„Ik ben helemaal dood, maar het was weer machtig.../' Zware opdrachten in Wampex '89 van de Joost Dourleinkazerne stond een laser PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 31 OKTOB Franse poedel en trainde zich suf". Deze regel verwees naar het trai ningsveldje van de hondenclub aan de Rozendijk, met het clubgebouw „Rien sans Peine". Enkele deelnemers dachten bij „poedel" meteen aan een dierenpension en togen naar Tiny El len op de Keesomlaan. Anderen lazen alleen het woord „trainen" en fietsten welgemoed naar de sport school in Oudeschild.... In De Dennen was aan de hand van allerlei rare, opvallende borden en ver keersborden (alleen toegankelijk voor bruidsstoeten enz.l van de dienst ge meentewerken een route uitgezet. De borden waren kennelijk zó leuk dat eentje door onbekenden is meegeno men. Dat er buiten het bos kennelijk ook merkwaardige borden staan werd bewezen door een team dat ze tot in Oudeschild volgde!?!? In boerderij Heidehof van familie Smit werd het einde van het eerste blok met koffie gevierd. Doedelzak Blok II startte om 21.50 en duurde tot 0.30 uur. Over het pad door de Geul liep een doedelzakspeler (Hans Bosma) heen en weer, die af en toe vrolijke noten de stille nacht inslin- gerde. Omdat hij zich verplaatste viel het voor de deelnemers niet mee hem te vinden. Het Niozgebouw was geheel ver duisterd en alleen de achterdeur was open. Deelnemers moesten binnen van de boogschietclub. Helaas was de laser enigszins verschoven, waar door enkele groepen lang moesten zoeken voor ze op de juiste plaats waren. Zij kregen enkele punten extra ter compensatie. In een brede tocht langs de Amalia- weg lag in het begin van de avond een rubberboot. Deelnemers werden een eind de polder ingevaren en aan de andere kant van het water afge zet. De post stuurde iedereen terug naar de fietsen, maar helaas was de rubberboot inmiddels weg om de vol gende groep te halen.... Halverwege dit blok begaf de motor van de rub berboot het echter en moesten de deelnemers de tocht lopend volbren gen. Dit leverde wel extra punten op omdat er meer tijd aan verloren ging. Verdwalen Op Loodsmansduin moest een route beschrijving worden gevolgd die be stond uit vijf regels achter elkaar met: linksaf rechtsaf rechtdoor enz. De organisatie verdwaalde al bijna bij het uitzetten van de tocht! Slechts één team (van Bart Heerschap) was zo slim de route uit te zetten op de plattegrond aan de ingang van de camping, waarna men zó naar de post toereed. Bij de boerderij van De Visser bij Ceres werd de tweede kof- fiestop van de avond gehouden. Het laatste blok van de nacht duurde van 0.50 tot 2.30 uur. Het punt dat ligt op 3,333 km. vanaf de Nes; op Een post deelt nieuwe opdrachten uit. ganisatie niet gegund. Om 06.00 uur werd iedereen op onzalige Wampex- wijze uit de armen van Morfeus ge rukt door het oorverdovend afgespeelde carnavalsnummer „Zand zakken voor de deur". Kees Jaap Harting werd betrapt met een schaar in zijn hand, waarmee hij nét het draadje van de geluidsbox doorknipte. De weldadige rust in zijn afdeling was echter maar van korte duur. Postcode Na een haastig ontbijt werd gestart met een nieuw blok. De deelnemers moesten een postcoderoute volgen. Deze kon echter niet worden opge lost met het gewone postcodeboek, maar alleen met het supplement.... In Den Burg moest een hoog-laag koers worden gevolgd: van de kruip ruimte van d'Ouwe Ulo naar het dak van de Gasfabriek in de Julianastraat en daarvandaan naar een ruimte tus sen het plafond en het dak van de sporthal. De kruipruimte van Sint Jan was te griezelig voor enkele groepen, die zich liever waagden aan de noodbrief. In de Mars moesten deelnemers zich zelf en hun fiets op een vlotje over het water vervoeren. Omdat veel rij wielen halverwege te water raakten moesten deelnemers alsnog erin, om deze te redden. Gea Doeve had haar oude fiets beschikbaar gesteld voor mensen die hun dure sportfietsen niet aan deze onderneming wilden wagen. Argwaan Vanaf de windroos op de Hoge Berg moesten de deelnemers twee kilome ter in de richting van Oosterend gaan. „Zo'n opdracht is te makkelijk voor de Wampex, dus men had arg waan moeten krijgen", aldus Keijzer. Inderdaad stonken velen erin: de win droos was gedraaid, men moest in werkelijkheid de andere kant op, in de richting van de Pontweg. Bij de Schans werd een opdracht in dovenalfabet uitgedeeld. Hiermee hadden de deelnemers boven ver wachting weinig problemen. Door 2_1 De computerspelfanaten kwamen aan hun trekken op de hei naast de Bremakker. Hoewel de uitgeputte deelnemers aan de negende editie van de Weekend Amfibische Expeditie Wampexnog nauwelijks de ont beringen te boven waren, kwamen zaterdagmiddag in de kantine van camping De Bremakker de sterke verhalen al los. De tocht, die vrijdag om 19.00 uur begon bij de kantine van SV Texel, was bijzonder zwaar, maar zeer spectaculair. Een karakteristiek beeld van Wampexers, zwoegend tegen de wind. medewerkers van zeekanocenti Texel werden de Wampexers ui deskundig in een kano geholpe mocht men zich een weg bans de sloten en vaarten rond de Si Blok V duurde zaterdag van 10 12.30 uur. Een bandje met harn muziek leidde de deelnemers n- muzieknis van Oosterend en vs daaruit moest men langs de vn gen van verschillende bekende Oosterenders, waarvan de stem een bandje kon worden herkeit Vermeulen viel om van verbazs toen hij daarbij de stem van zf/ eigen vrouw hoorde. „En ik da: we geen geheimen voor elkaar l den", aldus de verbouwereerde meulen. Straatnaambon In De Waal zijn vrijdag door gei tewerken de straatnaamborden het Vermaningspad en de Langi verwisseld. De opdracht voord deelnemers luidde dat zij zicht Lang waal 9 moesten begevend alle Texelaars spoedden zich na school van De Waal. De op het eiland minder bekende deelnem keken beter uit hun ogen en k« op de juiste plaats bij de post. Tegenover jeugdherberg Eijercor werd verzameld voor de laatste krachtsinspanning: een wieler wedstrijd naar de Horsmeertjes. daar het eerste met het groepsi mer arriveerde, kreeg extra pun Veel groepen vlogen weg, waai langzamere rijders al snel de ac hoede vormden. Enkele snelle b ders en zusters hadden echter vergeten het nummertje van hu lega's over te nemen, waardooi afmattende tocht niet het opti resultaat opleverde. Johnny Boi kwam als eerste bij de post Een paar deelnemers hielden ht bekeken. Door op de eerste aw een paar keer fout te rijden deze mensen al ettelijke kiloma meer afgelegd dan de andere (i pen en het vooruitzicht van volgens een blokkensysteem. Dat vol deed uitstekend en zal volgende keer, met enige aanpassing op bepaalde punten, weer worden gedaan. De noodbrieven zaten in 1500 lucifer doosjes, die geheel verzegeld waren met kaarsvet en plakband, zodat frauderen niet mogelijk was. Slimmerikken Blok I duurde van 19.00 tot 21.30 uur. Er zaten tien opdrachten in, maar het was praktisch onmogelijk deze allemaal te volbrengen. „Er wa ren enkele slimmerikken die meteen aan het begin van een blok de grote noodbrief openmaakten. Dit kostte namelijk geen strafpunten, de kleine noodbrieven per opdracht wél. Hier door wisten ze waar het eindpunt was en in welk gebied het blok zich afspeelde", vertelt Van der Vliet. Hij geeft toe dat de organisatie de deel nemers heeft overschat. „De blokken waren te kort, men kwam aan veel leuke opdrachten niet toe. Dat is jam mer, want er is veel tijd en energie ingestoken om alles voor elkaar te krijgen". De organisatie, zowel als de deelne mers kregen weer veel medewerking van de bevolking. „We mochten de tocht dwars door weilanden laten lo pen en sommige boeren boden spon taan aan eerst nog even te ploegen om het moeilijker te maken", aldus Keijzer. Cassettebandje Eén van de opdrachten in het eerste blok was: ga naar het huis van de vorige bewoner van het Sandershuus. Dat is Ger de Graaf, die tegenwoor dig aan de Rozendijk woont. Ter plaatse kregen de deelnemers een cassettebandje en moest op de fiets een route worden afgelegd die op de band stond beschreven. Eén verschil: de opname was overdag gemaakt en de deelnemers moeten de tocht in de duisternis maken. „Het was nieuwe maan en aardedonker. Zuiver toeval", beweert Keijzer met een gemeen glimlachje. Computerspel Een andere opdracht was het oplos sen van een computerspelletje in een tent op een heideveldje. De aanwij zing verwees naar boerderij Uit en Thuis. Daar was het begin van de foto-opdracht: kleine contactafdruk- ken leidden de Wampexers naar ver schillende punten in De Koog. Bij Het Gouden Dak aan de Pelikaanweg kre gen de teams een kaartje van omlig gende bungalowparken. Hierop stonden echter alleen de bungalows aangegeven. Wegen, boomsingels en afscheidingen waren weggelaten. Op bepaalde vakantiehuizen was een Keltische dichtregel bevestigd en wie alle vijf zinnen had gevonden en overgeschreven, kreeg extra punten. „De puzzelaars kwamen er wel uit. Die gingen er rustig voor zitten om ons kaartje te vergelijken met de plattegrond", aldus Van der Vliet. Veel groepen zagen de speurtocht niet zitten en trokken de noodbrief open, in de hoop in de volgende op dracht meer punten te kunnen behalen. Franse poedel „Niets gaat zonder moeite, dacht de 255 x 10 tot de 16e Angstrom vanaf Agneshoeve en op 3818 Amsterdam se voet vanaf de kerk van De Waal is het eind van de doodlopende weg bij Tienhoven. Het was opvallend dat veel groepen deze, toch lang niet eenvoudige brekening, goed wisten uit te voeren. Telefoon Tussen de Schansweg en het Skille- paadje zijn 22 kolken in het land. De teams werd echter niet verteld dat het om kolken ging, dus werden drif tig lantaarnpalen en damhekken ge teld.... Middenin de vijftiende kolk vanaf het zuiden stond een telefoon op een tafeltje. Zodra zich een groep aan de waterrand vertoonde rinkelde deze! Telefonisch werd een diagram van vier maal vier letters doorgege ven, waaruit het woord „Bra- kenstein" kon worden afgeleid. Bij de boerderij van Klaas Tjepkema aan de Laagwaalderweg stond een nachtkijker met electronische licht- versterking opgesteld. De volgende post stond op het punt dat daardoor was te zien. „Ga naar de bron van zachtheid die is opgedroogd". Slimme lezers heb ben ogenblikkelijk door dat dit de waterfabriek moet zijn, maar Wam pexers die al bijna in staat van uit putting verkeren hebben er wat meer moeite mee. Zo zochten enkelen zich een hoedje naar een post bij een wasserij en de melkfabriek. Blanco Bij de waterfabriek werd de achtste opdracht uitgedeeld: een blanco briefje Door het zo te verhitten dat het bijna vlam vatte, werd de bood schap leesbaar: ga naar de Texel 27 in de haven van Oudeschild. Het eindpunt en tevens de plaats van overnachting was in jeugdherberg Pa norama. „Eindelijk eens in een bed", verzuchtte een geroutineerde Wam- pexer. Helaas, hij kwam er bedrogen uit. De bedden waren uit de accom modatie verwijderd.... Veel slaap werd de teams en de or- mattende wielrenwedstrijd dee: de moed opgeven. In het oostelijke Horsmeertje een spektakulaire afsluiting pla één deelnemer van elke groepi plaats in een kano op zoek naa letjes die in het water zouden i Toen van alle groepen een afga digde te water was, kwam een tuig van het paracentrum en 350 balletjes gedropt. Aan del van een Keltische aanwijzing één herkenbaar woord stond w de deelnemers naar een ver ver derde bestemming op het eilai* gestuurd. Verrukk De uitgeputte, zeer gedemoralis leder jaar wordt geklaagd dat er te veel fietsen in de Wampex zit. „Der tig procent moest lopend of varend worden gedaan. Het gekke is dat veel deelnemers voor die opdrachten de noodbrief openmaken omdat ze het niet zien zitten", aldus Piet Keij zer, die samen met Marian van der Werff, André van der Vliet en Swier Oosterhuis „Smappa International" vormde, de organisatie van de jaar lijkse slijtageslag. Volgend jaar zal men zich nogmaals over dit pro bleem buigen. „Ik hoop dat er dan wordt geklaagd dat er teveel lopen in zit", vult Van der Vliet aan. Over het pad In de Geul liep een doedel zakspeler heen en weer, die af en toe een lustig deuntje liet horen. De Wampex begon voor velen met het sturen van een opgave naar ene Jim Watson, een adres in Schotland. Watson bestaat echt. Het is een me dewerker van de Schotse tegenhan ger van het Nioz. Hij nam de brieven in ontvangst en stuurde ze keurig te rug naar de organisatie Watson zorgde er ook voor dat Smappa International kon beschikken over enige regels Keltisch, die in ad vertenties werden geplaatst om de deelnemers alvast op een dwaalspoor te brengen. Dat lukte uitstekend, ledereen bewaarde de zinnen trouw en brak zich het hoofd erover hoe het moest worden vertaald. De Keltische teksten waren verzorgd door een oude buurvrouw van Wat son in Schotland en sloegen nergens op („the toilets are closed, so piss off" en „Na de Wampex zal ik nooit meer de Hoge Berg beklimmen"). Antwoord Helaas overleed de dame in tussen tijd. De overige Keltische teksten werden met enige moeite vervaardigd door Swier Oosterhuis, aan de hand van songteksten en gedichten. Wie schetst de verbazing van de organi satie, toen na enige weken Keltische antwoord-advertenties in de krant verschenen! „We zijn er nog steeds niet achter wie die heeft geplaatst. Het kostte ons hoofdbrekens om ze te vertalen, maar het bleken ook onzin-zinnen. We weten dat een groep de Volksuniversiteit van Leiden heeft ingeschakeld en er liggen onge veer twintig aanvragen voor Keltische woordenboeken bij de bibliotheek", aldus André van der Vliet. Voor het eerst werd dit jaar gewerkt met behulp van een microscoop plankton tellen. „Schiep Mia Bak Moffen?" was het anagram dat leid de naar het Amfibisch Oefenkamp De Mok. Sommige Wampexers hadden moeite de geheel gecamoefleerde post te ontdekken. In het wachtge- bouw stond een laser opgesteld over de Mokbaai. De deelnemers moesten naar het punt gaan, waar de rode lichtstraal op was gericht. Enkelen konden er maar net van worden weerhouden de baai over te zwem men en er werden vele pogingen on dernomen de mariniers om te kopen om zo de overtocht per boot te kun nen maken. Aan de overzijde stond een doelwit

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 6