„Natuurlijk hebben we/ even in de rats gezeten.../' Jan Dekker kijkt om zonder wroeging VER£A\IC/J^ Buitenspiegel Ook B en W vóór bouw 8 woningen Verdiende nederlaag voor De Koog AVT-jeugd neemt deel aan districtscross-competitie Bouwvergunningen Sportvissersnieuvu Koffie-ochtend Groene Kruis Tentoonstelling „Op Eigen Wieken" geslaa voorstelling na cabaretcursus? PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER Het is nog niet bekend of dit Heefwaardsn, Een inwoner van Den Burg meldde bij de Rijkspolitie dat binnen enkele maanden tijd de buitenspiegel van zijn personenauto tot driemaal toe is vernield. De wagen staat veelal op het Schilderend geparkeerd. De da ders zijn niet bekend. De tentoonstelling van vogelvereniging ..Op Eigen Wieken" trok veel belangstellenden. Ifoto Bert Koningl een open of een besloten voorstelling wordt. Op de foto stelt Bert Schuiling zich voor aan de groep. Jan Dekker uit De Koog: .xtmzien zonder wroeging...." In maart werd aan De Beheerder Groep surseance van betaling verleend. Jan Dekker Texel Beheer bv had een flink bedrag be legd bij deze maatschappij. Even leek het erop dat hij regelrecht op zijn ondergang was afgestevend. Hoewel Jan Dekker uit De Koog een nare tijd vol zorgen achter de rug heeft, kijkt hij er nu op terug zonder wroeging. „Half Texel dacht: ach, wat jammer voor die vent, hij was vroeger toch zo verstandig en nu heeft hij zich laten beetnemen. Maar alles is goed afgelopen, omdat ik achteraf bekeken tóch verstan dig heb gehandeld. Natuurlijk hebben we wel even in de rats ge zeten...." „Ik heb een spannende tijd achter de rug. Het leek allemaal niet zo prettig. Het is een heel gevecht geweest om deze toestand voor mij in gunstiger banen te leiden", vertelt Dekker. Begin dit jaar, een dag voor Dekker en zijn vrouw op wintersportvakantie zouden gaan, hoorden ze dat er sur seance van betaling was aange vraagd voor De Beheerder Groep. „Op zo'n moment vraag je je af wat ie moet. Ik weet uit ervaring dat je in het begin niets kén doen, want alles moet eerst op een rijtje worden gezet door juristen". Dekker vertrok naar Oostenrijk, maar de vakantie was bedorven. „We heb ben ons daar natuurlijk zorgen ge maakt. Ik heb veelvuldig telefonisch contact gehad met Texelse kennissen en juristen om meteen te kunnen re gelen wat in zo'n geval nodig is". Nadat op 25 oktober de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid zich al vóór de bouw van acht seniorenwoningen op het speelveldje aan de Buytengors had uitgesproken, heeft nu ook het colle ge van B en W zich achter het bouwplan geschaard. Volgens ver wachting hebben B en W alle inge diende bezwaren tegen het bouwplan ongegrond verklaard. De alternatieve bouwlokatie die door de buurtbewoners in de vergadering van 25 oktober naar voren werd ge bracht, werd eveneens verworpen. De buurt deed de suggestie om de woningen onmiddellijk aan de Jan Ayesloot te situeren. Die plek heeft echter geen woonbestemming en dus zou een artikel 19-procedure nodig zijn. Een dergelijke procedure zou te veel tijd vergen, omdat de aanvraag voor de acht nieuwe woningen vóór 1 oktober rond moest zijn. Bij over schrijding van die termijn zou de ge meente Texel achter het net vissen en heleméél niet mogen bouwen. Nu is alleen een uitwerkingsplan nodig, welke ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten van Noordholland zal worden voorgelegd. De alternatieve lokatie aan de Ay esloot was om nóg een reden niet acceptabel voor B en W: de acht se niorenwoningen zouden dan namelijk worden gebouwd tegenover dertien Dekker had weliswaar geld belegd bij De Beheerder Groep, maar op een andere manier dan andere beleggers. Hij nam een tweede hypotheek op een pand aan de Groote Markt in Groningen. Daar zat al een hypo theek van twee miljoen op. „Ik wilde mijn geld er wel insteken, want De Beheerder Groep keerde twaalf pro cent uit en dat is aantrekkelijk. Maar omdat het om een flink bedrag ging, wilde ik meer zekerheid dan alleen een schuldbekentenis". Uit overleg met verschillende instan ties werd het Dekker duidelijk dat het bewuste pand zeker meer dan twee miljoen waard zou zijn bij executie. Hij bracht er zelf een bezoek en raak te onder de indruk van de goede staat van onderhoud en de voordelige situering vlakbij de Martinitoren. Daarnaast was het aan „solide huur ders" verhuurd, die jaarlijks zo'n onlangs gerealiseerde woningen (vijf koopwoningen, acht woningwetwo ningen). In het kader van die proce dure is de toezegging gedaan dat aan de directe overzijde van de Jan Ay esloot geen bebouwing zou komen. Verder is de gemeente er altijd vanuit gegaan dat het speelveldje tezijnertijd zou worden bebouwd. Iets dat ook bij de buurt bekend was. B en W vin den dat voldoende goede speelgele- genheid in de buurt resteert. Er zou zelfs méér speelterrein overblijven dan in 1985 per brief aan de toen malige buurtvereniging was toe gezegd. Geheel afzien van bebouwing zou de gemeente volgens ambtelijke bereke ningen f145.000,- kosten. Ook de nu voorgenomen bouwvorm zal de ge meente al een mindere opbrengst be zorgen: omdat voor één in plaats van twee bouwlagen is gekozen, scheelt dat de gemeente f70.000,-. Drainage B en W hebben los van deze kwestie besloten om het deel van het speel veld waar in 1987 een speeltuintje is ingericht, te gaan draineren. De kosten daarvan bedragen 74000,-. In de raadsvergadering van aanstaande dinsdag zal de gemeenteraad hierover een definitieve beslissing nemen. Buurtvereniging De Marskramer dringt al geruime tijd aan op draine ring, omdat in de speeltuin snel plas sen en modderpoelen ontstaan waardoor er niet optimaal gebruik van wordt gemaakt. maken, waar je in de handel voor moet bloeden. Ze moesten miljoenen aan boetes betalen omdat ze hun verplichtingen niet konden nakomen". Kinderlijk in hun manier van zaken doen, zo omschrijft Dekker de twee directeuren (Timmer en Tuinema) van De Beheerder Groep. „Dromers zijn het. Ze hebben teveel de aandacht gevestigd op hun uithangbord. Dat geweldige, kostbare, kantoor dat zo veel indruk maakte. Dat had veel goedkoper gekund. Ze deden er alles aan om een betrouwbare indruk te wekken. En welke handelaar doet dat niet.... Kijk, je moet eerst geld heb ben voor je het kan uitgeven. Zij ga ven het uit voor ze het in hun portemonnee hadden", vertelt Dekker. Obligaties Het geld dat Jan Dekker gelukkig weer terug heeft wil hij voor een deel weer in onroerend goed steken. „De rente is momenteel aantrekkelijker, dus ik zal waarschijnlijk ook een deel aan staatsobligaties besteden. Tja, beleggen blijft een beetje gokken. Het bestaat niet dat je het altijd goed doet". Terugkijkend op de affaire beschouwt Jan Dekker het niet als een fout dat hij met De Beheerder bv in zee is ge gaan. „Natuurlijk heb ik aan mezelf getwijfeld, maar ik ben blij dat ik het toen toch goed heb gezien. Daarom kan ik omzien zonder wroeging." De inhaalwedstrijd van sv De Koog tegen Wiron uit Den Oever heeft een nederlaag voor De Koog opgeleverd. Gezien het spelbeeld van de hele wedstrijd een verdiende nederlaag (3-1). Toch kwam De Koog in de eerste helft op voorsprong via Rieuwert Pol die de geblesseerd uitgevallen Ri chard Daalder verving. Het eerste kwartier van de eerste helft kwam De Koog een paar keer goed op, via aanvallen over de flanken. Maar ver der bleef De Koog achter de feiten aanlopen en kwam dan ook goed weg, zodat het na de eerste helft nog met 0-1 voor stond. Dat was voor een groot deel te danken aan de goed keepende Charles Ipenburg. In de tweede helft was het wachten op de aansluitende treffer van Wiron die echter lang uitbleef. Maar toen deze goal door Wironspeler Schouten ge scoord werd, vielen het tweede en derde doelpunt in vijf minuten tijd. Adne Spaan scoorde tweemaal via het hoofd. Dat het geen ruimere overwinning werd, was te danken aan doelwachter Ipenburg. Afgelopen zaterdag namen in War- menhuizen zes jonge atleten van de AVT deel aan de districtscrosscompe- titie van de KNAU. Onder goede om standigheden werd de eerste van een serie van drie selectiewedstrijden ge lopen. Om deel te mogen nemen aan de kampioenschappen diende men, in elke categorie, bij de eerste twintig te eindigen. Vier van de zes staan gunstig geklasseerd. Ingrid van Lubek behaalde zelfs een eerste plaats en Rob Schraag een vierde. Per catego rie waren tussen de 25 en 75 deel nemers. De atletiekjeugd leverde goede prestaties. De uitslagen: Junioren A: Ingrid van Lubek 1,6 km in 6 min. 07 (1e plaats). B: Sabine Beijers 1,6 km in 7 min. 00 (9e plaats). C: Nanda Koopman 1,25 km in 5 min. 51 (23e plaats). D: Johan v.d. Star 1,25 km in 6 min. 02 (34e plaats). D: Natasja Koopman 1 km in 4 min. 41 (16e plaats). Pupillen A: Rob Schraag 1 km in 4 mim 21 (4e plaats). 7321.374,- pacht betaalden. „Er was maar één nadeel: het grootste deel was verhuurd aan de Rijksuniversiteit Groningen en als die er ooit uit zou gaan, moet je er wél een ander voor zien te krijgen. Ondanks dat durfde ik er mijn centjes in te steken", aldus Dekker. Artikelen Het ging een aantal maanden goed. Naar aanleiding van een serie artike len in het Nieuwsblad van het Noor den kwam De Beheerder Groep in opspraak. In het voorjaar volgde de surseance. „Op dat moment ga je door de grond. Natuurlijk was ik boos. Die lui hebben het aan voelen komen. Het is door die berichten misschien wel versneld, maar ook zonder dat zou het vroeger of later zijn stukgelopen". Nadat Jan Dekker terugkeerde uit Oostenrijk probeerde hij het totale pand over te nemen. Hij deed er een bod op, gelijk aan de hoogte van de eerste en tweede hypotheek, totaal tweeënhalf miljoen. „Er gingen drie, vier maanden overheen voor ik enig inzicht had in wat er gaande was. En in die tussentijd heb je het niet zo lekker. Ik heb nog inkomen uit andere bronnen, dus we konden normaal doorleven, maar het ging toch om een flink bedrag dat we misschien kwijt waren". De assurantieman uit De Koog bleef vertrouwen houden in de waarde van het Groninger pand, waarin hij zijn geld had gestoken. „Ik wist zeker dat er wel kopers voor zouden zijn die meer wilden bieden dan het bedrag van beide hypo theken". Kantorencomplex Intussen werd bekend dat in Gronin gen plannen bestaan voor een groot kantorencomplex bij het station van zo'n 140 miljoen. „Toen ik dét hoorde dacht ik: nu ga ik de mist in. Ik zag de waarde van mijn pand in de bin nenstad al dalen". Curator mr. Overes uit Groningen, die het faillissement van De Beheerder Groep behandelde, probeerde een ko per te vinden. Hij vroeg drieënhalf miljoen voor het pand. „Je kan na tuurlijk vragen wat je wilt, want het is maar net of iemand het er voor geeft". Op die prijs kwamen echter geen belangstellenden af. Er waren wel gegadigden voor 72.825.000,-. Dit betekende een winst van zeven ton in drie jaar. Dekker kreeg zijn geld terug en tot het eind van dit jaar wordt hem de twaalf procent rente en de vertragingsrente volgens de bepalingen in de hypotheekove reenkomst uitgekeerd. Daarnaast worden al zijn juridische onkosten vergoed. Schadeloos Zowel de eerste als de tweede hypo theekhouder worden dus volledig schadeloos gesteld en daarnaast blijft er nog een bedrag over om aan de andere gedupeerde beleggers uit te keren. „Ik kreeg er een lekkere kick van: ik had het indertijd tóch goed bekeken. Kijk, er waren een aantal mensen die achter hun hand lachten toen het fout leek te gaan. Zo is het leven. Ik heb gelukkig veel vrienden op het eiland en die hadden het oprecht met ons te doen". Dekker is erg blij dat hij indertijd een tweede hypotheek nam en niet, zoals de andere beleggers, alleen een schuldbekentenis. „Er zijn er genoeg bij die geleerder zijn dan ik en die er meer geld in hadden gestoken. Kijk, als je dan alleen een schuldbekente nis aanvaart ben je stom bezig. Dat had ik nooit en te nimmer gedaan". Geen fraude Dekker wil niet spreken van beleg gingsfraude door de directeuren van De Beheerder Groep. „Dat is bewust stelen. Er wordt nu al tien maanden in deze affaire gespit, maar er is nog spoor van echte fraude gevonden. Mis-management, dat is een betere term. Ze hebben de zaken niet goed behartigd. Ze hebben aankopen ge daan die ze later niet konden waar- Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: D. Dros, Wilhelminalaan 39, Den Burg voor een woonhuis verbouwen tot koffiehuis/eethuis/woning, We verstraat 41, Den Burg; Fa. M. A. en J. C. Witte, Postweg 42, De Cocks- dorp voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerwoning; P. Bolier, Hol- landseweg 16, De Cocksdorp voor het vergroten/vernieuwen van een schuur/garage, Hollandseweg 16, De Cocksdorp: P. Schuyl, Bosrandweg 225, De Koog voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van vier zomer woningen, Bosrandweg, De Koog; L. H. Visser, Trompstraat 61, Oudeschild voor het plaatsen van een berging; P. Fisser, De Woude 13, De Woude (NH) voor het gedeeltelijk verande ren/vergroten van een woonhuis tot winkel met bovenwoning, Binnenburg 13, Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. De eerste wedstrijd van de wint rie is van start gegaan met mat vangsten, maar prachtig weer. f kwamen vijftien seniorleden en jeugdlid aan de dijk bij de Otters Met elkaar zijn er elf vissen uit water gehaald met een gezamei lengte van 263 cm. De tweede strijd van de winterserie zal wor gehouden bij de Hornt van 8.30 10.00 uur op 19 november. Uitslag: 1 A. de Zwart 81 cm, 3 vissen; 2. F. cm, 2 vissen; 3. R. de Zwart 34 cm, 1, Einduitslag zomerserie 1989: (resp. aantal wedstrijden, totaal cmenp totaal) 1 C. Huisman 13, 1132, 154; 2. Souwer 13, 1010, 151%; 3. A. de Geeg 943, 140%, 4. R. Kuyper 12. 917, 122; v.d. Zwaag 12, 885, 154; 6 P. Verhagy 869, 140; 7. T. Dorst 13, 794, 133; 8 Heethuis 12, 700, 107%; 9. P. de Krooi 685, 94%; 10. C. J. Bakker 10. 671. 97 J. Hopman 12, 649, 81%; 12 T. Buren 549, 89; 13. W. v. Aperlo 8, 519, 84Vj; Zegel 6, 502, 60, 15. F. Bos 13, 487, S R. de Zwart 8, 475, 79, 17. W. Moor 8, 88, 18. W. Verhagen 6, 435, 39%, 19. Zwart 12, 368, 73%; 22. F v.d Reijken 160, 24, 23. S Eelman 3. 88, 19. 24 Geus 1, 69, 8%; 25. R. Buren 4, 64, 17 Uitslag jeugd: 1. S. Kikkert 13, 475, 32] F. Zegel 7, 372, 24; 3. D. de Kroon 10 30; 4. S. Dumker 7, 199, 21%; 5 M. ft 6, 150, 14%; 6. S. Raateland 7, 59, 14] De koffie-ochtend van 15 novem gaat weer over de „methode Ga don", effectief luisteren naar kim ren, en is bedoeld voor ouders kinderen van nul tot vier jaar. Ee menvatting van de eerste tweeo tenden over dit onderwerp is aanwezig voor degenen die deze voor het eerst komen. Het gaati ochtend over conflicten; hoe ze staan en hoe ze door middel van overlegmethode te lijf kunnen vw gegaan. In de eerste twee bijeen komsten is gebleken dat de theo en de praktijk over deze onderwt aardig uiteen kunnen lopen, maai geeft boeiende gespreksstof. Kini opvang is aanwezig. Kosten 72,- Plaats: Groene Kruis gebouw. Aa vang 9.30 uur. In Klif 12 ging zondag een cabaret workshop van start onder leiding van Nieuwedieper Bert Schuiling. Een en thousiaste ploeg Texelaars zal zich komende winter bezig houden met alles dat bij cabaret komt kijken, bij voorbeeld het schrijven van teksten, het optimaal benutten van toneel en mimiek, decors en kleding. Het is de bedoeling dat de cursus wordt af gesloten met een eigen produktie, die door de groep op de planken wordt Vogelvereniging „Op Eigen Wiek kijkt terug op een geslaagde ten toonstelling. Veel Texelaars nam het afgelopen weekeinde eenki bij de 213 tentoongestelde vege d'Ouwe ULO. Ook in de verkoophoek waar vo< aangeschaft konden worden, ver pen de zaken goed. Tijdens de fc ring, afgelopen woensdag, belam de postuurkanaries bij de top Ga Terwindt eindigde met een score 91 punten verrassend hoog. Kanaries, kleur: 3e prijs, groen. 89 punte van Dorp, eigen kweek 1989, 3e prijs, bf pastel-ivoor, 89 punten A. Weitz, eigen li 1989; 3e prijs, oranje-rood, 89 punten, 4 van der Kooi, eigen kweek 1989; 3e prijs geel-ivoor, 89 punten, J. Smit, eigen kwi 1989. Kanaries, vorm en postuur: 1e prijs kamp en gemeenteprijs: Japan Hoso, 91 puntef J. Terwindt, eigen kweek; 2e prijs Border punten, R. Kuijper, eigen kweek 1989; 2t Gloster, 90 punten, A. C. van Heerwaard eigen kweek 1989 en bondsmedaille Tropische vogels: 1e prijs, kampioen en bondsmedaille: Blauwfazant, 90 punten, Ridder, eigen kweek 1989; 2e prijs Blauv zant, 89 punten, K. de Ridder, eigen kwr 1989; 2e prijs Blauwfazant, 89 punten, Bakker, eigen kweek 1989. Bastaarden: 2e prijs Hvmalayasijs X Grof ling, 89 punten, A C. van eigen kweek 1989; 2e prijs Japanse Zilverbek, 89 punten, H. Wit, eigen Parkieten: 1e prijs, kampioen en Agapornis, 90 punten, H. M. Leijen, kweek 1989; 2e prijs en bondsmedaille Grasparkiet, 89 punten, R. v.d. Wilde kweek 1989; 2e prijs Personata, 89 H. Bonne. Jeugd: 1e prijs, kampioen jeugd Pracht la, 90 punten, M. Kooiman.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 6