ANBO-afdeling Texel aan het „verjongen" Prima zangdemonstratie van uitgebalanceerd Driebankoor Waterschap is vriendelijk voor vlinders van 11 en 12 november Radio Texel „live" uit Twaalf Balcken Oplichters namen zelfs hond mee.... Kerkdiensten 12 november Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER Jl Wil de Vries-Pantus (58 jaar) uit Den Burg is vorige week benoemd tot ANBO-voorzitster van de afdeling Texel. Zij volgt hierin Miep Witte- Vollebregt op. In het dagelijks bestuur zijn tegelijkertijd de dames M. Zutphen en T. Blom benoemd, die respectievelijk de functies van secretaris en penningmeester gaan vervullen. Wil de Vries - die tevens tot voorzitster van de afdeling Den Burg gekozen is - gaat haar nieuwe taak vol energie aan. „De ANBO heeft wat meer prikkels nodig." Het dagelijks bestuur bestaat voorts uit Annie Huizinga en Piet van Heer waarden. Wil de Vries heeft de func tie voor de termijn van een jaar aanvaard. „Zo gauw ik het gevoel heb er alleen voor te staan, stop ik ermee. Het is een functie die ik graag wil vervullen, maar dan wel met de steun van alle ANBO-leden op Texel." Om de ANBO goed te laten functio neren, willen de bestuursleden nade re scholing volgen. Allereerst wil men echter de zaken goed op een rijtje krijgen. „We gaan eerst inventarise ren, waarna we alle dorpen langs gaan om eens te horen wat er zoal leeft onder de ANBO-leden in de ver schillende dorpen. Daarna kunnen we kijken wat we eraan gaan doen," ver telt Wil de Vries. „Senioren moeten zich realiseren dat de ANBO (Alge mene Bond voor Ouderen) een bond is die de belangen van ouderen be hartigt. Het is geen gezelligheidsvere niging, maar een bond die daadwerkelijk zaken die ouderen aan gaan, kan verbeteren. We willen hier- Het radioprogramma „Springtij", iedere donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur te beluisteren op Ra dio Texel (FM 106.1), verzorgt van avond een rechtstreekse uitzending vanuit taveerne de Twaalf Balcken. ledereen die de uitzending bij wil wonen, is van harte welkom. Onder voorbehoud komen in de uit zending de volgende onderwerpen aan de orde: logopedie op de basis scholen, musicalvereniging „Geen C te Hoog", vogelvereniging „Op eigen wieken", algemeen nieuws en het te- lefoonspel „De Stem". Deelnemers aan dit spel kunnen normaal naar de studio bellen, tel. 12199. De programmering op zondag is met ingang van het aanstaand weekeinde anders. Na de kerkdienst (rond elf uur afgelopen) brengen Wil Beers en Hennie van Heerwaarden het pro gramma „Glaswiek". In dit uur wordt sfeervolle muziek aangevuld met poë zie. Het is de bedoeling elke week een nostalgieplaat te draaien, die door de luisteraars zelf (eventueel anoniem) schriftelijk kan worden aan gevraagd. Het verzoekplatenprogramma „Kees draait op verzoek" is voortaan van 12.00 tot 14.00 uur te beluisteren. Het Waterschap experimenteert met andere manieren van berm- en tuinwallenbeheer om betere levensmogelijkheden te bieden aan vlinders. Tot vreug de van Texelse vlinderliefheb bers worden meerdere tuinwallen op Texel, vooral in het Hogeberggebied, minder gemaaid en er loopt ook een experiment waarbij het berm gedeelte tussen de verharde weg en de greppel slechts één keer per jaar wordt gemaaid. Aldus wordt vegetatie in stand gelaten waarin poppen, rupsen en eitjes van vlinders kunnen overleven. Er moet echter niet op worden gerekend dat deze werkwijze spoedig in het hele gebied van het waterschap zal worden toe gepast, want daar zitten veel haken en ogen aan. Regel is dat het maaien van de waterschapsbermen gratis ge beurt door boeren die daartoe een bepaalde lengte berm „om niet" pachten. Ze verplichten zich dan tot twee keer per jaar maaien: vóór juli en vóór de winter en worden voor deze dienst „betaald" in de vorm van het gewonnen hooi. Het experiment met het één malig maaien van bermen in het Hogeberggebied is mogelijk dank zij de vrijwillige medewer king van pachter Martin Kikkert. in graag samenwerken met de Stichting Welzijn voor Ouderen, ge meente en overheid. Met alle instan ties die met ouderen te maken hebben." Zijspoor „Oud betekent namelijk niet dat je af gedaan hebt, of op een zijspoor staat. Ouderen moeten zich laten ho ren. De groep mensen boven de 50 jaar neemt de komende jaren enorm toe Op Texel is het nu al zo dat één vijfde deel van de bevolking ouder dan 50 jaar is." Eén van de aan dachtspunten van de ANBO vormt de gemeentelijke concept-nota ouderen beleid. „We zullen kritisch volgen of de voornemens ook daadwerkelijk in beleid worden omgezet. Wat we al vast heel jammer vinden is dat in de ze conceptnota gesteld wordt dat een senioren-adviesraad, rechtstreeks naar de gemeente toe, door de ge meente niet nodig geacht wordt. Men is van mening dat via de werk- commissie van de Stichting Welzijn voor Ouderen contact voldoende aan wezig is. Ik sluit echter zeker niet uit dat die senioren-adviesraad er binnen enkele jaren toch komt." Doelen „Maar we hebben veel meer doelen voor ogen. De provinciale verordening op de wet op de bejaardenoorden in Noord-Holland schrijft voor dat oude ren vertegenwoordigd moeten zijn in besturen van bijvoorbeeld verzor gingstehuizen, verpleegtehuizen en andere ouderenorganisaties. Daar gaan we ook goed op letten. Als er vacatures komen, kunnen er mensen in benoemd worden die de ouderen- belangen behartigen." „Ook in de bouw van seniorenwonin gen willen we een woordje meespre ken. Ouderen gaan in deze huizen wonen. Zij zullen toch op zijn minst mee moeten praten om te bekijken hoe die woningen het meest geschikt voor hen te maken zijn. Dat is nood zakelijk, want de woningen moeten zo ontworpen worden dat mensen er zo lang mogelijk in kunnen blijven wonen. Ik denk hierbij aan alarmerin gen en andere voorzieningen, waar ze op terug kunnen vallen." Jan Dirkzsoord „Jan Dirkzsoord zou je na renovatie of nieuwbouw prachtig op de Gol- lards aan kunnen sluiten. Indien no dig zou er dan vanuit de Gollards dienstverlening aangeboden kunnen worden. Vooral de nachten zijn voor veel alleenstaande ouderen een pro bleem. Het is een angstig gevoel als er niemand geroepen kan worden." „Een andere zaak waar we ons mee bezig gaan houden is de warme maaltijdvoorziening „Tafeltje Dekje". De maaltijden kosten meer dan bere kend mag worden. Dat houdt in dat het of soberder moet, of dat er uitge keken moet worden naar een andere instantie die de maaltijden gaat ver zorgen. Dat laatste zou echt zonde zijn, want er zijn flinke investeringen gepleegd om de maaltijdenverzorging op deze wijze vanuit de Gollards te kunnen verzorgen. We zullen probe ren of er uit de gemeentelijke pot voor ouderenbeleid niet een gedeelte voor Tafeltje Dekje te reserveren is. De warme maaltijdvoorziening is trouwens een voorbeeld van een or ganisatie die voor het grootste deel in handen van ouderen is. Al vanaf 1980." Goed geschoold „Senioren moeten zich ervan bewust worden dat het belangrijk is lid te worden van de ANBO, de mensen moeten geprikkeld worden tot een actieve levenshouding. Er is nu een nieuwe generatie aan het ontstaan, die veelal goed geschoold is en ook bestuurlijke ervaring opgedaan heeft. Deze „nieuwe ouderen" zijn weer baar en laten niet meer toe dat er over hen gepraat wordt. Zij zijn heel best in staat hun woordje zelf te doen." De twee internationale oplichters die in de week van 22 tot 29 oktober op Texel actief waren, wisten hier zelfs een Duitse staander los te peute renTot deze verbazingwekkende bekentenis kwam één van de twee mannen, die in België werd aange houden en inmiddels in Nederland is verhoord. Van wie de hond is, kon nog niet door de politie worden vast gesteld. De aangehouden 19-jarige oplichter (die dus niet 30 jaar is zo als in de vorige krant werd vermeld) bekende dat het duo naast de reeds bekende reeks diefstallen, ook een kleurentelevisie had verduisterd van de Texelse camping waarop het ver bleef. De spullen werden verkocht aan een heler in een Nederlandse stad. De kans dat de gedupeerde Texelaars hun spullen nog kunnen te rugkrijgen, is vrijwel nihil. De andere oplichter, een 32-jarige man die als hoofdverdachte wordt beschouwd, is nog steeds voortvluchtig. In de roomskatholieke kerk van Den Burg was zaterdagavond de lamateur-ltop van Nederland te be wonderen. Het gemengd koor Drie- banuit Venhuizen gaf, in een gezamenlijke avond met het Texels Vrouwenkoor, een demonstratie van veelzijdigheid. Ook het vrouwenkoor liet een prima indruk achter. Het was derhalve jammer dat niet méér dan honderd liefhebbers de moeite hadden genomen het concert te be zoeken. Het Driebankoor was op Texel op ver zoek van het Texels Vrouwenkoor. De contacten waren gelegd tijdens een concert in Gorredijk (Fr.), waar het Driebankoor zeer verdiend de eerste prijs in de wacht sleepte. Met hulp van de sectie Kunst, Kuituur en Hob by van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) lukte het om de Venhuizenaren naar Texel halen. Niet alleen de kwaliteit van het koor maar ook het gevarieerde repertoire maakte indruk. Op Texel hebben de (gemengde) koren doorgaans een ker kelijke achtergrond, zodat tijdens zan gavonden een overwegend geestelijk repertoire wordt gebracht. Het Drie bankoor beweegt zich ook op ander muzikaal terrein en liet dat zaterdag avond blijken. Een klassiek getint concert werd op onorthodoxe wijze besloten met een aantal kinderwijs jes, die in een verrassend vat waren gegoten. Talrijke variaties op bekende refreintjes, zoals „Dat gaat naar Den Bosch toe" en „Ik heb m'n wagen vol geladen", zorgden voor een apar te, welhaast ludieke sfeer. De kinder liedjes werden echter niet zomaar uit de mouw geschud: voor de soms moeilijke tempowisselingen en canon zang was beslist veel discipline en een goede timing nodig. De koorle den werden wat dat betreft voortdu rend attent gehouden door hun geestdriftige dirigent Joop Vrijman. Hij moest alleen vrij regelmatig de koorleden in hun enthousiasme rem men, omdat ze te hard dreigden te zingen; een bekend koorkwaaltje. Daarnaast zorgde pianiste Emma Ull rich voor een uitstekende muzikale begeleiding, waardoor de kans op verslapping der aandacht nog werd verkleind. De pianiste begeleidde ook het Texels Vrouwenkoor onder leiding van Arie Groen. Uiteraard kon het Driebankoor zo'n gevarieerd repertoire brengen omdat het over uitgebreid stemmenmateriaal beschikt. In totaal telt „Drieban" tachtig leden, vrijwel allemaal uit Venhuizen en omgeving. In de RK kerk waren ongeveer vijftig koorleden present, maar dat bleek nog ruim vol doende om voor een uitgebalanceerd geluid te zorgen. Hoogtepunten wa ren het prachtige openingsnummer „Cantique de Jean Racine" (G. Fau- ré), de swingende wals „Walzer- traum" (0. Strauss) en het zeer afwisselende en moeilijke „lm weis zen Rössl" (R. Benatzky). Waardig Het geluid van een vrouwenkoor laat zich niet of nauwelijks met dat van een gemengd koor vergelijken, maar gezegd kan worden dat het Texels Vrouwenkoor een waardige combina tie vormde met de Westfriese gasten. Ook de vrouwen bleken goed uit de voeten te kunnen met klassiek en -in tweede instantie- ook eigentijds ma teriaal. In het tweede deel van hun optreden steeg het Vrouwenkoor zelfs tot grote hoogten. Het heel hoog gezongen „Komt vrienden in het ronde" (P. van Hauwe), dat door de vele tempowisselingen lang niet eenvoudig was, kwam er voortreffe lijk uit en was ook voor de eigen diri gent aanleiding voor een spontaan applausje. Indruk maakte ook het me lancholieke „Until it's time for you to go" (B. St.Marie), dat op ingetogen wijze werd gebracht. Al met al een fijne avond, die leer zaam was voor allen die zelf het koorzingen beoefenen. Voor degenen die het optreden hadden gemist, was er een herkansing: zondagochtend verzorgde het Driebankoor een muzi kale bijdrage aan de Heilige mis in de RK kerk. Vrijdag 10 november Gotham City maakt zich op voor de viering van het tweehonderd jarig bestaan. Maar is er wel re den voor feest? De criminaliteit houdt de stad in een ijzeren greep Op straat regeren de ro vers en de bestrijding van de ge organiseerde misdaad gaat de capaciteiten van de politie ver te- boven. Er kan slechts redding worden geboden door een ge heimzinnige figuur in een vleer- muiskostuum: Batman. De grimmigheid van de strijd ken merkt de stijl van van de specta culair vormgegeven film van regisseur Tim Burton. De rolprent is een imponerende nachtmerrie waarin op fraaie wijze de de gro teske wereld van het stripverhaal tot leven wordt gebracht. De overweldigende decors doen met hun sombere, verweerde en grilli ge vormen overigens niet toeval lig aan de klassieke horrorfilm „Alien" denken. De dragende fi guur Jack Nicholson is een gebo ren joker. Een waanzinnige grijns en een ideote lach maken van Batmans tegenstander een zeer aantrekkelijke crimineel. Michael Keaton paste het Batman- kostuum, Kim Basinger is de adembenemend mooie journa liste. „Batman" draait vanavond voor het eerst in Cinema Texel, aanvang 20.00 uur. Elke vijftigste bezoeker krijgt aan de kassa een Batman T-shirt, aangeboden doe „Tiko". In jongerencentrum Tasiel wordt een filmavondje gehouden. Het de bedoeling dat dit maandelijks T wordt herhaald en dat de ge- ft toonde films een bepaald thema vertegenwoordigen. De zaal (die wat kleiner en gezelliger is ge maakt) is open vanaf 19.30 uur; de eerste film begint om 20.00 uur. Er is popcorn verkrijgbaar; de toegang is gratis. Van 10.00 tot 22.00 uur is in dorpshuis d'Ouwe ULO de na jaarsexpositie te zien van vogel vereniging Op Eigen Wieken. Toegang gratis. Zaterdag 11 november Van 14.00 tot 17.00 uur wordt» ut manege Akenburg zwarte markt gehouden. Van 10.00 tot 22.00 uur is de najaarsexpositie van Vogelvereni ging Op Eigen Wieken te bezich tigen in dorpshuis d'Ouwe ULO, Toegang gratis. In De Lindeboom is de galapre mière van de musical „Guys Dolls" van musicalvereniging „Geen C te hoog", aanvang 20.15 uur. In Cinema Texel draait „Batman" aanvang 20.00 uur. Zondag 12 november Van 8.30 tot 10.00 uur heeft de sportvissersclub Texel een wed strijd bij de Ottersaat. Van 10.00 tot 16.00 uur is in dorpshuis d'Ouwe ULO de na jaarsexpositie van Vogelvereni ging „Op Eigen Wieken" te zien. Maandag 13 november In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Batman". Hoogwater Oudeschild Do. 9 3.40 en 16.24 Vr. 10 4.55 en 17.4S Za. 11 6.00 en 18.3) Zo. 12 6.54 en 19.50 Ma. 13 8.05 en 20.34 s< Di. 14 8.54 en 21.36 te Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt november op om 7.54 uur en gaat ondr om 16.53 uur. 13 november volle maan; 15 november springtij. De HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar, viering H. Avondmaal De Waal: dienst in De Koog De Koog 9.30 u. mw. Zandstra Den Hoorn 9.30 uur ds. Kok, Avondmaal Oosterend 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 uur mw. Zandstra GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.00 uur drs. Salakay Oosterend 10.00 en 19.00 uur ds. C. Terpstra uit Heerenveen GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst. Woensdag 15 november: 15.15 en 19.00 uur ds. M. J. van Gelder GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. J. Brüs! witz uit Leiden. Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat Den Burg 10.00 uur, voorganger evangelist C. Brussel uit Andijk Kinderoppas 19.00 uur voorganger ds. C. Mol ma uit Harlingen, welkomstdienst Uitzending Lichtboei ROOMS KATHOLIEKE KERK Zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via Lichtboei. Zondag 10.45 uur Herenkoor Kindercrèche Oudeschild, zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal, Schilderend. 10.30-11.20 Openbare Lezing: „Is eeuwig leven ook voor u mo gelijk?" 11.20-12.30 Wachttorenstudie: „Veroordeelt u de wereld dooruw geloof?" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Rosa Harbers telefoon 02230-23024. Dirigent Joop Vrijman neemt buigend het verdiende applaus voor ,,zijn" Driebankoor in ontvangst. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts G. J. van de Meed telefoon 13746, b.g.g.semafoon dienst 02220-12323. Spreekuur op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies: Witte Kruislaan 19. Den Burg. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.0° uur gebeld worden met mevr. Schuyl, telefoon 11446. n idi< bi fit 8 it, S m sCj 8 it! ANBO-voorzitster Wil de Vries: ,,De nieuwe generatie ouderen laat niet meer toe dat er over hen gepraat wordt. Zij doen hun woordje ze 11 wel.'r

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2