Cfroen ^wartsjexels in het harL, èso versoepelt regels sfexels" autotarief rt geding Bakker opgeschort Onderwijs verdiept zich in incest-probieem I iendinnen drtstichting )huldigd Schoorsteenbrand bedwongen Hond bleef 2Vz uur ondergronds Laatste boot ,fgemist" Éénmaal blazen is genoeg Winkelruit vernield In beroep Beide oplichters nu gearresteerd NR. 10.432 DINSDAG 14 NOVEMBER 1989 vertenties, abonnementen, etc. ild De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. erktijd deze week tot en met dinsdag a s. Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M0.40 per half jaar; Los 11,— zal de voorwaarden waaronder personenauto's als „Texels" en erkend zodat ze voor een gereduceerd tarief met de meekunnen, iets versoepelen. Voortaan zullen ook lease- s van een niet-Texelse onderneming, die op naam zijn gj ild van een op Texel woonachtige werknemer, onder de re- gi eregeling vallen. gunstig is en straks nog gunstiger wordt als de aangepaste belasting wetgeving volgens het plan „Oort" in werking treedt. Bakker voldoet echter niet aan de onlangs door Teso aange scherpte voorwaarden om voor het „Texelse" tarief in aanmerking te ko men en moest de laatste tijd voor zijn auto dus het volle pond betalen als hij met de boot meeging. tin gevolg van juridische actie heer C. Bakker uit Den Burg. over deze zaak tegen Teso l geding aangespannen, dat middag zou dienen voor de jssementsrechtbank van Alk- I De zitting is echter voor onbe- tijd opgeschort, nadat van de it van Teso het voorstel om de genoemde versoepe- e voeren. Of de kwestie defi- in de baan is, moet nog n afgewacht want Bakker wil leker weten wat voor hem de gevolgen zijn van de nieuwe woont in de Marelstraat in jrg maar werkt bij een B.V. in rui end en heeft zijn auto op ran dit bedrijf staan. Hij han- lus omdat dit voor hem fiscaal rjke Ronday en Trijntje os st uit Den Burg werden dagmiddag onderscheiden een zilveren hartje. Het een blijk van erkentelijk- omdat de dames zich 'r dan 12,5 jaar hebben in- pannen voor de Nederland- Hartstichting. tweetal behoort tot de gro- Iroep van vrijwilligsters die regelmatig inzetten voor Hartstichting, bijvoorbeeld Ie voorbereiding en uitvoe- van de jaarlijkse collecte, verzorgen van voorlichting- el tiviteit e.d. Marijke Ronday ut geert in het Texelse comité secretaris en Trijntje Troost penningmeester, hartjes en de bijbehorende s iondes werden uitgereikt de heer F.W. de Winter motor van de Hartstichting i Noordholland en Flevo- n II tijdens een bijeenkomst alle Texelse collectrices in Dode Kruisgebouw in Den J. Op de foto van links naar lts B. Keesom-Karsten Idie de onderscheiding een 'metje toevoegde), Trijntje Kt, Marijke Ronday en F.W. Winter. Strijd De man nam daar geen genoegen mee en stelde alles in het werk om ook binnen de gunstige termen te vallen, omdat hij vond dat hij daar als Texelaar recht op had. Teso weigerde aanvankelijk hardnekkig en is pas on der de dreiging van het kort geding meer tegemoetkomend geworden. Bakker zegt dat hij nauwelijks blij kan zijn met dit resultaat. „Het is toch treurig dat Teso zó arrogant is dat een Texelse ingezetene een advocaat nodig heeft om zijn rechten af te dwingen. Daaruit blijkt dat directie en raad van commissarissen niet ge neigd zijn om zich voor de Texelse belangen in te zetten". Volgens Bak ker is uit het nu voorgestelde versoe peling gebleken dat de vervoersvoorwaarden van Teso „krak kemikkig" zijn. Hij vindt het de hoog ste tijd dat wordt ingezien dat het Teso-beleid onvoldoende rekening houdt met de Texelse belangen en zou het liefst zien dat dit in een bij zondere aandeelhoudersvergadering aan de orde wordt gesteld, met alle consequenties van dien. Als de Raad van Commissarissen zo'n vergadering niet bijeenroept, zou een ander dat Een 43-jarige automobilist uit De Koog werd zondag wegens slinge rend rijgedrag op de Nieuwlanderweg aangehouden. Het adem analyseapparaat wees uit dat de man in beschonken toestand verkeerde. Tegen de inwoner van De Koog is proces-verbaal opgemaakt. De officier van justitie van het arron dissement Alkmaar heeft medege deeld dat het huidige opsporingsbeleid ten aanzien van drankgebruik door weggebruikers blijft gehandhaafd. Met andere woor den, éénmaal blazen wordt hier als afdoende bewijs beschouwd om vast te stellen hoeveel iemand gedronken heeft. moeten doen. Bakker denkt daarbij aan directeur Riewert Veenstra van de Rabo-bank. „Per slot van rekening heeft die niet zomaar zijn nek uit gestoken. Hij is met zijn open brief over dit onderwerp in de Texelse Courant zeer bewust naar buiten ge treden. Ik verwacht niet dat hij nu te rugzakt in een luie stoel, maar met de zaak zal doorgaan". Verder Mogelijk zal ook Bakker zelf nog van zich laten horen. Hij laat op het ogenblik nagaan wat voor hem de fiscale consequenties zijn van de door Teso voorgestelde nieuwe regel. De Teso-advocaat (van het Bureau Van Doorne Sjollema uit Amster dam) meent dat er niets nadeligs aan de hand is, maar Bakker is daar nog niet zeker van. „Ik wil een garantie van de belastinginspectie waaronder ik val. Zeker ook omdat te verwach ten is dat als gevolg van de nieuwe Oort-regels heel scherp zal worden gelet op posten als autokosten". Steun De oproep die Bakker in de Texelse Courant plaatste om mensen te mo biliseren die in vergelijkbare omstan digheden verkeren als hij, heeft niet zoveel opgeleverd: niet meer dan een stuk of tien reacties. Deze personen en bedrijven betuigen steun, maar hebben niets te maken met de juridi sche stappen die Bakker heeft onder nomen. In deze handelt hij uitsluitend namens zichzelf. Pas later heeft hij vrij veel reacties in de mondelinge sfeer gekregen. Bakker: „Het is Brandweerlieden vulden zes emmers met de brandende roetresten die zij uit de schoorsteen haalden. eigenlijk slap dat ze mij niet meteen hebben benaderd. Maar nu lijkt het of iedereen wakker is geworden". Deze kwestie staat los van de actie die momenteel door vervoersbedrijven wordt gevoerd tegen de dreigende af schaffing van het voordelige tarief voor Texelse vrachauto's, hoewel ook daar de vraag of Teso zijn „Texelse" klanten voldoende bevoordeelt, cen traal staat. Desgevraagd verklaarde Teso- directeur Th. Hoogerheide dat hij zich wel kan vinden in de door de advo caat voorgestelde aanvullende regel voor vervoer van personenauto's te gen „Texels" tarief. „De essentie van onze regeling wordt er niet door aan getast". De brandweer moest gisterochtend rond half twaalf optreden tegen een schoorsteenbrandje bij de familie J. Brandenburg, Molenstraat 67 in Den Burg. Woensdag 22 november wordt in het NlOZ-gebouw in 't Horntje een themamiddag gehouden over „Incest en onderwijs", bestemd voor leer krachten van het basis- en voort gezet onderwijs van Texel. Al meer dan 100 onderwijsgevenden en an dere nauw bij onderwijs en kinderop vang betrokkenen, hebben laten weten dat zij de dag zullen bijwonen. Belangrijkste doel van de bijeenkomst is dat de leerkrachten gaan letten om symptomen bij kinderen die wijzen op incest en leren hoe gehandeld dient te worden als er inderdaad re den is voor verdenking. Hoewel de laatste tijd steeds meer bekend wordt over incest (sexueel misbruik van jeugdigen binnen het gezin of de familie, waarbij het gaat om sexuele handelingen of pogingen daartoe, variërend van bekijken, be tasten tot verkrachting) rust op dit onderwerp nog een enorm taboe. De onder grote druk staande slachtoffers zwijgen uit angst. Toch geven ze vaak bepaalde signalen die opletten de mensen in de omgeving zouden kunnen opvangen. Dit gebeurt echter te weinig waardoor incest jarenlang kan voortduren. Ger van Hoften uit Den Burg die als preventiemedewerker van het RIAGG uit Den Helder betrokken is bij de or ganisatie van de themamiddag, wijst erop dat het niet de bedoeling is om een heksenjacht te ontketenen op in- cestplegers. „Het is zaak dit pro bleem oplettend maar nuchter tegemoet te treden en daarbij de al lergrootste zorgvuldigheid in acht te nemen". De themadag wordt gehouden op ini tiatief van het Texelse onderwijs. Een der scholen gaf te kennen behoefte hebben aan meer informatie en bege leiding op dit gebied. Die wens kwam ter sprake in het periodiek overleg dat de Texelse scholen heb ben, waarna werd besloten het RI AGG in te schakelen, dat al eens in Den Helder een dergelijke themabij eenkomst had belegd. Het programma van de dag vermeldt onder meer een lezing door de psy chologe Drs G. Boswinkel over „Vroegtijdige herkenning van signalen die kunnen wijzen op incest of sexu eel misbruik". Er is gelegenheid voor vragen stellen en er wordt een video film vertoond „Incest is overal. Hulp niet". Een winkelruit van één bij twee me ter werd donderdagnacht stukgesla gen in de Parkstraat. De ruit is waarschijnlijk door een baldadige voorbijganger vernield. De Texelaar die onlangs door de Alk- maarse rechtbank werd veroordeeld wegens incest, is in beroep gegaan bij het Gerechtshof te Amsterdam. Hangende de zaak blijft hij daarom op vrije voeten. Op dat moment waren de bewoners even niet thuis. Dat er iets mis was werd ontdekt door buurvrouw Liz Ge- dekink, die zag dat de schoorsteen enorme zwarte rookwolken uitbraak te. Ze ging de woning binnen en zet te de luchtklep van de fel brandende houtkachel dicht. Daarop belde ze de brandweer, die geruime tijd bezig was met het verwijderen van de fel gloeiende roetresten uit het rookka naal. Acuut gevaar voor de woning was er niet omdat het betrekkelijk nieuwe, uit blokken opgebouwde schoorsteenkanaal de hitte behoorlijk afschermde Hoewel de bewoner de schoorsteen nog onlangs had gerei nigd (enkele jaren geleden had hij ook al eens schoorsteenbrand ge had), bleek deze toch zeer vervuild te zijn. De verklaring is dat zich bij het stoken van een houtkachel niet alleen losse roet in de pijp afzet, maar ook een harde laag gecondenseerde stof fen, waaronder creosoot. Deze laat zich door een gewone borstel met stalen haren meestal niet verwijderen en moet met harder materiaal wor den aangepakt. Gebeurt dat niet, dan wordt de afzetting door de jaren heen steeds dikker en kan op den duur ontsteken, waarbij in het Meer dan 2 'A uur heeft zondag een hond van de familie IVesfmaas uit Alphen ad Rijn vastgezeten in een konijnenhol onder een kantoorcontai ner op het kampeerterrein ,,Ko- gerstrand". Het dier kon met veel moeite worden bevrijd, nadat reeds voorbereidingen waren getroffen om de hele container met behulp van een kraan op te tillen. Tijdens een wandeling was het dier (een foxterrier) een der konijnenholen onder de RST-kantoorcontainers aan de Badweg gekropen en daarbij klem- geraakt. Pogingen om te hond terug te lokken of uit te graven hadden geen resultaat. RST-beheerder Gerrit Verhoeven kon niet toestaan dat een erg groot gat werd gegraven omdat het gebouw anders ondermijnd zou worden. Hij vond het beter dat de hond zou worden bevrijd door de containers met een kraan op te tillen, waarmee de familie Westmaas ac- coord ging. Personeel van de RST werd ingeschakeld om voorbereidin gen voor de operatie te treffen. Hek ken en plinten werden verwijderd en electricien Frits Agter ontkoppelde de electriciteit. De door de politie ge waarschuwde kraan van Kikkert kon echter worden teruggestuurd, want mevrouw C. Westmaas had intussen toch verder gegraven en had haar hond eigenhandig kunnen bevrijden. Het dier bleek in goede welstand te verkeren. Al met al zijn toch heel wat kosten gemaakt. Gehoopt wordt dat deze door de verzekering zullen wor den gedekt. schoorsteenkanaal een zeer hoge temperatuur ontstaan. Om dat laatste tegen te gaan kan (in afwachting van de brandweer) het beste de zuurstof toevoer worden afgesloten door de luchtklep van de kachel te sluiten of de kachel van de schoorsteen los te trekken en de pijpmond onmiddellijk met een natte dweil dicht te stop pen. Gisterochtend werd dus juist gehan deld. De snel gearriveerde brandweer verwijderde op het dak het H-stuk van de schoorsteen en maakte met een ketting de brandende massa los. Die stortte naar beneden en kon in de huiskamer via de nisbus naar bui ten worden gekrabt. Aldus werden niet minder dan zes emmers bran dende roetkorsten verzameld. Na dit ingrijpen was de schoorsteen schoner dan ooit... De twee internationale oplichters die eind oktober op Texel actief waren, zijn allebei ingerekend. Nadat 6 no vember de eerste oplichter in Apel doorn verhoord werd, kon afgelopen donderdag de tweede vermoedelijke dader in Bergen op Zoom aangehou den worden. Tijdens een verhoor, dat door de Texelse Rijkspolitie in het huis van bewaring te Vught vrijdag werd afge nomen, bekenden beide personen de feiten waar zij van verdacht werden. De ruilauto - een grijze VW-golf - die de oplichters op Texel verduisterden, is teruggevonden in Bergen op Zoom. Het voertuig zal aan de rechtmatige eigenaar worden teruggegeven. Van de verdere op het eiland ontvreemde voorwerpen is niets meer teruggevon den. Tegen beide mannen is proces verbaal opgemaakt. Drie toeristen uit Bussum die zaterdag een bezoek aan Texel hadden gebracht, maakten 's avonds van de laatste boot ge bruik om terug te keren naar het vasteland. Tijdens de over tocht verbleven ze in het rij wielgedeelte en waren zo verdiept in hun gesprek dat ze niet merkten dat de boot in Den Helder afmeerde. Ze ble ven dus zitten en beseften hun situatie pas toen het schip al weer opweg was naar het eiland. Dat betekende dat ze daar de nacht moesten door brengen en dus pas de volgen de ochtend naar huis konden. Teso-directeur Hoogerheide her innert zich niet dat zoiets ooit eerder is gebeurd.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1