Cjroen "Zwarts JexeU in het hartL, ,Wat moeten we nog op Texel :oeken als Teso dit doorzet?" Bezwaren zomerhuizen Californië ongegrond 'rachtvervoerders praten over afschaffing tarief „Molli" werd geroutineerd geborgen Bruidsschoenen verkocht voor Tesselhuus Airbrush-specialist Rob Smidt op t.v. Vandaag, vrijdag 3 november ligt hij voor u klaar! de boekhandels in Den Buig Gasolie ontvreemd Iraans gezin wilde niet naar Texel rankrijders ..Door het bootvoordeel trekken we juist enorm veel vervoer. Wij schermen daar bewust mee. aldus Henri van Maldegem. Voor méér over dit onderwerp, zie ook het interview met Teso- directeur Theo Hoogerheide el ders in deze krant. Alle bezwaren die bij de gemeente zijn ingediend tegen het bouwplan van Zeeman Vastgoed voor zes zo merhuizen aan de Californiëweg, zijn door B en W ongegrond verklaard. Aan Gedeputeerde Staten zal nu worden gevraagd een verklaring van geen bezwaar af te geven, zodat de bouw mag beginnen. Tegen het plan waren zeventien be zwaarschriften ingediend, waarvan sommigen namens een groep bewo ners van zomerhuizen in de directe omgeving. Eén bezwaar -van een in woner van De Koog- was niet op tijd binnen en werd daarom niet in be handeling genomen. De bezwaren hadden in grote lijnen betrekking op de volgende punten: 1.door de bouw zal (opnieuw) een stukje bos verdwij nen „een der oudste kreupelbosjes van Texel". De recreatieve druk op rondom gelegen beschermde natuur gebieden neemt hierdoor toe; 2.de af geplatte kappen worden beschouwd als een truc van Zeeman en geven de zomerhuizen het aanzien van ver diepingshuizen; 3.er had een uitwer kingsplan moeten worden opgesteld en in dat verband hadden belangheb benden hun mening moeten geven; 4.de weg direct tegen de erfafschei- ding is niet acceptabel, bovendien blijft hierdoor te weinig groen over op het terrein. In september bleken deze bezwaren geen aanleiding voor de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid om het bouwplan te verbieden. Alleen Hans Roeper (PvdA) wilde geen medewerking ver lenen. De gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening vond eveneens dat alle be zwaren ongegrond waren. B en W hebben dit ambtelijk advies rechtstreeks overgenomen. In het advies wordt onder meer Rita en Heinz Seibertz uit het Duitse Leverkussen traden be gin oktober op Texel in het hu welijk. Volgens een eeuwenoude traditie werden tij dens het feest de schoenen van de bruid verkocht. Dat gebeurde niet bij opbod, maar volgens een systeem waarbij iedereen om de beurt geld geeft. De bruid neemt te voren een bedrag in gedachten en de persoon die met zijn bij drage het totaalbedrag tot de bewuste hoogte weet aan te vullen, is de nieuwe eigenaar van de schoenen. Het laatste bod werd door Rita Seibertz zelf gedaan. Haar schoenen leverden f400,- op en dit geld werd geschonken aan 't Tesselhuus. gesteld dat de kritiek op de bouwlo- katie mosterd na de maaltijd is. Dat op de plaats van het bosje zomerhui zen mogen worden gebouwd, is al ja ren geleden geregeld in het bestemmingsplan buitengebied. Pla nologisch is er volgens de r.o.- ambtenaren dus geen discussie mo gelijk. Geen uitwerkingsplan Toegegeven wordt dat er inderdaad geen uitwerkingsplan is opgesteld en dat de termijn hiervoor per 21 fe bruari 1988 is verstreken. „Maar", zo staat in het advies, ,,ons inszien dient de genoemde termijn te worden op gevat als een termijn van orde. Over schrijding van de termijn sluit derhalve niet uit dat alsnog tezijner- tijd een plan van uitwerking kan wor den vastgesteld." De artikel 19-procedure die nu zal worden gevoerd, heeft betrekking op de vorm van de kap omdat deze strij dig is met de voorschriften in het bestemmingsplan. Zou deze strijdig heid er niet zijn, dan zou wèl een uit werkingsplan moeten worden gemaakt en zouden de belangheb bende omwonenden wèl gelegenheid krijgen hun zegje te doen over de in vulling van het gebied. In het ambtelijk advies staat voorts dat niet mag worden geconcludeerd dat alle zomerhuizen op Texel vanaf nu ook met een afgeplatte kap mo gen worden uitgebreid. Dat zal van geval tot geval worden bekeken (de platte kap zal in de komende wijzi ging van het bestemmingsplan als vrijstellingsmogelijkheid worden opge nomen). Compromis Wethouder Schilling, voorzitter van de commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid, blijkt nog een tussen voorstel te hebben gedaan. Hij suggereerde het aantal te bouwen zomerhuizen terug te brengen van zes naar vijf. Op basis van het amb telijk advies en het oordeel van de meerderheid van de commissie, besloten de anderen in het college Schillings voorstel met over te ne men. Het woord is nu aan de provin cie. Wie deze krant heel snel krijgt thuis bezorgd en dit stukje leest, heeft wellicht nog baat bij de navolgende mededeling. Vanmiddag (donderdag) om 15.30 uur is Rob Smidt uit Den Burg present op televisie in het pro gramma Avro's Servicesalon op Ne derland 2. Smidt is er te gast omdat hij gaat lesgeven in airbrush-techniek. Samen met nog enkele andere airbrush-specialisten heeft hij een cursus opgezet, die binnenkort in heel Nederland van start gaat. Smidt doceert niet op Texel, maar wel el ders in Noordholland (waarschijnlijk Alkmaar of Haarlem). VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. rgreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 advertenties, abonnementen, etc. igeveld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /40.40 per half jaar; Los f 1,— Niet langer dan zes uur heeft het Duitse jacht „Molli" na de stranding van maandagavond bij paal 28 gelegen. In op dracht van de strandvonderij wist aannemer Meijert Boon het tien meter lange en vijf ton zware vaartuig ten koste f2240,- vlot te bergen. Dat ge beurde met een 18 tons tele- kraan, die de „Molli" dinsdag rond het middaguur in de sin gels nam en haar op een wa gen zette. Met dezelfde kraan werd de romp 's middags in het bijzijn van de drie geredde opvarenden in de haven van Oudeschild te water gelaten. Hier lag de sleepboot Coastal „Service" van de Rederij Wa terweg uit Workum klaar om het jacht in opdracht van de verzekering naar de jachthaven van Den Helder te brengen voor inspectie en reparatie Erg kostbaar kan die reparatie niet zijn, want de „Molli" heeft ge toond een bijzonder sterk schip te zijn. Ondanks het geweld waarmee de boot in de storm over de banken werd gesme ten, vertoonde de kunststof romp geen enkele deuk of scheur en zelfs het roer zat er nog aan. Alleen de bij de stran ding afgebroken aluminium mast was totaal verkreukeld. De foto toont het moment waarop het jacht met de kraan op de wagen wordt gezet. Ongeveer 500 liter gasolie werd dit weekeinde uit een tank bij Westerslag gepompt. De gasolie is eigendom van een bedrijf uit Alk maar. De daders hebben zich toe gang tot de keet verschaft door het slot te vernielen. hen bloedproef kreeg de man •ces-verbaal en een rijverbod opge ld' De politie nam bovendien zijn «wijs in. he Postweg werd een 34-jarige *>ner uit De Cocksdorp met teveel op achter het stuur aangetrof- I De man kreeg proces-verbaal en n'i|verbod. de Pont weg hield de politie een 'jarige inwoonster uit Den Burg II Zij had een stopteken genegeerd 'leek niet in het bezit van een rij- De blaasproef wees uit dat zij ;el aan Bacchus geofferd had. De vertelde het stuur van haar !l*l overgenomen te hebben, om- ''ij nog meer gedronken had. Politie hield op de Pontweg een Ja«ge bestuurder uit De Waal aan. •hij had te diep in het glaasje ge- en De Texelaar kreeg proces- taal. Burg viel zondag een 'iarige inwoner uit die plaats men- "°P straat lastig. Hij werd opge- Wegens openbare dronkenschap. Een weigering van een Iraans gezin om naar Texel te verhuizen, heeft maandagmiddag een fikse vechtpar tij tot gevolg gehad. De Iraniërs. die in afwachting van een woning in op vangcentrum „De Vluchthoeve" te Alkmaar verbleven, wilden onder geen beding het centrum verlaten om een aangeboden woning in Den Burg te betrekken. Zij wilden liever naar Limburg, omdat daar fa milie van hen zou wonen. Toen de directie van „De Vluchthoe ve" assistentie van de politie inriep, werd het gezin -vader, moeder en twee kinderen nogmaals gesom meerd het opvangcentrum te verla ten. De zaak escaleerde toen de politie de Iraniërs wegens lokaalvre debreuk aan wilde houden. Op dat moment kozen de andere bewoners van de Vluchthoeve partij voor het gezin. Zij schermden de familie af voor de politie. De vlam sloeg echt in de pan, toen ingeroepen assistentie van het bu reau in het centrum verscheen. Er ontstond een flinke vechtpartij, waar bij twee gewonden vielen. Eén agen te werd een aantal malen met een stoel op het hoofd geslagen. Een be woner verwondde zich door met zijn vuist een raam in te slaan. Nadat de politie enkele arrestaties verricht had, keerde de rust in het centrum weer. De Iraniërs zijn nog dezelfde avond naar Texel gebracht. Zij werden opge vangen door andere op Texel verblij vende Iraniërs en mensen van het vluchtelingenwerk. Volgens een gemeente-woordvoerder verwachtte het gezin hier in een vrij geïsoleerde situatie te raken. „De mensen heb ben er eigenlijk geen idee van. Ze hebben de indruk naar één of ander strafeiland gestuurd te worden. Als ze hier eenmaal zijn weten ze vaak niet wat ze zien. Verleden maand is er een Iraans gezin naar Alkmaar ver huisd. Die hebben hier een jaar ge woond en denken al met weemoed terug aan die periode." staan we achter het voorlopige besluit van de directeur. Ik weet dat er geruchten circuleren dat ik het er niet mee eens zou zijn en dat ik als de afschaffing zou doorgaan mijn functie neerleg. Maar daar is hele maal niets van waar. Waar het de vrachtwagens betreft is het volko men uit de lucht gegrepen." „Of we als Raad de macht hebben om een dergelijke beleidsmaatregel tegen te houden? Als we een be paald beleid afkeuren, zal het in de praktijk meestal zo zijn dat de direc teur zich daarbij neerlegt. Ik heb één advies voor de vrachtwagenbedrijven op Texel. Verenig je en ga met Teso praten." Actie Een woordvoerder van een Texels be drijf in landbouwprodukten meldt vooralsnog niet fel voor of tegen de afschaffing te zijn. „Gelukkig zijn we er in ieder geval niet mee. Omdat de belangen voor de landbouwprodukten vrij groot zijn, hebben wij geadvi seerd de afschaffing van het Texels Lees verder pagina 5 (Is Teso dit doorzet, zit er voor ons weinig anders op dan het and te verlaten. Ik weet niet wat we dan nog op Texel moeten - eken." Bij Henri van Maldegem van het gelijknamige transport - - drijf zijn de Teso-plannen om het Texels tarief voor vrachtver- ier af te schaffen, hard aangekomen. Vanavond (donderdag) ïdt op initiatief van Van Maldegem over dit onderwerp een sloten vergadering plaats, waarbij onder meer de eerste be- ighebbenden -mensen die met Teso moeten afrekenen- zijn igenodigd. politie heeft de afgelopen dagen 'aantal proces-verbalen opge- aakt tegen drankrijders. Zondag ad op de Postweg een 28-jarige •oner uit Heemskerk aangehou- De man trok de aandacht door A slingerend rijgedrag. De fiskerker bleek zoveel gedronken 'ebben, dat hij niet eens in staat ode blaastest af te leggen. k zijn afgevaardigden van de «visorganisaties en van het (be- •pslvervoer uitgenodigd. „We gaan i paar duidelijke standpunten over gevolgen voor de werkgelegen- i en de economie op papier zet- i. De visie die hieruit voortvloeit it richting Teso.' ns bedrijf heeft met 1200 over- Men per jaar een groot vervoers- mg. Door het bootvoordeel ten we enorm veel vervoer, we wmen daar ook bewust mee. Als voordeel komt te vervallen, moe- nve het doorberekenen," vertelt «zeer verontruste Henri van Mal- ;em. p de quantum-korting verwacht ik Is. Ik verwacht heleméél weinig iTeso. De tarieven zouden eerst laag gaan door vergroting, later «automatisering. Er is helemaal s van terecht gekomen. Teso ft alleen maar meer in rekening lacht. Voor zichzelf kunnen ze het ilijk gezien niet beter doen. Maar iwat er nu gaat gebeuren, staat en alle zakelijkheid. En ik ben zo- ir bang dat het gaat doorwerken bet personenvervoer, op de totale Ilse bevolking," aldus Van begem. Standsorganisaties jelopen dinsdagavond kwamen de witters van de standsorganisaties JCBTB, Hollandsche Maatschappij v Landbouw en de bloembollen- hiur voor de maandelijkse verga fing bijeen. Eén van de ierwerpen was de afschaffing van (Texels tarief. Bert Dros: „Als reorganisaties zijn we het er sraard niet mee eens, want het is tfons alleen maar kostenverho- nd. We denken met name aan de ombollen, waarvan ieder jaar zo'n hectare naar de overkant moet. kosten zullen op de schouders "de boeren vallen. Wij zullen onze ontrusting schriftelijk aan Teso la- blijken en willen daarnaast graag een gesprek met de Raad van Com missarissen." Geruchten Bob Bakker, voorzitter van de Raad van Commissarissen van Teso vertelt dat afschaffing van het Texels tarief uitgebreid in de Raad besproken is. „Als de situatie blijft zoals hij nu is,

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1