n H Terughoudend beleid een teneur van armoe „Het is de de muziek toon die maakt' „Gelukkig morrelt niemand aan de 47000" ethouder Barendregt: HMi estmaand-actie inkels Oosterend ield voor Tanzania n Mozambique Informatiemiddag over bestraling in Gemini Vijf voor twaalf Wethouder Zegers: Wethouder Daan Schilling: Rose Harmony Singers weer volop actief Kruiswoordpuzzel Liesbeth Brouwer wint wedstrijd turnen I£R IDAG 24 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ig heeft het college een offi- verzoek Ingediend bij de mi- ules van financiën en «nlandse zaken om de gemeente in aanmerking te laten komen verfijning van de historische jjkern. Barendregt deelde mee er twee kaarten zijn opgespoord, ruit zou blijken dat Texel aan- ak kan maken op de hiervoor hlkbare gelden, reslissing hierover zal op z'n igst in het voorjaar van 1990 jen genomen. Als het verzoek dt gehonoreerd gaat het niet met ^werkende kracht in. De subsi- evert in ieder geval minstens ,000,= per jaar op. loonzetting van de algemene be- juwing van de PvdA was wet- der Barendregt (evenals zijn sga Zegersl in het verkeerde keel- geschoten. De constatering van fVdA dat „het college geen enke- jndacht schenkt aan die groep isen in onze samenleving die door ri|ksbeleid onevenredig zwaar is roffen en maar moet zien hoe de eindjes aan elkaar knoopt" d door Barendregt gehekeld. „Ik ig me af hoe de PvdA dit waar maken. Deze zinsnede acht ik mmen misplaatst. We zijn op het nblik - op initiatief van de PvdA - ig met een aktief kwijtscheldings- iid. De PvdA suggereert min of li dat we bezig zijn ons over de gen van deze mensen heen, verrij- Ver beneden niveau." mdregt zag wel wat in de PvdA- igestie om de f55.000, voor het ierhoud van de Pöntweg te inte ren in de gewone dienst. „Ik moet ijk zeggen dat daar een aantal dingen inzitten. We willen niet hele voorstel overnemen, maar het succes van de afgelopen jaren houden de Oosterender isliers ook nu weer een geza- lijke actie in de „feestmaand" imber. Voor de deelnemers is in el f2000,- aan geldprijzen te len. De „december feest- mdactie start maandag en pt tot en met zaterdag 23 de- iber. De trekking is op 6 januari itlsserie ,,'t Kerkeplein" en wordt richt door de oudste ondernemer het dorp, „ome" Sieme Keijzer. opzet van de actie is gelijk aan lig jaar. De basis wordt gevormd or de bekende „Strender Stüver"- nrkaart. Voor elke gulden die de ut besteedt, koopt men een ze ge ter waarde van vijf cent die op kaart wordt geplakt. Bij 200 ze is de spaarkaart vol en ontvangt bij inlevering ƒ12,50 (een rijks- ader spaarwinst dus). Deze rege- blijft tijdens de feestmaand landhaafd. Maar behalve dat de fciten per volle kaart rijker worden, kan ze nu ook kans op prijs. De sta prijs is een geldbedrag van SO,-. De winnaar van de tweede ontvangt f500,- en de derde fis f250,-. Verder zijn er drie Mebonnen van f100,- en vier van KI,-. Elf zaken nemen deel: Rente- si Ihuishoudelijke/kado-artikelen), mker („De Repermolen"), keursla- Dros, 't Gouwe Boltje, super- skt Koot, schilderbedrijf Bremer, '«ij De Jong, buurtwinkel Trap, Timmer, Van Tatenhove (tex- 1 en slagerij Maas. Voor de actie Use zegeltjes van een andere kleur 'ben gebruikt. Het aantal volle srten dat men mag inleveren, is 'beperkt. gemeente heeft subsidie beschik- gesteld voor leermiddelen voor "school in Tanzania en voor in- "rtienten voor een ziekenhuis van "vluchtelingenkamp in Mozambi- Voor deze projecten is actie ge- "d door de Kompasschool en de «vormde Diaconie van Oosterend. leerlingen van de Kompasschool bben met een actie f2815,05 op- 'baald voor een school in Mbeya in "tania. De gemeente draagt 35% ''985,27) bij uit het fonds ontwik- 'tgssamenwerking. kinderen van de zondagsschool 'de Hervormde Diaconie in 'Sterend hebben f939,25 gespaard instrumenten voor een zieken- IlS in Beira (Mozambique). De ge ënte voegt daar f328,74 aan toe. het is voor een groot deel goed be dacht." „Het meerjarenperspectief vertoont nog steeds een dalende tendens," al dus Barendregt in een reactie op de algemene beschouwing van Texels Belang. „Deze partij schrijft dat het feit dat college zich jaar in jaar uit in een armenkleed blijft hullen, wat ridi cuul begint te worden." „Omdat er echter geen signalen zijn die wijzen op verandering, moeten we een teneur van voorzichtigheid aanhouden. Dat is geen teneur van armoede, maar wel van terughou dendheid in het te voeren beleid." Toeristenstroom De wethouder deelde mee dat Texel- promotie zijns inziens ook bij uitstek een gemeentelijk beleid moet kunnen zijn. „Je kunt hiermee de hele toe ristenstroom sturen. Vooral als je spreekt van een plafond in je toe risme van 47.000, kun je met behulp van zo'n instrumentarium een mooi naseizoen stimuleren. Dat is voor het gemeentelijk beleid van groot be lang." Hij noemde voorts drie argumenten die het verdubbelen van de heffing op precario-rechten rechtvaardigen. „Ook met een belastingverhoging van 50 procent blijft het een laag bedrag, daarnaast is het een zaak van orde ning en regulering van de gemeente. Het gaat er niet om dat het een di recte inkomstenbron zal zijn, we heb ben er juist veel aan moeten doen om de toegankelijkheid van de stra ten in de hand te houden. Omdat we dusdanig veel in het winkelklimaat hebben geïnvesteerd, zijn we van me ning dat er van die kant best wat te genover mag staan." In de blauwe zaal van het Geminizie- kenhuis in Den Helder wordt donder dag 30 november een informatiemiddag gehouden over kan ker voor patiënten, familie en naasten. De arts M.F.H. Dielwart, ver bonden aan het VU-ziekenhuis in Amsterdam, zal ingaan op het onder werp „bestraling bij kanker". De bij eenkomst begint om 14.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Voor inlichtingen en aanmeldingen kan worden gebeld met het Gemini-ziekenhuis, tel.02230-11414 (toestel 226), op werkdagen van 9.00 tot 15.00 uur. Er zijn de komende tijd nog twee in formatiemiddagen over kanker: op 25 januari wordt gesproken over pijn bestrijding en op 22 maart over borstkanker. \J* Het college ven B en W reageert op de elgemene beschouwingen van de raadsfracties. Volgens Barendregt staat de gemeen te naast privatisering van het schoonmaken van scholen, ook priva tisering voor van de vuilafvoer naar de vaste wal en van de verwerking van autowrakken. In deze tijd moeten wij zuinig zijn met ons milieu en de natuur. Het Krimbos is er gekomen om recreatie- drukte op te vangen en de duinen te ontlasten. Het nieuw aangeplante bos oogt nog niet zo omdat het tijd nodig heeft zich te ontwikkelen. Ook is maar de helft van het geplande bos daadwerkelijk geplant. Wij gelo ven niet in de sprookjes en mooie verhalen dat de komst van een golf baan De Cocksdorp aantrekkelijker zal maken. Van alles krijgen we méér, behalve ruimte en natuur. Ik ben geen tegenstander van de golfsport. Ik heb alleen grote bezwaren tegen de lokatie; de golfbaan is een ruimte- verslinder. Heel veel mensen steunen reeds deze actie ter voorkoming van de vernietiging van grote stukken bos. Daarom: reageer massaal, want deze actie kan alleen slagen met uw aller medewerking. Stuur alsnog uw handtekening op want voor het Krim bos is het vijf voor twaalf. Suzan Boon-Griener De Cocksdorp. Naschrift redaktie: discussie voorlo pig gesloten. „C'est la ton qui fait la musique," was de reactie van wethouder Ze gers op de algemene beschouwing van de PvdA. „Voor de niet franco- fielen: het Is de toon die de muziek maakt. Ik heb me tijdens het lezen van deze beschouwing afgevraagd waarom sommige dingen op een dergelijke manier beschreven zijn. Het dient geen enkel doel." Zegers noemde enkele voorbeelden en toonde zich onder meer verbolgen over een constatering van de PvdA dat uit een interview in de Texelse krant zonneklaar was gebleken dat in de afgelopen zeven jaar de beheers baarheid van de financiën voorop heeft gestaan. „Volkomen onjuist, al dus de verontwaardigde wethouder. „Dan heeft u de rest niet gelezen. Ik heb nog ontelbaar veel meer zaken voor mijn rekening genomen." Op een vraag van het CDA in hoe verre de gemeente betrokken is geweest bij de fusie LBO/RSG, in relatie tot overname van laatstge noemde - antwoordde Zegers dat de gemeente hier helemaal niet bij is ge weest. „Het zijn geen gemeentelijke scholen. Bet'okkenheid zou alleen maar kunnen op hun verzoek. We hebben er wel eens samen over gesproken, maar we zijn geen bestuur en hebben dus geen bevoegd gezag. Zij kunnen wat dat betreft handelen naar eigen inzicht en eigen wil. Wij kunnen niets afdwingen." Over de problemen rond de logopedie op de basisscholen meldde Zegers dat de zaken nog niet helemaal zijn vastgelopen. „Zover is het gelukkig nog niet. Het gedeelte waar de ge meente zich aansprakelijk voor stelt, de preventieve zorg (het opsporen van spraakstoornissen) vindt op de gebruikelijke wijze plaats. Het curatie ve gedeelte (behandeling van de stoornissen) stokt daar, waar geen goed contract is opgesteld tussen ziektekostenverzekeraar Noord- Holland-Noord en de schoollogope- diste. Zij mag geen basisschoolleerlin gen behandelen. We hebben diverse malen contact gehad met NHN, maar die blijven aan dit standpunt vasthou den. Wij zullen ons beraden over ver der te nemen stappen in dit verband." Poging Ten aanzien van een scheepsarcheo logisch depot liet Zegers weten dat de provincie niet van zins is bij te dragen aan een inventarisatie. „De provincie beschouwt dit als een rijkstaak. Nu zit er dus een gat van f60.000, Als de provincie wel haar steentje had bijgedragen, was er voor ons f30.000, overgebleven. Dat was misschien haalbaar geweest. Ik wil echter nog wel een poging wa gen om met de provincie te praten." De wethouder vertelde voorts dat het college met betrekking tot de bud getfinanciering van de Bolder een be zwaarschrift heeft ingediend bij de rijksoverheid. „We komen krap in ons jasje te zitten. We willen proberen meer geld voor de Bolder te krijgen dan op de begroting voor 1990 is in gevuld. Als we het aantal ar beidsplaatsen op peil willen houden, zal dit zeker nodig zijn." Op een vraag van het CDA over het kritisch beschouwen van de subsidie verordeningen antwoordde Zegers dat het subsidieadviesorgaan de afgelo pen periode de hele verordening kri tisch heeft doorgenomen, waarna een groot aantal wijzigingsvoorstellen is geformuleerd. Ambtelijk wordt mo menteel gewerkt aan een voorstel tot wijziging van de verordening. De war me maaltijd voorziening kwam ook aan de orde. Op de vraag wat voor bedrag in redelijkheid voor een war me maaltijd van Tafeltje Dekje mag worden gerekend, vertelde Zegers dat het college een bedrag van f7,50 aanvaardbaar vindt. „Daar moet dan alles bij inbegrepen zijn." „De vorige keer zat ik aan een tijdslimiet vast. Nu heb ik niet zo'n dienstregeling gekregen". Aldus be gon wethouder Daan Schilling zijn reactie op de algemene beschouwin gen dinsdagmiddag. Hij deed zijn best om bondig te blijven, maar dat kon niet voorkomen dat hij halverwe ge uitriep: „Sodemieters, wat gaat die klok snel!" De wethouder kondigde onder ande re aan dat er binnenkort een ambte lijk voorstel zal verschijnen over een stoplicht op de kruising Ele- mert/Pontweg/Hoornderweg. Het was wethouder Schilling opge vallen dat jongeren kennelijk snel oud worden. „Ik heb enkele oude algeme ne beschouwingen nagelezen en daarin wordt steeds gevraagd om jongerenwoningen. Die kom ik nu niet meer tegen, maar iedereen wil seniorenwoningen. Ik dacht meteen: tjongejonge, dat is vlug gegaan... Schilling vond het niet uitmaken hoe zo'n woning wordt genoemd. „Het gaat om een niet al te groot huis dat door beide categorieën kan worden gebruikt". Hij verklaarde dat er nog vraag is naar 55 van zulke huizen en dat de gemeente er alles aan doet om deze te realiseren. De wethouder was zeer verheugd dat alle fracties vasthouden aan het maximum van 47.000 toeristische slaapplaatsen. „Niemand morrelt aan dat getal. Het is een leidraad waar aan we het beleid kunnen ophangen en het is van groot belang dat dit door allen wordt ondersteund". Schilling hoopte, samen met Texels Belang, dat de regeling voor kampe ren bij de boer snel rechtskracht krijgt. De beslissing van Gedeputeer de Staten over dit onderwerp is nog niet binnen. Hij was het niet eens met zijn partij dat alvast uitbreid in- gsmogelijkheden moeten worden on derzocht. „We moeten eerst zien hoe dit gaat en als er zich nieuwe moge lijkheden voordoen bekijken we dat te zijner tijd. Ik ben allang blij als dit. van de grond is". De wethouder vond het aardig dat de PvdA in haar algemene beschouwing begaan is met het lot van het perso neel op de afdeling ruimtelijke orde ning. „Men heeft veel taken en is daardoor flink belast. Maar u hebt Na een lange pauze wegens ziekte van dirigente Hanny Roos zijn de 14 leden van de Rose Harmony Singers druk bezig met repeteren. De groep bereidt zich voor op twee uitvoerin gen van de Johannes Passion van G. Ph. Telemann en op een lichter pro gramma voor een zomerconcert. De uitvoeringen van de Johannes Passion zullen in de week vóór Pasen worden gegeven in de R.K. kerk in Den Burg en in de Hervormde kerk van Oosterend. Dit gebeurt op veler verzoek naar aanleiding van eerdere succesvolle vertolkingen van dit werk. Zowel het koorwerk als de soli wor den gezongen door leden van de Ro se Harmony singers: ook de instrumentalisten komen van Texelse bodem. Kwartet Inmiddels Is ook een Rose Harmony Quartet opgericht, dat reeds enkele keren is opgetreden in kerken op Texel. Het bestaat uit Marijke Witte (sopraan), Hanny Roos (alt), Dirk Breedveld (tenor) en Rob Manse (bas/bariton). het niet over de arme wethouder...." Over een fietspad naar paal 9 liet de PvdA zich kritisch uit. Volgens Dirk Terpstra is het de vraag of verkeers veiligheid duinverlies nodig maakt. Schilling had er geen twijfels over of de veiligheid is gediend met een fietspad naar paal 9. „En al weeg je het af, dat pad móet door de duinen. Het kan niet anders, want er is geen andere weg naar paal 9". Schilling was verbolgen over enkele uitlatingen van Peter Bakker in de PSP-beschouwing. „U wil niet dat we als dolle honden achter de feiten aanlopen en het wegennet verbete ren voor drie maanden hoogsei zoen.... Als we ongelimiteerd gasten naar ons eiland zouden halen en er dan achteraan zouden draven met maatregelen, had u gelijk. Maar we weten waar we naartoe willen: die 47.000". De wethouder relateerde dit aantal aan een drukke dag in het hoogseizoen. „Het beleid is erop ge richt om dat in goede banen te lei den. We steken onze kop niet in het zand. We doen er aan mee om de zaken op die 47.000 af te stemmen". Horizontaal: 1. duidelijk: 6. dwingeland; 11. hoef dier; 12. uitroep; 14 naar aanleiding van; 16. voortrekker; 18. waardepa pier; 20. lidwoord; 21. verhoogde toon; 22. ieder; 23. deel van een mu ziekinstrument; 28. krantenjongen; 29. geografische aanduiding; 30. jon gensnaam; 31. hoekpilaster; 32. woonschip; 34. bladader; 36. name lijk; 37. overeenkomst; 38. vogelpro- dukt; 39. vaartuig; 41. omslag; 42. begrip; 45. landbouwwerktuig; 47. Frans lidwoord; 49. voorzetsel; 51. getande rand; 54. Europeaan; 56. vlaktemaat; 57. meisjesnaam; 58. schamen; 61. werelds; 64. nieuw; 65. schortje, 67. metaal; 68. Europe se hoofdstad; 69. streek. Verticaal: 2. pralen: 3. lidwoord; 4. danskoor; 5. van het lopende jaar (Lat. afk); 7. zijrivier van de Donau; 8. wiel: 9. grote boor; 10. wapen; 12. zangstuk; 13. grote roofvis; 15. als het ware; 17. dun; 19. loofboom; 23. bree- kwerktuig; 24. laatst leden; 25. sa menhang; 26. maanstand; 27. gebogen lijn; 31. vogel; 32. ledemaat; 33. drinkgerei; 35. sprookjesfiguur; 40. ontvangdraad; 43. bevallig; 44. verdieping; 46. bevel; 47. Verenigde Naties; 48. houten staak; 50. vreem de munt; 52. muziekterm; 53. meis- De G.V.T. turnsters hadden in het weekend allen hun eerste competitie- wedstrijden. Dit leverde voor Liesbeth Brouwer in de catego rie jeugdturnsters een eerste plaats op, voor Sigrid van Heerwaarden In de categorie meisjes een tweede plaats en voor de ploeg meisjes ook een eerste plaats. Het was voor de G.V.T. leiding een druk weekend. Op maar liefst vijf verschillende plaatsen moesten zij za terdag en zondag aanwezig zijn om ingeschreven turnsters en turner bij te staan. In Hoorn turnde Esther Wit te bij de categorie turnsters en Su zanne Boeyen bij de turnsters junioren. Een spannende wedstrijd van hoogstaand niveau. Boeyen komt nog tekort op de brug en haar nieu we vrije oefening ging nog wat te wild. Meer dan een negende plaats zat er voor haar dan ook niet in. Wit te turnde een perfecte wedstrijd maar moest op brug ook punten la ten liggen, daar zij bij een verbinding naast de liggers greep. Meer dan een achtste plaats was er voor haar niet weggelegd. In Den Helder turnden Nienke Postma en Hennieta Mulder hun wedstrijd in de D-lijn. Postma ging de mist in op brug en balk en kwam niet verder dan een negende plaats. Mulder turnde op de brug echter de sterren van de hemel en behaalde hier zelfs de score van 8.45. Door ook een mislukte balk- oefening eindigde ze op een zevende plaats. In Anna Paulowna turnde een G.V.T. ploeg in de individuele- en ploegen competitie. Door prima team work en geconcentreerd werken wisten de G.V.T. meisjes hier een eer ste plaats te behalen. Vooral het goe de turnen door Sigrid van Heerwaarden leverde de ploeg veel punten op. Zij werd dan ook indivi dueel tweede met cijfers allemaal bo ven de 8.00. De grootste verrassing was jeugdturnster Liesbeth Brouwer die in Schoorl met de eerste plaats naar huis kon. Met kop en schouders stak zij deze wedstrijd boven de rest van het deelnemersveld uit waardoor zij ontspannen de wedstrijd kon draaien. Na een prima langemat- en brugoefening en een uitstekende overslag over het paard was balk het klapstuk. In een muisstille zaal turnde Brouwer hier haar beste balkoefening die zij ooit op een wedstrijd liet zien en die dan ook terecht werd beloond met 8.65 punten. Door haar overige goede resultaten eindingde zij dan met voor haar ook een nieuw per soonlijk puntentotaal van 34.05 pun ten. Als laatste in de rij wedstrijden ging trainer Nico Stoter een competi tie wedstrijd individueel in nivo 1B aan in Wervershoof. Mede gelet op de matige voorbereiding moest nog maar worden afgewacht hoe het zou verlopen. Op langemat liep alles per fect terwijl op voltige een nieuw dieptepunt op dit moeilijke toestel kon worden aangetekend. De ring- oefenmg ging wonderbaarlijk goed met achteropzet tot handstand en een huizehoge dubbele salto als af sprong. Ook de uitvoering van de Tsukahara op paardsprong was ver rassend, gezien het tekort aan trai ning op dit toestel. Ook bij brug verliep bijna alles naar wens. Voor het eerst gelukte Stoter hier de pi rouette tot handstand (zijn tweede C onderdeel op brug gelijk). Bij de af sprong bleken vele krachten ver speeld zodat de salto voorover er meer als rolletje dan als salto uit kwam. Tot slot verloor hij echter op zijn lievelings toestel de rekstok zijn wedstrijd. Iets te veel risico met het vliegonderdeel deed hem de stok missen waarna de oefening na een korte pauze slordig werd uitgevoerd. Een tweede plaats was het eind re sultaat achter Henk Klinkhamer, Ne derlands Kampioen in de C lijn. jesnaam; 55. van het Heilige Roomse Rijk (Lat. afk.); 59. telwoord; 60. strafwerktuig; 62. netto; 63. aanwij zend voornaamwoord; 66. deel van Amerika. (9 50

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7