/lusical kwam na de auze goed op gang Sint en zijn pieten zaterdag op Texel ijlvolle première „Guys and Dolls" Pechvogel latus presenteert: Ise appelsap Voor onze kleine lezertjes: Strandslag raakt teveel zand kwijt Voetbaluitslagen Geslaagd R )AG 14 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Aris van Zeylen, die een be langrijke rol vervult in de musi cal „Guys and Dolls", viel zaterdag voor de première in de hal van De Lindeboom van een afstapje en beschadigde hierbij zijn enkelbanden. Geheel geschminkt werd hij, onder het luidkeels uiten van protesten, door medespeler Ruud Nooij naar het ziekenhuis in Den Hel der vervoerd, waar het tweetal moest praten als brugman om te voorkomen dat de voet in het gips werd gezet. Met een geheel ingetaped been en de belofte dat hij zondag meteen zou terug komen voor gips, liet men Van Zeylen gaan. Volgestouwd met pijnstillers speelde hij 's avonds op fan tastische wijze zijn rol. Er was niet aan hem te merken hoe veel pijn hij ongetwijfeld moet hebben geleden. The show must go on.... 3& i zweet en tranen. Dat heeft de moeilijke musical „Guys and ongetwijfeld gekost. Er heersten verwachtingen dat „Geen hoog" zich aan dit stuk zou vertillen. Voor de pauze leek sterdag in De Lindeboom inderdaad zo: er werd stroef eeld en slecht gezongen. Daarna toonde de musicalvereni- echter wat men werkelijk in huis heeft. De plankenkoorts geweken en met flitsend spel en zang werd een spetterende ak i op de planken gezet. Hoogtepunt was een duet („Pak 'm in, die man") en samenspel tussen Irisabella Bakker en Dori twee zeer talentvolle speelsters. Vooral aan hen is het te en dat de avond toch nog geslaagd kan worden genoemd. 3tt -,peciaal applaus was er voor „heilsoldaat" Gijs Verschoor, iet zijn prachtige stem de zaal in vervoering bracht. Een v verzuchtte: waarom hebben ze die man niet méér laten "1 n...." nousine" weiden enkele belangrlpte gasten in stijl naar de galepremière gebracht. •mière van de musical werd gevierd. In de hal stonden s klaar met bladen rose cham- en per limousine arriveerden speciale gasten. Het was een kende manier om iedereen in tmming te krijgen. Het publiek daardoor rustig de gelegenheid laie foto-expositie, gemaakt tij- lepetities door Pieter de Vries wonderen. kon deze pracht en praal niet imen dat het eerste deel van and Dolls" niet boeide en dat or velen een lange zit was tot jze. liding van een musical door een kest brengt een zeker risico ch mee. Als alles goed klinkt ig en muziek op elkaar zijn af- nd, geeft het extra allure. Het chter ook fout uitpakken, ebeurde zaterdag. Het orkest, oh bestaat uit stuk voor stuk musici, speelde te hard en af duidelijk onzuiver. De zang op meel was onverstaanbaar. Mis- dat de plaats van de orkest- ussen het publiek en het m| ook niet zo tactisch is. n paar bedrijven „warmdraaien" ot wat beter. Na de pauze de- musici, gedirigeerd door Ru- Diderich, hun best het geluid in ten, wat de algehele kwaliteit «de kwam. Het verhaal and Dolls" speelt zich af in erige Broadwaygebied van New Enkele verstokte illegale gok- onder leiding van speelholeige- fethan Detroit, zijn op zoek «n nieuwe lokatie om te spe len. Zij worden door een vasthouden de inspecteur op de huid gezeten. Het huren van een geschikte plek kost Nathan veel geld, dat hij pro beert te verkrijgen door een wedden schap af te sluiten met zijn vriend Sky Masterson. Als het Sky niet lukt een, door Nathan aan te wijzen, meisje mee te nemen voor een reisje naar Cuba, moet hij duizend dollar betalen. Het wordt een zware opga" ve, want het meisje dat door Nathan wordt aangewezen is de uiterst dege lijke heilsoldate Sarah Brown.... Nathan doet zijn best zijn gokpraktij ken te verbergen voor zijn vriendin Adelaide, waarmee hij al veertien jaar is verloofd. Zij vindt het hoog tijd worden voor een huwelijk. Dat dit de nodige (komische) verwik kelingen met zich meebrengt, zal iedereen duidelijk zijn. We zullen het eind niet verklappen, voor wie de musical nog gaat zien, maar happy is het wel! Ordinair Irisabella Bakker schitterde in de hoofdrol als de enigszins ordinaire nachtclubzangeres Adelaide. Ze ver langt naar een huiselijk leven aan de zijde van Nathan Detroit (Peter Rite- co). Hij voelt echter niets voor het keurslijf van het huwelijk. Vooral als ze boos wordt zet Irisabella een Ade laide neer die klinkt als een klok. Peter Riteco, toch ook geen kleintje als het op spelen en zingen aankomt, sneeuwt een beetje onder door het geweldige tegenspel dat hem werd geboden. Hij zette een iets te lieve Nathan neer, die tussen de andere gokkers niet als een doortastende slinkse booswicht overkwam. appelsap van Sint Donatus. 1989. Dat staat op het (ge arde) etiket van het nieuwste fasproduct, gemaakt van biolo- Texelse valappels. is' geleden verzocht Marc van tierghe Texelse vruchtenwijn- Karel Bakker uit Den Hoorn sar liter appelsap te maken. De- I op tegen het vele werk dat *t zich meebracht, dus men 'f het samen te doen. lijd geleden werd het idee wt de kast gehaald. Van Rijssel- „Er is een overvloed aan ap- "daar wilden we wat mee Een dagje appels plukken le- ten paar honderd kilo appels 'e waren dat gauw zat, dus 1 we een Texelaartje geplaatst. P kregen we de meest vreemde is. Iemand zei dat we zijn ap- "el mochten ophalen, als we "iet aan de bomen gingen den...." 'ensen waren blij dat ze op de- Her van hun overvloedige l'f konden. Allerlei verschillende soorten onbespoten appels werden aangeboden en in zeer korte tijd zijn deze uitgezocht, gewassen, geraspt en geperst. De pulp is gebruikt als voer voor de koeien van Sint Dona tus. Het sap is gebotteld en wordt verkocht in flessen van een halve li ter voor f2,75. De smaak van de Texelse appelsap is bijzonder rijk en zoet. Dat komt waarschijnlijk doordat het niet eerst is geconcentreerd en later weer ver dund, zoals andere appelsapfabrikan ten doen. Door het iets te verdunnen met water, wordt het minder zoet. Het is een seizoenproduct dat be perkt houdbaar is. „We willen eerst Voor de pauze was Dori Kuip de eni ge die met haar fraaie stem boven het orkest uit kon komen. Ze kon al haar talent kwijt in de hoofdrol als heilsoldate Sarah Brown. Pinnig, kor daat en toch ook weer gevoelig en onzeker gunde ze het publiek een blik op Sarahs karakter. Haar mimiek gaf het spel een extra dimensie. Na de „Fiddles on the roof" heeft Gerhard Smeenk de musicalsmaak goed te pakken. Dat hij een goed speler is heeft hij menigmaal bewe zen in stukken van de Cocksdorper toneelvereniging SVC. Ook nu viel op zijn spel niets aan te merken. Hij wés de populaire schurk Sky Masterson en in de loop van het verhaal liet hij goed merken hoe zijn liefde voor Sa rah groeide. Helaas bleef hij qua zang achter bij Dori Kuip. Pijnlijk Een daverend extra applaus verdient Aris van Zeylen. Ondanks zijn pijnlijke voet speelde hij met verve de rol van gokker Bennie, de kameraad van Na than. Zijn komische opmerkingen, die vast niet altijd in het script stonden, veroorzaakten hilariteit. Van Zeylen is niet alleen een uitstekend speler, hij heeft ook een enorm gevoel voor ti ming en het is te hopen dat de musi calvereniging hem nog eens een hoofdrol toevertrouwt. Ook Ger van Hoften liet zien dat hij heel wat in zijn mars heeft als de stotterende gokker Lekkertje. Hij zorg de voor de nodige komische noten. Het lied „Niet doen, dan slingert de boot" ging hem, na een aarzelende start, zeer goed af. Onmisbaar zijn de rollen van Els van Hove (Muis), Rien van de Wilde (Sjuul de Beul), Simon Dros (Charlie Roest), Wim van der Gracht (Robbie Raket), Ruud Nooij (Engeltje Os), Niek de Griek (Louis Bakker) en Lies Adelaide en haar Hot Box Girls tijdens een nachtcluboptreden zien hoe het loopt. Misschien gaan we er wel mee door", aldus Van Rijs- selberghe. Van de Donatus-appelsap bestaat een troebele en een heldere versie. De laatste is speciaal gefilterd voor de horeca. De smaak van het troebe le sap is zachter. Het zand van de afrit naar het strand op Westerslag verdwijnt re gelmatig door het hoge water. Rijks waterstaat gaat binnenkort het hoogste gedeelte van dit slag meer landinwaarts verplaatsen. Het college van b en w heeft beslo ten medewerking te verlenen aan de ze aanpassing en zal bij Gedeputeer de Staten een verklaring van geen bezwaar aanvragen. De afrit naar het strand is al een aantal malen hersteld, nadat het zand was weggespoeld. Dit is ongunstig voor de smalle duinenrij aan het Westerslag, want er is wel 400 ku bieke meter zand voor nodig om de afrit te herstellen en dat wordt ter plaatse aan de duinen onttrokken. De afrit moet breed genoeg zijn voor grote vervoermiddelen als een zin- kwagen. Door het strandslag lager te maken en het hoogste punt te ver plaatsen hoopt Rijkswaterstaat het probleem op te lossen. Zaterdag 11 november: KNVB afdeling Noord-Holland: Junioren: BKC B1-ZDH BI 1-4 Dirkshorn B1-Oosterend BI 1-4 HRC C2-Texel C2 2-2 Pupillen: Texel E2-Tex.Boys E2 1-3 Texel E3-Texel E4 3-3 Oosterend E1-Tex.Boys E1 1-1 De Koog E1-Texel E1 1-8 Tex.Boys F1-Texel F1 0-4 Tex.Boys F2-Texel F2 0-6 ZDH Fl-Oosterend F2 2-5 SVC F1-De Koog F1 5-4 Texel D2-Oosterend Dl 4-2 Tex.Boys D2-Tex.Boys Dl 2-6 ZDH D1-Texel D1 0-6 Zondag 12 november: KNVB afdeling Noord-Holland: Wiron-De Koog 3-1 Oosterend-Vrone 1-2 Winkel 2-Texel 3 4-3 Junioren: Texel A1-RKEDO A1 2-3 Dames: De Koog-Schagen 4-1 Recreatie: De Koog-Texel 0-1 Oosterend-Cocksdorp 1-0 Het is weer bijna zover. Sinterklaas komt zaterdag om tien over half twee aan in de haven van Oude- schild. Sinterklaas kan het laatste stukje naar Texel dit jaar niet met de sleepboot van Leo Visser afleggen, omdat die boot in ...Spanje is. Daar om moet er uitgekeken worden naar een andere boot. Het NIOZ heeft al gezegd er een oplossing voor te we ten. Zij kennen iemand met een stoomboot en gaan vragen of ze die mogen lenen. Als sinterklaas en zijn pieten zaterdag de loopplank af komen, staat de bur gemeester in zijn mooiste pak op hen te wachten. Misschien doet hij zelfs z'n ambtsketen wel om. Dat zou voor sinterklaas natuurlijk erg gemakkelijk zijn, want dan weet hij gelijk wie hij voor zich heeft. Ook de heren van het ontvangstcomité - je weet wel, met die zwarte hoeden en pandjes jassen - zijn er bij om de sint een hand te geven. Fanfarekorps KTF is al weken druk met het repeteren van sinterklaasliedjes, zodat er geen noot fout kan gaan. Als er bij het zingen in de klas net zo goed geoefend wordt, zal sint zijn oren niet kunnen geloven. Nadat de goedheiligman geprobeerd heeft alle kleine kinderen op de ha ven een hand te geven, vertrekt hij met zijn pieten naar Den Burg om een rondje door het dorp te maken. De optocht begint om half drie. Pepernoten Het fanfarekorps loopt natuurlijk voorop, gevolgd door dat mooie oude T-fordje met die schorre toeter. Om dat sint weet dat in dit autootje de pepernoten zitten, heeft hij gevraagd er achter te mogen rijden. Niet om er af en toe stiekem een paar te ne men, maar om er een oogje op te kunnen houden. Sinterklaas wil hier mee een herhaling van vorig jaar - toen een paard in een onbewaakt ogenblik een emmer pepernoten leegslobberde - voorkomen. De heren met de hoge hoeden rijden in een open rijtuig achter het paard van sinterklaas aan en de rij wordt afgesloten door ruiters. De stoet gaat half Den Burg in de rondte. Ze beginnen op het Schilde rend, dan door de Weverstraat, Ste nenplaats, Waalderstraat, Burgerhoutstraat, De Zes, Gast huisstraat, Gravenstraat, War moesstraat, Doorbraak Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Julianastraat en Wilhel- minalaan, waar de optocht bij d'Ou- we ULO eindigt. Vlaggen Sint heeft geschreven het heel leuk te vinden als tijdens het rondje overal de vlaggen wapperen. Als je vader en moeder een vlag hebben, moet je ze zaterdag maar even helpen herin neren. Kleuters uit de groepen 1 en 2 kun nen na de optocht naar de peu terspeelzaal in d'Ouwe ULO gaan. Daar begint om vijf voor drie een poppenkast-programma, verzorgd door Lotte Zillig. Dyo Wassink is aan wezig om de sinterklaasliedjes met pianoklanken te ondersteunen. De zaal is open vanaf tien over half drie. Tegen half vier komen sinterklaas en de pieten nog even op bezoek, waar na je ouders je rond vier uur weer op kunnen halen. Kinderen uit de groepen 3, 4 en 5 worden om vijf voor drie in de voor speelruimte van d'Ouwe ULO ver wacht, waar Rob Valkenburg een aardig programma in petto heeft. Een orkestje van de muziekschool zorgt voor muzikale ondersteuning. Sinter klaas wordt hier rond tien over half vier verwacht. De burgemeester heeft het er druk mee, want ook hier is hij aanwezig om Sint en zijn gevolg te verwelkomen. De Cocksdorp Omdat sinterklaas niet overal tegelijk kan zijn - de sint is ook maar een mens - wordt voor de kinderen in De Cocksdorp een weekje later feest ge vierd. Op 25 november begint de sint om twee uur - voorafgegaan door het Koninklijk Texels Fanfarekorps - aan een rondgang. De tocht eindigt in het Eierlandse Huis, waar sinterklaas voor alle aanwezige kinderen een cadeaut je heeft. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde Judith Hoogen- dijk voor het doctoraal-examen Kunstgeschiedenis en Klassieke Ar cheologie. Echte liefde... gokker Sky Masterson IGerhard Smeenkl en heilsoldate Sarah Brown IDori Kuip). Bremer (madame Arthur). Zij zijn de achtergrond, waartegen het verhaal zich afspeelt. In verschillende num mers fungeren ze als koor. neraal Mathilda Carter. Ze leek enigs zins onzeker, maar was op haar best onder het uitroepen van Halleluja, te midden van de verstokte zondaren. De strenge inspecteur Brannigan werd prima neergezet door Martin de Vries, die in deze productie overigens maar een kleine rol had. Met zijn diepe warme stem wist Gijs Verschoor als heilsoldaat Aaran Aber- nathy ook tijdens het spreken het pu bliek te betoveren. Zijn spel was wat plechtig, maar passend bij de rol. Gewaagd Luid gejuich ging op onder het pu bliek bij de optredens van de nacht clubdanseressen Magda Brommersma, Elsje Koorn, Ma Arpa- na Nisheetha en Elly Visser. In zeer gewaagde kostuums werd voor de pauze een klompendans opgevoerd. De broeierige, verleidelijke Cubaanse dans kreeg eveneens bijval. Topper was echter het laatste nachtclubop treden. Judy Nieuwland speelde de missiege- lemand met zo'n geluid verdient een groter aandeel in een stuk. Hij werd vergezeld door de missieleden Ans Bonne, Lenie Bremer, Nettie Jonge- jan, Toos Maas en Milly Nauta. Details De regie van de musical was in han den van Maarten van Arkel, met as sistentie van Ina Schrama. Zij hebben er een zware klus aan gehad. Er is goed op details gelet, zowel wat be treft het spel, de mimiek als de re- quisieten en grime. Een speciaal compliment moet wor den gegeven voor de kleding en de decors. Deze zijn passend bij de grootse opzet van de musical.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5