I- mbtenaren ontvangen elastingvrij bedrag „Gat Ecomare in eerste instantie niet billijk" ergangsregeling >r restauraties? [tie tegen Teso Spanning tijdens dartcompetitie Begrotingsvergaderingen Zwaar drankgeval Feestavond SVO Hoefsmederij beginnen Verleende Bouwvergunningen G 17 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 provinciale nota voor monu- rnzorg staat dat geen geld wordt gegeven voor restauratie («monumenten binnen de be de kom. Gemeente Texel wil of er een overgangsregeling gemaakt voor al geplande raties. waarbij men er van uit lat er provinciale subsidie zou in gegeven. Hierop zal worden xlrongen bij Gedeputeerde ovincie mag zich niet meer be- m met rijksmonumenten binnen bouwde kom. Dit staat in de mentenwet 1988. Gedeputeerde n waren hier niet blij mee, maar sten haalden niets uit. Er is veel naar provinciale subsidies voor «nenten en omdat niet alle aan- mkunnen worden ingewilligd men ervoor gekozen te bezuini gde uitgaven voor die rijksmo- mten binnen de bebouwde kom. meentelijke monumenten op die mede door de provincie ai ondersteund, zullen ook in de nst door de provincie voor 15 it van de kosten worden ge- «rd. /ERVOLG VAN PAGINA 1 i of gezamenlijk extra druk den uitgeoefend om de situa- |verbeteren. Tine Krijnen vond it college er zelf voor zorgde J discussie zich verbreedde, lallerlei instanties te benaderen formatie in te winnen. Bollenkwekers Poster (Texels Belang) brak voor de agrarische sector, srschuwde dat het „gedonder" k Tesotarieven consequenties 'ibben voor de bollenkwekers en ppeltelers die het toch al niet ikelijk hebben. „Het zal werkge ld kosten op het eiland. De ouder maakt duidelijk dat hij de steunt. Gaat hij dat standpunt 'flemen in de Tesovergaderin- daar hij één der commissarissen te raad het wil, wordt er gedi neerd. Maar u neemt al op voor stelling in. Terpstra hanteert het "tetse standpunt dat Teso maar 'tódshanden moet overgaan, 'wel over actuele zaken praten, 9a geen discussie aan over een aanpak", aldus wethouder Ba- agt, die de zaak niet zo zwart- t'lde zien. „We hebben aan de •an de drie vragen een duidelijk »rd geformuleerd. Ik zit hier nu sthouder en stem in met de 'Je kunt me niet in stukjes de- •arklaarde Barendregt, die hier- aangaf ook in Tesovergaderingen ;sndpunt van raad en college te huldigen. Foto Pieter Eibers De Lepelaars kolonie die zich in de Muy i op Texel ophoudt heelt een zware zomer 1 I achter de rug Onder de jonge lepelaars r heeft een slachting plaatsgevonden In I tegenstelling tot soortgelijke gebeurtenissen ln het Zwanewaler en het Naardermeer haalde dit bericht nauwelijks de kranten Maar de dader was dan ook geen Vos, maar een ontsnapt© Fret Fretten worden op Texel gebruikt voor de konijnenjacht Verzoeken van plaatselijke milieugroepen om het tretteren op het I eiland te verbieden, werden gepareerd I door de wildbeheereenheid, die I beweren dal het tretteren nodig is om del f schade, die konijnen aan de helm veroorzaken, te bestrijden Verder deed men de slachtpartij af als een Incident Een merkwaardige zaak. Eet een Vos Lepelaars op. dan ls de wereld te klein. de kranten staan vot het jagersblad roept op tot niets ontziende heksenjacht I op het gruwelijke rooldler Doet een door toedoen van jagers ontsnapte Fret precies hetzellde. dan betreft het een onbetekenend incident waaraan natuurlijk geen enkele conclusie moet worden verbonden Nog algezien van de vTaag ol tretteren op Texel überhaupt i wel te verdedigen ls. blijkt uil dit alles de I selectieve verontwaardiging over de i Vos Slachtingen ln Lepelaarskolonies zijn opeens veel minder erg als er geen I Vossen aan te pas komen Dat het f jagersblad zo bezig ls, akkoord, we verwachtten niet anders Maar dat een flink deel van de Nederlandse pers onbekommerd met de schietlustigen meeschrijft, dat geeft toch te denken Harm Niesen 1 te verspreiden. Het georganiseerd overleg is accoord gegaan met ons voorstel. In 1990 komen we, waar het de decentrale arbeidsvoorwaar den betreft, met nieuwe voorstellen. Als lokale overheid hebben we in dit geval wel degelijk het recht om van centraal overeengekomen afspraken af te wijken." Overdenken Burgemeester Schipper wilde een voorstel van Ate Rienstra om de kwestie eerst nog eens te overden ken en te behandelen op 8 decem ber, niet in overweging nemen. Ook een tegenvoorstel van Peter Bakker om het agendapunt terug te nemen en mondelinge of schriftelijke consul tatie met de werknemersorganisaties aan te gaan en het vervolgens weer op de agenda te plaatsen, kreeg geen goedkeuring. Schipper: „Het ge organiseerd overleg is al accoord ge gaan. Er is een duidelijk besluit genomen." Schorsing Na een korte schorsing handhaafde de PvdA haar standpunt om het ex traatje voor de ambtenaren uit de pot onvoorzien te bekostigen. Erna Eel- man v.d. Kooi deelde mee het stand punt van de PvdA fractie ten aanzien van ouderschapsverlof niet te delen. „Kinderopvang is meer emancipato risch dan de regeling die ouder schapsverlof voorstelt. De huisvrouw moet hierna toch weer naar huis, ter wijl ze met kinderopvang kan blijven werken." Tine Krijnen was het hier in grote lij nen mee eens. Rienstra stelde voor even praktisch te wezen. „Ik hoop dat er volgend jaar een goede rege ling van de grond komt. Op dit mo ment gaan we accoord met uw voorstel." Bij het stemmen bleken alleen de PvdA-fractie en de PSP voorstan der om de f225,= voor de ambtenaren uit de pot onvoorzien te halen. Bestemmingsplan Den Hoorn Hans Roeper verklaarde dat de PvdA niet accoord gaat met het kroonbe- roep dat het college wil instellen ten aanzien van een aanlegvergunning voor het scheuren van grasland. „Het gaat om een gebied waarin cultuur historische en natuurlijke waarden in voorkomen. Het college zegt dat er 1977 ten aanzien van de Hogeberg ook besloten is scheuring toe te staan, maar ik heb het gevoel dat er sindsdien een aantal tuinwallen ver dwenen zijn. Een tuinwal hoort ons inziens in grasland staan." De PvdA, die de omgeving ten noor den van den Hoorn in de huidige vorm wil blijven zien, is het daarom met de provincie eens dat er voor wisselteelt een vergunning nodig is. Wethouder Schilling kon ten aanzien van de Hogeberg niet met Roeper meegaan. „Bij het stuk dat als bouw land in gebruik is, staan de tuinwal len op z'n best." Peter Bakker kon wel met het colle gevoorstel instemmen, omdat er bij wisselteelt minder bestrijdingsmidde- Vrijdagavond werden im de dartcom petitie twee spannende wedstrijden gespeeld die allebei in het laatste spel (Tac-Tics) werden beslist. De Zwaan moest aantreden tegen de Pilaar 1. De Pilaar begon heel sterk en kwam op een 3-1 voorsprong. Hierna hervond de Zwaan de concen tratie en de darts vielen weer in de goede vlakken. De Pilaar pakte geen punt meer en verloor zodoende met 5-3. De hoogste score was met 140 punten voor Arie Eelman van de Zwaan. De andere partij ging tussen het voor de eerste maal in de com petitie uitkomende The Big Sip en de Dikke Mik all sorts. Dikke Mik had de eerste wedstrijd van de competitie met 7-1 van De Pilaar 1 verloren en wilden nu revanche, ten koste van The Big Sip. Ook nu was Dikke Mik gehandicapt, doordat Texels kam pioen Dave Platts niet van de partij was. The Big Sip begon overdonde rend en nam snel een 2-0 voor sprong. Hierna dacht men dat het team er al was en de concentratie verslapte Binnen korte tijd stond Dik ke Mik lachend op een 3-2 voor sprong. De laatste partijen gingen weer naar The Big Sip, en zo kwam de 5-3 einduitslag op het bord. Hoogste score was van Jan Duinker met 140 punten. Hoogste finish kwam met 88 punten op naam van Hans van de Geest van Dikke Mik all sorts. Dit weekend de volgende partijen: De Pilaar 1-De Kuip in De Pilaar te Den Burg. Dikke Mik all sorts-De Zwaan in De Kuip te De Koog. The Big Sip-De Pilaar 2 in café In den Grooten Slock te Den Burg. Uit het kwartaalschrift „Argus" komt het volgende artikeltje over de fretten en de lepelaars. Volgens de PvdA-fractle hoon een tuinwal bij grasland ra staan. velen nog onduidelijkheden te bevat ten. Peter Bakker (PSP) was van mening dat al het beschikbaar gestelde geld bewaard moet blijven. „Stel dat ou derschapsverlof volgend jaar wel in gevoerd wordt. Er kan tot 4 jaar na dato aanspraak op de gelden worden gemaakt. Als je het nu weggeeft aan het personeel, heb je het niet meer. Daarom moet het voor dit doel gere serveerd blijven. Uit informatie die ik ingewonnen heb, kan datgene wat u voorstelt helemaal niet." Verworven zaak De PvdA acht betaald ouderschaps verlof een verworven zaak. „Het col lege wil in feite herbezettingsgelden weggeven. Het verbaast ons zeer dat b en w niet mee wil werken aan een zaak die in andere gemeenten en in stellingen allang is geregeld en goed werkt." Beumkes stelde voor de f225, voor de ambtenaren uit de pot onvoorzien te halen. Een vergoeding voor het feit dat de gemeente-ambtenaren ten op zichte van het bedrijfsleven achterge steld zijn. Inzet Een voorstel van Poster om het geld alleen beschikbaar te stellen aan ge meenteambtenaren die door hun in zet veel voor de gemeente Texel betekenen (gedifferentieerde belo ning), kon de goedkeuring van burge meester Schipper niet wegdragen. „Wij geven er de voorkeur aan om het gelijkelijk over alle medewerkers De agenda voor de gemeenteraads vergadering van maandag a.s., aan vang 19.00 uur. 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Mededelingen 4. Gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen over de ontwerp-begroting c.a. 1990 van de gemeente Texel. 5. Sluiting Agenda voor de vergadering van dinsdag 14.00 uur. 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Reactie in eerste termijn van het college van burgemeester en wethou ders op de op 20 november 1989 gehouden algemene beschouwingen. 4. Gelegenheid tot het houden van beschouwingen in tweede termijn over de ontwerp-begroting 1990 van de gemeente Texel. 5. Reactie in tweede termijn van het college van burgemeester en wet houders. 6. Vaststelling van het programma voor sociaal-culturele en emancipatie activiteiten voor het jaar 1990. 7. Vaststelling belastingverordeningen (prae-advies en ontwerpbesluit) zijnde: a. de verordening op de heffing en invordering van begraafrechten; b. de verordening op de heffing en invordering van een belasting op honden; c. de verordening op de heffing en invordering van leges; d. de verordening op de heffing en invordering van precariorechten; e. de verordening op de heffing en in vordering van onroerend goedbe- lastingen; f. de verordening op de heffing en in vordering van reinigingsrechten; g. de verordening op de heffing en invordering van rioolgeld; h. de verordening op de heffing en invordering van een toeristenbelasting (inclusief de vaststelling van het aan giftebiljet toeristenbelasting); i. de verordening op de heffing en in vordering van een woonforensenbe- lasting. 8. Vaststelling van het investe ringsplan voor het jaar 1990. 9. Vaststelling van het investe ringsplan voor de jaren 1991 en ver dere jaren. 10. Vaststelling van de begroting voor 1990 van: a. de dienst gemeentewerken; b. het grondbedrijf; c. de sociale dienst; d. het sociaal werkverband De Bolder. 11. Vaststelling van de gemeentebe grotingen voor 1990. 12. Vaststelling van de eerste wijzi ging van de gemeentebegroting 1990. 13. Sluiting. Na een achtervolging door de Parkstraat, Weverstraat en het Schil derend is in de nacht van maandag op dinsdag een 45-jarige automobilist uit De Koog aangehouden die flink aan Bacchus had geofferd. Hij blies 765 ug./l., terwijl maar 220 ug./l. is toegestaan. gllegevoorstel om gemeente waren en arbeids- gctanten in de maand decem- ,n belastingvrij bedrag van toe te kennen is tijdens de Mteraadsvergadering met 8 te- stemmen aangenomen. De fractie, PSP en Gerbrand van Texels belang stemden Een tegenvoorstel van Henk kas om de schenking aan de waren te bekostigen uit de pot kzien, werd met 9 tegen 5 -en verworpen. meester A. Schipper: ..Het geld gelljke- de ambtenaren verdelen heeft onze if." oorstel van b en w om de gel oor het betaald ouderschapsver- 96.000, voor het jaar 1989 s wenden voor een schenking t gemeente-ambtenaren en de jchapsverlof-regeling volgend onieuw te bezien, bleek meer en ogen te bevatten dan in erder gehouden commissiever- ng voorzien was. De regeling schapsverlof op zich bleek voor len in de grond komen. De PvdA ging overigens met de drie andere voor stellen ten aanzien van het kroonbe- roep tegen GS wel accoord. Kunstwerk Tijdens de rondvraag meldden de raadsleden Beumkes en Krijnen bena derd te zijn over ,de Bruinvis" op de Bruinvisschool in Oudeschild. Het kunstwerk schijnt verwaarloosd te zijn. Wethouder Zegers zei toe de „Bruinvis" te bekijken. Gasprijs Dirk Terpstra toonde zich verontrust over de verschillende tarieven die gasbedrijven kunnen berekenen. „Aangezien wij in conclaaf met de lieden van de Noordkop zijn, zou ik willen vragen of benadrukt kan wor den dat voor ons de zelfde tarieven gaan gelden als voor de rest van de Noordkop." Burgemeester Schipper zei dat dit juist het punt is waar alles om draait. „Wij willen voorkomen dat er verschil ontstaat tussen de inwoners van Texel en de rest van de kop van Noordholland. Wij doen er alles aan om dit te voorkomen." Gevaarlijk Op de Pontweg schijnen volgens Tine Krijnen opleggers van de Melkunie nogal eens gevaarlijk geparkeerd te staan. Het raadslid vroeg zich af of deze opleggers niet naar parkeer plaatsen kunnen worden verwezen. Wethouder Schilling zei toe de moge lijkheden te bekijken. Bodemonderzoek Gerbrand Poster vroeg zich af of in verband met de toekomstige bouw van woningen achter de noodslacht- plaats bodemonderzoek verricht gaat worden. Dit omdat de locatie vroeger dienst heeft gedaan als vuilnisbelt. Wethouder Schilling deelde mee dat aan deze zaak al wordt gewerkt. SV Oosterend houdt zaterdag een feestavond in een tent bij de kanti ne. Het begint om 20.00 uur. De avond wordt opgeluisterd met de verkiezing van sportploeg, sport vrouw en sportman van het jaar. Om 23.45 uur is de uitslag van een spe ciale prijsvraag, waarna het feest om 24.00 uur wordt afgesloten. Muzikale medewerking wordt verleend door de SVO-band. ..ledereen zal nu wel een hoefsmederij willen beginnen." aldus Erna Eelman-van de Kool. „ledereen zal nu wel „een hoefsme derij of een klauwverzorging" in een schuur beginnen. Als je toestem ming aan één persoon verleent, ga ik ervan uit dat in het vervolg ieder een toestemming krijgt. Daarom kan ik niet accoord gaan," aldus Erna Eelman-v.d. Kooi in een reactie op het voorstel om M. Boon uit De Cocksdorp een bouwvergunning te verlenen voor het plaatsen van een smederij en twee paardenboxen aan de Vuurtorenweg. Omdat het bouwplan in strijd met de bestemming eengezinshuizen is, moet een artikel 19 procedure worden ge voerd. Het VVD-raadslid ging als eni ge niet accoord met het voorstel. „Als je het zou toestaan op een A- bestemming kan ik er nog inkomen, maar op een E-bestemming vind ik het een onmogelijke zaak." Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: M. Schahidi, Ruyslaan 2, De Koog voor het plaatsen van een serre; W. v/d Werf, Californiëweg 144, De Koog voor het vergroten van een zomer huis, Californiëweg 186 te De Koog; Bouwver. Rochdale, Corn. Kruse- manstraat 75, Amsterdam voor het gedeeltelijk veranderen/vergroten van een zomerhuis, Californiëweg 127 te De Koog; H. Wuifing, Steinhausenstr. 2, Essen voor het gedeeltelijk veran deren/vergroten van een zomerhuis, Californiëweg 271 te De Koog; D. Treur, Van Goghstr. 33, Nunspeet voor het vergroten van een ber ging/entree, Californiëweg 76 te De Koog; E. Eising, Hans Lamers Platz 1, Kleve voor het vergroten van een zo merhuis, Californiëweg 180 te De Koog; H. Ellen, Buytengors 80, Den Burg voor het plaatsen van een ber ging; Drijver Bouw b.v., Schilderend 120, Den Burg voor het plaatsen van acht premie A-woningen en vier pre mie C-woningen, Duykerdam, Den Burg; J. Vonk, Mienterglop 9, De Koog voor het gedeeltelijk uitbreiden van een woonhuis. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Het aanbod van Riet Huitema-Vos (CDA) om voor financiering van de nieuwe waterzuiveringsinstallatie in Ecomare naast de gemeentelijke bij drage van f101.400,=, ook het tekort op het dekkingsplan van f78.600,= te „subsidiëren", is dinsdagavond middels een „uitgebreide stemverkla ring" van fractiegenote Nel Eelman- van het Veer teruggehaald. „In eerste instantie was een deel van onze fractie van mening dat de finan ciering van de waterzuiveringsinstalla tie niet ten laste zou mogen komen van de exploitatie van Ecomare Toen de realisering via een heel andere fi nanciële verdeling van de hogere overheden tot stand kwam, leek het gat van f78.600, ons in eerste in stantie niet billijk," aldus Nel Eelman. „Het gemeentelijk deel, 10 procent van de totale kosten, zou worden ge financierd uit de bovengrens van de algemene reserves. Uit informatie leek die grens in oktober - in de week van de commissie Welzijn - zo danig gevuld, dat eventueel ook het tekort van f78.000, er door gefi nancierd zou kunnen worden." „Eind oktober bleek die stand, na na dere berekeningen en verrekeningen, niet zo te zijn. Uit contact met Eco mare is gebleken dat men het met de regeling zoals die nu ter tafel ligt, wel redden zal. Natuurlijk zijn er best fi nanciële zorgen. We beseffen dat Ecomare in de toekomst nog wel eens aan zal moeten kloppen bij de raad. Wat ons betreft zullen ze dan geen gesloten deuren vinden." Uitvaartcentrum Gerbrand Poster veroorzaakte enige hilariteit met uitspraken over het te vestigen uitvaartcentrum, tijdens de behandeling van de grondverkoop aan Arie Maat. „Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, voordat u eindelijk met een voorstel bij de raad bent gekomen," aldus Poster. „Lang heeft u deze onderneming in het ongewisse gelaten om een zaak te verwezenlijken die voor ons alle maal van groot belang is. Op Texel wordt al tientallen jaren gewacht op een algemeen uitvaartcentrum. Het is een eindeloos verhaal geworden. Voor ons was de „Maat" al lang vol geweest. We zullen maar zeggen: „Eind goed, al goed" en ondersteu nen uw voorstel." Dat deden overigens alle gemeente raadsleden. Ate Rienstra (CDA) was echter van mening dat de gemeente Maat met de verlaagde grondprijs en de inrichting van een parkeerterrein toch min of meer subsidieert. „Als je het goed bekijkt is het een onderne ming, die zelf rendabel moet kunnen zijn. Wij begrijpen ook wei dat om tot exploitatie van een aula te ko men, gekozen moest worden voor deze prijs. Alleen gaat de gemeente er wel wat geld op toeleggen." Wethouder Barendregt was het met deze zienswijze niet eens. „Wij zien de verlaagde grondprijs niet als een gemeentelijke subsidie. Het is eerder een ingewikkelde constructie om niet de totale kosten op de schouders van Maat te laten neerkomen." Grondaankoop De Mars Erna Eelman-v.d. Kooi sprak zich als enige uit tegen de begrotingswijzi ging in verband met grondaankoop voor realisering van de derde fase van het bestemmingsplan Den Burg- De Mars. Op het stuk grond bevin den zich hokken voor stalling van paarden en opslag, de rest wordt verhuurd aan een aannemer, die het gebruikt als opslagterrein. „Ik heb begrepen dat de gemeente de grond aankoopt zoals hij er nu ligt," aldus Erna Eelman. „Houdt meewerken aan een oplossing ook fi nanciële medewerking in, zoals bij voorbeeld verplaatsing van het bedrijf naar het industrieterrein in Oude schild?" Wethouder Barendregt verklaarde hierover nog niets concreets te kun nen zeggen, maar dat dit wel tot de mogelijkheden kan behoren. „De grond is alleen te verwerven op deze wijze. We kunnen het aankopen on der voorwaarde dat het huidige ge bruik tot 1 mei volgend jaar wordt gedoogd. Dat is een normale afwik keling van zaken." Peter Bakker stelde dat het gedoo- grecht wel kan gelden voor opstallen, schuren en paardenboxen, maar niet voor de salonwagen op het terrein, die momenteel verhuurd wordt. Bak ker vroeg zich af of de gemeente moet zorgen voor herhuisvesting van de huurder. Barendregt antwoordde er van uit te gaan hiervoor in de tus senliggende periode een oplossing te vinden. Eelman-vd. Kooi stemde als enige te gen de begrotingswijziging. „De fi nanciële gevolgen zijn me te onzeker. Ik denk dat de gemeente in een na delige positie zit, als er nog onder handeld moet worden met degenen die nu van de grond gebruik maken."

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5