SBB geeft f10.900,- au school in De Cocksdot\ Ingewikkelde thriller UDI kon niet boeien Niet productgericht, maar kopersgericht produceren Hele dorp enqueteerde AOT-dienstregeling komt ietsje later Geen bankstel... PAGINA 2 TEXELSE COURANT Piet Postma van SBB overhandigt een symbolische cheque aan de opgetogen Cocksdorps kinderen. Staatsbosbeheer (SBB) heeft vrijdag f10.900.- overhandigd aan openbare basisschool „Durperhonk" in De Cocksdorp. Het geld werd door vrij willigers verdiend met het verrichten van tellingen en het houden van en- quetes onder bezoekers van het Krimbos en de Eierlandse duinen. Met het onderzoek hoopt SBB in zicht te krijgen in het recreatief ge bruik van dit gebied. De school zal het geld aanwenden voor een nieuwe leermethode. „Het is tegenwoordig stil in het Krim bos. Je mist enkele figuren die altijd op bepaalde punten zaten", aldus Piet Postma van SBB, die op olijke wijze de overhandiging van het forse bedrag voor zijn rekening nam. Hij kon nog niets vertellen over de uit slag van de tellingen en enquetes die zijn gehouden op elf dagen tussen ju li en de herfstvakantie op elf verschil lende plaatsen. „We hopen hiermee inzicht te krijgen in de bezoekersaan tallen, wat belangrijk is voor de toe komstige ontwikkeling van het gebied". Het Krimbos is indertijd aan geplant in het kader van het Recreatie-Basisplan. Door de vorming van dit bos zouden grote aantallen recreanten op verantwoorde wijze kunnen worden „opgevangen". Dit is belangrijk omdat daardoor andere, kwetsbare natuurgebieden worden ontlast. Als blijkt dat niet genoeg ge bruik wordt gemaakt van het Krim bos, biedt de enquete misschien suggesties om dit gebied aantrekkelij ker te maken. Herhaling De medewerking van de dorpsbevol king was enorm. „Het is één van de weinige projecten waarbij zich geen bezettingsproblemen hebben voorge daan", meldde Postma. Het leek hem niet ondenkbaar dat nog eens een beroep op de Cocksdorpers wordt gedaan voor een herhalingson derzoek. Volgend jaar wil SBB namelijk te ken wat het effect van recreate de natuurlijke waarden van het g bied is. Enkele groepen van het Durpert* bedankten de vrijwilligers mets fraai zelfvervaardigd papieren tes en een lied. De afgelopen dagen heeft bij ds tobus Onderneming Texel de telt roodgloeiend gestaan. Aanleidinj nieuwe dienstregeling was niet» spreid, terwijl was aangekondigd dit afgelopen vrijdag huis-aan hi zou gebeuren. Navraag bij de AC leerde dat de winterdienstregel» nog niet was gedrukt. De preciet oorzaak van de vertraging is ont kend, maar moet bij de moedei onderneming NZH worden gezte In elk geval werd de AOT eind week voor een onverwacht pro" gesteld. Nadat bekend werd dal verspreiding was uitgesteld, zorg de AOT voor een noodoplossing alle haltes in de dorpen en de te belangrijkste haltes in het buiten bied zijn lijsten met de nieuwe trektijden aangebracht. De AOT erop dat passagiers die in Den t opstappen voor een rit richting' haven, naar de vertrektijden van wel lijn 28 als lijn 29 moeten W Worden de vertrektijden van gehanteerd, dan kan dat tot de' tieve conclusie leiden dat de W naar de boot slechts één keer f> twee uur gaat. Het is de bedoeling dat de nieii' dienstregeling in de loop van de week wél zal worden verspreid Dinsdag 31 oktober In De Lindeboom hebben de Plat telandsvrouwen van de afdeling Den Burg en het R.K. Vrouwen gilde een gezamenlijke bij eenkomst. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Lethal Weapon II". De Blijde Rijders hebben de herfstvakantie in manage Aken- burg; 20.15 uur. Woensdag 1 november Van 9.30 tot 11.30 uur is in het Groene Kruis-gebouw een koffie- inloopochtend voor ouders met kinderen van 0-4 jaar. Het thema is; spel en speelgoed. Speelmo- gelijkheden voor meekomende kinderen aanwezig. Kosten f2,-. In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt de halfjaarlijkse vergadering voor de vaste gebruikers van dit ge bouw gehouden, gevolgd door een vergadering van de beheer scommissie. In de muziekschool (Ouwe ULOj verzorgen leerlingen van de mu ziekschool een voorspeeluur, aan vang 19.30 uur. Donderdag 2 november Om 16.00 uur wordt in het raad. huis de expositie van Eldert Wil- lems en Iny Nahuys geopend door mevrouw Joop Joek uit De Koog. Belangstellend publiek is daarbij welkom. Hoogwater Oudeschild Di. 31 9.05 en 21.(j Wo. 1 9.46 en 21.4! Do. 2 9.55 en 22.2i Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater De zon komt U oktober op om 7.29 uur en gaat onder om 17.17 uur. 29 oktober nieuwe maan, 1 november springtij. Nettie Molenaar en Wim Tlnholt delen de zorg omtrent hun ontvoerde zoon. aannemelijker geheel te krijgen. Dit neemt niet weg dat Nettie Molenaar een goede prestatie neerzette. Henk Smit verscheen als „inspec teur" Burford ten tonele. Aan het pu bliek was te merken dat Smit nogal eens in min of meer komische rollen te zien is. Daar kon dit keer niet aan worden beantwoord, want Smit stond voor de taak een bloedserieuze misdadiger op de planken te zetten. Iets meer vaart in zijn tekst was het spel ten goede gekomen. Koele killer Jitze de Ridder nam de rol van briga dier Clayton voor zijn rekening. Hoe wel er aanvankelijk wat lacherig op zijn imponerend gedrag werd gerea geerd, slaagde hij erin de indruk van een koele „killer" te wekken. Wim Berkers maakte als Crozier een niet onverdienstelijk debuut. Een bru te moord - één van de weinig echt verrassende momenten in het stuk - maakte na korte tijd een einde aan zijn optreden. Mieke Busch bleef iets langer in beeld. Op aannemelijke wijze wist zij de omschakeling van „interviewster" tot vrouwelijke ontvoerder te maken. Ook haar was echter geen lang leven beschoren. Riekie van Dijk tenslotte gaf Dorothy Medway gestalte. Zij zette een vrolijk babbelende vrouw neer, maar ook hier geldt weer dat je je als kijker af vraagt wat deze rol voor wezenlijke functie in het stuk heeft. Welgesteld Hoewel de spelers ieder voor zich re delijke acteerprestaties neerzetten, leek het als geheel niet te voegen, het stuk „stond niet". Het decor tenslotte ademde niet de welgesteld heid uit die je in de huiskamer van een dergelijk echtpaar zou verwach ten. Een rijkdom die trouwens wél in de kleding en kapsels van het echt paar terug te vinden was. Nel Keesom was souffleuse, Aafke Geense zorgde voor de grime en de toneelbouw was in handen van Hans Wendrich en Jaap Molenaar. Jaap van Vooren nam de belichting voor zijn rekening. werk brengt arbeidsproblemen met zich mee. Er is een regeling waarbij in de zomer zeven weken en in de herfst een week premievrij seizoen werk mag worden uitgevoerd, maar dit is bijvoorbeeld voor de lelieteelt geen oplossing. Volgend jaar wordt de regeling bijgesteld. De technologische ontwikkelingen staan niet stil en komen op de land bouw af. Dat brengt allerlei ethische vragen met zich mee, zoals mag er worden gemanipuleerd met genetisch materiaal bij planten en dieren? De problemen in de land- en tuinbouw zullen er alleen maar groter door worden, want door toepassing van de technologie kan de huidige pro ductie met slechts enkele kleine be drijven worden gehaald. De maatschappij wordt steeds kriti scher en eist een kwalitatief hoogstaand product. De landbouw moet hier op in spelen. „Het is jam mer dat de landbouwers met steeds meer regelingen rekening moeten houden, zonder dat daar financiële vergoedingen tegenover staan", aldus J. Mares. Hoewel er veel pessimistische gelui den zijn te horen heeft de landbouw wel mogelijkheden voor de toekomst. Het vakmanschap van de boeren komt om de hoek kijken. Sterke en zwakke punten moeten worden ge signaleerd en gebruikt. Per bedrijf dient een plan te worden gemaakt waarbij dit op een rijtje wordt gezet. Vanaf 1992 wordt de concurrentie groter door het wegvallen van de grenzen binnen de EG. Mares: „Laten we de toekomst met optimisme tege moet treden en ons openstellen voor signalen van consumenten". In het bericht over de geslaagde ba zaar van de Hervormde vrouwenvere niging in De Waal meldden wij dat een bankstel was gevallen op het lot geel 189. Wij moeten de winnaar te leurstellen want het betreft niet een bankstel maar een bowlstel... Geïnteresseerd wordt geluisterd tijdens een rondleiding. V.l.n.r.: Kees Hin, Bert Dros. voorzitter van de KNBTB J. Mares met vrouw en H. Broek man van hoeve Zeeland. Zijpaden Dit blijkt in de laatste seconden de ontknoping te worden. Op het mo ment dat de Drury's gedwongen worden de transactie dan maar zelf af te handelen en op het punt staan naar het vliegveld te vertrekken, komt de politie met gillende sirene achterom rijden. De zoon is in veilig heid. De zender blijkt niet in de robot te hebben gezeten, maar in de te kendoos. Bovenstaande geeft het toneelstuk slechts in hoofdlijnen weer. In werke lijkheid worden nog vele zijpaden be- Rederijkerskamer UDI is er met de thriller "De Logé" van Francis Durbridge niet in geslaagd het publiek een boeiende avond te be zorgen. De thriller, die slechts enkele echt spannende momenten bevatte, kenmerkte zich door lange dialogen en weinig actie. Het ingewikkelde verhaal mondde na veel onwaarschijnlijke omzwer vingen bovendien uit in een nogal zwak einde. Het gebrek aan spanning lag dan ook eerder aan de keuze van het stuk dan aan de acteerprestaties. „De Logéwerd zaterdagavond voor een re delijk gevulde zaal in hotel De lindeboom op de planken gezet. dat het verhaal onlogisch, gezocht of verwarrend wordt. De „gezochtheid" wordt nog ver sterkt door enkele in het stuk voorko mende bijrollen, waarvan volstrekt niet duidelijk is wat ze wezenlijk aan het verhaal bij te dragen hebben. Een voorbeeld hiervan is de aanwezigheid van secretaresse Jane Mercer, ver tolkt door Marja de Ligt. Zij is in het verleden een keer geholpen door ont- voerd(st)er Norwood en laat haar als wederdienst - nietsvermoedend van boze opzet - in contact treden met werkgeefster Stella Drury. Schrijver Durbridge laat de secretaresse een paar maal opdraven, maar afgezien van de opzet het stuk zo ingewikkeld mogelijk te maken, blijft het nut er van onduidelijk. Marja de Ligt vertolk te haar rol overigens naar behoren. Het toneelstuk speelt zich af in de woonkamer van het echtpaar Drury, een welgesteld artiesten-echtpaar. Tijdens een bezoek van vader en zoon Drury aan Rome, wordt de zoon des huizes ontvoerd. Drury (Wim Tin- holt) keert zonder de politie te waar schuwen terug naar huis om zijn vrouw (Nettie Molenaar) op de hoog te te stellen. Daar blijkt één van de ontvoerders, Vivian Norwood (Mieke Busch), zich onder valse voorwensels al in huis gedrongen te hebben. Spoedig meldt haar partner Crozier zich (Wim Berkers), met de eis een aantal dagen bij de Drury's in huis te mogen verblijven. Een reden voor de logeerpartij wordt aanvankelijk niet opgegeven. Als de Drury's toestem ming verlenen, keert volgens de ont voerders de zoon ongedeerd terug. Dan krijgt het artiestenpaar bezoek van twee mannen, die doen alsof ze van de politie zijn. Totaal onver wachts helpt politie-inspecteur Bur ford (Henk Smit) ontvoerder Crozier echter naar de andere wereld. De „agenten" blijken twee andere mis dadigers, die de ontvoering overne men. Ook Vivian Norwood wordt zonder scrupules om zeep gebracht. De tweede bende blijkt van plan een dubbelganger van Drury met een kof fer met waardevolle inhoud - waar schijnlijk drugs - naar New York te sturen om deze te ruilen voor een partij diamanten. De reputatie van de bekende filmacteur moet controle bij de douane voorkomen. De dubbel ganger (Wim Tinholt) weigert uitein delijk medewerking, waarna hij de deur uitloopt. Dit komt hem duur te staan, in de tuin wordt hij neerge schoten. Tijdens de verwikkelingen is Drury er zonder dat de misdadigers dit weten, in geslaagd contact op te nemen met de politie. De acteur krijgt een zen dertje mee om achter de verblijf plaats van zijn zoon te komen. Drury weet de misdadigers over te halen wat speelgoed - een tekendoos en een robot - naar zijn zoon te mogen brengen. Omdat het geboefte het niet vertrouwt, wordt de robot op het laatste moment achtergehouden en vertrekt de geblinddoekte Drury al leen met de tekendoos. ledereen in de veronderstelling latend dat de zen der in de robot verborgen is en dat de poging dus mislukt is. wandeld om de kijker in verwarring te brengen. Natuurlijk zijn dat DE in grediënten voor een spannende thril ler, maar als er teveel (bij)zaken aangestipt worden, loop je de kans Lange dialogen Wim Tinholt had als Robert Drury één van de zwaarste rollen. Hij be heerste zijn tekst niet alleen goed, maar bracht tijdens de lange dialogen ook de broodnodige vaart in het stuk. Aan de agressie en drift van Drury wist hij goed gestalte te geven. Knap was Tinholt ook als Drury's dubbelganger Philip Henderson. Klei ne veranderingen in houding en into natie maakten - afgezien van de kleding - duidelijk dat het hier een ander mens betrof. Nettie Molenaar stond als Stella Dru ry voor de moeilijke taak bijna voort durend emotie te tonen. Angst, zenuwen en bezorgdheid wisselden elkaar af. De emoties volgden elkaar echter zo snel op, dat bij de kijkers een gevoel van verzadiging dreigde. De regie (in handen van Sicco Geer- des) had wellicht de gemoedsuitin gen hier en daar wat kunnen afzwakken, om een wat subtieler en de braakregeling, quoteringen en hef fingen. Akkerbouw De akkerbouw maakt in Nederland moeilijke tijden door. De producten leveren minder op. Er is niet voldoen de geldreserve om te experimenteren met alternatieve producten. Mares: „Er is teveel gekeken naar de produc tie en te weinig naar de markt, waar door aansluiting verloren is gegaan". Volgens de KNBTB-voorzitter liggen er mogelijkheden voor akkerbouwers in de zg. „exclusieve producten". De veehouders hebben het momenteel beter. De lage inflatie, lage veevoeder- en energieprijzen dragen hier in positieve zin aan bij. Omdat het zo goed gaat bestaat het gevaar dat er vervreemding van de markt ontstaat. Mares: „Melkprijsverlagin gen zijn niet te vermijden en zijn noodzakelijk om greep op de markt te houden". Het melkquotum zal met een procent worden verruimd. Mares zou bij de verdeling hiervan voorrang willen ge ven aan jonge melkveehouders met een perspectief-biedend bedrijf. Maar ook mensen die pas zijn gestart of probleemgevallen zijn, zouden hiervan moeten profiteren. Bloembollen De bloembollentelers hebben ook en kele zorgen. De markt neemt te wei nig op en het seizoensgebonden Er wordt in de landbouw nog veel te veel productgericht geproduceerd. Dit constateerde J. Mares, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boe ren en Tuinders Bond (KNBTB). Hij was aanwezig bij de ledenvergade ring van de gezamenlijke Texelse landbouworganisaties. De overheidssubsidies zullen binnen de EG in vijf jaar verminderen, wat uiteraard gevolgen heeft voor akker bouw, veehouderij en tuinbouw. Er zal meer voor de vrije markt moe ten worden geproduceerd. Voor boe ren is handel tussen EG en Amerika het meest interessant. De landbouw wordt bij beide partijen gesubsi dieerd. Ongeveer dertig jaar geleden zijn er EG-regels opgesteld voor een land bouwbeleid. Toen werd nog netto in gevoerd, maar inmiddels is men overgestapt op een netto-uitvoerend systeem. De productie is groter dan de vraag. Toch worden nog steeds de oude re gels van dertig jaar geleden gebruikt. „Een slechte zaak", meent Mares. „De gemeenschap accepteert het niet langer dat tweederde van het huishoudgeld van de EG naar de landbouw gaat". Veranderingen zijn op komst. Voorbeelden daarvan zijn

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2