Bij luchtalarm kropen we tiekem de hele klas door" Ruim 100 jeugdspelers bij voetbaldagen SVT ILO-REÜNIE 'N GEWELDIGE HAPPENING Hekken zijn leuren in het eigenlijk de landschap" ardige foto-expositie in raadhuis ^susplaatsen Voetbalprogramma Kruispunt afgesloten Boerenkoolrit Texel-EVC eindigt in gelijkspel TEXELSE COURANT PAGINA 5 De klas uit 1943 poseert Zittend van links naar rechts Bets de Smit. dhr J. Smink Klaas Coevert en Ap Bakker Tweede rij v.l.n.r Gerda Spoelstra. Tiny Schraag. Nel Witte. Riny Westdorp en let de Wit. Derde rij v.l.n.r. Trijntje Eeiman. Annie Grisnigt en Thea Reiij. Achteraan v.l.n.r Jo Zijm. Wanny Gersonius. Aart Slegh. Wil Duinker. Kasse Beumkes. Maartje van Egmond. Jaap Dekker en Thea IJska. was een volgepakte toestand. Als er eentje de bank uitmoest, moesten vijf anderen staan. We zorgden er na tuurlijk wel voor dat dit om de haver klap gebeurde. Luchtalarm vonden we in het begin best leuk. We moesten dan met zijn allen onder de banken duiken. Je hoorde soms de scherven op het dak vallen, maar wij zagen het gevaar niet zo. Het was gewoon veel te leuk om de hele klas door te kruipen. Pas toen een luchtdoelgra naat met een enorme knal het Pol derhuis trof, beseften we dat het menens was." Kalkman toonde zich lyrisch over het weerzien met zoveel oude school vrienden en -vriendinnen. ,,Op de boot begon het al." Bij de veerhaven stond een extra bus gereed waarmee reüniegangers rechtstreeks naar d'Ouwe ULO werden vervoerd. Daar werden de oud-leerlingen welkom ge heten door de organisatie. Alle deel nemers werden voorzien van een badge met naam en jaargang. Ook kreeg iedereen een herinneringsstic ker waarop een foto van de oude ULO was afgedrukt. Vervaardiger hiervan was Cor Room. Belevenis Diens neef Kees Room, die met nog enkele klasgenoten van de jaargang 1939 voor de organisatie van de reü nie in handen tekende, voelde op za terdagochtend dat de vele tijd die in de voorbereidingen was gaan zitten niet voor niets was geweest. ,,Wat een belevenis was het. Grote kerels die janken toen ze elkaar weer zagen, ongelooflijk. Met zijn 180'en hebben we een werkelijk fantastische dag beleefd", aldus Room opgetogen. Veel aandacht kreeg Grada de Blieck, die speciaal voor de reünie uit de Verenigde Staten was overgevlogen. Zij woont al 27 jaar in Amerika, in de plaats Rochester in de staat New York. De dochter van de vroegere po- litiecommandant De Blieck had tot haar veertiende (in 1944) op Texel gewoond en zwierf sindsdien over al le wereldzeeën Met man en kinderen woonde ze ook twaalf jaar in Austra lië. „Ik heb nu de Amerikaanse natio naliteit, maar als het erop aankomt, ben ik nog in hart en nieren Neder lands. En hier op Texel heb ik de mooiste jaren beleefd", aldus Grada de Blieck. Op de reünie trof ze haar toenmalige beste vriendin Hennie Slort, dochter van het hoofd van de CVO-school. Ze hadden elkaar sinds de ULO niet meer gezien. „Vannacht kon ik er niet van slapen", vertelde Hennie Slort. Ierland Komt Grada de Blieck nog wel eens in haar geboorteland, van Lo Vermeu len kan dat niet worden gezegd. Moeizaam Nederlands pratend beken de Vermeulen dat hij -sinds hij in 1963 naar Ierland emigreerde- niet meer op Texel is geweest. Maar ook de anderen die in Neder land bleven, onderhouden lang niet allemaal nog banden met Texel, zodat de reünie ook voor hen een enorme stap terug in de tijd was. Na 45 jaar bleek het vaak heel moeilijk om ge zichten te herkennen. De aan het be gin opgespelde badges bewezen hiermee hun nut. „Het is ook niet zo vreemd dat je niet iedereen meer kent. De leerlingen met wie je exa men deed, weet je nog wel te herin neren. Maar je deed maar met zo'n 17 leerlingen examen, terwijl je in het eerste jaar met z'n 42'en was begon nen", aldus een der reünisten. Het grote gezelschap genoot met vol le tèugen een volle dag lang. Bewust was het aantal activiteiten niet erg groot, omdat men zoveel mogelijk de gelegenheid tot bijkletsen wilde ge ven. Een gelukkige keus, want tot lang na de officiële afsluiting bleven de oud-leerlingen in De Lindeboom (waar het feest 's middags en 's avonds werd voortgezet) plakken. Sommigen die van plan waren dezelf de dag terug te gaan naar de over kant, veranderden van gedachten en zorgden voor een slaapplaats. Zo konden ze tot in de kleine uurtjes doorgaan. Van de reünie zijn (door Martin Eel- man) video-opnamen gemaakt. Hier van zal een band worden samengesteld die tezijnertijd verkrijg baar is. Belangstellenden kunnen zich alvast aanmelden. werden ze vaak direct in de derde of vierde klas geplaatst." Smink werkte samen met de leraren Jouwersma (tevens directeur) en Kriek. Met zijn drieën moesten ze voor twee klassen (de klassen 1 en 2 en de klassen 3 en 4 waren sa mengevoegd) staan, wat door Smink „een ongelukkige constructie" wordt genoemd. Kazerne Nóg ongelukkiger werd het toen in 1941 de Duitsers het ULO-gebouw in bezit namen om het als kazerne te gebruiken. „We voelden gewoon aan komen dat dat zou gebeuren. Van de overgang naar het andere gebouw kan ik me mets herinneren. Het was de taak van het schoolhoofd om een andere lokatie te zoeken. Helpen ver huizen heb ik ook niet gedaan. Op een gegeven moment was het weer zover dat er les kon worden gege ven." „Of de Duitsers zich inlieten met het onderwijs? Bij mijn weten niet. Op de lagere school was Duits een verplicht vak, maar bij ons was er bijvoorbeeld geen verbod op het geven van En gels. We bleven gewoon lesgeven zo als altijd." Helemaal waar was dat niet, want het nieuwe schoolgebouw bleek spoedig te klein voor de grote ULO- klassen (52 leerlingen in klas 3 en 4, aldus Smink). Dat nieuwe schoolge bouw was het voormalige RK kleu terschooltje, tegenwoordig bekend als De Witte Burcht. Een extra lokaal werd gevonden op de zolder van de Jozefschool. „Dat was behelpen", herinnert Smink zich. „Neem alleen al het begin van de dag. De nonnet jes waren in de klassen beneden wel een half uur aan het bidden en zo lang moesten wij heel stil zijn. Met zoveel kinderen in één lokaal viel dat niet mee. Als iemand naar de wc ging, moest die over de banken klim men. Ook hadden we een schema gemaakt zodat de ene klas stil was als de andere les kreeg." In 1944 verliet Smink het eiland om les te gaan geven in Alkmaar, waar hij voor zijn opgroeiende kinderen meer onderwijsmogelijkheden zag. Sindsdien keerde de oud-leraar nog regelmatig terug naar het eiland waar hij met lesgeven was begonnen, al is de laatste keer alweer vijf jaar gele den. Luchtalarm Wim Kalkman uit Den Helder, oud leerling van de ULO, herinnerde zich de lessen op de schoolzolder even eens als de dag van gisteren. „Het ig vervlogen tijden herleefden zaterdag, toen 131 oud- dingen van de Texelse ULO-school een reünie hielden. Velen dden elkander 45 jaar of langer niet meer gezien en soms was ake van een emotioneel weerzien. Twee reünisten kwamen Is speciaal uit het buitenland (Ierland en de VS). Gemeen- ïappelijk was de periode waarin zij op de ULO zaten: in de oor isjaren. Herinneringen werden opgehaald aan deze bijzondere waarin het schoolgebouw als kazerne voor de Duitse bezet- s fungeerde en de lessen werden gegeven in de huidige Witte rcht en de zolder van de Sint Jozefschool. lotaal waren 211 oud-leerlingen je periode 1938 tot en met J4 aangeschreven, van wie 22 onachtig in het buitenland. Een Kling kon niet meer worden op- ipoord, ondanks de enorme re tch die de persoons-organisatie heeft weten plegen. Destijds was het aantal ringen groter, maar vrij veel O'ers van toen zijn inmiddels deden. De overigen hadden in J gevallen dwingende redenen om ite komen, zodat van een jaagde opkomst sprake was. vde 131 personen die zaterdag de sie bezochten, namen 50 hun tner mee. De genodigden kregen hun verrassing gezelschap van s vroegere leraren: de heer A. •ioom, die het laatste oorlogsjaar je ULO meemaakte, en diens rganger de heer J Smink. Met 83 jaar was de tegenwoordig in wonende Smink de oudste reü- Desgevraagd was hij graag be reid iets te vertellen over het lesgeven aan de ULO indertijd. Eind 1938 was hij op de Texelse middelba re school aangesteld, met bevoegd heid voor de vakken Duits, Engels en handelskennis. Daarnaast gaf hij Ne derlands, aardrijkskunde, geschiede nis, gymnastiek- en zangles. „Gymlessen vond ik verschrikkelijk, maar ik was de jongste leraar, dus kreeg ik dat op mijn bordje. In zang daarentegen had ik veel plezier, in mijn vrije tijd deed ik veel aan mu ziek Zo was ik organist van de Doopsgezinde kerk", aldus de heer Smink. „Op Texel was ik een hele piet destijds. Toen ik later naar de MULO in Alkmaar ging, kwam ik daar snel achter. Op de ULO in Den Burg had je een apart slag leerlingen. Nogal wat jongens en meisjes waren eigen lijk te goed voor dat niveau, maar werden door hun ouders niet naar de HBS in Den Helder gestuurd. Als ze op Texel van de ULO kwamen en ver volgens toch naar de HBS gingen, wprek: Grada de Blieck, nu woonachtig in Amerika, en oud-leraar J. Smink (e expositieruimte van het raad- isis deze week een fototen- fttelling te zien met als titel »ordhollandse hekken". Fotograaf wan Sliedrecht uit Enkhuizen leg- njn betrokkenheid met dit onder- 'pvasf op de gevoelige plaat, in tocht van de Culturele Raad ^holland. Het resultaat is door- |ris beel aardig van compositie en Statief goed. Het enige nadeel in het object zélf: dat is sta- waardoor de fotograaf veel We heeft om spanning in de ex- te houden. 'Sliedrechts interesse voor boe gen is ontstaan tijdens een va- ^in Normandië. Het landschap 'wordt bepaald door smalle we- 'met hoge wallen. De hekken bie- 'telkens een doorkijk naar het khap. Vandaar dat Van Slie- zegt: „Hekken hebben iets als wele cursussen van het is- en Ontwikkelingswerk zijn fatsen vrij. r"niatiecursus: donderdag start ',eanimatiecursus in het Rode 'gebouw. Deze bestaat uit twee •nvan 20.00-22.00 uur en wordt ?,en door mevrouw E. Luyckx. <5sten bedragen f 30,— en die- eerste les te worden voldaan, jeuken voor beginners: de cur- 6 november van start. Tij- 5 lessen worden fijne kneepjes l|3e kookkunst bijgebracht. De wordt wekelijks van •^'22.00 uur in het LBO-gebouw tan door D. Breedveld en uit zes lessen. De kosten be- H60,— (incl. ingrediënten). Agaven en/of inlichtingen kan *'ch wenden tot de administra te sectie Vormings- en Ont- ^ngswerk, telefoon ^15582. de deur in het huis, ze zijn de deuren in het landschap." Terug in Nederland ontdekte hij dat dezelfde traditionele constructie van de Normandische hekjes ook in Noordholland voorkomt. De Enkhuize- naar gaf zijn ogen goed de kost en vond steeds meer interessante details over constructie en plaats. Zo zijn sommige gebieden in Nederland hek loos en in een gebied als de Veluwe worden consequent geen planken maar boomstammetjes gebruikt. Van Sliedrecht heeft een sterke voorkeur voor houten hekken: „Die zijn levend, ze veranderen met de weersomstan digheden." Die voorkeur blijkt ook uit de exposi tie, want metalen hekken komen nau- Zaterdag 21 oktober: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: ZAP BTTexel B1 JVC CTTexel C1 BKC BTTexel B2 Tex.Boys C1-ZAP C2 Texel C2-JVC C2 Zondag 22 oktober: KNVB EVC-Texel 1-1 2-0 1-2 afgelast 1-1 KNVB afdeling Noord-Holland: Oudesluis-ZDH 0-1 Strandvogels-Tex.Boys 3-0 GSV-Oosterend 3-0 Texel 2-Geelzwart 2 3-1 Texel 3-Kaagvogels 4 1-4 SRC 4-Tex.Boys 2 2-1 Tex.Boys 3-Watervogels 5 1-2 Texel 4-Helder 6 13-0 Junioren: ZAP ATTexel A1 0-0 Dames: Tex.Boys-Win kei 2 9-3 welijks voor. De verzameling foto's die Van Sliedrecht aanlegde, heeft historische waarde. Hekken zijn vaak onopvallende onderdelen van een landschap en zijn wellicht verdwenen voor men er erg in heeft. Van Slie drecht heeft een aantal van deze hekken, elk met hun eigen bijzonder heden, uit de anonimiteit gehaald en bewaard voor toekomstige genera ties. Bij de afwerking heeft hij dan ook met name gelet op de kwaliteit, die er garant voor moet staan dat de foto's tot in lengte van dagen gezien kunnen worden. De expositie is het eveneens waard te worden gezien. Zoals in de inleiding reeds geschetst, is variatie echter het grote probleem. Van Sliedrecht probeert verschillende standpunten uit -de composities zijn met zorg gekozen-, maar het blijven hekjes in een Noordhollands land schap. De aantrekkelijkheid zou al zijn vergroot met wat meer detailfoto's. „Spannend" is de foto van het hek waar juist twee fietsers voorlangs schieten (Van Sliedrecht maakte be wust gebruik van lange sluitertijden, waardoor soms ook takken en grasstengels bewogen op de foto staan). Wie zelf een oordeel wil vor men, kan deze week terecht tijdens de openingstijden van het gemeente huis. De Oosterenderweg is morgen (woensdag) de gehele dag niet via het kruispunt met de Laagwaalder- weg bij De Waal bereikbaar. Asfalte- ringswerkzaamheden op het kruispunt zijn hiervan de oorzaak. Bij regenachtig weer zullen de werk zaamheden minimaal een dag worden uitgesteld. Het kruispunt ondergaat zoals bekend momenteel een ingrij pende verandering, Zondag wordt weer de traditionele Boerenkoolrit van de Vrienden van het Paard verreden. De start vindt plaats om 11.00 uur op het parkeer terrein bij Garage Grisnigt. De boe renkool wordt om 14.00 uur genuttigd bij de Fam. W. Bakker, Breemhoeve. Opgave kan tot uiterlijk vrijdagavond bij Mevr. I. de Wit- Roeper, telefoon 19499. Gerrie Mühren: ..Een voetbalkamp bij de vere nigingen zelf. is het allerbeste." Het jeugdbestuur van SV Texel kan tevreden terugkijken op de zogehe ten „Voetbaldagen", waaraan in de herfstvakantie meer dan 100 jeugd voetballers veel plezier beleefden. Voor het derde achtereenvolgende jaar verleenden de oud- profvoetballers Gerrie Mühren en Wim Kwakman (beiden uit Volen- dam) hun medewerking, eveneens met veel plezier. „Texel is net Volen- dam, we voelen ons hier echt thuis", aldus Mühren. Het linksbenige voetbalwonder meen de dat echt: „De karakters van de in woners lopen niet veel uiteen en je hebt hier ook dat dorpse. Voor de lei ding van een voetbalkamp werkt dat prettiger. Stadsjeugd houdt er andere normen op na, is minder gediscipli neerd. Dat uit zich vooral in het ge drag buiten het voetbal. Als je hier met de jeugd van SV Texel naar de bowling of het zwemparadijs gaat, heb je daar geen last mee." Mühren en Kwakman waren niet al leen actief in het voetbaltechnische gedeelte (wedstrijden, trainingen, testsl, maar droegen ook hun steent je bij aan de overige programma onderdelen. Mühren: „Ja, we zijn overal bij. Je hebt tenslotte de ver antwoording op je genomen. Donder dagmiddag bijvoorbeeld was ik de hele tijd in touw als taxichauffeur." SV Texel had drie dagen lang de be schikking over vier personenbusjes, zodat het vervoer weinig problemen gaf. Voorts moest de organisatie zor gen voor onderdak van de gezinnen Mühren en Kwakman en van de juni oren C1 die uit Volendam waren overgekomen. De jeugd logeerde bij gastgezinnen uit SVT-gelederen en de oud-profs werden ondergebracht in Tubantia. SVT-jeugdtrainer Martin Land toonde zich uiteraard in zijn sas met de me dewerking van twee vakmensen. Op hun beurt staken Kwakman en Müh ren de loftrompet over het program ma. „Perfect verzorgd, goede afwisseling. Alle jeugd, van A tot en met F, is erbij betrokken. Een prima zaak dat een vereniging zoiets zelf organiseert. Je kunt de kinderen ook wel naar landelijke voetbalkampen sturen, maar ik betwijfel of je dan beter uit bent. In een kamp van de vereniging leert de jeugd minstens evenveel, de jongens blijven fit omdat ze thuis slapen en het is goedkoper", aldus Mühren. Alleen op Texel Steeds meer verenigingen schakelen volgens hem op zulke zelf georgani seerde dagen over, maar wat bij SV Texel gebeurt, komt zelden voor. Mühren is bij veel demonstraties in den lande betrokken, maar meestal is hij daarmee in een dag klaar. Een verenigingskamp van drie dagen heeft hijzelf alleen op Texel. Gevraagd naar het nut van een voet balkamp, meent Mühren vooral dat de tips die hij geeft door de jeugd worden onthouden. Van direct merk bare vooruitgang is eigenlijk alleen bij de allerjongsten sprake Gerrie Müh ren: „De F-jes leren in een paar mi nuten hoe ze moeten koppen. Bij de oudere jeugd is het een kwestie van eindeloos herhalen. Mijn principe is dat de bal het werk moet doen. Niet de man met de bal aan de voet be paalt dat, maar zijn medespelers. Die moeten zorgen dat ze voortdurend vrijiopen." Tot slot heeft hij een advies voor alle jonge Texelse voetballers: „Ga onbe perkt op straat voetballen. In Volen dam is ook geen garagedeur en geen park te vinden waar geen balletje wordt getrapt." Texel heeft, ondanks het feit dat driekwart van de wedstrijd met tien man gespeeld werd, een verdiend gelijkspel tegen Edam behaald Om weg te lopen van de onderste drie plaatsen en aansluiting te behouden bij de kop van de ranglijst was een goed gemotiveerd Texel zich ervan bewust dat in Edam gewonnen moest worden. Na 15 minuten spelen sloeg het noodlot toe. Na een door de scheids rechter toegekende vrije trap op de rand van het strafschopgebied (om dat Ronald Biesboer de bal tot twee maal toe binnen het strafschopgebied ter hand genomen zou hebben) wist EVC uit de toegekende vrije schop 1-0 te scoren. De Texelaars wonden zich hier gewel dig over op. Dit had tot gevolg dat Koos Tjepkema het veld uitgestuurd werd. Texel ging verder met 10 man, maar was allerminst de mindere en wist goede kansen te creëren. Ach terin werd één tegen één gespeeld. Door te gehaaste afrondingen bleven goede scoringskansen van Ralf en Er- win Koning onbenut De wedstrijd werd steeds rommeliger en Texel ging met 1-0 achterstand de rust in Na de thee bleek Texel toch de betere ploeg. Halverwege de tweede helft wist Klaas Dirk Koorn Texel met een schitterend genomen vrije trap op gelijke hoogte te bren gen. Simon Brand ging met Joost Brouwer in het centrum spelen en in een warm laatste kwartiertje - waarin Ronald Biesboer de hoofdrol vertolkte - wist Texel de poort gesloten te hou den. Met 1 punt keerde de ploeg huiswaarts

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5