meelclub hielp bij esentatie boek Begrotings-diversen 5» „Geen vooringenomen standpunt tegen Texelpromotie innemen" OPGETEKEND Opgetekend en niks gelogen" haker Cornelissen D ware vechtjas Uitslagen IBOP Fjordenpaarden Diabetes-collecte en niks gelogen Burgemeester in reactie: Deelname kerken aan actie voor Roemenië Nepal-avond Baptistengemeente Rijden door rood R f)AG 24 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 11 meest karakteristieke toneelclub „Zuid-Eierland" liet zich lagavond op eigen terrein inschakelen bij de presentatie van oek „Opgetekend en niks gelogen" dat is geschreven door ilmus (Pip) Barnard uit Oosterend en van foto's is voorzien Pieter de Vries uit Den Burg. Als onderdeel van de plech- eid die was aangericht rond de aanbieding van het eerste nplaar van het boek voerde de club fragmenten op van het pel „Engeltje", dat de club twee jaar geleden met veel suc- voor het voetlicht bracht in „de kapel". 464 dat met het boek te maken had spoedig duidelijk voor de ver- Je genodigden, die het merk- lig hadden gevonden dat zij je presentatieplechtigheid naar Fgelegen houten kerkgebouwtje id Eierland hadden moeten ko- Een van de hoofdstukken van oek bestaat namelijk uit een be ving van de betreffende toneela- Dmsdag werd van het stuk een verkorte versie gebracht, maar rest ging het er net zo toe peen echte toneelavond, corn- net fel brandende oliekachel, :mg en zelfs hete chocolademelk allemaal. Het fijne afwijking van het Eierlandse ge was echter het bordje „ap- i" dat na afloop van de lelling vanuit het souffleerhok oog werd gestoken, iver Pip Barnard legde vervol- Cornelisse constateerde maan vond in De Lindeboom tijdens edstrijden voor de interne com- e van schaakclub En Passant ijn schrik dat hij door een on- rtendheid in de opening twee li had verwisseld, met als ge jat tegenstander Martien Witte enkele zetten een pion voor- Jen vervolgens een krachtig ini- f ontwikkelde. juist in deze moeilijke fase Ie Cornelisse zich een ware met allerlei kleine tegendrei- ii slaagde hij erin zich staande iden. In het eindspel dat itte overbleef schoot Martien een enorme bok, waardoor ilisse een stuk en daarmee de won. Met een compromisloze of-niets-strategie trachtte Henk ma Rinus Vittali uit balans te |en; hij offerde twee pionnen mogelijke aanvalskansen. Vittali seerde echter met genoegen het ïboden materiaal, sloot vervol de rijen en zette na enig her- eren een dodelijke tegenaanval iel Riegman ontsnapte tegen en Birkenhager aan een nieuwe daag. Op zeker moment ver- sselde Riegman geheel onnodig stuk waarna hem niets anders steef dan een wanhoopsaanval, «i het hem zowaar nog lukte Bir- iger de stuipen op het lijf te ja- die gauw remise aanbood toen ïigingen tegen zijn koning con- begonnen te worden. Kees (imaker trachtte Paul Eelman te ssen met de Grünfeld-lndische idiging. Eelman is weliswaar groot kenner van de schaakthe- maar slaagde er toch in met een gezonde zetten de duidelijk be stelling te krijgen. In het eindspel ite Kistenmaker op het nippertje waardoor beide spelers hun S|e bij de eerste vijf in de interne Petitie handhaven. De topper tus- ioploper Jaap Dros en de verras- Inaar de tweede plaats lestoten Taeke van Lingen 4de uit in een spannend duel. Imgen bediende zich van de zo- amde doorschuifvariant van het sen slaagde erin een voordelig fcnspel te bereiken. Maar toen ten actie ondernam op de da- eugel reageerde Van Lingen ver- 4 waarna hij in enkele zetten in toze positie terecht kwam. Op sventwintigste zet werd hij par- matgezet. Toevalligerwijs speel- f'ans Eijgenraam en Rogier Daan *e tafels verderop diezelfde Fran- 'sorschuifvariant. De spanningen hoog op en met elke zet werd lelling gecompliceerder en ge- l'lter voor beide partijen. De spe- toen eieren voor hun geld en i een afwikkeling in die tot een thte remise leidde. Nico van Hee- slaagde erin een onaantastba ar in het centrum te posteren, 'tetse Pranger nauwelijks kans ^enspel gaf. Toen Pranger tóch "braakpoging ondernam werd zijn stukken door Van Hee- gearresteerd. tin. d tt'lke-K Bruining 0-1; G Zoetelief-E. de rlte; M. Birkenhager-R. Riegman VA - Va iWl-K. Kistenmaker VA -14N. v. rSen-W Pranger 1-0; M witte-P. Corne- t; H Broekema-R Bakelaar 0-1; R *aarn-R Daan VA - VAT. van Lingen-J. 1- H. Tuinema-M. Vittali 0-1. gens uit dat men heel bewust een der in het boek voorkomende locaties had uitgezocht als plaats voor de presentatie. De kapel „Bethel" was bovendien zeer geschikt, in tegenstel ling tot andere plaatsen die in het boek worden beschreven, zoals de eendekooi van Hin, de ingezakte schapenboet bij Akenbuurt en de ge meentelijke vuilstortplaats. Barnard legde ook iets bloot van het idee dat aan het boek ten grondslag had gele gen: de beschrijvingen moesten gaan over gewone Texelse mensen en din gen „waarvan iedereen wel iets ver moedt maar waar niemand het fijne van weet". Oude wens Henk van Wijk van uitgeverij Lange- veld de Rooij vertelde dat Barnard, die part time in het L R-bedrijf werkzaam is, al lang het plan had ge koesterd om een bijzonder boek over Texel te schrijven en dat hij hem graag die gelegenheid had gegeven. Het idee voor de opzet van het boek was overigens afkomstig van foto graaf Pieter de Vries. De enigszins gezwollen aanbevelingstekst op de achterkant van het boek citerend zei Van Wijk dat schrijver en fotograaf er in elk geval in waren geslaagd om te tonen hoe bijzonder gewone dingen en mensen kunnen zijn. Hij noemde het een welkome aanvulling op het vele dat reeds over Texel is gepubli ceerd. Van Wijk kondigde tenslotte aan dat besloten was het eerste exemplaar van het boek te geven aan Harry de Graaf, omdat deze deze ideeën had aangeleverd en de schrijf- lust van Barnard had gestimuleerd. Voor De Graaf was dat een volslagen verrassing („als ik dat geweten had, had ik wel een mooi pak aangetrok ken") maar hij toonde zich dankbaar voor de geste. Pip Barnard op zijn beurt uitte zijn waardering voor het vertrouwen dat Henk van Wijk in hem had gehad door de uitgever te verblijden met een worst... Fraai „Opgetekend en niks gelogen" is een bijzonder boek. Inderdaad gaat het over mensen en zaken waar elke Texelaar wel eens over gehoord heeft, maar de manier waarop Bar nard erover vertelt is uniek en getuigt van een uitzonderlijke belangstelling Bij manege Bornrif in De Koog en bij Martin Kikkert in Den Burg zijn maandag IBOP (Instelling Bruikbaar heids Onderzoek Paarden) proeven afgenomen bij enkele Fjordenpaarden door B. van Bon, inspecteur van het Fjordenstamboek en C. van Willigen van het Landbouwschap. De 18-jarige merrie Mariska van Bornrif haalde een A voor de trek- proef. De 4-jarige ruin Ferdi van Maarten Boon uit De Cocksdorp kreeg een B. Bij de zadelproef waren B- kwalificaties weggelegd voor de 8-jarige Bellefleur, de 3-jarige Gitan (beiden van Bornrif) en de 10-jarige Zara (van Nisheeta Barnard). De 7-jarige Caramel (Bornrif) kreeg een C. De drie Fjorden van Martin Kikkert deden het uitstekend in hun trekproe- ven. De 17-jarige Rebecca haalde een AA en is nu preferent-keurmerrie. De 8-jarige Brigitte haalde, net als de 4-jarige Feytje een A-kwalificatie. Op Texel heeft de landelijke collecte „Geef 's voor Diabetes" 76247,45 opgebracht. Met de opbrengst kan het wetenschappelijk onderzoek naar het ontstaan en de bestrijding van Diabetes Mellitus worden voortgezet en uitgebouwd. Wie de collectant heeft gemist kan alsnog een bijdrage overmaken op gi ro 5766 of banknummer 707070805 t.n.v. Diabetes Fonds Nederland te Amersfoort. De Texelse opbrengsten per dorp: Oudeschild 7468,40, Den Hoorn 7168,85, De Koog 7314,75, De Cocksdorp 7264,85, Eierland 7749,90, De Waal 7141,15, 't Horntje 7122,65, PH-polder 745,40, Ooster end 7756,90, Den Burg en omgeving 73214,60. Door W. (P;p) Barnard en PiettT de Vries Henk van Wijk overhandigt het eerste exemplaar van het boek aan Harry de Graaf (foto Dirk Kuiter). voor de mensen en hun dagelijkse omgeving. De verhalen zijn geen in terviews of reportages, maar aan schouwelijke vertellingen waarin zeer veel interessant feitenmateriaal is verwerkt. Deze „optekeningen" laten zich zeer makkelijk lezen, mede dank zij een bescheiden portie fijne humor die erin is verwerkt. Opmerkelijk is de hier en daar wat ouderwets aandoen de, maar zeer beeldende schrijfstijl. Het strekt de schrijver tot eer dat hij geen enkel ogenblik is gezwicht voor de verleiding om bepaalde personen of toestanden belachelijk te maken. Hij laat alles in zijn waarde, sterker nog, de aanpak is zodanig dat hij waarde lijkt toe te voegen. Bijzonder is dat het hele boek in de derde per soon is geschreven. Barnard be schrijft volledig met eigen woorden wat hij heeft ontdekt maar laat zijn onderwerpen niet zelf aan het woord. Desondanks weet hij de personen le vensecht te schetsen. Niet alledaags zijn ook de foto's waarmee Pieter de Vries het boek heeft geïllustreerd. Niet alle platen zijn even indrukwekkend maar bijna alle foto's - met het voor de stijl van De Vries typerende duistere toon - dragen bij aan de sfeer. Daarbij is het boek technisch ook nog fraai uitgevoerd: mooi drukwerk op royaal dik papier. Maar dat mag ook wel, gezien de prijs van f39,90. „Ik vind het jammer dat de PvdA en de PSP tegen gemeentelijke deelna me aan de Stichting Texelpromotie zijn", aldus burgemeester Schipper dinsdagmiddag in zijn reactie op de algemene beschouwingen. Hij vond het geen goede zaak dat beide par tijen een vooringenomen standpunt innemen. „Ik wil u in een discussie hierover met argumenten overtuigen van de noodzaak om mee te doen", kondigde Schipper aan. Burgemeester Schipper is bang dat ook andere deelnemers afhaken als de gemeente niet meer meedoet aan Texelpromotie. „Het VVV heeft zich bewezen. Landelijk kan men er een voorbeeld aan nemen". Het college van b en w komt binnenkort met een voorstel over participatie in de Stich ting Texelpromotie Zondagochtend kunnen in alle Texel se kerken pakken koffie (bonen) wor den ingeleverd ten bate van de actie „koffie voor Roemenië". Doel is de Roemeense bevolking met de feest dagen van koffie te voorzien. In het Oostblokland is koffie namelijk heel duur, zodat de mensen moeten spa ren om met Kerstmis een kopje koffie te kunnen drinken. De actie is een initiatief van het Leger des Heils. De ze organisatie heeft de kerken ge vraagd aan de actie deel te nemen. Na zondag kunnen de koffiepakken ook worden ingeleverd (tot 1 decem ber) bij: Janneke Buitenzorg, Vloedlijn 17, en Wil Gaasbeek, Burdetstraat 18. In de Baptistengemeente, Julia- nastraat 11, wordt zondag vanaf 19.00 uur een avond gehouden over Nepal. Aan de hand van dia's zullen Wim en Riet van Brakel, die enkele jaren in dit bergstaatje in het Himalaya-gebergte hebben gewerkt, vertellen wat het betekent om er te wonen en te werken. Mensen, cul tuur, het medische werk en de plaats van de christelijke gemeente in een hindoe-koninkrijk zijn onderwerpen die aan de orde komen. De Van Bra kels werden vier jaar geleden uitge zonden door de International Nepal Fellowship (INF). Wim van Brakel werkte er als arts in de lepra- en tu berculosebestrijding. De INF is een internationale, interkerkelijke zending sorganisatie die al 37 jaar middels gezondheidsprogramma's tracht ver betering te brengen in de leven somstandigheden in Nepal, dat tot de tien armste landen van de wereld be hoort. Na afloop van de avond is er voor alle aanwezigen gelegenheid om nog een kopje koffie te drinken, ledereen is welkom. De burgemeester merkte op dat deze begrotingsbehandeling de laatste is van de raad in deze samenstelling. Hij was blij met alle resultaten die af gelopen jaar weer zijn behaald. „Bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen zullen de burgers een oordeel over u uitspreken. Hoe dat ook zal uitpakken, men kan u met verwijten dat u niet voldoende inzet voor de gemeente hebt getoond". Betaald voetbal? Schipper was het oneens met VVD- fractievoorzitster Erna Eelman dat af spraken moeten worden gemaakt met personeelsleden die op kosten van gemeente Texel zijn opgeleid, om te voorkomen dat ze naar elders solli citeren. „Dat belemmert hun carrière en daarnaast houdt het de doorstro ming tussen gemeenten onderling te gen. Wij profiteren ook van mensen die elders zijn opgeleid en hebben daarvoor tot nu toe gelukkig nog nooit een rekening gekregen van een andere gemeente. Als dat zou gebeu ren gaat het op betaald voetbal lijken' De burgemeester betwijfelde het of verlaging van de prijzen voor raads- en commissiestukken de belangstel ling van burgers hiervoor zou vergro ten. Dit voorstel staat in de algemene beschouwing van de PvdA. „De stuk ken liggen voor iedereen gratis ter in zage en daar wordt weinig gebruik van gemaakt. De prijs die nu voor de vergaderstukken wordt gevraagd is eigenlijk te laag, het kan niet uit". Gokautomaten Alle raadsfracties zijn het erover eens dat het aantal horecabedrijven op Texel moet worden beperkt. Over hoe dat moet gebeuren wil de burge meester zich beraden. „Het kan bij voorbeeld met maatregelen op planologisch gebied, via de Algemene Politieverodening of de Drank- en Ho- recaverordening. Het heeft onze aan dacht, evenals de gokautomatenproblematiek", aldus de burgemeester. Schipjjer was het eens met CDA en PSP dat de politie niet alleen aan dacht moet besteden aan De Koog. Dat is echter alleen mogelijk als er meer personeel bijkomt of minder tijd in De Koog wordt gestoken. De bur gemeester streeft naar een evenwich tig beleid met de beschikbare middelen. „Dirk Terpstra heeft gesproken over het onduidelijke taalgebruik van de gemeente. Dit vat ik op als een sig naal en we zullen ons erover buigen", besloot Schipper. De politie bekeurde deze week twee Texelaars voor het negeren van rood licht bij 't Horntje. Twee bromfietsers kregen een verbaal wegens opvoering en rijden door de Weverstraat. De belangrijkste wijzigingsvoorstellen en besluiten die de gemeenteraad in de begrotingsvergadering dinsdag avond heeft gedaan en genomen, staan in het grote verslag elders in deze krant. Hier volgt een greep uit wat verder werd gezegd tijdens de discussie. Besloten werd om in principe 730.000,- uit te trekken voor de in ventarisatie van scheepsarcheologi sche vondsten. Met de provincie zal nog worden gepraat over een bijdra ge van die zijde. De 730.000,- zal ten laste van de post onvoorzien worden gebracht. Peter Bakker (PSP) hield een plei dooi om in de woningbouw-sector niet langer te kiezen voor jongeren- woningen of seniorenwoningen. „Er zou sprake moeten zijn van één type 1- of 2-persoonswonmg voor alle leeftijden. Deze woningen zijn dan flexibel inzetbaar." Over de bovengrens van 47.000 toeristische slaapplaatsen zei Peter Bakker dat hij een rem wil op groot schalige bouwprojecten voor vakan tiehuizen. Hij pleitte voor een reserve, zodat kleine ondernemers de kans houden om ook nog wat te bouwen. Wethouder Daan Schilling bleek het hartgrondig met hem eens. „Dit had ik zelf kunnen bedenken." Ate Rienstra (CDA) deed ook een duit in het zakje in de discussie over wel of niet verlengen van de deelna me aan de promotiestichting. Hij vindt dat de gemeente zeker wéér moet bijdragen. De stelling van PvdA en PSP dat de gemeente al voldoen de doet zoals het schoonhouden van het eiland, zorgen voor een goede in frastructuur en deelnemen in voorzie ningen zoals het zwemparadijs, werd door Rienstra niet onderschreven. „Je moet de reclamekant hiervan los zien." Gerbrand Poster hekelde het functioneren van de VVV: „Het on derzoek naar de effectiviteit van de promotiecampagne toont aan dat de VVV twijfelt aan zichzelf. Een brevet van onvermogen." „Het aandeel van de VVD in de acties voor maatregelen tegen de kustafslag is onderbelicht gebleven", liet Erna Eelman (VVD) weten. Zij herinnerde de anderen nog eens fijnt jes aan de vragen die VVD-kamerlid Piet Blauw na zijn werkbezoek aan Texel aan toenmalig minister Smit- Kroes had gesteld. „Hieruit blijkt wat de afkorting VVD eigenlijk betekent: Visie, Vaardigheid, Discipline." De overige aanwezigen morden wat over haar opmerkingen en lieten blijken dat èlle acties tot het voor Texel gun stige resultaat hebben geleid. In de wandelgangen was bijvoorbeeld een nog nauwelijks bekend succesje van het Texelse CDA te horen: die had weten te bereiken dat een zinsnede over directe maatregelen voor de Texelse kust in het landelijke CDA- verkiezingsprogram werd opgenomen. Burgemeester Schipper vertelde dat met de horeca „heel goede" afspra ken zijn gemaakt over de dag na Ou we Sunderklaas. Welke dat zijn zal binnenkort worden bekendgemaakt. De burgemeester zei dat na De Koog nu ook het overleg met de horeca in Den Burg goed op gang is gekomen. Verder zei hij: „Ik krijg de indruk dat heel Texel nu denkt dat de burge meester ten strijde is getrokken te gen de alcohol. Dat is niet zo. Het is alleen mijn plicht de leefbaarheid bin nen de gemeenschap in de gaten te houden. Een horecastop kan een in strument zijn om dat doel te berei ken." De gemeente zal opnieuw proberen de gevaarlijke fietspad-oversteek op de Nieuwlanderweg (bij „Pomona") te verleggen. Daarvoor is het nodig dat grond van derden wordt verwor ven. Wethouder Schilling: „Anderhalf jaar geleden hebben dat heel serieus geprobeerd, maar toen konden we geen overeenstemming met de eige naar bereiken. Ik beloof: we zullen het nogmaals proberen en misschien met andere middelen." Nel Eelman-van 't Veer pleitte voor één overkoepelende instantie op het gebied van thuiszorg. Coördinatie van het werk in de wijk, dat nu door ver schillende organisaties wordt verricht, zou een grote stap vooruit zijn vol gens de CDA-vrouwe. Met een eventueel stoplicht op de kruising Hoorderweg/Pontweg zou een „groene golf"-effect kunnen worden bereikt, aldus Erna Eelman. Als het verkeer tussen deze kruising en de stoplichten bij Akenbuurt een bepaalde maximumsnelheid zou aan houden, hoeft men niet te stoppen. Op een vraag van Gerbrand Poster (Texels Belang) antwoordde wethou der Barendregt dat Jarino de bouw- rente voor het nog niet gestarte „Stappeland"-project keurig betaalt. Weliswaar duurt het lang voordat er iets van de grond komt, maar, zo zei Barendregt, „we doen er alles aan om het project zoveel mogelijk in zijn geheel van de grond te krijgen." Gerard van der Kooi (PvdA) opper de om het in De Koog gewenste openbaar toilet eventueel te vestigen in het nieuw te realiseren dorpshuis. Verder deelde Van der Kooi mee dat de PvdA graag een „seniorenraad" wil instellen, zodat ouderen structu reel in het overleg worden betrokken over beleidszaken die hen aangaan. Wethouder Schilling weerlegde de opmerking dat B en W de automobi list zou discrimineren. Hij zei volko men achter de tot dusver genomen maatregelen te staan en nam daarbij het autovrij maken van Den Burg centrum als voorbeeld. „Iedere auto mobilist wordt op een gegeven mo ment voetganger, maar andersom is dat niet altijd het geval. Dus: van maatregelen voor voetgangers profi teert iedereen", redeneerde Schilling. Een eventuele overkapping van zwembad Molenkoog, zoals de PvdA voorstelde, werd door wethouder Ze- gers geheel afgewezen. Het is vol gens hem te duur en overbodig. „Een open bad is ook prima." Verder werd Zegers geraakt door de kritiek dat hij zich niet actief zou hebben opgesteld in de fusie tussen LBO en RSG en de op handen zijnde overname van de RSG. „Dit onderwerp kost me juist onevenredig veel werk", aldus Zegers. Riet Huitema-Vos (CDA) vroeg om inzake een eventuele horecastop soe pel te zijn: „Met horecabedrijven die nu met concrete plannen bezig zijn, moet rekening worden gehouden." Burgemeester Schipper sprak zijn vertrouwen uit in het brandweer corps. Hij betreurde het dat de afkeu ring van drie kaderleden in de publiciteit was gebracht. Het stijgende aantal gevallen van rijden onder invloed baarde Hans Roeper (PvdA) zorgen, hoewel vol gens hem ook een beter controlebe leid van de politie hieraan debet kan zijn. Roeper vroeg of de burge meester dit in het overleg met de ho reca aan de orde wil stellen, omdat ook de horeca in deze verantwoorde lijkheid heeft. „Graag verneem ik ook ideeën van hun kant." Tine Krijnen- Baijs (Texels Belang) wees in dit ver band met de beschuldigende vinger naar de taxitarieven. Die zijn volgens haar te hoog, waardoor velen tóch de auto pakken. Schipper zei er in het overleg met de horeca over te zullen praten en wees ook op de verantwoordelijkheid van de burgers zélf. „Ik zou iedereen wil len oproepen om voorzichtiger te zijn."

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 11