Boeiende komedie SVC hield aandacht vast Teamgeest en saamhorigheid belangrijk in kleine Commando-overdracht op De Mok Zaalvoetbalprogramma Texelse kotter vist „langste" haring op Ledenvergadering dh! Vlielander speurt nai( gestrande bruinvissi inb| )f Stapje tem :p PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 NOVEMBER SD Ernst-Jan de Graaf schept Anne Kemper 11en Rob Bodegraven een bordje ..giftige" champion- soep op. Sportvereniging De Cocksdorp heeft met de komedie „Trouwen is altijd een risico" het publiek een plezierige avond bezorgd. De keuze van het stuk van Saul O'Hara was een goe de. Humor en spanning wisselden el kaar in snel tempo af. Hoofdrolspelers Anne Kemper en Rob Bodegraven leverden zaterdag avond uitstekend spel. Het publiek had er aan het eind van de avond dan ook graag een enthousiast ap- palaus voor over. Overste John Brockelsby (Rob Bode graven) en Lydia Barbent (Anne Kern- per) hebben ieder al zes huwelijken achter de rug als ze elkaar ontmoe ten. Voor alletwee geldt dat ze tot nu toe uitsluitend getrouwd zijn met de opzet de altijd zeer rijke partners zo snel mogelijk het hoekje om te hel pen. Inspecteur Cambell (Gerard Mo- nen) heeft sterke vermoedens dat het allemaal geen zuivere koffie is, maar bewijzen kan hij niets. Zowel Broc kelsby als Barbent zoeken - in ver band met de erfenis - steeds echtgenoten uit die totaal geen fami lie hebben. Als de twee elkaar ont moeten, zitten ze er uiteraard warmpjes bij. Het kan natuurlijk niet uitblijven, heel snel wordt een zeven de huwelijk met een „rijke partner" gesloten. Om een lang verhaal kort te maken: de snoodaards worden, hierin bijgestaan door de „perfecte" butler Perkins (Ernst-Jan de Graaf), uiteindelijk slachtoffer van elkaar. Verrassend Het spel bevatte aardige vondsten. Vooral de start van het tweede be drijf was verrassend. Na opening van het doek stortte - op een nog geheel leeg toneel - voor de ogen van de Woensdag 22 november: 16.45 u. De Koog 2-Texel 8 (j) 17.15 u. Texel 1-Gamma 2 (j) 17.55 u. Texel 2-Casino 3 (j) 18.35 u. Casino 2-Gamma 19.25 u. De Krim-Casino 1 20.15 u. Casino 7-ZDH 3 21.10 u. Casino 4-De Koog 2 22.05 u. ZDH 2-Texel 4 Zaaldienst: Mantje Donderdag 23 november: 17.15 u. Texel 4-0osterend 1 (j) 17.55 u. Mantje 2-Klif 3 18.45 u. Casino 3-Albert Heijn 19.35 u. Texel-Jelleboog 2 20.25 u. Nioz-Tex.BV 3 21.15 u. Gempo-Oosterend 2 22.05 u. Gamma 5-Casino 6 Zaaldienst: Gamma Vrijdag 24 november: 17.00 u. Gamma 1-Casino 2 (j) 17.45 u. Klif 5-Texel 5 18.35 u. Oosterend-De Koog 4 19.25 u. Tex.BV-Sporting Strabo 20.15 u. Klif 2-De Krim 2 21.05 u. Mantje 3-Jelleboog 3 21.55 u. Texel 6-RAB 2 22.45 u. Oosterend 3-Klif 6 Zaaldienst: RAB Maandag 27 november: 17.00 u. De Koog 2-Casino 5 (j) 17.30 u. De Koog-Oosterend 2 (j) 18.15 u. Texel 2-Casino 4 (j) Zaaldienst: Albert Heijn nietsvermoedende toeschouwers met veel kabaal een koperen kaarsen kroon naar beneden. Niet wetende of dit incident er nu bijhoorde of niet, besloot het publiek na enige aarzeling in schallend gelach uit te barsten. Al snel werd duidelijk dat het vallen van de lamp een eerste „moordpoging" van één der echtelieden moest voor stellen. Heel aardig om te zien was ook een scène waarin championsoep gegeten wordt. Het tweetal heeft, zonder het van elkaar te weten, giftige pad destoelen aan de champions toege voegd. Aan tafel, niet wetende dat butler Perkins de giftige paddestoelen al lang verwijderd heeft, proberen beiden de ander de eerste hap te la ten nemen, wat tot komische situa ties leidt. Vaart Anne Kemper zette Lydia Barbent uit stekend neer. Zij hield dankzij een uitstekende timing de vaart in het spel, iets dat zeker ook voor haar te genspeler Rob Bodegraven geldt. An ne Kemper acteerde echter ook als zij even geen tekst voor haar reke ning hoefde te nemen. Haar ge- zichtsmimiek sprak af en toe boekdelen en maakte tekst in feite overbodig. Rob Bodegraven leverde ook een knap stuk werk af. De geaffecteerde „overste" viel geen enkele maal uit zijn rol. Hij slaagde erin een domine rende persoonlijkheid op de planken te brengen, die het midden hield tus sen een (letterlijke) lady-killer en een naïeveling a la Ollie B. Bommel „de heer van stand." Onberispelijk Ernst-Jan de Graaf trad voor het voetlicht als de onberispelijke butler Perkins, die de zaken onopvallend in goede banen probeert te leiden. De Graaf zette een butler neer die er wezen mocht. Zijn statige houding verliet hem geen moment en tot het einde toe bleef hij de indruk wekken de zaken achter de schermen wel even te regelen. Zelfs in afwachtende houding - met zijn neus in de lucht - bleef hij spelen, door met zijn ogen de zaken in de peiling te houden. Gerard Monen vertolkte de rol van in specteur Cambell, die zijn uiterste best doet de echtelieden te ontmas keren. Monen zette een bedachtza me, evenwichtige inspecteur neer. Een figuur waarbij het publiek na de turbulente ontwikkelingen rond de moordzuchtige echtelieden, even bij uit kon blazen. Moederlijkheid Ria Zoetelief was te zien als Honoria Dodd, directrice van een privéschool. Zij kwam als goedige directrice, die het beste met haar moeilijk opvoed bare jongeren voor heeft, geloofwaar dig over. Met een juiste dosis moederlijkheid wist zij haar twee leerlingen, gespeeld door Astrid Pe ters en Hans Zuidema, de les te lezen. Hans Zuidema speelde de populaire jongen, die zich van de Engelse tradi ties bitter weinig aantrekt. Een rol die hem op het lijf geschreven leek. Aan de reacties van het publiek te oorde len, was dat ook zo, hij had de la chers van meet af aan op zijn hand. Ook Astrid Peters kweet zich goed van haar taak. Haar manie tot het stelen van allerlei zaken wist ze on opvallend te verweven met haar lief de voor butler Perkins. Haar afhankelijkheid van hem kwam goed over. Els Ooyevaar tenslotte vervulde de rol van pedagoge Mary Fletcher. Zij zette een kordate tante neer, die het hoofd koel tracht te houden, maar uiteinde lijk toch bezwijkt voor de aanhouden de liefdesverklaringen van leerling Hans Zuidema. Struikelen Hoewel er alom goed gespeeld werd en het stuk boeiend was, deed zich af en toe toch een struikelblokje voor. De tekst van het stuk was af en toe zo moeilijk gesteld, dat het geen normale spreektaal meer was. Hierdoor leek het alsof de tekstvast heid af en toe even haperde. In wer kelijkheid kregen de spelers de zinnen echter gewoon niet uit de mond. Jammer, maar niet storend genoeg om de goede indruk te over schaduwen. De souffleuse, Carien Graaf, was ge durende het eerste bedrijf - dat zich afspeelde op een voorzetpodium - tot verrassing van het publiek, zichtbaar. Haar aanwezigheid was mogelijk om dat het bedrijf zich afspeelde op een terras. De erbij zittende souffleuse deed speels aan, omdat het net leek De nieuwe commandant van de Joost Dour- lein kazerne, luitenant-kolonel der mariniers E.G. de Koning. Luitenant-kolonel der mariniers E.G. de Koning (44) is gistermiddag offi cieel geïnstalleerd als commandant van de Joost Dourleinkazerne. Hij volgt daarmee luitenant ter zee spe ciale diensten der mariniers tweede klasse oudste categorie R.W. Kuling op, die deze functie enige maanden heeft waargenomen en als eerste of ficier aan het amfibisch oefenkamp verbonden zal blijven. Volgens de nieuwe commandant is de teamgeest en saamhorigheid in een kleine kazerne zoals op Texel be langrijk. „Er is maar weinig voor no dig om de stemming te laten omslaan. In een grote kazerne valt het minder op als er iets fout gaat. Hier moet ik meer bezig zijn op het persoonlijke vlak". E.G. de Koning woont in Meteren, bij Geldermalsen. Hij is geboren op de Antillen. Op zijn twintigste kwam hij naar Nederland om een officiersoplei ding te volgen. „Op Curapao zijn ma riniers gestationeerd. Toen ik op de Mulo zat wist ik al dat ik dat ook wilde worden. Mijn leraar Nederlands drong er op aan dat ik eerst de school af maakte en daarna nog naar de HBS zou gaan. Dan kon ik ten minste officier worden. Ik moet zeg gen dat ik er geen spijt van heb gehad dat ik zijn raad heb opge volgd", vertelt de nieuwe com mandant. Het beviel hem goed in Nederland. Hij voelde zich er snel thuis, maar werd in 1977 overgeplaatst naar zijn voormalige vaderland. „Het was de bedoeling dat ik er drie jaar zou blij ven, maar dat werden er uiteindelijk vijf". Vergelijking Na een periode als commandant van de Tweede Amfibische Gevechts groep in de Van Braam Houckgeest- kazerne in Doorn is De Koning nu op Texel aangesteld als commandant. „Ook een eiland, net ais Curapao, maar daar houdt de vergelijking mee op". Hij kent het kamp een beetje van opleidingen die hij er zelf heeft gehad. „In 1976 ben ik bij de kik vorsmannen in Den Oever terecht ge komen en met hen ben ik ook vaak voor oefeningen hier geweest. Maar als deelnemer aan een opleiding of als leidinggevende zie je het kamp zuiver als een logistieke basis. Je hebt er geen benul van wat er alle maal gaande is, tenzij je daar in de oefening mee wordt geconfronteerd", aldus De Koning, die zich enige we ken geleden meer in het wel en wee van de Joost Dourleinkazerne heeft verdiept. Hij heeft het nadeel dat hem geen overgangsperiode is ge gund, waarin hij door de vertrekken de commandant langzaam zou zijn voorbereid op de werkzaamheden. Na het vertrek van commandant Roffel werden de zaken tijdelijk waargeno men door R. Kuling. „Daarmee heb ik eigenlijk weer erg geboft. Hij blijft na melijk als eerste officier en weet na tuurlijk precies hoe het hier draait". Meer organisatorisch Het werk dat De Koning op Texel staat te wachten verschilt aanmerke lijk van wat hij in Doorn deed. „Daar was ik verbonden aan een operatio nele eenheid, terwijl het hier gaat om het draaiende houden van een kazer ne. Ik zal me hier meer moeten ver diepen in hoe zaken organisatorisch in elkaar zitten. Het is niet zo dat ik hier alleen maar achter mijn bureau hoef te zitten, want hier gebeurt bui ten ook veel. Maar ik ben toch wel een beetje gelimiteerd qua werkplek". Het spijt hem wel een beetje dat hij minder bij de actieve uitvoering van het werk betrokken kan zijn. „Ik zou best tot mijn vijftigste bij de troep willen blijven, maar op gegeven mo ment houdt het op en er zijn natuur lijk andere leidinggevende functies die belangrijk werk met zich mee brengen". Vertrouwen De Koning vindt het belangrijk dat hij kan vertrouwen op zijn medewerkers. „Je zal het met zijn allen moeten doen. Natuurlijk moet men er van opaan kunnen dat men bij mij terecht kan als er problemen zijn. Dat moet wederzijds zijn. Veel mariniers kennen me al. Ze weten hoe ik denk en wat voor werkwijze ik er op na hou. In de logistieke afdeling zitten echter mari nemensen en daar ken ik er niet zo veel van. Dat is een kwestie van even aftasten, van beide zijden". Het staat nog niet vast hoelang De Koning commandant van de Joost Dourleinkazerne blijft. „Ik weet dat het hoofdkwartier erover denkt om me in 1991 naar de West te laten gaan, maar daar voel ik niet zoveel voor. Ik woon hier prettig met mijn vrouw en twee zoons". De nieuwe commandant heeft Texel uitgebreid verkend. „Als ik te lang tussen vier muren zit word ik zenuw achtig, dus als ik ergens kom ga ik echt even op onderzoek uit. Heel lang geleden ben ik hier ook op va kantie geweest. Ik denk dat er veel is veranderd". Hij vindt het geen pro bleem om heen en weer te moeten rijden naar zijn woonplaats. „Als je dit werk doet weet je dat het risico bestaat dat je een plaatsing ver van je woonplaats krijgt. Dat is de conse quentie. Het gezin is er aan gewend. Mijn zoons lossen problemen zelfstandig op, maar het is toch wel makkelijk als de ouwe heer thuiskomt en dan springen ze toch wel eens op mijn nek". Struikelblok De bootverbinding met het eiland vindt de commandant het grootste struikelblok van het forenzen. „Je moet er altijd rekening mee houden. Ik heb me nooit druk hoeven te ma ken over hoelang ik ergens bleef, al was het midden in de nacht. Dat is nu wel anders". Verbeteringen doorvoeren waardoor doelmatiger kan worden gewerkt vindt De Koning een belangrijk ant woord op het personeelstekort dat er is in het kamp. „De mensen die het De nieuwe commandant II.I met zijn voorganger en tevens eerste officier R.W. Kuling. Dinsdag 21 november Om 19.15 uur zet de gemeente raad de behandeling van de ge meentebegroting 1990 voort. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Batman". De Werkgroep Dialect van de Historische Vereniging heeft een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor be langstellende niet-leden, aanvang 20.00 uur. Woensdag 22 november De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt een standpunt in genomen naar aanleiding van de inspraakreacties op het bestem mingsplan De Mars: aanvang 19.30 uur. De Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk heeft in d'Ouwe ULO een openbare bestuursvergade ring: 20.00 uur. alsof zij op haar gemak in een boekje zat te lezen. Die indruk werd nog versterkt omdat ze bijna niet in actie hoefde te komen. Aan de regie, in handen van Björn Ezerman, was zichtbaar veel aandacht besteed. Het décor tenslotte was zowel functio neel als mooi. Sportvereniging De Cocksdorp kan al met al terugkijken op een geslaagde avond. Bemanningsleden van de TX52 heb ben afgelopen vrijdag een haring met een recordlengte van 36 centimeter opgevist. Volgens Schipper Bram van Dijk is een dergelijke lengte bij een haring nog niet eerder gemeten. werk doen moeten er echter van overtuigd zijn dat het een verbetering is, als iets wordt aangepast. Het heeft geen zin om iemand anders te laten werken omdat ik dat graag wil. Men moet er zelf achter staan. Kijk, we zitten hier in een moeilijke positie. We hebben een krappe behuizing, het is een ouwe kazerne. Het moet zo leefbaar mogelijk worden gemaakt". Er zijn plannen voor een nieuw hoofdgebouw, dat eind 1991 gereed moet zijn. Een goede verstandhouding met de Texelse bevolking vindt de comman dant zeer belangrijk. „Public relations is nodig, maar we moeten de gulden middenweg vinden om overbelasting van het personeel te voorkomen. Kijk, assistentie bij evenementen heb ik het niet over. Dat is vaak lang van tevoren in te plannen. Maar het ont vangen van bezoekers in het kamp, dat geeft wel eens extra werkdruk. Het wordt door onze mensen graag gedaan, want er wordt meestal toch blijk van waardering gegeven voor het werk dat wij doen. Natuurlijk is Donderdag 23 november De najaarsexpositie van kleindie- rensportvereniging „Kotex" is van 20.00 tot 22.00 uur gratis te bezichtigen in het gebouw in De Mars. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt ove aanleg van picknickplaatsen, vei vanging van de sportvloer van het Eierlandsche Huis, het jaar verslag van Gemeentewerken, speelwerktuigen voor het Pael- werck, het aankopen van kunst werken, verandering van de verlichting van de School met di Bijbel te Oosterend, aanschaf v» een cv-installatie voor de Burge meester De Koning-hal, vernieu wing van meubilair van het raadhuis en het jaarverslag van De Bolder. kke Hoogwater Oudeschild Di. 21 1.40 en 13.3fisl Wo. 22 2.35 en 14.51 Do. 23 3.44 en 16.1 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. De zon komt l! november op om 8.06 uur en gaat onda om 16 44 uur. 20 november laatste »t kwartier; 22 november doodtij. tO ng Donderdag houdt SV De Koog de A jaarlijkse ledenvergadering. Alle l( ter worden uitgenodigd hierbij aanwa hc te zijn. De vergadering zal plaatsi den in de kantine en begint om ui 20.30 uur. Dirk Bruin, werkzaam bij de Harlt Courant, is op zoek naar mensen Co oude dagboekgegevens hebben, 11 waarin gestrande bruinvissen of t ke dere walvisachtigen voorkomen. I e elke suggestie is hij erkentelijk. Te ti fonische reacties graag aan Bezot aa kerscentrum Vlieland, tel. Dir 05621-1700 of aan Bruin privé, le lg 05621-1736. e '9 tl dat prettig. Maar het moet niet tl koste gaan van de normale werk- zaamheden. We zijn een opleidinj lr( kamp en daar moet de meeste je' aandacht aan worden gegeven" e| Luitenant ter zee speciale dienste P1 Kuling heeft, met de komst vand nieuwe commandant, eigenlijk we een stapje terug gedaan. „Ach, hi P was wel een voorspelbaar stapje P' is een leerzame periode geweest, 't is een voordeel als je iets over ma M nemen dat goed functioneert en 1 waar je al redelijk bent ingewerkt' Bl vertelt Kuling, die nog een half jaa 11 als eerste officier zal aanblijven. 6 J mei vertrekt hij naar Aruba. Kuling vindt het een aantrekkelijk idee om op het eiland in een later stadium voor langere tijd commas dant te worden en ook privé wil k graag terugkomen. „Ik vind Texel mooi en heb hier ook wel zomerva kanties doorgebracht met mijn vro en zoontje. Het is plezierig om hier werken".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2