p plaats van voormalige „Irene" ijf miljoen voor ingrijpende itbreiding van verpleeghuis „Texel en zeekanovaren vormen al één begrip Geslaagd debuutjaar kanocursussen edeputeerde If voorzet uitbre.idi ng 1075m lag prijsvraag lerboekenweek ócompetitie volleybal ff Maximale score voor schaker Paul Eelman Instuif in gymzaal Skiltje KSS*. 20 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 1991 moet het Verpleeghuis Texel zijn uit gebreid met een lenvleugel en een afdeling voor psycho-geriatrische bewo- Ruimte hiervoor wordt verkregen door de sloop van het nalige gemeentelijke bejaardentehuis „Irene" aan de Gast- raat. Door de nieuwbouw wordt de huidige capaciteit van tdden uitgebreid tot 45. Kosten van het totale plan: vijf tn gulden. Dit geld zal op de vrije kapitaalmarkt worden id. gen verpleeghuis is een voor voor Texel. Qua inwoneraantal in eigenlijk gebruik moeten van de voorzieningen in Den Het bewijst dat de eilandpo- oor de rijksoverheid wordt er- Het is het kleinste tehuis met ibineerde opvang in Nederland in stand houden ervan vereist lige extra inspanning van ir, directie en medewerkers. breiding van het Verpleeghuis fasen geschieden. Het eerste de bouw van de dienstenvleu- !t ministerie van WVC heeft dat men garant staat voor mg die moet worden aange- Er moeten alleen nog enkele teiten worden vervuld. De aan- mg voor deze vleugel wordt in iber gehouden. Zodra de werk- eden zijn begonnen, gaan de 0 voor de psycho-geriatrische gop de plaats van „Irene" len Haag. De opdracht voor de van dit gebouw is gegeven, ronding zullen waarschijnlijk in rnkele tweepersoonskamers in itelijke vleugel tot eenper- uimtes worden omgetoverd, heeft vanaf half '87 leeg- n. De gemeente heeft het ver- aan de Stichting Samen ollards. Eisen rpleeghuis Texel werd in 1977 uik genomen. Het voldeed rti|d uiteraard aan alle eisen, leze zijn in de loop der jaren volg van andere inzichten ver- 1 Het bieden van meer privacy tgrijker geworden. De praktijk vens uitgewezen dat enkele uimtes aanpassing behoeven. kreeg men toestemming uit den met negen bedden voor I-geriatrische bewoners. J.H. Donatz, directeur van Stichting Sa men Eén/Gollards: „Dat hadden we wel even vlot in kunnen vullen, maar het was beter om alles tegelijk aan te pakken". De plannen voor de nieuwbouw zijn ontworpen door architectenbureau Alkema uit De Koog. „Er is ooit een concreet plan geweest om de ruimte voor negen extra bedden gewoon aan het huidige complex te bouwen, maar dan was er geen scheiding tus sen psycho-geriatrische en andere bewoners mogelijk", vertelt Kees Alkema. Gedeputeerde C. Korver zette de stichting indertijd op het goede spoor, door de samenvoeging van Ire ne en de Gollards voor te stellen, waardoor het gebouw aan de Gast huisstraat leeg zou komen. Het be nutten van deze vrijgekomen ruimte bleek dé oplossing voor de pro blemen. Donatz: „We wilden een afgescherm de afdeling voor de psycho geriatrische bewoners, omdat het voor de anderen een erg zware be lasting is constant met deze demen terende mensen te worden geconfronteerd. Dat is nu mogelijk". Privacy Wagens rijden al af en aan bij het verpleeghuis. Aan de zuidkant, ter hoogte van het Pater Witteplein, wordt momenteel een grote tweeper soonskamer gemaakt met een zi truimte. Donatz: „Deze laatste is bedoeld voor de vierpersoonskamers die ernaast liggen en eigenlijk iets te klein zijn. Zo proberen we de mensen toch zoveel mogelijk privacy te bie den". Komend jaar beginnen de werkzaam heden aan de noordelijke kant van het gebouw. In dit deel komt een berging, een werkplaats en magazijn van de technische dienst, een dienstingang, een was- en droogruim te, een personeelsaccommodatie, een archief, een kapsalon en pedicure ruimte, een laboratorium, een koffies hop en zitgelegenheid. Doorwerken Zodra deze bouw is begonnen wor den de formaliteiten voor de tweede fase onder handen genomen, opdat er meteen kan worden doorgewerkt als fase één klaar is. De psycho geriatrische ruimte op de plaats van het oude Irene krijgt twee ingangen met automatisch afsluitende deuren. De grote één- en tweepersoonska mers krijgen eigen sanitaire voorzie ningen. Voor de vierpersoonskamers is dit niet mogelijk. Daarvoor worden uitgebreide was- en toiletgelegenhe den dichtbij de kamer gemaakt. Er komt een familiekamer en een gro te recreatiezaal voor alle bewoners. De huidige recreatiezaal wordt een ruimte voor activiteitenbegeleiding van somatische bewoners. Eigen plekje De aanpassing van de westelijke vleugel van het verpleeghuis maakt naer VERP LEEGHUIS - TEX Een overzichtsplattegrond van de uitbreidingen die het verpleeghuis staan te wachten. J.H.Donatz: ..Meer privacy voor de bewo ners...." het mogelijk langdurige bewoners een eigen plekje te bieden, waar ze wat eigen meubeltjes kwijt kunnen. „En stel je voor dat er eens een patiënt is die bijzondere zorg nodig heeft, dan kunnen we die een eigen kamer met sanitaire voorzieningen geven", aldus Donatz. In de nabije toekomst zal dagbehan deling een grote vlucht nemen. Oudere mensen kunnen hierdoor lan ger thuis blijven wonen. Ook is dag behandeling zeer geschikt voor het laten revalideren van mensen die een operatie hebben ondergaan en hier voor anders lange tijd in het zieken huis aan de overkant moeten verblijven. Probleem is dat drie „dag- behandelingsgasten" niet genoeg werk met zich meebrengen. „Met het personeel dat daarvoor moet worden ingeschakeld, kunnen zes of zeven mensen worden geholpen", aldus de stichtingsdirecteur, die het een uitda ging vindt om alles goed te laten functioneren. Op Texel zijn momenteel drie dagbe handelingsplaatsen, maar er is nog beperkte uitbreiding mogelijk. Dit ver gt echter ook een speciale ruimte. In de plannen is hiermee rekening ge houden. Wachtlijst Het zal geen probleem worden de ne gen extra bedden vol te krijgen. Het verpleeghuis heeft een wachtlijst. De bewoners zullen geen last ondervin den van alle bouwwerkzaamheden. Kees Alkema: „Alles gebeurt van bui tenaf. Ze zien wel wat bouwvakkers rondlopen, maar de meesten vinden dat juist gezellig". De binding tussen het Verpleeghuis en de Gollards gaat door de grootse uitbreiding niet verloren. Integendeel, men wil de voordelen van beiden zo optimaal mogelijk combineren en be nutten. Het eten blijft uit de Gollards- keuken komen. Ook voor dit tehuis wordt gestreefd naar aanpassingen aan nieuwe ontwikkelingen. Binnen kort worden plannen hieromtrent openbaar gemaakt. ie kinderboekenweek (thema: srder dan je neus lang is") de Texelse bibliotheek een jdstrijd voor de kleintjes en is-prijsvraag voor de grotere i gehouden. De jury heeft de kinderen een prijs toege- dstrijd: Charlotte van Heer- i, Jaap Waverijn en Marjolein üwaarden. Rebus: Ingmar Manélle Boon, Edward Ver- Sanne Huizinga. Wegens slui- i de bibliotheek kunnen de I afgehaalde prijzen vanaf 9 23 oktober worden afge- Mannen: 1 Autocen.-Teso Paal 9 i RWS-Paal 9 Teso Music Shop-Woude BCT u. Graaf Spuiterij-BCT Woude Eelman-Slock Bremakker 1 i Amrobank-Bremak. 1 Slock 'A gemengd en mannen: SC Texel-Rentenaar Cocky's 1 De Rival-Cocky's Rentenaar 1 DA-Ass. bremer Rival Balcken-NBC St. Jan St. Jan-Bestuur Balcken Cocky's (m)-Paal 28 Bestuur Wouwen: 1 Leydekkers-Taveerne Haarst. Haarst.-Klif Taveerne 1 Durper D.-Westerl. Sports. Sportshop-Zegel M. Durper Krim (v)-Verfbus ASC 1 Wersma-ASC Verfbus 1117 oktober: Sremakker-Autocentrale 1-2; RWS- Graaf Spuiterij-DGM 2-1; Versluis- 'Kobeko-Stuc. v.d. Woude 2-1; De ^kker 1 Gemengd: St Jan-NBC '^r-Stoepa 3-0; Rabobank-Stoepa k«en; Wiersma Antiek-Opel Rénte- aDA-SCT 2-1; De Rival-Ass. Bremer Drup-Question 3-0; Visserbouw- 3; 7 Prov.-Sportshop 0-3; toWesterlaken 0-3; Verfbus-Cocky's ,|0-3; De Krim-ASC 0-3. Precies een jaar geleden, in de herfstvakantie van 1988, werd een succesvolle proefcursus zeekanova ren gehouden. Initiatiefnemer Jos Engelvaart IZeekanocentrum Texel) constateerde tevreden dat de opzet ook voor beginners aantrekkelijk was. Dat de wateren rond Texel uit stekend zijn om de kanosport te be drijven, had hij al eerder vastgesteld. In mei van dit jaar gingen de eerste cursussen van start. Nu het seizoen vrijwel is afgelopen, kan al terugblik kend worden gesteld dat het eerste cursusjaar de verwachtingen heeft overtroffen. Een succesvol initiatief dus. Dat be tekent nog geenszins dat Engelvaart nu zijn zakken gevuld heeft. Integen deel: hoewel het aantal deelnemers uitstekend was, vielen enkele kosten posten hoger uit dan ingecalculeerd. De benzinekosten bijvoorbeeld. Om dat Engelvaart en zijn instructeurs de cursisten optimale omstandigheden wilden bieden, werd vaak van de ene naar de andere lokatie gereden. Na evaluatie werd onlangs besloten de prijzen van de cursussen voor vol gend jaar met zo'n 20 procent op te schroeven. „Dat heeft al wat com mentaar ontlokt, maar we moeten reëel zijn. Achteraf bekeken hadden we de prijzen gewoon te laag vast gesteld. In de praktijk kwamen we daar pas achter", aldus Engelvaart, die aan de Lijnbaan in Den Burg een eigen bedrijfje in sportieve Iwa- terlrecreatie is begonnen. De meeste belangstelling trok het zo geheten „vakantie-arrangement" dat (op twee weken na) van begin mei tot eind september heeft gedraaid. Die twee keer werd het vereiste mini mum van vier deelnemers niet ge haald. Daar tegenover stond dat de cursus ook een aantal keer was vol geboekt (16 deelnemers). Het vakantie-arrangement is een week- cursus, waarbij de deelnemers logies en maaltijden krijgen aangeboden. Gastheer was vakantiecentrum De Krim, die zich op het gebied van sportieve vakanties steeds meer pro fileert. Vaak kwam het ook voor dat deelnemers als lid van een gezin of groep al elders op Texel logeerden. 67 jaar De categorie 25- tot 35-jarigen was in de meerderheid. Jongeren van on der de 20 jaar waren nauwelijks ver tegenwoordigd. De oudste deelnemer was 67 jaar. De deelnemers kwamen uit alle hoeken van het land. Een paar Duitsers zorgden voor de enige buitenlandse inbreng. Texelaars lieten zich nog weinig zien, hoewel Engel vaart van mening is dat hier wel de gelijk interesse bestaat. Leerlingen uit de brugklassen van de RSG Texel maakten -ter afsluiting van het schooljaar- kennis met de zeeka nosport via een demonstratieles bij Dijkmanshuizen. Jos Engelvaart verklaart dat aan de formule van het vakantie arrangement niet gesleuteld zal wor den. De deelnemers blijken het tevo ren als prettig te ervaren dat het programma niet overladen is en ze een dagje de vrijheid hebben het eiland te verkennen. Eenmaal bezig, denken ze echter aan niets anders dan zeekanoën. Voorstellen van de cursusleiding om er eens een mid dagje tussenuit te knijpen, worden weggewoven: men moet en zal kano varen. Drillen Het blijkt dat relatief veel deelnemers aan het vakantie-arrangement nog nooit in een kano hebben gezeten. Anders is dat bij de weekendcursus sen voor beginners en gevorderden, die enkele malen in het voorbije sei zoen werden gehouden. Daar kwa men vooral mensen opdagen die reeds een eigen kano hadden. Zij ver wachtten onder begeleiding hun techniek te verbeteren of zo de stap van binnen- naar buitenwater te ma ken. „Drill-cursussen" noemt Jos En gelvaart deze oefenweekenden. Verder had het Zeekanocentrum Texel dagcursussen brandingkanoën in de aanbieding. Die sloegen aan. Echter niet bij sportieve vakantiegangers die reeds op Texel aanwezig waren, maar bij lieden die er speciaal voor van de vaste wal kwamen. Experimenteren „Texel en zeekanovaren blijken steeds meer als één begrip te worden ge zien", zegt Engelvaart daarover. „Het is toch opvallend hoeveel auto's te genwoordig met een kano op het dak naar Texel komen. Vaak onafhankelijk van de cursus, maar op eigen initia tief. Dan gaat men zelf zitten experi menteren in de branding, om er vervolgens verbaasd achter te komen dat ze het hier via cursussen in een dag kunnen leren...." Wie verwacht dat Jos Engelvaart zo ongeveer 24 uur per dag in een kano heeft gezeten, komt bedrogen uit. Engelvaart bouwde een team van in structeurs om zich heen, onder lei ding van Leo van der Vaart uit Leiden (overigens nu op zoek naar een vast woonadres op Texel). Al spoedig bleek de belangstelling zo groot, dat Van der Vaart in vaste dienst moest Paul Eelman heeft met de maximale score van drie punten uit drie partij en in de interne competitie van schaakclub En Passant een flitsende start gemaakt in het nieuwe schaak seizoen. In de vorige rondrn had hij al afgerekend met Rogier Daan en Martien Birkenhager en maandag avond in De Lindeboom werd Mar tien Witte het slachtoffer van een venijnige val die Eelman in de stel ling had gevlochten. Weliswaar stond Martien Witte na de opening een pionnetje achter, maar echt in moeilijkheden was hij niet. Misschien dat Witte iets te gretig op het terugwinnen van de pion speelde, waardoor hij in de verleiding kwam het pad te kiezen dat tenslotte tot zijn ondergang leidde. Ook Kees Kistenmaker en Jaap Dros leden nog geen puntverlies. Dros won een on derhoudend potje van Thijs Witte, die zeer snel zijn zetten op het bord slin gerde en als gevolg daarvan een goe de stelling langzaam zag afbrokkelen tot een ruïne, die na verloop van tijd ineenstortte Kistenmaker moest er harder voor werken tegen Gerard Zoetelief, die na de opening in een lastige stelling terrecht kwam, waarin hij niet veel kon ondernemen. Kisten maker versterkte ondertussen zijn po sitie en viel uiteindelijk binnen via de b-lijn. Misschien dat Zoetelief de ge varen nog had kunnen bezweren als hij de dames had geruild. Toen hij dat naliet werd hij onverbiddelijk door Kistenmaker opgerold. Jeugdspeler Douwe Hoekman had in zijn partij met Taeke van Lingen zeker een half puntje verdiend. Hij kreeg het niet, ondanks het feit dat hij al speodig wist af te wikkelen naar een onge veer gelijkstaand eindspel, waarin de lopers van ongelijke kleur een sterke remisegeur boven de stelling veroor zaakten. Van Lingen slaagde er ech ter in zijn jonge tegenstander te flessen waardoor hij een stuk won en tenslotte de partij. Met een aardig lo peroffer forceerde Ferry van Tatenho- ve een puntendeling met Wim Hoekman, die de opening wat non chalant behandelde, zodat Van Taten- hove onmiddellijk de kans greep de combinatie uit te voeren die hem in ieder geval remise garandeerde Hoekman trachtte nog van alles uit de stelling te halen, toen Van Taten- hove de mogelijkheid tot zetherhaling liet lopen. Méér dan een eindspel met een pion minder kon hij niet op het bord krijgen. Toen Hoekman de pion in het eindspel terug won was het materiaal zó gereduceerd, dat alsnog tot remise besloten werd. Uitslagen: F v. Tatenhove-W. Hoekman !4-ya, W vjó. Rijke-D. Leegwater 0-1; Th. Witte-J. Dros 0-1; D. Hoekman-T. v. Linge 0-1; K. Kistenmaker-G. Zoetelief 1-0; R. Riegman-N. v. Heeringen 1-0; K. Bruming-R. Daan 0-1; P. Eelman-M. Witte 1-0; E. de Visser-H. Broekema 0-1. Het bestuur en technische leiding van gymnastiek vereniging Oude schild houdt zondag in de gymzaal in Oudeschild een gymnastiekinstuif voor zowel leden als niet leden in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar. De toegang is gratis. Het is mogelijk om onder toezicht van assistenten en lei ding gebruik te maken van diverse toestellen zoals: ringen, touwen, mini-tramp, brug, balk enz, enz. Ook zal de grote trampoline van G.V. Texel uit Den Burg worden geleend, zodat de jeugd van Oudeschild met dit toestel kan kennismaken. De zaal is open van 14.00 tot 15.30 uur. worden genomen. Jos Engelvaart: „Ik ben nu een directeur met personeel." De speciaal op Texelaars gerichte open dag die voor zaterdag op het programma stond, is met het oog op de slechte weersverwachting nu reeds afgelast. In het voorjaar van 1990 zal een nieuwe datum worden geprikt. Spectaculaire sport(foto Arend Nijkamp)

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5