Cjroen c%wartsJexeU in het harL, Schatkaarten" blijken Waardevol en betrouwbaar Manege Akenburg moet hippisch centrum van Texel worden aarlijkse f150.000,= nog niet zeker Uitbreiding binnenbak Texels Museum verder met eigen jaarkaart >okschade na am in de pan Exposities over „Russenoorlog" en visserij Wéér hogere score voor Jantje Beton Bekeuringen Dominee De Jong naar Hoek van Holland ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.436 DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 advertenties, abonnementen, etc. 3| eveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, J ion 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 cue Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 10-12741. i werktijd deze week tot en met dinsdag a s. de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.a nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /40,40 per half jaar; Los f\— gemeente Texel heeft bij de ministeries van financiën en bin- ilandse zaken een verzoek ingediend om in aanmerking te ko- jj n voor een jaarlijkse subsidie van het rijk, die tenminste 0.000,= zal bedragen. De hiervoor benodigde historische dskaarten zijn onlangs boven water gehaald. „Wij hebben ide hoop dat ons verzoek gehonoreerd wordt, maar zeker et je het nooit," aldus gemeentesecretaris Piet Zoon. nepen om kaarten, waarop Den aangemerkt staat als stad, le ien enkele maanden geleden 75 :ties op. Hieronder een enkeling Texel zelf, maar verreweg de - ste van de vaste wal. Ambtenaar Blankevoort, net met VUT, toon- ich bereid pro deo te onderzoe- of er bruikbare kaarten bij waren. |een inventarisatie leek de trefkans gemeente Leek (Groningen) het it. Twee particulieren daar ble ieder over een kaart te beschik- Hun reactie had niets met elkaar laken, er was geen enkele vorm contact geweest. De eigenaren de kaarten werden uitgenodigd een bezoek aan het eiland, waar robeerd werd de kaarten te be telen. Zoon: „Met onze niet- (undige ogen. Dat ging natuurlijk Deskundig ierd vervolgens driftig gezocht een deskundige aan de vaste Via via kwam de gemeente te- it bij een doctor in de cartografie, nachtig in Odijk (Utrecht), zijn met die kaarten in de auto haar toe gereden. Goed verze- uiteraard en erg voorzichtig, verwachtingen waren na het ite telefoongesprek niet hoog- lannen. Ze was bang dat we temaal vanaf Texel" voor niets (en komen. Na een korte bestu- ng van de kaarten, kwam ze ech- al vrij snel tot de conclusie dat ets waardevols in ons bezit had- Volgens haar werd Den Burg on- (enbaar als stad aangeduid." Authentiek cartografe heeft de twee kaarten t beschreven. Volgens haar zijn iuthentiek, in gerenommeerde sterdamse cartografische bedrij- vervaardigd en in 1792 en 1830 a in een pan met vet die op het njis was gezet voor het frituren bitterballen, leidde donderdag- id omstreeks half twaalf tot tl in de woning van de familie D. Vries aan de Beatrixlaan. Het vuur betrekkelijk snel worden gedoofd ii de ravage was groot. De keu- was grotendeels zwartgeblakerd, ifzuigkap was verwoest en een itic schrootjeswand was gesmol- Bovendien drong een verstikkend kgordijn door tot in alle vertrekken ide bovenverdieping) van het t Het echtpaar De Vries zag zich door gedwongen de nacht elders te brengen. De brandweer, die Wig ter plekke was, inspecteerde geruime tijd of er nergens vuur r smeulde. in druk uitgegeven. De kaartmakers, Covents Zoon en Van Baarsel Zoon, werkten in het verleden in op dracht van de landelijke overheid. De kaarten zijn volgens haar kwalitatief goed en de inhoud is over het alge meen betrouwbaar. De cartografe komt in haar schrijven tot de conclu sie dat beide kaarten vergelijkbaar zijn met de kaarten uit de collectie Bodel Nijenhuis. Uitsluitend deze se rie van negen historische kaarten werd tot voor kort door beide mi nisteries als geldig bewijsmateriaal geaccepteerd. Toen in april van dit jaar de Groning se gemeente Bellingwedde middels een andere „betrouwbare kaart" in aanmerking kwam voor subsidie, ging de gemeente Texel met hernieuwde moed op zoek naar andere kaarten, die nu gevonden lijken te zijn. Kopergravures De kaart uit 1792 is een kopergravu re van 92 bij 63 centimeter, een zo genaamde „nieuwe" kaart van Noord-Holland, verdeeld in de hoog heemraadschappen Kennemerland, Westfriesland, Waterland en de drooggemaakte meren Purmer, Wor- mer, Beemster, Schermer, alsmede de eilanden Texel, Vlieland en Terschel ling. Op de kaart staat ook nog een deel van Friesland. Het symbool voor Den Burg is hetzelfde als de symbo len voor Hoorn, Enkhuizen, Harlingen, Franeker en Bolsward. Den Burg wordt hier dus duidelijk als stad aan gemerkt. De andere kaart is de Nouvelle Carte de Poste du Royaume des Pays-Bas et du Grand-Duché Luxembourg. De ze voormalige postkaart is van om streeks 1830. Hierop staan de Nederlanden (België en de noordelijke Nederlanden) en het groothertogdom Luxemburg. Ook dit is een kopergra vure van 78 bij 54,5 cm, getekend door C. Covens en gegraveerd door C. van Baarsel en Zoon. De kaart is opgedragen en aangeboden aan prins Frederik, ten behoeve van het post wezen in het koninkrijk der Nederlan den in 1830. Onderaan de kaart staat een aanduiding van Den Burg als stad. Feestvreugde Twee weken geleden toog een ge meentelijke delegatie naar het mini sterie van financiën, waar door de cartografe een deskundige toelichting gegeven werd. Op het ministerie wa ren tevens twee vertegenwoordigers van binnenlandse zaken en een verte genwoordiger van de raad voor ge- meentefinanciën aanwezig. Ter plekke is een formeel verzoek gericht aan de ministers Dales en Kok, vergezeld van foto's van de kaarten op ware groot te, gemaakt door Daan Koopman. „Op zijn vroegst zal het verzoek half maart 1990 gehonoreerd worden," vertelt Piet Zoon. „Het zou erg leuk zijn - mits we er natuurlijk voor in aanmerking komen - als het bericht samen zou vallen met de viering van Texel 575 jaar stad. Dat kan de feestvreugde alleen maar verhogen." Versobering Om voor het „besluit verfijning histo rische stadskernen" in aanmerking te komen, moet de gemeente een kern op haar grondgebied hebben, die in de periode van omstreeks 1600 tot ongeveer 1850 als stad werd aange duid. Daarnaast moet het door aan eengesloten bebouwing gekenmerkte deel van de kern omstreeks 1830 qua structuur nu nog tot een vol doende oppervlakte ongewijzigd aan wezig zijn. Met andere woorden: de kern moet tenminste vijf hectare aaneengesloten bebouwing vertonen, overeenkomstig het begin van de 19e eeuw. De gemeente Texel heeft de aaneengesloten bebouwing geraamd op 9.08 hectare. Volgens Zoon kan het ministerie dit getal nog bijstellen in neerwaartse zin. „We voldoen aan het minimum criterium. De verfijningsregeling waar we over praten is een uitvloeisel van de financiële verhoudingswet, een wet die de financiële verhouding tus sen rijk een gemeente regelt. Het besluit verfijning historische stads kern is in 1986 ter discussie ge weest. Er waren plannen om het besluit in te trekken. Dat is niet ge beurd, maar er is op financieel ge bied wel een versobering ingetreden. Als het verzoek gehonoreerd wordt, verwacht Zoon niettemin een bedrag van anderhalve ton. In het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild zullen volgend jaar twee bijzondere tentoonstellingen worden gehouden: vanaf 10 maart is er een expositie over de opstand van de Georgiërs (de „Russenoorlog") en vanaf half juni is er een expositie over de Texelse visserij. Het op deze onderwerpen betrekking hebbende materiaal wil men graag uitbreiden en daartoe wordt een be roep gedaan op het publiek. Het mu seum verzoekt ieder die foto's, brieven, gebruiksvoorwerpen, scheepsmodellen en andere beziens waardigheden heeft en deze (tijdelijk) wil afstaan, contact op te nemen met conservator W.P. van der Vis, te lefoon 14956 of (privé) 14526. Manege Akenburg, straks dertig meter langer Manege Akenburg heeft haar bestaansrecht ruimschoots bewezen. Er wordt veel gebruik gemaakt van de accommodatie, niet alleen voor paardesport, maar ook voor andere andere activiteiten. De Stichting Overdekte Manege Texel (SOMT) wil daarom de binnenrijbaan aan de Akenbuurtse weg uitbreiden met dertig meter. Daarnaast zal de buitenbak worden voorzien van verlichting, zodat men daar ook gebruik van kan maken als het donker is. De uitbreidingsplannen voor de bin nenbak verkeren nog in een pril sta dium. SOMT-voorzitter Piet Daalder: „We lopen er al een jaar over te den ken. In het voorjaar hebben we aan de overkant enkele maneges bekeken om ons te oriënteren en vervolgens is het idee van een verlenging met der tig meter eruit gerold". Manege Akenburg draait als een trein. Meteen na de opening in 1987 kreeg men een fors aantal abonne mentshouders. Dat zijn er inmiddels zestig. Daarnaast wordt de binnenrij baan voor een respectabel aantal uren afgehuurd door rijverenigingen De Kleppertjes en De Waddenruiters en voor het paardrijden van gehandi capten. Multi-functioneel „Het is een multi-functionele ruimte, die onder andere ook wordt gebruikt door de touwtrekkers en voor de koeienveiling. De padvinderij heeft hier ook al eens onderdak gevonden tijdens een verregend milieuwee kend", aldus Daalder. De SOMT heeft tien commissies, die allen proberen het gebruik van de binnenmanege te stimuleren en daar door geld in het laatje te krijgen. Een "an de vrijwillige brandweer bekijkt de schede boven het keukenfornuis. De musea die zijn aangesloten bij de Stichting Texels Museum (STM) doen met ingang van 1990 niet meer mee aan de landelijke mu seumjaarkaart. Vanaf 1 januari a.s. is het dan niet meer mogelijk om met deze kaart een gratis bezoek te brengen aan EcoMare, het Maritiem en Juttersmuseum en de Oudheidka mer. Bij het Agrarisch Wagenmu seum kan dat nog wel. In plaats hiervan geeft de STM een eigen mu seumjaarkaart uit. Tevens komt een nieuwe combinatiekaart in de roula tie waarmee alle Texelse musea één keer kunnen worden bezocht tegen gereduceerd tarief. Gehoopt wordt dat het museumbe- zoek op Texel dankzij beide nieuwe kaarten een stimulans zal krijgen. De eigen museumjaarkaart van de STM kost f17,50 voor volwassenen en f12,50 voor kinderen tot en met 13 jaar. Kaarthouders hebben een jaar lang onbeperkt toegang tot de drie aangesloten musea. De STM- jaarkaart is speciaal bedoeld voor Texelaars en andere regelmatige be zoekers. Het betreft een persoonsge bonden jaarkaart voorzien van een pasfoto, gledig per kalenderjaar. De kaart is verkrijgbaar bij de musea van de STM. De kaart waarmee alle Texelse musea één keer kunnen worden bezocht gaat f9,75 kosten (kinderen f6,75). Een flinke besparing: volwassenen die alle musea zouden bezoeken, zouden f16,- moeten betalen, kinde ren HO,75. Bij elk museum zal de kaart te koop zijn en bovendien bij de VW. De Stichting Texels Museum heeft het besluit om van de landelijke mu seumjaarkaart af te zien genomen naar aanleiding van de nieuwe ver deelsleutel voor de verdeling van de landelijke opbrengst. Het ziet ernaar uit dat de musea van de Stichting Texels Museum hierdoor veel minder geld krijgen dan in voorgaande jaren. Bovendien is de prijs van de mu seumjaarkaart fors gestegen, waar door hij in 1990 f40,- gaat kosten. De STM vindt dat met dergelijke be dragen het doel -museumbezoek sti muleren voor alle bevolkingsgroepen- wordt voorbijgeschoten. speciale cursuscommissie heeft gere geld dat deze winter opleidingen voor het toiletteren van rij- en tuigpaarden en voor het koetsiersbewijs worden gegeven. Minder tijd Omdat ook de aangespannen vereni gingen steeds meer gebruik maken van de bak, blijft er minder tijd over waarop de abonnementshouders er terecht kunnen. „Dat wordt steeds moeilijker. In het begin werden er nog niet zoveel uren geclaimd voor activiteiten en daarmee is men eigen lijk een beetje verwend. Nu moet er steeds meer rekening mee worden gehouden dat de manege is ver huurd. Als de rijbaan wordt uitge breid kan men deze echter door een simpele afscheiding met hekjes in tweeën delen. Dan kan er in twee groepen worden gereden", vertelt Daalder. Als de plannen zijn gereali seerd, staat er een overdekte ruimte van 78 bij 27 meter, die niet alleen praktisch is voor ruiters. Toen het idee van uitbreiding een maal was geboren is overwogen er een complete tweede binnenbak ach ter of naast te maken. Maar dat plan werd al snel ter zijde geschoven. Bestuurslid Sjef Beers: „We wilden in ieder geval een extra lange bak heb ben, zodat er meer mogelijkheden baan. Dat gaat toch om bedragen De collecte voor het Nationaal Jeugdfonds („Jantje Beton") die eer der deze maand werd gehouden, heeft op Texel f3477,25 opgeleverd. De helft van dit bedrag vloeit terug naar de collecterende jeugdorganisa ties. De opbrengst vertoont nog steeds een stijgende lijn; ditmaal was de score iets hoger dan de topresul- taat van vorig jaar. Deelnemers aan de collecte waren: drumband DEK, jeugdclub Het Molenbos, speel-o- theek Den Burg, kinderdagverblijf i.o„ Scouting Texel, drumband Excelsior en kinderboerderij De Mars. Laatstge noemde werd dit jaar verblijd met een subsidie van enkele duizenden guldens uit het Nationaal Jeugd fonds. In Den Burg zijn woensdag diverse bekeuringen uitgedeeld aan bromfiet sers, die in het centrum reden op plaatsen waar dit is verboden. Enke len werden tevens geverbaliseerd om dat hun vervoermiddel technische mankementen had. Dominee Kees de Jong uit Oosterend heeft het beroep aangenomen dat op hem was uitgebracht door de Her vormde gemeente van Hoek van Hol land. Dat betekent dat hij het eiland gaat verlaten. Hij zal na Pasen in zijn nieuwe standplaats beginnen en is dan zes jaar werkzaam geweest als predikant van de Hervormde gemeen te van Oosterend. van f7000,- en f6000,-. Maar nu we écht wat belangrijks willen, hopen zijn voor het aangespannen rijden. Maar als we er een ruimte dwars achter maken is dat een heel eind van de foyer en daardoor verlies je het contact een beetje Dan wordt het zo'n apart hoekje Dat leek ons niks". Subsidie Voor de verlenging moet grond wor den verworven. De eigenaar hiervan staat positief tegenover de plannen van de SOMT. Het geld voor de ver bouwing wil men bijeen krijgen met acties en subsidies. „We hebben ook al wat geld gespaard. Maar daar naast willen we investeringssubsidie aanvragen bij de gemeente en hopen we nog wat deksels van potjes bij de provincie te krijgen. Kijk, we kloppen niet voor ieder wissewasje aan bij de gemeente. We hebben al de nodige investeringen zelf bekostigd, zoals de tapijtsnipperbodem van de binnen- en buitenrijbaan en nu weer de cross- we wel op een gemeentelijke bijdra ge", aldus Daalder. Het staat voor de SOMT als een paal boven water dat de abonnementsprijzen niet mogen stijgen, ondanks de uitbreiding. Als alles meezit hoopt men begin 1991 met de bouw te kunnen begin nen. Een deel van de werkzaamhe den zal, net als bij de bouw van het complex, door vrijwilligers worden uitgevoerd. „Gelukkig zijn er veel mensen waar wij een beroep op kun nen doen", aldus Beers. Kerstbokaal Voor komende tijd staan nog enige activiteiten op het programma. Tradi tioneel wordt de bekende „Kerstbo- kaalwedstrijd" verreden, waarbij deelnemers sponsorgeld verwerven voor de manege Daarnaast hoopt de SOMT dat het indoor/outdoor- weekend dat altijd in het voorjaar wordt gehouden, uitgroeit tot een groots evenement. „Er komen maar weinig ruiters van de overkant naar Texel, want dat is ze teveel gedoe Maar als ze hier twee dagen meerde re dressuurproeven kunnen starten én kunnen springen, dan is het wel de moeite De eindwedstrijd van de mencompetitie valt in hetzelfde weekend, dus het wordt één groot hippisch feest", vertelt Daalder. Democratiseren De SOMT heeft in korte tijd veel be reikt. Men heeft in 1988 de stichting gedemocratiseerd. Mensen die zich betrokken voelen bij deze hippische instelling kunnen voor f 25,- per jaar „aangeslotene" worden. Daarmee krijgt men toegang tot de algemene vergaderingen en kan invloed worden uitgeoefend op het beleid. De abon nementshouders hebben automatisch al stemrecht. Daalder: „De manege is geen zaak van zeven idiote bestuursleden, maar van heel Texel. Het moet het hippische centrum van het eiland worden. En er zijn veel meer mensen die er binding mee hebben. Als we nog eens een grote wedstrijd kunnen houden rond de manege; met dresuur en een hoofd- ring voor mennen en springen, dan heb ik mijn zin. Dan hebben we de plannen grandioos verwezenlijkt".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1