>choollogopediste mag liet zelf behandelen Kotex komt weer met bonte najaarsshow dus van Bang&Olufsen 'iekenfonds NHN handhaaft standpunt: Gebruik Koninghal en Beatrixzaal gestegen Meerijden met de Zwarte Pieten Postbeamten uit 1912 swoners blij met 'aalderstraat-plan Frieslandfilm in folder opgenomen 24 NOVEMBER 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Jan Brouwer DEN BURG Spmbaan 15. Tel 02220-15130 Het gebruik van de Burgemeester de Koninghal en de Beatrixzaal door verenigingen is vorig jaar gestegen. Het gebruik van De Ferrever en sporthal Ons Genoegen bleef gelijk. Sporthal Ons Genoegen wordt vooral regelmatig gebruikt door de badmin tonclub, afdeling volleybal van de MST en de zaalvoetballers van de KNVB. De Burgemeester De Koninghal is een multifunctionele ruimte, die voor sport- en culturele activiteiten wordt gebruikt. Organisatoren van culturele activiteiten is gevraagd uit te kijken naar een andere lokatie, want de sportverenigingen die van de zaal ge- zijn ook bouwplannen: het bestaande verenigingsonderkomen zal met een stuk van vijf bij zeven meter worden uitgebreid en een steeg zal worden overdekt. Daarmee wordt voor een deel tegemoet gekomen aan een jaar lijks ongemak, bestaande uit het feit dat het tentoonstellingsgebouw tel kens weer moet worden afgebroken omdat de gemeente niet kan toestaan dat het een permanent ka rakter krijgt. „Dat is ons een doorn in het oog", aldus Joop Veltkamp, die zich nog altijd doet gelden als motor van de vereniging en niet ophoudt de belangen van zijn sportfokkers op ge heel eigen wijze onder de aandacht van de autoriteiten te houden. Met de opbouw van de kinderboerde rij die ten dienste staat van de buurt, gaat het goed. Het projekt is bijna klaar. Er staan nu een duiventil, kip penhokken en een geitenstal. Er moe ten alleen nog 28 hokken worden gebouwd, die huisvesting bieden aan dieren van mensen uit de omgeving. De duiventil is voorzien van een „gouden" spits. In tegenstelling tot wat men zou denken, wil de vereni ging hiermee aangeven dat zij geen bankschuld meer heeft. Wel staat de vereniging nog in het krijt bij de eigen leden die renteloze leningen hebben verstrekt. Keuring Dinsdag zijn de ingezonden dieren gekeurd, waarbij niet minder dan ze ven gespecialiseerde keurmeesters in actie kwamen: twee voor de konij nen, een voor de hoenders, twee voor de vogels, een voor de duiven en een voor de watervogels. De he ren kwamen overwegend tot een zeer gunstig oordeel. P. vd Gracht is de inzender van het fraaiste dier bij de grote hoenders, S. Tjepkema is eigenaar van de fraaiste duif, D. Hoo- genbosch is inzender van het fraaiste konijn en dezelfde inzender bereikte dit resultaat ook in de „C"-klasse. J. Veltkamp is inzender van de fraaiste ,,A"-vogel eigen kweek, de fraaiste „C"-vogel van de hele tentoonstelling en de fraaiste „A"-vogel eigen kweek. De fraaiste eend van de ten toonstelling was van A. Dekker te vens inzender van de fraaiste watervogel. Marcus Kuip, Tamara Kui per en Co Veltkamp waren inzenders van de fraaiste dieren van jeugdleden. A.Dekker werd winnaar van de beker die door de gemeente beschikbaar is gesteld, J. Veltkamp werd winnaar van het bondskruis en A. van Haastrecht-Haring werd winnaar van de bondsmedaille. De ooit door maandverbandfabrikant Kotex beschikbaar gestelde Maxi- beker ging naar D. Hoogenbosch en de Mini-beker naar H. Roeper. Ook werden prijzen toegekend voor collec ties van dieren: A. Dekker kreeg de prijzen voor de mooiste collectie hoenders en de mooiste collectie wa tervogels, C. Bruin voor de mooiste collectie sierduiven, D. Hoogenbosch voor de mooiste collectie konijnen en J. Veltkamp voor de mooiste collectie vogels. bruik maken ondervinden hinder van de regelmatige onderbrekingen van hun trainingsprogramma. Zowel het voortgezet- als het basis onderwijs maakt minder gebruik van de sporthal. De verwachting is dat dit komende jaren nog meer zal dalen. Zomerstop Wat betreft buitensportakkommoda- ties zit Texel goed in de voorzienin gen. Zes Texelse voetbalverenigingen hebben de beschikking over negen velden en vijf trainingsvelden. Alleen SV De Koog heeft geen trainingsveld. Het vijfde veld in Den Burg wordt door de verenigingen gezamenlijk ge bruikt in de zomerperiode, als voor de andere velden een zomerstop geldt. Deze is van 1 juni tot en met 15 augustus. Op de speelweide aan de Emmalaan, die 's winters dienst doet als ijsbaan, wordt van half april tot begin oktober getraind door honk- en softbalvereni- ging Texla. Dit tweeledige gebruik is niet bevordelijk voor de grasmat. Tex la heeft hier vooral in het voorjaar nogal eens problemen mee. Skeelertraining Op en om het Texelse Boyscomplex zijn atletiekvoorzieningen en een wie lerbaan, die ook voor hardloop wedstrijden en skeelertraining wordt gebruikt. De MAB-club heeft haar eigen motor crossterrein in Eierland. Dit valt onder de Geluidshinderverordening Texel en daar houdt de vereniging zich prima aan. De onderhoudstoestand van zowel de binnen- als burtensportakkommoda- ties is goed. Kleine kinderen kunnen zich zaterdag a.s. van 13.30 tot 15.30 uur in Oosterend vermaken in Sinterklaass feer. Met de Bart Plezier komen dan 12 Zwarte Pieten naar het dorp en de kinderen mogen dan onder bege leiding een stuk meerijden en samen met de pieten Sint Nicolaas-liedjes zingen. In het jeugdgebouw kan wor den gesjoeld, de kinderen kunnen zich laten schminken en er wordt ge zorgd voor chocolademelk. Een en ander wordt georganiseerd door de Ondernemersvereniging Oosterend. UNIEK De Frieslandfilm, gemaakt door het Texelse bedrijf Videolux, is opgeno men in het bestand van de inkoop combinatie „Icob". John Smit. die de film in opdracht van de provincie Friesland maakte, is ingenomen met de naamsbekendheid die hier mogelijk uit voortvloeit. „De videonieuws-folders van de inkoop combinatie worden door 100 boe kwinkels in heel Nederland verspreid. De Frieslandfilm wordt nu in een half miljoen huiskamers onder de aandacht gebracht." De bewuste folder is via boekhandel Nauta, die bij deze inkoopcombinatie is aangesloten, inmiddels ook op Texel rondgedeeld. Het heeft enige tijd geduurd voor Smit positief bericht ontving. „Nadat ik contact met de Icob had gezocht, kreeg ik te horen dat de film - in ver band met kwaliteit - eerst gekeurd moest worden. Als je weet dat de Icob selectief te werk gaat, is het nog veel aardiger om te horen dat je werk opgenomen is." De Frieslandfilm is een afgeleide van de Engelse montage die in Canada, Amerika, Nieuw-Zeeland en Australië is verspreid. Wat j hier ziet is de Beolink 1000. De universele afstandsbediening van Bang&Olufsen. Hiermee bedient u radio, TV, platenspeler, videorecorder, cassettedeck, CD-speler... Maar u regelt er ook de verlichting mee in uw kamer, of de stand van uw TV, of richt er uw schotelantenne mee. Zullen we dit unieke stukje electronica dan ook geen afstandsbediening maar afstandsbesturing noemen? Wij demonstreren het u graag want u moet het zien om het te geloven. wil een compliment maken aan afdeling ruimtelijke ordening voor itukje klantgericht denken". Dit Klaas Kikkert woensdagavond in commissievergadering voor atelijk- en huisvestingsbeleid na- os vrijwel alle bewoners van de ilderstraat. De gemeente heeft *1 geluisterd naar de wensen van «lansen en deze in een nieuw «voor herinrichting van de straat ^'gebracht. Wie zijn de mannen op bijgaande fo to? Deze vraag stellen de leden van de Texelse verzamelaarsclub en zij hopen het antwoord te weten vóór de verzamelbeurs die aanstaande dinsdag in d'Ouwe ULO wordt ge houden, aanvang 19.30 uur. Reacties kunnen worden gericht aan Klaas Uitgeest, telefoon 17393, uit wiens archief de reproduktie van de in 1912 genomen foto afkomstig is. Het be treft een groepsfoto van medewer kers (postbodes, klerken, kantoorhoudersl van het postkantoor aan de Parkstraat. De kiek is daar vermoedelijk ook genomen. Geheel rechts staat Bram de Wijn. Volgens Uitgeest zou de man die in het mid den staat Piet Lieuwen kunnen zijn. Verder zouden zich ook Klaas Geus en Kees Moojen in het gezel schap kunnen bevinden. logopedie op de basisscholen zit in het slop. Afgelopen vrij- j berichtte ziektekostenverzekeraar Noord-Holland-Noord HN) dat voor Texel geen uitzondering gemaakt wordt en dat op het standpunt blijft staan dat de schoollogopediste wèl (gak- taal- en stemstoornissen mag opsporen, maar ze niet ij behandelen. Brieven van de Texelse huis- en tandartsen, igdtandverzorging Texel en de gemeente hebben niets uitge lid. Zoals de situatie nu ligt, kunnen kinderen die in het zie- iifonds zitten niet behandeld worden, maar particulier dekerde kinderen wel. ,,Daar begin ik dus niet aan, dat is te- naar het jaar nul," aldus schoollogopediste llanda de Dood Heerhugowaard. april van dit jaar had de gemeen- iwee schoollogopedistes in dienst, naast de opsporing van Iakstoornissen ook de behande- voor hun rekening namen. Om i de logopedie te kunnen bezuini- 7 i, bedacht de gemeente vorig jaar I i nieuwe constructie. Er zou één 7 apedist worden aangenomen, voor it preventieve uren per week en hieruit voortvloeiende behandelin- i zouden vergoed worden door de ttekostenverzekeraars, zowel door ziekenfonds als door de particu- i verzekeraars. Iwam vervolgens een vacature - vrij gevestigde logopedistes op eiland hadden geen ruimte meer de schoollogopedie erbij te ne- n - en llanda de Dood solliciteerde T werd aangenomen. „Het leek alle- u al heel aantrekkelijk totdat duide- werd dat het ziekenfonds igerde de behandelingen te ver- sden. Louter en alleen omdat het iporen van spraakstoornissen en behandeling ervan, door één logo- jiste gebeurde. Waar die behande- jook plaats vond, maakte niet uit. mag gewoon niet naar mezelf ver zen. Het moeilijke van de zaak is de school zonder logopedie wel «draait. Het belang ervan merk je iop de lange termijn." Andere constructie ida de Dood heeft bij de gemeen- snlangs een nieuwe invalshoek ge- erd, waarmee de logopedie licht uit de probleemhoek gehaald worden. „Er is eeg constructie lelijk met de School Begeleidings ist (SBD) in Den Helder. Maar als allemaal nog bedacht en op po- gezet moet worden, gaat dat mo- Pc heel lang duren. Als ik me bij SBD zou kunnen aansluiten, kan Ie regio Texel onder me nemen." vraag me af of de gemeente zdat het contract werd opgezet I contact heeft gehad met het zie- fonds. Dat is me nog steeds niet delijk, omdat de zaak op de afde- i onderwijs door meerdere perso- i behandeld is geworden. Hierdoor ist er onwetendheid, waar ik me dupe van voel. Toen ik aangeno- werd, ben ik er vanuit gegaan l alles in orde was. Je verwacht landers als je bij een gemeente in ast treedt." Achterstand da is aangenomen voor acht uur week voor elf scholen, maar zij lelt 30 uur per week te werken. *n ik kwam was er een achter- nd van een half jaar. Ik ben nooit plan geweest me aan die acht te houden, want ik zag het meer het opzetten van een eigen be drijfje. Daar moet je in het begin veel uren in steken, anders kom je ner gens. Je zou je werk op die manier ook niet goed kunnen doen. Trou wens, alle mensen in het onderwijs maken meer uren dan ze betaald krij gen." „Als er geen verandering in de situa tie komt, kan ik dit financieel niet lang bolwerken. Van acht uur kun je echt niet in je levensonderhoud voor zien. Het is een heel idiote situatie Ik mag de hele gemeente Texel behan delen, behalve de basisschoolleerlin gen. Als ik wegga, ligt de logopedie hier op één oor. Jaren werk, door an deren opgebouwd, wordt dan in één klap weggegooid. Dat is de verant woording die ik nu op m'n schouders draag." Gesprek Wethouder Zegers heeft na beraad over volgende stappen gistermorgen telefonisch contact gehad met Noord-Holland-Noord. Waarschijnlijk heeft de wethouder volgende week een gesprek met de directie. Zegers: „We willen kijken of we het zieken fonds niet op andere gedachten kun- Liefhebbers van dieren kunnen dit weekend hun hart ophalen in het tentoonstellingsgebouw van Kotex in De Mars, waar de kleindierensport- vereniging zijn jaarlijks herfstshow houdt. Er valt daar een bonte ver scheidenheid te bewonderen van ko nijnen, hoenders, duiven, tropische vogels en watervogels. De Kotex-mensen slagen er telkens weer in de tentoonstelling een verras send karakter te geven door middel van een aardige aankleding. Deze keer wordt het beeld beheerst door een constructie die een verkleinde uitvoering is van de oostelijke kustlijn van Texel, zelfs met een fraaie vuur toren op de noordpunt. Op het minia tuur eiland is een dennenbos aangebracht waartussen zich konij nen ophouden en een waterpartij is het domijn van kleurrijke eenden. De kooien met tentoongestelde dieren zijn aan de andere kant van de ruim te gegroepeerd, waarbij talrijke bloenmstukken, vervaardigd door het bloemschikclubje onder leiding van mevrouw Nijman, voor vrolijke accen ten zorgen. Traditiegetrouw is er ook nen brengen. Voor alle duidelijkheid, rond de logopedie heersen wat mis verstanden. Tot begin dit jaar betaal den we als gemeente alle kosten. Dat was me een doorn in het oog, want de ziekenfondsen en de particu liere verzekeraars vangen geld via de premie die betaald wordt voor logo pedie. Die bedragen worden in eigen zak gestoken, waarna de gemeente nog eens kan betalen." „Nu we als gemeente de zaken pro beren te regelen op de manier zoals het hoort, krijgen we alle schuld over ons heen gestort, ledereen komt in opstand. Dat is niet eerlijk, we doen al meer dan we moeten doen. De ge meente betaalt de preventie, terwijl dat helemaal niet hoeft. Het verve lende van deze impasse is alleen dat de kinderen al enkele maanden geen logopedie kunnen volgen," aldus de wethouder. Unaniem De logopedisten op het eiland zijn unaniem van mening dat de logope die op de scholen plaats moet vin den. Kinderen uit De Cocksdorp moeten normaal in de eigen school behandeld kunnen worden, zodat niet iedere week de tocht naar Den Burg ondernomen hoeft te worden. In de vertrouwde schoolomgeving voelen de kinderen zich bovendien meer op hun gemak, wat de lessen ten goede komt. Bij verwijzing naar een vrijgevestigde logopediste komt nog een ander probleem om de hoek kijken. Onderzoeken en overleg- gesprekken met de andere logope distes vergen veel meer dan de be schikbare acht uur per week. De situatie rond de schoollogopedie wordt door de onderwijsgevenden als zeer zorgelijk beschouwd. weer een broedmachine met eieren die gedurende de tentoonstelling stuk voor stuk uitkomen. Ook is er een groep kant en klare kuikens onder een kunstmoeder. Veel konijnen Onder de tentoongestelde dieren zijn de konijnen met 102 stuks het best vertegenwoordigd. Verder zijn er tachtig hoenders (je mag niet „kip pen" zeggen), 35 duiven, 10 water vogels en tachtig tropische vogels, kanaries en parkieten. Bij de perspre sentatie dachten we het even met een internationale show te doen te hebben want er waren ook inzendin gen bij uit België, een gevolg van het feit dat van de 102 Kotex-leden er twee in België wonen. De expositie is donderdag open van 20.00 tot 22.00 uur; vrijdag van 15.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Niet alleen uit deze tentoonstelling en de resultaten die daar worden ge boekt blijkt dat de kleindierensportve- reniging nog steeds zeer actief is. Er Me gemeente in de vorige verga- «9 van de raadscommissie met 'plan voor de herinrichting van de blderstraat op tafel kwam, brach- 'de bewoners een eigen plan mee. 'verschil tussen beide was dat de •oners een groensingel wilden lien de huizen en de weg. Dat zou 'toste gaan van het voetpad aan tijde van de Aankoopcentrale. 9smeente heeft beide plannen Kt elkaar gelegd en een nieuw «op papier gezet, waarbij zowel 9'oensingel als het tweede voet- d mogelijk is. Klaas Kikkert: „De "1 staat hier volkomen achter. We ton nog één voorstel, laten we «aam van de straat veranderen in Klderlaen...." Nadat het gelach «bedaard verklaarde de wethou- 'dat dat een zaak is voor een an- 16 commissie Keurmeester bezig met het bepalen van de kwaliteit van gen der geëxposeerde konijnen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9