Paardenrustoord op Texel? Veel vraag naar accommodatie Plaatsman en Veldman winnen herfsttoernooi - IF 9SSM Epilepsie en Sport? i 1 -tr Programma zaalvoetbal „Open middag" met brandweer Kaartenactie Veel publiek naar de zwarte markt Aanrijding Zet jezelf niet bnitensvel "AIS ER EEN VERENIGING IS DIE OVER U WAAKT, zou PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER S v lWN4ii»li Dirk en Annelies de Vries-Rommel: ..Het welzijn ven de peerden komt voorop". „We hebben al jaren het idee om een paardenrustoord op Texel op te zetten". Aan het woord is Dirk de Vries uit De Koog. die samen met zijn vrouw het ruitercentrum Bornrif runt. In navolging van het bekende paardenkamp in Soest, willen zij een soortgelijk centrum op het eiland be ginnen. De belangrijkste functie zal het opvangen van de bejaarde dieren zijn, maar daarnaast wordt gedacht aan een educatief centrum, waarin voorlichting wordt gegeven over paarden en pony's en de eeuwenlan ge relatie die tussen deze diersoort en de mens bestaat. De Stichting Paardenkamp Soest heeft een meterslange wachtlijst. Het idee van De Vries was op Texel een filiaal beginnen, zodat meer paarden en pony's een goede ouwe dag kun nen krijgen. „Dat wilde men echter niet. Ze zagen het niet zitten om heen en weer te moeten reizen en vonden dat we het zelf maar moesten doen", aldus De Vries, die - wel veel adviezen kreeg van de Stichting. Afgelopen voorjaar namen de plan nen vaste vorm aan en op 26 juni werd de Stichting Paardenrustoord Texel opgericht. Het bestuur wordt gevormd door Ton de Boer uit Dur- gerdam, Irene van Beek uit Oudekerk Woensdag 15 november: 16.45 u. Texel 7-Texel 8 (j) 17.15 u Oosterend 2-Oosterend 1 (j) 17.55 u. Texel-Texel BV (j) 18.35 u. De Koog-Casino 1 (d) 19.25 u. Casino 2-De Krim (d) 20.15 u. Casino 5-Texel 6 21.10 u. Gamma 2-Tex.BV 3 22.05 u. Tex. BV 2-Casino 7 Zaaldienst: Texel Donderdag 16 november: 17.15 u. Casino 4-De Koog (j) 17.55 u. Klif 5-Klif 3 18.45 u. Gamma 3-Jelleboog 2 19.35 u. Jelleboog 4-Gempo 20.25 u. Mantje 2-De Koog 2 21.15 u. Texel 1-Texel 2 22.05 u. De Muy-Albert Heijn Zaaldienst: Klif Vrijdag 17 november: 17.00 u. Casino 2-Gamma 1 (j) 17.45 u. Gamma 3-Tex.BV 2 18.35 u. Mantje-Casino 2 19.25 u. Gamma-FC Courbet 20.15 u. Jelleboog-De Krim 21.05 u. De Koog-ZDH 21.55 u. Rab-Klif 22.45 u. Casino 1-Gamma 2 Zaaldienst Nioz Maandag 20 november: 17.00 u. Casino 5-Texel 6 (j) 17.30 u. Casino 1-Texel BV (j) 18.15 u. De Koog-De Krim (j) Zaaldienst: Texel Op donderdag 16 november om 14.00 uur houdt de Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties een „open middag" in de Witte Burcht te Den Burg. Gastspreker zal zijn H. Groote, hoofd van de brandweer op Texel. Hij vertoont de film: „Wie weet het nummer van de brandweer?". Verder bespreekt hij onderwerpen als brandpreventie, koken op electriciteit, gasapparaten, chemische stoffen en wat te doen bij brand. Er zal een de monstratie worden gegeven met brandblusapparaten. De middag is voor iedereen toegankelijk en er zijn geen kosten aan verbonden. De „Open Dag" vervalt dit jaar, in ver band met de grote manifestatie in maart 1990, ter gelegenheid van Texel 575 jaar stad. aan de Amstel en Els Roetering uit Amsterdam. Echtpaar De Vries zit er bewust niet in. „Wij moeten het werk doen, wij vormen de bedrijfsleiding", verklaart De Vries. Ruimte om te starten met zo'n cen trum is voor handen. „Het is niet ge noeg voor een rustoord zo groot als in Soest, maar het kan nog groeien. We zullen meer land moeten verwer ven. Het mooiste is natuurlijk als je het bij huis hebt. Dat is voorlopig echter niet aan de orde". De Vries heeft momenteel zeven boxen beschikbaar. Per box kan één paard worden gestald, of afhankelijk van de grootte twee of drie pony's. Ongeveer tien dieren kunnen dus al op Texel terecht. Er is 3,5 hectare grond waar ze overdag kunnen gra zen. Daarnaast heeft De Vries over het eiland verspreid verschillende stukken grond die hij kan gebruiken voor hooi- en graswinning. Manege De rusthuisplannen hebben niets te maken met de manege-activiteiten van Bornrif. De Vries: „We willen het manegewerk in de toekomst afbou wen. Er zit namelijk een gevoelige kant aan: als mensen hun oude paard bij ons brengen, moeten ze ervan verzekerd zijn dét dat dier zijn ver diende rust krijgt. Kwaaie tongen zouden kunnen beweren dat we die oude paarden voor ons manegewerk inzetten. Dat gebeurt natuurlijk niet, maar een slechte naam heb je gauw". De snelheid waarmee de manege werkzaamheden kunnen worden af gebouwd hangt af van de belangstelling voor het rustoord „De vraag naar accommodatie voor bejaarde paarden is erg groot. Enkele mensen die weten dat we met het idee spelen hebben gebeld of we al zijn begonnen, want ze heb ben paarden voor ons", vult Annelies de Vries aan. Met de plannen zijn de nodige kosten gemoeid. Het paardenkamp in Soest draait op bijdragen van donateurs, opbrengsten van acties en incidentele schenkingen. De eigenaar van een paard dat kan worden geplaatst is niet verplicht per maand kostgeld te betalen. „We zijn er nog niet uit hoe wij het willen doen. Als er iemand is die geen plaats meer heeft voor zijn of haar oude paard, maar 'm toch met naar de slager wil brengen, dan moet die bij ons terecht kunnen. Het zou het mooist zijn als men een spaarbankboekje meeneemt, waar maandelijks wat op wordt gestort. Maar als dat niet kan moet men ook bij ons durven aankloppen", aldus De Vries. Hij beaamt dat de mogelijkheid bestaat dat hiervan misbruik wordt gemaakt. „We zijn daarop gewezen door de stichting in Soest. Die had den voorbeelden van mensen die hun paard brachten en 'm later weer op haalden. Ze waren in tussentijd even op vakantie geweest...." Subsidies Dirk de Vries hoopt dat de kosten voor het rustoord kunnen worden op gebracht door donateurs en subsidies van overheid en bedrijfleven. Familie de Vries verwacht dat het rustoord vooral zal worden gevuld met paarden van de overkant. „Op het eiland heeft men over het alge meen zelf genoeg ruimte om een paard of pony een rustige ouwe dag te bezorgen", aldus Annelies de Vries. Het werk dat het opvangen van de oude dieren met zich meebrengt moet niet worden onderschat. Behal ve het verzorgen van de dieren en het bijhouden van hun onderkomen, is ook het geven van voorlichting be langrijk. „Het centrum moet vrij toe gankelijk voor publiek zijn. We willen een educatieve ruimte maken waarin onder andere de geschiedenis van de band tussen mens en paard wordt belicht en de evolutie". Voor de in richting van dit „paardenmuseum" wil De Vries te zijner tijd misschien studenten biologie inschakelen, die er een afstudeerproject van zouden kun nen maken. Dierenarts De paarden en pony's die worden aangeboden voor het rustoord moe ten een gezondheidsverklaring heb ben. „Een schoonheidsfoutje is niet erg, maar ze mogen geen hinderlijke gebreken hebben", aldus De Vries. Er zal nauw worden samengewerkt met de dierenartsen. Als tijdens één van de regelmatige controles blijkt dat een dier wat mankeert, zal in overleg met de dierenartsen worden besloten of het beter is om het dier te laten inslapen. Voordat dat gebeurt, wordt de laatste eigenaar van het paard in gelicht en wordt gelegenheid gebo den afscheid te nemen. „We gaan ook zeker geen competitie aan met Soest wie het oudste paard van Ne derland weet te maken. Het welzijn van het dier staat voorop". Texelse dierenarts Jaap Klinkers is van de plannen op de hoogte en heeft al contact gehad met een colle ga in Soest, om te horen wat voor problemen zich met de oude paarden kunnen voordoen. Het vele werk dat het verzorgen van de oude dieren en het geven van voorlichting met zich meebrengt, wil De Vries niet door vrijwilligers laten doen. „In Soest is men daar van af gestapt. Stagiaires gaat nog wel, maar vrijwilligers kun je niet verplich ten een taak uit te voeren. Borstels bleven in het stro liggen, gereed schap is zomaar stuk, spullen ver dwenen.... vaak is het goed bedoeld, maar het werkt niet. Als het goed draait kunnen we misschien iemand in vaste dienst nemen". Zaterdag worden de plannen voor het Texelse paardenrustoord bekend ge maakt tijdens de Sinterklaasintocht te Amsterdam. In het gevolg van de Sint rijdt een wagen van Bornrif mee, van waaruit folders worden uitge deeld. Ook in Den Bosch worden bro chures verstrekt tijdens de grote manifestatie „Paard en Koets". Hierin staat informatie over de plannen die er zijn en wordt een oproep gedaan om donateur te worden (f25,- per jaar of f500,- voor het leven) of een eenmalige bijdrage te doen. Vanaf woensdag houdt amateuror kest Musica Texla een kerstkaarten actie. De leden komen huis aan huis langs. De opbrengsten worden ge bruikt voor de onkosten van het orkest. Zaterdag en zondag werd in bowling De Koogel het jaarlijkse Herfsttoer nooi bowlen gespeeld. Er namen 58 bowlers deel. Twee dagen werd er fel gestreden om een finaleplaats. De voorrondden bestonden uit vier games single handicap, waaraan twee bowlers per baan deelnamen. Tijdens de voorrondes werd al hoog gescoord. Rudy Mattner 216, Cora Groen een baanrecord van 203. Joop van Hare plaatste zich met 210 en 207 (als slot games) voor de finale, evenals Peter Veldman die 206 en 202 op papier zette. Mieke Flens had aan een 200 game niet genoeg om zich bij de zes beste dames te plaat sen. Corine Plaatsman plaatste zich met een 223 game (baanrecord) als eerste voor de damesfinale. Neeltje Hoogerheide wist door constant spel op het nippertje in de finale te ko men. Pieter Jan Zijm begon goed met 168 en 175 maar haakte toen jammer genoeg af. Cor Elzedoorn stond ook knap te bowlen met 171 en 176. Marijke Hilverda hield lang stand. In de voorronde bleek 162 en 166 niet genoeg voor een finale plaats. Erik Daalder gooide op baan vijf de game van zijn leven. Met 243 legde hij de basis voor zijn vier ga mes single. Dirk Dracht kwam met een eindgame van 184 net iets te laat op gang. Het zag er lange tijd naar uit dat Ard Plaatsman in de fi nale zou komen maar hij werd op het laatste moment voorbij gestevend. De tweede game van Winnie Schraag was net iets te laag om een leuke serie op te bouwen. Wil Rovers kwam uiteindelijk net een paar pins tekort. Dit gold eveneens voor Debbie van de Slikke die een paar leuke ga mes op papier zette. Favoriet Jos Schaafsma had het moeilijk met de handicap berekening, wat hem zijn fi naleplaats kostte. Damesfinale Zondagavond 18.30 uur startten de zes hoogst geplaatste dames voor een finale over zes games. In de fina le begon iedereen op nul. De als der de geplaatste Linda Eelman kon geen uitschieter gooien en belandde op de zesde plaats. Jeannette Drijver wist haar vijfde plaats te consolideren en kon tevreden zijn over haar getoonde spel. Ingrid Witte zakte terug van een tweede naar een vierde positie. Ria van Heerwaarden die zich steeds va ker in finales plaatst klom naar een derde plaats. De sensatie was wel Neeltje Hoogerheide, die als zesde geplaatste een tweede eindrangschik king pakte. De welverdiende Herfst- kampioene was Corine Plaatsman met een finale serie van 185, 177, 155, 149, 150 en 180 liet ze de an dere bowlsters keurig achter zich. Herenfinale In de herenfinale zaten weer veel be kende namen. Paas-kampioen Erik Daalder was ook weer van de partij, maar moest nu genoegen nemen met een zesde plaats. Rudy Mattner, ont spannen gooiend, bleek iets te ont spannen wat een daling naar de vijfde plaats betekende Joop van Ho ve wist er nog een 200 game uit te slepen en pakte de vierde prijs. Mar cel Witte, altijd rustig bowlend, nestelde zich keurig op de derde plaats. Tussen de nummer een en twee was het nog even spannend. Rob Beumkes kwam net wat kracht te kort en moest Peter Veldman voor laten gaan. De bowlingbond Texel en dan met name de wedstrijdleiding kan weer terugzien op een geslaagd evenement. Dinsdag 14 november De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bijeenkomst die ook toegan kelijk is voor belangstellende niet-leden. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Batman". Woensdag 15 november Van 9.00 tot 12.00 uur houdt de Welfare-afdeling van het Rode Kruis najaarverkoping in het Rode Kruis-gebouw aan de Jon kerstraat in Den Burg. In het Groene Kruis-gebouw is weer een koffieinloopochtend voor ouders. Thema: „Conflic ten". Aanvang 9.30 uur. In „De Schakel" bij de Hervorm de kerk van Den Burg hebben de Plattelandsvrouwen van Den Burg een bijeenkomst over hand werken, aanvang 14.00 uur. Brandweercommandant H. Groote houdt tijdens de „oper, middag" van het Overkoepel; Orgaan van Vrouwenorganisat een lezing met film in „De Wi Burcht", aanvang 14.00 uur.) toegang voor iedereen. In hotel „Den Burg" aan de E malaan houdt de Vereniging v Crematie (AVVL) een voor led v toegankelijke informatie-avond aanvang 20.00 uur. De raadscommissie voor Wel zijnsbeleid heeft in het raadhi een openbare vergadering, aai vang 19.30 uur. Onder ander; wordt gesproken over de not; over kinderopvang op Texel, h beleidsplan '90-'94 voor Del IE der, speelwerktuigen voor het Paelwerck in De Mars, het alt holverminderingsbeleid, de k« taalplanning voor de afdeling culturele zaken, etc. Hoogwater Oudeschild Di. 14 8.54 en 21.; Wo. 15 9.55 en 21! Do. 16 10.34 en 22.i Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt november op om 7 54 uur en gaat on-j om 16 53 uur. 13 november volle maa 15 november springtij. De zwarte markt die zaterdag in ma nege Akenburg werd gehouden trok erg veel publiek. De standhouders stonden nog maar nauwelijks, of de bezoekers- en kopersstroom kwam op gang. Het lijkt een zeer geslaagde zet van de Stichting Overdekte Ma nege Texel (SOMT) om de markt voortaan maar eens per jaar te hou den. Het tijdstip was goed gekozen: met het oog op de naderende feest dagen ging vooral speelgoed gri de hand. De foto toont de grote toeloop kooplustigen bij de aanvang van markt. 3 Een beslagen achterruit was zon nacht oorzaak van een lichte ai ding op parkeerplaats Vogelenza Den Burg. Een 59-jarige inwon» De Cocksdorp reed bij het acht; trijden tegen een Mercedes van inwoner uit Friesland aan. De s viel mee, alleen het achterlicht de Mercedes werd vernield. De wagen van de Cocksdorper helemaal geen schade op. 5 SI Campagne 1989 Vraag de informatie NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/DE MACHT VAN HET KLEINE Postbus 9587 3506 GN Utrecht giro 34781 Hl Enige en algemene kennisgeving Bedroefd om haar heengaan, maar danktr voor de 28 jaren liefdevolle verzorging in J Sterrenberg" te Huis ter Heide, delen wj mede dat vrij plotseling van ons is heen: gaan onze zuster en tante Baukje Donker Uit aller naam R. Pranger-Donker en kinderen Huis ter Heide, 8 november 1989 De begrafenis heeft inmiddels te Texel besloten kring plaatsgevonden. Breng jij mij weg tot aan de brug En ga dan niet te vlug terug Zwaai jij mij na als ik er over t Een heel klein duwtje in mijn rug Is alles wat ik nog verlang van fl Dank voor je liefde en je trouw Ik ga nu gauw Want het begin is reeds in zicht Ik voel de warmte van een licht. Vandaag heb ik afscheid moeten nemen» mijn lieve man Comelis Smit echtgenoot van Lena Zutphen, eerder gehuwd geweest met Marina Lap op de leeftijd van 85 jaar. L. Smit-Zutphen Texel, 10 november 1989 Bernhardlaan 77, 1791 XC Den Burg. De crematie heeft heden te Schagen pW gevonden. Do winnaars van het herfsttoernooi tonen trots hun bekers. JfEI NEDERLANDSE RODE KR! YVONNE VAN GENNIP:

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2