Texels Christelijk Mannenkoor schittert in jubileumconcert Zwempark Molenkoog vang zeehonden uit Ecomare op Geen visa voor helft Negende Wampex belooft weer veel spektakel Geslaagd voor ruiterbewijs Kookcursus 55+ Griepinentingen Schrijven voor gevangenen krijgt andere opzet Vrouwenbond FNV houdt actieweek Aanrijding Antennes vernield Luberti-school adopteert Wand. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER De vrolijkheid straalde van de gezichten van de Estlanders tijdens hun optreden. Wat moet het voor een dirigent, in dit geval Martin de Visser uit Den Helder, een fijn gevoel zijn om te mogen werken met 71 be kwame mannen die stuk voor stuk hun muzikale steentje bijdra gen aan het fraaie geluid van het Texelse Christelijk Mannenkoor. Tijdens het twintigjarige jubileumconcert werd zaterdag in een afgeladen Hervormde kerk van Den Burg weer even duidelijk ge toond dat het niveau van het koor in de loop der jaren aanmer kelijk is gestegen. jeugd) heeft vele prijzen gewonnen tijdens internationale muziekfestivals. Zelfs nu het op halve kracht voor het voetlicht verscheen, werd het duide lijk hoe dat komt. „Noorus" blinkt uit door perfectie. De harmonie tussen de verschillende mannelijke en vrou welijke stemmen is zeer groot en zo wel met de krachtige partijen als met de gevoelige, gedragen gedeelten wordt het publiek verwend. De jeugdige zangers (allen tussen de 20 en 35 jaar) straalden vrolijkheid en plezier in het optreden uit. Die sfeer sloeg over op de aanwezigen. Na de tedere en lieflijke liederen van de Estlanders gooide het koperen semble de beuk er even in met drie swingende nummers. Vooral het gro te aantal variaties op het bekende „Vader Jacob/Frère Jacques" kon de goedkeuring van het publiek weg dragen. Volksdansen „Noorus" had nog een vermakelijk optreden in petto. Vijf Estlandse volksdansen werden gezongen en al verstond men geen woord Russisch, door de gebaren en dansbewegingen werd duidelijk waarover de liederen gingen. Het Texelse Mannenkoor had het concert opgebouwd van zwaar naar lichter repertoire. Het succesnummer „Mamma, 'k wil 'n man hê" kwam met zo goed uit de verf als bij eerde- Gasten tijdens deze feestelijke muzi kale bijeenkomst waren het koperen semble van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en het be roemde Estlandse Segakoor „Noo rus", dat volgens een toeschouwer beter „No Rus" had kunnen worden genoemd, omdat de helft van de zangers geen uitreisvisum had ge kregen en men dus maar op halve sterkte op het eiland aantrad. Het woordgrapje viel ook bij de koorle den zelf in goede aarde.... Het Texels Christelijk Mannenkoor, dat is opgericht op 9 september 1969 in Oosterend, gaf aan het begin van de avond meteen een visitekaart je af met een serie geestelijke liede ren. De mooie akoestiek van het kerkgeb ouw liet de zang uitstekend tot zijn recht komen. In het eerste nummer „Heer ik kom tot U" was één van de tenoren af en toe boven de rest uit te horen. In de andere vier liederen was het beter gesteld met de harmonie. Vooral het „Veni, Jesu" van Luigi Cherubini, met het gedragen begin en einde, toonde de klasse van het lubilerende koor. Vijand Als we het land zouden kunnen ver dedigen met muziek, zouden we beslist iedere vijand buiten de gren zen kunnen houden. Dit toonde het koperensemble van de Luchtmachtka pel aan met enkele pittige nummers. De muzikale vaardigheden van trom pettisten Hans Bloemen en Ton van Aken kwamen goed tot hun recht in de pompeuze „Symfonie voor koper kwintet". Ook de anderen (Kees van Vliet-Hoorn, René van Haren trombone, André Keizer-tenor tuba en Douwe Medema-slagwerk) lieten ho ren dat ze hun mannetje stonden in het populaire „Hey Jude" van The Beatles. Veel prijzen Het Estlands Sega koor „Noorus" Bij manege Elzenhof in De Koog werd zaterdag door Dhr. Reitsma een exa men voor het ruiterbewijs afgeno men. Alle jeugdige deelnemers, die hun vaardigheden hebben geleerd van instructrice Jenny van Asselt- Glas, slaagden voor de onderdelen theorie en praktijk. De geslaagden zijn: Marieke Bakker, Kim Bakker, Mariska Beijert, Jantien van Beurden, Manon Dobber, Ria Duinker, Anneke Eelman, Hennie Eilander, Damëlle van der Feen, Marieke Fonds, Jopie de Graaf, Simone Hanenberg, Nelleke Knip- scheer, Nadine Kuuper, Sanne Lam pers, Nicole van Leeuwaarden, Jacqueline List, Soraya van der Meer, Mary Ann Nusman, Nienke Ruis, Steffen Ruis, Erika Sieling, Nancy Sieling, Cristine Veeger, Heidi Veen baas, Elgin van der Vis, Elisa van der Vis, Martine de Vries, Jos Waterman, Petra Kooiman, Jacqueline Kooiman, Ilse Brommersma, Femke de Harde en Margriet Meier. re optredens. Maar er kwam een an der vermakelijk hoogtepunt voor in de plaats: „De Spijskaart". Dit gezon gen menu doet enigszins denken aan een bekend nummer van Drs.P, waarbij ook allerlei gerechten (figuur lijk) de zaal invliegen. „Golland" „Noorus" had nog een kadootje voor het jarige mannenkoor in petto. Een staande ovatie viel de Russen ten deel na een in vrijwel foutloos Neder lands gezongen „In 't groene dal, in 't stille dal" en „Holland, mijn Hol land". Het laatste lied klonk een beetje als „Golland, mijn Golland", wat enige lachslavo's veroorzaakte, waar de Estlandse koorleden zelf vro lijk aan meededen. Het laatste cou plet werd, onder aanmoediging van de Noorus-dirigente, luidkeels meege zongen door alle toeschouwers in de kerk Een indrukwekkend en ontroe rend moment. De afsluiting van het lustrumconcert stak bij al dit geweld enigszins pover af. Het mannenkoor werd in Jager- Chor aus „Der Freischtz" en „Domi- ne, salvam fac Reginam" overstemd door de blazers van het koperensem ble, die het tempo af en toe iets om hoog brachten, wat niet door de 71 heren werd gevolgd Voorzitter Medema overhandigde 75 elpees aan de buitenlandse gasten, die dezelfde avond nog vertrokken met een extra boot. Voor dirigent Martin de Visser, organist Piet Kray- ma en presentatrice Paula Bruming waren er bloemen. Een afgevaardigde van de Koninklijke Christelijke Bond, afdeling mannenkoren overhandigde de jubilerende Texelse zangers een envelop met inhoud. Voor de kookcursus voor mannen van 55 |aar en ouder zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. De cursus wordt gegeven door mevrouw Schip per, die zich hier ook de afgelopen ja ren voor heeft ingespannen Voor aanmeldingen moet men contact op nemen met de Stichting Welzijn Ouderen Texel, bereikbaar in De Buu- reton aan de Molenstraat, tel. 12696. Anders dan tot nu toe zullen de Texelse huisartsen voortaan alleen hun eigen patiënten inenten tegen griep. Patiënten die ingeënt willen worden kunnen zich vóór 1 novem ber bij hun huisarts opgeven. De in entingen zullen de eerste helft van november plaats vinden op de praktijkadressen. De Texelse groep van Amnesty Inter national wil een andere vorm aan het schrijven voor gevangenen ge ven. De schrijfavonden in de biblio theek zullen worden vervangen door een zogenaamd „schrijfabonne- ment". Dit abonnement houdt in dat men, door aanmelding bij één van de onderstaande adressen, elke maand voorbeeldbrieven krijgt thuisbezorgd, die alleen moeten worden overge schreven. In het blad „Wordt vervolgd" van Amnesty worden maandelijk enige voorbeelden genoemd van mensen die onrechtmatig worden gevangen gehouden en/of gemarteld. Via de brieven wordt een beroep gedaan op de autoriteiten van de genoemde lan den om de gevangenen in kwestie vrij te laten en aan het martelen een einde te maken, zo daar sprake van is. Belangstellenden kunnen zich opge ven voor zo'n schrijfabonnement bij de werkgroep. Daaraan zijn geen kosten verbonden. Een praktische wenk: op alle postkantoren zijn lucht postbladen a f\ verkrijgbaar die zonder verdere portokosten aan alle landen kunnen worden verstuurd. Voor een abonnement en meer infor matie: Hilda Afman, Klif 31, Den Hoorn, telefoon 19533; Lenie Bremer, Kotterstraat 21, Oosterend, telefoon 18672; Willy Plug, Vloedlijn 28, Den Burg, telefoon 12625. De Weekend Amfibische Expeditie, kortweg WAMPEX, die vrijdag van start gaat belooft weer veel spekta kel. Deelnemers zullen al hun vindin grijkheid moeten aanwenden om de organisatie te slim af te zijn. De ge moederen worden al enige tijd bezig gehouden door raadselachtige adver tenties die geregeld in deze krant verschijnen.... Voor de negende editie van de Wam pex hebben zich 106 enthousiastelin gen opgegeven. De organisatie is in handen van „Smappa Internationaal". Achter deze naam verschuilen zich enkele Texelaars die hemel en aarde hebben bewogen om er een span nende tocht van zo'n twintig uur van te maken. Voor de deelnemers is een goede kennis van het eiland, puzzel vaardigheid, een goede conditie, zeer veel doorzettingsvermogen en een beetje geluk van belang. De Wampex laat ook andere Texe laars niet onberoerd: velen worden door bijna wanhopige deelnemers aangeklampt die niet uit een van de opdrachten komen en het tijdstip waarop ze verplicht de noodbrief moeten openen angstig dichtbij zien komen. Ook zijn er eilandbewoners die materiaal of medewerking hebben toegezegd, waardoor de tocht nóg spannender of zwaarder wordt. In tegenstelling tot vorig jaar is de Wampex opgedeeld in zes blokken, elk van ongeveer tweeënhalf uur. Per blok zitten zo'n acht a tien opdrach ten die door de 31 groepen in ver schillende volgorde moeten worden vervuld. Op deze wijze is het onmo gelijk om achter elkaar aan te rijden. Voor de opdrachten krijgt men pun ten. Er wordt per opdracht een nood brief verstrekt. Het openen hiervan kost één strafpunt. De tijd waarin een opdracht wordt vervuld, telt niet mee voor het eindresultaat, ledereen krijgt echter aan het begin van een blok een grote noodbrief mee, die verwijst naar het beginpunt van het volgende blok. Als een groep niet klaar is met de opdrachten binnen het tijdstip dat op de grote noodbrief staat vermeld, is men verplicht deze te openen. Op die tijd worden name lijk alle posten opgeheven en is het zinloos om door te gaan. Bonus Volgens de organisatie is het vrijwel onmogelijk om alle opdrachten in een blok af te krijgen en zullen er dus keuzes moeten worden gemaakt. Mocht er echter een groep in slagen zonder gebruik te maken van de gro te noodbrief het eindpunt te halen, dan worden drie bonuspunten ver strekt. De Wampex 1989 gaat vrijdag om 18.00 uur van start in de SV Texel- kantine De Kletskeet. Dinsdag 24 oktober De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton een bijeenkomst. Martin de Weyer vertelt over de lokale omroep en geeft een rond leiding in de studio; 20.00 uur. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Roadhouse". In dorpshuis d'Ouwe ULO heeft de Historische vereniging Texel een bibliotheekavond, tevens bij eenkomst van de interviewgroep. Alleen voor leden; aanvang 20.00 uur. Woensdag 25 oktober De raadscommissie voor Ruimte lijk en Huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, die 's middags om 13.30 uur al begint. Gesproken wordt dan over monumenten in het bui tengebied, het milieuvoorlich tingsplan, detailhandel op industrieterreinen en de aanwij zing van de motoren van het voormalige gemaal Waalenburg tot monument. De vergadering wordt om 19.30 uur voortgezet Dan komen de bezwaren aan d( orde tegen de bouw van acht woningen in De Mars, de herin, richtinhg van een deel van de Waalderstraat en de verkeerspro. blematiek op de Nikadel in De Koog. In dorphuis d'Ouwe ULO heeft het bestuur van de Stichting Ou dersteunmg Welzijnswerk een openbare vergadering; 20.00 uk Donderdag 26 oktober In hotel „Opduin" geeft zangve reniging Advendo een uitvoering ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Hoogwater Oudeschild Di. 24 3.20 en 16.! Wo. 25 4.44 en 17,5 Do. 26 5.44 en 181 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt 2 oktober op om 7 17 uur en gaat ondy om 17.31 uur. 23 oktober doodtij Ook de afdeling Texel doet mee aan de landelijke actieweek „herin- treedsters" die de Vrouwenbond FNV deze week houdt. Ze roept alle vrou wen, die graag weer een betaalde baan zouden willen hebben, op om zich massaal te laten inschrijven bij het arbeidsbureau. Het werkelijke aantal herintreedsters wordt zo dan duidelijk zichtbaar gemaakt. In Neder- Op de kruising Pontweg/Oude Koger- weg vond vrijdag een aanrijding plaats toen een 57-jarige automobilist uit Krommenie de Pontweg opreed en daarbij een 31-jarige man uit Kam pen in een Opel over het hoofd zag. Beide wagens schampten elkaar. Nie mand raakte gewond en de schade viel mee. land is deze „verborgen werkloos heid" waarschijnlijk zeer groot: r> schatting willen liefst 400.000 vi wen weer aan de slag gaan. Dag lijks bereiken de Vrouwenbond Fl berichten over de belemmeringen vrouwen ontmoeten als zij weer len werken. De bedoeling van de tieweek is om een ander arbeidsmarkt-beleid te realiseren1, deze categorie vrouwen. De FNV vrouwen sturen daarom ook kaa naar bedrijven met de oproep vrc wen volwaardige banen aan te b den. Voor nadere informatie: Y. Lasthuizen-Steensma, tel. 17727 A. Oskam-v.d.Sterre, tel. 12185. In de nacht van donderdag opv; zijn van tien auto's op de Epelaa de Ruyslaan in De Koog antenne gebroken. Ook op het terrein var Maartenshuis waren enkele verw middelen het doelwit van vandal Eventuele getuigen worden verza de politie te bellen, telefoon 122 „Rustig maar. Even geduld, je mag er zo in," zegt zeehondenverzorger Wiebe Sytsma tegen een driftig aan de tralies krabbende zeehond. Vier kisten met zeehonden staan op gesteld langs de rand van zwembad Molenkoog. De dieren, die vanaf zondagavond „droog" gestaan heb ben, kunnen hun tewaterlating haast niet afwachten. De houten kisten worden echter pas opengezet, als de camera-man van het NOS Jeugdjour naal het viertal goed in beeld heeft. Zonder aarzelen plompt het kwartet even later het 90 centimeter diepe bad in. De dieren zwemmen snel naar het diepste gedeelte, waar al 14 soortge noten rondspartelen. Nieuwsgierig om zich heen kijkend hijsen ze zich op de kant om eens te onderzoeken wat er allemaal mogelijk is. Helaas, een duik in het diepe is er niet bij. Alles is afgezet. Misschien de trap naar de glijbaan even lekker op? Ook die blijkt goed afgeschermd. Dan het water maar weer in om de zaak van uit een ander gezichtspunt te bekij ken. Als we nou eens... De verzorgers staan de verken ningspogingen even op hun gemak te bekijken. Ze hebben een zwaar kar wei achter de rug De lichtste zee hond weegt altijd nog zo'n 90 kilo en de houten kisten waarin ze vervoerd zijn, zijn op zichzelf al zwaar. „We zijn vanochtend om half acht begon nen met vangen," vertelt verzorger Henk Brugge. Verhuizen „Zondagavond hebben we in Ecoma re het water uit de bassins laten lo pen, de dieren waren vanmorgen (maandag) dus al op het droge. De vrouwtjes laten zich gemakkelijker in een kist werken dan de mannetjes. We vangen ze met behulp van een „sluis", waarbij ze tussen twee schotten gewerkt worden. Er waren wat mannetjes die het ons vanmor gen behoorlijk moeilijk gemaakt heb ben. Maar ja, het gebeurt ook niet voor het eerst. De meesten weten al wat de gevolgen zijn. Ik hoop wel dat dit de laatste keer is dat er zo groot scheeps verhuisd moet worden." Gesloopt De verplaatsing van de dieren houdt verband met de vervanging van de waterzuiveringsinstallatie in Ecomare. De voormalige installatie is inmiddels gesloopt. Half december, als het kar wei geklaard is, kunnen de dieren weer terug naar hun vaste behuizing. Brugge: „Net voordat de winter in valt, moet de hele operatie achter de rug zijn. Als het gaat vriezen kan het water wel verwarmd worden, maar het geeft toch weer extra proble men." Zes van de achttien in Molenkoog verblijvende zeehonden zijn er voor de tweede keer. Verleden jaar werd op dit zestal de bruikbaarheid van een serum tegen het gevreesde zee- hondeziektevirus uitgetest. Bij dit on derzoek, uitgevoerd door het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, overleden twee zee honden. Pendelen Brugge: „Gelukkig verblijven ze nu onder heel andere omstandigheden in het zwembad. Maar onwillekeurig gaan je gedachten toch weer terug naar die tijd. Toen mocht ik in ver band met besmettingsgevaar hele maal niet in Ecomare komen. Nu kunnen we tenminste rustig heen en weer pendelen tussen de zeehonden die thuis gebleven zijn en de dieren die hier zitten. Er zitten nog honden in Ecomare. Degenen de brekkig" zijn en wat meer zorg vergen, hebben we de tijdelijkev huizing niet willen aandoen. In A lenkoog zijn we echter niet aam voedertijden gebonden, wanten geen publiek bij. Het wordt gew: even rommelen de komende wei Maar dan hebben we ook hopei les gehad." Eén van de zeehonden die m: in Molenkoog verblijft, is War da. Zij behoort tot de vaste groep zeehonden, die extra zorg nodig hebben. De Lubert school uit De Koog heeft hei dier enige weken geleden gei dopteerd. De leerlingen brach ten door middel van een klusjesactie het respectabele bedrag van f 1248,60 bijeen De geldsom is inmiddels op feestelijke wijze aan Ecomaie overhandigd. .'MWI

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2