/lassale reünie hoogtepunt ilveren LBO-jubileum )e Valken stormt iver Texel: 3-7 xel 1 geveld door één speler Voetbaluitslagen Programma zaalvoetbal „Texelse" week in hotelschool Tilburg Tweede prijs voor Texels Vrouwenkoor M.S.T. Programma Peer weg Badmintonclub wil meer leden Bijbelleesgroep Ook geslaagd Koffie-inloop over spel en speelgoed ZDH Sytske Dijksen praat over Texelse duinen li sDAG 31 OKTOBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 reünie kan bèr gezellig zijn en ook een beetje spannend. De Dveer duizend mensen die zaterdagmiddag en -avond present n op de reünie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van jger Beroepsonderwijs Texel, kunnen ervan meepraten. Ze ten zich prima vermaakt met het ontmoeten van klas- en gelgenoten van vroeger, waaronder velen die het eiland al ja- jeleden hebben verlaten. Uitingen bekijken de vele uitgestelde foto's in de klsslokelen. veel jongens en meisjes maar voor de leerkrachten was het «dan alleen maar gezelligheid en van herkenning. Het bijpraten bij menigeen gevoelens van (baarheid of ontroering wakker, onvergetelijke ervaring. Ik ben vvond beloond voor het werk dat wal die jaren heb gedaan", al ten ontroerde Eelke Bouwman anaf de oprichting van de tol tot 1979 directeur was van .LTS". «man maar ook andere (oud)leer- tten hadden op de reünie tal van telingen ontmoet die te kennen Sn gegeven dat hun schooltijd t LTS nog niet zo beroerd was eest. Vooral het succes van toe leerlingen hangt op school af van de kwaliteit van het kon- met de leerkracht. Als die man ouw op het juiste moment een derend duwtje geeft en rekening 'met bepaalde probleemsitua- lan zo'n leerling gemotiveerd blij ven en goed door de school komen. Dat kan bepalend zijn voor zijn hele verdere levensloop. Op de reünie lie pen meerdere oud-leerlingen rond die om een dergelijke reden warme herin neringen koesterden en dat best wil den weten. Plaatjes kijken De organisatoren van de reünie had den voor geheugensteun gezorgd door in de diverse vertrekken van de school foto's op te hangen en dia's te vertonen die in de loop der jaren waren gemaakt tijdens schoolreisjes, werkweken, sportdagen en andere activiteiten in schoolverband. Ook hingen er lijsten met namen van leer lingen van de diverse „lichtingen". Voorafgaand aan de reünie was er een koud buffet voor leerkrachten en oud-leerkrachten waaraan 76 perso nen aanzaten. Leerlingen van de „consumptief"-klas hadden er drie dagen aan gewerkt en ze sleepten daarmee veel eer in de wacht. Aan sluitend was er een receptie voor oud-bestuursleden en bestuursleden. De eigenlijke reünie werd op zeer op vallende wijze aangekondigd door twee vliegtuigen die rond de school cirkelden met de reclametekst „LBO- reunisten welkom en.... welkom gefe liciteerd I" Pioniers De meest respectabele reünisten wa ren de mensen die in 1964 de aller eerste klas van de technische school vormden, nadat het merendeel van hen eerst in Den Helder op de „am bachtschool" had gezeten. Deze pioniers moesten natuurlijk op de foto maar dat lukte maar half om dat sommigen zo opgingen in de sterke verhalen waarmee zij jongere lichtingen probeerden te imponeren, dat ze de oproep via de luidspreker om te komen poseren niet hoorden. De onderwijzers van toen waren E. Bouwman (metaalhandvaardigheid en natuurkunde), J. de Boer (bouwkun de), J. Goedegebuur (tekenen) en de nog altijd aan de school verbonden S. Siersma voor de algemeen vor mende vakken. Directeur Bouwman verliet destijds een goede job aan de HTS in Rotter dam om de uitdaging van de baan op het voor hem onbekende Texel te aanvaarden, hoewel hij er in salaris op achteruit ging. Hij werd gekozen uit 70 sollicitanten. Hij had ook in Durban in Zuid Afrika aan het werk kunnen gaan, maar daarvan werd hij afgehouden door zijn progressieve politieke geaardheid en ook door zijn vrouw Clara. De in Harlingen geboren J. de Boer kende Texel wel toen hij solliciteerde, want hij had er voor de oorlog bij aannemer Piet Eelman gewerkt. Bo vendien had hij eilandervaring op Vlieland opgedaan, waar hij vijf jaar had gewerkt. De verwachting dat hij het prettig zou hebben op Texel werd bewaarheid en De Boer heeft er nooit spijt van gehad dat hij zijn werk aan de MTS in Den Haag heeft opgege ven. Voor de geboren Texelaar Sies Siersma was de baan aan de piepjon ge LTS de eerste na zijn opleiding aan de kweekschool van Den Helder. Hij gaf de voorkeur aan de LTS boven de ULO omdat de afwisseling van theorie en praktijk hem aansprak. Hij is nog steeds aan de school verbon den, nu als adjunct directeur. Serieu ze pogingen om elders aan het werk te komen heeft hij nooit gedaan. „Juist omdat ik er vanaf het begin aan verbonden was, werd die school iets van mezelf". Herzien oordeel Het was leuk te horen hoe reünisten spraken over hun leerkrachten van toen, al of niet in hun nabijheid. Me nigeen bleek zijn aanvankelijk soms negatieve oordeel te hebben bij gesteld. „Siersma was tamelijk streng, maar wel heel serieus. Als die wat uitlegde, begreep je het en je durfde ook verder te vragen omdat hij je serieus nam en je niet het ge voel gaf dat je stom was", hoorden we een 20-jarige reünist zeggen. Voor de 37-jarige loodgieter Kees Boeijen van de lichting 1966 was Pe ter Riteco echter de beste. „Bij hem had je het gevoel dat hij echt en met interesse naar je luisterde. Ik was geen beste leerling, maar hij zorgde dat ik bijles kreeg. Toch bleef hij vor melijk en hield afstand. Je moest al tijd menéér zeggen. Ik had met hem contact zoals een zoon met zijn va der. Dat was voor mij belangrijk want ik heb op heel jonge leeftijd mijn va der verloren". Voor de leerkrachten op de reünie was het interessant om te zien wat er van al die jongens en meisjes was terecht gekomen. Destijds hadden ze meestal wel bepaalde verwachtingen, maar die waren lang niet allemaal uitgekomen. Leraar Fridt Blanken noemt als voorbeeld de 37-jarige Adrie de Kort (nu woonachtig in Rhe- den) die op de LTS bepaald geen uit blinker was, maar hard lerend door de MTS kwam en nu assistent pro- jektleider is bij het grote bouwbedrijf Neelissen Van Egteren. De 26-jarige Kees Dros die in 1979 van het LBO kwam, deed het veel minder goed op de MTS en dat is zwak uitgedrukt. „Het werd een flop", vertelde Kees. „Ik was veel meer met Texel bezig dan met de school". Maar dat werd „zomaar" anders. Kees haalde atheneum en ging economie studeren aan de VU in Amsterdam. Op 28 november a.s. studeert hij daar af en neemt zijn bul in ontvangst. Een baan heeft hij ook al, bij een Amerikaans computerbe drijf. „Het leukste van alles vindt ik dat ik straks met Engelstaligen omga, hoewel Engels mijn slechtste vak was op school". In de hang naar Texel is echter geen verandering ge komen. Kees Dros is daar op elk vrij moment. Dat laatste geldt ook voor Klaas Kik kert, wegens zijn lengte de meest opvallende reünist. Hij kwam in 1974 van het LBO, haalde Mavo IV, be zocht vier jaar de hogere zeevaart school in Den Helder, voer drie jaar, ging opnieuw een jaar studeren en bevaart nu een groot deel van het jaar de wereldzeeën als scheepwerk- tuigkundige. Dat duurt nooit langer dan vier tot zes maanden achter el kaar. „Ik wil altijd weer graag terug naar Texel. Dat is zó sterk dat ik nooit een open ticket heb om ergens in het buitenland wat te kunnen blij ven rondhangen zoals veel collega's doen. Ik was laatst meer dan vier maanden in de tropen. Singapore. Helemaal niet slecht, maar 's nachts droomde ik dat ik op Texel was, bij windkracht acht in een winterse re genbui op het strand. En na afloop hete chocomel in het paviljoen van Joop Vlaming. Heerlijk!" Show De 22-jarige Belinda van Diesen kwam van het Amerikaanse Atlanta (Georgia) naar de reünie. Ze heeft er 13 maanden au pair gewerkt. Ze zorgde er voor kinderen en bracht de kookkunst die ze in de consumptie- fafdeling van het LBO had opgedaan in de praktijk, maar trad ook zes keer op in een dansshow voor de televisie. „Als ik terugga wil ik in die richting proberen verder te komen". De Ihelees leng niet completel pioniersklas ven 1964 met de leraren Siersma. De Boer en Bouwman. «s slecht weer, storm en regen, (Texel 1 opnieuw een grote nederlaag geleden. De Valken, i op de ranglijst, won maar met 7-3. De grote man bij De «i was linksbuiten Gerrit Laan. Ijekeerd bij De Valken na een *n A.Z/67. Laan bezorgde Iverdediger Wim van Veen een slechte middag; hij scoorde zes k zeven doelpunten! anders lopen. De Valken kwam vlak voor de rust door twee doelpunten op een 2-3 voorsprong. Opnieuw ging de achterhoede bij deze twee doelpunten niet geheel vrijuit. Eerst vergat Wim van Veen in te grijpen toen linkerspits Laan vrij simpel langs hem mocht gaan en bij het derde doelpunt van De Valken werd de ge hele Texel-achterhoede uitgespeeld, waardoor één van de meegekomen Valken-middenvelders vrij simpel 2-3 kon scoren. Tweede helft Na de rust kwam De Valken, met de harde wind en regen in de rug, pas echt goed op gang. Vooral linksbui ten Laan zou een grote rol gaan spe len. Had hij vóór rust al een belangrijke rol in de voorsprong ge had, na de rust deed hij helemaal van zich spreken. Bij Texel was Rien Brouwer vervangen door Arjen van der Knaap. Texel kwam heel ver dienstelijk terug tot 3-3. Een schitte rend genomen vrije schop van Gerrie Zaterdag 28 oktober: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: Hugo Boys B1-Texel B1 Texel Cl-Schagen C1 Texel B2-Helder B2 ZAP B2-ZDH BI Pupillen: ZDH F1-De Koog F1 Zondag 29 oktober: KNVB Texel-Valken 3-1 1-1 3-0 4-7 1-5 3-7 KNVB afdeling Noord-Holland: ZDH-Petten 2-7 Tex.Boys-St.George 4-3 Con Zelo 3-Texel 3 afgelast De Koog 2-Call.oog 3 3-4 Texel 4-ZAP 9 afgelast Junioren: Texel A1-RKEDO A1 Recreatie: De Koog-Texel afgelast afgelast Plaatsman belandde onhoudbaar voor De Valken-doelman in de rechter be nedenhoek. Niets leek er op dat Texel een grote nederlaag zou oplopen. Texel kreeg ondanks de tegenwind nog wel kansen maar verzuimde die te benutten. Een fout van Joost Brouwer en onoplettendheid in de Texel-achterhoede zorgden ervoor dat de linksbuiten alleen voor Biesboer kwam en 3-4 scoorde. Texel ging hierna achterin één tegen één spelen maar dat pakte helemaal verkeerd uit. Linksbuiten Laan scoorde nog driemaal en werd met zes doelpunten de man van de wedstrijd. Misschien was het beter geweest om direct na de rust een andere Texel-speler op deze linkerspits te zetten. Wim van Veen was zondagmiddag niet bij machte om Laan een strobreed in de weg te leggen. Bij Texel speelden af gelopen zondag te veel spelers onder de maat van deze derde klasse. Al leen Gerrie Plaatsman, Simon Brand en Paul van Exel haalden dit niveau. Texel zakt door deze nederlaag toch weer in de richting van de onderste vijf teams en speelt zondag a.s. in de uitwedstrijd tegen Schagen. Ondanks de grote nederlaag van afgelopen zondag moet er gewonnen kunnen worden. Woensdag 1 november: 17.00 u. Texel 4-Texel 2 (j) 17.40 u. Texel bv-Casino 2 (j) 18.20 u. Casino 2-De Koog (d) 19.00 u. Gamma-De Krim 2 (d) 19.40 u. Mantje 3-De Koog 3 20.30 u. Gamma 5-Klif 5 21.20 u. Oosterend 1-ZDH 2 22.10 u. Selectie Zaaldienst: Gempo Donderdag 2 november: 17.15 u. Oosterend 1-De Koog (j) 18.00 u. Texel bv 3-Selectie 18.50 u. Texel 6-Klif 6 19.40 u. Klif 3-De Koog 2 20.30 u. Jelleboog 2-NIOZ 21.20 u. Texel-Casino 4 22.10 u. Rab 2-0osterend 3 Zaaldienst: Attent Vrijdag 3 november: 17.00 u. Oosterend 2-Casino 5 (j) 17.45 u. Texel 4-Texel 5 18.35 u. Casino 7-Jelleboog 4 19.25 u. Gamma-Swagerman 20.15 u. Gempo-Oosterend 2 21.05 u. Albert Heijn-De Krim 2 21.55 u. Mantje 2-Klif 2 22.45 u. Casino 3-Tex.BV 3 Zaaldienst: De Krim Maandag 6 november: 17.15 u. Texel 5Têxel 7 (j) 17.45 u. De Koog 2-Casino 5 18.15 u. De Krim-Texel 4 (j) zaaldienst: Casino Hotelschool „De Rooipannen" in Til burg staat deze hele week in het te ken van Texel. In drie restaurants worden tot en met vrijdag 3 novem ber maaltijden met Texelse produk- ten opgediend. Burgemeester Schipper en zijn echtgenote wonen donderdag een lunch bij. De Texelse week wordt georganiseerd door tien leerlingen uit het derde jaar. Eén van hen is de Texelse Valentine Schilling. Het Texels Vrouwenkoor heeft een „dikke" tweede prijs behaald op het Zaterdag in Andijk gehouden con cours van de Bond van Zangkoren in Noordholland. Het concours was onderdeel van de „Zangersdag", die ook een „festi val"-gedeelte bevatte, waarbij veel minder streng werd geoordeeld. Wel bewust had het vrouwenkoor echter besloten om niet aan het festival maar aan het concours mee te doen, zodat men zich verzekerd wist van een critisch juryrapport. „Want we willen graag van deskundigen weten wat er nog aan onze zang valt te verbeteren. Dat vinden we belangrij ker dan een hoge prijs halen", aldus een der leden. Overigens waren de Texelse dames maar enkele punten van een eerste prijs verwijderd. Het Texels Vrouwenkoor is zaterdag a.s. op eigen bodem te horen, als het samen met het uitstekende koor „De Drieban" uit Venhuizen een uitvoe ring geeft in de R.K. kerk in Den Burg, aanvang 20.30 uur. Volleybal: Zaterdag 4 november: Sporthal Ons Genoegen. Den Burg 12.30 u. Tevoko 3-WSOV 2 (d) 12.30 u. Tevoko-Los'82 1 (j-asp. B) 12.30 u. Tevoko-Noordkop 1 (m-asp.) 13.30 u. Smash'68 1-HCSC 4 (dl 13.30 u. Tevoko 3-Zeemacht 2 (h) 13.30 u. Tevoko 2-HCSC 2 (h) 15.00 u. Tevoko 1-Noordkop 1 (d) 15.00 u. Tevoko 1-Harpoen 1 (h) 15.00 u. Tevoko 2-HCSC 2 (d) Sporthal Veerburg, Annapaulowna: 11.00 u. Advendo 1-Tevoko (m-asp.) Maandag 6 november: Sporthal Sportlaan, Den Helder: 19.00 u. HCSC 1-Tevoko 2 (d) 19.00 u. HCSC 2-Tevoko 1 (d) De leerlingen hebben veel hulp gehad van Texelse ondernemingen en bedrij ven. Zuivelboerderij Donatus heeft naast allerlei brochures ook voor kaas en kwark gezorgd. Willem Goënga is de leverancier van Texels lamsvlees. Naast dit vleesgerecht staan er ook veel visgerechten op het menu. Bij het opstellen van de menu's hebben de leerlingen ondersteuning gekregen van de restaurants Het Vierspan en Het Kompas. Natuurlijk ontbreekt ook 't Juttertje niet in het rijtje Texelse produkten. De restaurants zijn in het kader van de week geheel Texels aangekleed. Aan de muur hangen pa rachutes van het paracentrum, scheepstouwen, visnetten en schilde rijen met typisch Texelse afbeeldin gen. Verder staan er ondermeer maquettes opgesteld van het Hoorn der kerkje en de vuurtoren. Op de hotelschool staat wekelijks een thema centraal. Tien derdejaars studenten nemen de organisatie van zo'n week voor hun rekening, leerlin gen uit het 1e en 2e jaar nemen de uitvoering op zich. Op deze wijze wordt naast de verzorging van de maaltijden ook de restaurantinrichting beoefend. „Die andere peer hebben jullie zeker opgegeten", zo kreeg de redactie van deze krant de afgelopen dagen her haaldelijk te horen. Gedoeld werd op het onderschrift bij de foto van de reuzenpeer in de vorige krant. In die tekst werd de reuzenpeer vergeleken met een peer van normaal formaat, die eveneens op de foto zou staan. Die andere peer was echter in geen velden of wegen te bekennen. Oor zaak van alle verwarring was dat de oorspronkelijke foto was vervangen door een andere, echter zonder dat het onderschrift werd aangepast. De lezer zat intussen met de gebakken peren.... Verder was de vorige krant per abuis van een foutieve datumre- gel voorzien. In plaats van dinsdag 27 oktober 1989 had er natuurlijk moeten staan vrijdag 27 oktober 1989. De tijd vliegt voorbij tegen woordig. Badmintonclub Texel heeft nog plaats voor nieuwe leden. In de onlangs ge houden ledenvergadering is de mini mumleeftijd van 15 jaar verlaagd tot 14 jaar. Belangstellenden zijn iedere maandagavond vanaf 19.00 uur wel kom in sporthal Ons Genoegen. Voor opgave of inlichtingen kan men te recht bij Margriet Rey, telefoon 12345 of aan de zaal. De komende maanden (wintersei zoen) hebben ds. T. Salakay en Geu- ko Haikens de wekelijkse bijbelleesgroep. Ds. Salakay bekijkt het te lezen gedeelte vanuit de He breeuwse grondtekst en Geuko Hai kens vanuit de Staten Vertaling. Daarnaast worden er allerlei com mentaren op nagelezen. Aanvang: woensdagmorgen om 10,00 uur, in „De Poort" achter de Gereformeerde Kerk. Er wordt gestart met de verha len rond de profeet Elia. Een ieder is welkom. Yvonne Vlaming uit Den Burg is ook geslaagd voor het ruiterbewijs. Haar naam is in het bericht dat vorige week in de krant stond per ongeluk weggelaten. In het Groene Kruisgebouw wordt woensdag een koffie-inloopochtend gehouden van 9.30 tot 11.30 uur met als thema „Spel en speelgoed". De speel-o-theek verleent medewerking. Met het oog op de naderende feest dagen wordt informatie gegeven over spel en speelgoed voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Verschillende voorwer pen zullen worden getoond. Belangstellende ouders kunnen hun kinderen meenemen. Kosten bedra gen 72,-. S.V. ZDH houdt donderdag in kantine „De Spil" een ledenvergadering over de nieuwe notulen. Aanvang: 21.00 Sytske Dijksen, van de Werkgroep Landschapszorg Texel, praat vrijdag 10 november over de toestand van de Texelse duinen tijdens het sympo sium „Duinen in beweging". Dit is georganiseerd door de Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Wadden zee in samenwerking met de Stichting Duinbehoud. Het symposium wordt gehouden in de Harmonie te Leeuwarden en be gint om 10.00 uur. Kosten zijn 710,- (of 725,- inclusief lunch). Inlichtingen bij Anky Woudstra, telefoon 05178-15541.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9