Voortbestaan folklore hangt aan zijden draad i Ondernemers laten het afweten van 21 en 22 oktober Maritiem museum Kerkdiensten 22 oktober Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging RESTAURANT WEEKMENU PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER Heeft Den Burg volgend jaar geen folklore meer? Slechts twintig van de vijfenzeventig leden van de ondernemersvereniging waren dinsdagavond naar De Lindeboom gekomen om te praten over de bloedarmoede" van het bestuur van de Stichting Folklore Texel. Niemand stond te dringen om plaats te nemen op één van de vrijkomende zetels en dat deed voorzitter Bob Loos besluiten het aftreden van het bestuur in beraad te nemen. Vóór 15 no vember valt de beslissing „Ik zit te praten tegen de verkeerde mensen", aldus voorzitter Bob Loos, die erop doelde dat de twintig aan wezigen altijd al naar vergaderingen komen en hun steentje bijdragen aan het werk dat moet worden verzet. Het bestuur van de Stichting Folklo re Texel draait met slechts drie per sonen. Bob Loos en Ed Stiekema willen het werk wel voortzetten, maar Henk van der Belt, die het zes jaar heeft gedaan, vindt het wel letjes. Voor hem moest vervanging worden gezocht en de kandidaten stonden niet bepaald te dringen. Astrid Wil- kens werd uiteindelijk bereid gevon den deze plaats over te nemen. Zij woont nog niet zo lang op Texel, heeft een borduurbedrijfje en stond dit seizoen met een kraam op de fol klore. De aanwezige leden leken al lang blij dat er iemand deze klus op zich wil nemen en gingen met een luid applaus accoord.... „Je kunt aan de opkomst wel mer ken dat de folklore leeft onder de on dernemers", begon Bob Loos de vergadering cynisch. De meeste af wezigen hadden niet eens de moeite genomen afbericht te sturen. Dat was wel gedaan door mede bestuurslid Ed Stiekema, die op zee zit. Behalve het afscheid van Henk van der Belt zit het bestuur van de stich ting met nóg een probleem: „dui zendpoot" Toos Maas, die lange tijd de administratie en publiciteit ver zorgde, zet aan het eind van dit jaar een punt achter haar medewerking. Ook voor haar moet opvolging wor den gevonden. Kort dag „We wilden hiermee met wachten tot de ledenvergadering van januari, om dat het dan nog maar zes maanden duurt voor het seizoen weer begint", verklaarde Loos. Omdat ook met Pa sen en Pinksteren al activiteiten wor den gehouden, zou het dan te kort dag zijn om alles nog te regelen. De Stichting Folklore Texel heeft in 1989 duidelijk aan seizoensverbreding gedaan. Naast de acht themawoens dagen werd op de Pinksterzaterdag schapenscheren op de Groeneplaats gedaan, waarop erg veel positieve reacties zijn gekomen. Met Pasen werden op straat narcissen uit gedeeld. Koninginnedag wordt gehouden on der de paraplu van de stichting, maar heeft een eigen organisatie. „We heb ben er weinig bemoeienis mee. Al leen moeten we de buidel optrekken, maar de kosten zijn niet zo hoog", aldus Loos. Avondmarkt Over het avondprogramma van afge lopen jaar is het bestuur niet tevre den. „De stratenloop en het ringsteken werden prima bezocht. Voor de zeskamp is veel werk ver richt, maar het had weinig gescheeld of het bestuur had nog als team moeten aantreden", grapte de voor zitter. Hij stipte aan dat de vrijwilli gers die meewerken van 07.00 tot 21.00 uur aan het eind van de avond niet meer zo „willig" zijn.... Oebele Jan Agter vond het toch wel jammer dat de avondmarkten op de helling kwamen te staan. Loos ver klaarde dat een avondmarkt met Texelse winkeliers, een muziekband en een barbecue wel tot de mogelijk heden blijft behoren, maar dat een zeskamp niet meer kan wegens ge brek aan vrijwilligers. Pijnlijk Ook de financiële gang van zaken van de folklore is pijnlijk. Er dreigt een tekort van ƒ5000,-. „We hadden verwacht quitte te draaien, maar we hebben niet alle bijdragen binnen ge kregen. Het is het oude lijdensver haal", verklaarde Loos. Er zijn enkele mogelijkheden om het financiële tekort op te lossen: stop pen met de folklore, de contributie omhoog of het programma inkorten. Het bestuur is er nog niet uit welke keus het wordt. Contributiestijging betekent drempelverhoging en dat wil men niet. Maar als wordt gesnoeid in het programma, zijn enkele onderne mers niet bereid te betalen, omdat ze vinden dat niet genoeg activiteiten voor hun geld worden geboden. Daardoor komen er nog minder in komsten binnen, waardoor men weer voor het blok wordt gezet. Vorig jaar heeft het bestuur gepoogd deze neerwaartse spiraal te doorbreken door een breed programma te bieden, in de hoop dat de winkeliers beter van betalen zouden worden. Inder daad kwam er binnen een maand méér binnen dan in voorgaande jaren, maar deze voortvarendheid zette zich niet voort bij iedereen. Strakke begroting „Het is frustrerend dat we afhankelijk zijn van vrijwillige bijdragen van win keliers. Steeds moeten we de men sen overtuigen van de noodzaak om geld te geven", klaagde Loos zijn nood. De financiële problemen komen duidelijk door de tegenvallende in komsten. De uitgaven gaan volgens een strakke begroting, waar streng de hand aan wordt gehouden. Loos: „Halverwege het seizoen zagen we hoe de zaken ervoor stonden en heb ben we het herfstprogramma en de intocht van de Sint nog voorzichtiger begroot. Maakt u zich niet ongerust: hij komt wel, en niet op een pony!" De aankomst van de Sint is op 18 november. Nieuw is dat de goedhei ligman op de haven welkom wordt geheten door de burgemeester. De rondgang blijft hetzelfde en er wor den ook weer kindervoorstellingen gegeven, zij het voor een kleinere groep. „Je hebt de gelovigen en de met-gelovigen en deze laatste hebben de neiging hun mening luidkeels te uiten. Dit is hinderlijk, dus we heb ben besloten alleen een voorstelling te verzorgen voor de groepen 1 en 2 in d'ouwe Ulo en voor de groepen 3, 4 en 5 in De Lindeboom", verklaarde de Folklore-voorzitter. De koopavonden voor de sinter klaasperiode zijn door de kamer van koophandel vastgesteld op dinsdag 28 november, woensdag 29 novem ber, donderdag 30 november, vrijdag 1 december en maandag 4 decem ber. De koopavonden voor de kerst zijn op woensdag, donderdag en vrij dag 20, 21 en 22 december. Dramatisch Nieuwe kandidaten om de afscheid- nemenden in het stichtingsbestuur op te volgen, zijn vereist voor het voortbestaan van de folklore op Texel. Bob Loos: „Het klinkt allemaal dramatisch, maar iedereen verwacht een goed programma en roept dat de folklore niet mag verdwijnen. Ed en ik kunnen met samen al het werk doen. Een half ei is beter dan een le ge dop, maar er kan nooit een kuiken uitkomen, dus als er niet méér steun van de ondernemers komt, gooien wij het bijltje er bij neer". Peter Bakker van de Hema stelde voor om het bestuur groter te maken door per straat een afgevaardigde zit ting te laten nemen. „U bent met te weinig om de kar te trekken". Loos vond het een fraai idee, maar aange zien voor één bestuurszetel al geen mensen staan te dringen, zag hij het somber in. Van der Belt vulde aan dat het organiseren van activiteiten best te doen is met drie personen. De korte communicatielijnen zorgen ervoor dat snel beslissingen kunnen worden genomen en de praktijk heeft uitgewezen dat dit goed werkt. Het probleem ligt bij de uitvoering van de ideeën. „Daar kan je niet ook nog eens achteraan lopen". Joost Coutinho stelde voor om bestuursleden te zoeken onder en thousiastelingen buiten de stichting, maar volgens Loos is ook dat een al vaak omgeploegd terrein zonder ren dement. „Het is fijn als het bestuur uit ondernemers bestaat, want die zijn voortdurend bezig met wat goed is voor hun eigen zaak. Den Burg en Texel. Iemand die er niet direct mee te maken heeft, ziet niet wat er da gelijks aan de hand is", aldus de voorzitter. Ultimatum Gert Coevert vond dat het bestuur veel krachtiger moest optreden. „Jul lie moeten gewoon zeggen: die en die straat zorgt voor die woensdag, anders stappen we op Het gaat al leen om de uitvoering, de organisatie kan best in handen van maar drie mensen blijven. U moet er meer te genaan". Loos ging er meteen op in door zijn ultimatum te stellen: vóór 15 november moet er een oplossing zijn, anders stapt het bestuur op. Ag ter raadde hem aan de notulen van de vergadering naar de winkeliers te sturen, zodat de afwezigen goed we ten wat er loos is. „Ze worden op de hoogte gesteld en er komt ongetwij feld een stuk in de krant. En laten ze daar dan maar een rouwkader om zetteni", besloot de voorzitter. Aan de nieuwbouw van het Maritiem- en Juttersmuseum hebben meer ondernemers meegewerkt dan in de vorige krant stonden vermeld. In de lijst horen ook thuis: Meubel huis Oosterhof, Tegelzetterij Fokko Mulder, Loodgietersbedrijf Oele en Westerlaken bestratingen. Donderdag 19 oktober Tot 22.00 uur houdt de Hervorm de vrouwenvereniging van De Waal bazaar in de kerk in De Waal. Tot 17.00 uur is de Hervormde kerk van Oudeschild te bezichti gen. Er worden handwerken ver kocht en de toren kan worden beklommen. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treedt Hans Dorrestijn op vanaf 20.30 uur. Vrijdag 20 oktober Omk 9.00 uur begint op het Texel-veld de derde voetbaldag van SVT. In Cinema Texel gaat „Roadhou- se" zijn tweede week in, aan vang 20.00 uur. De film toont dat hoofdrolspeler Patric Swayze, in tegenstelling tot de meeste kledingkasten die discotheken bewaken, eigenlijk een klein ke reltje is. Maar gelukkig heeft hij wel de souplesse van een elastiekje en beheerst hij een combinatie van onder meer kick boksen, karate en taekwondo tot in de finesses. Maar ook hij heeft liefde nodig en die wordt gege ven door actrice Kelly Lynch. - In „De Bijenkorf" te Oosterend wordt een belangrijke ledenverga dering van de vissersvereniging DETV gehouden, aanvang 19.30 uur. In De Witte Burcht wordt een avond gegeven over psychome trie, met medewerking van Frank Kwaaitaal en F. de Blok. Entree f7,50. Zaterdag 21 oktober In de Hervormde kerk van Den Burg wordt een uitvoering gege ven door het Estlandse koor „Noorus", het Texels Christelijk Mannenkoor en een koperensem ble van het Luchtmachtkapel, aanvang 19.30 uur. Om 14.30 uur begint in de kanti ne van het LBO een feestmiddag van de Welfaregroep van het Ro de Kruis. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Roadhouse". Zondag 22 oktober Van 9.00 tot 11.00 uur heeft de Sportvissersclub Texel een wed strijd op de dijk ter hoogte van 't Skiltje. Van 13.30 tot 17.30 uur worden in de Ferrever-zaal in Den Burg Joegoslavische volksdansen ge demonstreerd onder leiding van Paja Milic. De Gymnastiekvereniging Oude schild houdt in 't Skiltje een gy- minstuif (van 14.00 tot 15.30 uur) bestemd voor zowel leden als niet-leden. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Roadhouse". Maandag 23 oktober De raadscommissie voor Alge meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gespro ken over een wijziging van de bezoldigingsverordening, decen. tralisatie van arbeidsvoorwaardj en het medezeggenschapsreg. lement. De Plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp/Eierland hebben in het Eierlandsche huis een bijeenkomst, die verzorgd wordt door het eendagsbestuur aanvang 19.45 uur. Op een Leerhuisbijeenkomst in het zaaltje van de Doopsgezind kerk in Den Burg houdt Maart|e van Tijn een lezing over het bij. belverhaal „Tamar en Amnon"; aanvang 20.00 uur. In het Havenrestaurant van 't Horntje houdt de KNVB een reg. overgadering met vertegenwom. digers van alle Texelse voetbalclubs. Dinsdag 24 oktober Voor de oudere Doopsgezinde zusterkring spreekt oud-Texelse ds M. Keijser over „Vrouw en spiritualiteit". In het zaaltje bij de kerk. In het raadhuis heeft de raad scommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt over het ge meentelijke fonds voor steun aan projekten ten bate van ontwikke lingslanden, financiering van de waterzuiveringsinstallatie van EcoMare, de grondtransactie om de bouw van het uitvaartcentrum Maat mogelijk te maken, het vei werven van grond van de erven Bakker, het vervangen van de sportvloer van Het Eierlandsche Huis en de decentralisatie van a beidsvoorwaarden. In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de Historische vereniging een bi bliotheekavond, tevens samen komst van de interviewgroep, aanvang 19.30 uur. Uitsluitend bedoeld voor leden. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Roadhouse. Hoogwater Oudeschild Do. 19 11.30 en 23.2I Vr. 20 12.05 en 23.5; Za. 21 12.40 en Zo. 22 0.55 en 13.31 Ma. 23 2.05 en 14.3! Di. 24 3.20 en 16.21 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeW 6 15 uur na hoogwater De zon komt 22 oktober op om 7.17 uur en gaat onder om 17.31 uur. 23 oktober doodtij. Gebrek aan medewerking valt dit ..echte" folklore-gezelschap zeker niet te verwijten. Ook deze week waren zij present bij de laatste folkloredag van het seizoen. ..De dag van de standwerkers" zorgde, mede dankzij het fraaie weer en een redelijke publieke belangstelling, voor een geslaag de afsluiting. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar, gez. dienst met doopsgezinden. Uitzending Lichtboei De Waal: dienst in De Koog De Koog 11.00 uur ds. Kok Den Hoorn 9.30 uur ds. Kok, doopdienst Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. Ter Haar De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong, doopdienst GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur ds. R. Oranje uit Alkmaar. 19.00 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 en 19.00 uur drs. G. Tromp uit Oenkerk GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 9.30 uur ds. Ter Haar, gezamenlijke dienst met hervorm den in Hervormde kerk BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur, voorganger Joh. Tensen Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur dameskoor Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur The Gospeltrain Kindernevendienst St. Jan, zondag 9.30 uur De Cocksdorp, zaterdag 19.30 uur Oosterend, zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: „Een gereinigde aarde - zult u daar zijn?" 11.20-12.30 Wachttorenstudie: „Ouderlingen - behoed het u toe vertrouwde pand". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter R. A. van den Bent, Kik- kertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00-10.00 uur. Zater dag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur zonder af spraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Hennie Hilgers telefoon 02230-23024. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts C. M. van Karsen, telefoon 14669, b.g.g.semafoon dienst 02220-12323. Spreekuur op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies: Witte Kruislaan 19, Den Burg. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuyl, telefoon 11446. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mense worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden i den. Bij de oud papier-wagen kunt ook gereedschap voor de derde we reld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in d volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beie renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan, Burgerhoutstraat. 0,- Den Burg .Texel Telefoon 12235 a f37,50 Floridacocktail stokbrood en boter Heldere lamsbouillon Gebr. varkensentrecöte met rode wijnsaus met champignons en groene pepers Pofaardappel en een keuze uit het uitgebreide saladebuffet Chipolatapudding met slagroom

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2