen kans om «een snelle achterstand te in, maar nu was dit niet het Ie zaken bleken afgelopen (ed doorgenomen te zijn tus- «et Vaars en zijn selectie, hel zette de schouders er on- l goed voetbal en een dosis »d HSV op eigen helft vast- "doral de combinaties tussen il en Rien Brouwer liepen uit- Oe kansen kwamen voor «der dat deze echter optimaal lienut. Na ongeveer tien mi- de één van HSV- in een duel met Paul van dal met de hand aan en ook zich opmaken voor straf ei benutte Erwin Koning, scorer, deze strafschop: 1-1. Joost Brouwer het Joost Brouwer die deen prachtig doelpunt op •oorsprong zette. Hij onder- de bal op de rand van het lafschopgebied en plaatste fde vrijstaande Leendert Eel- Brouwer liep de diepte in °P maat door Leendert Eel- Hespeeld. Joost Brouwer de een HSV-verdediger en doogje ook nog de laatste schoot vanaf de rand van 'schopgebied de bal keihard "dbaar voor de keeper in de 2-1 voor Texel. Een bekro- "iet goede spel van Brou- eerste zes wedstrijden van "hpetitie. Hij regelt de Texel- speelt veel en brutaal verdediging en heeft een to meloze inzet. Brouwer vormt samen met Koos Tjepkema, eveneens in een uitstekende vorm, het hart van de Texelse verdediging. Texel zocht naar nog meer doelpunten en op slag van rust was het Gerrie Plaatsman die de bal na een „doorkop-combinatie" van de broers Ralph Koning (hij speelde weer een prima wedstrijd) en Erwin Koning de bal van dichtbij inschoot: 3-1. Wissel Na de rust wisselde trainer Vaars Leendert Eelman voor de herstelde Simon Brand, die de laatste weken niet speelde vanwege een slepende liesblessure en ook niet kon trainen. Na een bezoek afgelopen week aan een Helderse specialist bleek Simon Brand weer voldoende hersteld te zijn om in ieder geval weer een halve wedstrijd te spelen. Van Exel ging rechter middenvelder spelen en Si mon Brand speelde weer op zijn vaste plaats in het midden. Hij bracht in ieder geval bij vlagen weer wat rust op het Texelse middenveld. Texel verzuimde in de tweede helft het kar wei af te maken en liet onnodig het initiatief aan HSV, dat de tweede helft met slechts tien man speelde. Door twee blessures was de HSV- trainer reeds tijdens de eerste helft genoodzaakt twee wissels te gebrui ken en tijdens de rust bleek dat ook een derde speler niet meer verder kon vanwege een enkelblessure. Bij HSV ontbrak de overtuiging in een goed resultaat. Verder trad Texel- keeper Biesboer tweemaal uitstekend op, zodat tot een kwartier voor tijd niets een gemakkelijke Texel- overwinning in de weg leek te staan. Fraaie omhaal Een kwartier voor tijd zag HSV ech ter toch kans om onverwacht de ach terstand terug te brengen tot 3-2, toen een geheel vrijstaande speler de bal uit een corner kon inkoppen. Het leek dus nog even spannend te wor den. Het was echter Erwin Koning, de gehele tweede helft vrijwel on zichtbaar, die met een fraaie omhaal de 4-2 eindstand voor Texel vaststel de. Het was dan toch wel weer de kracht van de vaak bekritiseerde spits dat hij in een wedstrijd waarin hij eigenlijk niet te zien was, toch weer tweemaal scoorde. Al met al was de tweede helft enigzins te leurstellend, maar de twee belangrijke punten waren in ieder geval binnen en de stijgende lijn in de nu complete selectie kondigde zich in ieder geval aan. Opvallend detail was vlak voor tijd de verplichte wissel van de Texel se grensrechter Erik-Jan Geus met Hugo Snoek. Geus moest op com mando van de goed leidende scheidsrechter Belien zijn taak opge ven, omdat hij door gebaren liet mer ken het niet eens te zijn met een beslissing van de scheidsrechter. Texel speelt zondag uit tegen Edamse EVC. Stand: LSW 6-10: SVW 6-9, De Valken 6-7, Texel 6-6, EVC 6-6, Spirit 6-6; llpendam 6-6; Meer- vogels 6-6; HSV 6-5; Schagen 6-4; Alkm. Vi- trix 6-4, MFC 6-3. Oosterend heeft zondag onnodig de punten laten liggen tegen het bezoe kende ZTS. Vooral voor rust had Oosterend de zaken al kunnen af handelen, maar spits Vincent Kaspers stond niet op scherp. Na een ruststand van 0-1 werd het iet wat geflatteerd uiteindelijk 0-3 vor het bezoekende ZTS. De eerste helft had Oosterend al een ruime voorsprong kunnen nemen. Na een kwartier was het Johan van't Hoeft die alleen op de keeper afging en de bal prima afspeelde naar Vin cent Kaspers. Maar in plaats van de bal in te tikken, gleed Kaspers uit in het strafschopgebied. Ook hierna kreeg Oosterend de betere kansen, maar deze bleven onbenut. Na 35 minuten kreeg ZTS een penalty ca deau van de scheidsrechter, die overi gens prima floot. Dit buitenkansje liet ZTS niet onbenut, en het was Halid llque die zuiver inschoot. Hiermee gingen beide ploegen de rust in. Ook na rust, vooral in het eerste kwartier, waren opnieuw de kansen voor Oosterend, maar Vincent Kaspers, Johan van't Hoeft en Gerard Legierse verzuimden te scoren. In de twin tigste minuut was het aan de andere kant wèl raak. Een terugspeelbal van André Brouwer werd verkeerd beoor deeld door keeper Marco Drijver: 0-2. Na deze goal was Oosterend de kluts kwijt, en kon ZTS via een vrije trap de stand opvoeren tot 0-3. Volgende week gaat Oosterend naar het op de laatste plaats staande GSV. Als Oosterend dan ook zo veel kansen laat liggen kunnen ze het daar heel moeilijk krijgen. Maurice Kaspers zal voorlopig nog aan de kant blijven, na zijn gescheurde enkelbanden van ver leden week. De overwinning van Texelse Boys op Schellinkhout is geen toevalstreffer geweest. Het laaggeklasseerde Zui- dermeer werd vrij eenvoudig met 6-1 verslagen. Texelse Boys startte in dezelfde 4-4-2 opstelling als waarin het vorige week succesvol was. In de openingsfase was het echter Zuidermeer dat de la kens uitdeelde. Texelse Boys speelde statisch, waardoor de gasten simpel hun tegenstanders konden vastzet ten. Enkele kansjes kreeg Zuidermeer, maar Kees Kooy bleek weer een be trouwbaar sluitstuk. Juist toen Texel se Boys leek te beseffen dat het anders moest, kwam Zuidermeer erg goedkoop aan de openingstreffer. Een hard schot van Frans Eickhoff werd uitstekend gekeerd door Kees Kooy. De terugspringende bal werd door Kees van Heerwaarde weer terug gespeeld op zijn doelman, die echter door een graspolletje werd verslagen. De thuisploeg liet het hoofd niet han gen en stelde meteen orde op zaken. De spitsen Martijn Beerling en Frank de Grave hadden meer snelheid in huis dan hun direkte tegenstanders. De verdediging van Zuidermeer rukte steeds snel op naar de middellijn, zo dat elke diepe bal gevaar opleverde. Jasper Joosten stuurde Frank de Grave weg, die zijn tegenstander klopte. De voorzet werd door de meegesprinte Ronald v/d Wetering verzilverd. Vlak hierna beging één der Zuidermeer-verdedigers een blunder, waardoor Jasper Joosten vrij baan kreeg. Beheerst bracht hij Texelse Boys aan de leiding. Vele aanvallen werden ingeleid door John Boogaard, die erg veel buitenom op rechts diep- ging, zijn enorme loopvermogen goed benuttend. Uit een van zijn voorzet ten scoorde Martijn Beerling vlak voor rust 3-1. Na rust probeerde zui dermeer het met een alles of niets offensief. Kansen wisten zij niet te creëren tegen de goed spelende Boysdefensie. Het duurde tot bijna een half uur in de tweede helft voor dat de Boys de enorme mogelijkhe den in de score tot uiting bracht. Daarvoor was eerst de hulp van zui- dermeer-verdediger Beets nodig, die Op de tweede competitie-avond van klaverjasclub „Den Burg" werden geen bijzonder hoge scores bereikt. Winnaars van de avond werden Jaap en Janny van Heerwaarden met 7106 punten. Een veel beter resul taat dan op de eerste avond, toen zij vrij laag scoorden. Met 6890 punten werden Henk van Loo en Freek van der Gracht tweede. Na de goedé score van de vorige avond staan ze nu vlak achter de koplopers op de tweede plaats in het klassement. Fenny Hopman en Ruth de Ruwe werden met de goede score van 6863 punten derde. Met 6794 punten wisten Martien en Marja Ba- kelaar als vierde te eindigen en Jelle Wiersma en Johan Vinke werden met 6727 punten vijfde. De onderlinge verschillen in de kop van het klasse ment van de eerste periode zijn nog bijzonder klein. Stand eerste periode na acht partijen; 1. J. Kloosterman-A. van Heerwaarden 13486; 2. F. v/d Gracht-H. van Loo 13480; 3. M Boogaard-G. Winter 13390; 4. F. Halsema-E. Eelman 13356; 5. W. Derksen-P, van Heer waarden 13104; 6. G. Festen-G Smit 12904; 7. T. Veeken-J. Keyser 12902; 8. Echtp. M Bakelaar 12856, 9 F. Hopman-R. de Ruwe 12850, 10. G. v/d Slikke-J Witte 12745. een bal voor de voeten van Frank de Grave liet weg glijden. Deze passeer de zijn doelman daarbij kansloos. Vlak daarna kopte Ronald van der Wetering keihard een voorzet van Martijn Beerling in de touwen. Frank de Grave bracht de eindstand (6-1) op het bord toen hij doelman Kenter simpel uitspeelde. Opnieuw bleek dat in deze opstelling Texelse Boys uitste kend voetbal kan spelen. De spelers staan nu op de plaatsen waar zij het best tot hun recht komen, hetgeen uit twee opeenvolgende ruime over winningen blijkt. Paling uit kaar Uit een kaar (visbewaarkast) in de haven van Oudeschild is voor f80,- aan paling verdwenen. De paling kan niet zijn ontsnapt, want er zat een stevige deksel op de kaar, die alleen per boot bereikbaar was. Jolanda Ellen is winnaar geworden van een kleurwedstrijd die werd ge houden door Zegel Kindershop in Den Burg. De wedstrijd haakte niet in op een landelijke actie, maar werd door de winkelier zelf bedacht en uitge voerd. Tweede werd Tamara Hin, der de Melroy Hin, vierde Cyntha van Heerwaarden en vijfde Kelly Geus. De smartprijs was voor Mandy van den Berg. Jan Wassink bedacht de mooiste slagzin. Ook een prijsje krij gen Martina Barhorst, Netty Kievits, Ruben Tromp en Lisette Hin. Eindelijk was er dan toch gerechtig heid in het ZDH-kamp. want ZDH behaalde in eigen huis de eerste overwinning van dit seizoen. De Zwaluwen troefden het onzekere Nieuwe Niedorp af in een bloedstol lende wedstrijd, waarbij de massaal toegestroomde supporters regelma tig „van de banken" kwamen. Trainer Willem Olthof, met in zijn kiel zog Ronnie Blom, de pupil van de week, plaatste Henk de Ruyter ver rassend in de spits en Hans Zijm in de goal. Het spel bevond zich in de beginfase overheersend op de helft van de bezoekers en via aardige combinaties waren er kleine kansjes die onbenut bleven. Nieuwe Niedorp kwam echter tegen de verhouding op voorsprong via een dieptepass waar bij de buitenspelval van ZDH niet goed sloot. Henk de Ruyter maakte snel daarna de gelijkmaker via een hard en zuiver schot vanaf de rand van het zestien metergebied. Toch ging ZDH weer de fout in via onzorg vuldig spel. Weer kwam ZDH op ach terstand na balverlies in de verdediging. Het onzekere spel van de bezoekers zou hen toch uiteinde lijk opbreken. Talloze malen leed Nieuwe Niedorp balverlies in de ver dediging. Ivo van Heerwaarden profi teerde en plaatste de bal op de doellijn, waar Henk de Ruyter triom fantelijk de stand weer op gelijke hoogte bracht (2-2). Voor ZDH was dit niet genoeg. Wilco Bakker speelde uit een vrije trap de vrijstaande Ge rard Timmerman aan die het leer meedogeloos tegen de touwen werk te, zodat ZDH met 3-2 voorsprong de rust inging. In de tweede helft was het weer ZDH dat voor de aanval koos. In het laatste kwartier dreigde ZDH het veldoverwicht wat te verlie zen, maar het verdedigingsnet van ZDH functioneerde goed. In de slot fase kreeg het hart van menig toe schouwer het even zwaar te verduren toen een afstandschot het feestje van ZDH dreigde te verzieken. De bal spatte tot ieders opluchting weg via de lat, zodat de overwinning overeind bleef. Als ZDH volgende week tegen Oudesluis dezelfde inzet en tactiek toont, kan tegen deze ploeg even eens op een overwinning worden ge rekend. Na een fraai gevecht met Piet Bake laar eindigde Rinus Vittali vorig jaar op een sterke tweede plaats, maar dit seizoen is de terugval groot. Nu was André Brouwer de boosdoener. Vittali had een overwicht opge bouwd, maar zag niet dat Brouwer tijdens een slagzet één keer extra moest slaan. Dit kostte Vittali een schijf. Deze meevaller werd fraai uit gebouwd door Brouwer naar een winnende stand. Zijn eerste overwin ning dit seizoen, na drie remises. Gerrit Vlaming nam, op een nog vol bord, een lekstelling in tegen Klaas Burger. Laatstgenoemde wist door sterk verdedigend spel rond midder nacht de puntendeling veilig te stel len. Cees Vinke wist door een behendig slagzetje een meerderheids- eindspel te bewerkstelligen. Adriaan Bruin kon geen compensatie vinden en ging strijdend ten onder. Ate Sijtsma wist een fraaie damcombina- tie op het bord te toveren tegen nestor Gerrit Dros. Sportief als altijd, gaf Dros onmiddellijk op. Ook Victor Voskuil spéelde een goede partij en kreeg deze keer ook beide punten. In eerdere partijen had Voskuil aan het eind nogal eens met een soort „dam- blindheid" moeten afrekenen, maar deze keer haalde hij via een keurige slagzet de volle winst binnen. Het slachtoffer was Hans de Beurs. Gerrit Blom behaalde zijn eerste punten. Via een combinatie naar dam behaalde hij voordeel in zijn partij tegen Piet Brouwer. Dat voordeel bouwde Blom gestaag uit zodat Brouwer tenslotte moest opgeven. Frans Bos speelde een agressieve opening tegen Jos de Wolf, maar kon dat lichte voordeel niet vasthouden. De Wolf miste in het eindspel de nodige scherpte, en daardoor liep de partij remise. Wim Timmer speelde iets te offensief in het middenspel. Harry v/d Wetering strafte dat af met schijfwinst en later partijwinst. Koploper Jaap van Heer waarden brak bijna door bij Lauw Boonman. Ten koste van een schijf kon Boonman dat tegenhouden. In het eindspel bleek echter de ene dam van Boonman niet opgewassen tegen de vier van Van Heerwaarden. De stand aan kop is: 1. J. v Heerwaarden 4-7, 2. H. v/d Wetering 4-6; 3 A. Brouwer 4-5; 4 A. Sijtsma 4-5; 5. J. de Wolf 4-5; 6. H. de Beurs 4-4; 7. A. Bruin 4-4; 8. W. Timmer 4-4; 9. C. Vinke 4-4. Op zondag 29 oktober wordt in ma nege Akenburg de eerste indoor dres- suurwedstrijd van dit seizoen voor paarden en pony's gehouden. Deelne mers kunnen zich tot 19 oktober op geven door hun naam aan te kruizen op een lijst in de manege. Na deze datum is inschrijven niet meer mo gelijk. Rijkswaterstaat heeft bij paal acht zestien explosieven gevonden, waar van vijftien brisant- en één fosforgra- naat. De duik- en demonteergroep van de marine is gewaarschuwd. Uit een winkel in De Koog is woens dag rond 17.00 uur een vlieger van f325,- gestolen. Er is een oudere man in een sportieve blauwe jas ge zien, die zich verdacht ophield in de omgeving van de winkel. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden, telefoon 12222.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9