MAAK SINTERKLAAS NIET GIFTIG! ïemeente betaalt helft grond roor nieuwe dekenfabriek V' ouw start olgend jaar Ar edelsmid PETER I TROMP maakt een sieraad voor u alleen! Lever alle milieu-schadelijke stoffen in op 4 december bij de ECOCAR Weer extra boot voor zwaar overspannen man Texelse Wol Onderneming gaat in Oudeschild een luwe fabriek bouwen om te voldoen aan de nog seds sterk toenemende vraag naar „Texeler" dekbed- in en andere produkten van Texelse schapenwol. Het implex krijgt een oppervlakte van maar liefst 5000 2 en zal een forse vergroting van de werkgelegenheid tekenen. De bouw gaat over ongeveer een jaar van irt. lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.435 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 Dirk Graaf: vertrouwen in de toekomst. TWO-medewerkers Martijn de Veij en Aed Amsing bij een der naaimachines waarmee de laag schapenwol in de katoenen tijk wordt vastgenaaid dekens scherpe pieken en dalen ver toont, afhankelijk van het jaargetij. Mensen gaan vooral in najaar en win ter dekens kopen. Dat leidt tot een niet efficiënt benutten van ruimte en technische installatie en tot het noodgedwongen tijdelijk in de WW doen van een deel van het personeel. De produktie is nu gericht op het vormen van een grote maar nog ver antwoorde voorraad. Dat lijkt aardig te lukken. De buffer die dit jaar sinds juli is opgebouwd, is nu verkocht en thans slaagt men erin de vraag bij te houden zonder dat de afnemers lang moeten wachten. Het permanent benutten van de vol ledige productiecapaciteit wordt straks nog belangrijker. Dat is de re den dat de TWO die thans bijna uit sluitend dekbedden maakt, ook andere schapenwolproducten gaat vervaardigen, zoals slaapzakken (waar juist in de zomer veel vraag naar is!) en onderdekens die aan een kant van vacht zijn voorzien. Zelfs wordt overwogen het op het „gezonde slapen" gerichte assorti ment zodanig te verbreden dat het zich ook uitstrekt tot andere artikelen die in een slaapruimte thuishoren, zo als ledikanten en ander meubilair. In elk geval zullen de showrooms in het toekomstige gebouw in Oudeschild als slaapkamers worden uitgevoerd. Wol genoeg De wol van de 15000 op Texel gra zende schapen (jaarlijks 50 ton) komt via de Wolfederatie en handelaar Sjef Beers allemaal bij de de Texelse Wol Onderneming terecht. Het is niet moeilijk uit te rekenen dat dit te wei nig is voor de telkens verdubbelende dekenproductie. Wol wordt daarom ook van het vasteland gekocht, maar moet afkomstig zijn van het Texelse schapenras dat in vergelijkbare om standigheden als op Texel is opge groeid. Alleen dan heeft de wol de vereiste dichte en „iange" structuur waardoor deze goed op zijn plaats blijft in de dekbedden. Voorzichtig De nieuwe fabriek in Oudeschild be tekent een miljoeneninvestering, een ongekende uitdaging voor de piepjon ge Texelse Wol Onderneming die nog maar kort geleden begon met twee dehands spullen in een gehuurde schuur. Er is dan ook niet over een nacht ijs gegaan. Dirk Graaf heeft de toekomstperspectieven van zijn be drijf laten onderzoeken door het inno vatiecentrum van de Rijks Nijverheidsdienst. Het zeer rooskleuri ge rapport dat dit onderzoek oplever de is ook bepalend geweest voor de opstelling van de gemeente Weverstraat 57 Raadpleeg uw MilieuBEWAARkaart Gratis exemplaar verkrijgbaar bij Houd TEXEL schoon Milieubeheer, gemeentehuis. Xfc DE MOEITE WAARD advertenties, abonnementen, etc. eveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 y 1 9 1 1 Postgiro 652 c,ie Pa-kstraat 10 °f Werrneesetraet 45. Den Surg, telel°on ~e rs p yx 41fl T,~t~ C 1 Tl 1^1 fit i/1 Rabobink'34.60.398 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. V/r tvl// 1 l/kl (/r J T /r At/PT rtf Lr Verschijnt dinsdags en vrijdags, i Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 J Vv Abonnementsprijs M0.40 per halfjaar; Los f\.~ Vorige week werden in Bussum de Texeler tv-spotjes opgenomen. Ifoto Ted Redekerl in machines, gebouwen en reclame" vertelt Dirk Graaf. „Zojuist hebben we een nieuwe computergestuurde naaimachine besteld die meer dan een half miljoen gulden kost en we zijn voortdurend bezig onze naamsbe kendheid op peil te houden en verder te vergroten. Ook het komende jaar steken we weer vele tonnen in adver tenties en we gaan nu ook via de te levisie reclame maken". Veronique Met dat laatste doelt hij op de Texeler-spotjes die de TWO in de ko mende winter en het volgende najaar gaat uitzenden in de door Katherine Keijl gepresenteerde ontbijtshow van „Veronique". Die spotjes „de Texelse dekbedshow") zijn vorige week op genomen in Bussum in diverse soor ten, zodat in de totaal 100 uitzendingen telkens de nadruk wordt gelegd op een ander kwaliteitsaspect van de dekbedden. Vast onderdeel van elk spotje is echter de kreet: „Warm in de winter, koel in de zo mer, het hele jaar betaalbaar en over al te koop". Ook voor de wederverkopers in het land is het sti mulerend om te weten dat Texeler re gelmatig voor de televisie komt. De TWO-vertegenwoordigers gaan nu dan ook de boer op met een video band van de spotjes. Honeymoon In de promotie wordt volop geprofi teerd van de naamsbekendheid die Texel als schapeneiland en toeriste neiland al heeft. De naam „Texeler" is dan ook zeer gelukkig. Op slimme wijze is die situatie uitgebuit door Texeler dekbedden als prijzen be schikbaar te stellen van het massaal bekeken TROS televisieprogramma „Ron's honeymoon-quiz". Quizmaster Ron Brandsteder laat in elke uitzen ding de goed herkenbare Texeler- deken zien en spreekt over ,,een wol len dekbed van het eiland Texel". Hij overtreedt daarmee niet het reclame verbod maar het effect van de mede deling is vergelijkbaar met dat van een Ster-spotje. Dirk Graaf: Het viel ons op dat de vraag naar dekens in de week na de eerste uitzending van de Honeymoonquiz met 40% steeg. Maar die week werd het ook veel kouder en dat kan ook een rol heb ben gespeeld". Pieken Een probleem voor de Texelse Wol Onderneming is dat de vraag naar Een 24-jarige inwoner uit Stadska naal is dinsdagnacht na het veroor zaken van veel overlast, in zwaar overspannen toestand met een extra boot naar de EHBO-afdeling van het Geminiziekenhuis vervoerd. De man, patiënt van de psychiatrische afde ling van het Gemini, was vermoede lijk met proefverlof. Nadat hij in Oudeschild ruiten had in gegooid en diverse mensen had lastiggevallen, wist de politie hem met veel moeite mee naar het bureau te krijgen. Ze werden hierin bij gestaan door de ex-vriendin van de man. Omdat de man onder invloed van medicijnen, drank en drugs verkeerde, viel er volgens de politiewoordvoerder ook daar geen land met hem te be zeilen. Geen van de hulpverlenende instanties (RIAGG, maatschappelijk werk, PAAZ-afdeling Gemini) bleek rond het middernachtelijk uur bereid of in staat de man op te vangen. De inwoner uit Stadskanaal verkeerde echter in een dermate toestand dat de politie er uiteindelijk ook geen raad meer mee wist. Op advies van een huisarts is hij tenslotte per zie kenwagen (ter beveiliging van het ambulance-personeel reisden twee agenten mee) met een extra boot naar de vaste wal gebracht. Het is voor de tweede maal in korte tijd dat een op Texel belande psychiatrische patiënt op deze wijze moet worden afgevoerd. Op het eiland is geen op- vangsmogelijkheid voor dergelijke ge vallen. en zal bestaan uit een machinehal, kantoren, garages, atelier en show rooms. Er wordt vanuit gegaan dat hier uiteindelijk ongeveer zestig men sen zullen werken ondanks de voort gaande automatisering van de productie. De „Texeler"-fabriek staat thans op het punt om uit zijn voegen te barsten in het gebouw aan het We zenland dat van de familie Drijver wordt gehuurd. Nog maar drie jaar geleden gebruikte de TWO van dit complex slechts 100 m2 kantoor ruimte, vervolgens werd de 1000 m2 grote hal erachter in gebruik geno men en toen de déér achter liggende ruimte van 500 m2. Kort daarop werd de ruimtenood weer zo nijpend dat realisering van een 400 m2 groot noodgebouw nodig was. Verdubbeling Het is niet moeilijk te voorspellen dat men ook hier spoedig niet meer uit de voeten zal kunnen, want tot dus ver heeft de omzet van de TWO zich nog elk jaar verdubbeld. De omvang van het machinepark en het perso neelsbestand hielden daarmee gelijke tred. Het bedrijf telt nu 42 werkne mers, maar die hebben niet allemaal een ful time baan zodat het aantal arbeidsplaatsen neerkomt op 30. Tot dusver zijn er elk jaar acht ar beidsplaatsen bijgekomen, een aan- merkelijker interessanter perspectief derhalve dan bij Texvis. Droomwens Het „soort" arbeidsplaatsen dat de Wolonderneming biedt voldoet exact aan de eisen van de Texelse arbeids markt. Het zijn practisch allemaal on geschoolden die hier aan het werk kunnen en in het bedrijf zelf de nodi ge ervaring opdoen. Een belangrijk deel van het huidige personeel hoorde tot de minder makkelijk te plaatsen werkzoekenden die van bijstand afhankelijk waren. Sommigen waren al geruime tijd bezig hun eigen huis op te eten" en hadden niet zo erg veel vertrouwen meer in zichzelf. Deze sociaal-maatschappelijke kant van de zaak heeft er ongetwijfeld aan bijgedragen dat het gemeente bestuur er geld voor over had om „Texeler" op Texel te houden. Export TWO-directeur Dirk Graaf opereert omzichtig maar zegt vertrouwen te hebben in de toekomst. „Op het ge bied van wollen natuurproducten zijn we nu marktleider", zegt hij met trots en tevens kondigt hij aan dat de Texelse Wol Onderneming zich nu ook op de export heeft gestort. De eerste containers met Texeler dek bedden zijn al naar Noord Amerika verscheept. Een zorg is de luiquiditeit van het snel expanderende bedrijf. „Practisch alle winst wordt direct geïnvesteerd nar kort geleden in gebruik genomen noodgebouw, waar de dekens worden afgewerkt. Ook hier zal spoedig ruimte tekort zijn. besluit om de fabriek op Texel te zetten en dus niet op aanmerkelijk tdkoper industrieterrein op het vasteland, werd genomen nadat door de neente was toegezegd dat de Texelse Wol Onderneming de grond in Ou- ichild kan krijgen voor de helft van de normale prijs. De Wolonderneming betaalt voor de grond het volle pond, maar krijgt de helft terug in de vorm van een subsi die in tien jaarlijkse termijnen. Op de ze wijze blijft het risico voor de gemeente beperkt. Mocht de Wolon derneming over een paar jaar schip breuk lijden, dan is de gemeente niet meer geld kwijt dan de termijnen die op dat moment zijn uitbetaald. Bij het Texvisbedrijf dat zoals bekend failliet is gegaan, is gebleken hoe ver standig deze aanpak is geweest. Graaf heeft lof voor de wijze waarop de gemeente zich heeft opgesteld. De onderhandingen zijn bepaald niet moeilijk of onnodig langdurig ge weest. „Na drie bijeenkomsten waren we eruit". Ruimte In Oudeschild kan de dekenfabriek voorlopig onbelemmerd groeien. Naast de direct aan te kopen 8000 m2 neemt het bedrijf ook nog 4000 m2 in optie. Het gebouw van 5000 m2 dat hier over anderhalf jaar zal staan is naar Texelse begrippen zeer groot: de oppervlakte is ongeveer ge lijk aan dat van het uitgestrekte Tex- viscomplex (twee keer zoveel als het huidige gehuurde gebouw). Het meet 70 x 70 meter, omvat één bouwlaag O-directeur Dirk Graaf is erg ge lig met het gemeentelijke besluit, ituurlijk wilde ikzelf niets liever a_ i bouwen op Texel, maar dat zat sanvankelijk echt niet in. De ge- jnte vroeg voor de grond op het Hnwe industrieterrein in Oudeschild ^ft-per m2 en we hebben minstens B 50 m2 nodig. Op het vasteland S den we veel goedkoper terecht. In Wieringermeer bijvoorbeeld is ons nd aangeboden voor f15,- en op plek zouden we ook nog veel be- Iskosten besparen doordat we iter bij onze afnemers zitten en iransportkosten van de boot jaren. We zouden daar dus effi- ler kunnen draaien, ondanks het fat onze mensen dagelijks heen reer zouden moeten reizen. Van udere kant willen we natuurlijk erg graag op Texel blijven. We allemaal aan dit eiland gebakken «e vinden dat zo'n fabriek die ilse schapenwol verwerkt, op H behoort te staan, al zijn dat na- rlijk geen echt zakelijke argu- iten". Soepel maand of drie geleden trad Dirk al met de gemeente in onderhan- ng over de grond in Oudeschild, inige plaats waar de benodigde ervlakte op korte termijn beschik- izou zijn. Van meet af aan liet hij ïn met meer te willen betalen de helft van de vraagprijs van i-wat overigens toch nog f7,50 ir was dan de Wieringermeerprijs. :r ging het college uiteindelijk op ''adat tijdens een besloten bijeen- ist van gemeenteraad was geble- r dat ook de Texelse ksvertegenwoordigers zich soepel den opstellen ter wille van behoud uitbreiding van de werkgele- fieid. gemeente werkt volgens de 'structie die destijds ook bij de pa- wekerij Texvis werd toegepast.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1