urgemeester: horecastop unstig voor openbare orde BEGROTING 1990 begroting 1990 heeft een iverschot van f139.882,- GEMEENTE en W: besteden aan ouderen en verkeer De belangrijkste punten per hoofdstuk ALGEMEEN BESTUUR, OPENBARE ORDE, BRANDWEER Begroting: méér dan alleen cijfertjes Vergaderschema Inkomsten gemeente Uitgaven gemeente JDA^ 3 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 i| is zeer rijk aan café's en andere horecagelegenheden. Er zijn oveel dat het gemeentebestuur er ernstig over denkt om er em op te zetten door het vestigen van nieuwe horecabedrij- te verbieden. denken daar al een tijd over", burgemeester Ton Schipper, Ich binnen het college van b en het bijzonder bezig houdt met bare orde en veiligheid (naast beleid, bestuurlijke coördi- personeelszaken, politie, dweer. strandvonderij en vreem- igenbeteid). „Er zijn meer café's nodig is om de behoefte te dek- We zouden ons daarvan niets «n aantrekken zodat ze elkaar Iconcurreren, maar we treden regulerend op. vooral omdat penbare orde daarmee is ge- beperkt houden van het aantal genheden waar drank wordt ge- nken, zou mogelijk zijn door re in het bestemmingsplan, maar urgemeester vindt het opnemen nieuwe regels in de gemeentelij- rank- en horecaverordening een ctiever methode. Uniek is een lijke ingreep niet; ook op enkele ere waddeneilanden geldt een elijke „horecastop". Kust de dringend noodzakelijke be- erming van de Texelse westkust jn de zee is een aangelegenheid veiligheid, maar maatregelen om eind te maken aan de afslag zijn n het belang van de recreatie en atuur. De minister van verkeer en Hstaat voelt het meest voor ncturele" maatregelen, dus niet zandsuppletie omdat het op aten zand veel te snel weer spoelt. Blijkens de van rijkswege rbrachte nota Kustbeleid gaan de ïhten nu onder andere uit naar harde" constructie in de vorm een dam haaks op de kust in de tvan de vuurtoren. Deze dam de ondermijnende stroom uit de drukken en de vorming van strand bevorderen. Er moet ir nog nader onderzoek worden :ht naar deze mogelijkheid zodat ;r voor 1992 niet van zal komen. voorkomen dat voor die tijd veel duin wegspoelt, heeft het eentebestuur aangedrongen op tussentijdse zandsuppletie en er «de hoop dat deze wens in de van volgend jaar in vervulling zal Brandweer college heeft de indruk dat de «llige brandweer onder de nieu- commandant (die in tegenstelling rijn voorganger full time in dienst joed functioneert. In de aanbiedingsbrief bij de begro ting ontkent het college dat er tegen woordig bij de brandweer sprake is van een ander beleid, wat betreft de toepassing van de brandbeveiligings voorschriften. „Niets is minder waar". Maar toegegeven wordt dat de accenten anders worden gelegd „Juist door de aandacht en de ac centen op het brandveiligheidsbeleid te versterken ontstaat een situatie waarbij sprake is van een verbetering ten opzichte van het verleden". De gemeente wil in elk geval wat betreft de brandveiligheid van haar gebou wen het goede voorbeeld geven en heeft blijkens het investeringsplan geld uitgetrokken voor aanpassingen van o.a. het raadhuis en de sporthal „Ons Genoegen". De door de burgemeesters van de waddengemeenten ondertekende plannen om bij de bestrijding van on gevallen op de waddenzee samen te werken, zijn nog met aan uitvoering toe Maar het is best mogelijk dat voor dit doel in de loop van het vol gende jaar toch geld uitgetrokken zal moeten worden. Het college als geheel laat weten de burgemeester te steunen wat betreft zijn openbare orde-beleid voor De Koog. Hij zal echter opereren in sa menspraak met de direct betrokke nen. Eventuele maatregelen zullen steeds met de raadcommissie voor algemeen en organisatorisch beleid worden geëvalueerd en zonodig wor den bijgesteld. Ook de pogingen van de burge meester om de Texelse Rijkspolitie te versterken, worden door de overige collegeleden onderschreven. Argu menten om de sterkte te vergroten worden ontleend aan het rapport „De politie beter verdeeld" dat uitspraken doet over de grootte van politiekorp sen in gemeenten met gemeentepoli tie. Overigens is inmiddels goedkeuring gekregen voor uitbrei ding van de Texelse politiegroep: bin nenkort kan een vacature voor een opperwachtmeester worden open gesteld. Raadhuis Met voldoening wordt in de aanbie dingsbrief vastgesteld dat de ruimte nood in het raadhuis binnenkort tot het verleden zal behoren omdat er een etage is bijgekomen. Ook de aanpassing van de bestaande bouw lagen is belangrijk, onder andere om dat nu meer privacy kan worden geboden aan mensen die op het raadhuis wat te bespreken hebben. De totaalkosten van de nog te ver richten werkzaamheden, waaronder brandpreventieve maatregelen, het aanleggen van noodverlichting en an dere electriciteitsvoorzieningen, vloer bedekking etc. bedragen f421.298,-. Er is finananciële ruimte voor deze uitgave en dus krijgt de raad binnen kort een voorstel. „Aangezien wij er van verzekerd zijn dat een dergelijke investering een belangrijke bijdrage kan leveren aan het werkklimaat in het raadhuis en de arbeidsproductivi teit zal bevorderen, spreken wij de wens uit dat uw raad een voorstel, betrekking hebbend op dit onder werp, zal steunen". Wat betreft de ambtelijke organisatie wordt door het college opgemerkt dat een verdere verbetering van de doelmatigheid wordt nagestreefd. Verwante activiteiten die nu nog over verschillende afdelingen zijn gespreid, zullen worden samengebracht, wat soms ook met wisseling van perso neel gepaard zal gaan. Daarmee is zelfs al begonnen. Grondbedrijf weg Het gemeentelijke grondbedrijf zal als aparte zelfstandige dienst worden op geheven en worden ondergebracht bij de dienst gemeentewerken. Verder zal worden bekeken in hoeverre een aparte dienst of afdeling welzijn kan worden opgezet. Wat betreft het personeelsbeleid zegt het college onder meer te streven naar het opnemen van gehandicapten binnen het bestand, conform de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers. Zo wil de gemeente een voorbeeld zijn voor het particuliere bedrijfsleven en de raad zal binnenkort met de finan ciële consequenties van dit beleid worden geconfronteerd. Werkloze jongeren De gemeente heeft f48.624,- gekre gen uit het Arbeidsmarkt- en Oplei dingsfonds om daarmee de werkgelegenheid te bevorderen. Het geld wordt gebruikt om werkloze jon geren (tot 27 jaar), bij voorkeur lang durig werklozen, gehandicapten en etnische minderheden, aan het werk te helpen. Met inschakeling van het arbeidsbureau zal zo een drietal part time arbeidsplaatsen worden gebo den gedurende een jaar. Het is de De gemeentebegroting voor 1990 omvat vier dikke boekwer ken met schier oneindige rijen cijfertjes. Alle te verwachten inkomsten en uitgaven van de gemeente staan erin. Het is de kunst je niet door die cijferbrei van de wijs te laten bren gen. Je moet er als het ware doorheen kijken: het gaat na melijk om beleid. De gemeente beschikt over een budget en elk jaar wordt gekozen waaraan het geld zal worden besteed. Het college van B en W doet daartoe voorstellen. Aan de hand hiervan wordt een voorlopige begroting op gesteld. Vervolgens is de gemeenteraad aan de beurt om te genvoorstellen te doen. De discussie bereikt het hoogtepunt in de begrotingsvergadering, die dit jaar op dinsdag 21 no vember wordt gehouden. In deze Texelse Courant wordt al vast vooruitgeblikt op dit fenomeen. Aan de hand van persoonlijke commentaren van B en W en met aandacht voor enkele opmerkelijke voorstellen en (hopelijk) verhelde rende grafieken, trachten wij u een inzicht te geven in het geen Texel in 1990 van de gemeente kan verwachten. bedoeling dat de betrokkenen worden geschoold aan de bestuursakademie en zo na afloop van de periode beter plaatsbaar worden. De gemeente is niet verplicht deze mensen zelf in dienst te houden, maar moet daar naar wel streven krachtens de zg. „inspanningsverplichting". „Als ge volg van vorenbedoelde handelswijze hopen wij mede te kunnen bijdragen aan het verder terugdringen van de overigens teruglopende werk loosheid". Gewest Wat betreft de samenwerking in ge- westverband is het probleem van de terugbetaling in verband met dienst betoon waarvan geen gebruik wordt gemaakt, nog niet opgelost. Ondanks herhaalde verzoeken heeft het bestuur van het intergemeentelijke li chaam de door Texel te betalen bij drage nog niet verminderd. Overigens zijn de ervaringen met de samenwer king, die nu een jaar loopt, niet slecht. Leges Zoals bekend worden de gemeentelij ke leges over het algemeen met 2% opgetrokken. Enkele tarieven zullen echter meer worden verhoogd, krach tens het besluit dat deze tarieven uit eindelijk kostendekkend moeten worden. Een uittreksel uit het bevol kingsregister zal elk jaar 50 cent duurder worden totdat het f5,- kost. Dat betekent dat het tarief volgend jaar f4,- is. Ook het tarief voor het voltrekken van huwelijken wordt kostendekkend. Volgend jaar is het f155,- op doordeweekse dagen en op zaterdag f700,-. Aan de automatisering van de raad huiskantoren komt nog geen eind. Ook nu is er f50.000,- voor uitge trokken. „Mede ten behoeve van een steeds te verbeteren informatievoor ziening voor ons college en uw raad, zal verbetering en uitbreiding van de bestaande apparatuur noodzakelijk zijn. Daarnaast dient steeds op nieu we ontwikkelingen in deze sector te worden ingespeeld". Er wordt al ge ruime tijd gedacht aan vervanging dan wel uitbreiding van het door de gemeente aangeschafte S36 systeem. In het investeringsplan 1991 is daarvoor een bedrag van f450.000,- opgenomen, af te schrij ven in vijf jaar. win de afgelopen zomer de ontwerp-begroting voor 1990 !'d opgemaakt, resulteerde voor het eerst sinds jaren een po- Sef saldo. Dit was zó gunstig, dat B en W besloten om af te in van verhoging van twee gemeentelijke belastingen: de on- nend goed-belasting (OGB) en de hondenbelasting. Oorspron- ®)k zouden beide tarieven met twee procent worden verhoogd, als de overige gemeentetarieven. Na nog enkele bijstellingen, Jt nu f139.882,- over om aan extra dingen te besteden. imige rechten en leges worden 'méér dan de trendmatige twee kent verhoogd. B en W willen dit "i om uiteindelijk tot kostendek- *fe tarieven te komen. Het reini- isrecht (het tarief voor het inhouden van het eiland) zal in '0 zelfs 100 procent kostendek- moeten zijn. Dat betekent een '•e stijging, want de kosten van de ecocar en de bouw van het toerslagstation moeten hierin 'den verwerkt. s voor de hinderwet gaan ;tl°og met twintig procent en de 'ariorechten stijgen met vijftig t8"t. Ook de begrafenisrechten en %elden moeten worden bij- 'od. Afzonderlijke voorstellen zijn 'eertijd nog te verwachten over toeristen-, woonforensen- en on- >end goed-belasting. De verhoging 'brieven en belastingen levert de 'sente in totaal f207.100,- extra aanvankelijke overschot (de „be- 'mgsruimte") bedroeg f229.697,- drecies te zijn. Onlangs ver scheen echter de zogeheten „sep tembercirculaire" van het rijk. De staatssecretaris van binnenlandse za ken stelde daarin f320.000,- extra beschikbaar. De verdeling van dit be drag stond echter al min of meer vast. Daarnaast greep het college van B en W de kans aan om nieuwe uitgaven te doen, zodat nu een klei nere begrotingsruimte resteert. Uit de septembercirculaire bleek dat de rijksoverheid prijsstijgingen ver wacht: voor te verwachten inflatie werd de gemeente een bedrag van f93.500,- in het vooruitzicht gesteld. Verder was de f320.000,- bedoeld om de 1,2 procent stijging van lonen en salarissen bij de gemeente te kun nen bekostigen (totaal f144.700,-) en voor werkgelegenheidsmaatregelen werd f72.300,- beschikbaar gesteld. Een bedrag van f9.500,- bleef over voor de gemeente om vrij te beste den. Milieuvoorlichting Door deze ontwikkelingen kwam er plotseling ruimte voor voor nieuwe uitgaven. B en W stellen nu voor om voor het milieuvoorlichtingsplan f20.000,- op de begroting te zetten, voor de investeringssubsidiepot voor verenigingen f55.000,- en voor glad- heidsbestrijding f24.315,-. Het bedrag voor de investeringssubsidies ver dwijnt door deze manoeuvre uit het investeringsplan 1990; in plaats daar van komt nu de herinrichting van de Waalderstraat. De resterende f139.882,- (de huidige „begrotingsruimte" dus) zal, als het aan het college ligt, worden besteed aan twee zaken die volgens B en W extra aandacht verdienen. Ten eerste het toekomstig ouderenbeleid, waar voor het college f54.732,- extra wil reserveren. Op de tweede plaats wil len B en W f85.150,- uittrekken voor verdere verbetering van de verkeers veiligheid en achterstallig wegenon- derhoud. Verkeer De f85.150,- voor verbetering van de verkeersveiligheid en wegenonder- houd is de jaarlast van de totale in vestering die nodig is voor aanpassing van het Texelse wegen net. De totale kosten van deze aan passing bedragen f775.000,-. In dit bedrag zitten f350.000,- voor re constructie van de Postweg in Zuid- Eierland, f90.000,- voor het herstra ten van de dorpskern Oosterend, f35.000,- voor voorzieningen t.b.v. ouderen en gehandicapten (glooiende stoepranden, bankjes, enz.) en f300.000,- voor maatregelen die voortvloeien uit het rapport „Ver keersstromen op Texel". Ouderen Het bedrag van f54.732,- voor toe komstig ouderenbeleid is nodig om in te spelen op de toenemende vergrij zing van de bevolking. B en W stellen voor het bedrag aan de navolgende onderwerpen te besteden: f40.000,- subsidie voor bouwkundige aanpas singen van De Gollards, f14.000,- voor de aanschaf van alarmapparaten door de stichting Sociaal Alarm en f732,- voor dekking van het exploita tietekort van het sociaal alarm systeem. B en W zijn ervan overtuigd dat het begrotingsoverschot een eenmalige aangelegenheid is. „Dat wil zeggen: als we dit overschot structureel invul len, is in de komende jaren geen overschot te verwachten zolang zich geen nieuwe inkomstenbronnen aan dienen", aldus het college. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de alge mene uitkering die de gemeente jaar lijks van het rijk krijgt, gelijk blijft of verder omlaag gaat. Daarnaast wijst het college erop dat het begrotingso verschot 1990 mede tot stand is ge bracht dankzij eigen inkomstenverwervende activiteiten. De vergadering waarin de be groting wordt besproken, is de belangrijkste gemeentevergade ring van het jaar. De begro tingsvergadering is dit jaar op dinsdag 21 november. In die bijeenkomst worden de beslis singen genomen over wat er in het volgende jaar moet gebeu ren. Uiteraard zijn aan de be grotingsvergadering al vele besprekingen vooraf gegaan. Woensdag 11 oktober werden de voorstellen van B en W voor het eerst met de gemeenteraad besproken. De raadsleden ga ven toen nog niet hun mening; dat doen ze pas op maandag 20 november, aanvang 19.30 uur. Alle raadsfracties houden dan de „algemene beschouwin gen": ze reageren op de plan nen van het college en komen zelf met nieuwe voorstellen. Het college van B en W zal hierop de volgende dag, tijdens de begrotingsvergadering, ant woorden. Dat gebeurt 's mid dags, aanvang 14.00 uur. In het tweede deel van deze ver gadering, beginnend om 19.15 uur, vindt er een grote discus sie plaats over alle voorstellen en tegenvoorstellen. Tot slot wordt dan de ontwerp begroting voor 1990 vast gesteld. Uiteraard zijn alle ver gaderingen in de raadszaal. Publiek is hierbij van harte welkom. Waar komt het geld vandaan? Algemene uitkering rijk Overige inkomsten rijk Plaatselijke belastingen Goederen en diensten Rente en afschrijving Huren en pachten Overige inkomsten Totaal f12.643.000,- f 5.007.000,- f 4.387.000,- f 8.472.000,- f 1.597.000,- f 408.000,- f 119.000,- f32.633.000.- De gemeentebegroting is opgesplitst in vele hoofdstukken. In elk hoofd stuk beschrijven B en W het beleid en doen nieuwe voorstellen. Hier volgt een opsomming van de belang rijkste punten. Algemeen bestuur voor de verbouwing van het ge meentehuis is f421.000,- nodig voor nog te verrichten werkzaam heden, zoals brandpreventie, nood verlichting, electriciteit en vloerbedekking eventuele oprichting van een dienst/afdeling welzijn (waarin alle welzijns-aangelegenheden die tot dusver over verschillende gemeen telijke afdelingen waren verspreid, worden samengevoegd) minder contributie betalen aan het gewest Kop van Noordholland, om dat Texel van lang niet alle geza menlijke activiteiten kan meeprofiteren het scheppen van drie werkerva ringsplaatsen voor werkloze jonge ren tot 27 jaar (vooral jongeren uit kansarme groepen) verhoging van de gemeentelijke le ges met 2 procent; in 1990 levert dit de gemeente f 5000,- extra op Openbare orde en veiligheid tussentijdse zandsuppletie in 1990 realiseren verdere serieuze aanpak van het brandveiligheidsbeleid. Ook ge meentelijke gebouwen -zoals het raadhuis en de sporthal- zullen aan de eisen worden aangepast 1 beleid ontwikkelen over ramp bestrijding op de Waddenzee eventuele bevriezing van het aantal horeca-panden een groter politiekorps Waaraan wordt het geld besteed? Algemeen bestuur Openbare orde Verkeer en vervoer Economische zaken Onderwijs Cultuur en recreatie Sociale voorzieningen Volksgezondheid Ruimtelijke ordening Financiering Totaal f6.068.000,- f 568.000,- f3,141.000,- f 386.000,- f4.444.000,- f5.793.000,- f6.639.000,- f3.397.000,- f 1.831.000,- f 366 000,- f32.633.000,-

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9