begroting 1990 vrijwel ingeschonden aanvaard Paardensporters in één vereniging Decembermaand feestmaand xtra geld voor opknappen Gravenstraat ideropvang: wachten geld van het rijk Hoofdprijs 2e prijs 3e prijs 4e t/m 6e prijs 7e t/m 10e prijs 750 gulden 500 gulden 250 gulden 100 gulden 50 gulden aan waardebonnen aan waardebonnen WAT MOET U DOEN? Geen bijdrage voor boek over planten Texels landschap ]s IPAG 24 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 door B en W gepresenteerde ontwerp van de gemeentebe- ting voor 1990 is door de meerderheid van de raad aanvaard, ite politieke struikelblokken deden zich tijdens de urenlange cussies op dinsdag in de raadszaal niet voor. Dankzij enkele ine wijzigingen bewerkstelligde het college zelfs dat alle partij- min of meer aan hun trekken kwamen. W namen een PvdA-suggestie via een administratieve manoeu- jaarlijks méér geld te kunnen in- leren. grotendeels over. Hierdoor vanaf nu structureel f30.000,- ti te besteden. Een wens van ils Belang, herinrichting van de vanstraat. kan uit de vrijgekomen trve volgend jaar worden gereali- rd. Verder werd door zowel colle gia raad de intentie uitgesproken een multifunctioneel dorpshuis in Koog te komen, maar geld voor wikkeling van een plan werd (tot t van de VVD) nog even in de gehouden. Datzelfde geldt voor subsidiëring van een kinderdag- blijf: gewacht wordt tot 1 januari omdat dan hoogstwaarschijnlijk forse rijksbijdrage valt te ver aten. Die bijdrage komt in ge- als er nu wél geld was chikbaar gesteld. gndelijk werd de soep niet zo l gegeten als zij werd opgediend, geschut dat de PvdA, PSP en els Belang in hun algemene be- ouwingen in stelling hadden ge- :ht tegen de financiële positie van gemeente, bleek op de avond van tegrotingsvergadering niet meer zulk zwaar kaliber te zijn. De rotting was 's avonds, aan het van een uitgebreide gedachten- seling, gematigd te noemen, mlijk was dat te danken aan die- de financiële positie. Die maakte namelijk mogelijk bepaalde wen- te honoreren, zonder dat deze koste gingen van andere voorne- iW wisten dinsdagavond een alle partijen acceptabel eind- rstel te lanceren. Slechts op enke- nderdelen gingen niet alle partijen ird (met name PvdA en PSP), dat leidde niet tot het afstem- wi de vorige week gehouden verga ng van de raadscommissie voor iijnsbeleid leek het erop dat de leenteraad dinsdagavond geld uittrekken voor het kinderdag- Kijf op Texel. Dat pakte anders nieuwe informatie van het mini- ie van WVC leerde dat het ver- ndiger zou zijn om een bijdrage het rijk af te wachten. Zou de (vóór 1 januari a.s. subsidie voor laropvang verstrekken, dan kon nde rijksbijdrage op de buik kijven. ave 9 li men van de desbetreffende college voorstellen. Raadsstukken goedkoper Het eindvoorstel van B en W was meer een aanvulling op de ontwerp begroting dan een wijziging. Slechts op één klein onderdeel deden B en W water bij de wijn. Ingestemd werd met het voorstel van de PvdA om de kosten van de raadsstukken met de helft te verminderen, teneinde het publiek méér bij de gemeentepolitiek te kunnen betrekken. Geschat wordt dat dit de gemeente f3000,- aan in komsten scheelt. Bij monde van bur gemeester Ton Schipper gunde het college de PvdA het voordeel van de twijfel. „Of deze maatregel inderdaad tot meer politieke betrokkenheid leidt, is wat ons betreft zeer de vraag. We stemmen erin toe maar we zullen de belangstelling scherp in de gaten la ten houden", aldus de burgemeester. Dit onderdeel van het eindvoorstel zal worden gedekt uit de f30.000,- die naar idee van de PvdA structureel werd vrijgemaakt. Een aanvulling op de begroting die door de PSP werd voorgesteld, namelijk f2500,- voor activiteiten tijdens de luilakviering, kon eveneens op deze manier worden gefinancierd. Koger dorpshuis Na aftrek van de genoemde f3000,- en f2500,- resteerde dus een struc tureel bedrag van f23.500,-. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) maakte zich hard om f20.000,- te gebruiken voor planontwikkeling voor het Koger dorpshuis. „U bent wat dat betreft creatief genoeg", daagde zij het col lege uit. B en W gingen er echter niet op in. „We hebben de dorpscommissie van De Koog al gevraagd om zelf met een plan te komen, maar we hebben nog niets onder ogen gekregen. Het initiatief ligt dus aan de mensen uit De Koog. Pas daarna kunnen we over geld praten", aldus wethouder Ze- gers. Hij zei dat B en W positief te genover een dorpshuis in De Koog staan, „mits de bevolking zich actief opstelt, zoals in Oudeschild is ge beurd". Een duidelijk signaal dus en gezien de nog vrije f23.500,- is ook het geld in principe beschikbaar, al lieten B en W zich daar tijdens de vergadering niet over uit. Ook Ate Rienstra (CDA) gaf een niet mis te verstaan schot voor de boeg: „Als de Koger gemeenschap met een goed plan komt, is het CDA bereid zonder meer geld te geven." Gravenstraat Het vrijmaken van de f30.000,- structureel had als bijkomend effect dat liefst f800.000,- vrij is te beste den voor incidentele (eenmalige) uit gaven. B en W besloten dinsdag om van die acht ton f50.000,- te gebrui ken voor herinrichting van de Gra venstraat, zodat de herinrichting van Den Burg-centrum in 1990 kan wor den afgerond. Hiermee kwam het college tegemoet aan Texels Belang, die in Gerbrand Poster een vurig pleitbezorger had. Toen wethouder Klaas Barendregt deze beslissing be kendmaakte, leverde dat enig scham per gelach van PvdA-zijde op. Echt commentaar bleef echter achterwege. B en W hadden zo op simpele wijze bereikt dat de ontwerpbegroting vrij wel ongeschonden de vergadering passeerde. Erna Eelman stemde nog op één on derdeel tegen. Zij vond dat B en W nóg een wijziging hadden moeten doorvoeren: geen subsidie meer aan de werkgroep anti-discriminatie. De VVD-vertegenwoordigster stond al leen in deze mening. Hondenbelasting Nadat de ontwerpbegroting inclusief wijzigingen waren besproken, moest de raad nog haar mening geven over een aantal verhogingen van gemeen telijke belastingen, leges en andere tarieven. Inzake het voorstel de hon denbelasting voor een tweede hond te verdubbelen, waren de meningen verdeeld. Zelfs binnen het college: wethouder Daan Schilling vond als enige dat een hoger tarief ongepast is als een dierenliefhebber er twee honden in plaats van één hond op na wil houden. Op de vraag of hij feite lijk voor afschaffing van de honden belasting is, antwoordde Schilling ontkennend. Ook Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) en Erna Eelman toon de zich tegenstander van de verdub beling. „Het levert meer administratieve rompslomp op dan dat we er profijt van hebben", oor deelde het VVD-raadslid. Bij stemming (11 voor, 3 tegen, Van Asselt ontbrak) werd het voorstel om ook de tweede hond te belasten, aangenomen. Leges burgerzaken De heffing van hogere leges voor een aantal diensten die de gemeente aan de burgers verleent, werd evenmin De raadszaal dinsdagavond, gezien vanaf de publieke tribune. Er was méér belangstelling dan vorig jaar. maar van een volle bak was zeker geen sprake. door de complete raad aanvaard. De PvdA wilde graag een onderscheid maken tussen zakelijke en niet- zakelijke dienstverlening. Bijvoorbeeld 'het verkrijgen van een uittreksel van het geboorteregister ter verkrijging van het Texels boottarief, zou volgens de PvdA als niet-zakelijke dienstverle ning eigenlijk niet voor een (hogere) heffing in aanmerking moeten ko men. Verhoging van de bouwleges, de leges hinderwet, de leges planolo gische procedures en de tarieven voor huwelijksvoltrekkingen werden door de PvdA ondersteund, de overi ge niet. Wethouder Barendregt was het met PvdA-woordvoerder Dirk Terpstra eens dat de splitsing zake- lijk/niet-zakelijk ter discussie moet worden gesteld, maar hij weigerde nu al een pas op de plaats te maken. Ook de VVD en Texels Belang had den commentaar op een onderdeel: zij willen geen verhoging van de hin derwetleges. De meerderheid besliste echter anders. Er komt eindelijk schot in de pogingen om eenheid te brengen in de Texelse paardensportwereld. Het besluit is gevallen om de Vereniging voor Vrienden van het Paard en De Blijde Rijders te luiquideren en over te gaan tot oprich ting van één nieuwe organisatie. Precario Eelman-van der Kooi (VVD) en Poster (Texels Belang) stemden als enigen tegen de verhoging van de precario rechten met 50 procent. Erna Eelman noemde dinsdagavond „het niet te recht dat de rekening voor de verbe tering van het winkelklimaat in de dorpen nu aan de winkeliers wordt gepresenteerd". Voorstemmer Peter Bakker (PSP) daarentegen liet blijken van harte in te stemmen met de ver hoging: „Als je op de fiets door Den Burg rijdt, loop je de kans na een el leboogstoot pardoes aan een ter rastafeltje te belanden of in een baal wol te belanden zodat je thuiskomt STRENDER wel de raadsleden de kinderop- liefst vandaag nog financieel den willen ondersteunen, kozen leren voor hun geld. Uit een «lichtingsbijeenkomst die eind vo- week in Zandvoort werd gehou- bleek dat het Texelse ierdagverblijf minstens f85.000,- het rijk kan tegemoet zien. Er 'it uitgegaan van zeventien „op- jplaatsen" die elk voor f5000,- k het rijk worden gesubsidieerd, opvangplaats telt 2160 uren per I48 weken 45 uren). Minder volledige opvang is toegestaan, a een opvangplaats geldt voor maal drie kinderen. De rijksbij- is bestemd voor de opvang in ierdagverblijven, halve dagopvang jastouderopvang. Bij gastouderop- komen de kosten voor bemidde- I begeleiding en kosten in verband ide inkomensafhankelijke ouder- ''tge in aanmerking voor een bij- Maar: de regeling is slechts i'emd voor opvangplaatsen die '1-V90 niet door de gemeentelij- verheid zijn ondersteund, k' werd bekend dat de gemeente 'Ivrij zal zijn om het haar toege- 'ie bedrag te besteden. Het kan voor investeringen, maar ook 'exploitatie worden bestemd. In eerste jaar zou bijvoorbeeld in "v kunnen worden geïnvesteerd, 'eenten met meer dan twintig legplaatsen kunnen in aanmer- komen voor een subsidie van 'WO,- voor bouw („Jongeren bou- "voor jongeren"-project), inrich- l enzovoort. In Zandvoort werd bekendgemaakt dat de provincie Mholland r 1 januari ®.000,- jaarlijks extra beschikbaar 'lellen (maximaal f30.000,- per kom). Bovendien overwegen de j'igspartijen om nog ongeveer '•niljoen gulden extra uit te trek- v°or kinderopvang. Op 11 de- 'ber zal de Tweede Kamer zich "ver uitspreken. STUVER Doe mee met de door de Oosterender winkeliers georganiseerde Decembermaand- Feestmaand-aktie met de volgende prijzen. In het bestaande zegelsysteem van de Strender Stüver wordt vanaf Maandag 27 no vember de rood-witte zegel uitgegeven. Elke volle kaart met deze kleur zegel, voorzien van naam en adres dingt mee naar bo venstaande prijzen en u behoudt evengoed uw spaarwinst van 25%. Deelname aan deze aktie is onbeperkt en duurt tot en met zaterdag 23 december, waarna de trekking plaats zal vinden op zaterdag 6 januari. Doe in deze periode zeker uw boodschappen in Oosterend, want hoe meer kaarten u inlevert, hoe meer kans! Bremer Schilders Keurslager Dros Bakkerij 't Gouwe Boltje Slijterij De Jong Supermarkt Gé Koot Topslager Maas Kadoshop De Pepermolen Textiel Van Tatenhove Bakkerij Timmer Buurtwinkel Ria Trap Rentenaar (huish., doe het zelf, kado-artikelen) Vergunning is verleend door K.v.K. te Alkmaar, nr. 37-89-346 d d. 9 november 1989 Beide betrokken verenigingen gaven onlangs het groene licht voor deze ontwikkeling, nadat de pogingen tot samengaan enige jaren op een laag pitje hadden gestaan omdat het niet lukte om overeenstemming te be reiken. Een bemiddelingscommissie, bestaan de uit J. Engelvaart en mevr. B. de Leeuw-Bakker, heeft voor de nieuwe vereniging statuten gemaakt die door de bestaande twee verenigingen in principe zijn aanvaard. Het ledenbestand van de nieuwe or ganisatie zal grotendeels moeten be staan uit mensen die zelf over een met een ongebreide trui...." Kennelijk meende Bakker dat de ondernemers het uitstallen op straat als gevolg van de verhoging zullen beperken. De overige voorgestelde tarieven wer den zonder discussie geaccepteerd: begraafrechten, onroerend goed- belasting, reinigingsrechten, rioolgeld, toeristenbelasting, woonforensenbe- lasting (deze tarieven werden niet al lemaal verhoogd). Ouderenbeleid Zoals bekend wilden B en W het overschot op de begroting voor 1990 helemaal opsouperen. Een deel zou worden gebruikt voor verbetering van de wegen en verkeersveiligheid en het andere deel voor toekomstig ou derenbeleid. Wat betreft dit laatste vonden PSP en PvdA dat de desbe treffende f54.732,- nog even „in de tas" moest worden gehouden. „Eerst beleid ontwikkelen, dan pas bekijken hoeveel geld er werkelijk nodig is", oordeelden Terpstra en Bakker. Wet houder Zegers bracht daar tegenin dat de aanschaf van een aantal alar mapparaten voor de stichting „So ciaal Alarm" al op dit moment zéér dringend gewenst is. PSP en PvdA haastten zich vervolgens op te mer ken dat zij „beslist niet tegen deze bestemming zijn", maar bleven toch bij hun standpunt. Dat verhinderde uiteraard niet dat een raadsmeerder- heid vóór deze uitgave stemde. Inflatie PSP en PvdA stemden ook tegen de het uittrekken van f85.150,- voor we- genonderhoud en verkeersveiligheid (dat hing volgens de PvdA namelijk samen met de administratieve truc om méér geld structureel vrij te ma ken), maar waren ook op dat punt in de minderheid. De PvdA had nog meer noten op de zang: de fractie stemde als enige ook tegen f24.000,- voor gladheidsbestrijding en ook de f93.500,- die de gemeen te van het rijk had ontvangen voor inflatiecorrectie zou wat de PvdA be treft een andere bestemming kunnen krijgen. Terpstra: „Als het goed is, is in de ontwerpbegroting voor 1990 al rekening gehouden met prijsstijgin gen, vóórdat het rijk over de brug kwam." Wethouder Barendregt legde uit dat Terpstra dit verkeerd beoor deelde, zodat de f93.500,- nu wel degelijk voor inflatiecorrectie moet worden gebruikt. Kennelijk dachten de anderen er ook zo over, want nie mand maakte verder bezwaar. Nadat ook de begrotingen van de diensten gemeentewerken, grondbe drijf, sociale dienst en sociale werk plaats De Bolder door de raad waren goedgekeurd (zonder aanmerkingen), kon de gemeentebegroting voor 1990 inclusief wijzigingen definitief worden aangenomen. paard met aanspanning beschikken. Paardenliefhebbers die niet aan dat criterium voldoen zijn welkom als do nateur of als leden met een bijzonde re status, die geen stemrecht hebben maar wel aan de vergaderingen mo gen deelnemen. De bemiddelingscommissie houdt zich nu alleen nog met detailzaken bezig. Binnen enkele wekerTzal de oprichtingsvergadering van de nieuwe organisatie worden gehouden. Daarna zullen de op dat moment nog be staande twee oude verenigingen bij eenkomsten beleggen waar het officiële besluit tot liquidatie in stem ming wordt gebracht. De naam van de nieuwe paardensportvereniging moet nog worden vastgesteld. De gemeente wil geen bijdrage geven voor een boek over „De Plantengroei van de Waddeneilanden, eens en thans". Er is tot nu toe wel eens geld gegeven voor boeken die speci fiek betrekking hadden op het eiland, maar niet voor werken waar alleen maar een hoofdstuk over Texel gaat. Het verzoek om financiële steun is behandeld door het Overleg Orgaan Waddeneilanden. Daaruit kwam geen eensluidend besluit. Namens het CDA staat Rienstra op de bres voor het behoud van het Texelse landschap Zou hij het zelf geloven? Er wordt de laatste tijd op Texel genoeg gebouwd dat niet past in het landschap. Daar is iedereen het over eens. Nieuwbouw in oude straatjes wat zondermeer een aanflui ting is. Als men in Eierland bij „hoeve Madura" naar de duinen gaat vraagt men zich af: zou er een divisie van de Duitse Weermacht achtergebleven zijn? Want in de richting van De Cocksdorp ziet men niet anders dan steen en beton. Rienstra is benieuwd naar een nieuw bestemmingsplan voor Den Burg. Dan heeft men dus juist daarvoor het raadhuis om kun nen bouwen tot „vliegdekschip". Zo wordt Texel verkracht en verpest. Rienstra moet namens het CDA in het vervolg zeggen wat hij denkt, daar heeft ook de kiezer recht op Laat Rienstra maar zeggen dat het in zijn ogen de stuk of wat caravans bij de boeren zijn die het landschap ver pesten, al zijn ze in de meeste geval len van de weg af onzichtbaar. De boeren, hardwerkende mensen, krij gen nu twee maal per week controle van ambtenaren. Soms zelfs op de zelfde dag ook nog een „herinne ring" van het raadhuis. Net of het misdadigers zijn. 't Is om des duivels te worden. Maar er is een CDA dat doorgaat in dezelfde richting met ani mo, maar als ik goed luister onder het publiek tot de volgende gemeen teraadsverkiezing. In ieder geval: ik haak af. T. Oosterhof Den Burg

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5