ïxel profiteerde van een uitstekend seizoen elfs de boeren klaagden niet.... Bert Schuiling geeft cabaretles in Klif 12 0 in Tjepkema: Net als je 'm gon te knijpen kwam er water' d van Liere, Texels eigen atmagnaat: Verademing iuys: „We zitten nóg vol" Correctie Jellema: „Boven verwachting" Klaas van der Weide: „Geen voordeel en geen nadeel Rijkssubsidie voor picknickplaatsen Vogeltentoonstelling „Op eigen wieken" A. Moor: „Weinig regen, veel zon Strandpaviljoenhouders: „Seizoen loopt langer door" Bowling: Rina Drijver start met 226 game 2 )AG 10 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 11 sch ,8 est. vader zei altijd: Als de boeren neer klagen en de kerken met vragen, loopt het op het eind agen," aldus Hein Tjepkema uit Maar zonder gekheid, je rustig stellen dat het voor heel ich Texel een pracht zomer is We hebben natuurlijk in de Jer tijd wel meer mooie seizoe- jehad, maar dan zorgde de te altijd voor problemen." kwam er, net als je hem be- a knijpen, water. Dan regende <en lekker door en de volgende cheen de zon weer. Op enkele sen op het eiland is het mis- wel iets aan de droge kant ist. In Eierland heb je droogte- lige grond. Op die plaatsen ,t vooral de aardappelopbrengst egengevallen te zijn. Maar dat lekken die eigenlijk iedere week nodig hebben. Daar hebben we een last van. Pieter van Cuyk ef ooit dat de beste gronden sxel rond De Waal liggen. Die lad er kijk op." Kwaliteitsvoer r er is overal prachtig kwaliteits- gewonnen. De zon heeft voor oge voedingswaarde gezorgd en I e opbrengsten zijn bijzonder In de zomers hiervoor is er wel voer gewonnen dan nu, maar nindere kwaliteit. Er zat water in las. Daar is nu geen sprake van. lilen zijn hoog." is trouwens niet alleen voor de en een mooie zomer geweest, ook voor de dieren. Er is hier in het verleden een veearts geweest die be weerde dat de koeien minder vaak ziek zouden zijn als ze meer zon kre gen. Ik geloof dat daar wel wat in zit. Als het slecht weer is zijn we zelf ook veel verkouden of grieperig." Top-opbrengst „Vorige week hebben we voerbieten gerooid. Een top-opbrengst. 100.000 kilo per hectare. Verschrikkelijk, wat stonden er een bieten op. Er kwam geen einde aan. Het treft dat je te genwoordig niet meer met de hand hoeft te rooien. Nu staat je schuur 's morgens nog leeg en is hij 's avonds tot de nok aan toe gevuld. Het is on voorstelbaar wat je met die machines kunt doen." Hein Tjepkema: Overal kwaliteitsvoer". 171 >ch m ;ns on Liere, Texels eigen patat fes aat, betitelt de afgelopen zomer in onbetwiste topper. Zijn zaak haven in Oudeschild heeft bij- ir goed gedraaid. „Het is voor 3e<|ersoneel, zeker ten opzichte van jaar een verademing geweest. KjJeristen liepen toen maar te kan- We werden er niet goed van. je, als het weer niet meewerkt, de mensen dat ook wel niet te Vooral het personeel krijgt er an langs, want goed doen ze zo'n geval nooit." Smerige troep ar dit jaar? Al zouden we de gste troep verkocht hebben, lad je er bij wijze van spreken liemand over gehoord. Als de chijnt en de weerman nog meer weer opgeeft, kan het niet stuk. Ik heb nog geen cijfers, de omzetten moeten ten op- van vorig jaar gigantisch om zijn gegaan." „In het begin van de jaren '70 heb ben we ook zo'n schitterende zomer gehad, maar toen waren er nog niet zoveel toeristen. Het bleef deze zo mer ook 's avonds druk. In de avon duren moeten we het toch voornamelijk hebben van de mensen uit de jachthaven. Bij mooi weer gaan die nog even een ommetje ma ken. En dan nemen ze algauw een ijsje of een zoute haring." „Een zomer zoals deze is verheu gend. De boog staat tenslotte niet al tijd gespannen. Die indruk hebben de mensen van deze branche wel. Als je goed draait, krijg je steeds te horen dat het toch allemaal maar geweldig gaat. Die mensen kijken echter alleen maar rond als het onwijs druk in je tent is. Dat er een uur later niemand meer te bekennen is, zien ze niet. Maar dit jaar hebben we echt best gedraaid. Ik kan me geen betere zo mer herinneren." Hans en Hannie Eshuys van Ho- "i Burg is het afgelopen seizoen "et ongemerkt voorbij gegaan, slopen? We zitten nog steeds Hsch voll De laatste weken be- wel eens zo'n gevoel van 'je mijn deur wel even voorbijlopen'. 'P bekaf, hebben bijna geen re 's meer over." weer is voor de dagelijkse gang 'aken bepalend. Als het regent a de gasten na het ontbijt han- de eetzaal, lopen doelloos in 'nd, gaan allerlei dingen aan je h en houden je daardoor van je af Als het zonnetje schijnt ver- He zaken heel anders. De men- JS'schijnen opgeruimd aan het 1. gaan lekker plannen zitten te maken en zijn voor 10.00 uur de deur al uit. Als het mooi blijft, zie je ze ook de hele dag niet meer terug." In het bericht in de vorige krant over de zondagopenstelling van EcoMare stond een fout. We schreven dat de zondagopenstelling een extra bezoek van 25000 personen had opgeleverd. Dat .extra" had er niet moeten staan. Weliswaar werd EcoMare in de proefperiode op zondag door 25000 mensen bezocht, maar het staat vast dat een belangrijk deel daarvan an ders op een doordeweekse dag geko men zou zijn. Een dijk van een seizoen. Zo omschrijven niet alleen de mensen die er geld aan hebben verdiend de afgelopen pe riode. Terwijl ons bruine kleurtje al weer bijna is vervaagd blikken we terug op een tijd, waarin zelfs de boeren Ibijna) niet klaagden.... Gaan mensen op dagen dat het ideaal strandweer is wel naar het zwemparadijs? Je zou denken dat mensen met schitterend weer hun vertier niet „binnen" zoeken. Niets blijkt minder waar. „Het is ook boven verwachting, maar in vergelijking met de slechte zomer van 1988 zijn de bezoekersaantallen gelijk geblev en," aldus Joop Jellema van zwemparadijs Calluna. „Het is wel zo dat de sauna en de zonnebanken het wat minder gedaan hebben, maar dat is een be grijpelijke zaak. Verder is het voor ons alleen maar verheugend. Bij het meest uitgelezen strandweer hebben we nog dagen gedraaid met 1200 bezoekers. Je kunt hieruit de gevolg trekking maken dat de behoefte aan een dergelijke accommodatie zo groot is, dat de mensen evengoed komen. Kijk, het is een feit dat kin deren als een magneet naar zwempa radijzen worden toegetrokken, dat scheelt natuurlijk ook." In de rij „We hebben dagen gehad dat de mensen om 10.00 uur 's morgens al in de rij stonden. Maar over het alge meen is het tussen 12.00 en 18.00 uur het drukst geweest. Het zou leuk zijn om te weten wat voor gekken huis het geweest zou zijn bij slecht weer. Maar je weet natuurlijk niet of er dan ook wel zoveel mensen naar het eiland waren gekomen. Het blijft speculeren." „Wat wel vast staat: in de herfstva kantie hebben we in 14 dagen tijd ongeveer 15.000 bezoekers gehad. Dat zijn 2000 bezoekers meer dan vorig jaar. En dat terwijl er in de herfstvakantie veel minder mensen op Texel zijn dan in het hoogseizoen. Ik heb sterk het vermoeden dat er veel mensen zijn die wat huren op het eiland, met in het achterhoofd de gedachte dat ze bij slecht weer het bad inkunnen. Het blijkt namelijk steeds dat mensen het van de aan wezigheid van een zwemparadijs la ten afhangen of ze naar Texel komen. We krijgen veel telefoontjes waarin gevraagd wordt of we op kerstmis of rond de jaarwisseling open zijn". Joop Jellema: Sauna en zonnebank deden het minder". Zwempark Molenkoog heeft volgens bedrijfsleider Klaas van der Weide van het mooie weer geen voordeel, maar ook geen nadeel gehad. „We zijn er eigenlijk een beetje tussendoor gekrummeld. Bij mooi strandweer hebben we tijdens de schoolvakan ties natuurlijk minder mensen in het bad. Daarentegen was het buiten de schoolvakanties weer veel drukker dan normaal. Als de kinderen om vier Zondag gaat in theater/restaurant Klif 12 in Den Hoorn een workshop van start, waarbij de deelnemers vertrouwd worden gemaakt met het medium cabaret. Deze workshop is de eerste van een serie van tien, die tot en met maart zal worden ge houden. De cabaret-workshops worden gege ven door Bert Schuiling uit Den Helder. Schuiling heeft zich op Texel enige naam verworven met zijn optredens met de cabaretgroep Zindroom. Tij dens deze optredens werden ook de contacten gelegd die tot de works- Het ministerie van landbouw en vis serij geeft f18.300,- subsidie voor de aanleg van drie picknickplaatsen langs Texelse fietspaden en bij de jachthaven, mits deze voor 1 februa ri 1990 gereed zijn. De totale kosten bedragen f24.400,-, de gemeente moet het ontbrekende bedrag bij passen. Een eerder verzoek om subsidie voor de drie picknickplaatsen was afgewe zen. Vorige week kwam echter, na een spoedactie van de gemeente, be richt binnen dat er toch 75 procent subsidie zal worden verleend door het ministerie. De picknickplaatsen moeten komen langs het fietspad van de Molenlaan in De Cocksdorp, aan de Hoornderweg en vlakbij de pas santenhaven van Oudeschild. De eigenaren van de grond (Water schap en Rijkswaterstaat) gaan met de plaatsing akkoord, mits de ge meente zowel het onderhoud als het beheer van het terrein voor haar re kening neemt. hops hebben geleid. Tijdens de cur sus worden per keer verschillende onderdelen van het maken van caba ret behandeld. Zo komt het schrijven van een tekst aan bod, maar ook het omgaan met de tekst en de interpre tatie ervan. Het is de bedoeling dat naar een productie wordt toegewerkt, die aan het eind van de winter zal worden opgevoerd. De deelnemers aan de workshops, vijftien in getal, zijn voor het meren deel actief in de Texelse toneelwe reld. Zij zullen allemaal twee zondagmiddagen per maand actief zijn. In principe is met vijftien deelne mers het maximum bereikt, maar lief hebbers kunnen altijd nog contact opnemen met het organiserende theater. Vogelvereniging „Op eigen wieken" houdt in het weekend een ten toonstelling in d'Ouwe Ulo. Woens dag is een keuring gehouden, waarbij 213 vogels zijn bekeken. Keurmeesters Huisman uit Ursum (ru briek kanaries), Koopmans uit Zaan dam en Buisman uit Lutjebroek (tropische vogels en parkieten) heb ben woensdag in d'Ouwe Ulo alle in geschreven vogels bestudeerd. Er waren enige bijzondere inzendingen: een roodvoorhoofd kakariki, een for- pus, een rode kardinaal van eigen kweek, een steurnachtegaal en een goldamadineus ook van eigen kweek. Deze vogels zullen ook tijdens de tentoonstelling te bezichtigen zijn. In d'Ouwe Ulo wordt een verkoop- hoek ingericht en een tombola ge houden. De openingstijden zijn: vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur, za terdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. A. Moor houdt iedere dag nauwgezet het weer bij. Oud-marineman A. Moor (76) uit de Noordwester houdt iedere dag het weer bij. In de tuin van zijn woning staat een weerhuisje, op het dak draait een vanometer en binnen wordt de barometer goed in de gaten gehouden. Alle gegevens worden tweemaal daags zorgvuldig geno teerd. „Het is een rustige zomer ge weest, met veel zon en weinig regen", constateert Moor. De marine schipper hield al voor zijn pensione ring het weer bij, toen nog compleet met grafieken. Hij woont al vanaf 1940 op het eiland. Regen In de maand juni viel in totaal zo'n 70 millimeter regen in zeven dagen. De temperatuur varieerde overdag van 9 tot 28 graden en 's nachts van 5 tot 15 graden. Met de bewol king viel het mee: alleen tijdens re genbuien trok het dicht. In juli steeg de temperatuur nog meer: van 14 tot 29 graden overdag en 11 tot 17 graden 's nachts. Er viel in totaal acht dagen maar 58 milli meter neerslag. De wind was matig, enkele uitschieters daargelaten. In augustus was het nóg droger: 43 millimeter regen in elf dagen. De wind stak enkele malen even flink de kop op. De temperatuur liep overdag van 16 tot 23 graden en 's nachts van 11 tot 18 graden. Hoewel in september de hoogste dagtemperatuur nog 25 graden be droeg, werd het 's nachts al kouder: het kwik daalde tot 11 graden tegen het eind van de maand. Er viel in ne gen dagen tijd 32 millimeter regen. Tegen 11 september nam de bewol king flink toe en 13 september was een zeer natte dag. Herfst In oktober deed de herfst duidelijk zijn intrede. Een paar stortregenbuien met rukwinden verstoorden het fraaie weerbeeld van het seizoen. De tem peratuur daalde tot 12 graden over dag en vier graden 's nachts tegen het eind van de maand. Er viel 57 millimeter in elf dagen. uur uit school komen, is het de moei te niet meer om met ze naar het strand te gaan, maar nog wel om even een uurtje het zwembad in te duiken. We hebben om die reden meer dagkaarten verkocht dan nor maal. Er waren 7000 bezoekers meer dan vorig jaar. En dat is weer een gunstig gevolg van het weer, dat wel." „Het zijn gouden tijden. Nóg trou wens, want het seizoen loopt lang door. Het mag van mij tot de kerst duren". Aan het woord is Piet Zijm van strandpaviljoen Paal 28. Zijn col lega van Paal 9 is het er helemaal mee eens. Joop Vlaming: „De sei zoensverbreding was de laatste jaren toch al steeds meer te voelen, maar dit jaar helemaal. De Paas was erg vroeg en het werd eigenlijk meteen al mooi weer." Volgens Piet Zijm is het een leuke opsteker na die paar slechte zomers die er zijn geweest. „We doen het op Texel eigenlijk nooit slecht, want er komen altijd wel mensen naar het strand. Maar nu zette het zo goed door dat er echt wat geld over is waar je wat mee kan investeren in je bedrijf". Als de vergunningen rond zijn gaat Zijm zijn paviljoen grondig verbouwen. „Ik hoop natuurlijk op nog zo'n zomer. Misschien komt er van de winter nog een schip op 't strand, dat trekt ook lekker veel volk". Nog niet zo lang geleden ging zijn wens in vervulling, al was het dan van korte duur.... Joop Vlaming vindt dat er duidelijk een ander publiek naar het eiland komt. „Er zijn veel meer mensen voor een korte vakantie Die waren natuur lijk niet gekomen als het weer niet goed was. Voor het eerst sinds jaren hebben we wat geld verdiend met de kiosk op het strand. Daar moest in de slechtere jaren altijd geld bij". „We proberen voortdurend kwaliteits verbeteringen in te voeren. We kun nen daar nu nog wat meer geld dan anders insteken. Nee, je hoort mij niet klagen. Het was een dijk van een seizoen...." Joop Vlaming: „Duidelijk een ander publiek". Tijdens de eerste leaguewedstrijden in bowling De Koogel heeft Rina Drij ver van het Kwartet een schitteren de 226 game (baanrecord) neer gezet. Kwartet behaalde mede hier door een 5-0 overwinning op Ta- bakspec III. Het nieuw opgerichte team Verseput Verzekeringen boekte ook een 5-0 overwinning. Gerry Ver seput stond met 198, 192 en 199 zelf goed te bowlen en de FH Deur- douwers konden hier niet tegenop. Tabakshop Van der Vis scoorde zeer hoog: Marja van der Vis (206, 205 en een serie van 767), Bram de Rid der (211, 191 en totaal over vier ga mes 758) en Mieke Flens sloot haar serie mooi af met 185 en 199. Dub bel El moest dan ook met nul punten huiswaarts keren. De Jutter gooide zeer constant wat een 4-1 zege op de Sommeltjes betekende. Ondanks een 201 game van Rudy Mattner voor Hotel de Weal ging IBS-Oele er met de meeste punten vandoor. Tif fany Pub gooide in de tweede game de eerste 600 serie van dit seizoen. Piet Kok (192), Dirk Trap (203) en Ton Witte (217) waren hier verant woordelijk voor. Méér dan drie pun ten zaten er tegen Reisburo Texel echter niet in. de slotgames van Han- neke Veldman 172 en 170 gaven de Champion Sisters de 3-2 op Ta- bakspec lil. Siem Bakker was voor het BBT team goed in vorm tegen La Cassaole. Corine Plaatsman stond zich voor Hotel Tatenhove danig uit te sloven. Kiosk Pad Opduin kreeg geen kans. Pieter Jan Zijm begon zijn bowling .carrière" voor Texel BV met een mooi gemiddelde van 160. De Kegelvreters gingen goed van start met een 4-1 overwinning op Question. De donderdagmorgen damestrio- league ging weer als vanouds: er werd weer enthousiast gestreden voor de punten. Een hoge 189 game van Margriet Mets voor CCM was genoeg voor drie punten tegen de Dins, al gooide daar Roeli Holtewes een keurige 190 game. Yvon Lasthui- zen sloot bij Klavervier af met 153 en deelde de punten met de T-fords. Marijke Hilverda met 178 voor BTS Hordifood II liet Tabakspec Mets geen kans. Tijdens de dinsdag league gooide.Pe- ter Veldman de hoogste serie van de week met een game van 202 en se rie van 774. Teamgenoot Ton Witte deed met 756 niet veel onder. De dapper vechtende Baanbrekers kon den hier niet tegenop, al bood Remco de Beer met 180 en 181 de nodige tegenstand. Voor de Top Oldies gooi de Rinse Dijt 201 en Piet Kok 216 (baanrecord). Slagerij De Boer was ook ontketend op de eerste league avond Reina van Hoorn zette haar persoonlijk record op 190 en lepe de Boer zelf gooide een mooie 202 ga me. Zelfs de uitschieter van Frans Hopman 210 kon BTS Hordifood I niet méér dan één punt bezorgen. tHenny Eshuys: ..We zijn bekaf".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 11