Voor een miljoen op de schroothoop Directeuren via rode loper naar contract VEROLME BOUWT NIOZ-SCHIP „PELAGIA' leer Texel-reportage a Amsterdamse kabel „Sara" voor 50-jarige Joke Joegoslavische volksdanser geeft zondag demonstratie Weer JOTA-weekend in Scoutinggebouw Tekenen en schilderen naar model bij TEEVA Ongelofelijk UDAG 20 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ivisiekijkers in Amsterdam kun- i vvoensdag a.s. kijken naar een örtage die het afgelopen weekend Texel is gemaakt van het blues- tival aldaar. opnamen zijn met eenvoudige jdelen gemaakt door Bertus Alle en Rob Zwetsloot van de tsterdamse „Staatstelevisie" die al ier op het eiland bezig zijn ge- ^st. Enkele maanden geleden ykten zij een reportage waarbij ze h presenteerden als CTT oftewel Commerciële Televisie Texel. De zou over een eigen satelliet be- likken (vervaardigd bij Boom in deschild!waardoor het mogelijk de uitzendingen ook buiten Texel volgen, onder andere in het tonsch met Texel verbonden Am- idam. De reportage werd in Am- rdam meerdere keren uitgezonden dank zij medewerking van jeltex ook een keer op de kabel in n Burg. Duizenden Amsterdam hebben de uitzending gezien or VVV-directeur Jaap Dekker re- om het camerateam gratis logies te bieden op Texel). Door de ver- lerlijke mengeling van ernst en on- hechtten vele kijkers geloof aan door de diverse geinterviewde laars werd beweerd over de n Texelse televisie en het streven onafhankelijkheid dat daarmee jrband zou staan. Later maakten nan en Zwetsloot een nieuwe re- tage over de „Tex-free"-beweging, zelfs door de VPRO-televisie werd •zonden. de reportage die het afgelopen ekend werd gemaakt zal niet vrij van ludieke toevoegingen. Zo liet m meerdere Texelaars hun mening en over de concurrentie die de else satellietzender ondervindt van ronique. Ook wordt ingegaan op de ade die het computervirus („geïm iteerd door overkantse bezoekers het bluesfestival") op het eiland ft aangericht. uitzending via de Amsterdamse il is woensdagavond a.s. om DO uur en zal voortdurend worden haald tot ca 02.00 uur 's nachts, filmende Amsterdammers zullen iltex vragen om de reportage ïtueel aangevuld met eerdere successen) binnenkort ook in Burg op de schermen te ■gen. te een man vijftig jaar wordt ft dus Abraham heeft gezien, bestaat de verjaardagslekkernij 'tl eens uit een Abraham". tear wat moet je met een die deze geëerbiedigde bdtijd bereikt? Bij het NIOZ ze het antwoord op de- vraag want toen directie- Joke Hart woens- vijftig werd, lieten de colle ts door Bakker Timmer een tvsachtige „Sara" bezorgen. tekst op het baksel luidde: tyftig jaar zijn is een hele Wist. Maar het is toch een We kunst, in het bijzonder nor de vele vrouwen, Abra- blijmoedig te aanschou wt)". in de elf jaren f mevrouw Hart bij het insti- 'W werkzaam is, heeft ze zich non kennen als een onmisbare Verlaat, een vraagbaak voor die op het gebied van "etiviteit, organisatie en im- •vovisatie door niemand wordt W'troffen. De Sara was haar ™fom van Harte" gegund. De ondertekeningsplechtigheid. Van links naar rechts de NlOZ-directeuren Van Abs. Duursma en Rietveld en de Verolmedirecteuren Smits en Schreuder Op de achtergrond het model van het onderzoekvaartuig dat heeft gediend bij de proeven van het Mahn. De directeuren G. Smits en A. Schreuders van de Verolmewerf Heusden werden woensdagmiddag op Texel ontvangen als staatshoofden. Dat gebeurde toen ze bij het NlOZ-gebouw in 't Horntje arriveerden om het contract te ondertekenen voor de bouw van het onderzoekingsvaartuig „Pelagia". Ze werden van de veerhaven naar het gebouw gebracht in de fraai gerestau reerde Jaguar die ooit eigendom was van Jan Wolkers, de NIOZ- band „Manannan" speelde de sterren van de hemel en zelfs was voor de scheepsbouwers uit Heusden de rode loper uit gelegd... Het was een uitvloeisel van een grapje dat tijdens de onderhandelin gen over de bouw van het schip was gemaakt en het gaf een extra feeste lijk cachet aan de onderteke- ningsplechtigheid die direkt daarop in een der conferentiezalen van het NI OZ werd gehouden. Exporteiland De bouw van het 66 meter lange on derzoekvaartuig is dus gegund aan Verolme, dezelfde werf die ook de „Molengat" voor Teso bouwde en thans de „Schulpengat" in de maak heeft. Het was dus niet overdreven dat directeur Smits later verklaarde dat Texel het belangrijkste exportei land is voor Verolme. De werf in Heusden, in het bijzonder bedreven in het vervaardigen van „speciale" schepen, was een van de vijf werven die voor de aanbesteding was uitge nodigd. Over het bedrag waarvoor de „Pelagia" (die in maart 1991 klaar moet zijn) wordt gebouwd, bewaren de directies van NIOZ en Verolme het stilzwijgen. Wel werd bekend ge maakt dat met het projekt totaal 29 miljoen gulden is gemoeid, maar daarbij is de miljoenen kostende aan passing van de NlOZ-haven en de speciale apparatuur aan boord inbe grepen. Geschiedenis Alvorens tot het plaatsen van de handtekeningen werd overgegaan ging NIOZ-directeur E van Abs in op de geschiedenis die aan de bouwop dracht vooraf is gegaan. Het begon met een in 1984 door prof. dr. J.Zijlstra ingestelde werkgroep (be staande uit Tj. van Weering, C. van Zwieten, Th. Buisman en M. Baars - aangevuld met het hoofd van de af deling scheepsbouw van de Kon. Ma rine). Die commissie bracht een nota uit die met een voorlopige tekening aan het Ministerie van Onderwijs en wetenschappen werd voorgelegd. Dit ministerie won advies in bij de toen malige Nederlandse raad voor Zeeon- derzoek, het Overlegorgaan voor Faciliteiten Zeeonderzoek en het In terdepartementaal Overleg voor Zee gaande Vaartuigen. Die kwamen allemaal met positieve adviezen en in 1988 gaf de minister toestemming voor het maken van het ontwerp, een taak die het NIOZ opdroeg aan Mari ne Structure Consultants. In juli van dit jaar kwamen ontwerp en bestek gereed, waarbij de resultaten van de door het MARIN uitgevoerde model- proeven waren verwerkt. Ook NIOZ-directeur prof dr E.K. Duursma stond even stil bij het ge wichtige moment. Hij blikte wat ver der terug in de geschiedenis, waarbij hij vertelde over het eerste NIOZ- schip „Max Weber" dat ooit voor Zondag komt de Joegoslavische volksdansdocent en choreograaf Paja Milic op verzoek van de volksdans groep Texel enkele uren lesgeven in de traditionele dansen van zijn land. Dat gebeurt in de Ferrever van 13.30 tot 17.30 uur. Pa|a Milic is met dansen begonnen bij het beroemde volksdansensemble „Kolo" in Belgrado. Dit was toender- tijd het enige beroepsgezelschap in Joegoslavië en min of meer vergelijk baar met het folkloristisch dansthea ter in Amsterdam. Na enkele jaren werd Paja Milic tevens als docent en choreograaf aan „Kolo" verbonden. Hij zette al spoedig choreografieën op voor het Amsterdamse theater, leerde in Nederland zijn echtgenote kennen en gaf in ons land gastles sen. Ook was hij enkele jaren gele den al eens op Texel om een demonstratiemiddag te verzorgen. Dit was zó geslaagd dat de volksdans groep Texel besloot hem nogmaals uit te nodigen. Aanstaande zondag is het zover. Zijn dansles zal ook wor den bijgewoond door volksdanslief hebbers van de overkant, die speciaal voor Milic naar Texel komen. Wie wil meedansen, of alleen wil komen kij ken, is welkom. Aan het dansen zijn wel kosten verbonden: f15,- voor vol wassenen en f 7,50 voor scholieren. Voor inlichtingen: Wilma Eelman, tel. 13583 en Gatske Ykema, tel. 14702. f3888,- aan de Duitse bezetters is verkocht. Duursma zei verder onder meer dat het vooral zijn collega Van Abs is geweest die zich bijzonder voor het nu te bouwen schip heeft ingespannen. Hij sprak zijn vertrou wen uit in de steeds meedenkende mensen van de werf en overhandigde de Verolme directeuren de tekeningen en het complete bestek - een dik boekwerk waaraan niets meer kan worden toegevoegd omdat de pagi na's met een verzegeld touw zijn ge bonden... Verolme-directeur Smits leverde ook een tegenprestatie: hij vertelde dat de bouw feitelijk al was begonnen en overhandigde de reke ning van de eerste termijn plus de bankgarantie. Hij had ook een waar schuwing: „Wie één keer een schip bij Verolme Heusden laat bouwen, komt daar later zeker opnieuw". Het gebouw van Scouting Texel aan de Bernhardlaan zal komend weekend weer zijn omgebouwd tot zendstati on. Het is dan namelijk weer tijd voor de jaarlijkse „JOTA" (Jamboree On The Air). Dankzij de medewerking van radio-zendamateurs zullen op 21 en 22 oktober over de hele wereld contacten kunnen worden gelegd. Honderduizenden scouts uit honderd landen zullen met elkaar communice ren. De scouts zullen 48 uur in de lucht zijn, althans zo is de bedoeling. Als onderdeel van de JOTA zullen de scoutinggroepen in Nederland zich zaterdag bezighouden met het oplos sen van een mysterieus raadsel, waarvoor via kranten, radio, teletekst en andere bronnen aanwijzingen wor den verstrekt. Met ingang van woensdag 25 okto ber houdt de Texelse Eerste Eigen Vrije Academie (TEEVA) weer de be kende schilder- en tekenavonden in d'Ouwe ULO. Er wordt dan gewerkt naar een levend model. De deelne mers zijn geheel vrij om op eigen wij ze en met eigen technieken aan de slag te gaan. Er wordt geen les gege ven, maar men staat elkaar met raad en daad bij. Ook mensen die denken dat ze (nog) niet goed genoeg zijn, kunnen aanschuiven. De TEEVA han teert immers als motto „oefening baart kunst". Inlichtingen kunnen worden verkregen bij Iwan de Vries, tel. 14674. Wie dezer dagen bij Ecomare langs gaat en de hoop oude buizen, pom pen en vaten ziet liggen, zou niet zeggen dat de nieuwwaarde daarvan liefst één miljoen gulden bedraagt. Toch is het waar: het betreft het sloopafval van de „beruchte" water- verversingsinstallatie, die vanaf vol gende week door een gloednieuwe, peperdure installatie zal worden ver vangen. Een deel van de zeehonden zal daarom worden ondergebracht in zwembad Molenkoog. De verhui zingvan de dieren gebeurt maandag. Maandagochtend werd begonnen met de ontmanteling van de versle ten installatie, die vanaf de ingebruik name van het toenmalige Natuurrecreatiecentrum in 1975 heeft gefunctioneerd. Zoals bekend gebeur de dat op het laatst zelfs met behulp van fietsbanden. Vervanging van de complete installatie bleek noodzake lijk. Met name de vervanging van de filters, die per stuk een ton kosten, maken deze operatie uiterst duur. Met veel bloed, zweet, tranen, een actiebereid publiek en gulle subsidie gevers, lukte het Ecomare het betref fende geld (vrijwel) bijeen te krijgen. Op de laatste centjes kan niet langer worden gewacht, vandaar dat de ver vangingswerkzaamheden nu van start zijn gegaan. De ontmanteling was een arbeidsintensief karwei, dat on der leiding van installateurs van de firma Rinders uit Groningen tot dins dagavond laat duurde. De grote kraan van de firma Mosk uit Den Helder slaagde er nog juist in de laatste boot te halen en de medewerkers van Ecomare gingen zelfs tot kwart voor elf door. Toen was de kelder waarin de oude installatie had gestaan, helemaal ontruimd, zodat de (zeer vochtige) vloer vanaf woensda gochtend met luchtverwarmers kurk droog kon worden gemaakt. Dat is nodig omdat vrijdag (heden) een nieuwe vloer wordt gelegd. Verbouwing Aanstaande woensdag wordt begon nen met het installeren van de nieu we pompen, leidingen en filters. Een karwei dat niet net als de sloop in twee dagen gepiept is, maar een week of zes, zeven in beslag zal ne men. In die periode wordt tevens een interne verbouwing gepleegd. De kel der moet namelijk als gevolg van scherpere veiligheidseisen worden uitgebreid met een afgescheiden ruimte voor chloor-opslag. Half de cember zal de verbouwing zijn afge rond. De thans gesloopte spullen worden komende week afgevoerd met dezelf de vrachtwagen die de nieuwe instal latie naar Texel bracht. Zeer waarschijnlijk gaan de oude buizen naar de schroothandel. Slechts één nog in redelijk goede staat verkeren de „haarvanger" blijft achter bij Eco mare als reserve-onderdeel. De rest kwam met voor hergebruik in aan merking. Molenkoog Tot de nieuwe installatie in gebruik wordt gesteld, verblijven twintig zee honden in zwembad Molenkoog. Ne gen dieren blijven achter: dat betreft de oudste zeehonden en de pro bleemgevallen. Hun bassins zullen re gelmatig van vers Noordzeewater worden voorzien via een noodvoor ziening waarmee het water kan wor den rondgepompt. Dit verse water kan echter niet worden gefilterd. De effecten daarvan zijn nu al zichtbaar: het water in de bassins is troebel. Voor het publiek, dat ook in deze herfstvakantie in groten getale toestroomt, is dat vervelend, want men kan de dieren onder water slecht zien. Volgens Ecomare-directeur Jan Kuiper is aan deze troebelheid niets te doen. De enige mogelijkheid is begrip te kweken bij het publiek. Deze week worden de mensen tijdens het voeren ingelicht en vanaf volgende week, als er bijna geen zeehond meer te zien is, wordt de voorlichting groot scheeps aangepakt. Onder meer wor den de bezoekers via een kleine tentoonstelling in de hal op illustratie ve wijze geïnformeerd. Een man die voor het bedrijven van sexueie „spelletjes" een jong meisje uit zijn eigen gezin gebruikt, ont neemt dat meisje niet alleen haar kind-zijn, maar ondermijnt ook haar toekomst. Steeds meer wordt bekend over de vaak onherstelbare gevolgen van incest en over de moeilijkheden die een meisje ondervindt als zij de schroom overwint, hulp zoekt, aan gifte doet en vervolgens moet zien haar evenwicht enigszins terug te vinden. De keus die ze moet doen is afschuwelijk: een keus voor zichzelf of voor de familie-eer. Ik weet uit on dervinding hoe eenzaam het slachtof fer zich voelt als zij niet geloofd wordt. Inplaats van de dader staat ZIJ in de beklaagdenbank. Dank zij de vele publiciteit over dit onderwerp in de afgelopen paar jaar is dit alles zo langzamerhand algemeen bekend. Je gelooft je ogen dan ook niet als je het rechtbankverslag leest in de krant van vrijdag j.l. De dader blijkt zijn handelingen tot op het laatste mo ment als onschuldige geintjes te heb ben afgedaan en is daarin ook nog gesteund door zijn vrouw. En dan de raadsman die er nog een schepje bovenop doet door zich te bedienen van de overbekende voor oordelen die incestverdedigers altijd weer aanvoeren en daarmee de vin ger beschuldigend opheft tegen het meisje Misschien heeft deze raads man wel een raadsvrouw nodig, liefst een incestslachtoffer, die hem duide lijk maakt wat de gevolgen van in cest zijn. Complimenten heb ik voor Mr Jans sen, raadsvrouw van het slachtoffer en voor Mr Van Riel, die bewijst dat ook mannen kunnen invoelen wat hier aan de hand is geweest. Mis schien kunnen zij de raadsman van de tegenpartij wat bijscholen. Incestslachtoffer. (naam en adres bij de redaktie bekend) Den Burg. „Van onderenI" De EcoMare-medewerkers gingen tot dinsdagavond laat door om de keldv te ontruimen. Hier wordt één der kolossale filters door een luik In het dak omhoog getakeld Nadat ze uit de historische Jaguar van NlOZ-medewerker Theo Buisman waren gestapt, werden de beide Verolme-directeuren begroet door de NlOZ-directie bij muziek van de NlOZ-band ..Manannan"

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7